Aantal vacatures stijgt fors wK-voetbai op eigen kosten PZC Brand door brandkastkraak Speciaal onderwijs in Amerika in beeld Personeelsleden ziekenhuizen nog niet actie-moe provincie VRIJDAG 29 JUNI 1990 1 9 Studiereis Zeeuwse arbeidsbureau signaleren herstel Btirbél TCiSJC Buitenlandse ambassadeurs in Zeeland Gespreksgroep over incest Onderzoek naar deeltijd-HEAO in Vlissingen Nieuw zwembad in Terneuzen zaterdag open 8 Langer Diploma Muggezifterij Vroeg op Kindergarten ZIERIKZEE - Een tachtigtal ambassadeurs van vreemde mogendheden is donderdag op bezoek geweest in Zeeland. De eerste halte van het internatio nale gezelschap was Zierikzee, waar burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, diens echtgenote en de gemeentesecretaris, alsmede een kopje koffie klaar stonden. De heer Asselbergs vertelde de bezoekers in het Frans en Engels iets over de geschiedenis van het stadhuis en Zierikzee. Hij vond het spijtig dat de dames en he ren door hun wat verlate komst maar zo kort konden blijven. Daarom nodigde hij hen uit om in de toekomst nog eens terug te komen naar Zierikzee. Wegens tijdgebrek reed het ge zelschap met twee bussen over de stormvloedkering zonder daar stil te blijven staan. Wel kregen ze in de bus allerlei infor matie over de Oosterschelde- werken. Vervolgens stond een bezoek aan Vlissingen op het programma, waar het gezel schap inscheepte voor een vaar tocht naar Kruiningen en ver volgens een bezoek aan de firma Van der Have bv in Rilland. Het bezoek werd besloten met een ontvangst in het provinciehuis te Middelburg. Het ministerie van buitenlandse zaken organiseert de jaarlijkse reis van de ambassadeurs. Ener zijds om hen wat meer van Ne derland te laten zien en ander zijds om de ambassadeurs in de gelegenheid te stellen elkaar in een ongedwongen sfeer te ont moeten. Ieder jaar staat een an dere provincie centraal. MIDDELBURG - In september begint de Vereniging tegen Sek suele Kindermishandeling bin nen het gezin een gespreksgroep voor vrouwen die in groepsver band over hun incest-ervarin- gen willen praten. Deze avond en worden begeleid door twee ervaringsdeskundigen (vrou wen) met een professionele op leiding. De gespreksgroep zal acht avonden (steeds op dinsdag) bij elkaar komen in het Fiom-pand aan de Bellinkstraat 6-8 te Mid delburg. Voordat men aan deze groep zal deelnemen, vindt een individueel gesprek met een van de begeleiders plaats. De bijeenkomsten duren van 19.30 uur tot 21.30 uur. MSI©®»» VLISSINGEN - Aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen komt mogelijk in 1991 een deel- tijd-HEAO. De behoefte aan een dergelijke opleiding wordt mo menteel onderzocht. Als er vol doende belangstelling blijkt te bestaan zal de deeltijd-variant volgend jaar in augustus van start gaan. Dit deelde directeur L. de Putter van de HEAO don derdagavond mee tijdens de di ploma-uitreiking aan de afge studeerden van dit jaar. De Putter maakte verder be kend dat 'zijn' studenten nog steeds vrij gemakkelijk een baan vinden. Uit een enquête onder afgestudeerde HEAO-ers blijkt dat ruim tachtig procent van hen een baan heeft en maar twee procent werkzoekend is. De overigen zijn in militaire dienst of volgen een opleiding. Desalniettemin is het niet alle maal rozegeur en maneschijn: ,,U mag er niet op rekenen dat u direct een baan wordt aangebo den met auto en chauffeur. U zult onderaan de ladder moeten beginnen", voegde De Putter de geslaagden toe. TERNEUZEN - Het nieuwe openlucht-zwembad achter de Scheldedijk in Terneuzen gaat morgen, zaterdagochtend, open. Dat gebeurt op enigszins spectaculaire wijze. Omstreeks half elf wordt Willem van der Decken, legendarische kapitein van het spookschip De Vliegen de Hollander, door een helikop ter afgezet bij het nieuwe bad. Wethouder W. de Zeeuw (re creatie en toerisme) verricht de opening. Om 11.00 uur start de Terneu- zense Zwembad Doop-race. De winnaars ontvangen een sei zoensabonnement voor volgend jaar. De race voert over een hin- dernisbaan, die genomen moet worden door kinderen in de groepen zes en zeven jaar, acht en negen jaar en de categorie tien jaar en ouder. Iedere deelne mer krijgt een herinnering. Het openluchtbad, dat pal naast het toekomstige tropische golf- slagbad Scheldorado is aange legd, is iets later klaar dan was voorzien. Mensen die al eerder een abonnement voor dit sei zoen hadden gekocht, kunnen vanaf zaterdag aan de kassa van het bad een deel van hun geld te rug krijgen. Morgen worden ook de definitieve openingstijden bekend gemaakt. Het zwembad is open tot 3 september. MIDDELBURG - Het aantal va catures bij de Zeeuwse arbeids bureaus is fors aan het stijgen. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 2900 vacatures in gediend. In vergelijking met de zelfde periode van 1989 is dat een toename met 582. Daarmee is het vacature-aanbod ruim schoots hersteld van de inzin king die zich in 1987 voordeed. Dat herstel is vooral te zien bij de arbeidsbureaus in Goes, Vlis singen en Hulst. Tholen, Ter- neuzen en.Oostburg blijven nog wat achter. Dit blijkt uit cijfers van het dis trictsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland. De vaca- ture-cijfers over de eerste vijf maanden van de afgelopen jaren geven een duidelijke ontwikke ling te zien: in 1986 2475 vacatu res, in 1987 1794,in 1988 2159,in 1989 2318 en in de periode januari-mei van dit jaar 2900. De meeste in 1990 tot dusver gemel de vacatures hebben betrekking op horeca-personeel (16,7 pro cent). En daarna volgen perso neel in algemene dienst (15,5 procent), metaalbewerkers (13,1 procent), handelspersoneel (12 procent), bouwvakkers (11,6 pro cent) en kantoorpersoneel (11,4 procent). Bekeken naar bedrijfs tak werden de meeste vacatures gemeld door de groot- en detail handel (18,3 procent) en vervol gens de horeca (16,4 procent), de bouwnijverheid (12,6 procent), de voedings- en genotmiddelen industrie (7,8 procent), de me taalindustrie (7,6 procent) en de zakelijke dienstverlening (6,4 procent). Voor de arbeidsbureaus bete kent de grotere hoeveelheid va catures dat de termijn waarbin nen ze kunnen worden afgehan deld langer wordt. Als gevolg daarvan neemt de openstaande vraag toe; dat wil zeggen het aantal nog niet vervulde vacatu res aan het eind van elke maand. Sinds het begin van dit jaar steeg deze openstaande vraag met 479 vacatures, ofwel 53,8 procent. De grootste toename op dit ge bied deed zich voor in Goes (265 vacatures); in gewesten Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren was de stijging bedui dend lager met achtereenvol gens 190 en 105. De openstaande vraag was het grootst bij de be roepsgroepen horecapersoneel (106 vacatures), bouwvakkers (89) en personeel in algemene dienst (86). De stroom vacatures bestaat voor het grootste deel uit banen die vrij snel te vervullen zijn. De moeilijk vervulbare openstaan de vraag (vacatures die drie maanden of langer zijn inge schreven) nam in de eerste vijf maanden van 1990 toe met 52 tot 368 vacatures. Een jaar geleden waren het er nog maar 162. De stijging van de moeilijk vervul bare vacatures is alleen in het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen gesignaleerd. Benoorden de Westerschelde was sprake van een daling. Vacatures waarvoor moeilijk geschikte kandidaten zijn te vinden komen vooral voor in de beroepsgroepen bouwvak kers (40), metaalbewerkers (25) en horecapersoneel (14). TERNEUZEN - B en w van Ter- neuzen zijn niet van plan juridi sche stappen te ondernemen te gen cabaretier/columnist Youp van 't Hek. Die maakte vorige week in een column in NRC- Handelsblad melding van de reis naar het Wereldkampioen schap Voetbal in Italië, die een groepje Nederlandse autoritei ten (onder wie burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneu zen) maakte 'op kosten van een wegenbouwer'. Bovendien voelt het college niets voor de suggestie van frac tievoorzitter A. A. P. van Himme van Groen Rinks om het senio renconvent bijeen te roepen om van gedachten te wisselen over hoe in de toekomst met 'etentjes en geschenken vanuit het be drijfsleven aan leden van college en raad' moet worden omge gaan. Dat lieten b en w Van Him me donderdagmiddag per ke rende post weten. Het raadslid stuurde het ge meentebestuur donderdagoch tend een brief, waarin melding werd gemaakt van de commotie die de column van Van 't Hek vo rige week veroorzaakte in Hen- drik-Ido-Ambacht. Ook burge meester J. Broekhuis van die ge meente was meegeweest. Burge meester Barbé van Terneuzen gaf desgevraagd toe dat er na mens 'de wegenbouwer', Ko ninklijke Wegenbouw Stevin (KWS), een reiscoördinator was meegeweest. „Maar de reis- en verblijfskosten heb ik zelf be taald. Ik heb de rekeningen voorgelegd aan het college en dat was er direct van overtuigd dat ik te goeder trouw heb ge handeld. Ik ben, net als tiendui zend andere Nederlanders, naar die wedstrijd Nederland-Engeland geweest. Probleem voor zo'n wedstrijd zijn altijd de kaartjes natuurlijk. Nou, via ex-wethouder van sportzaken Van Walraven be greep ik dat Stevin daarvoor kon zorgen. Van Walraven en ik waren eerder al een keer met een bus naar Nederland-Finland ge weest. En dat wekte ons enthou siasme." In z'n column, begin vorige week, schreef Van 't Hek onder meer: „Terwijl ik mijmerde, trok het Oranje-legioen aan mij voor bij. Allemaal van die goedbedoe lende huisvaders uit dorpen als Nederweert, Terneuzen en Hen- drik-Ido-Ambacht. Tijden voor dit reisje gespaard, als vee ver voerd en ondertussen minimaal duizend gulden lichter en geen doelpunt rijker. Kort daarna: „Je moet op zo'n moment niet aan de mensen uit Nederweert, Terneuzen en Hendrik-Ido-Am- bacht vertellen dat hun burge meesters in een luxe bungalow park zitten op kosten van een wegenbouwer en dat deze wel doener ook hun kaartjes voor de ere-tribune heeft geregeld. Op TERNEUZEN - Een staking van de laboranten, een werkon derbreking van de fysiothera peuten en een stiptheidsactie van de assistent-anaesthesis- ten. Daaruit bestonden donder dag de protestacties in het Ter- neuzense streekziekenhuis De Honte. „We zijn nog lang niet ac tie-moe", zegt H. Steutel na mens het protesterend perso neel. „En als uit de huidige on derhandelingen tussen de bon den en het kabinet nog steeds geen goede resultaten komen, gaan we er gewoon weer met de volle bak tegenaan." De acties in De Honte hebben voor weinig overlast gezorgd. Al leen een tiental patiënten dat bloed moest laten prikken kwam voor niets, wegens de sta king van twintig van de 23 labo ranten. De overige drie bleven evenwel paraat voor mogelijke spoedgevallen. De assistent- anaesthesisten houden vandaag en woensdag 4 juli opnieuw stiptheidsacties. Opzet is dat de acties voorlopig doorgaan, tot de leden duidelijkheid hebben over de inhoud vanhet bereikte principe-akkoord. Het is overigens niet alleen kom mer en kwel in de gezondheids zorg. Donderdagmiddag ontvin gen namelijk twintig leerling verpleegkundigen hun diploma, na een vierjarige opleiding aan de Infra Scaldem in Terneuzen. De acties in de gezondheidszorg hebben beslist geen demotive rende werking gehad op de nieu we Zeeuws-Vlaamse lichting, want van alle kandidaten was niemand gezakt. „Het was af en toe best wel een beetje stress zo, met al die acties tegen het examen aan, maar als je echt voor deze opleiding heb gekozen, dan wil je ook niets an ders dan de verpleging in", moti veert de nieuwe verpleegkundi ge N. Kruijsse haar beroepskeu ze. „Ik hoop alleen wel dat de re gering snel over de brug komt, want de gezondheidszorg is een zaak die absoluut niet mag ver sloffen. Zoals ze nu bezig zijn krijgt de verpleegkunde een be- dat moment beseft iedere arbei der, dat binnenkort zijn straat opengaat en dat die wegenbou wer het wegdek mag aanleggen. Dit alleen maar omdat de bur gervader iets terug moet doen uit dankbaarheid voor zijn leuke weekendje Nederland-Engeland op Sardi nië." Burgemeester Barbé: „Van 't Hek heeft verkeerde conclusies getrokken. Maar het is een co lumn - en natuurlijk is het alle maal overtrokken - en daar kun je dus verder weinig of niets mee aan. Toen Van Himme de zaak eerder deze week met mij op nam, heb ik wel heel duidelijk gesteld dat het hier ging om een privé-aangelegenheid. En als iets zuiver privé is moet je daar niet verder op door gaan. Barbé vindt de brief van Groen Links dan ook 'muggezifterij'. Loco-burgemeester W. de Zeeuw ondertekende donderdagmid dag de (snelle) reactie van het college aan Van Himme. Daarin wordt er nogeens op gewezen dat Barbé de trip op eigen kos ten maakte en dat met nota's heeft aangetoond. De Zeeuw aan Van Himme: „Wij betreuren het in hoge mate dat u ondanks de verstrekte informatie thans nog maals schriftelijk vragen meent te moeten stellen, waarmee u de indruk wekt de integriteit van de burgemeester in twijfel te moeten trekken." Een woordvoerder van KWS- Zeeland ontkende donderdag dat er sprake was van 'een snoe preisje'. „Sterker nog: Wij weten er hier helemaal niets van af." Burgemeester drs R. C. E. Barbé hoorlijke op tater. Er moet geld in." Ook de acties in het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee gaan wellicht door. Actieleidster N. Kloet kondigde gisteren aan dat het actiecomité de estafettesta king voortzet als het kabinet vandaag (vrijdag) niet met een fatsoenlijk bod komt. Kloet zelf had donderdag weinig verwachtingen van het overleg. Ze denkt dat de gezondheids zorg met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Het zal wel wat opleveren, vermoedde ze, maar het resultaat zal niet bevredi gend zijn voor iedereen in de ge zondheidszorg. Donderdag werd de estafettes taking voorlopig afgesloten met een werkonderbreking op de af delingen interne en chirurgie. Tussen 10.00 uur en 12.00 uur na men de verpleegkundigen alleen de telefoon op en beantwoord den ze de patiëntenbel. De pa tiënten reageerden volgens ver pleegkundige A. de Molennaar positief, ook al werden ze in die twee uur niet gewassen, werden de kamers niet schoongemaakt en kregen ze geen eten. Dat ge beurde allemaal voor tienen of na twaalven. Advertentie Een ruïne rest na de brand in het kantoorgebouw van aannemer Sagro in Vlissingen-Oost (foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een forse uit slaande brand heeft donder dagochtend vroeg een houten kantine- en kantoorruimte van aannemersbedrijf Sagro in Vlissingen-Oost groten deels in de as gelegd. Inbre kers die het hadden gemunt op een brandkast, hebben het vuur met een snijbrander ver oorzaakt. De schade aan het pand bedraagt enkele tien duizenden guldens. Een portier van Pechiney ont dekte donderdagochtend kort na vier uur de vuurzee en waarschuwde de brandweer in Vlissingen. Het gebouw was bij aankomst van twee blus- wagens, een ladderwagen en een hulpverleningsvoertuig al verloren. Twee gasflessen die de inbrekers vlakbij het hou ten complex hadden achterge laten, werden met spoed in veiligheid gebracht. Het blus werk kon beperkt blijven tot het nat houden van een nabij gelegen fabriekshal van Sagro en een transformatorhuis van de PZEM. De bedrijfsbrand weer van Pechiney heeft hand en spandiensten verricht. De laatste wagen van de Vlis- singse brandweer keerde drie uur na de melding in de garage terug. De recherche heeft in de loop van donderdag vastgesteld dat aan de brand een inbraak is voorafgegaan. De ongenode gasten hebben eerst gepro beerd een brandkast open te slijpen. Dat lukte niet. Ze pak ten een snijbrander, waarna de vonken van de brandkast de vloer in vlam zetten. De in brekers moesten hun gereed schap achterlaten, maar ze konden nog wel een paar hon derd gulden buit meenemen. Ze hadden wat kantoormachi nes opzij gezet en laten liggen. De brand heeft hen blijkbaar verrast. Het complex van Sagro aan de Frankrijkweg in Vlissingen- Oost is niet volledig uitge brand, maar wel rijp voor de sloop. Sagro is tegen brand verzekerd. GOES - Jaren lang wordt er nu al op gestudeerd. Hoe kun nen we de groei van het spe ciaal onderwijs afremmen, hoe kunnen we zorgen dat het regulier onderwijs ook 'pro bleemkinderen' bij de les kan houden? De oplossingen van het ministerie van onderwijs waren niet altijd even elegant. Onder druk van de bezuini gingsdrift van het tweede ka binet Lubbers werd het spe ciaal onderwijs aan alle kan ten belaagd. Minder docenten, minder geld voor onderwijs begeleiding, grotere groepen, niets bleef de scholen voor moeilijk lerende kinderen en collega-instellingen be spaard. Klap op de vuurpijl was de inmiddels ingetrokken bevriezing van de personeels formatie. Langzamerhand begint zich een nieuw beleid af te tekenen. Zorgverbreding is het tover woord. Basisscholen en scho len voor voortgezet onderwijs moeten meer gaan samenwer ken met instellingen voor spe ciaal onderwijs, zodat er min der 'probleemleerlingen' door verwezen moeten worden. Zee land is in dat verband als lan delijk proefgebied aangewe zen. In het buitenland wordt maar al te dikwijls vreemd aangeke ken tegen de voor Nederland zo kenmerkende scheiding tus sen regulier en speciaal onder wijs. Wat te denken van de Ver enigde Staten, waar al vijftien jaar wordt gewerkt aan de sa mensmelting van die onder wijssoorten. Janny Meijer, leerkracht voor in hun ontwikkeling bedreigde kleuters van de Goese Anne Frankschool, maakte vorige maand een studiereis langs scholen in de Amerikaanse sta ten Washington en Idaho en het in Canada gelegen British Columbia. Haar trip was on derdeel van een studie-uitwis selingprogramma, dat de Ro- tary-afdeling van Zuid-West- Nederland voor een groep van vijf vrouwen had opgezet. De leerkracht die op de Katholie ke Universiteit van Tilburg on derwijswetenschappen stu deert, bezocht 28 scholen voor basis-, voortgezet en hoger on derwijs. Voor beleidsmedewer kers en docenten had ze een vaste vragenlijst opgesteld, zo dat ze haar ervaringen hand zaam kan samenvatten. Nederlanders hebben een vas tomlijnd beeld van de Ameri kaanse samenleving. Carrière- gericht, materieel en weinig aandacht voor de zwakkeren. Docente Janny Meijer in Goes: „De hokjesgeest is in Amerika veel minder sterk dan in Nederland..." foto Willem Mieras liII II II II I I I I I I ITTT Die indruk, is de ervaring van Janny Meijer, dekt slechts een deel van de werkelijkheid. Tij dens het verblijf in gastgezin nen viel het haar op dat de dag vroeg begint. Om 5 uur wordt het reveille geblazen, om 6 uur verlaten de ouders het huis om naar hun werk te gaan, om 7 uur stappen de kinderen in de schoolbus. Zeker in de steden heeft vrijwel iedereen altijd haast. Daar staat tegenover dat er, in tegenstelling tot wat in Nederland wordt gedacht, ruime aandacht is voor het ge zamenlijke avondeten. Geen kwestie van een blik opentrek ken of een greep in de diep vries, de Amerikanen staan met plezier achter aanrecht en fornuis om een eigen maaltje te bereiden. Het onderwijs in de Verenigde Staten is essentieel anders van opzet dan in de Lage Landen. Om te beginnen de financie ring. Behalve de overkoepelen de federale regering betalen ook de staten en lokale overhe den substantiële bedragen. Gevolg van die aanpak is dat de schoolbudgetten en salaris sen per staat sterk kunnen ver schillen. Zo verdient een do cent in de staat Washington per jaar 10.000 dollar meer dan een collega in Idaho. De school begint voor de vijfja rigen in de Kindergarten. Daarna volgt voor de zes- tot twaalfjarigen de primary school. De junior highschool en highschool vormen het voortgezet onderwijs; college, hoger beroepsonderwijs en university sluiten het traject af. Afgezien van instellingen voor gehandicapten tot 5 jaar en voor high school-dropouts is er in dat overzicht geen plaats ingeruimd voor aparte scholen voor speciaal onder wijs. Alle kinderen, of ze nou gehandicapt zijn of niet, heb ben recht op onderwijs in een public school. De enige voor waarde is, dat het onderricht moet kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van het kind. „En dat is een heel ruim be grip", zegt Janny Meijer, „ik heb gezien dat een diep ver standelijk gehandicapt en spastisch meisje zonder pro blemen op een reguliere basis school mee draaide. Ze was weliswaar ondergebracht in een special class, maar kwam tijdens de pauzes en recreatie ve vakuren volop in contact met de andere leerlingen. De hokjesgeest is minder sterk dan in Nederland, waar een rol stoel in een school nog altijd de aandacht trekt. In Amerika is men er op gebrand iedereen met iedereen in contact te brengen. Ik vind dat heel ver rassend. In het begin stond ik sceptisch tegenover het sys teem, omdat ik verwachtte dat gehandicapten uit de boot zou den vallen. Nu moet ik zeggen dat het respect de overhand heeft gekregen, vooral omdat er met goede aangepaste pro gramma's voor de leerlingen wordt gewerkt." De integratie van regulier en speciaal onderwijs mag aan de overkant van de Oceaan ge slaagd zijn, over het niveau van het onderwijs zegt het wei nig of niets. De Goese leer kracht zet vraagtekens bij de uiteindelijke resultaten. „You did a great job, you'll make it..., de kinderen worden ontzet tend positief benaderd. In het voortgezet onderwijs, waar alle niveaus door elkaar lopen, worden heel veel pretpakket- ten gekozen. Wie zestien jaar is -in sommige gevallen zelfs vijf tienjaar-kan een rijbewijs ha len. De auto is voor velen dan ook belangrijker dan het on derwijs, na schooltijd wordt er hard gewerkt om geld te ver dienen voor de aanschaf van een voertuig. Dat oogt heel erg materialistisch." Wat de samensmelting van speciaal en regulier onderwijs betreft kan Nederland een voorbeeld nemen aan de Ver enigde Staten. Janny Meijer vindt dat overwogen zou kun nen worden het in Amerika ontwikkelde model van de con sultatieleerkracht - dat overi gens ook daar nog niet overal is ingevoerd - over te nemen. Volgens dat model beschikt el ke school over zo'n docent, die programma's helpt ontwikke len en die leraren begeleidt bij de opvang van leerlingen. Leerkrachten in het speciaal onderwijs zouden in staat ge steld moeten worden een oplei ding voor consultatieleer kracht te volgen; daarna kun nen ze in één, hooguit twee scholen worden gestationeerd. „Dat systeem zou pas echt de integratie bevorderen. En ik weet bijna zeker dat zo'n opzet goedkoper is dan het huidige hokjessysteem." Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19