Warschaupact op de helling Mogelijk belasting op drijfgas Drie werkgroepen zoeken oplossing in de zorgsector Geslaag mpagne gratis NAVO-bondgenoten steunen plan-Bush voor Duitsland Grens Kirgizië-Oezbekistan dicht Ex-lid van RAF in DDR gearresteerd IJA 23 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." ritiek Mandela op uitzondering voor Natal 'msmsmm* In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Geloogd grenen, maar dan topklasse! Af en toe buien 33e jaargang no. 127 rijdag 8 juni 1990 pai Half miljoen voor zeldzaam werk Erasmus TORRO Bij aankoop van één fle i^ar keuze bij onze s js van uw dipl mgt u dezelfde fles Extra geld Voorlopig Belastingdienst M-fregat Molen Oranje Reiskaders 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Half tot zwaar bewolkt en af en toe een regen- of onweersbui. Matige westen wind kracht 4. De middagtemperatuur ligt rond de 16 graden. éim. é////z, MOSKOU (RTR/AFP/UPI) - De leiders van de zeven lan den van het Warschau Pact willen een radicale verande ring van hun bondgenoot schap. „Het karakter en de functie van het Warschau Pact moeten op de helling", zo zeiden de deelnemers in de slotverklaring van het over leg, dat donderdag in Moskou werd gehouden. De leiders zeiden dat de ver anderingen in Oost-Europa moeten leiden tot het beëindi gen van de splitsing in Euro pa, zoals die na de Tweede Wereldoorlog is ontstaan. „Het is de taak van het Pact te streven naar ontwapening en de vorming van een nieuw pan-Europees veiligheidsys teem". aldus de leiders in de slotverklaring. Hierin benadrukten ze tevens dat het nieuwe pact moet be staan uit „soevereine en onaf hankelijke staten die werken op democratische grond slag". (Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie in Brus sel onderzoekt momenteel de mogelijkheid om het gebruik van het drijfgas CFK (in spuit bussen en ijskasten) aan een belasting te on derwerpen. De EG-ministers van milieu heb ben gisteren in Luxemburg verklaard zo'n on derzoek aan te moedigen. De EG vindt dat de produktie en het gebruik CFK's, die de ozonlaag beschadigen, tot de helft moeten zijn teruggebracht in 1991-1992, tot 85 procent in 1995-1996 en geheel verboden moeten zijn in 1997 „of uiterlijk in 2000'. Voorts besloten de EG-milieuministers tot een richtlijn die gescheiden ophaal van batterijen en accu's voorschrijft en maxima aangeeft voor het kwikgehalte. Dat wordt 0,25 pet. De richtlijn moet binnen anderhalf jaar in natio nale wet zijn omgezet. De Klerk heft noodtoestand op (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse president Frederik de Klerk heeft gistermiddag aangekondigd de vier jaar oude noodtoestand in zijn land op te heffen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de provincie Na- tal, waar de noodtoestand PARIJS AFP) - Een zeer zeldza me uitgave van de „Lof der Zot heid" van de Rotterdamse hu manist Desiderius Erasmus is donderdag op een veiling in Pa rijs verkocht voor 500.000 gul den. Het betreft een fraai exemplaar van een editie die de beroemde Venetiaanse drukker Aide Ma- nus aan het eind van de 15e eeuw vervaardigde van het beroemde werk, waarin de Nederlandse hu manist tijdens een tocht naar Italië zijn lofdicht op diverse vormen van gekte schreef. wordt verlengd. In deze provin cie woedt al jaren een burger oorlog tussen aanhangers van het ANC en de de Zulubeweging Inkatha. De noodtoestand werd in 1986 ingesteld om de opstand in de zwarte woonoorden te onder drukken en werd sindsdien elk jaar verlengd. De huidige ter mijn loopt vannacht af. ANC-leider Nelson Mandela heeft het regeringsbesluit- ver welkomd als 'een overwinning voor iedereen, blank en zwart', maar betwijfelde of de verlen ging van de noodtoestand in Na- tal enig zin had. „Ik denk niet dat het zal helpen. De noodtoe stand is daar elk jaar verlengd, maar het geweld is niet afgeno men. Het heeft geen enkel doel gediend". Mandela was gisteren in Parijs, de eerste Europese halte op zijn zes weken durende reis langs 13 landen in Europa, Amerika en Afrika. In zijn toespraak tot het parle ment in Kaapstad zei De Klerk dat „over het algemeen het punt was bereikt dat de 'gewone' wet- DEN HAAG (GPD) - Drie werk groepen, waarin bonden, werk gevers en overheid zijn verte genwoordigd, gaan de proble men in de zorgsector inventari seren en zoeken naar oplossin gen. De partijen zijn het hier over gisteravond eens gewor den na overleg op het ministerie van WVC. Slechts de Nationale Zieken huisraad, waarin de werkgevers zijn verenigd, maakt een klein voorbehoud. De NZR-delegatie moet maandag haar gesprek met staatssecretaris Simons (volksgezondheid) nog afron den, maar is in principe ak koord. In dat overleg zullen de opdrachten van de commissies en de financiering van oplossin gen ter sprake komen. De drie werkgroepen onderzoe ken respectievelijk het perso neelsprobleem, de arbeidsvoor waarden (onder meer het salaris) en de werkdruk en ten slotte af zonderlijk de problemen bij de bejaardenoorden. De eerste commissie, die wordt gecoördineerd door het ministe rie van Sociale Zaken, onder zoekt de mogelijkheden voor scholing en herintreding van vrouwen. De tweede, onder ver antwoordelijkheid van WVC, be kijkt de mogelijkheden om de werkdruk te verminderen. Daar- (Advertentie) cl dig t/m 30-6 1 990. L-23-3N ten afdoende zijn om het nu nog voorkomende geweld de kop in te drukken". De situatie in Natal vereiste echter nog steeds de in zet van de krachtigste middelen, aldus de president. Hij kondigde in dit verband een actieplan aan, dat onder meer voorziet in de versterking van de politie met 10.000 man en de uit breiding van de rol van het leger bij het handhaven van de open bare orde, ook elders in het land. Voor dit plan zal ruim 800 mil joen Rand, ongeveer fl. 600 mil joen worden vrijgemaakt. bij zal ook het huidige looncon- flict worden betrokken. De laat ste commissie moet zorgen dat het vastgelopen cao-overleg over de bejaardenoorden wordt hervat. Over twee weken moeten zij ver slag uitbrengen. NZR-voorzitter Van Veldhoven noemde het 'teleurstellend' dat het kabinet niet nu al bereid was voor dit jaar 130 miljoen uit te trekken om extra personeel uit te trekken. Hij was, net als cao coördinator Wirtz van de Abva Kabo, wel tevreden over de toe zegging van het kabinet om ex tra geld voor de zorgsector uit te trekken, indien een van de com missies tot een dergelijk oordeel komt. Een algemene loonstijging zit er volgens staatssecretaris Simons niet in. „Het zal alleen gaan om sectoren waar acute personeels problemen zijn". Simons noch De Vries (sociale zaken) wilde aangeven waar het geld wordt gezocht. De acties zullen onverminderd doorgaan. Bonden en NZR za gen geen enkele reden om ge plande activiteiten in het'-licht van het onderzoek af te blazen, zoals Simons hoopte. Een Duits onderonsje in de Schotse plaats Turnberry waar de NAVO vergaderde. Secretaris-generaal Manfred Woerner (links) en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher hadde de grootste lol (foto EPA) (Van onze correspondent) TURNBERRY - De NAVO- bondgenoten zijn het er roe rend over eens hoe de Sovjet unie ervan moet worden over tuigd het NAVO-lidmaat- schap van het straks verenig de Duitsland te aanvaarden. Dat lidmaatschap is voor het westers bondgenootschap niet onderhandelbaar. De Sovjets hoeven dan ook niet op concessies hierover te rekenen. Maar de NAVO-mi- nisters van buitenlandse za ken maakten donderdag in het Schotse Turnberry wel duidelijk rekening te willen houden met „de gerechtvaar digde veiligheidsbelangen" van de Sovjetunie. Zij omarm den het „negen punten plan" dat de Amerikaanse president Bush vorige week tijdens zijn ontmoeting met Sovjet-leider Gorbatsjov op tafel legde. Op de NAVO-topconferentie van begin juli in Londen zullen die negen punten verder worden uitgewerkt. De bondgenoten vinden dat het Duitse NAVO-lidmaat- schap volledig moet zijn en dat de Duitse troepen dus deel moeten blijven uitmaken van het geintegreerde militaire NAVO-commando. „Maar het is niet onze bedoeling daar mee eenzijdig voordeel te be halen", zei minister Van den Broek. Het negen punten plan houdt onder meer in dat er voorlopig Sovjet-troepen op het huidige DDR-grondgebied mogen blijven, en dat er net zolang geen NAVO-troepen gelegerd zullen worden. Ook zal Duitsland verklaren nooit nucleaire, chemische of biolo gische wapens te zullen bezit ten. Maar van denucleairise- ring van Duitsland kan geen sprake zijn. Zowel Baker als Van den Broek en de Britse premier Thatcher verklaarden donderdag dat er (Amerikaan se) kernwapens in Europa moeten blijven, en volgens Thatcher betekent dat: ook op Duitse bodem. Voorts is de NAVO nu bereid om met het Warschaupact te praten over een verdere vermindering van de troepen in Centraal-Europa dan de limiet van 195.000 Ame rikaanse en Sovjet-soldaten waarover eerder dit voorjaar overeenstemming werd be reikt. Er wordt in NAVO-kring ook gepraat over een „groot- Duits" leger van slechts 300.000 man. In december van dit jaar komt een speciale topconferentie van de staatshoofden en rege ringsleiders van de 35 CVSE- landen in Parijs bijeen om daar over de veiligheidsaspec ten van de Duitse hereniging en de nieuwe situatie in Euro pa te spreken. MOSKOU (AFP) - De grens tussen de Sov jetrepublieken Kirgizië en Oezbekistan is gesloten wegens de toename van de etni sche onlusten tussen inwoners van de twee reublieken. Dat deelde Interfax, het infor matiebulletin van Radio Moskou, donder dag mee. De gevechten begonnen op 4 juni in Osj, in Kirgizië, na een geschil over een stuk grond aan de grens. Minister Vadim Bakatin van binnenlandse zaken van de Sovjetunie verklaarde donder dag in de Opperste Sovjet dat de rellen de afgelopen vier dagen 48 mensen het leven hebben gekost. Honderden mensen raakten gewond. „De plaatselijke onlusten kunnen uit groeien tot een inflict tussen de twee repu blieken", waars^nuwde Bakatin. Aan de grens tussen Osj en de (Oezbeekse stad) Andizjan hebben zich duizenden men- Staatssecretaris Van Amels- foort (financiën) heeft de tweede kamer toegezegd meer informa tie te verschaffen over de gang van zaken rond de problemen bij de be- O lasting dienst. O Op De Schelde in Vlissingen is donderdag de kiel van het voor laatste M-fregat gelegd. Het oorlogsschip krijgt de naam Van *k C Galen. I O Molen De Onderneming in Wis- senkerke heeft een nieuwe kap en wieken. Het voltallige college van b en w en een groep leerlin gen van de gemeente keken toe hoe een grote kraan de kap op de molen zette. Met de restauratie was twee C ton gemoeid. I w Het Nederlands voetbalelftal werd gisteren stormachtig ont vangen in het Italiaanse Paler mo, waar de ploeg zich zal voor bereiden op het eerste WK-duel tegen Egypte. Kaasmeisjes op klompen, tientallen journalisten en een heuse Nederlandse ac cordeonist maakten van de intocht van Gullit en aanhang een chaos (Van onze correspondent) BONN - De 39-jarige ex-terro- riste van de Rote Armee-Frak- tion (RAF) Suzanne Albrecht is in de DDR gearresteerd. De Oostduitse minister van bin nenlandse zaken Diestel maak te dit donderdag bekend. Nog onduidelijk is hoe het tot de ar restatie van Albrecht is geko men, die sinds 1980 in de DDR woonde onder de naam Ingrid Jager. Albrecht-Jager, die volgens in gewijden al jaren geleden af stand had genomen van de RAF, zou jaren voor de gehate Oost duitse staatsveiligheidsdienst hebben gewerkt. Ze kwam in 1980 via Tsjechoslowakije naar de DDR en vroeg daar de Oost duitse nationaliteit aan, die ze binnen een paar dagen kreeg. Ze zou daarna direct door de Oostduitse staatsveiligheids dienst in dienst zijn genomen. Na een verblijf in de Sovjetunie keerde zij zondag terug naar de DDR, waar ze permanent in de gaten werd gehouden. Haar ar restatie volgde woensdag. De Westduitse centrale recher che toonde zich verrast over het feit dat Albrecht al zo lang in de DDR verbleef, daar getrouwd was en een kind had. Bonn eist haar uitlevering. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken in Oost-Berlijn hoorde ze bij de zogenaamde „reiskaders", belangrijke agen ten die elke keer vrij naar het Westen konden reizen. Waar schijnlijk is zij door een overge lopen hoge ex-stasi-officier is aangegeven. Suzanne Albrecht wordt sinds jaar en dag in West-Duitsland gezocht wegens de moord op de bankier Ponto in 1977. Zij zou makkelijk toegang hebben ge had tot het huis van de Ponto's, omdat zij tot de kennissenkring hoorde. Onduidelijk is nog steeds of ook zij heeft geschoten. (Advertentie) sen met geweren, stenen en speren verza meld", vertelde hij. In de Kirgizische hoofd stad Froenze proberen nog eens duizenden mensen transport te regelen naar Osj om mee te vechten. Om de orde te handhaven zijn extra troepen naar Kirgizië gestuurd. Ordetroepen heb ben woensdag zo'n 2.000 Oezbeken uit el kaar gejaagd die probeerden naar Osj te rei zen om hun landgenoten daar te hulp te ko men, aldus Interfax. In Froenze is donderdag de noodtoestand ingesteld, zo heeft het Sovjetpersbureau Tass gemeld. Op het grote plein daar hebben zich sinds donderdagochtend grote groepen mensen verzameld. De betogers schreeuwen politieke leuzen en eisen dat de leiding van de republiek binnen drie dagen aftreedt. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hcnmr.lolmk Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang jvoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1