Achteraf beter af! Afgang voor Oranje tegen Egypte oge militair in uriname gezocht Vlastenbroek nieuwe Commissaris Limburg Albeda Groot Officier Parlement Rusland verklaart zich in resolutie souverein 9.99 Qh Winst Algerijnse fundamentalisten "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Rundergehakt, 'AVO verwerpt Duits lidmaatschap twee organisaties In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. ocaïnesmokkel naar Nederland Wolkenvelden 33e jaargang no. 131 oensdag 13 juni 1990 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN )DR-troepen nwHi A1 3 Si Politicus bepleit afhakken vingers oppositie Kenya Kwart minder verkeer door voetbal 500 gram 7^5.49 kilo D@®@ i3r4^ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tankerbrand Dolfijn Weidevogels ■■HHHH Supporters 4 weken voor één tientje en één riks! |S lil Adres: PZC Hardnekkige wolkenvelden en slechts een enkele opklaring. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen. Middagtemperatuur 16 graden. 1 BeV^°ot .39666- HEHHHHH orbatsjov vangt opnieuw bot \Van onze correspondenten UJSSEL, WASHINGTON - De Jivo-bondgenoten hebben nsdag afwijzend gereageerd het voorstel van Sovjet-lei- $r Gorbatsjov om het straks jrenigde Duitsland lid te laten van zowel Navo als War- liaupakt. De Westduitse Lndskanselier Helmut Kohl oemde het voorstel niet realis- tch. „We verwerpen het", zei Amerikaanse president Bush de Britse premier Thatcher ten ook weten er niets in te in. Een woordvoerder van de ivo liet in Brussel wel enige imte door het idee als 'weinig lebelovend' af te schilderen, aar het is duidelijk dat het ou- voorstel van de Sovjets niet irieus wordt genomen. 3vjet-minister van buitenland zaken Sjevardnadze lanceer- het enkele weken geleden al 1 toen reageerde de Navo iden- k. De woordvoerder van het )ndgenootschap verwees dins- ig naar de verklaring van de inisters van buitenlandse za- in, die vorige week in Schot- nd bijeen waren, ie verklaarden toen dat welis- aar Duitsland als soevereine aat zelf moet kunnen beslissen it welke bondgenootschappen ;t wil behoren, maar ook dat uitsland een volwaardig lid in de Navo moet zijn, en dat de uitse troepen onder het geïnte- •eerde militaire Navo-com- lando moeten vallen. at is niet verenigbaar met een uits lidmaatschap van het akt van Warschau. Gorbatsjov eft dat proberen te ondervan- n door toe te staan dat de ffestduitse) Bundeswehr onder et Navo-commando blijft, maar dat de troepen van de voormalige DDR onder direct bevel van de regering in Bonn zouden vallen. De Britse premier Thatcher zei dinsdag echter niet te zien hoe een land van twee militaire pak ten tegelijk lid kan zijn. Gor batsjov wil Navo en Warschau- pakt echter ontdoen van hun mi litaire rol en slechts een politie ke taak geven. Beide blokken kunnen later opgaan in een nieu we Paneuropese veiligheidsor ganisatie. De Oostduitse minister van bui tenlandse zaken Eppelman ver klaarde dinsdag in Tokio dat de leiders van het Warschaupakt vorige week op hun top in Mos kou „stilzwijgend hebben aan vaard dat Duitsland lid van de Navo zal zijn". Ook premier De Maizière, op bezoek in Washing ton, wees Gorbstsjovs idee af. De Navo-landen gaan er nog steeds van uit dat de Sovjetunie haar bezwaren tegen het Duitse Navo-lidmaatschap op den duur wel zal opgeven. Gorbatsjov waarschuwde echter dat een halsstarrige Navo-houding pro blemen zal geven voor „de posi tieve ontwikkelingen in Euro pa'. De Amerikaanse president Bush heeft dinsdag het voorstel van Sovjet-president Gorbatsjov om een herenigd Duitsland geasso cieerd lid van de Navo te laten zijn, onmiddellijk van de hand gewezen. Bush zei dat een her enigd Duitsland volwaardig lid van het Navo-bondgenootschap Vooraf hadden de supporters van Oranje nog hoop op een goed resultaat. Na afloop zong het legioen enkele toontjes lager (foto ANP) PALERMO - Het Nederlands elftal heeft gisteren de repu tatie, die het tijdens het EK in 1988 heeft opgebouwd, niet kunnen bevestigen. De ploeg van bondscoach Leo Been hakker slaagde er niet in om 'Klein Duimpje' Egypte te verslaan. Na negentig minu ten slecht voetbal mochten de Afrikanen de zwaar bevoch ten, maar verdiende 1-1 vie ren als een morele overwin ning. De defensief ijzersterke Egyp- tenaren hadden in de eerste helft nauwelijks problemen met de Nederlanders, die de vleugels niet benutten en gros sierden in foute passes. Na rust, kwam er iets meer druk en nadat het sporadisch coun terende Egypte twee kansen had verprutst opende Kieft de score. In de slotfase scoorde Abedel Ghani vanaf elf meter tegen, nadat Ronald Koeman een doorgebroken Egyptenaar tegen de grond had getrokken. Zie ook pagina 17 en 19 moet kunnen worden, zonder voorwaarden. Hij zei niettemin alle ideeën die Gorbatsjov over de status van een herenigd Duitsland heeft, te verwelko men. NAIROBI (AP) - Een leider van de regeringspartij in Kenya wil paal en perk stellen aan de roep om een meerpartijenbestel en heeft voorgesteld de vingers te laten afhakken van aanhangers van oppositiegroepen die bij de monstraties het V-teken maken. „Wij wensen niet met ons te la ten sollen," betoogde Wilson Leitich, voorzitter van de KA- NU, de enig toegestane partij in Kenya, op een partijbijeen komst. DRIEBERGEN (GPD) - De Ne derlandse wegen kregen gister avond een kwart minder ver keer te verwerken dan op ande re avonden. „De invloed van de voetbalwed strijd Nederland-Egypte was duidelijk merkbaar", aldus een woordvoerder van de Algemene Politieverkeerscentrale in Drie bergen. „Op gewone avonden tellen we zo'n 1700 tot 1800 voer tuigen per uur op de snelwegen; gisteravond was dat gezakt tot 1200 a 1300". (Vara onze correspondent) ARAMARIBO - Het Suri- aamse openbaar ministerie eeft de aanhouding gelast van militair R., die betrokken au zijn bij de smokkel van 187 ilo cocaïne naar Nederland. R., ie inmiddels een hoge rang be kleedt, behoorde tot de groep van 16 onderofficieren die in 1980 de staatsgreep pleegden onder leiding van Bouterse. Een politiewoordvoerder wees erop dat R., wiens verblijfplaats on bekend is, aangehouden moet worden door de militaire poli- EN HAAG (ANP) - De minis- trraad is dinsdag akkoord ge- aan met het voorstel van de ïinister van binnenlandse za- en ing. E. M. Mastenbroek voor dragen ter benoeming tot ommissaris van de Koningin de provincie Limburg. Dat leeft de Rijksvoorlichtings- jienst dinsdag bekendgemaakt, astenbroek wordt de opvolger m de huidige commissaris remers, aan wie per 16 mei eer- 1 ontslag werd verleend, 'e nieuwe Commissaris van de oningin is 60 jaar en maakt nds juni 1978 deel uit van Ge- [eputeerde Staten van Lim- |urg. Vanaf juni 1966 was hij eds lid van Provinciale Staten ffl die provincie. De benoe- ing gaat 29 juni in. e CDA-fractie in de Tweede amer is in het geheel niet te reken over de keuze van het abinet. De fractie legt zich in een kort commentaar op de be noeming van de opvolger van commissaris van de koningin Kremers „node neer bij de door minister Dales van binnenland se zaken voorgestelde oplos sing". In politiek Den Haag wordt Mas tenbroek gezien als een soort „tussenpaus", die het CDA de tijd geeft in alle rust op zoek te gaan naar een definitieve opvol ger van Kremers, nadat de laatst overgebleven kandidaat, oud staatssecretaris Van der Linden, die in de paspoortaffaire sneu velde, niet acceptabel werd be vonden. tie. Op 3 juni j.l. werd de cocaï ne, verdeeld over een aantal koffers, aangetroffen op Schip hol. Volgens de Surinaamse politie werden in Nederland acht ver dachten gearresteerd. De twee de man van het militair gezag, chef-staf Sital, ontkent dat de MP opdracht heeft gekregen om R. aan te houden. R. is een paar jaar geleden, na een reorganisa tie van de legertop, „buiten func tie gesteld", maar staat nog wel op de loonlijst van het Nationaal Leger. Via Zanderij en Schiphol is van af vorig jaar november 340 kilo vanuit Suriname verzonden co caïne ontdekt. Op zeeschepen werd 470 kilo gevonden en de Su rinaamse politie kon in eigen land de hand leggen op 1000 kilo cocaïne, die op onverklaarbare wijze bij Brunswijk terecht kwam. Eerder arriveerde 200 ki lo per vliegtuig in het onbewoon de Midden-Suriname. De twee 'lokale personeelsleden' van de Nederlandse ambassade in Paramaribo, die werden aan gehouden in verband met de smokkel van 60 kilo cocaïne ver scholen tussen diplomatenkof- fers, zijn vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. DEN HAAG - Prof. dr. W. Albeda ontving bij zijn afscheid als voorzitter van de Wetenschappe lijke Raad voor het regeringsbeleid een koninklijke onderscheiding uit handen van premier Lubbers. Albeda werd Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau foto Ed Oudenaarden!ANP) Advertentie Grote braadpan gezocht. >*•- - Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 16 juni a.s. MOSKOU (AFP) - Het parle ment van de Russische Federa tie heeft dinsdag een resolutie aangenomen waarin „plechtig de soevereiniteit wordt uitge roepen" van de grootste van de vijftien unierepublieken „op geheel haar grondgebied". Verder staat in de resolutie dat „het Russische parlement vast besloten is een democratische rechtsstaat op te bouwen bin nen een vernieuwde unie van so cialistische Sovjetrepublieken". De stemming was nagenoeg unaniem: 907 voor, 13 tegen en 9 onthoudingen. Na de stemming feliciteerde pre sident Boris Jeltsin de parle mentariërs met hun besluit. Een groot deel van de afgevaardig den stond spontaan op en begon te applaudisseren. Na de stemming zei Jeltsin: „12 juni is van nu af de onafhanke lijkheidsdag van Rusland". De strekking van de resolutie is, dat Rusland een vetorecht krijgt over besluiten van de Sovjet-re- gering van president Michail Gorbatsjov. President Gorbatsjov blijft bij zijn eis dat Litouwen zijn onaf hankelijkheidsverklaring van 11 maart opschort. Pas daarna is hij bereid tot onderhandelingen met Vilnius. Dit heeft het staats hoofd van de Sovjetunie gezegd in een toespraak tot de Opperste Sovjet, die de televisie recht streeks uitzond. „De Verenigde Staten koppelen de onafhankelijkheid (van Li touwen) niet aan het geheel van de Sovjet-Amerikaanse betrek kingen", aldus Gorbatsjov. „Als de onafhankelijkheid wordt op geschort, kunnen we gaan on derhandelen. Dat betekent het opschorten van de onafhanke lijkheidsverklaring voor de duur van de onderhandelingen en een terugkeer naar de toestand van voor de onafhankelijkheid". Boris Jeltsin De brand op de tanker in de Golf van Mexico is door het Rotter damse bergingsbedrijf Smit In ternationale onder controle ge bracht. Het gevaar voor een mi lieuramp is daardoor aanzienlijk afgeno- O men. O In de omgeving van de Brou- wersdam is de dolfijn terug, die daar eerder enkele weken lang is gesignaleerd. De tuimelaar werd door de pinkster- drukte enige jaagd. tijd «er- Weidevogels worden met uitster ven bedreigd door de nieuwe mestwetgeving die minister Braks op dit moment door zijn ambtenaren laat voorbereiden. De toegestane uitrij-periode voor mest komt pre cies in hun broedtijd te Ak vallen. De vooraf zo gevreesde „barba ren uit Nederland" hebben zich gisteren volgens de Italiaanse politie voortreffelijk gedragen. De op Palermo met vrees tege moet gezien invasie van het Oranje-legioen, ver liep vrijwel probleem- loos. I BH (Vara onze correspondent) ALGIERS De radicale funda mentalisten van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) lijken de grote winnaars te worden van de eerste vrije verkiezingen sinds Algerije in 1962 onafhan kelijk werd. Met name in de pro letarische woonwijken van de grote steden heeft het FIS een ruime meerderheid behaald. Vele waarnemers waren er dinsdagmiddag, ruim voor de sluiting van de stembureau's, al van overtuigd dat het FIS erin zal slagen ook landelijk meer dan 50 procent van de 13 mil joen stemmen achter zich te krijgen bij deze verkiezingen voor nieuwe gemeenteraden en provinciale besturen. De op komst was rond 60 procent. De verkiezingen zijn, voor zover bekend, zonder incidenten ver lopen. De ruim 44.000 stembu reau's in het land werden be waakt door politie-agenten, maar deze hebben nergens hoe ven in te grijpen. Ook werden er door geen van de deelnemende partijen verkiezingsfraudes ge meld, hoewel locale waarnemers erop wezen, dat veel mannen ook voor hun vrouwen stemden. De voorzitter van een van de 12 stembureau's in het historische hart van de hoofdstad Algiers, de 'kasba', zei ook geen inciden ten te verwachten: „Als men voor ogen houdt, dat dit de eer ste keer is voor de Algerijnen dat zij aan echte vrije verkiezingen kunnen deelnemen, dan ver loopt alles opvallend goed". De winst van het FIS betekent een gevoelige klap voor het Na tionale Bevrijdings Front (FLN) van president Chadli Benjedid, de partij die Algerije vanaf 1962 alleen heeft geregeerd. De meer- partijen-verkiezingen in Algerije voor 48 provinciale besturen en bijna 1600 gemeenteraden wer den mogelijk, nadat de regeren de eenheidspartij FLN na ernsti ge sociale onlusten in de hoofd stad Algiers in oktober 1988 noodgedwongen besloot tot een radicaal politiek en economisch hervormingsproces. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch P^B|||p|i onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. laiir.k Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. V A Naam: j PC Plaats: I I Tel.: 1 I Ik wil de PZC 1 4 weken lang (u kunt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). J afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MIStA - 4380 VB Vlissingen VHOV OWO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1