Oranjeteam staat op scherp Positie Gorbatsjov in partij in gedrang Boeren omsingelen Braks Directe actie voor veiliger verkeer Bush: dialoog met PLO opgeschort "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Ongeschonden door visfraude-debat Nieuwe affaire over mest In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. IBronwater uit Ide handel Intimidatie Zeemijn Verkoping Costa Rica Mandela als held in New York Onbestendig 233e jaargang no. 138 bonderdag 21 juni 1990 en revisiewerkzaamheden. Ambtenaren [Gevraagd leiderschap op te geven Redenen Brandbrief Maij: aantal slachtoffers daalt niet Rijbewijs Woedende reactie op besluit Provocatie Wisselend bewolkt. In de middag en avond regen. Kans op onweer. Maxi mum temperatuur rond 19 graden. Tot krachtig toenemende zuidenwind. /motorenrevisie/ Voor al uw motoronderdelen /machinefabriek/ tuinmachines /JWFRISOSTR 31. KRABBENOtJKE 01134-1255 A. PLESMANWEcTl. GOES 01100-32288 raks hoeft niet weg van Kamer DEN HAAG (GPD) - Een over grote meerderheid van de Tweede Kamer voelt er voorals nog niets voor het hoofd van mi nister Braks (landbouw) te ei ken voor zijn aandeel in de vis- traude-affaire. Waarschijnlijk tal de woede van de politiek jzich vooral op Braks' ambtena ren richten. De positie van en- Jkele topfiguren op Landbouw hijkt in het geding. De veelge plaagde minister kan zijn borst direct opnieuw nat maken voor leen confrontatie over de mest- jproblematiek. De Algemene Re kenkamer onderzoekt bewerin gen dat zijn ministerie heeft ge- Isjoemeld met de mestboekhou- [ding. Bet ministerie zou zich uiterma- laks hebben opgesteld en Jdoelbewust regels hebben gene- Igeerd. Met mestheffingen zou lernstig worden gesjoemeld. De ■top van het ministerie zou bo- IdEN HAAG (GPD) - De Coca Co- lla Bottelmaatschappij heeft de ■hele voorraad Victoria-bronwa- Iter uit de handel laten nemen en Ide produktie in het Brabantse iDongen stilgelegd, nadat twee Iweken geleden vlokvorming Idoor dode bacteriën in de fles- Isen was vastgesteld. De directie lvan het bedrijf besloot tot deze Ingrijpende stap in overleg met Ide Rotterdamse Keurings- Idienst van Waren na klachten lvan consumenten. Uit de win- Ikels werden 180.000 flessen te- Iruggehaald, en in Dongen gin- Igen de magazijnen met eenzelf- Ide hoeveelheid op slot. vendien tegenover Braks heb ben gezwegen over ontsporin gen bij het vis- en mestbeleid. Het WD-kamerlid Blauw wil over deze nieuwe affaire spoedig een kamerdebat. Hij vindt dat de geloofwaardigheid van Braks in het geding is. Het aanzien van de minister in Brussel takelt vol gens Blauw. De minister overleefde gisteren in de kamer met redelijk gemak de confrontatie over de visfrau de. „Wat schiet je er mee op als hij vertrekt van Landbouw en Visserij? Er zit nu wel iemand op die stoel met ervaring", meende de PvdA-fractie. „Je hoort mij niet zeggen dat Braks moet ver trekken. In ieder geval moet het ambtelijk apparaat worden gereorganiseerd", vond de VVD'er Blauw, die de afgelopen jaren nogal wat aanvaringen met Braks heeft gehad. Hij deed die uitlatingen voor de publica ties los kwamen over de nieuwe problemen met het mestbeleid. „Voor ons staat de positie van Braks als minister niet ter dis cussie. Braks probeert de con trole op de vis en de mest zo goed M I' (zie ook pagina 4) SANT'ELIA - Het Nederland se elftal maakte voor het cru ciale treffen tegen Ierland een getergde indruk. De ploeg van Leo Beenhakker maakte op de laatste training voor het duel tegen Ierland een uiterst ge motiveerde indruk en de spe lers die de laatste dagen uit vorm zijn geweest, zoals Ruud Gullit, Marco van Bas ten en Ronald Koeman, train den gisteren dat de stukken er vanaf vlogen. Dat zal overigens nodig zijn, want wil Oranje zeker zijn van een plaats in de achtste finales dan moet er vanavond gewon nen worden van Ierland. Het Nederlandse elftal zal vandaag op één plaats gewij zigd zijn in vergelijking met de ploeg die tegen Engeland ge lijkspeelde. Wim Kieft zal John van 't Schip vervangen in de aanval. De opstelling: Van Breukelen; Van Aerle, Ronald Koeman, Rijkaard en Van Tiggelen; Wouters, Gullit en Witschge; Kieft, Van Basten en Gïllhaus. (zie WK-pagina's 20 en 21) als dicht te krijgen. Waterdicht lukt niemand", aldus het CDA. De enige fractie die tijdens het debat over de vis vond dat de po sitie van Braks wezenlijk op het spel stond was D66. „Als blijkt dat het ambtelijk apparaat niet heeft gefunctioneerd zoals het moet, dan heeft het parlement alleen de mogelijkheid de minis ter weg te sturen. De Tweede Kamer kan niet zeggen dat be paalde ambtenaren moeten ver dwijnen". De PvdA'er Van Zijl en de CDA'er Nijland ontvingen de af gelopen dagen veel klachten over het functioneren van de top op het ministerie. Als uit onder zoeken blijkt dat de topambte naren wel hebben geweten van ontduiking van de regels door de vissers en de mestregels door de boeren, maar daarover tegen over de minister hebben gezwe gen, ligt toch een politiek pro bleem op het bord van de minis ter. „Staatsrechtelijk is de minister ook verantwoordelijk voor wat zijn ambtenaren hem niet vertel len. Dan is het de vraag hoe de vork precies in de steel heeft ge zeten. Het wordt voor Braks pas echt moeilijk als onomstotelijk komt vast te staan, dat zijn amb tenaren hem wel hebben inge licht en dat Braks verzuimd heeft de Tweede Kamer te infor meren over de onmogelijkheid de vissers te controleren op nale ving van alle regels en de boeren op hun mestboekhouding". Dan pas is volgens het CDA de func tie van minister in het geding, omdat hij na het visserij-onder zoek door de Kamer in 1988 be loofde dat dergelijke zaken niet meer zouden gebeuren. (zie ook pagina's 4 en 17) Nederlandse Recreatie-onder- nemers maken zich steeds vaker schuldig aan intimidatie van langkampeer der s. Zeeland be hoort tot de belangrijkste pro bleemgebieden. Dit zegt voorzit ter A. G. Smits van het Neder lands Advies Centrum O Kampeerders (NACK). O Voor de tweede keer in drie we ken heeft een Belgische visser op de Westerschélde een zeemijn in zijn netten gekregen. Deze keer ging het om een duizend kilo zwaar explosief van Duitse ma kelij. De marine heeft de mijn op de Noordzee on- *k O schadelijk gemaakt. I O Het in Vlissingen opgelegde vrachtschip B. A. Chris (6.349 brt) is woensdag in Middelburg verkocht voor 6,55 miljoen gul den. Onder de aspirant-kopers bevonden zich Chinezen en Grie ken. Het schip was een maand geleden aan de ketting gelegd, omdat de maatschappij uit Gi braltar een schuld had van bijna 16 miljoen O gulden. I w Na Cameroun is Costa Rica de tweede verrassing op het WK- voetbal. Costa Rica plaatste zich gisteravond voor de tweede ronde door Zwe- O den met 2-1 te verslaan. mL W Mp Stmm MOSKOU (RTR/AFP/DPA) - De druk van conservatieven op Sovjet-president Michail Gor batsjov neemt toe. Het politbu- rolid Jegór Ligatsjov, boeg beeld van de conservatieve vleugel in de communistische partij, heeft woensdag in Mos kou gezegd dat Gorbatsjov moet aftreden als leider van de partij. Ook andere communisti- NEW YORK (RTR/AFP/ DPA) - Nelson Mandela is woensdag met een vliegtuig van de Cana dese regering gearri veerd in New York voor een twaalfdaags bezoek aan de Verenigde Sta ten. De 71-jarige zwarte leider kwam bijna twee uur later dan was aange kondigd omdat hij voor het overvolle program ma in New York nog wil de rusten. Met een sjaal in ANC- kleuren om liep Mandela over de rode loper, die voor hem was uitgerold, en bezag glimlachend het tumultueuze wel kom op het vliegveld J.F. Kennedy, waar tiental len functionarissen en honderden zwaar be waakte bewonderaars hem opwachtten. Onder hen waren de Ameri kaanse zwarte leider Jes se Jackson, de gouver neurs van New York en New Jersey, Mario Cuo mo en Jim Florio, zanger Harry Belafonte en de burgemeester van New York, David Dinkins. Ook verder wacht Man dela een ontvangst volkshelden en staats hoofden waardig. Zo zal hij worden ingehaald met een klassieke „tic- ker-tape parade" waar bij rijkelijk met confettie en papiersnippers wordt gestrooid. sche afgevaardigden kritiseer den Gorbatsjovs politiek op het gebied van buitenlandse zaken en economie. „Belangrijke politieke besluiten mogen niet genomen worden buiten de partijkaders om", al dus Ligatsjov op een tweedaag se partijbijeenkomst, die woens dagochtend werd omgedoopt tot het „Oprichtingscongres van de communistische partij van Rusland". Sinds 1925 bezat Rus land geen eigen communisti sche partij meer nadat men was opgegaan in de partij voor de ge hele Sovjetunie. Woensdagavond werd de oprich ting van de Russische commu nistische partij een feit. Al wordt de Russische CP in de oprich tingsnotulen „een onscheidbaar onderdeel van de communisti sche partij van de Sovjetunie" genoemd, zo meldden congres deelnemers. Volgens Ligatsjov is een split sing van de communistische partij van de Sovjetunie haast onvermijdelijk. Met een duidelij ke verwijzing naar Gorbatsjov zei Ligatsjov verder: „Men kan niet de partij, de leidende kracht in de samenleving, aanvoeren zonder er al zijn tijd aan te wij den". De frontale aanval op de 59-jari- ge president komt twaalf dagen voordat op 2 juli het partijcon gres bijeenkomt om over de toe komst van de Sovjetunie en Gor batsjovs politieke toekomst te discussiëren. Enkele uren voor Ligatjovs aan val kondigde Gorbatsjov reeds aan zich terug te trekken als par tijleider. Hij mengde zich in het debat over de slechte economi sche situatie van het land en zei dat de afgevaardigden goedge- fundeerde redenen moeten heb ben om de president van het land en de secretaris-generaal van de communistische partij (dus Gorbatsjov) te bekritiseren. „Ik geloof dat sommige kamera den de secretaris-generaal en president wel zeer lichtvaardig beoordelen", aldus Gorbatsjov. „Het is voor mij geen vraag. Bin nen twaalf dagen zou er een an dere partijleider kunnen zijn". Gorbatsjovs dreigement wordt door waarnemers in Moskou overigens niet al te letterlijk op gevat. En ook de Moskouse par tijleider Joeri Prokovjev zei niet te verwachten dat Gorbatsjov werkelijk zal aftreden. „Het was slechts een spontane reactie op de felle kritiek aan zijn adres", aldus Prokovjev. HAREN (GPD) - Ruim honderd boze akker bouwers uit Groningen en Drenthe maakten het minister Braks gistermiddag met hun tractoren urenlang onmogelijk een receptie te verlaten van het Instituut voor Bodem vruchtbaarheid (IB) in Haren. Een agent van de geheel verraste politie loste een waarschu wingschot toen hij zich in het nauw gebracht voelde door de actievoerders. Braks mocht uiteindelijk vertrekken nadat hij de boeren kort te woord had gestaan. De boeren hadden de bewindsman in een proefboerderij van het IB omsingeld. Woord voerder C. Graavendaal van het ministerie van Landbouw sprak van een gijzeling. De boeren noemen dit 'onzin'. Met hun actie protesteerden de boeren tegen het feit dat er geen haast wordt gemaakt met de uitvoering van het advies van de Commissie De Koning. Braks, die eerst weigerde naar buiten te ko men, zegde uiteindelijk de agrariërs toe dat hij de vijf vragen die ze hem stelden, schriftelijk zal beantwoorden. De boeren lieten de minis ter vervolgens in zijn auto stappen en vertrek ken. DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer) heeft 30 miljoen gulden vrijgemaakt om de verkeersveiligheid nog dit jaar te verbeteren. De bewinds vrouwe is daartoe overgegaan nu de doelstelling het aantal verkeersslachtoffers te laten af nemen, niet wordt gehaald. De actie van Maij blijkt uit een brandbrief van haar aan de Ka mer. De 30 miljoen is bedoeld als „eerste inzet" om het probleem aan te pakken. Het geld is be stemd voor drie maatregelen: - het instellen van meer gebie den in steden en dorpen waar de snelheid beperkt is tot 30 kilome ter per uur (5 miljoen gulden), - het aanpakken van meer on veilige punten in het wegennet (10 miljoen gulden), - het instellen van meer veilige fxetsvoorzieningen, met name meer autovrije routes langs ste delijke hoofdwegen (15 miljoen gulden). Maij-Weggen erkent dat het ka binet er niet in slaagt de doel stelling om het aantal verkeers slachtoffers tussen 1985 en 2000 met 25 procent te doen dalen, waar te maken. Ook de doelstel ling voor dit jaar, 200 verkeers doden en 1500 gewonden in het verkeer minder ten opzichte van 1985, wordt niet gehaald. Volgens Maij heeft de verkeers veiligheid zich vorig jaar, ten op zichte van 1988, ongunstig ont wikkeld. Deze trend heeft zich dit jaar tot nu toe voortgezet, waarschijnlijk zelfs in versterkte mate. Het aantal verkeersdoden lag over de eerste drie maanden 15 procent boven het niveau van 1989, het aantal gewonden was 7 procent hoger. De minister acht de huidige ont wikkeling blijvend. Zij noemt die „zorgelijk". Er zijn dan ook drastische ingrepen nodig, aldus de bewindsvrouwe. Nadere voor stellen zullen worden gedaan in het nog uit te brengen Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. De bewindsvrouw kondigt ver der aan meer rijbewijzen te wil len vorderen van automobilis ten waarvan na een rijtechnisch of medisch/psychologisch on derzoek blijkt dat zij onvoldoen de rijvaardigheid hebben of on voldoende geschikt zijn een auto te besturen. Deze administratie ve procedure blijkt veel preven tiever te werken dan strafrechte lijk ingrijpen, aldus Maij. Het duurt gemiddeld 2,6 jaar voor dat iemand waarvan het rijbe wijs is gevorderd, voor hetzelfde vergrijp weer tegen de lamp loopt. Maij wil de vordering van rijbe wijzen vooral richten op mensen die met te veel alcohol in het bloed achter het stuur worden aangetroffen. Van de 1800 geval len per jaar waarbij tot nu toe het rijbewijs gevorderd wordt, wil Maij naar 10.000 gevallen per jaar. HUNTSVILLE (RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben de dialoog met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO op geschort omdat de organisatie van Yasir Arafat heeft gewei gerd de recente terreuraanval in Israël te veroordelen. Dit heeft de Amerikaanse presi dent George Bush woensdag verklaard tijdens een persconfe rentie in Alabama. „Op aanbeveling van de minis ter van buitenlandse zaken heb ik besloten om de dialoog op te schorten totdat de PLO bevredi gende stappen heeft onderno men om de problemen die sa menhangen met de recente te- reuracties op te lossen", zei Bush, die in de staat Alabama op bezoek is. De bevrijdingsorganisatie moet met name de actie veroordelen van een van haar radicale facties die op 30 mei Israëlische stran den aanviel. De operatie van het Palestijnse Bevrijdingsfront (PLF) werd op het laatste mo ment verijdeld door het Israëli sche leger. De VS willen ook dat PLF-leider Abu Abbas wordt ge straft. De PLO noemt het Amerikaanse besluit een provocatie en zal de Arabische staten vragen om eco nomische sancties in te stellen tegen de Verenigde Staten. PLO-woordvoerder, Jamil Hilal, zei woensdag in Tunis dat de be slissing van Washington een slag is voor het vredesproces. „Dit is een onvriendelijke en provocerende daad". Volgens Halil zal het Ameri kaanse besluit het Israëlische oorlogskabinet van premier Yitzhak Shamir aanmoedigen om de Palestijnen in de bezette gebieden nog meer te onder drukken en zich agressiever op te stellen tegenover de Arabi sche staten. Advertentie Voor beginnende jonge automo bilisten wil Maij - zoals gemeld - een voorlopig rijbewijs invoeren. Daarover is de minister in over leg met het ministerie van Justi tie. Met Onderwijs wordt gepraat over intensiever verkeersonder- wijs aan beginnende, veelal jeugdige verkeersdeelnemers. Om het aantal ongevallen op overwegen te beperken, wil de minister alle gelijkvloerse krui singen op spoorbanen naar Bel gië en West-Duitsland, ongelijk vloers maken. Daarnaast zullen overwegen el ders in de toekomst zoveel mo gelijk uitgerust moeten worden met geautomatiseerde halve spoorbomen. In uw regionale dagblad staal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (iccsink |JA Naam: Adres: I Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1