PZC Beenhakker hoopt op steun Milaan Ruud Gullit voelt zich bevrijd Britten baas over irritant Egypte: 1-0 sport Matthaus: wij willen revanche Siet-aanvalsverdrag tussen Nederland en Ierland (1-1) 23 Engelse fan verongelukt Vogts niet blij met Nederland WK WEDSTRIJDSCHEMA Zware druk VRIJDAG 22 JUNI 1990 dataflmw Beter op dreef Hans van Breukelen erkent fout bij doelpunt Voorkeur Schuldig Engeland tegen België Strijdplan 1 Turijn 1 tegen L STRIJD OM 3e/4e PLAATS tegen WINNAAR NAPELS tegen WINNAAR TURIJN tegen Oranje beleeft derde afgang op rij (door Fred Sochacki) 'ALERMO Het niet-aanvals- erdrag dat Nederland en Ier and overeenkwamen nadat de tand op 1-1 was gekomen heeft Jederland door de voorrondes ebracht. Niets meer en niets ninder. En Oranje was dank bar het met de sympathieke roep van Jack Charlton op een kkoordje te kunnen gooien rant wederom zocht de ploeg an Leo Beenhakker vertwij- eld naar de vorm die nodig is im tijdens dit WK te kunnen vertuigen. De blamage van een litschakeling bleef Nederland iespaard omdat Engeland zo- nel Ierland als Nederland een ■riendendienst in Cagliari be- vees door Egypte met 1-0 te ver laan. Geen blamage, maar wel Ie derde afgang op rij. Het heeft :r alle schijn van dat in het sta- lio Delia Favorita Nederland litstel van executie kreeg. Vant met het spel dat met moei- e uit de kostbare benen kan lorden geperst, lijkt elke vel ende tegenstander een onmo- elijke opgave. leker nadat bekend werd dat de oting in Rome West-Duitsland ian wees als komend karwei. De iloeg van Franz Beckenbauer draait op volle toeren, terwijl de Iranje-machinerie al weken ha- iert en stottert. Desondanks ,:eer doelman Hans van Breuke en met vertrouwen vooruit op Je komende ontmoeting in Mi- aan. „Het zijn altijd bijzondere wedstrijden tussen West-Duits- and en Nederland. De Duitsers uilen, gezien de vorm waarover ie momenteel beschikken, als avoriet het duel ingaan. Vanaf onze eerste wedstrijd tijdens dit WK hebben we onder grote druk gestaan. Die druk is nu van ons af. Ik verheug me op West-Duits- and. Het wordt een kwestie van even en dood". Zelfs na de vroege treffer van Ruud Gullit, na een combinatie met Wim Kieft, kon Oranje die zware druk waar het reeds we ten onder gebukt gaat, niet af leggen. Het simpele recht toe recht aan voetbal van de Ieren legde herhaaldelijk het feilen van Beenhakkers laatste linie bloot. Zowel door de lucht als over de begane grond bleek de defensie rond Ronald Koeman kwetsbaar. Tot hachelijke sce nes leidde dat zelden omdat de Ieren eenvoudigweg niet over het technische vernuft beschik- Advertentiei Ui in netwerken automatisering vrijlandstraat 33d middelburg Ot 180 37700 11 iiuu&IUUI y Éj^ Ot 180 37700 ten om munt te slaan uit het wei felende optreden rond het Oran je strafschopgebied. Slechts een keer dreigde echt gevaar. Berrie van Aerle, opgejaagd door Ke vin Sheedy, trachtte de proble men elegant op te lossen en ver slikte zich. John Aldridge kwam in balbezit en werd door Hans van Breukelen in het strafschop gebied onderuit gehaald. Scheidsrechter Vautrot was Ne derland welgevallig. „We begonnen goed", recapitu leerde Van Breukelen. „Ons spel was tot aan het doelpunt van Ruud goed. Daarna slopen er weer onzekerheden in. We zak ten weg en mochten achteraf blij zijn dat de Ieren slordig met hun mogelijkheden omsprongen. Als ik alles bijelkaar optel denk ik dat het gelijke spel uiteindelijk de beste weergave van het spel en het aantal kansen was". Aanvallend was Oranje beter op dreef. Met name Ruud Gullit putte kracht uit zijn eerste doel punt, anderhalf jaarna de kwali ficatiewedstrijd tegen Wales. De Milan-ster stond aan de basis van vrijwel alle offensieve werk. Daarnaast manoeuvreerde hij zich enkele keren in kansrijke positie. De aanvoerder onder vond echter te weinig steun van zijn medespelers. Marco van Basten speelde te ver uit het centrum van de aanval en hield zich, noodgedwongen vaak, te veel met verdedigend werk be zig. Hans Gillhaus bleef evenals zijn compaan op links,, Richard Witsche vrijwel onzichtbaar. Vandaar ook dat Leo Beenhak ker aan de linkerkant ingreep. Richard Witschge moest het veld ruimen voor Henk Fraser. Een oplossing die de problemen, die Oranje ondervond bij de ho ge Ierse voorzetten, moest on dervangen. Een noodzakelijk heid want ook na de pauze bleef de formatie van Jack Charlton gevaarlijk. Zo misten Aldridge en Quinn een voorzet van Staun ton op een haar. Charlton rea geerde door Cascarino en Whe- lan voor Aldridge en Sheedy op te laten draven. De angst voor die tegentreffer bleef, ondanks enkele gevaarlij ke Nederlandse counters, aan wezig. Angst die nog vergroot werd door de plankenkoorts waaraan invaller Fraser leed. Echte niet de toekomstige Feij- enoord-verdediger maar het PSV-duo Van Aerle en Van Breukelen, ging in de fout. Een vreemde terugspeelbal, lokte bij de sluitpost een halfslachtige reactie uit en Niall Quinn nam het cadeau uit Eindhoven dank baar aan. „Mijn fout", geeft Van Breuke len onmiddellijk toe. „Daar hoef ik niet omheen te draaien. Even later, tijdens de botsing waar Quinn bij betrokken was, hoor den we dat Engeland op voor sprong stond. Vanaf dat mo ment telde enkel nog het resul taat voor beide ploegen. Dat was dan ook binnen de lijnen aan het spel te zien. Er werd alleen nog maar op zekerheid gespeeld". Palermo. Ierland - Nederland 1-1 (1- 0) 11. Gullit 1-0, 71. Quinn 1-1. Scheidsrechter: Vautrot (Fra) Toe schouwers 33.288. Gele kaart: Rij kaard (Ned). Ierland: Bonner; Morris, McCarthy, Moran en Staunton; Houghton, McGrath, Townsend en Sheedy (63. Whelan); Quinn en Aldridge (63. Cas carino). Nederland: Van Breukelen; Van Aer le, Ronald Koeman, Rijkaard en Van Tiggelen; Gullit, Wouters. Witschge (60. Fraser) en Gillhaus; Van Basten en Kieft (80. Van Loen). PALERMO (GPD) Leo Beenhakker maakte gisteravond na het bekend worden van de loting een redelijke ontspannen indruk. West-Duitsland is een attractieve tegenstander voor Nederland en Milaan een prima plaats voor Nederlanders om te vertoeven. De opluchting gold voornamelijk het feit dat het überhaupt tot een dergelijke loting was gekomen. Oranje heeft zich na de voorronde ingesteld op elke tegenstander. „Om verder te komen, zul je van het sterkste land moeten winnen", stelde hij simpel vast. De Oranje-coach vond na de ontmoeting tegen Ierland dat zijn ploeg weer een stap in de goede richting had gezet. Met name was hij tevre den over de rol die Gullit anderhalf uur lang had vertolkt. „Je merkt aan Gullit dat hij terugkomt", aldus Beenhakker. „Ik bij altijd blij als spelers doelpunten maken, maar in dit geval was ik bijzonder verheugd dat het Ruud betrof'. De onbegrijpelijke terugval na het openingsdoelpunt was ook voor de bondscoach onverklaarbaar. „We begonnen goed maar na die treffer hebben we het niet meer waargemaakt. Er kwam onzekerheid in de ploeg en we begonnen steeds meer achteruit te lopen. We heb ben daar tijdens de rust uitgebreid over gesproken, maar toen was er al niets meer aan te veranderen. Te veel spelers hinkten op twee ge dachten. Ze misten de durf het karwei af te maken". Het grootste lichtpunt dat Beenhakker in zijn formatie had gecon stateerd, waren inzet en werklust. Het feit dat West-Duitsland-Ne- derland in de thuishaven van het Milan-trio wordt afgewerkt, ziet Beenhakker als een voordeel. „Ik ben niet nerveus van een tegen stander als West-Duitsland", aldus Beenhakker. „Je komt ze toch ooit een keer tegen. We hebben het voordeel dat die wedstrijd in Mi laan wordt gespeeld. Ons trio wordt daar op handen gedragen. Ik weet dat ook de Duitsers daar geliefd zijn. Wij zijn echter in een posi tie dat de morele steun die ik daar vanaf de tribunes verwacht ons goed uitkomt. Dat kunnen we gebruiken tegen een ploeg die de vorm wel heeft". mm DEN HAAG (GPD) - Lothar Matthaus, aanvoerder en top scorer van West-Duitsland, be treurt het dat 'die Mannschaft' al in achtste finales op Neder land stuit. „Dit had ook de fina le kunnen zijn. Het is jammer dat twee topteams elkaar in de ze fase al ontmoeten. Het zal een historische wedstrijd worden w aarbij het publiek een belang rijke rol gaat spelen. De Inter-fans zullen ons blijven steunen en de Milan-fans zullen nu achter Holland staan", aldus Matthaus. Na het overtuigende spel in de eerste ronde geldt West-Duitsland als favoriet. „Die rol ligt ons niet zo, maar het is nu eenmaal niet anders. We moeten de goede lijn gewoon doortrekken. De nederlaag tij dens het Europees kampioen schap in Hamburg ligt ons vers in het geheugen. We willen graag revanche. We zijn nu een stuk sterker dan toen. Dus ik heb goe de hoop dat we de kwartfinale kunnen bereiken. We hoeven in elk geval geen enkele angst te hebben". PALERMO (GPD) - Hoe groot was het contrast in de cata comben van het in oranje en rood-groen kleuren gestoken stadion in Palermo. Terwijl de Ieren luidruchtig feest vier den na het gelijk spel was in het Nederlandse kamp de vreugde minder uitbundig. Hoewel het Nederlands elftal slechts een kwartiertje goed speelde, toonde aanvoerder Ruud Gullit zich toch in woord en daad verschrikke lijk blij met de 1-1. „Het be langrijkste was kwalificatie. Deze wedstrijd was alles of niets. In het begin liep het goed, hetis nog niet zoals het zou moeten, maar het kan al leen maar beter gaan." De aanvoerder van Oranje liet in de beginfasse van de wed strijd merken dat zijn woorden Ruud Gullit valt Wim Kieft in de armen na zijn bevrijdende goal tegen Ierland (foto EPA/Cor Mulder) die hij daags ervoor sprak ge meend waren. Gullit voelde zich na de twee zwakke verto ningen tegen Egypte en Enge land gekrenkt door buiten staaders en door de pers. Te gen Ierland wilde hij zijn re vanche nemen. En dat lukte aardig. Na een kwartier spelen maakte de Oranje-captain na een prachtig een-tweetje met Wim Kieft met een fraai diagonaal schot de openingstreffer. „Ik baalde dat er niet uit kwam wat er in zat, dat ik niet op kracht was. Die goal was voor mij een hele bevrijding." Maar in plaats van door te spe len op dezelfde aanvallende wijze liet Oranje zich door de Ieren, die minstens gelijk moesten maken om de tweede ronde te bereiken, in de eigen verdediging terugdringen. Angst bepaalde de rest van Oranjes wedstrijd in Palermo. Ruud Gullit: „Het kan niet an ders dat de angst erin sloop. Dat was logisch". Gullit teken de direct na de wedstrijd voor West-Duitsland als tegenstan der. „Dat lijkt me nou leuk. Daar spelen nog andere dingen mee dan alleen de wedstrijd", lachte de Oranje-aanvoerder om zijn voorkeur. Gullit kreeg zijn zin Zondag speelt Neder land om negen uur tegen West-Duitsland in de thuisha ven van de drie oranje Milane- zen: San Siro. Ook Leo Beenhakker had geen andere keus dan tevreden te zijn over de krappe kwalifica tie. De rossige Ajax-boss, die in de afgelopen weken meer heeft beleefd dan in een heel seizoen bij Ajax, stelde: „Ik ben er blij om. ook al komen we min of meer via de achterdeur de tweede ronde binnen. Maar ik had meer verwacht van deze wedstrijd. Het begin was heel goed, daarna hebben we slechts in momenten nog iets kunnmen uitrichten. Na ons doelpunt zag je de onzekerheid in het team sluipen. Het ver volg was er niet." Dat het gelijk spel voor de Ie ren dikverdiend was en dat Oranje zijn handen achteraf weer dicht kon knijpen, daar had de bondscoach geen bood schap aan. „Ik had graag on verdiend met 1-0 gewonnen. Wel heb ik problemen met de manier waarop de gelijkmaker er bij ons in gaat. Dat was een streep door de rekening. Dat van Breukelen de bal laat glip pen, tja, dat kan gebeuren. Hij heeft goede reddingen verricht dit toernooi. Hij zat goed te ba len, en dat was terecht. Ik hoef hem daar niet over aan te spre ken hij weet het zelf al te goed." De interim-coach vond overi gens de vechtlust van de Ieren bewonderenswaardig. „Na af loop moeten ze die jongens vangen, ze blijven gaan. De Ie ren hebben na afloop in de kleedkamer ook echt feest ge vierd. Ze waren luidruchtig, bij ons was de stemming gelaten. Nee geen ware uitbundigheid. De jongens weten dat we er in deze eerste ronde nauwelijks in geslaagd zijn echt acceptabel voetbal te spelen. Moeten we hier nu blij mee zijn of niet, dat was wat er bij ons leefde." Over het lot dat West-Duits land aanwees als volgende te genstander van het Neder lands elftal: „Je komt toch een keer een favoriet tegen. Dus dan nu maar. We spelen in Mi laan, voor drie van onze spelers bekend terrein. Dat kan mis schien een steuntje in de rug geven." Doelman Hans van Breukelen, anders het zonnetje in huis in de kleedkamer van Oranje, ook vaak de man met de mees te woorden, straalde geen blij heid uit. Zijn commentaar op de wedstrijd was kort en krach tig. „Ik voel me schuldig. Het was mijn fout, maar we hebben in elk geval karakter getoond. En voor die Duitsers ben ik echt niet bang, laat ze maar ko men". De doelman van PSV was niet de enige die enigszins sip voor zich uitkeek. Ook zijn ploegge noot Barry van Aerle kon geen lach op zijn gezicht toveren. Ook hij dacht terug aan dat bij na catastrofale moment. „Ik zag die lange bal van Bonner over de verdediging heen ko men. Ik raakte hem met mijn punt, waarop ik Hans zag val len en mistasten. Echt een on gelukje, maar ik kon wel door de grond zakken." De Ierse bondscoach Jack Charlton, die op een tiental meters van de Nederlandse kleedkamer de Ierse pers uit bundig te woord stond, was zielsgelukkig met de kwalifica tie. „Het gelijk spel was te recht, we hebben gedrukt en gedrukt om de achterstand weg te werken. Gezien de kan sen hebben we die gelijkmaker zeker verdiend. Daarna was het geen wedstrijd meer, lo gisch, omdat Engeland met 1-0 voor stond tegen Egypte." CAGLIARI (ANP) - De kopbal van Mark Wright na bijna een half uur spelen in de tweede helft bleek voldoende. Enge land werd groepswinnaar en speelt dinsdag in Bologna in de achtste finales tegen België. Het was een verdiende zege voor de ploeg van Bobby Rob- son. Niet omdat zo goed ge speeld werd, maar omdat de Noordafrikanen opnieuw met door hun geliefde, maar door anderen verfoeide verdedigen de spelletje resultaat wilden be halen. Een spelletje waarop Ne derland en Ierland eerder wei nig antwoord hadden. De Engelsen ook niet, maar zij hadden het geluk dat bij een van de vele stormlopen op de Egypti sche Pyramide enige stenen wer den gesloopt, waardoor de 'Mon diale' verlost werd van een ploeg die louter anti-voetbal heeft ge speeld. Engeland begon zonder Bryan Robson, wiens bezoek aan de ge bedsgenezer geen heilzame uit werking op diens geblesseerde hiel had. De aanvoerder moest verstek laten gaan, hij werd ver vangen door middenvelder Ste ve McMahon. Ook centrale ver dediger Butcher ontbrak, in diens plaats speelde aanvaller Buil. Bondscoach Robson had gekozen voor een voorhoede met vier man. McMahon kreeg de ge legenheid de blunder waardoor Ierland gelijk kon spelen te re vancheren. Robson hoopte dat Bull, die in negen wedstrijden voor Enge land vier keer had gescoord, op nieuw succesvol zou zijn. Ook de Egyptische coach Mahmoud el- Gohari had zijn ploeg op twee plaatsen gewijzigd. Middenvel der Tolba en aanvaller Orabi moesten plaats maken voor ver dediger Ahmed Ramzi en aan valler Abdel Hamid. Het offensieve strijdplan zag op papier voor de Engelsen niet slecht uit. In de praktijk bleek het idee niet te functioneren. De viermansvoorhoede liep zich constant vast in de fuik van Egyptische verdedigers, die zich soms weer ontpopten als de we reldkampioenen tijd winnen. Na 27 minuten hadden de defensief ingestelde Noordafrikanen zelfs bijna succes. Een inzet van Ab- delhamid ging net over het doel. Hoe Engeland ook aandrong, openingen waren in de Egypti sche pyramide nauwelijks te vinden. Zelfs toen ze met tien man speelden, omdat Hani Ramzi met een enkel-blessure buiten het veld werd behandeld. Het duurde ongeveer tien minu ten voordat de Egyptische de fensie weer op volle oorlogs sterkte was. De doelverdedigers Shilton en Shobeir behoefden pas in de slotminuten van de eer ste helft in actie te komen. Het spaarzame werk verrichtten ze correct. Ook na de hervatting werd het tweetal nauwelijks serieus ge test, al moest Shobeir in de 59ste minuut capituleren. Een inzet van Wright was teveel voor de Noordafrikaan. Daarmee was een vervelende tegenstander uit het toernooi verwijderd. Engeland - Egypte 1-0 (0-0). 59. Wright 1-0. Scheidsrechter: Röthlis- berger (Zwi). Toeschouwers: 34.959. Gele kaart: 37. Abdel-Ghani (Egy), 48. Ibrahim Hassan (Egy), 89. Beards- ley (Eng). Engeland: Shilton; Walker. Parker. Pearce en Wright; Waddie (87. Platt), McMahon, Gascoigne en Buil (84. Beardsley): Lineker en Barnes. Egypte: Shobeir; Ahmed Ramzi, Ibrahim Hassan, Yassein en Yakan; Hany Ramzi, Abdel-Ghani, Youssef en Abdou (78. Abdou); Hossam Has san en Abdel Hamid (78. Abdel Rah man). CAGLIARI (Reuter) - Bij een on geval met twee supportersbus sen is donderdagavond een En gelse voetbalfan het leven geko men. Het 20-jarige slachtoffer was met een groep fans op weg naar de wedstrijd Engeland- Egypte, die donderdagavond in Cagliari werd gespeeld. Een politiefunctionaris op Sar dinië deelde mee. dat bij de bot sing 33 Engelse supporters ge wond zijn geraakt. Die zijn voor behandeling naar een zieken huis in Cagliari overgebracht. Ongeveer de helft werd vrij kort daarna weer ontslagen. Volgens de functionaris raakte niemand ernstig gewond. PALERMO (ANP) - De Westduitsers waren niet bijzonder ingenomen met Nederland als WK- tegenstander in de acht ste finale. „Dit is de zwaarste loting die we ons kunnen voorstel len", verklaarde Berti Vogts, assistent van teamchef Franz Becken bauer. „Aan de andere kant kunnen we nu wel door een simpele over winning in de achtste fi nale heel ver komen". Na het WK-toernooi zal Vogts Beckenbauer als Westduits bondcoach opvolgen. 24 juni 17.00 Brazilië 1=, Florence tegen Argentinië Verona 26 juni 17.00 Spanje L. tegen Joegoslavië 30 juni 17.00 WINNAAR [-] TURIJN I tegen WINNAAR VERONA HALVE FINALE NAPELS 3 juli 20.00 Genua 25 juni 17.00 i Rome Ierland tegen Roemenië 30 juni 21.00 WINNAAR GENUA tegen WINNAAR ROME i Rome 25 juni 21.00 Italië tegen Uruguay WINNAAR FLORENCE WINNAAR ROME Napels 23 juni 17.00 Cameroun tegen Colombia Bologna 26 juni 21.00 Engeland tegen België WINNAAR NAPELS tegen WINNAAR BOLOGNA BARI 7 JULI 20.00 VERUEZER NAPELS VERLIEZER TURIJN Barl 23 juni 21.00 Tsjechosl. tegen Costa Rica. Milaan 1 24 juni 21.00 W.Duitslandy—i tegen Nederland WINNAAR BARI tegen WINNAAR MILAAN HALVE r-1 FINALE TURIJN 4 JULI 20.00 WINNAAR MILAAN WINNAAR NAPELS gp<J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 23