Rustige verkiezingen in Tsjechoslowakije Simons bereid dag mee te draaien Sensationele opening WK Collegegeld gaat vijf jaar lang met honderd gulden omhoog Recht op leven is geen levensplicht Slachtoffer door echtgenoot gedood en onthoofd ANÜIJKL Aanslag op Britse pleger dierproeven BEDRIJFS- 076-250666 233e jaargang no. 128 Zaterdag 9 juni 1990 Af en toe zon AKANTIELAND CARAVAN- EN VOUWWAGENSHOW Vlag Kruipruimte Studenten die vlucht namen welkom in China Kieskaart opleidingen HOGESCHOOL WESTBRABANT Opleiden is ons vak Fraude Kabinet bevriest studiebeurzen Heffing Schilderavontuur mm De Dunne *ii! Roscam Abbing op euthanasiecongres pQtQChoU Verbouwingsopruiming 10-50 korting Vrijwilligheid SUPERPRIJZEN OP OP!! DE BRUG NAAR DE TOEKOMST Olivetti zeeland (t Dader gruwelmoord gepakt Eerst af en toe zon, later bewolking ge volgd door regen. Middagtempera- tuur rond 16 graden. Tot hard toene mende noordwesten wind. Alle 1990-noviteiten op caravan- en vouwwa- gengebied. Tevens nog enkele caravans en vouwwagens voor verhuur beschikbaar. topp\ Hoek Rijksweg - Ringbaan-West 01100 - 1 14 40 GOES MIDDELBURG - Het mysterie van het in een Middelburgs bushokje gevonden vrouwenhoofd s opgelost. De 46-jarige Middelburger T. in 't H. ïeeft bewust het hoofd van zijn eerder door hem vermoorde vrouw Antoi nette (39) duidelijk zicht baar weggelegd. De Mid delburgse politie heeft hem donderdagavond gearresteerd in zijn huis in de nieuwbouwwijk Reijershove. De verdach te heeft een bekentenis afgelegd. Het lichaam Na de lugubere vondst woens- dag richtten zich snel verden- van de vrouw is vrijdag- kingen tegen t. in 't H. Hij had middag onder de woning zondag 27 mei een, aldus de poli van het eehtnaar P-Pvnn tie' onduidelijke aangifte ge- tpaar gevon daan van vermissing van zijn den. vrouw. Hij wilde niet dat de ver missing werd doorgegeven aan de pers. Twee rechercheurs hebben van af woensdag de man in de gaten gehouden. Het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk bevestig de donderdag de vermoedens van de Middelburgse politie. Het vrouwenhoofd was inderdaad dat van de echtgenote van T. in 'tH. BEIJING (AFP) - De Chinese premier Li Peng heeft donder- in Beijing gezegd dat de partij en de regering een „zeer tolerante" houding zullen inne men tegen Chinese studenten die zich in het buitenland kri tisch hebben uitgelaten over de onderdrukking van de studen tenprotesten van vorig jaar op het Plein van de Hemelse Vrede. Dit heeft het persbureau Nieuw China gemeld. „Wij zullen niet alleen hun slech te daden uit het verleden verge ven maar hen bij terugkeer in China ook hartelijk begroeten en ervoor zorgen dat zij weer kunnen werken, studeren en bij hun families leven", aldus de premier. Het stoffelijk overschot van de om het leven gebrachte vrouw is vrijdagmiddag gevonden in de kruipruimte onder het huis van het echtpaar. Het hoofd ont brak. De politie vermoedt dat de man op of kort na 27 mei zijn vrouw heeft gedood. Het li chaam is naar Rijswijk overge bracht voor onderzoek. De ver dachte wordt zondag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Hem wordt dood slag ten laste gelegd. Pagina 13: Politie zwijgt over motief LONDEN (REUTER) - Een Brit se onderzoekster die betrokken is bij experimenten met chemi sche wapens op dieren is met de schrik vrijgekomen bij een aan slag met een autobom die ver moedelijk gepleegd is door ex tremisten die gekant zijn tegen dierproeven. De auto van Margaret Basker ville brandde woensdag volledig uit in Winterslow in de buurt van Salisbury in Zuid-Engeland. De 49-jarige Baskerville is als diergeneeskundige verbonden aan het bureau voor chemische verdediging in Porton Down, waar dieren blootgesteld wor den aan gifgassen zoals die op het slagveld gebruikt zouden kunnen worden. Zij was van huis onderweg naar het laboratorium toen de ontploffing zich voor deed. De politie denkt dat het Dieren Bevrijdingsfront verant woordelijk is. (Van onze correspondent) PRAAG - De Tsjechoslo waken zijn gisteren naar de stembus gegaan alsof het niet 44 jaar, maar 4 jaar geleden was dat zij oor het laatst vrij konden kie zen. Van verkiezingskoorts was weinig te merken. Om ongere geldheden te voorkomen, is het land tijdens de verkiezingen drooggelegd (met uitzondering van bier). Maar die voorzorgs maatregel leek geheel overbo dig. Bij geen enkel stembureau was iets te merken van spannin gen. Het Burgerforum is onder de kie zers verreweg het populairst. Dat bleek tijdens de opiniepei lingen voor de verkiezingen en dat blijkt tijdens een kleine steekproef bij de stemlokalen. De een na de ander vertelt op de partij van president Vaclav Ha- vel te hebben gestemd. Dé stembussen in Tsjechoslowa kije zullen ook vandaag nog open zijn, maar het merendeel van de kiezers heeft gisteren al zijn stem uitgebracht. Ondanks het ingewikkeld lijkende kies systeem, hadden de mensen er in de stemhokjes geen moeite mee. Alle kiezers hadden thuis al eer der een kieskaart en een hele stapel stemformulieren gekre gen: iedere partij had z'n eigen biljet. Omdat er in het totaal EINDHOVEN/BOXTEL (ANP) - Staatssecretaris Si mons van volksgezondheid is -als hij daartoe wordt uit genodigd- bereid een dagje mee te draaien in de gezond heidszorg om op die manier de zware werkdruk aan den lijve te ondervinden. Die be lofte heeft de staatssecreta ris volgens M.van E.Erp van de VVIO vrijdag in Boxtel gedaan nadat hem een peti tie was aangeboden met daarin de bekende eisen van de verpleegkundigen. Simons bracht in Boxtel een Advertentie BEL VOOR STUDIEGIDS bezoek aan het Luidwinazie- kenhuis. Later op de dag bracht hij ook nog een be zoek aan het Sint Josephzie- kenhuis in Eindhoven ter ge legenheid van de opening van een nieuw centrum voor ernstig zieke, pasgeboren baby's. Bij zijn aankomst daar ont stond enig trek- en duwwerk toen een kleine honderd ver pleegkundigen hem wilden beletten naar binnen te gaan. Aanvankelijk hadden ze de staatssecretaris in het ziekenhuis willen verwelko men met een nadrukkelijk stilzwijgen. De directie van het ziekenhuis had daar vol gens van Erp toestemming- voor gegeven. Vlak voor de aankomst van Simons zou die toestemming zijn inge trokken. De regionale woordvoerder van de VVIO had geen goed woord over voor de directie van het zie kenhuis. „Eerst wordt een belofte verbroken en vervol gens werkt de directie er op een agressieve manier aan mee om Simons naar binnen te loodsen. Dat betekent voor mij maar één ding: er moeten hardere acties ko men". voor drie kamers moest worden gestemd (het huis van de naties, het huis van het volk en het par lement van Tsjechië of Slowa kije) bedroeg het aantal stemfor mulieren al snel driemaal tien of vijftien biljetten, naar gelang het aantal partijen dat in een district meedeed. Het enige wat de kiezers hoefden te doen, was thuis de biljetten van de juiste partij uitzoeken, die in het stemhokje in een spe ciale envelop stoppen en die en velop in een stembus deponeren. Een eigenaardige stemmethode, maar het werkte wel: de stem- procedure verliep razendsnel. Alleen lijkt het systeem zeer fraudegevoelig. Immers, ieder een blijft thuis met een stapel ongebruikte stemformulieren zitten. Maar die zorg is niet te recht, verzekert Jaroslaw Peter- ka, voorzitter van een stemlo kaal in de Praagse wijk Smi- chov. „Het aantal stembiljetten moet bij telling overeenkomen met het aantal enveloppen dat we uitgeven en we houden lij sten bij van het aantal mensen dat hier heeft gestemd. Kleurrijk hoogtepunt tijdens de sobere openingsplechtigheid. Een groot aantal ballons en een bal stijgen op in het Giuseppe Meazza-stadion (foto AP/Diether Endlicher MILAAN - De openingsceremonie was sober, de openingswedstrijd matig, maar het resul taat sensationeel. Argentinië, regerend we reldkampioen, liet zich verrassend de kaas van het brood eten door 'voetbaldwerg' Came- roun, dat door een treffer van Oman Biyik het harde duel won: 1-0. De prijs voor de zege was hoog, want arbiter Vautrot stuurde twee Afrikaanse spelers (Ka- na Biyik en Massing) van het veld. Argentinië slaagde er evenwel niet in om gebruik te ma ken van de meerderheid en vedette Diego Ma- radona, de beste speler van het vorige WK, kwam nauwelijks in het hoofdstuk voor. De openingsceremonie was sober. De plechtig heid, die nog geen half uur in beslag nam, ver liep overigens niet volgens plan. Door een mis verstand bleef de traditionele openingsspeech van FIFA-baas Joao Havelange achterwege. Ritzen DEN HAAG (GPD) - De basis beurs voor studenten gaat niet omlaag. In plaats daarvan gaat het collegegeld vijf jaar lang met honderd gulden per jaar omhoog en worden de beurzen op het huidige niveau bevroren. Voor kinderen van ouders met een laag inkomen wordt de ver hoging van het collegegeld - nu maximaal 1750 gulden en voor deeltijdstudenten 1325 gulden - volledig gecompenseerd. Om de stijging van de prijzen te compenseren, krijgen kinderen van ouders met lage inkomens via een omweg een vergoeding: kinderen van ouders met mid den- en hoge inkomens moeten de stijging van de prijzen opvan gen door meer geld te lenen. Dit zijn de hoofdlijnen van het ak koord dat gisteren in minister raad over het onderwijs werd be reikt. Het pakket maatregelen levert tot 1995 een bezuiniging op van 700 miljoen gulden. Dat is vijftig miljoen meer dan Ritzen de hele kabinetsperiode op de studiefi nanciering moet bezuinigen. De periode gedurende welke men recht heeft op studiefinan ciering, wordt beperkt tot de of ficiële duur van de studie plus één jaar. Op het ministerie van Onderwijs gaat men er vanuit dat verdere kortingen op de ba sisbeurs deze kabinetsperiode uitgesloten zijn. Bij het overleg in het kabinet over het pakket bezuinigings maatregelen zijn gisteravond ook afspraken gemaakt over de privatisering van de studielenin gen. Het oorspronkelijke plan van oud-minister Deetman om de leningen over te hevelen naar particuliere banken, is definitief van de baan. Onderwijsminister Ritzen geeft de voorkeur aan de instelling van een fonds voor het verstrekken van aanvullende le ningen voor studenten. Het ministerie ontkent dat Rit zen in het overleg heeft aange drongen op een regeling waarbij de hoogte van de toegekende beurs, meer dan nu het geval is, afhankelijk wordt gesteld van de hoogte van het inkomen van de ouders van de student. mmm Verschillende Zeeuwse gemeen ten kregen vrijdag de Blauwe Vlag uitgereikt voor schone stranden. Daaruit blijkt dat de schoonste stranden te vinden zijn op Schouwen-Duiveland en Walcheren. Ook de jachthaven van Burgsluis kreeg, als enige in de provin- de, de vlag. De nieuwe heffing op milieu-vij andige produkten, die minister Alders in gedachten had, gaat niet door. zelfs niet op proef. In het kabinet blijkt geen meerderheid voor de O plannen te zijn. I O Veelzijdig werk van Karei van Veen. hofschilder, so ciety schilder. fïjnschil- OQ der. Te zien in Veere. ft* O Bij de honderdste geboortedag van Arthur Stanley Jef ferson, beter bekend O"? als Stan Laurel. BBSS WÊÊÊBÊM i«pa HHHHHHHSfiM MAASTRICHT (ANP) - Als het recht op zelfbeschikking wordt beperkt door het recht op leven, zoals sommigen zeggen, wordt het recht op leven in feite omge zet in een plicht. Prof. mr. H. Roscam Abbing (hoogleraar ge zondheidsrecht) zei dat vrijdag in Maastricht op het achtste we reldcongres van organisaties voor vrijwillige euthanasie. Het recht op zelfbeschikking houdt in ieder geval in dat een patiënt een behandeling kan weigeren of kan laten stoppen, ook als dat zijn dood betekent. Van de patiënt uit gezien maakt zo'n besluit geen verschil met het besluit zijn leven op een meer directe manier te laten beëindigen, aldus Roscam Ab bing. Volgens haar zijn er ook in dat geval geen argumenten voor het beperken van het recht op zelfbeschikking, aangezien geen schade aan anderen wordt toe gebracht. Zelfbeschikking vooronderstelt ruimte voor verschillende op vattingen, religieuze bijvoor beeld. De essentie is dat het indi vidu beslissingen kan nemen over zijn eigen leven en lichaam. iAdvertentie Kleine Markt 3, Vlissingen Roscam Abbing zei dat dit recht niet kan worden geschonden door opvattingen van derden. De psycholoog drs. H. A. E. Zwart ging in op de vraagtekens' die tegenstanders van euthana sie zetten bij de vrijwilligheid van een verzoek om levens beëindiging. Zo'n verzoek zou eerder een wanhoopskreet zijn, een vraag om hulp en steun, of het zou worden gedaan onder druk van familie of artsen. Zwart vindt het daarom nodig dat er meer gegevens beschik baar komen over de praktijk van de vrijwillige euthanasie. Advertentie Centronics laserprinter1.900,- Supersnelle XT 3V2,5V4 hd 2.199,- MultisyncNEC2A1.599,- StarLC-10425,- Star NB-15999,- Samsung 386 S800 8.200,- VGA monitoren900,- KenlineXT harddiskƒ1.750,- Shinwa printer250,- VGA Multisync 14"ƒ1.499,- Amstrad PC-XT hd1.500,- Deskjet plus HP2.600,- Dit zijn showroom exemplaren AUTOMATISERING Segeersstraat 33 Middelburg, 01180-28832/34152 Advertentie SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrgn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GB TERNEUZEN - Tel 01150-97505 t Infodatec Systems B.V. -- £HHB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1