Auto-Poppe Walcheren viNifimx uluAüI: iij Troost helpt Oranje Vierde man ontkent contacten met IRA |JA 1 Jonge Palestijnse arrestant Open grenzen voor eerste zes lidstaten van de EG Maij overweegt verlaging van wegenbelasting "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 10 êéim eider junglecommando wil asiel in Nederland Openbaar vervoer mogelijk al op 1 januari duurder In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Autobedrijf Joosse Autobedrijf Joosse Veranderlijk 233e jaargang no. 137 /oensdag 20 juni 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT Gildeweg 22 - Vlissingen wmatm Aangehouden na klopjacht bij Chaam Spookrijder van 88 verongelukt PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Akkoord van Schengen ondertekend Vriendelijk mm Golden Ten Kunstkring Italië Bij hogere benzine-accijns Wolkenvelden maar ook perioden met zon. Tot de avond droog. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Middagtemperatuur 18 graden. DÜS ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE VRIJDAG AVOND KOOP AVOND m i onnie Brunswijk niet welkom \Van onze correspondenten) DEN HAAG - De in Frans-Guya- ha gearresteerde leider van het Surinaamse Junglecommando, Ronnie Brunswijk, hoeft niet te (rekenen op asiel in Nederland, l'olgens een mededeling van het ninisterie van buitenlandse za ken dient Brunswijk zich met zijn asielverzoek te richten tot }le Franse autoriteiten, omdat Frankrijk het eerste land van tjpvang is. Buitenlandse zaken heeft Brunswijk niet willen uit nodigen naar Nederland te ko men. Volgens internationale regels dient het land van eerste op vang, in het geval-Brunswijk Frans-Guyana, dat deel uit- naakt van de Franse republiek, ^ich over een asielverzoek te bui ten. Omdat Brunswijk de Ne derlandse nationaliteit niet be idt, heeft hij ook geen recht op bijstand van de Nederlandse ponsul in Frans-Guyana. Nederland is door de Franse au toriteiten overigens wel op de hoogte gesteld van Brunswijks rrestatie. Hoewel formele ban den tussen Brunswijk en Neder land ontbreken, zijn de Fransen daar waarschijnlijk toe overge gaan omdat Brunswijk bij zijn (arrestatie een vervalst Neder lands paspoort op zak had. Brunswijk trachtte onder de naam Jackson" via Parijs naar Nederland te reizen. Hij ver klaarde het Junglecommando te villen verlaten omdat hij de (strijd beu is. Hij heeft het com mando van de guerillagroep (overgedragen aan commandant IJohan Castro. Van hem is be kend dat hij radikaler is dan iBrunswijk. Castro (een ge- Ivechtsnaam) is bijvoorbeeld ge kant tegen onderhandelungen Imet legerleider Bouterse [volgens Brunswijk is de Suri naamse regering „niet sterk ge- Inoeg" om een eind te maken aan het conflict en maakt het leger van Suriname nog steeds de dienst uit in Paramaribo. In een telefonisch interview bevestigde hij naar Nederland te willen gaan. Ondanks het verzet van de Nederlandse regering schat Brunswijk zijn kans om 'Parijs' te halen als zeer positief in. SANT'ELIA - Op verzoek van Marco van Basten en Ruud Gullit heeft Ted Troost zich gisteren gemeld in het spe lershotel. De tobbende vedet ten van het Nederlands elftal willen zich voor het duel van morgenavond tegen Ierland intensief laten behandelen door de Rotterdamse hapto- noom. Bondscoach Leo Beenhakker had geen enkel bezwaar tegen de komst van Troost, die twee jaar geleden tijdens het EK ook een aantal spelers behan delde. Niet alle spelers zweren bij de 'wonderdokter'. Frank Rij kaard heeft Troost niet nodig. Rijkaard kent geen fysieke en psychische problemen en zegt in vorm te zijn. Rijkaard ge looft in een verlenging van het WK-optreden van Oranje. „Toen Pearce zaterdag in blessuretijd scoorde uit een vrije trap, dacht ik even dat het was gebeurd. Gelukkig was het een indirecte vrije trap, waardoor die Engelse treffer werd afgekeurd. Nu hebben we het nog in eigen hand." (Zie WK-pagina's 14 en 15) Frank Rijkaard (foto Michael Kooren) De Junglecommando-leider was op weg naar Nederland om daar politiek asiel aan te vragen. Dinsdagavond laat bevond hij zich nog steeds in voorarrest, naar verwachting tot uiterlijk vanavond (plaatselijke tijd). Volgens de directeur van het ka binet van de prefect van Cayen ne had Brunswijk 150.000 francs (ca. 50.000 gulden) op zak. De prefect was dinsdagavond nog niet op de hoogte van het be sluit van de Nederlandse rege ring Brunswijk de toegang tot Nederland te zullen weigeren. Brunswijk zou overigens kun nen worden teruggezonden naar Suriname. Alleen in het geval de betrokkene kon aantonen dat zijn leven bij terugkeer in het land waarvan hij de nationali teit bezit in gevaar zou worden gebracht, zagen de Franse auto riteiten van een dergelijke ge dwongen terugkeer af. Terwijl de Surinaamse parle mentsvoorzitter Lachmon in een eerste reactie zei blij te zijn 'dat Brunswijk het gevecht heeft gestaakt' hadden de Surinaam se president en het leger tot dinsdagmiddag nog op geen en kele manier gereageerd op de ar restatie van Brunswijk. Zij ga ven ook geen commentaar op de omsingeling van Moengo door het Surinaamse leger. Terwijl Brunswijk naar Neder land probeerde te reizen, liet Bouterse in een televisiemede- delig weten dat de omsingeling gebeurde in het kader van een „zoekactie" naar militairen die sinds zondag vermist zijn. Ondanks deze militante televi siemededeling bleef een aanval van het Nationaal Leger op Moengo uit. Aangenomen wordt dat het legerbericht een staaltje van psychologische oorlogsvoe ring was. Wel is Moengo nog steeds hermetisch van de bui tenwereld afgegrendeld. Con tact met drieduizend burgers is alleen mogelijk via een radiozen der van het bauxietbedrijf gu- ralco. De bezetting van Moengo is voor het Junglecommando van grote betekenis, omdat het dorp van Paramaribo wordt be voorraad met levensmiddelen. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer) wil de aangekondigde verhoging van de tarieven voor het openbaar vervoer van 3,5 tot 4 procent al per 1 januari 1991 laten ingaan, in plaats van op 1 april. Zij zei dit dinsdag tijdens een mondeling overleg met de Tweede Kamer. De tariefsstijging is nodig om de groei van de exploitatietekorten van de Nederlandse Spoorwegen en het stads- en streekvervoer te kunnen bijhouden. Die tekorten zullen anders volgens prognoses de komende jaren oplopen met honderden miljoenen. Maij wil de tarie ven van het openbaar vervoer jaarlijks met 3,5 tot 4 procent verho gen, maar zal daarover wel ieder jaar met de kamer overleggen, zo zegde zij toe. CHAAM (GPD) - Paul Hughes 1(26) uit het Noordierse County (Down ontkent betrokken te zijn I bij IRA-activiteiten. De politie I arresteerde hem gistermorgen I in een bos bij Chaam na één van I de grootste klopjachten ooit in (Nederland gehouden. Hij wilde (volgens de rijkspolitie met een (snelle actie het IRA-lid Michael (Collins uit handen van de poli- I tie houden, nadat deze zaterdag j! uit een busje van de Belgische (rijkswacht was ontsnapt. (Hughes' advocaat, mr. J. van Manen, uit Breda zegt dat zijn cliënt zich veertien uur heeft schuilgehouden omdat hij door I het massale politieoptreden in Chaam in paniek was geraakt. (Een politiehond heeft Hughes aan de rand van het bos ontdekt onder dichte varens. De Noordier zit in voorarrest in (de zwaarbewaakte marechaus- |seekazerne in Hoogerheide. Hij wordt net als de twee andere ver dachten, Collins en Gerard Har te, verhoord door rechercheurs van het politieteam dat de moord op twee Australische ju risten, eind mei in Roermond, onderzoekt. België heeft intussen aan Neder land de uitlevering gevraagd van de IRA-leden Harte, die za- ROTTERDAM (ANP) - De 88-ja- rige Hagenaar B.F.Z. is dins dagmiddag omstreeks twee uur door een verkeersongeluk op de Ceintuurbaan in Rotterdam om het leven gekomen. De man reed op de verkeerde weghelft en kwam frontaal in botsing met een tegenligger, een 37-jarige Rotterdammer, die een gebro ken arm opliep. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! HcmucJnimk Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang [voor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen terdag in Ulicoten werd gearres teerd, en Collins, die maandag morgen in de kern van Chaam tegen de lamp liep. Beiden zijn, samen met de Ierse Donna Ma- guire (23), zaterdag in het Belgi sche Meerle betrapt bij een schietoefening. De Belgen hebben geen belang stelling voor Hughes. Deze gaf zich dinsdagmorgen aan de poli tie over. Hij had geen wapens op zak, maar had wel zijn paspoort verscheurd. De politie hield hem maandagmorgen in Chaam staande in een gestolen auto met Britse kentekenplaten. De zaterdag in Meerle gevonden wapens worden onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Daaruit moet blijken of met name de gevonden pi stoolmitrailleur gebruikt is bij de aanslag in Roermond. Of met de arrestatie van de ver meende IRA-leden een hele cel is opgerold, zoals de politie ver moedt, is de vraag. Volgens drs. C. Visser van het Instituut Clin- gendael bestaat zo'n cel uit vijf leden. Dat zou kunnen kloppen met de waarneming van enkele getuigen en politiemensen die in de auto van Hughes en in de bos sen van Chaam twee mensen hebben gezien. (zie ook pagina 4) TEL AVIV (GPD) - Een Israëlische politieman bewaakt een Palestijnse jongen die ervan werd beschuldigd stenen te hebben gegooid in Shawfat, het vluchtelingenkamp in Oost-Je- ruzalem. Hij is na enkele uren vrijgelaten. Moshe Arens, de Israëlische minister van de fensie, acht het mogelijk dat Irak een verras singsaanval zal uitvoeren tegen Israël, net als indertijd tegen Iran. Tijdens een bezoek aan de Gazastrook zei Arens gisteren dat zowel de Iraakse president Saddam Hussein als de Libi sche leider Muammar al-Gaddafi dictators zijn die een roekeloos beleid voeren en denken dat ze aan populariteit in eigen land winnen als ze zich vijandig opstellen. Hussein herhaalde eerder deze week dat Irak Israël zal aanvallen „met alle wapens die we bezitten" ais enig Arabisch land zou worden aangevallen. Libië zou zoals gemeld bezig zijn met de bouw van een tweede fabriek van che- mische wapens (foto Patrick Baz/AFP) CV an onze correspondent) SCHENGEN - Het zijn uiteinde lijk de grondleggers van de Eu ropese eenwording, die ruim dertig jaar later opnieuw het goede voorbeeld geven. De 'ou de zes' weer bij elkaar. De Bene- lux-landen, die ermee begon nen, Frankrijk, (het hele) Duits land en straks ook Italië bren gen de mooie woorden over het Europa zonder grenzen als eer ste in de praktijk. Vrij reizen door Europa, evenals het overal betalen met dezelfde munteenheid, spreekt meer tot de verbeelding van de gewone burger dan de afschaffing van handelsbeperkingen of de pro blemen van de landbouw. De rij kelijk met champagne overgo ten ondertekening van het 'Schengen-akkoord' kon dins dag dan ook zeker een historisch moment genoemd worden. Vast staat dat vanaf waarschijn lijk 1 januari 1992 de burgers van de zes genoemde landen vrij el- kaars grenzen kunnen over schrijden. „We kunnen zo de ou de gemeenschap van de zes her scheppen, nu voor het vrije ver keer van personen", zei staatsse cretaris voor buitenlandse za ken Dankert. Hij ondertekende het akkoord namens de Nederlandse rege ring aan boord van een rond vaartboot op de Moezel. Behalve zijn collega Kosto van justitie waren er ook de staatssecreta rissen De Keersmaeker (Belgie), Luxemburg (Göbbels), West- Duitsland (Stavenhagen) en Cresson (Frankrijk). Het ziet er naar uit dat vrij, grensoverschrijdend verkeer van personen voorlopig beperkt blijft tot de vijf Schengenlanden (Italië zal zich'later dit jaar als De Sovjetminister van defensie Yasov heeft z'n Nederlandse col lega Ter Beek een vriendelijke ontvangst bereid. Hij liet daar bij niet na zijn gast er op te wijzen dat Neder- O land een klein land is. O De vier in Zeeland opererende Golden Ten clubs worden be dreigd met sluiting. Justitie wil het 24-nummer roulettespel in de ban doen. Wanneer dat gaat gebeuren is nog niet geheel dui delijk, maar de algemene ver wachting is dat de maatregel nog dit jaar 1 van kracht wordt. w ["IMUminiilw 5G Het Stedelijk Museum Vlissin gen houdt eind juni een exposi tie rond de in de Scheldestad in 1920 ontsproten Kunstkring Het Zuiden, opgericht door de in de Eerste Wereldoorlog uit Antwer pen gevluchte kunstschilder Ja cobs. Het Scheldelicht was de inspiratiebron voor de kunstenaar. Italië stelde zijn kandidatuur gisteren voor de eindzege van het WK door met een overwin ning op Tsjechoslowakije (2-0) de poule-wedstrijden ongesla gen af te sluiten. Schil iad en Baggio waren A de doelpuntenmakers. I ■BHHR DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) wil bezien of verlaging van de motorrijtuigenbelasting mogelijk is om de verhoging van de benzine-accijns met acht cent te compenseren. PvdA- fractievoorzitter Wöltgens drong daar afgelopen weekein de op aan. De minister hield gisteren, tij dens een mondeling overleg met de Tweede Kamer, alle moge lijkheden open om het groeiend autogebruik terug te dringen en het openbaar vervoer te finan cieren. Over twee weken ver wacht Maij met een nieuw Struc tuurschema Verkeer en Vervoer te kunnen komen. In de aanloop naar de discussie daarover in het kabinet mochten de Kamerfrac ties gisteren aangeven wat in het kabinetsplan moet worden op genomen. Voor de aangekondigde verho ging van de accijns op benzine per 1. november verwacht Maij ook de steun van haar eigen CDA-fractie, die vooral bezwa ren tegen de accijnsverhoging heeft wegens de zogenoemde 'grens-effecten': automobilisten die in de grensstreek wonen, kunnen uitwijken naar het bui tenland om de benzine-tank te vullen. De PvdA verklaarde zich gisteren al voorstander van de accijnsverhoging, de VVD is te gen en dat zou met CDA-steun een Kamermeerderheid kunnen opleveren. Van een verhoging van de ac cijns op diesel en autogas wil de minister voorlopig niets weten. Bovendien is de dieselaccijns af gelopen januari al verhoogd en worden verdere verhogingen in 1991 verwacht als gevolg van Eu ropese besluitvorming. De minister houdt, ondanks de bezwaren van de PvdA, vast aan haar plan om een spitstoeslag in te voeren op de motorrijtuigen belasting. Automobilisten die in de spits willen rijden, moeten daar extra voor betalen. Dat be tekent geen verhoging van de collectieve lastendruk, verklaar de Maij, omdat het om „vermijd bare kosten" gaat: de automobi list kan er immers voor kiezen buiten de spits te rijden. De spitstoeslag wordt beperkt tot het gebruik van de wegen in de Randstad, verklaarde Maij, maar andere regio's kunnen daar op den duur bij worden ge voegd. (Advertentie) zesde aansluiten). In een later stadium komen daar misschien Spanje en Portugal bij, maar dan houdt het op. De overige vier EG-landen voelen weinig voor het opengooien van hun grenzen. „Het zal zeer moeilijk worden de grenscontroles van de twaalf al in 1993 op te heffen", zegt Dan kert. Dat bewijzen de moeilijk heden van de laatste weken over het asielbeleid in de EG en de problemen die sommige parle- (Slot zie pagina 3 kolom 2) Ford Scorpio 2.0 CL 90.000 km wit 1985 19.750,- Ford Scorpio 2.0 CL 88.000 km met schuifdak, centr. deurvergrendeling getint glas, 1986 grafit grijsmetallic 24.500,- Ford Scorpio 2.0 inj. GL met schuifdak, centr. ver grendeling, getint glas, stuurbekrachtiging, spoilers, elek. ramen, wit 1986 25.500,- Ford Scorpio 2.0 CL 54.000 km, zilvergrijs 1987 28.500,- Ford Scorpio 2000 CL met LPG, schuifdak, getint glas 1989 70.000 km wit 33.500,- Ford Scorpio 2000 CL 55.000 km 1989 wit 33.500,- Gildeweg 20, Vlissingen, tel. 01184-19420 WÊBKÊÊKÊÊKBÊÊÊlÊtÊKIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊIÊM HHHBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1