PZC Recreatieteam richt zich ook op Burgh-Haamstede Oude Bevelandse kaarten te kijk in museum in Goes Hermy Brouwer schreef 'Koken met Kruiden' Groedenaar wil collectieve actie tegen Zekatel streek Den Haas centraal in film 'De Windmolen' 20 weekenddiensten VRIJDAG 22 JUNI 1990 Vergadering commissie Opleidingen voor groothandel aan Streekschool mm Inwoonster Renesse heeft grote kruidentuin Aanleiding slechte ontvangst Secretaris van gemeente Bruinisse voorgedragen ZIERIKZEE Museum stelt kelders open voor publiek Leerlingen schonen sportveld Oosterland Zierikzeese molen in de hoofdrol ZIERIKZEE Twee filmers van 'The Team', een groep spe cialisten op het gebied van tech nische publiciteit, hebben een documentaire gemaakt met de titel 'De Windmolen'. In deze film staat de stenen stellingmo len 'Den Haas' in Zierikzee min of meer centraal. Maar ook het werk van de ambachtelijke mo lenaar Teun van der Bok, die de twee molens die Zierikzee rijk is beheert, komt aan de orde. De film plaatst de evolutie van de molens in een cultureel-histo- risch perspectief en accentueert de samensmelting van werk tuig en werking. Ruud Bolderman, die een atelier heeft in Brouwershaven, en Frits Phoelich uit Nijmegen maken gewoonlijk technisch-weten- schappelijke films. Met het ma ken van 'De Windmolen' kregen zij de gelegenheid een film te ma ken, die ze zelf mooi vinden. „Normaal gesproken krijgen wij van een opdrachtgever weinig artistieke speelruimte", vertelt Bolderman. „Na zo'n 35 films in dit genre gemaakt te hebben, wil je wel eens artistiek bezig zijn. Maar tijdens het filmen kwam ik tot een vreemde conclussie. Ik werd geconfronteerd met een opdrachtgever, die nog moeilij ker was, namelijk met mezelf'. In mei is de eerste versie van de film gedraaid voor de gemeente Zierikzee. Er moet nog het een en ander aan veranderd worden en in september van dit j aar is de 'theatercopie' klaar, ingespro ken door Ton Lensink. „Vroeger telde Nederland zo'n 10.000 molens, waarvan er nog maar 900 over zijn. Iedereen kent molens, men kijkt er naar, maar het is niet duidelijk hoe ze werken. Met deze 'didactische' film hebben wij geprobeerd de ontwikkeling van de windmolen te plaatsen in een cul tureel-his- torisch perspectief', aldus Bol derman. De oudste vorm van een wind molen in Nederland is de open standerdmolen uit de 12de eeuw. Dit is een molen op een stellage van houten palen. De windmolen is ontstaan in het Hi- malayagebied in de vijfde eeuw na Chr. De molen had een stenen romp en horizontale wieken. Toen dit type molen naar Euro pa overkwam, begon men al snel Ruud Bolderman is één van de makers van de film 'De Windmolen' foto Pieter Honhoff) BURGH-HAAMSTEDE - „De mensen moeten niet naar huis gaan met het idee 'ik heb iets leuks gezien', maar met in het achterhoofd 'ik heb iets leuks gedaan'." Dat is wat het recrea tieteam Westerschouwen Actief met de voor het zomerseizoen op stapel staande activiteiten in de Schouwse Westhoek wil bereiken. Voor het derde ach tereenvolgende jaar hebben de vier studenten Recreatie en Toerisme van de Hogeschool in Nijmegen die eerder onder de naam Renesse Actief werkten, een programma in elkaar gezet. Dit jaar is voor het eerst Burgh- Haamstede betrokken in hun activiteitenkalender. Imago- en sfeerverbetering van Renesse en de recreatiecrimina- BURGH-HAAMSTEDE - De commissie beroeps- en bezwaar schriften van de gemeente Wes terschouwen houdt dinsdag 3 ju li een openbare vergadering in het gemeentehuis. Deze begint om 19.30 uur. De commissiele den behandelen drie beroeps- en bezwaarschriften. Namens C. J. van den Klooster is Den Hollan der Advocaten in beroep gegaan tegen de beslissing van het colle ge geen bouwvergunning af te geven voor de bouw van vier vakantiewoningen. Het college heeft voorts J. Waverijn in Burgh-Haamstede gesommeerd twee teveel geplaatste caravans te verwijderen. Waverijn heeft hier bezwaar tegen ingediend. Ook R. A. Landman uit Renesse is het niet eens met het college, dat heeft bepaald dat hij de cara van moet verwijderen die achter zijn restaurant staat. Commissie financiën - De commissie financien van de ge meente Westerschouwen houdt woensdag een openbare verga dering in het gemeentehuis. Ter sprake komen kredietvoterin- gen voor vloerbedekking voor de openbare school in Renesse, voor de vervanging van de baar- wagen, voor de vervanging van het uurwerk in Renesse, voor Zeeland Zien, voor een voetpad langs de Zandweg en subsidie verzoeken van de Wetenschaps winkel Zeeland en de Sichting vrijwilligers overleg zorgsector. De vergadering in het gemeente huis begint om 19.30 uur. liteit beperken zijn kort gezegd de uitgangspunten van de vier studenten, Astrid Nieste, Arno Bosma, Patrick Pauw en Cees Vegter, bij de opzet van het zo- merprogramma. „Door dit jaar onze activiteiten ook in Burgh- Haamstede te ontplooien hopen we preventief te werken als het gaat om recreatiecriminaliteit", aldus Astrid Nieste. De Ring- promotiedagen in het dorp wor den georganiseerd door de on dernemersvereniging Burgh- Haamstede, dit jaar voor het eerst samen met de Stichting Recreatie Activiteiten Wester schouwen. De beide andere studenten, Pa trick Pauw en Arno Bosma, zijn het er duidelijk over eens dat het programma van vorig jaar goed heeft gelopen. „Eigenlijk trok al les wat we toen organiseerden veel publiek", zegt Bosma. Het grote verschil met vorig jaar ligt volgens Patrick Pauw in het feit dat er nu voor meer kleinschali ge activiteiten is gekozen waar bij vaak de medewerking van het publiek wordt gevraagd. Westerschouwen Actief vindt het moeilijk activiteiten te be denken waarmee zowel gezin nen als jongeren samen uit de voeten kunnen. Astrid Nieste: „Landelijk wordt daar nog steeds naar gezocht". Wester schouwen Actief evenwel heeft voor zichzelf wel enkele 'beleids lijnen' uitgezet. „We willen geen oppervlakkig vertier", vertelt student Pauw. Veelal kiest het team dan ook voor spelen waar uitdaging en het hebben van vertrouwen in de medespeler hoog in het vaandel staan. Op 1 juli beginnen de strandspe- len voor kinderen. Iets later in het seizoen is er ook plaats voor sport instuiven voor jongeren. Zowel op de campings als in het centrum van Renesse zullen in de loop van de zomer evenemen ten plaats vinden. Er is voor elk wat wils. Bosma noemt bijvoorbeeld de oude am bachtenmarkt op 14 juli. Glas graveerders, een Zeeuwse dans groep en rietmattere zullen on der anderen op uitnodiging van Westerschouwen Actief die dag in Renesse te zien zijn. Nieuw is het simultaan schaken. Op 27 ju li bestaat voor schaakliefheb bers de mogelijkheid om het in de kerkring van Renesse op te nemen tegen drie kampioenen. Binnenkort is het complete zo- merprogramma van Wester schouwen Actief verkrijgbaar bij de VVV Renesse en VVV Burgh-Haamstede. eigen constructies te maken. De watermolen bestond al eerder, maar omdat er niet overal stro mend water was, ging men op zoek naar een andere vorm van energie en zo ontstond de wind molen. Watermolens werden ook op schepen gebouwd en ver ankerd in een rivier. Ook in getij dewateren, zoals in de Gouwe bij Zierikzee, stonden vroeger wa termolens. De film 'De Windmolen' geeft een beeld van de beginperiode van de windmolens en eindigt met de molen 'Den Haas' en mo lenaar Teun. De filmers kozen voor 'Den Haas', omdat hie een van de mooist gerestaureerde molens in Nederland is. De film duurt ongeveer vijfentwintig mi nuten en is ook bestemd voor het internationale televisie-cir cuit. Bolderman en Phoelich hebben de smaak te pakken en zijn van plan een serie films te maken over de vrije krachten van de natuurlijke energie. Hier bij denken ze onder meer aan ge tijdewateren en zon. BERGEN OP ZOOM - De Streekschool in Bergen op Zoom begint in september met drie nieuwe opleidingen voor de groothandel in samenwer king van de OVD (opleidingsin stituut voor de distributie). De nieuwe opleidingen zijn: pri mair logistiek magazijnmede werkersniveau (1 jaar), voortge zet logistiek magazijnchefni- veau (1 jaar) en commercieel binnendienstmedewerker op middenkaderniveau (2 jaar). De beroepsopleidingen voor de logistiek worden gegeven in het kader van het Leerlingwezen. Dit betekent dat leerlingen één dag per week naar de Streek school gaan voor het theoretisch gedeelte van hun opleiding en vier dagen werken in een bedrijf. In het bedrijf worden zij prak tisch opgeleid voor hun beroep en begeleid door een praktijkop leider en een consulent van de OVD. Bij theoretisch en prak tisch voldoende resultaat ont vangt de leerling een landelijk erkend diploma, bewijs van vak bekwaamheid. Het diploma geeft toegang tot hogere ver volgopleidingen in de groothan del. Een detailkaart van Visscher uit 1680 (foto Willem Miras GOES Medewerkers van het museum voor Zuid- en Noord- Beveland in Goes zijn druk in de weer de tentoonstelling 'De Bevelanden in kaart gebracht' in orde te maken. De expositie begint zaterdag. Er zijn 43 oude kaarten van de Bevelanden te zien. Veel kaarten op de ten toonstelling stammen uit de 17e en 18e eeuw. Er hangen twee kaarten uit 1634. Dit zijn de oud ste. Op de expositie is veel kaar- tenmateriaal dat normaal nooit in het daglicht komt. Dit omdat ze oud zijn en alleen in archie ven nog bewaard kunnen blij ven. Op de tentoonstelling hangen kaarten uit het archief van de fa milie Perponcher Sedlinitsky en de familie Brouwer, later van Watervliet. Het gemeentear chief kreeg deze kaarten enkele jaren geleden in zijn bezit. Op deze kaarten is te zien hoe de ge zamenlijke ambachtsheren van Wolphaartsdijk hun land in kaart brachten, hoe het land ver deeld was, hoe de bedijking liep en over welk land belasting be taald moest worden. Deze kaar ten zijn handgemaakt en inge kleurd. Ook hangt er in het museum een kaart van het eiland Zuid-Beve land, die W. T. Hattinga in op dracht van de prins van Oranje en Naussau maaktte. Op veel kaarten is te zien dat in de voor bije eeuwen land verloren ging door overstromingen en land ge wonnen werd door inpoldering. Zo hangen er kaarten van het Verdronken land van Zuid-Be veland voor 1530 en in het jaar 1891. Enkele kaarten hangen er van De Bevelanden rond 1100 en RENESSE - 't Is niet dat ze zelf nooit alleen wat zout en peper over het eten strooit. Maar Her my Brouwer uit Renesse mag ook graag een boeketje uit haar kruidentuin gebruiken. Daar heeft ze zo'n tachtig soorten tot haar beschikking. De resultaten van de experimenten heeft ze beschreven in het boekje 'Ko ken met Kruiden.' Naast haar huis heeft Hermy Brouwer een kruidentuin in kruisvorm, een vorm die in de Middeleeuwen gebruikelijk was. Kruisvormige paadjes, met in het midden een cirkel. „De grap was, dat als de duivel zou ko men, hij in het midden steeds maar rondjes zou lopen." De kruidenliefhebster, die re cepten schrijft voor Trouw en voor De Moestuin, ziet haar tuin als proeftuin. Ze experimenteert ermee en ontvangt zo nu en dan een tuinclub, om wat van haar ervaringen door te geven. Die clubleden vertelt ze bijvoor beeld dat het heel moeilijk is Franse dragon (een van de fines herbes) te kweken. „Dat moet met wortelstek", legt ze bij een grote bos dragon uit. „Kwekers hebben er vaak niet zoveel ver stand van. Ze verkopen wel zaadjes van dragon, maar dat is Russische en die smaakt naar niets." De grond stelt ook eisen aan de soorten. Basilicum bijvoor beeld, bekend van de Zuideuro- pese keuken, doet het uiterst moeilijk op de Hollandse bo dem. Maar Roomse kervel, bora ge, citroenmelisse, venkel, zu ring en salie, dat zijn soorten die in haar tuin welig tieren. Ze ge bruikt de kruiden niet alleen voor de smaak, maar soms ook om de boel mee te versieren. De blauwe bloemetjes van de bora ge staan, om maar eens wat te noemen, leuk bij sla. En vroeger stopten ze, vertelt Brouwer, zo'n bloempje in het oog van een nieuwe, zilverwitte haring, In het andere oog ging een rood bloemetje: de nationale driekleur, met een beetje fanta sie. Hebben specerijen de kruiden lange tijd verdrongen, Brouwer constateert momenteel weer een opleving. Probleem is evenwel, aldus Brouwer, dat mensen en thousiast met het kweken van kruiden beginnen en vervolgens niet weten wat ze ermee moeten doen. „In een kookboek vind je dat ook niet." Daarom heeft ze het boekje Koken met kruiden geschreven. Daar staat een keur aan, niet te moeilijke en niet te dure, recepten in. Een kruiden tuin is niet noodzakelijk. De kruiden zijn immers ook ge droogd te koop ('maar dan moet je ze wel om de paar maanden verversen!') en in een pot in de tuin willen sommige soorten, weet de schrijfster, ook best groeien. Koken met kruiden, 84 bladzij den, uitgeverij Culinaire boeke rij, Zomer en Keuning, Ede/Ant werpen, prijs 9,95 gulden, te koop in de boekhandel 1400. Ze zijn eeuwen nadien ge maakt aan de hand van monde linge bronnen zodat aan de juist heid moet worden getwijfeld. Een prachtige kaart is de kaart van de Wateringe (waterschap) van Ellewoutsdijk in 1732. Hier op worden de verschillende ge bieden zoals Everinge, Coudor- pe, Driewegen en Ellewoutsdijk aangeduid. Ook de ambachts scheiding tussen de baronie van Borsele en de heerlijkheid van 's-Heer Arendskerke is op de tentoonstelling te zien. Deze komt nogmaals terug in een kaart van de Koningspolder. De tentoonstelling 'De Bevelan den in kaart gebracht' in het mu seum van Noord- en Zuid-Beve land begint zaterdag om 11.00 uur. De expositie blijft tot en met 29 september te bezichtigen in het museum. GROEDE De problemen met de televisie-ontvangst via de kabel in Groede zijn nog niet op gelost. Daarom is Werner Mar- teijn uit Groede begonnen met het ophalen van handtekenin gen in zijn woonplaats. Het is een eerste stap naar een collec tief optreden tegen de kabelex ploitant Zekatel. „Als de ontvangst niet verbe tert, ga ik actie voeren om collec tief het abonnementsgeld niet meer te betalen", aldus Marteijn over zijn plannen. Al eerder, in maart, maakte de PZC melding van de problemen in Groede. Al vanaf de aansluiting in septem ber is er sprake van problemen: horizontale strepen en sneeuw. „En niet alleen bij ons", aldus de Groedenaar. Hij ging bijna alle straten afin Groede en belde wil lekeurig bij mensen aan. „In alle straten is de ontvangst slecht", kwam Marteijn tot de conclusie. Sedert de eerste publicatie zijn er al diverse monteurs over de vloer geweest bij Marteijn. „Alle maal vertelden ze dat ze het wis ten en dat het de volgende dag opgelost zou zijn..." De ont vangst is sindsdien wel iets beter geworden. „Het beeld valt niet meer weg, maar we hebben nog wel elke avond last van strepen en sneeuw." Ook kreeg de fami lie te horen dat het aan de televi sie lag. Eén keer is mevrouw Marteijn heel kwaad geworden. „Toen kwam er een man en die vond dat er een verschil van me ning was over de kwaliteit van goed beeld." Elke week belt Mar teijn naar Zekatel. „Ik zeg niet dat ze er niets aan doen, maar een oplossing is er nog steeds niet." Ook in de winkels in Groede is de kabel dagelijks onderwerp van gesprek. „Mensen komen met hun klachten naar mij toe." Hij weet verder dat er mensen zijn die hun abonnement al heb ben opgezegd. „Er zijn er ook die blij zijn dat ze niet op de kabel zijn aangesloten en ook die het jammer vinden dat ze de eigen antenne hebben weggedaan", aldus Marteijn, die over de pro blemen een gesprek wil met bur gemeester J. Kruize. De direc- BRUINISSE - Chef algemene zaken van de gemeente Bruinis se T. van Oostenbrugge is voor gedragen voor de functie van gementesecretaris in Bruinisse. De huidige gemeentesecretaris, B. de Groot, gaat per 1 oktober met de VUT. Hij is sinds 1959 se cretaris van Bruinisse. Van Oostenbrugge (33) is sinds 1979 werkzaam bij de afdeling al gemene zaken en gemeentelijke ontwikkeling. Hij kwam als me dewerker in dienst en werd in 1986 chef van die afdeling. Van Oostenbrugge is geboren in Stel lendam en was voorheen werk zaam in Goedereede en Helle- voetsluis. Hij heeft de richtingen administratief-juridisch en fi- nancieel-economisch gevolgd aan de Hogere Bestuursacade- mie en doet nu een studie rech ten. Van Oostenbrugge is lid van de gereformeerde gemeente in Nederland. De gemeenteraad van Bruinisse beslist tijdens de eerstkomende raadsvergadering, donderdag 28 juni, over de voordracht. De ver gadering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Fancy fair De leerlingen van de Willibrordusschool in Zierikzee houden vandaag (vrij dag) tussen 17 en 22 uur een fan cy fair in de school. Er zijn tal van spelen, er is een rommel markt en de kinderen kunnen zich laten schminken. Daar naast is eten en drinken te koop. De opbrengst is voor leermidde len. teur van Zekatel A. Kanneke was niet bereikbaar voor eei reactie. Een woordvoerster va: Zekatel vertelde dat de proble men in Groede bekend zijn. „e wordt aan gewerkt. De storin, treedt regelmatig op maar kom'i niet continu naar buiten. Daar om is het heel moeilijk om d storing op te sporen. Verder kaï. ik er niets zinnigs over zeggen aldus de woordvoerster. ZIERIKZEE - De kelders van het Maritiem Museum in Zierik zee (gehuisvest in het Graven steen) zijn opengesteld voor he: publiek. Voorheen werden ze bruikt door een drankhandel, maar ze zijn nu aan het museum toegevoegd. Vroeger deden de kelders dienst als martel- en folterruimte. Nu staat er niets meer in, maar vol gens voorlichter T. Rigter vroeg het publiek er weieens naar ze te mogen bezichtigen. De smalle' gangetjes kunnen aantrekkelijk zijn om even in rond te dwalen. Voor expositie-doeleinden zijn de ruimten wegens vochtigheid niet erg geschikt. OOSTERLAND - Twin tig leerlingen van open bare basisschool De Oosterburcht in Ooster land hebben donderdag middag het voormalig sportterrein aan de Sint Joosdijk ontdaan van ongerechtigheden. Vol gende week zijn de leer lingen van de reforma torische ds J. Bogerman- school aan de beurt. Ook deze school doet mee aan het project Vanda lisme Nee. Martijn Rutgers van groep zeven is op het sportterein heel wat te gengekomen. Een greep: blikjes, een benzinetank, papier, (lege) zakjes chips en talloze snoeppa- piertjes. Martijn en zijn medeleerlingen weten na een praatje vooraf van een medewerker van de dienst gemeentewer ken nu ook, dat het heel wat kost om de boel weer op te ruimen. Christiaan van der Schoor had niet ver wacht dat de oogst zo groot zou zijn. De schoonmaakactie leek hem wel nuttig: „Als je ergens komt, weet je nu dat jé niet zomaar een blikje op de grond moet gooien. Want als ieder een dat doet, zijn het er zo duizend. Straks is Oosterland een vuilnis belt!" In de gemeente Duive- land doen deze weken de twee basisscholen in Oosterland mee aan het project Vandalisme Nee, dat is opzet door de ge meente Zierikzee en in Duiveland wordt uitge voerd samen met de ge meente. De leerlingen trekken er niet alleen op uit, maar hebben ook in de schoolbanken les over vandalisme. De direc teur van de Ooster burcht, P. Bolkenbaas, is goed te spreken over het project, maar wijst erop dat aandacht voor van dalisme met enige regel maat in de lessen terug moet komen. „Als je dat niet doet, en dit alleen een korte opleving is, dan werkt het niet." 111111111111111111111111111 23 EN 24 JUNI 1990 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij 18.00-ma 8.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. 01110-12080. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861. L. A. M. Bruel, Markt 32, Brouwersha ven, tel. 01119-1280. J. L. Flach, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. 01116-1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieu- werkerk: vrij 18.00- ma. 8.00 uur: H. Speelman, Molenweg 61. Oosterland, tel. 01114-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevallen za. en zon. 16.30-17.30 uur. D. H de Kup, Vroonweg 4, Burgh- Haamstede, tel. 01115-1359. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906, geopend za. van 9.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag en nacht voor dringende hulpverle ning onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat 9.00 uur): M. K. Buth, Haamstede, tel. 01115-2254. l-5 13 Y C K Hermy Brouwer in haar kruidentuin in Renesse (foto Pieter Honhoff)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 36