Dodental Iran naar 40.000 "Al het nieuws van hier tot Tokyo." |JA Brunswijk kan tijdelijk naar Nederland komen FNV wil werkgevers vastpinnen op daling van aantal WAO'ers Doorbraak blijft uit in twee-plus-vier-overleg Duitsland Honderd EEN TROPISCH COLFSLAGBAD IN TERNEUZEN! EN DE APPARTEMENTEN STUVESANDE DAN? nv Bouwfonds Lubbers terughoudend over problemen Braks m jonge, gebruikte auto's U leest er alles over op pagina 10 In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Af en toe een bui Signaal Van Breukelen is klaar voor duel tegen West-Duitsland Optimisme AUTO STURM Nederlandse Gemeenten Honden 25 Afscheid Prijs Koek Koffie Verbod PZC Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Middagtem- peratuur omstreeks 17 graden. Navo hinderpaal hereniging Van onze correspondent) tVEST-BERLIJN Het Duitse lidmaatschap van de Navo is nog steeds het belangrijkste twistpunt in het 'twee-plus- vier-overleg' over de vereni ging van beide Duitslanden. In de tweede ronde van dit overleg van de ministers van Buiten landse Zaken van de vier geal lieerden uit de oorlog en de twee Duitse staten, is vrijdag afgesproken dat specialisten nu alle knelpunten op papier zul len zetten. De bewindslieden zullen in hun volgende overleg in Parijs zien waar men overeenstemming over kan bereiken en welke pun ten in ander verband opgelost moeten worden. Minister Eduard Sjevardnadze van de Sovjetunie heeft vrijdag voorstellen op tafel gelegd met overgangsperioden wat betreft het lidmaatschap van de bond genootschappen. Daar voelden de westelijke landen niets voor. Men wil dat een verenigd Duits land een soeverein land wordt dat zelf volledig kan besissen over de eigen aangelegenheden. Sjevardnadze gaf aan dat de Sovjets een duidelijk signaal willen dat de Navo geen verdedi- gings'organisatie meer is, zoals ook het Warschaupact de mili taire functie heeft afgeschaft en alleen een politieke organisatie is. Hij verwacht van de Navo- top, die over 14 dagen in Londen wordt gehouden, zo'n signaal dat de „vijandschap en de milia- re confrontatie op het continent overwonnen is". Minister Baker houdt vast aan een Navo als verdedigings- en veiligheidsorganisatie. Hij stel de evenwel dat het bondgenoot schap inmiddels al duidelijk een politieke functie heeft gekregen. Ondanks de meningsverschillen over dit punt gaan alle bewinds lieden er wel van uit dat voor het eind van het jaar de geschillen zijn opgeruimd. In november van dit jaar zal er in Parijs een topconferentie wor den gehouden waar alle landen die aan het veiligheidsoverleg in MILAAN - Hans van Breuke len, keeper van het Neder landse elftal is klaar voor de wedstrijd tegen Westduits- land morgenavond in Mi laan. De PSV-er hoopt op een herhaling van die wonder schone juni-avond van 1988, toen Oranje de Mannschaft in Hamburg met 2-1 de weg ver sperde naar de EK-finale. „Al was ik toch liever tweede in de groep geworden. Roeme nië lijkt me toch makkelijker dan Duitsland. Maar goed, dan moet het zondag maar ge beuren. Er is geen weg terug meer. Rekenen kan nu niet meer. We zullen gewoon de pottenbak opmoeten en dat gaan we doen ook", verklaart hij strijdvaardig voor het duel in de achtste finales van het Wereldkampioenschap voet bal. „Laat die Duitsers maar ko men hoor. Als je de fmale wilt halen, zul je van iedereen moeten winnen. Oké, West- Duitsland is in prima vorm, daar kunnen wij ons dan mooi aan optrekken". (Zie WK-pagina's 37 en 38) Wenen deelnemen, de uitkom sten van het twee-plus-vier- overleg zullen bespreken. Die conferentie is een maand ver vroegd, omdat Oost- en West- Duitsland in december al geza menlijke verkiezingen willen houden, waarna het land weer verenigd is. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher toonde zich na afloop van het overleg optimistisch over het uiteiridelijke resultaat van de besprekingen. Hij legde de nadruk op het feit dat de lan den binnen de Navo hun onder linge verhouding ter discussie moeten stellen. Dat had hij maandag ook gezegd, na een langdurig gesprek met Sjevard nadze in Miinster. Dat werd door deskundigen uitgelegd als een mogelijkheid om voor Duitsland speciale afspraken binnen de Navo te maken, waardoor een hereniging voor de Sovjets ac ceptabel wordt. Een voorstel van Sjevardnadze om Berlijn binnen zes maanden vrij te maken van alle bezet tingstroepen, is door Baker van Amerika afgewezen. Hij vond het „onaantrekkelijk" om Ber lijn in dat geval omsingeld te we ten door zo'n 300.000 man Russi sche troepen die voorlopig nog in de DDR blijven. Hans van Breukelen (foto Michael Kooren) DEN HAAG (GPD) - De leider van het Surinaamse Jungle commando, Ronnie Brunswijk, kan een visum voor beperkte tijd krijgen om naar ons land te komen. Dit liet premier Lub bers gisteravond na afloop van het kabinetsberaad doorsche meren. Eerder had het ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten dat Brunswijk 'ongewenst' was. Wanneer hij vanuit Parijs, waar hij nu verblijft, naar Nederland zou komen, zou hij worden te ruggestuurd, aldus Buitenland se Zaken. Het ministerie heeft die uitspraak nu moeten terug nemen. Tussen de ministeries van Bui tenlandse Zaken en Justitie is onenigheid ontstaan over de vraag wie verantwoordelijk is voor de beslissing over de toela ting van Brunswijk. Justitie is verantwoordelijk voor asiel-aan vragen, Buitenlandse Zaken voor verzoeken om een visum. Aanvankelijk had Brunswijk la ten weten asiel in Nederland te zullen vragen, waarop Buiten landse Zaken negatief reageer de. Premier Lubbers heeft die strijd nu beslecht door te zeggen, dat het voorlopig gaat om een vi sum-aanvraag. „Als Brunswijk vraagt om een visum voor onbe paalde tijd, dan wordt het een soort permanente verblijfsver gunning. Dat lijkt me niet goed. Maar als hij om een tijdelijk vi sum vraagt, lijkt het me niet zo ingewikkeld. DEN HAAG (GPD) - De FNV gaat in samenwerking met het kabinet proberen werkgevers te dwingen om het aantal werk nemers dat arbeidsongeschikt wordt verklaard, te verminde ren. Ook wil de vakbeweging vastleggen een deel van de fi nanciële ruimte die er is voor loonsverhogingen, te besteden aan werk en scholing voor 'kan sarmen'. FNV-voorman Stekelenburg kondigde dit gisteravond aan nadat het voorjaarsoverleg tus sen kabinet, werkgevers en werknemers mislukte. De drie partijen gingen na vijf uur pra ten uiteen zonder afspraken over werkgelegenheid, scholing of het terugdringen van de ar- beidsongschiktheid. Stekelenburg legde de schuld van het mislukte beraad bij de werkgevers. Hij wees een voor stel van de werkgevers om ge deeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te houden, van de hand. Volgens hem betekent dat plan het einde van de WAO ter wijl bovendien het ontslagrecht voor arbeidsongeschikten blijft bestaan. „Dat is geen richting die ons aanspreekt. Laat het kaT binet nu maar met quotering (de plicht een bepaald deel van het personeel te laten bestaan uit ar beidsongeschikten) komen. Ik kan mij niet voorstellen dat het kabinet zich bij deze verdeeld heid neerlegt". Overigens voelt het CNV wel voor het werkge vers-plan. Minister De Vries (sociale zaken) sprak van een „nuttig" voort gangsgesprek. Hij zei bereid te zijn het FNV-plan inzake de loonruimte te bestuderen. De Vries noemde het WAO-voorstel van de werkgevers 'interessant genoeg om er de komende maan den intensief aan te werken'. „Intussen werkt de overheid door aan quoteringsvoorstel- len", aldus De Vries. Hij doelde daarmee ook op de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). Deze wet verplicht werkgevers om tenminste -5 pro cent van het totale personeel uit gehandicapten te laten bestaan. Werkgevers-voorman Van Lede zei dat men met het WAO-voor stel „een taboe wilden doorbre ken". Hij sprak van „een plan en geen dictaat" waarover te pra ten valt. Advertentie Noordweg 467 Middelburg Tel. 01180-12042 Een moeder gaat luid klagend door de straten van Manjil, in de getroffen provincie Gilan, terwijl één van de twee voor haar lopende zonen het lichaam van een omgekomen dochter draagt (foto Canadian Press) TEHERAN (RTR/AFP/DPA) - Bij de aardbeving in Iran zijn veel meer mensen omgekomen dan aanvankelijk werd aange nomen. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken gaat in middels uit van 40.000 doden en schat het aantal gewonden op ongeveer 105.000. Reddings teams hadden in de loop van vrijdag al meer dan 28.000 licha men geborgen, zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. In de zwaarst getroffen provin cies, Gilan en Zanjan, wonen in totaal ongeveer vier miljoen mensen. De gouverneur van Zanjan zei dat de reddingsope raties in zijn gebied moeizaam verlopen doordat de meeste van de 180 zwaar getroffen dorpen in slecht toegankelijk berggebied liggen. Een boer uit Roudbar (provincie Galin) zei dat in zijn woonplaats geen enkel huis meer overeind (Advertentie) stond. Zeker 6.000 mensen zou den er zijn omgekomen. Een an dere man uit Roudbar vertelde dat een rots „zo groot als een huis" op zijn woning was gestort. Vier van zijn zes kinderen von den de dood. Zijn vrouw lag met een van de kinderen uren onder het puin voor zij werden gered. Nederland stelde vrijdag twee miljoen gulden beschikbaar voor noodhulp. Daarvan is een half miljoen onmiddellijk be schikbaar gesteld voor de uit zending van een medisch team van Artsen zonder Grenzen dat vrijdagavond vanuit Brussel naar Iran vertrok. Ofschoon Teheran heeft gewei gerd medische teams, technici en speurhonden uit het buiten land in het rampgebied toe te la ten, stuurden veel landen des kundigen. Uit Parijs vertrok vrij dag een groep speurhonden met begeleiders, die ook geholpen heeft bij het zoeken naar slacht offers van de aardbeving in Ar menië, december 1988. De Iraanse Rode Halve Maan meldde gisteren alleen behoefte te hebben aan medische appara tuur, voedsel, tenten, dekens, vrachtwagens en zwaar mate rieel om slachtoffers onder het puin vandaan te halen. Deze hulp zal zonder meer worden aanvaard, zelfs van 'de Grote Sa- Erewachten van de Franse. Brit se en Amerikaanse legers droe gen vrijdag samen een bord van Checkpoint Charlie. Berlijn nam gisteren plechtig afscheid van de be- O roemde doorgangspost. O De 17-jarige scholier Michiel van Vliet uit Vlissingen is winnaar geworden van de Chemie Olym piade. Volgende maand verte genwoordigt hij Nederland op de Internationale Chemie Olym piade in Parijs. Hij moet het daar opnemen tegen leerlingen uit dertig Ak Ak landen. De Koninklijke Koekjes- en Cho coladefabriek heeft een nieuwe eigenaar. United Biscuits is nu de baas. Maar 'Verka de' blijft natuurlijk wel O 1 Verkade. O I Hans Cornelis vond de ideale dope voor 7,6 kilometer zwem men, 360 kilometer fiet sen en 82 kilometer lo pen: Hij drinkt (veel) OC koffie. Ow DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers voelt er niets voor op dit moment in het openbaar te treden in een beoordeling van de problemen waarin minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij de afgelopen tijd is geraakt. „De Kamer verricht zijn controlerende functie. De uiteindelijke beoordeling is aan het parlement", was alles wat Lubbers vrijdag kwijt wilde op zijn wekelijkse persconferentie. Lubbers wilde ook niet ingaan op de vraag of de positie van Braks geschaad is door de berichtgeving rond de mogelijke betrokkenheid van de top van het departement bij het ver doezelen van overschrijdingen van visquota en het onvol doende serieus nemen de afgelopen decennia van gegevens over de mestproblematiek. Over een aanstaand rapport van de Rekenkamer over de mestproblematiek wilde Lubbers niet meer zeggen dan: „De Rekenkamer doet nuttig werk voor de samenleving". (Zie ook pagina's 3 en 11) (Advertentie) tan', de Verenigde Staten. Ook de aartsvijanden Israël en Iraq boden hulp aan. Groot-Brittan- nië zette de geschillen rond de Rushdie-affaire opzij en stuurde vliegtuigën met hulpgoederen. Paer Stenbaeck, de secretaris generaal van de Internationale Bond van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan, maakte vrij dag in Genève bekend dat de Iraanse Rode Halve Maan een positieve en negatieve lijst heeft gestuurd van de zaken die het nodig heeft om de slachtoffers hulp te bieden. „Niemand krijgt toestemming naar de getroffen gebieden te rei zen", waarschuwde Stenbaeck. Dit verbod geldt voor artsen, technici en andere deskundigen. Personen die hulpleveranties begeleiden zullen slechts een vi sum voor 24 uur krijgen. Iran heeft voldoende reddingswer kers -bovendien is het leger ter plaatse ingezet- en ook aan speurhonden is geen gebrek. Stenbaeck benadrukte dat de Iraanse Rode Halve Maan een sterke hulporganisatie heeft als gevolg van de Golfoorlog met Irak en de geregeld voorkomen de aardbevingen in het land. De bevolking is gaarne bereid bloed te geven en daarom is er geen be hoefte aan bloed uit het buiten land. Apparatuur om bloed te bewaren is wel welkom. In uw regionale dagblad slaal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dal is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'nt zo boeiend. IJ hebt 'm zo in huis. IJ hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (iccsink Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 (Advertentie) Waarom verkopen via INFO MIDDELBURG? Info Middelburg Vastgoed B.V. taxeert uw pand vrijblijvend. Zij stelt samen met u de hoogst haalbare verkoopprijs vast. Deze wordt realistisch geadviseerd om een 'snelle verkoop' te garanderen. Info neemt u alle werkzaamheden uit handen. Zij regelt in overleg met u de bezichtigingen. Dit doet zij ook 's avonds en in het weekend (immers mensen van 'buiten' kunnen dikwijls alleen zaterdags). Info selecteert de adspirant-kopers. Info adverteert we kelijks met foto's in de woongids en rekent hiervoor geen extra kosten. Dit laatste bespaart u honderden guldens. Uw huis via Info verkopen betekent voor u de zekerheid te weten dat uw belangen optimaal worden behartigd. Bel voor een afspraak en verdere informatie. Kantoor ma. t/m vrij. 9.00-17.15 uur Info Middelburg, tel. 01180-35921-33035 b.g.g. 15880

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1