t"HiWSt" l-IIIIÉIlIII fJfJitJêJl i Brunswijk vraagt humanitaire hulp Interesse Moskou voor energieplan Emjuü I Vandaag weer poging tot akkoord gezondheidszorg Spanning in Moskou rond partijcongres Noodweer in Parijs "Al het nieuws van hier tot Tokyo." GROOT AUTONIEUWS IAAAÊ ff CDA verwerpt PvdA-plan tot verhogen lastendruk Bush kondigt verhoging belasting aan Rijkaard drie duels geschorst Husqvarna Ter Beek Gasexplosie Senioren Vlissingen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. LET OP! GARAGE VAN STRIEN AUTO POPPE Minder warm 233e jaargang no. 150 Donderdag 28 juni 1990 Erbarmelijke toestand in Surinaamse binnenland V.d.Broek bij Sjevardnadze Onderzeeboot Eerste overleg na zes uur vergaderen afgebroken PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 MORGEN BIJ UW DEALER Goes Vlissingen Eerst nog vrij veel bewolking en een enkele bui. Later op de dag opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind uit ivestelijke richtingen. Middagtempe- ratuur 18 graden. De Husqvarna 25R motorzeis is het ideale gereedschap om stug gras en klein struikgewas te maaien. Het komfortabele draagstel. de perfekte balans en de verstelbare stuurboom zorgen ervoor, dat u altijd de juiste werkpositie heeft. Door het trillingdempingssysteem bent u minder snel moe en werkt u veiliger. Uw Husqvarna-dealer demonstreert u de 25R graag. J W. Frisostraat 31441 3 CB Krabbendijke. tel. 01134-1255-21 75 A. Plesmanweg 1. (De Poel 1) 4462 GC Goes, tel.01100-32288 wm mW W///A Conflict over inkomensbeleid DEN HAAG (GPD) PvdA en CDA zijn het oneens over het volgend jaar te voeren inko mensbeleid. Het CDA ziet niets in een PvdA-plannen om de al- leenstaandentoeslag in de be lastingen in 1991 te handhaven en om de lastendruk te verho gen. De PvdA-voorstellen wer den gisteren door financieel specialist Melkert in de Kamer gedaan tijdens het beraad over de Voorjaarsnota, een stuk waarin minister Kok (finan ciën) de stand van zaken over de lopende begroting schetst. Melkert kwam tijdens het debat ook met het reeds eerder naar voren gebrachte idee om bejaar den die naast hun aow-uitkering een klein pensioentje genieten, te ontzien. Deze groep is er door de belastinghervorming-Oort op achteruit gegaan. De PvdA wil een gedeelte van de pensioentjes tot 12.500 gulden belastingvrij maken. Om alleenstaanden met lagere en midden-inkomens, die even eens door Oort zijn getroffen, te helpen stelde Melkert voor de al- leenstaandentoeslag in de belas tingen te handhaven. In een reactie noemde CDA-kamerlid Terpstra de voorstellen van Mel kert „prematuur". Het CDA wil eerst een evaluatie van de belas- tingoperatie-Oort afwachten. Het kabinet komt daar op Prins jesdag mee. Het handhaven van de alleen- staandentoeslag stuit in ieder geval op fel verzet van het CDA. De partij tekent aan dat de nieu we premieregeling in de gezond heidszorg gunstig is voor alleen staanden en ongunstig voor al leenverdieners. WD en Groen Links zijn voor het handhaven van de toeslag. Zo is er een meer derheid voor dit PvdA-plan dat 200 miljoen gulden kost. Voor 1991 wil het CDA snoeien in subsidies op basis van inkomens of gezinssituatie. Datzelfde zou moeten gebeuren binnen de be lastingen nadat de voorstellen van de commissie-Stevens over verdere belastingvereenvoudi ging medio 1991 bekend zijn. Melkert keerde zich niet tegen deze plannen van coalitiegenoot Terpstra. Het CDA ziet niets in een plan van de PvdA om de lasten te ver hogen, zo liet Terpstra weten. Volgens Koks berekeningen komt het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden (de lastendruk) dit jaar uit op 53,1 procent. In het regeer akkoord was als rpaximum 53,6 procent gesteld. Het halve pro cent ruimte betekent omgere kend ongeveer 2 miljard gulden. In de Kamer stelde PvdA-ka- merlid Melkert dat er een her- Brunswijk tijdens zijn persconferentie op Schiphol (foto ANP) SCHIPHOL (GPD) - Ronnie Brunswijk, de leider van het Surinaamse Junglecomman do, is er 'honderd procent' ze ker van dat de Nederlandse regering positief zal reageren op zijn verzoek om humani taire steun voor het Suri naamse binnenland. Zo ver klaarde hij woensdagmiddag op Schiphol, omringd door veiligheidsagenten, camera mensen en journalisten. De guerrillaleider zei in op dracht van de Granmans (de Surinaamse stamhoofden) naar Nederland te zijn geko men omdat „er armoede heerst in het binnenland, ba by's sterven, medische voor zieningen ontbreken en de Su rinaamse regering op korte termijn deze situatie niet kan oplossen". „Natuurlijk", zo vervolgde Brunswijk zijn betoog, „weten de Granmans dat het geen ko loniale situatie meer is. Maar er is aan Nederland gedacht omdat dat land een bijzondere verantwoordelijkheid heeft". De guerrillaleider wil niet al leen humanitaire hulp zien te krijgen in ons land, maar ook vragen om middelen te vinden die aan de vrede in Suriname kunnen bijdragen. Brunswijk legde er de nadruk op dat juist Nederland en Frankrijk een belangrijke rol kunnen spelen om de burgerregering in Suri name „meer power" te geven. Ook in het Surinaamse bin nenland leeft, naar zijn zeg gen, de gedachte dat Neder land kan helpen de vrede te brengen. Samen met druk uit de buurlanden van Suriname kan er „wellicht meer vertrou wen komen in het vredespro ces". Brunswijk zal na het overbren gen van zijn boodschap snel naar Suriname terugkeren. De 28-jarige Brunswijk liet er geen twijfel over bestaan de voorkeur aan overleg boven het gevecht te geven. „Het Junglecommando is niet oor logszuchtig. We willen niet dat nog meer jonge Surinamers sterven, en alles in het binnen land wordt vernietigd". „Maar", zo besloot hij, „zolang de regering in dienst is van het leger, moeten we wel vech ten". waardering van de overheidsta ken op terreinen als technologie, bejaardenzorg, bibliotheekwe zen, wegen, openbaar vervoer ol bijstand, nodig is. Daartoe biedt de lastendruk de ruimte, aldus de sociaal-democraat. In het debat stelde Melkert ver der voor om de definitie van de lastendruk te herzien. Volgens hem worden ten onrechte aller lei milieu-heffingen tot de las tendruk gerekend. Datzelfde geldt voor de kosten die ont staan door een andere financie ring van de gezondheidszorg vol gens de plannen-Simons. WASHINGTON (AP) - Presi dent George Bush, die gekozen werd op een programma dat be lastingverhogingen uitsloot, heeft dinsdag toegegeven dat belastingverhogingen nodig zijn als onderdeel van een plan om het groeiende begrotingste kort te verminderen. De stap werd toegejuicht door de Democraten, die belasting verhoging willen ondanks het feit dat dit jaar verkiezingen voor het Congres gehouden wor den. Negentig van de 176 Repu blikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden keerden zich in een petitie tegen de beslissing. Het Witte Huis verklaarde dat de uitspraken van Bush de om mekeer vormen in de traag ver lopende onderhandelingen met het Congres over het begrotings tekort. Welke belastingen voor verhoging in aanmerking ko men werd niet gezegd. Na een vingerwijzing van vooral het CDA heeft minister Relus ter Beek de Kamer toegezegd niet meer te zullen knabbelen aan de defensiebegroting. Nieuwe be zuinigingen zijn pas bespreek baar na overlegging van de defensienota in O het najaar. O Een gasexplosie heeft woens dagmorgen vroeg een op slagloods van een Breskense vishandelaar verwoest. De schade wordt op ruim een ton geschat. Ook twee belendende loodsen en een vracht wagen liepen schade O op. I O Het Senioren Orkest Zeeland be staat dit jaar 10 jaar. Dart wordt gevierd met een reeks concerten door de pro- 17 vincie. Het bestuur van de VC Vlissin gen maakte na vele verhitte en emotionele discussies op de le denvergadering bekend dat de vereniging het seizoen afsluit met een nega tief saldo van 126.000 O O gulden. (Van onze correspondent MOSKOU - Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edouard Sjevardnadze is „op recht geïnteresseerd" in het door premier Lubbers gelan ceerde idee van een Europese Energie-Gemeenschap. Dit biedt de Sovjetunie de moge lijkheid aardags te leveren in ruil voor technische know-how en kapitaal. Lubbers presenteerde zijn ideeën tijdens de Europese top in Dublin, afgelopen maandag en dinsdag. De interesse van Sje vardnadze, vertelde Van den Broek na afloop van het gesprek met de Sovjet-bewindsman, komt voort uit de mogelijkhe den tot samenwerking die Lub bers' energieplan biedt. „De Sovjetunie", aldus Van den Broek, „is rijk aan energiebron nen, maar mist het kapitaal en de expertise om ze volledig te ex ploiteren. Zo'n veertig tot vijftig procent van de beschikbare olie- en gasvoorraden kan daarom niet worden gewonnen". Sjevardnadze, verduidelijkte Van den Broek, kan nu kennis nemen van het plan-Lubbers, dat door de Europese Commis sie in studie is genomen.. Na afloop van het gesprek met Advertentie ROME (GPD) - Frank Rijkaard heeft van de tuchtcommissie van de FIFA een schorsing van drie wedstrijden opge legd gekregen. Rijkaard kreeg zondag in de wed strijd tegen West-Duits- land een rode kaart na dat hij tot twee keer toe in de clinch had gelegen met Rudi Voller. De schorsing geldt louter FIFA-duels. De eerste kwalificatie wedstrijd voor het EK'92 in Zweden, tegen Portu gal, kan de AC Milan- speler dus meespelen. De eerste drie kwalifica tieduels voor het WK'94 in de Verenigde Staten van Amerika moet Rij kaard aan zich voorbij laten gaan. Sjevardnadze, waarin onder meer ook de problematiek rond de militaire status van een her enigd Duitsland ter sprake kwam, ondertekende Van den Broek een contract voor een stu die naar de haalbaarheid van het lichten van de op 7 april vo rig jaar ten noorden van Noorwe gen gezonken kernonderzeeboot Komsomolets. Dit schip, een prototype van een nieuwe klas se, ligt op een diepte van 1700 meter. Moskou wil het graag lichten om zekerheid te krijgen over de oorzaak van het onge luk. In opdracht van de Sovjet firma Rubin zal een Nederlands consortium (met Smit Interna tionale en Heerema) het onder zoek verrichten. Van den Broek: „Met bekende methoden is deze berging niet uit te voeren. Het innovatieve element is de aramide-vezel van Akzo. Die maakt het mogelijk op grotere diepten te opereren dan met stalen kabels". Ambassadeur P. Buwalda: „De Sovjets waren vooral onder de indruk door de combinatie die de Nederlanders boden: kabel, bergingsschip, hijswerktuigen, ingenieurswerk, alles. Dat on derscheidde ons van de concur renten". DEN HAAG - Verplegend personeel begaf zich woensdag per twee- en driewieler op weg vanaf het Haagse ziekenhuis Westeinde voor een demonstratieve tocht langs andere ziekenhuizen in de stad ter ondersteuning van de looneisen (foto Patrick van BerkellANP) RIJSWIJK (GPD) - Het overleg over de problemen in de gezond heidszorg is gisteravond na zes uur onderhandelen afgebroken. Het was de bedoeling dat over heid, ziekenhuisdirecties en bonden een meerjarige overeen komst zouden sluiten over de werkdruk, het personeelspro bleem en het loonconflict. Het overleg wordt vanmiddag voortgezet. Staatssecretaris Si mons (WVC) en de vertegen woordigers van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) zijn opti mistisch gestemd. De bonden daarentegen zijn sceptisch. „Het kan nog alle kanten uit", aldus CFO-woordvoerder De Geus. Ondanks het voorwerk van drie werkgroepen bleken de proble men te complex om tot overeen stemming te komen. Het be schikbare geld, waarover over eenstemming is, moet verdeeld worden over meerdere zaken, in het bijzonder het personeelspro bleem en het salarisconflict. „Er zijn meer wensen dan financiële middelen", aldus staatssecreta ris Simons. „Maar het hoofddoel is en blijft meer handen aan het bed te krijgen". De bonden vinden dat er te wei nig geld wordt uitgetrokken om een meerjarige cao te rechtvaar digen. Zij houden vast aan een salarisverhoging van 4 procent in de ziekenhuizen en bejaar denoorden. De werkgevers wil len niet verder gaan dan respec tievelijk 3,5 en 2,75 procent. Verder verschillen de partijen nog over de financiering van het beschikbaar gestelde geld, waarover overigens niemand enige mededeling wilde doen. Het gaat dan vooral om de finan ciering voor 1991 en 1992. Het probleem spitst zich toe op een eventuele verlaging van de pen sioenpremies van het PGGM- fonds in 1991. „Het gaat er dan vooral om dat alle partijen de zelfde lasten dragen", aldus Si mons. De pensioengelden wor den gezamenlijk opgebracht door werkgevers en werkne mers. Er wordt momenteel bekeken of het mogelijk is de reglementen van het PGGM-fonds te wijzigen zodat de premieverhoging of - verlaging kan worden verruimd. In dat geval zou een deel van het volgend jaar beschikbare geld al dit jaar kunnen worden uitgege ven. Andere bronnen die worden aangeboord zijn de awbz-premie (150 miljoen), de awbz-reserve en MOSKOU (AFP/RTR) - Het Cen traal Comité van de communis tische partij van de Sovjetunie komt morgen (vrijdag) in Mos kou bijeen. Waarnemers wijzen erop dat het mogelijk zal beslis sen of het Partijcongres, dat op 2 juli moet beginnen, zal wor den uitgesteld. Het Centraal Comité is bijeen geroepen op een moment dat sommige communistische lei ders, onder wie de radicale Rus sische president Boris Jeltsin, oproepen tot uitstel van het 28e Partijcongres tot na de zomer. Maar Vadim Medvedev, die in het Politburo belast is met ideo- ligische vraagstukken, zei giste ren op een personferentie dat het congres gewoon doorgaat. Hij kon evenwel niet uitsluiten dat het Centraal Comité toch anders oordeelt. Jelstin in van mening dat de par- 'tij op een splitsing afstevent als zij geen radicale democratische hervormingen doorvoert en star aan de macht blijft vasthouden. Het vertrouwen van de conser vatieve vleugel is evenwel ge groeid na de verkiezing vorige week van behoudende partijlei ders in de Russische Federatie en in de Oekraine, de twee mach tigste republieken in de Sovjetu nie. Michail Gorbatsjov staat nu voor de moeilijke taak controle te houden over de grote conser vatieve vleugel binnen de partij en tegelijkertijd ervoor te zorgen dat de radicalen zich niet afsplit sen. PARIJS (DPA) - Een zwaar noodweer heeft woensdag in Parijs voor aanzienlijke schade gezorgd. Vijf metrolijnen kwa men onder water te staan en raakten tijdelijk buiten wer king. In enkele stadswijken viel de stroom uit. Vijf ziekenhuizen moesten het tegen het eind van de avond nog zonder elektriciteit doen. Vol gens het staatselektriciteitsbe- drijf zou de stroomvoorziening in de loop van de nacht voor het grootste deel weer zijn hersteld. Advertentie de ziektenkostenpremie. Over de effecten daarvan voor de koopkracht wordt momenteel hard gestudeerd door ambtena ren van Sociale Zaken. „Het is net een bord spaghetti", meende een van de onderhande laars van de NZR. „Alles hangt aan elkaar vast. Wordt er op de ene post geschoven met geld, dan heeft dat consequenties voor drie andere onderwerpen. Daarom is er nog geen akkoord, ook al zijn we het eens over de hoeveelheid geld en de doelen waar het naar toe gaat". Toch heeft de NZR goede hoop. „We moeten, er uit komen", al dus delegatiehoofd J. van der Harten. Alleen de bejaarden bonden waren tevreden. Zij wa ren bereid het convenant, zoals dat ter tafel lag, te onderteke nen. lil uw regionale dagblad slaat mei alleen wal er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat' tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm m boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton iccsink Naam: Adres: i Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1