Nederland treft West-Duitsland Duitsers erkennen Poolse westgrens Vreedzame toekomst |JA Positie van Braks wankel Ruding voorzitter van christelijke werkgeversbond Studie samenwerking ziekteverzekeraars "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Duizenden mensen bedolven Veel dorpen weggevaagd In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Reusachtige oliebrand in Sovjetunie Onbestendig ej233e jaargang no. 139 [Vrijdag 22 juni 1990 Rouw Kwalificatie zonder glans ■mmh \S taats verdrag door beide parlementen goedgekeurd Verdrag 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 Door bericht nalatigheid bij mestproblemen Niet leuk Poederkool Ruimteveertje Hoogste punt Spanje Onderzoek Samenwerking MMMM MM! Af en toe zon maar ook enkele regen- of onweersbuien. Koel met maximum temp. rond 17 graden. Soms harde tot stormachtige zuidwesten wind. ardbeving Iran: 25.000 doden NICOSIA (AP/RTR/GPD) - Een fevvare aardbeving in het noor- Hen van Iran heeft zeker aan |>5.000 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou 20.000 bedragen. Dat meldde donder dagavond Kamal Kharazzi, een (woordvoerder van de Iraanse Vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties in New York. Iran heeft het buitenland om hulp üvraagd. Tientallen dorpen Jzijn verwoest en vele duizenden Imensen zijn bedolven onder het Ipuin van hun ingestorte huizen. ■Het reddingswerk wordt volgens Ihet Iraanse persbureau IRNA ■gehinderd door geblokkeerde Iwegen en nieuwe aardverschui vingen. Helikopters hebben veel llast van slecht weer. Het persbu- Ireau zei dat het dodental nog zal [stijgen naarmate het reddings- Iwerk in de twee zwaarst getrof- lfen provincies Zanjan en Gilan I vordert. loe Organisatie voor Hulp bij ■Rampen van de Verenigde Na- Ities (UNDRO) zei dat Iran het (buitenland om hulp heeft ge vraagd. De Amerikaanse rege ling heeft een condoleance- I boodschap gestuurd en zich be leid verklaard humanitaire bij- I stand te verlenen. De Europese I Commissie besloot donderdag leerste-hulpgoederen te sturen Iter waarde van een miljoen ecu I[ongeveer 2,35 miljoen gulden). (De Iraanse president Rafsanjani I kondigde een officiële rouwpe- I riode van drie dagen af en riep de (bevolking op de getroffen land- I genoten hulp te bieden. De aardbeving, die zich een hall uur na middernacht voordeed, had volgens het Geofysisch Cen trum van de universiteit van Te heran een kracht van 7,3 op de schaal van Richter. Het Ameri kaanse meetstation Geological Survey mat een kracht van 7,7 Richter. Het epicentrum lag ongeveer 200 km ten noordwes ten van Teheran. Irna zei dat tot halverwege de middag twaalf naschokken zijn geregistreerd. Deze waren voel baar tot in het aangrenzende Azerbajdzjan. In de Sovjet-repu bliek zijn enkele oude gebouwen beschadigd, maar raakte nie mand gewond. Uit de door IRNA genoemde cij fers blijkt dat meer dan de helft van de slachtoffers is gevallen in de provincie Zanjan, waar 54 dorpen zijn verwoest. Elders, vooral in de provincie Gilan, werden 66 dorpen zwaar be- schaadigd. De organisatie Artsen zonder Grenzen heeft donderdagmid dag een team naar Iran ge stuurd. Het bestaat uit drie men sen en zal vanuit de hoofdstad Teheran het getroffen gebied verkennen om te bepalen welke hulp nodig is. Volgens de organisatie heben de gezamenlijke Europese Artsen zonder Grenzen-organisaties personeel, hulpgoederen en me dicijnen 'stand-by'. De Belgi sche luchtmacht heeft zich be reid verklaard een transport vliegtuig ter beschikking te stel len. Ook het Nederlandse Rode Kruis zal hulp bieden, zo deelde een woordvoerder mee. PALERMO - Het Nederlands elftal heeft gisteravond in de laatste groepswedstrijd be reikt waar het zo vurig op had gehoopt. Dank zij een doel punt van Ruud Gullit plaatste de nationale voetbaltrots zich na een 1-1 gelijkspel tegen Ier land voor de kwartfinales van het toernooi om de wereldti tel. Het lot koppelde Oranje na die wedstrijd aan West-Duits land. Zondagavond om 21.00 uur ontmoeten Nederland en West-Duitsland elkaar in het stadion van AC Milan. Ruud Gullit sprak onmiddellijk na de wedstrijd tegen Ierland al de voorkeur uit voor Duitsland als volgende tegenstander. Nederland begon met een over rompelend offensief tegen Ier land en scoorde al na tien mi nuten. Daarna zakte de wed strijd opnieuw naar een beden kelijk peil. Ruud Gullit bleef zich weliswaar onderscheiden als één van de uitblinkers, maar verder miste Oranje het vermogen om de Ieren op een kansloze achterstand te zet ten. Door een misser van Hans van Breukelen werd het tenslotte nog 1-1. Zowel Nederland als Ierland verlaagde zich in de slotfase tot een beschameme vertoning. Minutenlang werd de bal rondgespeeld zonder ook maar een poging tot aan vallen te ondernemen. Leo Beenhakker verzuchtte dan ook: „Ik had veel meer ver wacht van deze wedstrijd." Het programma vanaf de tweede ronde luidt: 23 juni: Cameroun - Colombia; 23 juni: Tsjechoslowakije - Costa Rica; 24 juni: Brazilië - Argentinië; 24 juni: Bondsre publiek - Nederland; 25 juni: Ierland - Roemenië; 25 juni: Italië - Uruguay; 26 juni: Span je - Joegoslavië; 26 juni: Enge land - België. MMMHMHHI ■H [Van onze correspondent) I BERLIJN/BONN - De parle menten van de DDR en van de Duitse Bondsrepubliek hebben donderdag het staatsverdrag tussen beide landen goedge- I keurd, waardoor de DDR op 1 juli een groot deel van de eigen 1 bevoegdheden uit handen geeft. Ze spraken verder uit dat de grens tussen Polen en de DDR, ook de grens wordt van het ver enigde Duitsland. Met het staatsverdrag is de I Duitse hereniging in het laatste (voorbereidende stadium geko- men. Door het grensbesluit ligt (nu vast dat het toekomstige 1 Duitsland geen aanspraak meer zal maken op een kwart van het vooroorlogse Duitse grondge bied. De sociaal-democraten in beide parlementen hadden moeite met het staatsverdrag. Daarin wordt geregeld dat de DDR-eco- nomie onder de Duitse wetge ving valt. Men vreest dat zonder enige bescherming van de DDR-bedrijven, de werkloos heid in dit deel van Duitsland veel te hoog wordt. De Oostduitse PDS, opvolger van de communistische SED, stemde tegen. Die partij vindt dat het prijs geven van de Oost duitse souvereiniteit tegen de Grondwet is. De zaak van de Poolse grens riep in de Bondsdag veel bezwaar op bij woordvoerders van de Bond van 'Heimatvertriebenen'. Na de oorlog moesten 14 miljoen Duit sers voormalige Duitse gebieden verlaten en parlementariërs uit die groep vinden dat onrecht Advertentie wordt gedaan aan die verdreve nen, door nu definitieve grenzen af te spreken. Bondskanselier Kohl zei evenwel dat erkenning van de bestaande grens de enige mogelijkheid is tot hereniging. Zonder erkenning zou er inter nationaal bezwaar worden ge maakt tegen dit proces. In Polen is In eerste instantie te rughoudend gereageerd. De dui delijke uitspraak wordt toege juicht. Na de vereniging moet met het nieuwe Duitsland even wel een verdrag worden afgeslo ten waarin de grens wordt vast gelegd. De Volkskammer van de DDR was om drie uur klaar met het debat over de grens en het staatsverdrag. De Bondsdag de batteerde tot laat in de avond over het staatsverdrag. Het laat ste deel van de vergadering werd bijgewoond door de Oostduitse premier Lothar de Maizière. Hij werd met een langdurig applaus ontvangen. BONN - Tijdens het debat in de Bondsdag over de eenwording ontvouwden Petra Kelly (rechts) en Karitas Hensel, parlementsleden voor de Westduitse Groenen, een vlag die naar hun mening zou kunnen dienen voor Duitsland na de vereniging van het westelijke en het oostelijke deel. Als symbool voor een vreedzame toekomst toont de vlag een embleem met het opschrift: van zwaarden naar ploegen. Uiterst rechts Bondskanselier Kohl (foto Oliver BergIDPA) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. nnic.lolnik Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen DEN HAAG (GPD) - De politie ke positie van minister Braks (landbouw) is wankel. Aanlei ding vormt het bericht dat de bewindsman nalatig zijn ge weest bij het aanpakken van het mestprobleem. Verleden week werd bovendien bekend dat ambtenaren van Braks cij fers over visfraude bewust zou den hebben verdraaid. Braks krijgt van de Kamer voor de zo mer nog wel de kans zich inhou delijk te verdedigen. Het zal van die verdediging afhangen of de bewindsman kan aanblij ven. Het falen van Braks bij het mest beleid blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer dat voor commentaar aan de mi nister is voorgelegd. Een poging van D66-Kamerlid Ter Veer de stukken van de Rekenkamer nu al openbaar te maken, mislukte gisteren. CDA, PvdA en VVD stelden zich op het standpunt dat het niet aangaat dat de Kamer zich mengt in de correspondentie tussen Rekenkamer en minister. Een ingrijpen nu werd als „pre matuur" afgedaan. In een brief Braks aan de voorzitter van de Kamer commissie voor landbouw vroe gen Feenstra (PvdA) en Van Noord (CDA) wel om een spoedig overleg met Braks als de feiten inzake het mestbeleid vast staan. Op het ministerie van Braks werd gisteren erkend dat de be windsman in politieke proble men verkeert. „Hij moet erg goed opletten wat hij nu richting Tweede Kamer gaat doen", zo werd gezegd. In ieder geval zal de bewindsman de Kamer maxi male openheid verschaffen inza ke de mest en de vis. Overigens denkt Braks er niet aan onder druk van de stroom van berichten eigener beweging op te stappen. Hij wacht het oor deel van de Kamer af. „Het is na tuurlijk niet leuk. Geruchten hebben hun werking in de poli tiek, maar we zijn niet onrustig", Een krappe meerderheid in de Kamer gaat akkoord met de bouw van een electriciteits-cen- trale op de Maasvlakte, die poe derkool als brandstof gebruikt. Min. Andriessen kreeg steun van CDA en VVD. De PvdA had milieu-be- O zwaren. O Met de tewaterlating van de mi ni Olau Hollandia is Miniatuur Walcheren een attractie rijker. De 650 kilo zware model-boot werd vrijdag door de echtgenote van de Britse ambas sadeur, Lady Jenkins, 17 gedoopt. Het hoogste punt van de bouw van het Streekziekenhuis Wal cheren in Vlissingen is bereikt. De bouio ligt vier maanden voor op het schema. De verwachting is dat het ziekenhuis in juli 1992 in gebruik Q kan worden genomen. I w ■M Spanje is gistermiddag groeps winnaar geworden in groep E door een 2-1-overwinning op België. De nederlaag had overi gens geen gevolgen voor de Bel gen, die zich al hadden geplaatst voor de acht- O O ste finales. MP aldus een betrokkene op Land bouw. Inmiddels staat vast dat de rijksrecherche een door Braks gevraagd onderzoek naar bewe ringen dat zijn ambtenaren in formatie over frauderende vis sers bewust hebben verdraaid, nog deze maand afrondt. Schrif telijke vragen van PvdA-Kamer lid Van Zijl over deze zaak zullen waarschijnlijk nog vandaag door de minister worden beant woord. Datzelfde geldt voor de vragen van VVD'er Blauw over de mestproblemen. De Algeme ne Rekenkamer zal, indien mo gelijk, eind volgende week com mentaar krijgen op het rapport inzake de mestproblemen. Braks zou morgen voor een zes daagse reis naar Japan en Korea vertrekken. Gezien de commo tie rond zijn persoon is het ech ter uiterst onzeker of die door gaat. (zie ook pagina's 3 en 17) DEN HAAG (ANP) - Oud-minis ter van financiën, Onno Ruding, wordt de nieuwe voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Dat heeft een woordvoerder van het NCW gisteren meegedeeld. De algemene vergadering van het verbond zal in augustus haar goedkeuring geven aan de voor dracht van dr. Ruding door het bestuur van het NCW. Ruding wordt dan per 1 september de opvolger van dr. J. E. Andries sen, die het NCW eind vorig jaar verruilde voor het ministerie van economische zaken. Het af gelopen half jaar werd het voor zitterschap van het NCW waar genomen door vice-voorzitter drs. C. Timmer. De Nederlandse regering heeft in de eerste helft van dit jaar te vergeefs getracht Ruding tot voorzitter van de Oost-Europa Bank te laten kiezen, maar die poging sneuvelde eind mei. Ruding was vanaf november 1982 tot de val van het kabinet LubbersII minister van finan ciën. In die periode groeide hij ook uit tot een vooraanstaand CDA-politicus. Het NCW kwam dit voorjaar vooral in het nieuws door een mogelijk opgaan in het (veel gro tere) Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Een aantal topondernemers vroeg zich af waarom alles dubbelop moest, met het risico dat er verschillen de werkgeversgeluiden door klinken in Den Haag en Brussel. Een sterke lobby uit christende mocratische hoek en de erken ning dat er in de Nederlandse verhoudingen plaats is voor een christelijk-sociale ondernemers organisatie, verijdelden deze po ging. Inmiddels hebben VNO en NCW besloten nauwer samen te gaan werken bij de afstemming van standpunten in belangrijke vraagstukken. Het VNO is overi gens nog steeds op zoek naar een nieuwe voorzitter, die in novem ber mr. C. van Lede moet gaan opvolgen. Ruding behoorde daar niet tot de kandidaten. MOSKOU (AP) - Blikseminslag heeft een oliehouder in een Si berische opslagplaats in brand gezet. Donderdagavond had het vuur zich over negen hectare verspreid. Het persbureau Tass zei dat ze ker vier van de 24 tanks op het Karkatejevy-station in brand stonden. De opslagplaats ligt bij Neftejoegansk in de west-Siberi sche oliestreek Tjoemen. In to taal ligt op het terrein 380.000 ton olie opgeslagen. Het hoofd van het brandweer-di rectoraat van het Russische mi nisterie van binnenlandse zaken zei dat er groot gevaar bestond dat het vuur zich verder zou ver spreiden. DEN HAAG (ANP) - Aegon en Nationale-Nederlanden gaan onderzoeken of het mogelijk is in de ziektekostenverzekering tot een samenwerking te ko men. De twee verzekeringscon cerns zullen tevens bezien of an dere verzekeraars in een moge lijk samenwerkingsverband willen deelnemen. Het toenemende belang van kosten- en schadelastbeheer- sing, waarvoor schaalgrootte be tere mogelijkheden biedt, en de ontwikkelingen van de struc tuur en de financiering van de gezondheidszorg maken een heroriëntatie op de plaats en de rol van het ziektekostenverzeke ringsbedrijf volgens de twee ver zekeraars gewenst. Samenwer king is in het belang van verze kerden, medewerkers en advi seurs. Bij het onderzoek zal nadrukke lijk aandacht worden geschon ken aan de financiële, commer ciële, sociaal-organisatorische en juridische aspecten. Het is de bedoeling het onderzoek aan het eind van deze zomer af te ron den. w ■MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1