fPZC Volgende week 'acties in ruim 100 instellingen Carmiggelts terug op geliefd plekje commentaar Roemeense 'democratie' Heerma koppelt subsidie premie-A aan rentestand Maij-Weggen voert campagne tegen Duits wegenbelastingplan Actie tegen 100-jarig Shell rustig Ministers willen ingrijpende wijziging van Warschau Pact Nederland tekent toch asielakkoord binnen- en buitenland \Top wil kabinet nog niet onder druk zetten Roemenië ZATERDAG 16 JUNI 1990 3 Zilvercollectie gebroeders Hunt onder de hamer NAVO niet voor onderhandelen over kernwapens korte afstand Druk Studiefinanciering hnbbbsëi Zware taak voor gemeenten Partijraad PvdA slikt kritiek in I AMSTERDAM (GPD) - De par tijraad van de PvdA heeft gis- lttravond de kritiek op de frac- |te, de eigen ministers en het I partijbestuur ingetrokken. Drie [noties die door PvdA-afdelin- [sen tegen verschillende partij- rganen waren ingediend, wer- ien na een kort protest van par- tjvoorzitter Sint en fractie- ■oorzitter Wöltgens ingetrok ken. he kritiek van de partijraad ichtte zich op fractie en minis- I ers, omdat deze mede verant woordelijk zouden zijn voor de Wlechte verkiezingsuitslag van I afgelopen maart. „Ze zijn te wei- Inig zichtbaar", was een veel ge hoorde klacht. [Thijs Wöltgens zorgde vooral met zijn korte toespraak tot de I pvdA-leden voor intrekking van I de motie. Hij gaf toe dat het ook InEW YORK (UPI) - De gebroe- [lers Hunt gaan hun collectie I ran historisch zilver en gouden nunten verkopen via het vei- inghuis Sotheby's. Daarmee ïopen de broers de verzameling ie verzilveren voor vele miljoe- lien dollars om de belasting- iienst en andere schuldeisers I terug te betalen. wat hem betreft allemaal wel wat sneller mocht gaan. „Ons grote probleem is dat het een he le tijd duurt voordat het zover is dat sociale vernieuwing ook BRUSSEL (RTR/UPI) - De NA VO wijst een voorstel van de Sovjetunie om in het najaar be sprekingen te beginnen over de verwijdering uit Europa van nucleaire korte afstandswa pens (SNF-wapens) van de hand. Dat heeft een woordvoer der van de NAVO vrijdag in Brussel meegedeeld. Volgens de woordvoerder zullen de staats- en regeringsleiders van de NAVO-landen tijdens hun topontmoeting 5 en 6 juli in Londen aandacht besteden aan het voorstel. „De NAVO is pas bereid bespre kingen te beginnen over de kern wapens voor de korte afstand als er een akkoord is gesloten bij de conventionele ontwapeningson derhandelingen in Wenen", al dus de woordvoerder. Moskou wil af van de koppeling tussen de SNF-besprekingen en de zogenoemde CFE-onderhan- delingen in Wenen. UTRECHT (ANP) - De acties in de gezondheidszorg voor een be ter salaris en verlichting van de werkdruk gaan volgende week onverminderd voort. Van maandag tot en met woensdag zijn bij ruim honderd instellin gen acties aangezegd, waaron der een groot aantal zondags diensten en stakingen van ver- pleegafdelingen en ondersteu nende diensten. Komende maandag gaan de ac- daadwerkelijk plaatsvindt. We zouden wel borden willen plaat sen met de tekst 'hier wordt so ciaal vernieuwd', maar zo gaat dat natuurlijk niet", aldus de fractievoorzitter. Wöltgens wees erop dat de frac tie bewust gekozen heeft voor een eerste periode van rust. „De samenwerking tussen PvdA en CDA is nog een beetje broos, vooral na twaalf jaar oppositie tegen het CDA", aldus Wölt gens. „Daarom hebben we beslo ten het kabinet in het begin niet onder al te grote politieke druk te zetten". Wöltgens legde er de nadruk op dat de PvdA natuurlijk minder zichtbaar is als regeringspartij, dan in de periode dat ze in de op positie zaten. „Maar we moeten ons wel realiseren dat wat wij willen nu wel in maatschappelij ke werkelijkheid kan worden omgezet", aldus Wöltgens. „Beeldvorming is belangrijk, maar het gaat natuurlijk om de inhoud van het beleid. Laten we ons daarop concentreren". De partijraad aanvaardde wel een motie, waarin om wijziging van de plannen van minister Ritzen (onderwijs) met de stu diefinanciering wordt gevraagd. Vooral de verlaging van de leef tijdsgrens voor studiefinancie ring van 30 naar 27 jaar en de hoog oplopende schuld, zaten de partijraad dwars. De partijraad sprak uit dat er een goede schuldlimiteringsre- geling moet komen, waardoor vooral de laagste inkomens wor den ontzien. Bovendien moet de verlaging van de leeftijdsgrens worden verzacht. Bovendien vindt de PvdA dat de studiepro gramma's moeten worden aan gepast, zodat het reëel mogelijk wordt de studie binnen de ge stelde cursusduur af te ronden. ties in het ziekenhuiswezen de achtste week in. Van een afne mende animo van de werkne mers om actie te voeren, is vol gens de AbvaKabo niets te mer ken. Dat blijkt uit het nog steeds forse aantal instellingen waar actie wordt gevoerd. Maandag komen werknemers van 37 in stellingen in actie, waarbij in veertien gevallen de zondags dienst geldt. Stakingen zijn voorzien bij acht instellingen. DE STEEG (GPD) - De Carmiggelts zitten eindelijk weer op Steeg. Gistermiddag heeft Tini Carmiggelt tegenover het ge meentehuis in het Gelderse IJsseldorpje De Steeg, gemeente Rheden, het standbeeld van haar man en haarzelf onthuld, bei den gezeten op een bankje dat uitkijkt over de Steegsehaven, een arm van de IJssel. In de tijd dat de Carmiggelts 's zomers in Gelderland hun zomervakantie doorbrachten het geliefkoosde plekje van het kunstenaarsechtpaar. Voorzitter R. ten Dam van de Stichting op Steeg, die de komst van het standbeeld mogelijk heeft gemaakt, vertelde de tiental len gasten, vrienden, bekenden, gemeentewerkers en -bestuur ders dat de Carmiggelts ongeveer dertig jaar lang trouwe gasten van De Steeg zijn geweest. „En trouwe gasten ga je missen. We wilden de Carmiggelts hoe dan ook graag terug hebben". Het beeld is gemaakt door de Rhedense kunstenaar Wim Kuyl (foto Raymond Rutting!ANP} i i M i ii 11 11 i 11 i De g'ebeurtenissen van de afgelopen dagen in Roemenië vormen eens te meer het bewijs dat een democratie niet van de ene dag op de andere tot stand komt. Een halfjaar na de uitschakeling van de gehate Ceaucescu-clan weet de nieuwe Roemeense leiding nauwelijks hoe zij het begrip democratie inhoud moet geven. Niet zo verwonderlijk, want velen in de huidige rege ring behoorden lange tijd tot de gestaalde kaders van de communistische partij. De inzet van mijnwerkers als hand havers van de openbare orde druist in tegen alle principes van een democratische rechtsstaat. Demonstranten te lijf gaan is - als dat al nodig wordt geoordeeld - een taak voor de politie, eventueel geassisteerd door het leger. Burgers tegen elkaar opzetten moet als de slechts denkbare oplossing wor den gezien. De wreedste vorm van oorlogvoering is juist die tussen de inwoners van hetzelfde land. Zo'n confrontatie slaat wonden, die jaren nodig hebben om te helen. President Illiescu's oproep aan het adres van de mijnwer kers heeft verdacht veel weg van het soort intimidatie- politiek, waarmee in de jaren dertig de nationaal-socialisten in Duitsland hun gelijk moesten halen en waarvan de com munistische regimes in Oost-Europa zich jarenlang hebben bediend om het volk politiek onmondig te houden. Dat de regering op een goed moment een eind wilde maken aan de tegen haar gerichte demonstraties van de studenten is niet alleen haar recht, maar ook haar plicht. De in de huidige poli tieke machthebbers teleurgestelde studenten beschouwen zich als 'kinderen van de revolutie' en uit dien hoofde menen zij als kleine minderheid extreme eisen te mogen stellen aan de overgrote meerderheid. In de subjectieve beleving van hun gelijk werden zij een ernstige bedreiging voor de wettig gekozen regering. Terecht stelde deze zich daartegen te weer. Maar de wijze waarop Illiecu meende volgens het beproefde communistische recept niemand en niets ontziende knok ploegen te moeten inzetten, heeft weinig met democratische gezindheid te maken. Het Front voor Nationale Redding - goed voor vijfenzes tig procent van de stemmen bij de eerste vrije verkiezin gen van half mei - weet zich kennelijk geen raad met de haar door het electoraat in de schoot geworpen weelde van de grootste politieke machtsfactor te zijn in Roemenië. Een der gelijke positie schept verplichtingen, in het bijzonder ten op zichte van de legitieme oppositie-partijen, die binnen de spelregels van de democratie de nodige ruimte moeten krij gen. Afgelopen dagen zijn juist zij op de grote hoop van rel schoppers gegooid, getuige het optreden van de kompels te gen de politici van de oppositie. Al eerder is geconstateerd dat de opstand in Roemenië niet de gehoopte democratische veranderingen heeft gebracht. Dat heeft te maken met de samenstelling van de regering - te veel oud-communisten, die hun anti-democratisch denkproces niet kunnen loslaten - en met de wijze, waarop het Roemeense volk bijna een hal ve eeuw politiek monddood is gemaakt. Het fundament ont breekt. Deze wetenschap kan hooguit het harde oordeel over het jongste optreden in Roemenië wat verzachten, nimmer valt het goed te praten. Dim. WË DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil een aan de rentestand gekoppelde subsidieregeling voor de aankoop van premie A- woningen invoeren. De regeling maakt het de lagere inkomens groepen gemakkelijker een ei gen woning te kopen, ongeacht de hoogte van de rente. Als die stijgt, wordt automatisch ook het subsidiebedrag verhoogd. Het voorstel, dat gisteren na af loop van de ministerraad be kend werd gemaakt, wordt voor advies naar de Raad voor de Volkshuisvesting gestuurd. Het eigen-woningbezit is hoek steen van het huisvestingsbe leid van staatssecretaris Heer- ma. Hij wil het aandeel eigen wo ningen in de totale huizenvoor- raad van 43 procent in 1985 uit breiden tot circa 50 procent in 2000. Dat moet onder meer ge beuren door de aankoop van een woning te vergemakkelijken voor de lagere inkomensgroe pen. De rente-afhankelijke subsidie regeling is onderdeel van een groot aantal regels, met als doel het volkshuisvestingsbeleid meer en meer over te laten aan gemeenten en provincies. In dit TSlot van pagina 1 op het Universiteitsplein 53 da gen heeft geleid. Hij werd met verwondingen aan zijn hoofd en een gebroken arm in het zieken huis opgenomen. Tijdens hun kruistocht tegen de oppositie vernielden de mijn werkers verder het kantoor van het algemeen gerespecteerde oppositieblad Romania Libera. De krant kon vandaag en moge lijk voor langere tijd niet ver schijnen. Optreden van de poli tie verhinderde dat de kompels ook binnenvielen in het kantoor van de Groep voor Sociale Dia loog, een organisatie van intel lectuelen die probeert het ge sprek tussen de regering en de oppositie op gang te krijgen. Volgens een journaliste van het oppositieblad Timisoara, dat in de gelijknamige stad verschijnt, komen er in Bukarest op dit mo ment helemaal geen oppositio nele bladen meer uit. Aangezien kranten vooral op straat worden verkocht, is de verspreiding op dit moment een riskante bezig heid. De Timisoara zal vandaag wel uitkomen, maar in een zeer gematigde toon: „Alles is hier de afgelopen dagen rustig geweest en dat proberen we zo te houden. concept-besluit 'Woning gebon den subsidies' staat de oprich ting in 1992 van een woning bouwfonds voor gemeenten met meer dan 30.000 inwoners cen traal. Dat geld biedt gemeenten de mogelijkheden naar eigen in zicht huisvestingsbeleid te voe ren. Het fonds wordt onder meer betaald uit de nieuwe subsidie regeling voor de sociale woning bouw. Verder worden aanbeve lingen gedaan voor het verdelen van gesubsidieerde nieuwbouw en voor woningverbetering. Het voorstel legt een grote ver antwoordelijkheid bij de ge meenten. Vooral op het gebied van controle en naleving van subsidievoorwaarden krijgen zij er een zware taak bij. Daar staat tegenover dat zij meer vrjheid krijgen en ongebruikt geld mo gen sparen in plaats van het te rug te storten in de schatkist. Zij zullen met minder subsidievoor waarden te maken krijgen, al moeten ze voor financiële steun voorlopig wel blijven aanklop pen bij het Rijk. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft een rapport gepresen teerd waarin de toekomst van het transport in een verenigd Europa wordt aangegeven. „Het is een zware en positieve actie tegen on-Europese en indi viduele maatregelen", stelde minister Maij-Weggen (verkeer) gisteren na afloop van de minis terraad. Zij voert met de nota campagne tegen het Duitse besluit om per 1 juli een soort wegenbelasting (Strassenbenützungsgebühr) in te stellen voor buitenlandse vrachtwagens. Het besluit ver oorzaakte een storm van protest bij de Europese vrachtrijders, die het veroordelen als concur- rentie-vervalsing. Op dit mo ment loopt een kort geding bij het Europees Hof. Maij zei erop te rekenen dat het hof het Duitse besluit als onrechtmatig zal ver oordelen. In de tussentijd wil Maij de druk op Duitsland vergroten door het rapport te presenteren aan de Europese Commissie en de Eu ropese Raad. Premier Lubbers doet er nog een schepje bovenop door het over twee weken nog een keer onder de aandacht te brengen tijdens de Europese top in Dublin. De nota, getiteld 'Europa van het Transport', bevat waarschu wingen, suggesties en adviezen voor de nabije toekomst. Het transport wacht grote verande ringen door het wegvallen van de binnengrenzen in 1992 en de grote omwentelingen in Oost- Europa. „We moeten daarop in springen door onze infrastruc tuur ook op de Oosteuropese landen te richten", aldus Maij- Weggen. Zij denkt vooral aan ex tra investeringen in het railver keer, aangezien het transport in deze landen vooral per spoor gaat. Maij wil ook de hoge-snelheids- lijnen doortrekken naar de hoofdsteden in Hongarije, Tsje- choslowakije en Polen. „Daar mee wordt het milieu ontzien. Er wordt immers minder gebruik gemaakt van vliegtuig en auto, twee grote vervuilers", aldus Maij. Een Shell-werknemer ziet zijn pogingen het werk te bereiken afketsen op een groep demon stranten (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Een groep van ruim vijf honderd demonstranten van het Landelijke Overleg Shell uit Zuid-Afrika, heeft vrijdag de kantoren van Shell in Den Haag proberen te blokkeren in verband met het 100-jarig be staan van Shell. Tijdens de demonstratie werd één actievoerder aangehouden. Tot se rieuze confrontaties met de politie kwam het niet. Wel werd het verkeer in en rond Den Haag sterk gehinderd. Vrijdagochtend maakten de demonstranten die bij drie ingangen van het gebouw stonden, het Shell-werknemers onmogelijk de gebou wen te betreden. Op sommige plaatsen van de afzetting, die de politie rond het complex had aangelegd, ontstonden schermutselingen toen ME'ers voor werknemers de weg vrij probeer den te maken. Daarbij werd één demonstrant aangehouden, omdat hij met een vloeistof naar Shell-werknemers en politiemensen gooide. Rond twee uur schermde een ME-kordon de hoofdingang van het Shell-gebouw af, zodat de officiële gasten die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan waren uitgenodigd ongehin derd het gebouw konden bereiken. Zo'n 200 de monstranten probeerden de hoofdingang te versperren. Dat lukte niet. Terwijl de demon stranten „Shell uit Zuid-Afrika" scandeerden, konden de bussen en auto's met gasten de in gang bereiken. Onder de vele gasten bevond zich prins Claus, die op persoonlijke titel een bezoek aan Shell bracht. President-directeur L.C. van Wachem is giste ren ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van Shell benoemd tot Commandeur in de Or de van Oranje-Nassau. STRAUSBERG (AFP/RTR/UPI) - De ministers van defensie van het Warschau Pact zijn het eens over de noodzaak van een diep gaande hervorming van het bondgenootschap, maar ver schillen van mening over de te nemen stappen. Dat is vrijdag vernomen in het Oostduitse Strausberg. waar de ministers donderdag bijeenkwamen. De opperbevelhebber van de Warschau Pact-strijdkrachten, Sovjet-generaal Piotr Louchev. sprak van „verschillende opvat tingen over de toekomstper spectieven van de alliantie". Ook Sovjet-minister Dimitri Ja- zov liet zich in die zin uit. In een vraaggesprek vrijdag met het persbureau Tass zei Jazov dat het Pact er niet verstandig aan doet zichzelf op te heffen of de teugels te laten vieren zolang de NAVO bestaat en doorgaat met het opbouwen van z'n wapenar senaal. Jazov beklemtoonde dat de NA VO het Warschau Pact nog niet is gevolgd bij het omschakelen DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft gisteren in de Ierse hoofd stad Dublin de intergouverne mentele asielovereenkomst ge tekend. Dit gebeurde ondanks het feit dat de Kamer donder dag nog een motie van Van Traa (PvdA) en De Hoop Scheffer (CDA) aannam waarin werd ge steld dat het kabinet geen inter gouvernementele overeenkom sten meer mocht tekenen, maar moest kiezen voor EG-akkoor- den. Na afloop van het kabinetsbe raad gisteren verklaarde pre mier Lubbers dat ons land niet anders meer kon door een gewij zigde houding van de Denen. De Deense minister deelde in Du blin mee dat hij niet kon tekenen omdat daarvoor geen parlemen taire meerderheid in zijn land bestond. Inhoudelijke bezwaren had hij niet tegen de overeen komst. Hierop besloot een grote meerderheid van de andere EG- landen dat zij dan maar moesten tekenen. Lubbers: „Toen zaten wij voor een dilemma. Niet tekenen zou betekenen dat de rest van de landen op eigen houtje de over eenkomst zou gaan uitvoeren. Wel tekenen zou echter ook een verkeerde indruk kunnen geven. Zoiets van: oh, elf van de twaalf EG-landen tekenen, dus we kun nen starten met de uitvoering van de overeenkomst. Advertentie van een offensieve naar een de fensieve strategie. „Onder die omstandigheden zou het kort zichtig en zelfs gevaarlijk voor de stabiliteit in Europa zijn om het voortbestaan van het War schau Pact in de waagschaal te stellen", zei Jazov. De opmerkingen van Sovjet-zij de worden gezien als duidelijke signalen naar landen als Honga rije, Tsjechoslowakije en de Duitse Democratische Repu bliek, Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond va n 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3