Fonseca redt Uruguay en positie bondscoach Groot volksfeest in Costa Rica Baggio krijgt mountain-bike Oostenrijkse supporter met pistool uitgewezen Verzwakte Belgen geveld door counters u d Vervangingen Preud'homme Zuidamerikanen met hakken over de sloot Alexander Zavarov tekent bij Nancy Nederland derde Tij drekken Groep A Topscorers: Kaarten Groep B Groep C Groep D Groep E Groep F Feiten Topscorers ^"^EXCLuSiEF KUNT U ER SLECHT VAN SLAPEN? ■stil Spanje winnaar in wandeltempo VERONA (ANP) - België en Spanje hadden in feite geen doel voor hun wedstrijd, die de Spanjaarden in wandeltempo met 2-1 wonnen. Het enige dat, na beider kwalificatie, moest worden vastgesteld was wie de volgende tegenstander zou zijn. De Spaanse winst betekende een ontmoeting met Joegosla vië in Verona. Een andere uit slag zou de Belgen in Villa Qua- ranta hebben gelaten en de Spanjaarden tegenover de win naar van de groep met Neder land hebben gebracht. De elftallen wekten op de zwoel- warme namiddag, bij een tempe ratuur van 31 graden, de indruk dat de keuze voor hen lood om oud ijzer was. Daarom en daar door was er ruimte om in een ontspannen sfeer te voetballen. De Spanjaarden, met het oude zeer van de eliminatie door straf schoppen in de kwartfinale van vier jaar geleden, slaagden daar in iets gemakkelijker. Guy Thijs had, min of meer het laatste uit zijn voorraad in de aanbieding moeten doen. De blessures van Grün en Clij- sters, de schorsing van Gerets, het uitvallen van Emmers na een half uur, dwong de coach naast Vervoort ook Staelens, Al- bert en Plovie in het veld te bren gen. Geen van die drie had in de voorgaande wedstrijd zelfs maar een plaats als wisselspeler kun nen veroveren. Guy Thijs vond de noodzakelij ke vervangingen in zijn laatste lijn iets te veel van het slechte. „Drie man missen plus de aan passingen op het middenveld hebben het ons moeilijk ge maakt. De warmte heeft ook een rol gespeeld. Dit was geen tem peratuur die ons bevalt. De wed strijden om negen uur 's avonds waren prettiger voor ons." „Wij zijn niet echt fel geweest, het staat voor mij vast dat het gegeven al geplaatst te zijn evenzeer een rol heeft gespeeld. Ons doel was in elk geval niet Joegoslavië als komende tegen stander te vermijden, wij moe ten immers maar tot in de avond afwachten wat wij daarvoor in de plaats krijgen. Wij waren lie ver in de buurt van Verona ge bleven dan gedwongen te wor den naar Bologna te gaan." Luis Suarez had geen problemen met zijn opstelling. Hij behoefde zich slechts zorgen te maken over de vraag of zijn groep einde lijk het spel zou kunnen voort brengen, dat van overbetaalde sterren verwacht mag worden, dat enigszins in overeenstem ming was met de roep die het Spaanse voetbal heeft. Die vraag is onmiskenbaar posi tief beantwoord, mede omdat geen van de 22 op het veld dit keer enige angst behoefde te koesteren voor de dure ledema ten. Dat maakt voetbal een stuk ongedwongener en Spanje voel de zich duidelijk het best thuis in die situatie. Suarez: „Wij waren conditioneel sterker, ook frisser dan de Bel gen. Wij hebben het spel op ons af laten komen en die methode Michel van elf meter kon raak- schieten. Kort voor rust bleek opnieuw dat de doelman van KV Meche- len het minst is als hij naar het spel moet en de acties niet op hem afkomen. Hij liet de bal uit een verre vrije trap passeren, waarop Gorriz dankbaar raak kopte. Drie fouten, twee doelpunten, het was niet goed te maken voor een elftal dat wel drukte, maar nimmer macht toonde. Het spel van Ceulemans en Scifo had er mee te maken. Ceulemans wilde te veel alleen doen, Scifo wilde veel te veel doen, waardoor hij al in het begin van de tweede helft dolend en op zijn tandvlees rondliep. Het diepste punt was de gemiste strafschop van de lei der, een kwartier na rust toen Roberto Staelens al te nadruk kelijk een hak zette. Vier jaar geleden, in Puebla, was Scifo nog een zoekende voetbal ler, maar wel één van de vijl (Claesen, Scifo, Broos, Vervoort en Leo Vander Eist) die België via de strafschoppen na het duel met Spanje in de halve eind strijd brachten. De Scifo van Ita lia '90 is een ster, die zich een kort nonchalant aanloopje ver oorloofde, op de lat schoot en de mooiste kans van de Belgen ver klungelde. Het Belgische elftal miste zijn leiders, had nog slechts zijn werkers, zoals De Wolf, Ver voort, Demol en Degryse over. De Wolf en Vervoort, op links, waren het nuttigst in hun direc te eenvoud. Zij durfden geregeld mee naar voren te gaan, want, dat mag best gezegd, België speelde voor zijn doen ongekend vrijuit. Er zat, mede door de misser van Scifo, niet meer in dan één ge lijkmaker. Een in de muur „ver bogen" vrije trap van Vervoort, verraste Zubizarreta. die een perfecte wedstrijd speelde. Slechts één man overtrof de Spaanse doelman, de Argentijn se scheidsrechter Lostau. De 43- jarige zakenman bleef gewoon zichzelf, bestrafte maar 23 over tredingen en hield ook in zijn tweede wedstrijd, hij floot eerder Schotland - Costa Rica, de kaar ten op zak. Een opmerkelijke zaak, waar het gemiddelde, in de voorgaande 32 duels op precies drie per duel lag. België - Spanje 1-2 (1-2). 27. Michel (strafschop) 0-1, 31. Vervoort 1-1, 39. Gorriz 1-2. Scheidsrechter: Loustau (Arg). Toeschouwers: 35.950. België: Preud'Homme: Staelens (78. Van der Linden), Demol, De Wolf en Emmers (31. Plovie); Scifo, Albert, Van der Eist en Vervoort; Degryse en Ceulemans. Spanje: Zubizarreta; Chendo, Andri- nua en Sanchis; Michel, Roberto, Vazquez, Gorriz en Villaroya: Butra- gueno (82. Alcorta) en Salinas. ligt ons. De laatste tijd heb ik veel met mijn spelers gepraat. Ik was er van overtuigd dat er een dag zou komen dat het beter zou gaan. Het is gebeurd, ik kan dus alleen maar tevreden zijn. Ik re ken er wel op dat er een verdere vooruitgang is en daarom denk ik ook niet aan één volgende wedstrijd, maar aan de volgende wedstrijden." De Belgen hebben overigens duidelijk meegewerkt aan de Spaanse overwinning. De spe lers, die normaal gesproken in dit toernooi het hele elftal op de schouders nemen, Preud'hom me, Scifo en Ceulemans konden dit keer niet veel uitrichten. De doelman had zijn dag niet, zoals al in de eerste minuten bleek bij een hoekschop van Martin Vaz quez, waar hij sierlijk onderdoor vloog. Preud'homme vloerde ook Salinas in niet echt kansrij ke positie, waardoor topscorer Michel heeft 1-0 gescoord en wordt omringd door juichende medespelers (foto ANPIAnja Niedrinhaus UDINE (ANP) - Trainer Oscar Washington Tabarez en zijn staf keken al vertwijfeld op hun hor loges. Uruguay oneervol van het WK-platform. Zelfs niet echt ervan afgeschoten, maar door eigen onkunde voortijdig naar huis. Het 0-0 gelijkspel tegen Zuid- Korea zou de hoon van de natie én waarschijnlijk het ontslag voor Tabarez tot gevolg hebben. Daniel Fonseca redde het ge zicht van de Uruguezen en de functie van de bondscoach. De pas 21-jarige invaller kopte in de allerlaatste minuut de bal ach ter de Zuidkoreaanse doelman, 0-1. De Aziaten hadden negentig mi nuten, waarvan twintig met tien spelers, de Zuidamerikanen in bedwang kunnen houden. De laatste tellen bleken een paar te veel. Tot grote opluchting van Tabarez. „Zo heb ik nog nooit geleden op de bank", zei hij. „Ik zag me al in het vliegtuig zitten. Ik ben nog nimmer zo zenuwach tig geweest. Wat een lijdens weg." Het was de eerste overwinning sinds twintig jaar voor Uruguay op een toernooi van de eindron de om het wereldkampioen schap. Fonseca was negen maanden oud toen de tweevou dige wereldkampioen voor het laatst won. De laatste zege da teerde van 1970 in Mexcio toen de Sovjetunie moeizaam opzij werd geschoven. PARIJS (Reuter) - Alexander Zavarov heeft donderdag een driejarig contract getekend bij de Franse eerste-divisieclub Nancy, die afgelopen seizoen promoveerde. Zavarov (29), deze week met de Sovjetunie uitge schakeld voor de tweede ronde om de wereldtitel, werd door Ju- ventus vrijgegeven. De Sovjet speler had nog een verbintenis bij de winnaar van de UEFA- cup. Door de koopwoede van ei genaar Agnelli was Zavarov overbodig geworden in Turijn. De ranglijst der nummers drie luidt: Argentinië 3 1113 3-2 Colombia 3 1113 3-2 Nederland 3 0 0 3 3 2-2 Uruguay 3 1113 2-3 Oostenrijk 3 1 0 2 2 2-3 Schotland 3 1 0 2 2 2-3 De overwinning tegen de Zuid- koreanen krijgt geen eervolle vermelding, want de twee pun ten werden niet overtuigend ge- pakt.Het tegendeel was waar. Uruguay, voor het begin van Ita lia '90 nog getipt als een van de sub-favorieten, voetbalde als een groep die gewoon is de vrije tijd op andere plaatsen dan een voetbalveld door te brengen. De Aziaten pasten zich moeite- Een keihard duel om de bal, met Ruben Sosa(l) als lijdend voorwerp [foto ANP) SAN JOSE (IPS) - In Costa Rica barstte woensdag spontaan een gigantisch feest los na de overwinning van het nationale voet balteam met 2:1 op het Zweedse elftal in de eerste ronde van de strijd om de wereldcup. Het overgrote deel van de Costaricaanse bevolking had aan de televisie gekluisterd naar de wedstrijd gekeken. Toen het fluitje van de scheidsrechter het einde van de wedstrijd aangaf, renden duizenden fans de straat op om met de nationale vlag in de hand de overwinning te vieren. Op de tonen en ritmes van de swingende en opzwepende Latijn- samerikaanse „merengue" en „salsa" danste jong en oud tijdens het grootste volksfeest dat Costa Rica ooit beleefde. Politici, ambtenaren, winkelpersoneel, studenten en toeristen, iedereen ging de straat op. Het verkeer lag volledig stil. Geen enkele politieke bijeenkomst of ander evenement in Costa Rica kan zich meten met de festiviteiten die volgden op de over winning. De regering van president Rafael Angel Calderon had eerder aangekondigd dat 20 juni, de dag van de wedstrijd, een officiële vrije dag zou zijn zodat de supporters de wedstrijd, die rechtstreeks werd uitgezonden, op televisie konden volgen. Dankzij de overwinning konden drie miljoen Costaricanen even vergeten dat in mei de kosten voor levensonderhoud flink waren gestegen en dat deze door het bezuinigingsplan alleen maar ver der zullen stijgen. CAGLIARI (RTR) - Italië heeft donderdag een 32-jarige Oostenrij- ker het land uitgezet die had geprobeerd met een pistool een sta dion te betreden. De rechtbank veroordeelde Rainer Ulbrich woensdag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar. Ulbrich werd zaterdagavond net voor de wedstrijd tussen Nederland en Engeland in Cagliari gearresteerd. De politie had in zijn auto een automatisch pistool en zes kogels aangetroffen. De Oostenrijker, die in München woont, verklaarde voor de rechter dat hij was vergeten dat hij het pistool bij zich had. Hij werd schuldig bevonden aan illegaal bezit van een wapen en munitie. loos aan, maar hen moest het zwakke optreden vergeven wor den. Zij wilden wel beter, maar konden niet.,,Wij hebben eervol verloren", meende trainer Lee Hoe-taik, „We behoeven ons niet te schamen. We hebben zelfs de kansen gehad Uruguay te laten struikelen." Het begin van de partij tussen Uruguay en Zuid-Korea was veelbelovend. Amper een mi nuut onderweg kopte Frances- coli tegen de paal. Martinez had zes minuten later, ria een pass van Francescoli, de openings treffer op zijn schoen. Doelver- dediger Choi In-young wierp zich moedig in de baan van het schot. Tussendoor had collega Alvez van Uruguay een goed ge nomen vrij trap van Hwangbo uit de rechterhoek gestompt. Voor het overige viel in de eerste helft weinig te beleven in het Friuli-stadion van Udine, waar het zwoel warm was. De Ita liaanse scheidsrechter Lanese verrichtte het meeste werk. Vier keer moest hij een gele kaart te voorschijn halen. Na de hervatting zette Tabarez alles op de aanval. De teleurstel lende middenvelder Ostoloza werd vervangen door aanvaller Aguilera. Hij schoot bij zijn eer ste actie bijna raak. Het hout werk stond de treffer in de weg. Zuid-Korea liet de kans op zijn tweede WK-treffer liggen. Hwang lepelde van dichtbij over het doel. Twintig minuten voor tijd stuur de Lanese Yoon wegens tij drek ken naar de kleedkamer. Maar zelfs de numerieke meerderheid kon de Uruguezen niet inspire ren. Het einde van de strijd om wereldtitel doemde aan de ein der dreigend op. De donkere wolken pakten zich samen bo ven het hoofd van Tabarez, tot dat in de laatste seconden Da niel Fonseca na een voorzet van Dominguez zijn land toch nog de achtste finales binnenkopte. Zuid-Korea - Uruguay 0-1 (0-0). 90. Fonseca 0-1. Scheidsrechter: Lanese (Itai Toeschouwers: 29.039. Rode kaart: 71. Yoon Deuk-jeo (ZKo). Gele kaart: 23. Lee Heung-sil (ZKo), 25. Ostoloza (Uru), 42. Hwang Bo-kwan (ZKo), 44. Paz (Uru), 63. Choi Kang- hee (ZKo). Zuid-Korea: Choi In-young; Park Kyung-joon, Choi Kang-hee, Yoon Deuk-yeo en Hong Myung-bo; Lee Heung-sil, Hwang Bo-kwan (81. Chung Hae-woni, Chung Jong-soo en Kim Joo-sung; Choi Soon-ho en Byung Byung-joo (43. Hwang Seon- hong). Uruguay: Alvez; Gutierrez, De Leon, Herrera en Dominguez; Perdomo, Ostoloza (46. Aguilera), Francescoli en Paz; Sosa (61. Fonseca) en Marti nez. Oostenrijk-Tsjechoslowakije 0- 1, Italië-Oostenrijk 1-0, Verenig de Staten-Tsjechoslowakije 1-5, Italië-Verenigde Staten 1-0. Ita- lië-Tsjechoslowakije 2-0, Oosten rijk-Verenigde Staten 2-1. Italië 3 3 0 0 6 4-0 Tsjechoslowakije 3 2 0 1 4 6-3 Oostenrijk 3 1 0 2 2 2-3 VS 3 0 0 3 0 2-8 Gele kaarten: 109 Duel met meeste gele kaarten: Verenigde Staten-Oostenrijk. lx rood en 9x geel Aantal doelpunten: 82. Duels met meeste doelpunten: Verenigde Staten-Tsjechoslowa kije 1-5, Bondsrepubliek-Ver enigde Arabische Emiraten 5-1. Eerste treffer: 4. Susic (Joegosla vië-VAE) Michel (Spa) 4, Matthaus (BrD) 3, Voller (BrD) 3 Topscorer in één wedstrijd: Mi chel (Spa) 3 Argentinië-Cameroun 0-1, Sov- jetunie-Roemenië 0-2, Argenti- nië-Sovjetunie 2-0, Cameroun- Roemenië 2-1, Cameroun-Sov- jetunie 0-4, Argentinië-Roeme- nië 1-1, Cameroun 3 2 0 1 4 3-5 Roemenië 3 1113 4-3 Argentinië 3 1113 3-2 Sovjetunie 3 1 0 2 2 4-4 Brazilië-Zweden 2-1, Costa Ri- ca-Schotland 1-0, Brazilië-Costa Rica 1-0, Zweden-Schotland 1-2, Brazilië-Schotland 1-0, Zweden- Costa Rica 1-2. Brazilië 3 3 0 0 6 4-1 Costa Rica 3 2 0 1 4 3-2 Schotland 3 1 0 2 2 2-3 Zweden 3 0 0 3 0 3-6 Bondsrepubliek Duitsland-Ver- enigde Arabische Emiraten 5-1, Bondsrepubliek-Joegoslavië 4-1, Verenigde Arabische Emiraten- Colombia 0-2, Joegoslavië-Co- lombia 1-0, Bondsrepubliek-Co- lombia 1-1, Joegoslavië-Verenig- de Arabische Emiraten 4-1. Bondsrep. 3 2 1 0 5 10- 3 Joegoslavië 3 2 0 1 4 6-5 Colombia 3 1113 3-2 Ver.Arab.Em. 3 0 0 3 0 2-11 België-Zuid-Korea 2-0, Uru- guay-Spanje 0-0, Zuid-Korea- Spanje 1-3, België-Uruguay 3-1, Zuid-Korea-Uruguay 0-1, Bel- gië-Spanje 1-2. Spanje 3 2 1 0 5 5-2 België 3 2 0 1 4 6-3 Uruguay 3 1113 2-3 Zuid-Korea 3 0 0 3 0 1-6 Nederland-Egypte 1-1, Enge- land-Ierland 1-1, Ierland-Egypte 0-0, Engeland-Nederland 0-0, Ier- land-Nederland 1-1, Engeland- Egypte 1-0. Engeland 3 1 2 0 4 2-1 Ierland 3 0 3 0 3 2-2 Nederland 3 0 3 0 3 2-2 Egypte 3 0 2 2 2 1-2 De feiten van de eerste ronde van de WK: Aantal wedstrijden: 36 Aantal toeschowers: 1.541.992 Groep A: 320.994; Groep B: 223.759; Groep C: 278.050; Groep D: 309.466, Groep E: 200.188. Groep F: 209.535. Gemiddelde aantal toeschou wers: 42.833. Best bezochte wedstrijd: Bonds republiek Duitsland-Joegosla vië 74.765. Slechtst bezochte wedstrijd: Cameroun-Roemenië 15.000. Rode kaarten: 7, Gerets (Bel), Kana Biyik (Cam), Artner (Oos), Khalesi Ghanim Mubarak (VAE), Bessonov (Sov), Mynalda (VSt), Yoon (ZKo) Argentinië Serrizuela (2), Batis ta, Burruchaga, Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon, België Gerets (2) Bondsrepubliek Brehme (2), Ber- thold Brazilië Mozer (2), Branco, Dun- ga, Jorginho Cameroun Kana Biyik (rood en geel), Massing (2), Milla, N'Dip, M'Bouh, Onana, N'Kono Colombia Herrera, Gabriel Go mez, Alvarez Costa Rica Jara, Gomez (2), Mar- chena Engeland McMahon, Beardsley Egypte Shobeir, Ahmed Ramzi, Abdel-Ghani, Ibrahim Hassan, Ierland Morris Italië Ferri, Baggio, Berti Joegoslavië Stojkovic, Brnovic, Sabadadzevic, Pancev Nederland Kieft, Rijkaard Oostenrijk Artner (rood), Peel (2), Zsak (2), Streiter (2),' Herzog, Pfeffer, Aigner, Reisin- ger, Lindenberger Roemenië Lacatus (2), Klein, Ha- gi, Lupescu Schotland McPherson, John ston, McLeod Sovjetunie Bessonov (rood), Tsjidijatoelin (2), Protassov, Zigmantovitsj Spanje Jimenez, Villaroya Tsjechoslowakije Kubik (2), Chovanec, Skuhravy, Kadlec, Bilek, Moravcik Uruguay Perdomo, Francescoli, Sosa, Paz, Ostoloza, Ver. Ara. Emi. Khalesi Ghanim Mubarak (rood en geel), Hussain Mohamed (2), Eissa Ab- dulrahman, Ibrahim Abduylrahman, Abbas Verenigde St. Mynalda (rood), Banks (2), Meola, Trittshuh, Caligiuri, Murray, Windisch- mann Zuid-Korea Yoon (rood en geel), Soon-ho, Hwang Bo (2), Lee, Choi Zweden Joakim Nilsson, Thern, Strömberg, Schwarz. 1. Michel (Spa) 4 2. Matthaus (BrD) en Voller (BrD) beiden 3, 4. Skuhravy (Tsj), Bilek (Tsj), La catus (Roe), Balint (Roe), Milla (Cam), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Schillaci (Ita), Careca (Bra), Mul ler (Bra), Klinsmann (BrD) allen 2, 13. Bein (BrD), Littbarski (BrD), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Bag gio (Ita), Giannini (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Redin (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Ström berg (Zwe), Flores (CRi), Med- ford (CRi), C^yasso (CRi), Line- ker (Eng), Wright (Eng), Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Protassov (Sov), Zigman tovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Do- brovolski (Sov), Susic (Joe), Pro- sinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oosi, Fonseca (Uru), Gorriz (Spa) allen 1. ROME (ANP) - Khalid Ismail van de Arabische Emiraten heeft de Rolls Royce bekeken, die zijn eigendom werd toen hij voor zijn land een doelpunt maakte. De Italiaan Robert Baggio kreeg voor zijn treffer - de tweede in de 2-0 tegen Tsje choslowakije - een fiets. Een „mountain bike" met alles erop en eraan. Zijn liefste wens, zo had Baggio van tevoren laten weten. De Italiaanse passie voor de eindronde van de WK voetbal blijkt overigens groot. Kijkcijfers wijzen uit dat meer dan tien miljoen Italiaanse vrou wen en het merendeel van de kinderen de wedstrijden volg den. Ongeveer 83 procent van de kinderen tussen de 4 en 14 jaar was getuige van de wedstrijd Italië - Tsjechoslowakije. De wedstrijd was pas om kwart voor elf afgelopen. (Advertentie) WA GA DAN NAAR DÉ BEDDENSPECIAALZAAK VAN ZEELAND! BEESTENMARKT 12 GOES 01100-32213

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 42