Auto-Poppe Walcheren 00 r Le Pen behaalt een alarmerende zege Half jaar voor Poindexter Vooruitgang over Duits lidmaatschap NAVO /li nek maakt de prijs. Onze jongens hebben in ieder geval geen last van de zon. I I ANDIJVIE EN VARKENSSCHNITZEL Oranje toe aan duel tegen Egypte Jaar gevangenisstraf voor voetbalvandalen Boze vader verwondt kinderen Qharmant creëert de bril. K'90 Zonnebril \Rijk breidt natuurgebieden uit met 130.000 hectare Aanhoudend rustig ed233e jaargang no. 130 jDinsdag 12 juni 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT DÜS ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND I Nationale parken I In de komende 30 jaar moet vol gens de plannen een ruimtelijk stabiele en duurzaam te behou- I den ecologische hoofdstructuur [worden gerealiseerd. Natuurter- |reinen moeten worden aange- kocht en uitgebreid. Er zal een flink aantal natuurontwikke- I lingsprojecten worden gereali- I seerd. Ook het stelsel van natio- I nale parken wordt uitgebreid en op een flink aantal gebieden zal I de Natuurbeschermingswet worden toegepast. Daarnaast zal een gebiedgericht milieu- en waterbeleid worden gevoerd. Ook wordt op het miniterie van Landbouw al gesproken over sponsoring van de natuur. Fujimori Italiaanse justitie niet mild Geen doorvaart Beker Surprise Gorbatsjov praat met drie Baltische staten Ziekenhuisraad stemt in met werkgroepen BRILMIJ Een merkbril is gegarandeerd goedkoper bij Rinck. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 100 g ax®®© 489- LXJO albert heljn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wolkenvelden, maar weinig neerslag en kans op af en toe zon. Maximum temperatuur rond 17 graden. Zwakke tot matige noorden wind. >zm Half miljard voor de natuur |I)EN HAAG (GPD) Voor her- Istel en behoud van de natuur Iwordt tot 1994 een bedrag van |t96 miljoen gulden beschikbaar [gesteld. Dat is 120 miljoen gul den meer dan vorig jaar in het [natuurbeleidsplan was ge- I raamd. In de komende jaren moeten natuurgebieden die thans 545.000 hectaren beslaan, [worden uitgebreid tot 675.000 hectaren. Alle natuurgebieden [moeten ook met elkaar worden [verbonden om zo ecologische [systemen weer in ere te herstel den. I Bij de presentatie van de kabi netsbesluiten zei minister Braks dat het nu definitief vastgestel de Natuurbeleidsplan in 30 jaar I en zo mogelijk korter moet wor- [den gerealiseerd. De Stichting [Natuur en Milieu vindt deze ter- mijn te lang. Gepleit wordt voor realisering in een periode van 20 [jaar. Braks erkent dat de plannen ambitieus doch realiseerbaar zijn, „Het gaat niet goed met on- ze natuur. Daarom moet er een offensief natuurbeleid worden ingezet", aldus Braks. Ondanks het feit dat al wordt ge werkt aan de uitvoering van een aantal projecten, waarvoor Braks voor dit jaar al geld op zijn begroting had gereserveerd, blijkt de achteruitgang van het aantal soorten planten en dieren zich nog steeds door te zetten. Dit geldt niet alleen voor de zeld- Leo Beenhakker (foto Michael Kooren) SANT'ELIA - „We hebben nog precies 29 dagen", riep Leo Beenhakker, toen hij op 14 mei in Zeist met het Neder lands elftal aan de voorberei ding op het toernooi om het wereldkampioenschap be gon. Die termijn is nu voor bij. „Het was te lang", zei Been hakker gisteren* tijdens zijn laatste publicitaire verplich tingen voor de eerste wed strijd, vanavond in Palermo tegen Egypte. Hij doelde daarmee niet zo zeer op het aantal trainingen dat de ploeg had kunnen afwerken, maar meer op de irritaties die met zo'n lange voorbereiding gepaard gaan. Zo sprak ver dediger Adrie van Tiggelen hardop zijn twijfels uit over het werk van Beenhakker. Volgens Van Tiggelen maakt de bondscoach de groep onze ker door het constante „ge schuif met spelers". Beenhak ker liet zich gisteren niet ver leiden tot een tegenaanval. „We zijn hard aan voetballen toe", zei hij. Ook Danny Blind is die me ning toegedaan. In de WK-co- lumn, die hij exclusief voor de PZC verzorgt, zegt hij dat de wedstrijd tegen Egypte als ge roepen komt. „Niet alleen voor ons, ook voor de journa listen, die bij gebrek aan beter nieuws randzaken opblazen." Zie ook pagina 17 en 19. zame soorten, maar ook voor be kende soorten als de pinkster bloem en het madeliefje. Ook wat betreft de dieren is het bio toopverlies snel achteruit ge gaan. De komende jaren zal de aandacht worden gericht op be dreigde en kwetsbare soorten, zoals de das, zeehond, ijsvogel, snoek, ringslang en dagvlinders. In de eerst komende acht jaar zullen 37 projecten en 42 actie punten worden uitgevoerd. Daarbij zal het accent komen te liggen op verwerving van gron den t.b.v. de verbetering van de ecologische hoofdstructuur (10.600 ha) en op natuurontwik kelingsprojecten (13.300 ha). Hoge urgentie wordt gelegd bij de volgende gebieden: Noord- Drenthe, Zuid-West-Friesland, beekdalen, riviergebieden/uiter- waarden, heuvelland, veenwei- degebieden, binnenduinrand, randgebieden van nationale parken, landgoederen en brak waterveengebied. (Zie ook pagina 9) Binnen een paar maanden is Al berto Fujimori vanuit het niets president van Peru geworden. De landbouwdeskundige begon eind maart in de opiniepeilingen met een mager procentje. Uitein delijk versloeg hij zondag zijn populaire tegenstrever, de schrijver Mario Var gas Llosa, in de presi- dentsverkiezingen. T1 Rijkswaterstaat heeft aan het met explosieve stof geladen vrachtschip Seolto terecht de vrije doorvaart over de Schel- de-Rijnv er binding onthouden. Aldus de uitspraak in het kort geding, aange spannen door de rede- Q rij. «7 MILAAN (Reuter) - De Italiaan se justitie is niet mild voor sup porters, die zich tijdens het WK in Italië misdragen. Twee West- duitse supporters zijn gisteren in Milaan veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het twee tal, 24 en 19 jaar oud, werd schuldig bevonden aan het mo lesteren van een poltieman, openbare dronkenschap en ver nielzucht. De twee werden direct na de uit spraak overgebracht naar de ge vangenis in Salo bij het Garda- meer. De hoogte van de geldboe te werd bepaald op 1400 gulden de man. Veertien Westduitse vandalen kregen een celstraf van twintig dagen, 43 vechters bazen uit de Bondsrepubliek werden het land uitgezet. Voor hen geldt een inreisverbod van driejaar. De groep was zondag het mid delpunt van de gewelddadighe den in het centrum van Milaan voor de wedstrijd van het West duitse elftal tegen Joegoslavië (4-1). De Westduitse ambassa deur in Italië bood maandag na mens zijn regering excuses aan voor het gedrag van de zoge naamde voetbalfans. In Caprino Veronese werd giste ren het proces tegen zes West duitsers één dag verdaagd. De zes, die in handboeien werden voorgeleid, werd zaterdag opge pakt in Garda. In Verona veroordeelde een rechter twee Westduitsers en een Nederlander tot gevangenis straf voor hun aandeel in de vechtpartijen op zaterdagavond in een café in Peschiera. De Westduitsers, 26 en 22 jaar, wer den het land uitgezet. De Neder lander kreeg twee maanden cel straf. Bij het Amsterdamse veilinghuis Sotheby's komt eind deze maand een verguld zilveren be ker onder de hamer, die in 1780 is vervaardigd door de Middelburgse zil versmid Hendrik Bos- hart. Costa Rica zorgde gisteren voor een enorme surprise door het fa voriete Schotland beentje te lichten. De Costaricanen kwa men vlak na rust op 1-0 en hiel den die voorsprong vast. Enge land en Ierland, die met Neder land en Egypte in groep F spelen, deel- den de punten: 1-1. I (Van onze correspondent PARIJS Het Nationaal Front van Jean-Marie Ie Pen heeft een opzienbarende stembusover winning geboekt. Het behaalde 27 procent van de uitgebrachte stemmen in de eerste ronde van kantonale verkiezingen in Vil- leurbanne, een voorstand van Lyon. De uitslag heeft bij het Franse politieke establishment de alarmbel doen luiden. Kan tonale verkiezingen bepalen de samenstelling van de 'Regiona le Raden', dat zijn de besturen van de Franse departementen. De opkomst in Villeurbanne was overigens gering. Niet meer dan 22,5 procent van de kiezers was ter stembus gegaan. Het opvallende resultaat voor I Le Pen heeft een directe en dui- I delijke oorzaak. Ze komt voort uit de geruchten die van rege- ringswege verspreid zijn over de daders van de grafschennis op de joodse begraafplaats van Car- I pentras, nu een maand geleden. I Met name de socialistische mi- I nister van binnenlandse zaken Joxe had meteen na het bekend I worden van de aanslag waar- (Van onze correspondent) MOSKOU- Er is enige kans op een doorbraak in het conflict tussen het Kremlin en de Balti sche republieken Letland, Est land en Litouwen. Volgens het Litouwse parlementslid Algi- mantas Cekuolis zal Sovjet-pre sident Gorbatsjov vandaag een gesprek hebben met de drie pre sidenten van de Baltische repu blieken. Maandag al reisde de Litouwse premier Prunskiene af naar Mos kou voor een gesprek met Sov jet-premier Ryzjkov. Gister avond had dit echter nog niet plaatsgevonden, volgens zegs lieden vanwege 'misverstanden' en de 'overvolle agenda' van Ryzjkov. Aanvankelijk eiste Gorbatsjov dat Litouwen eerst de onafhankelijkheidsverkla ring introk. Ook van Litouwse kant is er een concessie gedaan. President Landsbergis zal met zijn Est- landse collega Ruutel en de Let landse president Gorbunov van daag aanwezig zijn bij een verga dering van de Raad van de Sov jet-federatie. Landsbergis wei gerde na het uitroepen van de Li touwse onafhankelijkheid begin maart deze bijeenkomsten ver der bij te wonen. bij ook het lijk van een pas over leden tachtigjarige was geprofa neerd verklaard dat de schuld lag bij Jean-Marie le Pen, die een sfeer van antisemitisme in het land had gekweekt. Le Pen had daarop geantwoord: „Deze woorden zullen als een boeme rang op u terugkomen". Terwijl de aanslag op het kerk hof ongetwijfeld anti-semitische achtergronden had, is tot de dag van vandaag toe niet bewezen dat het Nationaal Front er recht streeks of zijdelings bij betrok ken was. Afgelopen maandag werden een viertal jongens uit Carpentras voor verhoor in hechtenis genomen. Ze maakten er een gewoonte van dronke mansgelagen aan te richten op kerkhoven. Onder hen zijn zo nen uit de gegoede burgerij. Zo als zovele van dit soort arresta ties in de afgelopen weken valt te verwachten dat ook dit viertal straks weer op vrije voeten zal zijn. Zoals te verwachten was, heeft zowel de reactie van de regering en de officiële oppositiepartijen op 'Carpentras' als de daaropge- volgde nationale boycott van het Nationaal Front Le Pen al leen maar nieuwe volgelingen bezorgd. LEIDEN (GPD) - Een 53-jarige Leidenaar is gisteravond laat zijn kinderen met een kapotge slagen bierglas te lijf gegaan, omdat hij niet naar het wk- voetbal op televisie mocht kij ken. Volgens de Leidse politie waren er in het gezin al geruime tijd spanningen die gisteravond tot ontlading kwamen toen de va der door zijn kroost werd gehin derd naar de voetbalwedstrijd West-Duitsland-Joegoslavië te kijken. In een opwelling sloeg de man een bierglas stuk en be dreigde met het gebroken glas zijn drie kinderen, een dochter van 25 jaar oud en twee zoons van 24 en 18 jaar'. In grote woede stak de man met het glas in op het drietal. De dochter en de oudste zoon moes ten met vërwondingen in het ge laat en op het lichaam naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht voor behandeling. De jongste zoon bleef ongedeerd. Poindexter arriveert bij de rechtbank (foto AP) (Van onze correspondent) WASHINGTON - Een rechter in Washington heeft maandag de voormalige nationaal vei ligheidsadviseur John Poindexter veroor deeld tot zes maanden gevangenis wegens zijn aandeel in de Iran-Contra-affaire. Het was voor het eerst dat een celstraf werd gegeven bij een proces in het kader van de Iran-affaire. Bij zes eerdere processen kwamen de verdachten, onder wie Oliver North, ervan af met boetes of voorwaardelijke straffen. Maar rechter Harold Greene vertelde Poindex ter maandag dat hij in zijn geval tot een cel straf had besloten, omdat hij duidelijk wilde maken dat „liegen tegen het Congres, en het in de weg staan van het werk van het Congres" onaanvaardbaar zijn. De advocaten van Poindexter hebben aange kondigd in hoger beroep te zullen gaan. Zolang dat beroep dient, zal Poindexter zijn celstraf niet behoeven uit te zitten. BREST (RTR) - De Bondsrepu bliek Duitsland en de Sovjetu nie hebben vooruitgang ge boekt in het oplossen van de problemen rond een eventueel NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland. Zo bleek na een ontmoeting tussen Sovjet minister van buitenlandse za ken, Edoeard Sjevardnadze en zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher in Brest in de Sovjetunie. Na afloop van de besprekingen zei Sjevardnadze verheugd te zijn over signalen dat het War schau Pact en de NAVO hun ou de vijandschap willen laten va ren. Hij stelde een overeenkomst voor die de betrekkingen tussen beide bondgenootschappen re gelt om zo de problemen rond de Duitse eenwording te verminde ren. Genscher zei achter deze suggestie te staan. Volgens regeringsfunctionaris sen in Bonn steunt de Westduit se bondskanselier, Helmut Kohl, het idee van een niet-aan- valsverdrag. De bondskanselier zou gezegd hebben dat „men zo'n idee kan overwegen om de situatie voor Moskou te verzach ten", aldus een functionaris. De Sovjetunie heeft herhaaldelijk gepleit voor een non-agressie pact tussen de NAVO en het Warschau Pact. Met een niet-aanvalsverdrag zou de Sovjetunie minder fel ge kant zijn tegen het NAVO-lid maatschap van een verenigd Duitsland. Deze kwestie vormt momenteel een struikelblok in de relaties tussen Oost en West. Het commentaar van Sjevard nadze kan een doorbraak bete kenen in de betrekkingen, zo menen waarnemers. Beide blok ken zijn erop uit de problemen rond de Duitse eenwording op te lossen voordat in de herfst een nieuwe top wordt gehouden in het kader van de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king ih Europa (CVSE). RIJSWIJK (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft maandagavond tijdens een ge sprek met minister D' Ancona en staatssecretaris Simons in gestemd met het instellen van werkgroepen die de problemen in de gezondheidszorg in kaart gaan brengen. Volgens woord voerders van het ministerie van wvc en de NZR gaan de werk groepen vandaag al aan de slag. Vorige week zijn de vakbonden en de werkgeversorganisatie voor de bejaardenhuizen in een gesprek met een kabinetsdele gatie al akkoord gegaan met de werkgroepen. Ze gaan zich be zighouden met de werkdruk, de arbeidsmarktproblematiek, mo gelijkheden om langdurig werk lozen, allochtonen en herintre dende vrouwen in de zorgsector aan de slag te krijgen. De Zie kenhuisraad, die in twee van de drie werkgroepen vertegenwoor digd zal zijn, zet de voor woens dag aangekondigde protestdag door. Advertentie Model 4050 n ygg» Rinck heeft alle merk- monturen van topontwerpers. Met prijzen die gegarandeerd 30% lager zijn dan elders in Nederland. Advertentie MwkË zo los te knippen of 'lQSik?k. k. uit de krant te halen (Advertentie) 99,- Brilmij, sponsor en zonnebrilleverancier van het Oranje elftal, geeft een schit terende voorzet die u niet mag missen. Speciale Pearle WK '90 zonnebril ge- selekteerd voor het Oranje team, met "Oranje WK '90" signatuur. Fraai goudkleurig metaal met modieuze bruin gemêleerde lakafwerking en grijze, lichtgewicht kwaliteitsglazen intjusief UV-filter. Exclusief bij Brilmij. Zolang de voorraad strekt. Middelburg Goes, Hulst Terneuzen PEARLE VISION CENTER In de Gouden Gids vindt u de a.dressen. Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal (Advertentie) Voor v erkoopadressen zie de Gouden Gids of bel: 06-0220088

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1