Kamer achter vragen Van Zijl over visaffaire Gokje Zonne-energiefiets Schengen-akkoord is een voorschot Groot aantal fietsen uit 'stoerheid' beschadigd Ruimte veertje gedoopt HHi Topman ministerie: belangstelling gemeenten bedroevend Collecte Sport Gehandicapten: ruim een ton zeeuwse almanak Don genoemd als lid van de Eerste Kamer Braks moet positie duidelijk maken Onderzoeken I I I I I I I I I I I I I I I I I I 1 1TTTT VRIJDAG 22 JUNI 1990 Voorlopig geen gevolgen voor grensverkeer Bijstand ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. MIDDELBURG - De rijks politie denkt met de aan houding van vijf jongens uit Koudekerke, Arnemuiden, Goes en Vlissingen een ein de te hebben gemaakt aan een fikse reeks vernielin gen. Woensdag hield de poli tie van Kapelle na een tip van een getuige op het NS- station van het fruitdorp twee jongens aan die een fiets aan het vernielen wa ren. Op het politiebureau bekenden ze nog een groot aantal vernielingen, die ze samen met drie andere me de-scholieren hadden ge pleegd. De schade bedraagt enkele honderden guldens. Het vijftal, variërend in leef tijd van 15 tot 17 jaar, maak te zich de laatste zes maan den van vorig jaar en de eer ste maanden van dit jaar schuldig aan het vernielen van ongeveer 125 fietsach- terlichten, 25 fietsbellen en 15 jasbeschermers. Verder namen ze 25 fietspompen mee en lieten ze en passant meer dan tweehonderd ban den leeglopen in fietsstallin- gen. Hun motieven varieerden van wraak op mede-scholie ren tot stoer doen. De politie zal proberen of de jongens kunnen worden onderge bracht bij het zogeheten HALT-project, waarbij de gemeente Kapelle zich heeft aangesloten. Dit project geeft jonge vandalen de kans onder toezicht een passende straf te ondergaan. Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Alle fracties in de Tweede Kamer hebben zich donderdag geschaard achter de vragen van het Tweede Kamer lid Van Zijl (PvdA) over het mo gelijke verzwijgen van illegale visvangsten door de Algemene Inspectie Dienst (AID) of top ambtenaren van het ministerie. De CDA-fractie was tot woens dag nog van mening dat Van Zijl iets te voortvarend te werk ging. Maar woordvoerder Nijland (CDA) meent nu „dat je wel van goeden huize moet komen om die vragen tegen te houden". Hij wenst verder nog geen uitspra ken te doen over de positie van Braks. Het CDA „wacht rustig de antwoorden van de minister af'. Braks heeft de kamer gistermor gen in een besloten overleg toe gezegd spoedig schriftelijk te zullen reageren op de vragen. Er zal dan nog voldoende tijd zijn om voor het reces, de zomer vakantie van het parlement die op 6 juli begint, eventueel een debat met de kamer te hebben, zo zegde Braks verder toe. Minister Braks zal de kamer ant woord moeten geven op vragen over vermeende beëindiging van door de AID uitgevoerde ad ministratieve onderzoeken bij vishandelaren. Uit die onderzoe ken zouden grote hoeveelheden illegaal gevangen vis zijn waar te nemen. Verder zal Braks de kamer moe ten laten weten of er een me ningsverschil heeft bestaan in de top van zijn departement over de voortzetting van admini stratieve controles. Tenslotte moet de bewindsman de kamer informeren over het feit of hij op de hoogte was van de veronder stelde beslissingen op zijn de partement. De Vlissingse wethouder Meijers van visserij, die tevens voorzit ter is van het Permanent Over leg Visafslagen (POV) zegt noch zelf noch van zijn collega's van andere afslagen signalen te heb ben ontvangen dat in 1988 on derzoeken door de AID bij vis handelaren zijn stopgezet. Hij meldt wel dat het in Zeeland in 1988 algemeen bekend was dat er vis buiten de vismijnen werd verkocht. „Op zich is dat toegestaan, er is geen veilplicht. Maar er ging ook op die manier buiten de quota om gevangen vis naar de hande laren. Die waren toen nog niet strafbaar als ze niet hadden ge registreerd van wie ze die vis hadden gekocht". Bij de AID kan toen een gevoel van onmacht zijn gerezen over de enorme hoeveelheden illegale vis die bij de handelaren werd gevonden, zo suggereert Meijers. „Stel dat bij handelaren grote hoeveelheden bonnen lagen van niet via de vismijn verkochte vis. Dan kun je haast wel op je vin gers natellen dat het dan om ille gale vis gaat". Dat er bijna geen bewijzen te vinden zijn tegen in dividuele vissers, is Meijers be kend. Volgens de PO V-voorzitter moet de AID gerichter gaan controle ren. Nu wordt elk schip - of het nu veel of weinig vangstrechten heeft - op dezelfde wijze onder zocht. Volgens Meijers moeten juist de schepen met veel capaci teit en minder quotum aan con troles worden onderworpen. „Ie dereen weet dat bepaalde vis sers hard moeten werken om hun quotum binnen te halen. Daar hoefje niet te zoeken. Maar er zijn vissers van wie je weet dat hun quotum snel is opgevist. Die moetje controleren". VLISSINGEN - De jaarlijkse collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Zeeland meer dan een ton opgebracht. Er werd een be drag van 100.574,65 bijeenge bracht, 1.600 meer dan in 1989. De collecte werd hoofdzakelijk uitgevoerd door leden van sport- en andere verenigingen, aangevuld met vrijwilligers. Walcheren gaf ƒ25.135,02, wat neer komt op 23 cent per inwo ner. Zeeuwsch-Vlaanderen kwam met 29.236,08 op 27 cent. Zuid- en Noord-Beveland gaven 33 cent per inwoner en brachten zo ƒ29.654,15 op. Schouwen- Duiveland gaf 10.816,85 of 36 cent per inwoner en Tholen en Sint Philipsland leverden een bijdrage van 5.705,55, 26 cent per inwoner. Van de opbrengst werden pro jecten of materialen gesubsi dieerd in onder meer Middel burg, Terhole, St Annaland, Kruiningen, Goes, Cadzand, Oost-Souburg en Westdorpe. De voetbalvereniging in Wissenker- ke hield een afzonderlijke spon sorloop, die 1500,- opleverde. Dat de wegen van het plaat selijk bestuur soms ondoor grondelijk zijn, daarover verbaast niemand zich meer. Waarom krijgen de gaaibollers wèl subsidie en de vissers niet? En hoezo mag meneer Jansen wel een reclamebord bij de toe gangsweg van het dorp zet ten en fritesbakker Pieterse niet? Het bestuur heeft dikwijls nog het meest weg van een gokspel, waarbij de luimen van raadsleden en ambte naren de regels lijken te dic teren. In Veere weten ze daar alles van. De plaatse lijke ondernemersvereni ging nodigde het college van burgemeester en wet houders uit voor de opening van een manege. De nering doenden moesten lang op antwoord wachten. Doen ze hetof doen ze het niet? De ondernemers moesten er maar een gokje op wagen en richten hun uitnodiging dan ook aan burgemeester en WEDhouders. MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren heeft er een grote attractie bij. Donderdagmid dag heeft Lady Jenkins, echt genote van de Britse ambassa deur in Nederland, een ruim acht meter lang model van het passagiers- en autoveerschip Olau Hollandia gedoopt. Het miniatuurschip werd daarna overgedragen aan de stichting Miniatuur Walcheren. Vol gens M. Welleman, die de su pervisie had bij de bouw van het model, is het schip de grootste attractie van het Zeeuwse Madurodam. Nadat Lady Jenkins een fles champagne over het schip had leeggegoten mocht Simone Hartmann, het dochtertje van de directeur Benelux van de Olau-lijn, een plaquette ont hullen ter herinnering aan de doop. Onder het toeziend oog van vele belangstellenden haalde zij met een plechtig ge baar een doek van de gedenk plaat. Directeur D. Hartmann overhandigde vervolgens het model in de vorm van een che- Jan de Zwart:„Deze fiets is een stap in de goede richting" foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - De Middelburger Jan de Zwart heeft een wel zeer bijzondere en milieu vriendelijke manier van voortbewegen ont worpen: hij rustte zijn fiets uit met een hulp motor die wordt voortgedreven met behulp van zonne-energie. De elektromotor krijgt de benodigde energie van twee accu's. Die accu's worden tijdens het rijden bijgeladen door op de fiets gemonteerde zonnepanelen. De Zwart begon jaren geleden met het experi menteren en ontwerpen van een perpetuüm mobile, iets dat zonder hulp altijd blijft bewe gen. Al doende kreeg hij het idee een fiets te maken met een elektrische hulpmotor. Hij kocht een tweedehands fiets en ging aan de slag. In 1985 kon hij de eerste rit op de fiets ma ken. De fiets had een topsnelheid van tachtig kilometer per uur. De motor liep op twee accu's die telkens thuis moesten worden opgeladen. Na een pauze van ongeveer twee jaar ging De Zwart verder met zijn milieuvriendelijke fiets. Hij verbeterde de overbrenging van de motor op de achteras. En hij begon na te denken hoe hij zijn droom in werkelijkheid om zou kunnen zetten: een alleen op zonne-energie rijdende fiets. Beter voor het milieu kan het niet. De fiets die hij nu heeft gemaakt is een stap in de goede richting. Hoewel de accu's nog steeds thuis worden opgeladen leveren de zonnepane len bijna evenveel energie als de fiets tijdens het rijden verbruikt. Omdat hij tachtig kilometer per uur te snel vond heeft De Zwart de snelheid van zijn fiets gehalveerd. Het vervoermiddel is verder voorzien van knip perlichten en een claxon. Hij denkt dat hij er zeker honderd kilometer mee kan rijden voor dat de accu's leeg zijn. „En misschien nog wel verder." Zijn volgende project is een fiets die rijdt op gas. Daarvoor is hij op zoek naar een viertakt motortje. „Een tank voor het vloeibare gas heb ik al. Als een auto op gas kan rijden waarom een brommer of een fiets met een hulpmotor dan niet?" que aan de voorzitter van het bestuur van miniatuur Wal cheren, J. P. de Regt. Welleman, medewerker van het miniatuurpark, was vier maanden met de nieuwe at tractie bezig. In het begin werkte hij alleen. Later werd hij geholpen door vijf collega's. Directeur Hartmann was zeer blij dat hij het verkleinde 'ruimteveer', zoals de Olau-lijn het schip graag noemt, kon overdragen op de eerste dag van de zomer, voor het begin van het hoogseizoen. De bou wers kregen als dank een reis aangeboden. Het 640 kilo zwa re miniatuurschip werd door een luchtgeveerde auto met een kraan vervoerd. Voor de te waterlating gebruikten de bouwers een speciaal gemaakt hijsjuk. Het echtpaar Boertien, lady Jenkins - echtgenote van de Britse ambassadeur in Nederland - en Olau-directeur Hartmann (vlnr) bewonderen het acht meter lange scheepsmodel van de Olau Hollandia in Miniatuur Walcheren foto Ruben Oreel) zeeland Milieugeld Rijk niet benut MIDDELBURG - Er ligt in Den Haag veel geld klaar voor ge meentelijke milieu-activitei ten. Maar de Zeeuwse gemeen ten leggen daar 'bedroevend' weinig belangstelling voor aan de dag. Directeur bestuursza ken mr dr J. A. Peters van het ministerie van Milieubeheer (VROM) zei dit donderdagmid dag tijdens de bijeenkomst Zee land Schoon in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Het gaat om extra financiële middelen voor de uitvoering van milieutaken: Hinderwet, Wet Bodembescherming, Wet .che mische afvalstoffen en Lozings verordening riolering. Gemeen ten die samenwerken om deze milieutaken voor 1994 op een adequaat niveau te brengen, kunnen er een beroep op doen. „Deze middelen dreigen niet in Zeeland terecht te komen", waarschuwde Peters. Er werden tot nu toe alleen aan vragen gehonoreerd uit Middel burg en Vlissingen. Een aan vraag uit Terneuzen werd afge wezen, omdat geen sprake was van een samenwerkingsproject. Landelijk gezien is de belang stelling voor het geld (beschik baar gekomen via een in overleg met de Vereniging van Neder landse Gemeenten tot stand ge komen Bijdragenbesluit) groot. Zo'n 430 gemeenten, samen goed voor bijna 11 miljoen inwo ners, hebben al aanvragen inge diend. Topambtenaar Peters riep de Zeeuwse gemeenten op alsnog projecten in te dienen. „Wil Zee land deze kans niet missen, doe het dan zo snel mogelijk. De rest van Nederland staat vooraan in de rij." Uit Schouwen-Duiveland werd gemeld dat de gemeenten daar een project in de maak heb ben. Het Zeeuwse provinciebestuur krijgt dit jaar 295.000 gulden voor de uitvoering van het Na tionaal Milieubeleidsplan. Van dit geld moet 100.000 gulden worden gebruikt voor een coör dinator ten behoeve van een in terprovinciale uitvoeringsstruc tuur. Milieu-gedeputeerde G. de Vries-Hommes zei dat de provin cie dit geld al benut. (Pagina 19: provincie roept be drijven en bevolking te hulp) IvLISSINGEN - De Vlissingse [wethouder D. Bruinooge is don derdagavond op de ledenverga dering van de Vlissingse PvdA denoemd bij het stellen van kandidaten voor provinciale I staten. Ook gedeputeerde G. de I Vries-Hommes en de statenle den J. Roodenburg, D. Eveleens, Id. Holtkamp, H. Klein Hesse- I link-van Viegen, J. Mijnsbergen I en H. Venekamp werden ge doemd. De naam van gedepu teerde W. Don viel als kandi- I daat voor een zetel in de Eerste I Kamer. I Voorlopig wil dat nog niet zoveel I zeggen. De kandidaten zijn door I individuele leden aangebracht. I In het verleden stelde een afde- I ling zich achter een bepaalde [kandidatenlijst en diende die in [bij het gewestelijk bestuur. Die tussenstap is er nu uit, de afde- |lingen geven geen oordeel over de gestelde kandidaten. Het ge westelijk partijbestuur van de PvdA in Zeeland inventariseert alle namen en stelt na de zomer I een definitieve kandidatenlijst I vast. ter stadium volgen afspraken over het grensoverschrijdend verkeer van kapitaalgoederen en de btw-harmonisatie. Dit ak koord is alleen een voorschotje", legt Kessen uit. Belangrijk vindt Kessen wel de afspraken die de vijf gemaakt hebben over de samenwerking op politioneel en justitioneel vlak. „Minder controle aan de grens betekent dat criminelen ongehinderd van het ene land naar het andere kunnen reizen. Afspraken om toch greep op cri minele elementen te houden wa ren noodzakelijk." Politie en justitie in de Schen- gen-landen zullen nauwer sa menwerken. De diensten wisse len meer informatie uit. Daarin zal het zogenaamde Schengen Informatiesysteem (SIS), een ge zamenlijk opsporingsregister, een belangrijke rol spelen. De .opzet is dat de politiecomputers van de vijf landen met elkaar in verbinding worden gesteld. In het SIS-kantoor in Straatsburg zullen dan alle gegevens opge slagen worden van gezochte en vermiste personen, ongewenste vreemdelingen, gestolen auto's en verloren paspoorten. Ook zijn er afspraken gemaakt over de bestrijding van drugshandel en internationaal terrorisme. Bij de rijkspolitie in Zeeland was (nog) niets bekend over de gevol gen van het akkoord voor het da gelijks werk van de politie. Voor lichter J. A. C. Muller van de rijkspolitie zei dat het akkoord wellicht op hoger niveau geleid heeft tot nieuwe regels op het vlak van onderlinge bijstand.' „Vooralsnog houden wij ons aan de afspraken die bestonden. Grensoverschrijdende samen werking van de politiediensten kan als justitie daarvoor een zo genaamde rogatoire opdracht geeft. Ook dan gelden strenge re gels. Zo zijn achtervolgingen door bij voorbeeld de rijkspolitie in België aan een bepaald aantal kilometers gebonden. Dergelij ke afspraken bestaan overigens al lang", aldus Muller. Bij de ANWB in Den Haag kon men geen zinnig woord zeggen over de gevolgen van het Schen gen-akkoord voor het toeristen verkeer. Het hoofd van de douanepost Terneuzen C. C. J. Jansen liet weten dat het akkoord geen con sequenties heeft voor het grens verkeer in deze regio. „Alleen aan onze oostgrens wordt het wat soepeler." De douane in Clinge controleert een Nederlandse dame die bood schappen in België heeft gedaan foto archief PZC) (Advertentie) NU 7 DAGEN PER WEEK GEOPEND! Van der Spiegelstraat 92, 4461 LN Goes. Telefoon 01100-14840. HULST - De ondertekening van [het Schengen-akkoord door de landen van de Benelux, de [Bondsrepubliek Duitsland en I Frankrijk, heeft zo goed als [geen gevolgen voor het grens- verkeer. Inwoners van de vijf [staten hoeven in de toekomst [bij grensoverschrijdingen geen paspoort meer te tonen, maar de controle op bagage en goederen [blijft totdat de btw-tarieven ge harmoniseerd zijn. |Voor het vrachtverkeer zal elke grens een barrière blijven. Wie een van de vijf landen binnen wil komen kan rekenen op een strengere controle dan voorheen het geval was. Volgens burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse, die de laatste hand legt aan een proefschrift over grensover schrijdende samenwerking bin nen EG-verband, moet het Schengen-akkoord gezien wor den als 'een proefkonijntje'. „Voor ons in de grensstreek heeft dit akkoord weinig te bete kenen. Temeer, omdat binnen Benelux-verband de gemaakte afspraken tussen de vijf - en straks ook Italië - al golden. De ze overeenkomst is een eerste aanzet om te komen tot unifor me regels. Nu gaat het om het ge lijkschakelen van regels voor het personenverkeer, visaplicht en daaraan gekoppeld het vreemdelingenbeleid. In een la-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17