PZC [jeltsin overtuigd van aftreden Gorbatsjov Maasvlakte krijgt poederkool-centrale Late haring Brunswijk in Parijs Braks wijst kritiek op het mestbeleid af commentaar Gorbi's krachtproef Broer Ceai krijgt 15 jaar cel P^C binnen- en buitenland :SOl 'i olitiein Roermond: vingerafdruk in auto VRIJDAG 22 JUNI 1990 Drankrijder mag vijftien jaar niet rijden na dodelijk ongeluk Rol Eis 20 jaar en tbs voor moord op Kamper studente INipte Kamermeerderheid Gemotiveerd Rijkssteun voor kinderopvang buiten lestijden [Hughes betrokken bij aanslag IhERKENBOSCH (GPD) - Het [vierde gepakte IRA-lid Paul [Hughes (26) wordt officieel be schuldigd van het medeplegen Ivan de IRA-aanslag op twee Au stralische vakantiegangers in [Roermond op 27 mei. Dat heeft [de woordvoerder van het spe ciale Recherche Bijstands [Team gezegd nadat Hughes gis teren na zijn verhoor door de of- Ificier van justitie en de rechter commissaris in Roermond. Hij |is uit veiligheidsoverwegingen in de loop van de dag overge bracht naar een geheime plaats in Nederland waar hij in voor arrest blijft. Hughes is de man die eerder de ze week in Chaam de geboeide en gevluchte IRA-compagnon wilde ophalen. Evenals de ande re verdachten weigert hij te pra ten. De pogingen tot verhoor zouden dan ook steeds van slechts korte duur zijn. De politie zegt bewijsmateriaal (Van onze correspondent [MOSKOU - Boris Jeltsin, de [hervormingsgezinde president [van de republiek Rusland, is er- |van overtuigd dat Michail Gor- [batsjov zal aftreden als leider [van de Communistische Partij [van de Sovjetunie. [jeltsin zei tegen Oostenrijkse Journalisten dat hij Gorbatsjov [dinsdag had geadviseerd het [presidentschap niet langer te |combineren met de functie se- |cretaris-generaal van de partij. |ïolgens Jeltsin was Gorbatsjovs |serieus toen hij woensdag tegen |het oprichtingscongres van de |Russische Communistische [partij zei dat er binnen tien, [twaalf dagen een andere partij leider kan zijn. „Ik geloof dat hij [naar mijn advies luistert en het |nieende", aldus Jeltsin. Gorbatsjov is hevig bekritiseerd tijdens de bijeenkomst van de Russische communisten. Pere strojka leidt tot kapitalisme, was de voornaamste beschuldi ging. De conservatieve voorman in het Politbureau, Jegor Ligats- jov, zei woensdag dat Gorbats jov niet genoeg tijd kon beste den aan het leiden van de partij en die functie maar op moest ge ven. Gorbatsjov reageerde donder dag geïrriteerd op de onder meer door Ligatsjov geuite kritiek dat de partij buiten belangrijke be slissingen wordt gehouden; een verwijzing naar de belangrijke rol die Gorbatsjovs Presidentië le Raad heeft gekregen. „Het is gewoonweg laster om te stellen dat perestrojka uit de lucht is komen vallen." [ZWOLLE (ANP) - De rechtbank |in Zwoile heeft donderdag de |(l-jarige R. G. H. uit Putten ver- [oordeeld tot een gevangenis- Istraf van twee jaar en een ont- [zegging van de rijbevoegdheid |voor vijftien jaar wegens het [voor het onder invloed van [drank veroorzaken van een ver keersongeluk. Hierbij kwam [een 79-jarige inwoner van Nun- Jspeet om het leven. |Tegen H. was twee weken gele iden een gevangenisstraf van |twee jaar en een rij-ontzegging |van twintig jaar geëist. Het on geval vond in februari 1989 op de A28 bij Harderwijk plaats. H. be reed die weg als spookrijder en botste met een snelheid van 100 kilometer frontaal op zijn tegen ligger. In december 1988 was H. ook voor rijden onder invloed aange houden; het alcoholpromillage bedroeg toen 2,17. Dit feit was twee weken geleden ook tenlas- tegelegd. Beide keren overtrad H. een vonnis, waarbij hem een rij-ontzegging was opgelegd. Sinds 1975 werd hij negen keer voor drankdelicten veroordeeld. in handen te hebben waardoor nu vast staat dat Hughes op zijn minst 'medeplegen van de aan slag' in Roermond ten laste kan worden gelegd. „Het bewijsma teriaal bestaat uit een vingeraf druk in een auto waarvan we ze ker weten dat die een rol heeft gespeeld bij de aanslag", zei woordvoerder H. Clabbers giste ren. Welke auto dat is, wilde hij niet zeggen. Vast staat wel dat het niet de uitgebrande Mazda is, die de terroristen na hun aan slag als vluchtauto gebruikten. Die werd later uitgebrand in het Belgische Leopoldsburg terug gevonden. De politie zegt niet te weten wel ke rol Hughes bij de aanslag heeft gespeeld. „We weten niet of hij de schoten heeft gelost of dat hij gefungeerd heeft als chauf- ZWOLLE (ANP) - De officier van justitie bij de Zwolse recht bank, mr. I.H.B. van Zevenber- gen-Joele, heeft donderdag te gen de 19-jarige D.J.H. van B. uit Hoorn een gevangenisstraf van twintig jaar en tbs met verple ging geëist. Van B. wordt ervan verdacht op 9 juni vorig jaar de 19-jarige studente aan de Kam per kunstacademie, Ceciel Bot uit Gorssel, te hebben ver moord. Het meisje werd verkracht, vast gebonden, opgehangen en met een hockeystick tegen haar keel geslagen. Van B. wordt voorts verdacht van twee verkrachtin gen. Volgens een rapport van het Pieter Baan Centrum in Utrecht moet Van B. sterk verminderd toerekeningsvatbaar worden geacht. „Een levenslange gevangenis straf is op zichzelf gerechtvaar digd", stelde de officier in haar requisitoir, nadat zij het onpeil bare leed dat aan de nabestaan den van Ceciel Bot en de slacht offers van de verkrachting is toe gebracht, had gememoreerd. „Er zijn geen woorden te vinden voor de sadistische, wrede wijze waarop Ceciel Bot om het leven is gebracht." 'Ja'J" [DEN HAAG (ANP) - Minister [Andriessen (economische za- ken) krijgt steun van een kleine I meerderheid van de Tweede I Kamer voor de bouw van een I poederkool-centrale op de [Maasvlakte voor de opwekking [van elektriciteit. CDA en VVD zijn het met hem eens dat uitstel [van de bouw niet wenselijk is. De andere fracties in de Kamer, waaronder Andriessens coali tiegenoot de PvdA, vinden dat er een centrale moet komen die liet milieu minder belast. De PvdA drong donderdag aan op een half jaar uitstel van de bouw om te bekijken of er in plaats van een poederkool-cen trale een installatie kan komen op aardgas of volgens het sys teem van warmte-kracht-koppe- ling. De PvdA kreeg voor die suggestie de steun van D66, Groen Links, SGP en GPV. Andriessen durft dit uitstel niet aan. Het is volgens hem onzeker of de diverse alternatieven tijdig haalbaar zijn. Hij denkt dat het uitstel niets oplost en dat hij over een half jaar toch weer bij de Kamer op de stoep staat met het voorstel voor een poeder kool-centrale. De minister bena- DEN HAAG - Heel Nederland kan al geruime tijd genieten van de nieuwe haring. Koningin Beatrix kreeg het traditio nele vaatje koninginneharing echter pas gisteren aange reikt. Dat werd gedaan door mevrouw Van de Plas, echtge note van de eerste stuurman van de Ariadne, het schip dat de haring aan land bracht foto Ed Oudenaarden/ANP) U treft ons vaak aan met potlood en schetspapier... omdat wij u graag laten zien waarover we praten als het om uw interieur gaat Dealer van o.a. Gelderland, Montis, Artifort, Leolux, Bru- nati, Frighetto, Molteni, Durlett, Koekoek Behr, Pastoe, Molteni, Castelijn, Banz Bord, Montana Ploeg, Kendix, JAB, Kvadrat, Tulipan, Far- dis Van Besouw, Tretfgrd, MID, Kinast, Mira-X, Desso Artimeta, Artemide, Luci, Staff, Ansems, Dijkstra feur. Het enige dat voor ons v^st staat, is dat hij erbij was", aldus Clabbers. Hughes zal 'lidmaat schap van een organisatie ver weten worden die het plegen van misdrijven tot oogmerk heeft'. West-Duitsland heeft nu ook for meel een uitleveringsverzoek bij België ingediend voor het IRA- lid Donna Maguire. België wil dat Nederland de IRA-leden G. Harte en M. Collins (van wie de identiteit nog niet voor 100 pro cent zeker is) uitlevert. Een woordvoerder van de politie in het Belgische Turnhout heeft dat gisteren gezegd. Politie-autoriteiten uit West- Duitsland, Nederland, Engeland en België hebben gisteren tij dens een stafvergadering in Turnhout afgesproken dat spe cialisten van de technische re chercheteams uit die landen vandaag gezamenlijk het onder zoek naar het wapengebruik door de plegers van de aanslag zullen verrichten. Dat is niet eer der gebeurd aangezien er zich nogal wat organisatorische pro blemen hadden voorgedaan. „De wapens waren bij wijze van spreken in West-Duitsland, ter wijl de patronen in Nederland opgeborgen waren", aldus Clab bers. drukte dat de keuze voor een be paald type centrale primair een zaak is van de elektriciteitspro ducenten (SEP) zelf. Als uitstel niet mogelijk is, vindt D66 dat bij de centrale op de Maasvlakte maar gelijk moet worden gekozen voor aardgas of kolenvergassing. Woordvoerder Tommei is „gekwetst en woe dend" door het besluit van de minister. Andriessen zou het mi lieu niet serieus nemen. PvdA en D66 hamerden er ver der bij de minister op een studie naar de veiligheid van de kern centrale in Dodewaard sneller af te ronden. De minister wil de sluiting van de centrale met twee jaar uitstellen van '95 tot '97. De veiligheidsstudie is pas rond de jaarwisseling '94 '95 klaar. Volgens Tommei is de periode van onzekerheid of de centrale nog wel veilig is te lang. Hij pleit te ervoor de studie al eind vol gendjaar af te ronden. Maar ook op dit punt wordt de minister ge steund door CDA en VVD. (Advertentie) PARIJS (AP/ANP) - De Surinaamse rebellen leider Ronnie Brunswijk donderdag bij aan komst in Parijs. Hij kwam daar aan na zijn vrijlating in Frans Guyana. Brunswijk is in Parijs onder huisarrest gesteld terwijl de Franse autoriteiten een land zoeken dat hem wil opnemen. Brunswijk zei tegenover het Franse persbu reau AFP geen asiel aan te zullen vragen in Ne derland of Frankrijk. Hij wil wel een „visum voor enkele dagen" om de Nederlandse autori teiten uitleg te geven over de situatie waarin de bosnegers in het oosten van Suriname verke ren. „Over een jaar zullen zo'n 50.000 bosnegers door het Surinaamse leger gedood zijn of in ballingschap in Franse Guyana zijn gedwon gen," citeerde AFP Brunswijk. Het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei te willen praten met Nederlandse functionarissen over de status van Brunswijk. Intussen heeft de mededeling van het ministe rie van buitenlandse zaken dat Brunswijk „niet gewenst" is in Nederland bevreemding gewekt in de Tweede Kamer. De VVD heeft sa men met PvdA en D66 de regering schriftelijk gevraagd wat daarvoor de argumenten zijn. Melkert (PvdA) vindt de houding van BZ moei lijk te verenigen met de gebruikelijke toela tingsprocedures, die voor een groot deel een zaak zijn van Justitie. Buitenlandse Zaken erkent dat een aanvraag van Brunswijk door het departement van justi tie dient te worden beoordeeld. Naar verluidt vindt BZ Brunswijks verblijf hier echter onge wenst, omdat het gaat om iemand die heeft bij gedragen aan de huidige instabiele situatie in Suriname. Bovendien is niet zeker of de voor malige leider van het jungle-commado zijn po litieke activiteiten van hieruit zal voortzetten (foto Pierre VerdylAFP DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw) wijst de kri tiek van de Algemene Rekenka mer op het mestbeleid van de hand. De Rekenkamer stelt in een nog geheim rapport over het beleid van de overheid dat tot 1984, toen wettelijke maat regelen werden afgekondigd, waarschuwingen over toene mende mestoverschotten zijn genegeerd. De wetgeving die in 1984 tot stand kwam, zou niet te controleren zijn. Braks liet weten zich niet ver antwoordelijk te voelen voor het beleid zoals dat werd gevoerd voordat hij aantrad op Land bouw (maart 1980). „In politiek opzicht kan men mij moeilijk aanspreken voor wat is gebeurd in de jaren '60 en '70", aldus Braks. Volgens de bewindsman stelt de Rekenkamer hem alleen een aantal vragen over het in het verleden gevoerde mestbeleid. „Ik was in die tijd op een heel an dere plek in de wereld. Terugkij kend op een proces dat moei zaam tot stand is gekomen, met alle belangenafwegingen, loopje het risico dat je achteraf de za ken anders gaat inschatten dan vroeger. Dat is niet alleen met het mestbeleid zo. Van vele za ken die in het verleden ontstaan zijn en op dit moment beoor deeld worden, zeg je ook: hoe hebben ze het zover kunnen la ten komen. Denk maar aan de verschillende vormen van mi lieuverontreiniging' Over het sinds de begin jaren tachtig gevoerde mestbeleid zei de minister: „Ik voel me gemoti veerd het beleid waarvoor ik zo veel verantwoordelijkheid heb genomen in de jaren '80 te verde digen. Ik weet dat dat beleid slechts geleidelijk in de praktijk gestalte kan krijgen. Nu wordt men ongeduldig. Maar omwille van het instandhouden van de belangrijke economische activi teiten, bij voorbeeld in de land bouw, hebben we dat zeer be wust geleidelijk en gefaseerd ge daan. De landbouw vindt dat dat nog veel te snel gaat, daar zit een spanningsveld. Ik vind dat men de context voor ogen moet hebben waarin wij werken". De kritiek die op hem is neerge daald, vindt Braks wat voorba rig. „Eigenlijk zouden eerst de gegevens moeten worden afge wacht. Dan zou een ander beeld i ii i i i ii 11 i i i i i ii i i 11 i i 11 11 Ook andere sporen zal door dit gezelschap van speciale techni sche rechercheurs onder de loep genomen worden. Papiertjes, kleding van de verdachten, aan getroffen spullen in de 'geheime' auto en andere vingerafdrukken vallen daar onder. De Britse politie heeft gisteren twee mannen gearresteerd, en kele uren nadat binnen de om heining vaft een RAF-basis in Londen een bom was ontploft. Er vielen geen gewonden. Nie mand heeft de aanslag nog op geëist, maar de politie vermoedt dat het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) er achter zit. Op het scherp van de snede wordt de komende dagen en weken in de Sovjet-Unie de strijd om de macht gevoerd tussen conservatieven en hervor- mingsgezinden. De machtsstrijd reikt tot in de hoog ste regionen: zelfs de positie van president Gorbats jov als secretaris-generaal van de communistische partij van de Sovjet-Unie staat op het spel. Aan de ene kant is de hervor mingsgezinde Gorbatsjov het doelwit van felle aanvallen van de conservatieve vleugel in de partij, anderzijds heeft Gor batsjov zelf laten doorschemeren wel eens afstand te kunnen doen van de post van partijleider. Duidelijk is dat de strijd om de macht tussen de conservatieven en de hervormers binnen de communistische partij een hoogtepunt nadert. Met zijn frontale aanval op president Gorbatsjov is het Politburolid Ligatsjov woensdag openlijk het gevecht aangegaan. 'Gorbi' - meer gewaardeerd in het buitenland dan in eigen land - lijkt voor de grootste krachtproef in zijn politieke loopbaan te staan. Dank zij diezelfde Gorbatsjov, wiens politiek van open heid en hervorming al zovele positieve veranderingen in de Sovjet-Unie op gang heeft gebracht, krijgen de conserva tieven ruim baan hun lang niet malse kritiek te spuien. Voor een deel richt de kritiek zich op de wat de conservatieven be schouwen als de anti-communistische houding van de presi dent. In hun door politieke dogma's en ideologische stelling neming vertroebelde visie staat dat zo ongeveer gelijk met verraad. Een ander deel van de kritiek jegens Gorbatsjov be treft diens economisch beleid, dat gekenmerkt wordt door vervanging van de geleide economie door een vrije markteco nomie volgens Westers model. In de afrekening met zeventig jaar communistisch wanbeheer is Gorbatsjov er inderdaad niet in geslaagd de economie ook maar op een enkel onderdeel te verbeteren. Het tegendeel is eerder waar: economisch ge zien staat het grootste land van de wereld aan de rand van de afgrond. De in dit opzicht rigoureuze plannen van Gorbatsjov om volledig met het verleden te breken, ondervinden in brede kring verzet. De labiele toestand van de economie is daardoor de grootste bedreiging geworden voor het hervormingsproces en voor de positie van Gorbatsjov. Momenteel moet de Sovjet-president de strijd op twee fronten voeren. Het kost hem zichtbaar steeds meer in spanning de gelijkmatige, niet uit zijn evenwicht te krijgen staatsman en politicus te zijn dan een jaar geleden. De irrita tie slaat toe en dat is zelden een goed teken. Behalve de conser vatieven zijn het ook de radicalen onder leiding van Boris Jelt- sin - intussen president van de grootste republiek, de Russi sche Federatie - die hem belagen, omdat het hervormingspro ces naar hun oordeel niet snel genoeg gaat. En alsof het alle maal nog niet genoeg is moet Gorbatsjov ook opboksen tegen de naar zelfbeschikking strevende landsdelen in het westen en zuiden van het onmetelijke Sovjetrijk. Het mag opmerke lijk heten dat Gorbatsjov er tot nu toe in geslaagd is zijn posi tie niet alleen te behouden, maar zelfs te verstevigen. Dat laat ste breekt hem overigens op: zijn positie als president van de Unie met grote volmachten wordt nu tegen hem gebruikt als secretaris-generaal van de communistische partij. Het is voor de gehele wereld te hopen dat Gorbatsjov en zijn hervor mingsgezinde medestanders het pleit kunnen winnen door middel van eerlijke en democratische besluitvorming. Op geen andere wijze zou de Sovjet-Unie daarmee duidelijk ma ken dat het haar ernst is af te rekenen met het verleden. Dim ■1 BUKAREST (AFP/RTR) - Een broer van de Roemeense ex-dic tator Ceausescu is donderdag in Bukarest veroordeeld tot 15 jaar cel wegens massamoord. Dit is in gerechtelijke kringen in de Roemeense hoofdstad ver nomen. De 66-jarige oud-generaal Nico- lae Andruta Ceausescu, voor heen hoofd van de trainings- school van de Securitate, was door een speciale militaire rechtbank beschuldigd van ern stige poging tot moord, aanzet ten tot genocide en illegaal bezit van wapens. Hij zou op 21 de cember 1989 tijdens betogingen in Bukarest tegen het bewind van zijn broer zeven betogers hebben doodgeschoten. Tijdens zijn proces zei de oud-ge neraal dat hij in zijn leven nog geen kip had omgebracht. De militaire procureur erkende vo rige week dat er geen materiële bewijzen dat de generaal raak had geschoten. Het vonnis werd uitgesproken op het hoge gerechtshof voor een beperkt gehoor in afwezigheid van de verdachte, die schriftelijk op de hoogte zal worden ge bracht van de uitspraak. ROTTERDAM (ANP) - Gemeen ten krijgen met ingang van dit jaar ook geld voor kinderop vang voor kinderen in de leef tijd tot 12 jaar. Dat maakte S.G. Rijpma, directeur jeugdbeleid van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), donderdag bekend in de Rotterdamse Doelen Rijpma had nog een nieuwtje: gemeenten mogen ook geld ste ken in buitenschoolse opvang van kinderen van de basis school. kunnen ontstaan". Het systeem van parlementaire democratie heeft wegens de openheid enorm veel nadelen, meent Braks, maar daar „staan zo ontzaglijk veel voordelen tegenover, dat ik een groot voorstander blijf van dat stelsel, ook al moet ik nu de negatieve kanten daarvan on dergaan". Dat boeren op grote schaal de mestwetgeving ontduiken, wordt op Landbouw ontkend. Er komt meer geld binnen dan voorzien in de vorm van heffin gen voor mestoverschotten. Vol gens Landbouw betaalt 95 pro cent van de boeren de heffing correct. Onder de overige vijf procent zitten „een paar hon derd" boeren die bewust fraude ren. De rest van de agrariërs springt in eerste instantie „wat slorig" om met de mestwetge ving. Na controle betaalt men de heffing echter wel. Inmiddels heeft het hoofd mi lieustatistiek bij het CBS, Hue- ting, een spreekverbod gekre gen. Hij verklaarde woensdag in het NOS-journaal dat Land bouw tussen 1973 en 1983 be wust het statistisch onderzoek naar mestoverschotten had te gengewerkt. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754313 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3