Maritiem technisch onderwijs dreigt te verschralen Nijlpaarden op onderzoek Sociale vernieuwing geeft aan kanslozen geen perspectief Greenpeace belet transport Meer toezicht op inkomen bij toewijzen huurwoning O >!H-9O-0lt| binnen- en buitenland ylulo hendriks goes bv het weer in zeeland ...en in europa 5 Volgend jaar al korting 600 miljoen op studiefinanciering Ritzen wil teldata van leerlingen verschuiven Akkoord over sociaal plan AMRO-ABN I I II I I I I I I FFF Veronica nog steeds bedreigd met intrekken van zendtijd VRIJDAG 15 JUNI 1990 Wachtgelden Afwentelen CDA-denktank maant kabinet Richtlijn Heerma om doorstroming te bevorderen 500 gulden Dwang niet duurder, zéker beter M ONZE OCCASIONS STUK VOOR STUK OK! Vandaag Vooruitzichten Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitzichten Ritzen: haast met bezuiniging DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen van onderwijs heeft haast. Nog het komend jaar wil hij fors op de studiefinanciering bezuinigen. Afgelopen vrijdag heeft hij zich in de ministerraad vastgelegd op een verminde ring voor 1991 van 605 miljoen gulden. Dit blijkt uit een brief met bijla gen over de onderwijsbegroting die Ritzen donderdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de brief geeft de bewindsman een gedetaillleerd overzicht van de financiële situatie van zijn de partement. De vermindering van 605 mil joen gulden op de uitgaven voor studiebeurzen in het komend kalenderjaar moet opgebracht worden door twee maatregelen, schrijft Ritzen: de invoering van de OV-jaarkaart voor studenten (opbrengst 125 miljoen) en de verzelfstandiging van de kapi- taalverschaffing voor de studie leningen (480 miljoen). Beide maatregelen worden ingevoerd op 1 januari 1991. Ook de meeste andere plannen met de studiefinanciering die vrijdag na afloop van het kabi netsberaad bekend werden, wil Ritzen snel (per 1 augustus 1991) realiseren. Alleen het plan om studenten al vanaf het begin van hun studie een markt-conforme rente over eventuele studiele ningen te laten betalen laat nog even op zich wachten. Invoe ringdatum voor die maatregel is 1 augustus 1992. Het stelsel voor studiefinancie ring zal met de voorstellen van afgelopen vrijdag in 1995 circa 4 miljard gulden kosten, meldt de minister aan de kamer. Zonder deze voorstellen zou dat bedrag, dat ooit werd begroot op 3,5 mil jard gulden, ruim 600 miljoen gulden hoger uitgevallen zijn. Een aantal maatregelen die de minister voorstelt levert overi gens pas najaren geld op. In het overleg met zijn collega-minis ters komt Ritzen nog niet verder dan 700 miljoen gulden in 1995, maar in de brief aan de kamer schat hij de opbrengst van zijn plannen, ergens na 1995, op min stens 1 miljard. Ritzen heeft vrijdag ook precie ze afspraken gemaakt over de opbrengst van de bezuiniging op de wachtgelden voor werkloze leraren. In 1991 moeten de maat regelen daar 31 miljoen gulden opleveren, in 1995 125 miljoen. De minister is verder van plan om iets te doen aan de nog altijd stijgende onderwijsdeelname door wat dan heet een te lang „verblijf'. Ritzen wil daarom de cursusduur van hbo-studenten met een mbo- of vwo-vooroplei- ding terugbrengen van vier naar drie jaar. Ook wil hij studenten die na hun 27-ste verjaardag aan een studie in het hoger onder wijs beginnen, de kostprijs van de studie laten betalen. De bewindsman is zich goed be wust van het verzet tegen met name de eerste van deze twee ideeën. De hogescholen willen op dit moment niet eens meer met hem praten en woensdag zeiden de fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer op dit punt ook al „nee". Ritzen schat de opbrengst van beide maatregelen samen op nog eens 300 miljoen gulden. De universiteiten zijn veel ge wend wat betreft bezuinigingen, maar wat nu wordt voorgesteld is nog nooit vertoond. „Nu wil de minister financiële verplichtin gen van de overheid op de uni versiteiten afwentelen." Zo rea geerde voorzitter ir. P. van der Schans van de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU). Naar aanleiding van het voorne men om te bezuinigen op de wachtgelden van werkloze lera ren stellen de universiteiten dat zij nu moeten opdraaien voor foutieve ramingen die hierover in het verleden door dse over heid zijn gemaakt. De Landelijke Studenten Vak bond LS Vbis ook al niet bij ster tevreden en rept van een „onver antwoord grote" bezuiniging op de studiefinanciering. „We heb ben hier te doen met een hypo criete overheid: de mond vol over toegankelijkheid maar niet bereid hier voldoende geld voor uit te trekken", aldus LSVb- voorzitter J. de Bruijn. ROTTERDAM (ANP) - Er dreigt een verschraling te ontstaan van het maritiem technisch on derwijs in ons land. Dat is de be langrijkste conclusie van het onderzoeksbureau Bos Kui pers uit Geldrop naar de af stemming tussen vraag en aan bod in het universitair en hoger onderwijs in de maritieme tech niek. De Rotterdamse Stichting Coördinatie Maritiem Onder zoek (CMO) gaf vorig jaar op dracht voor het onderzoek. De onderzoekers constateren in het donderdag uitgebrachte rapport zes belangrijke knel punten. Als eerste probleem geeft het bureau aan dat mari tieme technici meer moeten we ten van meer zaken. Maar aan die eis van het bedrijfsleven kan niet tegemoet worden gekomen omdat het karakter van de di verse opleidingen op dit terrein te algemeen en de studieduur hiervoor te beperkt is. Verder is het onderwijsaanbod volgens de onderzoekers te „een vormig" om in de behoefte van het bedrijfsleven om meer ge specialiseerde functies te ver vullen te voorzien. Een derde knelpunt is het gegeven dat bin nen het maritiem technisch on derwijs steeds meer aandacht wordt besteed aan niet-specifiek maritieme kennis, terwijl veel studenten hun studiekeuze wel baseren op een specifieke mari tieme interesse. Bovendien worden kleine stu die-richtingen maritieme tech niek steeds afhankelijker en kwetsbaarder, omdat ze opgaan in grotere bestuurlijke eenhe den. Als vijfde probleem signale ren de onderzoekers dat docen ten door een toenemende werk druk minder in de gelegenheid worden gesteld de ontwikkelin gen op hun vakgebied te volgen. Opleidingen zouden, aldus het onderzoeksbureau, kunnen sa menwerken door hun studiepro gramma's op elkaar af te stem men, studiemateriaal gezamen lijk te ontwikkelen en door een gemeenschappelijk gebruik van faciliteiten. EMMEN - De negen nijlpaarden die het Noorderdierenpark in Emmen rijk is, hebben gisteren bezit genomen van hun nieuwe Hippodrome. De dikhuiden hebben de beschikking over een vijver, een eiland, een zandstrand en rotspartijen. Vier van de negen hippopotamussen voeren op en bij het eiland een inspectie uit (foto Bert WieringalANP) DEN HAAG (GPD) - Het weten schappelijk instituut van het CDA is kritisch over het parade paardje van het kabinet Lub bers III. De sociale vernieuwing is eenzijdig gericht op groepen die nog kansen hebben op een baan. Kanslozen komen niet of nauwelijks aan bod. Dat moet veranderen door ook deze men sen perspectief te bieden, bij voorbeeld door ze meer moge lijkheden te geven wat bij te verdienen. Voorwaarde is wel dat deze mensen niet in een ar beidspool zitten, maar langdu rig aangewezen zijn op een bij standsuitkering. Dat schrijft de denktank van het CDA in een advies getiteld 'Ar moede en participatie'. In de werkgroep die het rapport heeft opgesteld, zitten onder meer prof. J. Weitenberg, voorzitter van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond, en Henk Hofstede van het CNV. In het rapport wordt erop gewe zen dat armoede veel meer is dan financieel krap bij kas zijn. Het gaat om een combinatie van geld, isolement en een gebrek aan maatschappelijke partici patie. Burgers en maatschappe lijke organisaties moeten het AMSTERDAM (ANP) - De ra den van bestuur van de AMRO- bank en de Algemene Bank Ne derland (samen 42.500 werkne mers in Nederland) hebben met de vakbonden overeenstem ming bereikt over het sociaal plan dat de fusie en daaruit voortvloeiende reorganisaties moet begeleiden. Alle werkne mers die door de fusie hun baan kwijtraken, krijgen een pas send functie-aanbod op hetzelf de niveau. Dit hebben beide banken en de vakbonden (dienstenbonden FNV en CNV, Unie BLHP en VKBV) donderdag na afloop van het overleg meegedeeld. Het sociaal plan is volgens be stuurder D. Hamaker van de Dienstenbond FNV „een uitste kend verhaal omdat het uitgaat van de mensen. AMRO en ABN kiezen hiermee duidelijk voor het personeel." Oudere werkne mers die zich niet kunnen ver enigen met een andere functie, kunnen gebruik maken van een speciale non-activiteitsregeling. voortouw nemen om deze neer waartse spiraal te doorbreken. Het wetenschappelijk bureau heeft ook kritiek op het systeem van sociale uitkeringen. De ene groep uitkeringen, zoals de WW en AOW, wordt uitgekeerd op basis van het individuele recht. Andere voorzieningen zoals de bijstand, worden verstrekt op basis van het draagkracht-prin cipe. Het eigen vermogen en het inkomen van de partner bepalen hier de hoogte van de uitkering. Er zijn teveel verschillende uit keringen en aanvullende rege lingen, die nauwelijks verband met elkaar houden. De mensen kunnen door de bomen het bos niet meer zien, waardoor veel so ciale voorzieningen ongebruikt blijven. Het systeem zou daarom versimpeld moeten worden. In het rapport wordt een lans ge broken voor handhaving van de koppeling tussen uitkeringen en lonen in het bedrijfsleven. De be perkende voorwaarde is wel dat de loonstijging 'gematigd' is. DUINKERKEN/AMSTERDAM (ANP) - Acti visten van de milieuorganisatie Greenpeace hebben donderdag een veerboot van Sealink belet uit te varen, omdat de boot een contai ner met radioactief afval naar Dover trans porteert. De veerboot Nord Pas de Calais is volgens Greenpeace niet gebouwd op derge lijke gevaarlijke transporten. Bij een ongeluk zou een „Tsjernobyl op zee" kunnen ontstaan. Greenpeace is voorstander van een totaal ver bod van dergelijke transporten. Actievoerders vormden een menselijke blok kade door vlakbij de schroef van het schip in het water te springen. Anderen ketenden zich vast aan de trossen. Sealink zou vele malen per jaar dergelijke transporten uitvoeren in het Nauw van Calais, één van de drukker bevaren plekken ter we reld. Het afval is bestemd voor de Britse opwer kingsfabriek Sellafield, onlangs in het nieuws door een rapport waarin stond dat arbeiders van deze fabriek als gevolg van constante do ses straling wellicht het risico lopen kinderen met leukemie te verwekken (foto AP) DEN HAAG (ANP) - Gemeenten en corporaties moeten beter let ten op het inkomen van huur ders bij het toewijzen van wo ningen. Op die manier kunnen zij de „scheefheid" - het gegeven dat veel huurders gezien hun in komen te goedkoop wonen - be ter bestrijden. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) stelt dat in een brief aan de Tweede Kamer. Het schrijven begeleidt een onder zoek naar de toewijzing van nieuwe goedkope huurwonin gen in vier gemeenten. Daarbij is gekeken naar de toewijzing van 600 nieuwe woningen van twaalf corporaties, die een huur had den van minder dan 500 gulden per maand en die vorig jaar voor het eerst werden bewoond. Het onderzoek toont aan dat bij toewijzing het inkomen van de partner niet of nauwelijks werd meegewogen. Bovendien bleken de gemeenten er eigen criteria op na te houden voor de verhou ding tussen huur en inkomen. Bij het verdelen van woonruim te streven ze doelen na die strij dig zijn met de financiële pas sendheid, bij voorbeeld het voor komen van een te eenzijdig sa mengestelde bevolking. Het bestrijden van de scheefheid is een belangrijke doelstelling in Heerma's beleid. Volgens hem wonen huishoudens met een be lastbaar inkomen van 30.000 gulden per jaar en alleenstaan den die jaarlijks 22.000 gulden verdienen te goedkoop als ze niet meer dan zo'n 500 gulden huur per maand betalen. Dat is bij een derde van de huurders het geval, aldus de staatssecre taris. Hij vindt dat deze huurders moe ten doorstromen naar duurdere huurwoningen of een huis ko pen. De goedkope woningen ko men dan vrij voor huishoudens met lagere inkomens. Heerma heeft de gemeenten en corporaties er al eerder op gewe zen dat ze bij het toewijzen van woningen meer rekening moe ten houden met het inkomen. Samen met een beter op de vraag afgestemd bouwprogram ma kan dat de scheefheid terug dringen, meent hij. Vindt er onvoldoende doorstro ming plaats dan zal Heerma het over een aantal jaren gemeenten mogelijk maken te goedkoop wonende huurders te dwingen om te verhuizen of een hogere huur te betalen, zo heeft hij on langs gewaarschuwd. De corporaties vinden overigens dat Heerma bij het meten van de scheefheid verkeerde inkomens normen hanteert. Worden de volgens hen juiste normen in acht genomen dan woont vrijwel niemand te goedkoop, zo stellen de corporatiekoepels NCIV en Nationale Woningraad. Advertentie O Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes, tel 01100-16210 Er komt nu snel een einde aan het sombere weer van de laatste tijd. Een hogedrukgebied dat al dagen wolkenvelden via de Noordzee over Zeeland stuurde, gaat vanaf vandaag alles goed maken. Het systeem trok de af gelopen nacht van Zuid-Enge- land over de zuidelijke Noord zee. De nabijheid van de kern be tekent dat de bewolking dunner wordt. Er kan vanochtend plaatselijk wat lichte neerslag vallen, maar vooral in de tweede helft van de dag komen er zonni ge perioden voor. De wind blijft iveliswaar noordelijk, maar het is niet veel meer. Boven het wa ter kan het af en toe matig wor den. De temperatuur bereikt vanmiddag de 18 graden en bij weinig wind en meer zon voelt het meteen warmer aan. Voor het weekeinde: Droog met zonnige perioden en warmer. Middagtemperatuur oplopend tot 23 graden. Zwakke veran derlijke wind. Voor maandag tot en met dins dag: Aanhoudend warm weer met zonnige perioden. Dinsdag kans op een regen of onweers bui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Wind: noordelijk2 tot 3 Bft. Zicht: goed. Temperatuur kust water: rond 16 graden. Afwij- king waterstanden: een geringe verlaging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water tegen de halve meter in clusief een noordelijke deining. ZON EN MAAN 16 juni LK 1648 Zon op 0518 onder 2203 Maan op 0129 onder 1408 uur cm uur cm Vrijdag 15 juni Vlissingen 7.20 190 19.46 167 Terneuzen 7.38 213 20.06 190 Bath 8.36 252 21.02 227 Roompot-buiten 7.25 144 19.50 121 Zierikzee 8.55 147 21.00 125 Yerseke 9.00 167 21.15 143 Philipsdam-West 9.15 157 21.15 132 Zaterdag 16 juni L.K. 6.4S Vlissingen 8.19 184 20.48 164 Terneuzen 8.40 205 21.05 185 Bath 9.36 244 21.59 221 Roompot-buiten 8.30 142 21.00 120 Zierikzee 9.50 146 21.55 123 Yerseke 9.55 164 22.10 141 Philipsdam-West 10.00 158 22.15 134 uur cm uur cm Vrijdag 15 juni Vlissingen 1.26 194 13.36 151 Terneuzen 1.50 205 13.59 163 Bath 2.50 226 15.02 187 Roompot-buiten 1.25 155 13.45 109 Zierikzee 2.40 161 14.55 117 Yerseke 2.35 173 15.00 129 Philipsdam-West 2.30 168 14.55 124 Zaterdag 16 juni Vlissingen 2.16 193 14.35 149 Terneuzen 2.40 204 14.55 161 Bath 3.46 224 15.52 184 Roompot-buiten 2.1; 155 14.45 109 Zierikzee 3.25 162 15.55 117 Yerseke 3.25 174 15.55 129 Philipsdam-West 3.15 169 15.50 125 DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen wil de data waarop de scholen en universiteiten hun leerlingen en studenten moeten tellen, gaan verschuiven. De mi nister wil toe naar een systeem waarbij het aantal onderwijs deelnemers in alle sectoren van het onderwijs op hetzelfde mo ment wordt geteld. Het nieuwe ijkpunt wordt als het aan de minister ligt het begin van het school-/studiejaar dat voorafgaat aan een begrotings jaar. Het aantal leerlingen en studenten op bijvoorbeeld 1 au gustus 1991 bepaalt dan het budget van de onderwijsinstel lingen in 1992. Volgens Ritzen legt zo'n aanpak een beter verband tussen het fei telijk aantal leerlingen en het budget dat scholen hebben. HILVERSUM (GPD) - Het Com missariaat voor de Media blijft ook na het tweede verweer van Veronica-raadsman mr. P. van Rossum bij zijn overtuiging dat de Veronica Omroep Organisa tie de Mediawet heeft overtre den door geld, kennis en mens kracht te investeren in de tot standkoming van RTL-Véroni- que. Commissariaatsvoorzitter mr. A. Geurtsen stak donderdag tij dens een hoorzitting van des kundigen, die zijn ingeschakeld door het commissariaat, niet on der stoelen of banken er niets van te geloven dat Veronica-me- dewerkers als Out en Harding uitsluitend op persoonlijke titel hebben meegewerkt aan de op richting van RTL-Véronique. 111111111111111111 ii 1111111 Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Noorwegen: Langs de kust over het algemeen veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Meer landinwaarts perio den met zon en droog. Middag temperatuur van 10 graden in het noorden tot 20 graden plaat selijk in het zuidoosten. Zweden: Perioden met zon en op zaterdag plaatselijk een bui. Middagtemperatuur van 15 gra den in het noorden tot 23 graden plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtem peratuur rond 19 graden. Britse-eilanden en Ierland: In het algemeen veel bewolking en in Schotland en Engeland op de meeste plaatsen droog. In Ier land af en toe regen. Middagtem peratuur van 16 graden in Schot land tot ongeveer 20 graden in zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Droog en geleidelijk meer zon. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 22 graden op zaterdag. Duitsland: In het noorden en midden geleidelijk meer zon en droog. In het zuiden een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 23 graden in het zuiden en ongeveer 20 graden in het noorden. Frankrijk: In het noorden op vrijdag nog vrijwel veel bewol king, elders en op zaterdag ook in het noorden perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 17 graden aan de Kanaal- kust tot 22 graden in het midden en oosten en plaatselijk 27 gra den aa de zuidkust. Spanje en Portugal: Flinke pe rioden met en zon vooral in Spanje 's middags een lokale re gen of onweersbui. Middagtem peratuur van 24 graden in Portu gal en langs de Spaanse costas tot ongeveer 30 graden in het spaanse binnenland. Zwitserland: Ten noorden van het Alpenmassief vrij veel be wolking en een lokale bui. Elders perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtem peratuur 16 graden in het noor den tot ongeveer 23 graden in het zuiden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur 18 tot 22 graden. Italië: In het noorden perioden met zon en een enkele regen- of onweersbui, elders overwegend zonnig en slechts een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur van 24 graden in het noor den tot omstreeks 30 graden in het zuiden en op Sicilië. Yoegoslavië: Vooral landin waarts enkele regen- of onweers buien. Langs de Adriatische kust meest zonnig en slechts een kans op een bui. Middagtempe ratuur van 20 graden in het noor den tot ongeveer 26 graden in het zuiden. Griekenland: Zonnig en warm. Middagtemperatuur oplopend tot ruim 30 graden. °C Amsterdam zwaar bew. 14 Aberdeen zwaar bew. 13 Athene zwaar bew. 23 Barcelona onbewolkt 21 Berlijn zwaar bew. 16 Budapest regenbui 16 Bordeaux licht bew. 23 Brussel zwaar bew. 14 Cyprus onbewolkt 23 Dublin zwaar bew. 15 Frankfurt zwaar bew. 16 Genève licht bew. 19 Helsinki regenbui 10 Innsbruck zwaar bew. 15 Istanbul licht bew. 23 Klagenfurt zwaar bew. 17 Kopenhagen zwaar bew. 17 Las Palmas licht bew. 25 Lissabon onbewolkt 21 Locamo half bew. 20 Londen zwaar bew. 17 Luxemburg zwaar bew. 15 Madrid zwaar bew. 24 Malaga onbewolkt 28 Mallorca half bew. 22 Malta half bew. 24 Moskou licht bew. 15 München zwaar bew. 16 Nice regen 18 Oslo onbewolkt 21 Parijs zwaar bew. 16 Praag regenbui 14 Rome half bew. 21 Split onbewolkt 24 Stockholm onbewolkt 15 Warschau licht bew. 19 Wenen zwaar bew. 18 Zürich half bew. 18 Tunis half bew. 27 OSLO STOCKHOI LONDEN: IERLUN PARIJS BARCELONA ISSABON PALMA ATHENE! MALAGA KNMCANP TUNIS ALGIERS \HELSINKl I LENINGRAD 'E'v' WENEN ZURICH 18 vw' BELGRADO BUKAREST bewolking wrl0ÏMk sneeuw regen opklaringen /TfTyTF' onweer ratte >JL, sneeuw hagel zonnig mistbanken af en toe een bui windrichting L lage-druk H hoge-druk warmte-front kou-front verplaatsings richting -1000- !uch,^k in millibaren 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5