VERWACHT MIDDELPRACHT EN EEUWSE PRAAL ,w vrijdagkrant Zeeuws orkest pinardi zeeuw orkest kamermuziek jacobskerk vu-orkest orgelconcert a kapelle abdijconcert manhuistuin sim bolus beiaard 14 VRIJDAG 22 JUNI 1990 optater uit de kelder cabaretesk Het Zeeuws Orkest geeft vandaag, vrijdag, een concert in de Grote Kerk in Goes (20.00 uur) Op het programma staan de Ouverture Anacreon uit 1803 van L. Cherubini, het Fluitconcert KV 313 G.gr.t van W.A. Mozart uit 1777, de Suite Framjaise van Francis Poulenc uit 1935 en de Achtste Sym fonie van L. von Beethoven uit 1814. Dirigent is Lex Veelo. ZATERDAG Theater Pinardi geeft morgen, zaterdag, twee voorstellingen op het Ledelplein in Oostburg (14.00 en 20.00 uur) Het toneelstuk Middelpracht en Eeuwse Praal, geschreven door Ivo de Wijs en Drs P., wordt opgevoerd in een circustent. Het voert het publiek terug naar de middeleeuwen. De goede baljuw is afgezet door de slechte hertog die het volk onderdrukt. Twee helden ontdek ken hoe het hertoglijk juk kan worden afgeworpen en de baljuw be vrijd kan worden. Het Zeeuws Orkest geeft morgen, zaterdag, een concert in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur) Het Kamermuziekgezelschap van Ted van der Heijdt geeft morgen, zaterdag, een uitvoering in de Hofzaal van het Markiezenhof in Ber gen op Zoom (16.30 uur) Van der Heijdt, pianist en docent aan de gemeentelijke muziek- en balletschool van bergen op Zoom, wordt vergezeld van Marie-José Schrijner (viool), Maaike Bom (fluit), Geertje van der Meulen (hobo), Jurgen Dijksma (klarinet), Jozé Kooijman (hoorn) en Flex van der Hombergh (fagot). Ze spelen een Beethovenprogramma met een fluitserenade, een vioolsonate, en een pianokwintet met blazers. Het Eindhovens Vocaal Ensemble verzorgt morgen, zaterdag, een koor- en orgelconcert in de St. Jacobskerk in Vlissingen (20.00 uur) Organist Bram Beekman begeleidt het ensemble in muziek van Bach, Fauré, Dupré en Britten en geeft enkele soli ten beste. De 24 leden van het kamerkoor uit Eindhoven brengen muziek uit ver schillende stijlperioden. Dirigent is Ruud Huijbregts, oudleerling van Beekman en cum-laude geslaagd aan het Brabants Conservato rium. Dirigent Lex Veelo van het Zeeuws Orkest (foto Lex de Meester ZONDAG Het Middelburgs Muziekkorps geeft zondag een concert op het ter ras van restaurant De Abdij (11.30 uur) Fanfare Oefening en Uitspanning uit Kattendijke geeft zondag ei concert in de Goese Manhuistuin (12.00 uur) Het is het eerste van de nieuwe serie concerten. Het perkje is te beri ken via het poortje naast het gebouw van het Regionaal Educati Centrum aan de Zusterstraat. Bij slecht weer wijkt de fanfare t naar de Grote of Maria Magdalenakerk. WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus speelt woensdag de voorstelling Jorise| de reuzeneus in het Goese Ambachtscentrum (14.30 uur) Joris gaat logeren bij zijn tante. Op weg naar haar komt hij door hl Grote Bomenbos. Daar zijn alle dieren bang voor de reus. Maar Jor| is niet bang. Voor kinderen vanaf vijfjaar. DONDERDAG Peter Bremer uit Vught geeft donderdag een beiaardconcert in toren van de Grote Kerk in Goes (19.30 uur) Als luisterplaatsen fungeren het Museumplein en de Manhuistni tegenover de kerk. De hoornsectie van het VU-Orkest. Het symfonie-orkest van de Vrije Universiteit van Amsterdam geeft morgen, zaterdag, een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg (20.15 uur) Dirigent Daan Admiraal leidt het VU-Orkest. Op het programma staan het tweede pianoconcert van Rachmaninoff en de zevende symfonie van Sjostakowitsj uit 1941. Deze symfonie, met de bijnaam de Leningrad-symfonie, is een van de omvangrijkste en in de Neder landse concertzalen nog weinig ontgonnen symfonieën van Sjosta kowitsj: de Nederlandse première van het werk was pas vorig jaar. De Argentijnse Karin Lechner soleert in het pianoconcert. Het Eindhovens Vocaal Ensemble. Het koperkwintet Brassionato van Schouwen-Duiveland en h Lelikoor uit Amsterdam geven vrijdag 29 juni een concert in rooms katholieke kerk van Zierikzee (20.30 uur) Het Zeeuws Vocaal Ensemble en het Scaldis Ensemble geve vrijdag 29 juni een concert in de kerk van Wemeldinge (20.00 uur) Het Westkapels Dameskoor en Brassband OKK geven vrijdag juni een jubileumconcert in de Nederlands hervormde kerk in Wesi kapelle (20.00 uur) Bernard Winsemius geeft vrijdag 29 juni een orgelconcert in Lutherse kerk in Middelburg (20.30 uur) Het Middelburgs Kamerkoor geeft zaterdag 30 juni een zome concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg (20.00 uur) Theater Pinardi geeft zaterdag 30 juni een voorstelling op Jeu-de-bouleveldje aan de Zuiddijk in Sluis (20.00 uur) Het Roozendaals Kamerkoor geeft zaterdag 30 juni een concert1 de Grote of St. Nicolaaskerk in Brouwershaven (20.00 uur) Theater Pinardi geeft woensdag 4 juli een voorstelling op Braakman in Hoek (19.30 uur) Vincent de Vries geeft dinsdag 3 juli een orgelconcert in de Nieu kerk in Middelburg (20.00 uur) Het muzikale duo Jan en Ben geven woensdag 4 juli de kinde voorstelling Jan en Ben in Muziekland in het Openluchttheater i Domburg (16.00 uur) Poppentheater Sim Bolus speelt woensdag 4 juli de kindervoo; stelling Joris en de reuzeneus in het Goes Ambachtscentrum (14, uur) Christiaan ïngelse geeft morgen, zaterdag, een orgelconcert in de Nederlands hervormde kerk in Kapelle (20.00 uur) ïngelse is organist van de St. Janskerk in Gouda. Hij speelt op het Batz-Witte-orgel in Kapelle van J.S. Bach Preludium en Fuga in c, de Kleine Orgelmis, Voluntary III van J. Stanley, Straf mich nicht in deinen Zorn van M. Reger en de Sonate no. 2 van F. Mendelssohn- Bartholdy. Kamerkoor A Kapelle geeft morgen, zaterdag, een concert in de Ne derlands hervormde kerk in Baarland (20.00 uur). Medewerking verlenen organist Piet Uiterlinden en het Rigaudon Barok Ensemble. Dirigent Leen Marijs leidt de uitvoerenden door muziek van Purcell, Haydn, Telemann, Handel, Bach en anderen. Pianiste Karin Lechner soleert bij het VU-orkest (archieffoto) theater pinardi gaat het avontuur tegemoet ij willen het avontuur W WJ .Janssens (38). Hij vormt sa men met Peter Impens (41) de artistieke leiding van het nieuwe Zeeuws-Vlaamse ama teurgezelschap Theater Pinar di. Dat klinkt veelbelovend met het oog op de première zater dagavond in een tent op het Ledelplein in Oostburg van de eerste produktie Middelpracht en Eeuwse Praal. Dit stuk met liedjes van Drs P. en dialogen van Ivo de Wijs werd halverwe ge de jaren zeventig met veel succes gespeeld door een aan het Gentse Arca-theater ver bonden Vlaamse muziekgroep, maar was sindsdien nimmer meer te zien. Peter Impens woonde een voorstelling bij: „Ik vond het toen al een fabu leus stuk met prachtige tek sten. Het sluit prima aan op het idee van rondtrekken met een tent, want het speelt in de Middeleeuwen en toen gebeur de dat in feite ook." Die tent heeft ook een andere functie. Peter: „Willen we het publiek bereiken, dan moeten we de eerste keer de drempel zo laag mogelijk houden en naar de mensen toe gaan. Als we misschien een beetje naam hebben gemaakt, komt men hopelijk ook wanneer we in een theater spelen. Dit is geen pro- duktiemethode waar je elk jaar voor kiest, want het kost een hoop energie." De tournee - dertien voorstellingen in de ko mende vijf weken - voert niet alleen door Zeeuwsch-, maar ook Oost- en West-Vlaanderen, want één van de idealen van Pinardi is om grensoverschrij dend bezig te zijn. Een andere doelstelling van de stichting is het verwerven van een eigen speel-werkruimte. „Waar we autonoom over kun nen beschikken", stelt Peter. „Zeven dagen in de week, 24 uur per dag. Als dat verwezen lijkt is, denk ik dat we nog veel meer kanten uit kunnen, dat we individueel aan de slag kun nen, met meer dingen tegelijk. En anderen de kans kunnen geven te experimenteren, ook met technische zaken als licht en décor." Maar één ding staat voorop: „We willen een bijzonder soort theater brengen in de ruimste zin van het woord. Jan en ik vinden allebei dat dat meestal niet kan in een normale ama teurtoneelvereniging." Peter Impens, geboren in Oost burg, en Jan Janssens, afkom stig uit Den Haag, houden zich al lang met toneel bezig. Zij troffen elkaar voor het eerst bij het toenmalige theater Opta ter in Aardenburg, zodat zij bij een latere ontmoeting een ge meenschappelijke basis had den voor een gesprek. Dat leid de tot samenwerking in de voorstelling Thuiswerk van Franz Xaver Kroetz, waarmee Peter in 1987 met succes de driejarige regie-cursus van het ZCA afsloot. Jan speelde de mannelijke hoofdrol. Bij de to neelvereniging De Waterlan ders in Waterlandkerkje deden zij vervolgens drie eenakters, met Jan als regisseur en Peter als één van de spelers. „De mensen die bij Thuiswerk zaken als licht, geluid en décor hadden verzorgd, waren daar ook bij betrokken", vertelt Jan. „Dat beviel ons eigenlijk zo goed, dat we besloten samen verder te gaan en iets in het le ven te roepen. De verenigings structuur legt nogal wat beper kingen op, zoals repertoirekeu ze, speelstijl en bezetting. De belangrijkste overeenkomst tussen Peter en mij is dat we allebei willen avonturen. We zochten naar een praktische oplossing en die hebben we in de stichting Pinardi gevon den." „De vaste kern bestaat uit pro- duktie-medewerkers", legt Pe ter uit, „De spelers staan los van de stichting, zodat zij een volgende keer geen aanspraak kunnen maken op een rol. Dat soort dingen hebben we be wust buiten gesloten. Wat ech ter niet wil zeggen dat we niet zullen proberen iets te doen met de groep die er nu is, want daarvoor is het materiaal te waardevol. Maar we laten ons daar niet per se door leiden." De verwerving van het eerste stuk is een verhaal apart. Na een optreden van Drs P. in Oostburg sprak Peter de man aan. „Hij had na al die jaren nooit verwacht dat iemand hem hier in het oor zou fluiste ren: Middelpracht en Eeuwse Praal. Dus we hadden gelijk gespreksstof. Een week of zes naderhand belde hij me op dat hij het script ergens in zijn kel der had opgeduikeld, dat het nog vrij kompleet was en dat hij het mij ter beschikking wil de stellen." Drs P. heeft toegezegd - even als Ivo de Wijs - een keer te ko men kijken. De uitnodiging gold uiteraard de première, maar het toeval wil dat hij dan in Gent verwacht wordt om ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan van het Arca-thea- ter, samen met Jean Blaute die zo'n vijftien jaar geleden in de produktie meespeelde, liedjes ten gehore te brengen uit.... Middelpracht en Eeuwse Praal. Zonder moeite vond Pinardi vorig jaar augustus een twin tigtal enthousiaste mensen be reid de consequenties van de voorstellingenreeks - in vakantietij d - te aanvaarden. Voor sommigen betekent dit de vuurdoop als toneelspeler of zanger. „Het is een soort dub belleven", meent Jan. „Ieder- :#S!iïP::ifs Een scène uit Middelpracht en Eeuwse Praal, met vlnr Marie Rose van Hulle, Jan Janssens en Willem van Vliet foto Camile Schelstraete) een werkt overdag en 's avonds begin je aan je tweede baantje. Als je dit te lang zou doen, ko men er gegarandeerd echt scheidingen uit voort." Een re den waarom Pinardi - voorlo pig - beneden de Westerschel- de blijft. Een fragment werd eind april gespeeld tijdens het eenakter festival in Terneuzen. „De leukste reactie was", herinnert Peter zich, „dat ieriiand van een scholengemeenschap in Zierikzee - we waren amper te rug in de kleedkamer - kwam vragen of hij een voorstelling kon boeken." Theater Pinardi brengt spek takel in een schitterend décor. Het verhaal is simpel: de strijd tussen een slechte graaf en een goede baljuw. De laatste is ge vangen genomen, maar wordt bevrijd door twee helden. De cabareteske vorm van Middel pracht en Eeuwse Praal wijkt in sterke mate af van het dra matisch geladen Thuiswerk. Provinciaal toneeladviseur Willem Huybreghs merkte na afloop van die zware examen voorstelling op: „Een klucht zie ik jou niet zo gauw regisse ren." „Zo zit ik een beetje in elkaar", reageert Peter, „Avontuur, uit daging, ik wil altijd nieuwe din gen. Dit is geen doorsnee klucht, maar ik denk dat de he le familie, van klein tot groot er heel veel plezier aan kan bele ven, dat er gelachen kan wor den". Theater Pinardi stelt zich pro fessioneel op, maar verliest zich niet in theoretische be spiegelingen, want de praktijk, het publiek staat voorop. „Tij dens een interview voor de re gionale omroep in Gent werd ons gevraagd: spelen jullie re gisseurs-, acteurs- of tekstto neel", verwondert Jan Jans sens zich, „Daar wisten wij geen antwoord op, dat zijn ter men die wij niet kennen." FRANS P.J. DOELEMAN (De voorstellingen van Pinardi zijn zaterdag in Oostburg - 14.00 en 20.00 uur -, 30 juni Sluis, 4 juli De Braakman, 7 juli Maldegem, 11 juU Breskens, 14 juli Aardenburg1713 en 19 juli Gent, 21 juli IJzendijke, 25 juli De Braakman) m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 14