Auto-Poppe Walcheren na Europa gaat door op weg naar unie BOSPEEN EN HAWAIISPIETS 99 Burgemeester boos op Smeets m Ierland verder na strafschoppen Bomaanslag in Londen op club van conservatieven Lubbers: Europese energiegemeenschap "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' Provincie scherpt maatregelen fors aan Zware straffen geëist in zwart-geldaffaire Ajax N Wanhoop Sloebossen Mislukking Oranje In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Vrij zonnig en warm 233e jaargang no. 148 Dinsdag 26 juni 1990 KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Tijdstip laatste fase onzeker Tolheffing Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, per bos Hawaiispiets, Q albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. - Vier bezoekers ernstig gewond PZC Droog weer met flinke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen zuidwest en zuid. Mid- dagtemperatuuur 26 graden. Aan zee 21 graden. APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. Voorrang voor Zeeuws milieu VLISSINGEN - Het milieu in Zeeland krijgt de komende ja ren voorrang. Het provinciaal bestuur scherpt de milieumaat regelen fors aan. Doel: een om mekeer, die verzuring, vermes ting, verspreiding van milieu- je vaarl ij kse stoffen en versto ring van natuurgebieden tot staan moet brengen. Volgende week verschijnt het provinciaal milieubeleidsplan. Het dagelijks bestuur van de provincie kondigt daarin reeks plannen aan: De bedrijven in de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone moeten hun uitstoot van de kan kerverwekkende stoffen ben zeen en ethyleenoxide vóór 2000 met achtereenvolgens 80 pro cent en 90 procent terugbren gen. Ondernemingen met een aan zienlijke milieubelasting of bij zondere risico's moeten een mi lieuzorgsysteem opzetten. Grotere bedrijven krijgen de plicht kilometerreductieplan nen op te zetten om het aantal bedrijfskilometers per auto te rug te dringen. Ook van de re creatiesector wordt zo'n beleid verwacht. Vanaf 1995 mogen de Zeeuw se boeren in het najaar geen drijfmest meer uitrijden. Bij de toetsing van landin richtingsplannen zullen de ge volgen voor de zoute kwel en daarmee de aanvoer van voe dingsstoffen worden meegewo gen. De huishoudelijke consu ment moet groente-, fruit- en tuinafval, blik, textiel, papier en klein chemisch afval gescheiden aan de reinigingsdienst presen teren. Concentratie van veel pu bliek trekkende recreatieve voorzieningen op strategische plaatsen die goed met het open baar vervoer te bereiken zijn. Recreanten dienen meer ge bruik te maken van fiets en AMSTERDAM - De Amster damse officier van justitie G. van Oven heeft gisteren in de fraudezaak rond voetbalclub Ajax zware straffen geëist. Sö- ren Lerby hoorde achttien maanden, waarvan zes voor waardelijk, gevangenisstraf te gen zich eisen. Lerby zou bijna een miljoen gulden zwart heb ben opgestreken. Ook een aantal ex-bestuursle- den en Ajax-directeur Arie van Eijden hoorden gevangenis straffen tegen zich eisen. Ex- voorzitter Harmsen moet vol gens het Openbaar Ministerie worden veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan zeven voorwaardelijk, Ex-penningmeester Bartels tien maanden, waarvan vier voor waardelijk en directeur Van Eij den acht maanden (vier voor waardelijk). De vereniging Ajax hoorde een boete eisen van ne gen miljoen gulden, waarvan drie miljoen voorwaardelijk. (zie pagina 17) H WÊÊÊÊÊÊÊk. {Van onze correspondent DUBLIN - De twaalf EG-landen beginnen in december in Rome met de onderhandelingen over de omvorming van de Europese Gemeenschap tot een economi sche, monetaire en politieke unie. Maar zij zijn het er nog lang niet over eens wanneer de laatste fasen van die Europese unie bereikt moeten zijn. De regeringsleiders van de twaalf besloten maandag op hun top in de Ierse hoofdstad Dublin definitief door te gaan met hun gang naar die Europese Unie. Ook de Britse premier Thatcher, die nog steeds de grootste be denkingen tegen deze plannen heeft, verzette zich niet tegen het onderhandelingsschema. Haar alternatieve plannen voor een economische en monetaire unie werden desondanks niet positief ontvangen. De rege ringsleiders namen er kennis van, maar premier Lubbers be nadrukte na afloop al dat de Britse voorstellen nooit de op ta fel liggende plannen voor de mo netaire unie kunnen vervangen. In de economische en monetaire unie moeten de twaalf hun eco nomisch en monetair beleid be ter op elkaar afstemmen, moet er een stabiel Europees prijsbe leid komen, moet er een centrale Europese bank komen en moe ten koersschommelingen ver dwijnen door de invoering van één Europese munt, de ecu. De Britse plannen houden onder meer in dat de bestaande mun ten in de EG-landen niet ver dwijnen, zoals in de EG-voor- stellen staat, maar dat de ecu als een dertiende Europese munt er naast komt. Volgens Lubbers zijn de twaalf er niet aan toe om nu al af te spreken wanneer die economi sche, monetaire en politieke unie volledig voltooid moet zijn. „We zijn het er over eens dat we er uiterlijk in 1993 mee moeten beginnen, maar het is niet ver standig dit te overhaasten". Advertentie 100 g ©@©(D s openbaar vervoer en minder van hun auto. Natuurgidsen moeten de re creanten over de Zeeuwse na tuurwaarden informeren, zodat kwetsbare gebieden zoveel mo gelijk worden ontzien. De Zeeuwse uitwerking van het Nationaal Milieubeleidsplan en de plus-versie ervan draagt de ti tel Kerend Tij. Daarmee geeft het provinciaal bestuur aan dat de Zeeuwse Delta lang niet zo schoon is als sommigen menen. Op het gebied van verzuring, vermesting, verspreiding van milieugevaarlijke stoffen en ver storing van natuurgebieden is het in Zeeland net zo erg gesteld als in andere delen van het land. Op de ranglijst van bronnen die verantwoordelijk zijn voor de verspreiding van luchtveront reiniging is het agrarische Zee land met zijn geringe inwonertal de vijfde provincie. En dan zijn er nog de kenmerkend Zeeuwse KERKRADE - Burgemeester Mans van Kerkrade heeft gisteren vernietigend uitgehaald naar Mart Smeets. Mans beschuldigt de verslaggever van de NOS ervan de rellen, die na afloop van West- Duitsland - Nederland uitbraken aan de grens bij Kerkrade, te hebben aangewakkerd. In Kerkrade werd er bij de grenso zergang Nieuw- straat gevochten tussen Nederlandse en Duitse 'supporters'. Volgens burgemeester Mans zou Smeets, die met een cameraploeg ter plaatse was, stemming hebben gemaakt. De woendende burge meester zal Smeets schriftelijk op de hoogte bren gen van zijn ongenoegen. „Ik heb niets tegen vrije nieuwsgaring, maar Smeets maakte hier zijn eigen nieuws", zei Mans gisteren. Op diverse plaatsen in Nederland is het na afloop van de interland Nederland - West-Duitsland on rustig geweest. In Kerkrade, Enschede, Groningen en Arnhem braken vechtpartijen uit en werden Westduitse voertuigen vernield. De politie ver richtte diverse arrestaties. (zie ook pagina 17) milieuproblemen als de vermes ting, die in vrijwel de hele pro vincie een forse algenbloei in de sloten veroorzaakt. Het dagelijks bestuur van de provincie geeft ruiterlijk toe dat het milieubeleid in Zeeland niet steeds op alle fronten de voor rang heeft gehad die nodig was. Het provinciaal milieubeleids plan beoogt daar verandering in te brengen. Het streven is de ver ontreiniging in de Delta zover te rug te dringen dat de draag kracht van het milieu wordt her steld en uiteindelijk zelfs ver sterkt. Pagina 3: commentaar Wie keert het tij? Pagina 10: maatregelen bedrijven nodig fietsen en openbaar vervoei bevorderen betere voorzieningen jachtha vens landbouw verplaatst mestpro bleem De regeringsleiders spraken ook over de voortgang van het ophef fen van de Europese binnen grenzen. Daarbij ging het vooral over de Duitse plannen om een tol te heffen op vrachtwagens die van de Duitse autowegen ge bruik maken, een plan dat door alle lidstaten fel wordt bestre den. Bondskanselier Kohl zegde toe dat Duitsland zich zal neerleg gen bij een negatieve uitspraak van het Europees Hof van Justi tie, dat zich over deze kwestie buigt. In ruil daarvoor beloofden de anderen dat zij zich zullen in zetten voor een snelle fiscale harmonisatie in de gemeen schap. De bestaande verschillen in ac cijnzen en wegenbelastingtarie ven in de EG liggen aan de basis van de Duitse tolheffing, die op 1 juli ingaat. tÉlwWwiiP ffimSmimmtÊK! li De Ier Christopher Morris (voorgrond) in duel met Rotariu (foto EPA) ROME - De Italiaanse tifosi konden gisteravond hun ge luk niet op. Massaal gingen zij de straat op om de winst van de Azzuri te vieren. Italië re kende in een te harde wed strijd af met Uruguay: 2-0. Verrassender is de plaatsing van Ierland, dat ten koste van Roemenië de beste acht haal de. 'Jack's Army' won na 120 minuten doelpuntloos voet bal door de noodzakelijk ge worden strafschoppensessie foutloos af te werken. Ierland, dat in groep F gelijk eindigde met Oranje, maar door loting aan Roemenië werd gekoppeld, moest het in technisch opzicht afleggen, maar kreeg op basis van inzet en karakter de betere kansen. Ook Roemenië kreeg enkele mogelijkheden, maar beide ploegen faalden in de afwer king. De Ierse doelman Pat Bonner maakte zich in eigen land onsterfelijk door de laat ste Roemeense strafschop van Timofte te stoppen. Italië dankte gisteravond op nieuw Toto Schillaci, de aan valler, die aan de vooravond van het WK geen aanspraak mocht maken op een basis plaats. Gianluca Vialli leek immers zeker van een vaste stek, maar net als Van Basten faalde de Italiaanse vedette. Coach Vicini schroomde niet om Vialli uit de ploeg te halen voor Schillaci en plukt daar nu de rijpe vruchten van. De ge boren en getogen Siciliaan scoorde gisteren zijn derde WK-treffer tegen Uruguay. In valler Aldo Serena verdubbel de de marge acht minuten voor tijd. zie ook WK-pagina's 14, 15 en 16 (Van onze correspondent) LONDEN - Vier mensen zijn gis teravond ernstig gewond ge raakt bij een bomaanslag op een Londense club die vaak door conservatieve politici wordt bezocht. Het was gisteravond nog onduidelijk of zich onder de slachtoffers ook ministers en parlementsleden van de Con servatieve Partij bevonden. Na de explosie brak een brand uit die 40 brandweermannen pas na uren onder controle hadden. Pas toen kon ook het laatste slachtoffer, dat er slecht aan toe was, naar buiten worden gedra gen. De explosie in het hartje van Londen was zo hevig dat zij ge hoord kon worden in het nabij gelegen Buckingham Palace. De aanslag was volgens de politie waarschijnlijk het werk van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). John Stokes, een parlementslid van de Conservatieve Partij zei dat er op een maandagavond wel twintig parlementariërs in de club konden zijn geweest. „Ik ben verbijsterd. Dit is het Mekka van de Conservatieve Partij. Daarom hebben de terroristen deze club aangevallen.". De Carlton Club wordt bezocht door vooraanstaande leden van de Conservatieve Partij. Pre mier Thatcher, die zelf op de le denlijst staat en er vorig jaar de tiende verjaardag van haar pre mierschap vierde, werd gister avond in Dublin op de hoogte ge bracht van de aanslag. Thatcher DUBLIN - Op het moment van de explosie in de club van de Conser vatieve Partij in het centrum van Londen, niet ver van Trafalgar Square, bevond de leidster van die partij, premier Margaret That cher, zich in Dublin. In de Ierse hoofdstad neemt zij deel aan het EG-topberaad foto D.Janin/AFP) Een Iraans meisje heft in wan hoop de handen ten hemel in een van de vele verwoeste dorpen in het rampgebied. De autoriteiten evacueren duizenden overle venden van de aarbe- ving uit vrees voor epi- O demieën. O Nog dit jaar begint bij Borssele de aanplant van een zestien hec tare grote groenbuffer tussen dorp en industrie, de zogenaam de Sloebossen. De inwoners krij gen er daarmee tevens op termijn een uitge strekt wandelgebied Q bij. w Van de afstemming van het on derwijs op het bedrijfsleven is niets te verwachten. De rege- ringspolitiek op dit stuk van za ken is tot mislukken gedoemd, meent mr. H. Nijst van het Maritiem Instituut 1 in Vlissingen. Oranje is gisteren teruggekeerd uit Italië. De spelers, die zondag door West-Duitsland van ver dere deelneming werden afge houden, spraken op de terugreis nauwelijks nog over de teleurstellend verlo- C pen mondiale. I w I (Van onze correspondent) DUBLIN - Premier Lubbers heeft maandag op de EG-top- conferentie in Dublin een plan voor nauwe samenwerking op energiegebied tussen de West en Oost-Europa gelanceerd. Het voorstel strekt zich ook uit tot de Sovjetunie en de niet-EG- landen in Europa. Door meer sa men te werken kan rond 2000 Europa voor zijn energievoor ziening minder afhankelijk zijn van 'andere delen van de we reld'. De vraag naar energie in Europa (behalve de Sovjetunie) zal in de komende jaren stijgen van 400 miljard tot 500 miljard kubieke meter aardgas per jaar. Voor de korte termijn kunnen deze lan den daar zelf voor zorgen, maar op langere termijn raken die voorraden uitgeput. De energie moet dan vooral uit de Sovjetu nie komen. Het gaat daarbij om Siberisch aardgas, maar ook om aardolie. Volgens Lubbers moeten de pro- duktie, het vervoer en het ge bruik van energie in Oost-Euro pa beter worden georganiseerd. De Oosteuropeanen en de Rus sen daarvoor westers geld en westerse technologie nodig. Hij wil een Europees vergunningen stelsel voor de winning van gas en olie, dat zich uitstrekt over heel Europa, dus inclusief het Oostblok. De Europese grenzen moeten voor de energievoorzie ning verdwijnen. De energievoorziening moet worden veilig gesteld door, be halve energiebesparing, het in produktie nemen van nieuwe aardgas- en oliereserves, het ontwikkelen van technologie voor schonere verbranding van olie en steenkool en het veilig ge bruik van kernenergie, en door het op elkaar aansluiten van elektriciteitsnetten. Hoeveel geld er nodig is voor het opzetten van zo'n 'groot-Euro pees energie-netwerk' geeft Lub bers niet aan. Wel zegt hij dat het westerse bedrijfsleven, banken en de nieuwe Bank voor Oost- Europa moeten investeren in energie. Het vergunningenstel sel moet hen de nodige zekerhe den bieden. Veel reacties op Lubbers' voor stel waren er maandag nog niet. Maar de Europese Commissie en enkele lidstaten reageerden po sitief. (Advertentie) is in Dublin voor de Europese Top. Na de explosie grendelde de po litie de hele omgeving af en be gon de belendende clubs te ont ruimen en te doorzoeken. Toen het nieuws van de aanslag bekend werd, spoedden talloze conservatieve politici zich naar de plaats van de explosie. Onder hen was ook vice-premier Geof frey Howe. In het gebied, dat bekend staat als St James's, liggen talloze 'he- rënclubs'. Om redenen die nog dateren van de vorige eeuw, zijn de meeste van deze clubs ano niem. Slechts een enkele club heeft zijn naam op de gevel staan. St James's Street, waaraan de Carlton Club ligt, is ook een drukke winkelstraat die uit komt op Piccadilly. Op het mo ment van de aanslag, tien voor negen Engelse tijd, waren er nog duizenden mensen op straat. Carlton Club is 158 jaar oud. De Club is eenmaal eerder getroffen door een bom. Dat was echter in de Tweede Wereldoorlog, en de bom was van Duitse origine. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (icesink IJA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1