Vandalisme plaag voor Souburgse korfbalclub Zierikzee: meer grip op horeca Opknapbeurt molen Kortgene lijkt in verschiet PZCstreek Schouwburg Rotterdam brengt opera en dans Hnksterwedstrijden in Souburg, Koudekerke en Oostkapelle WOENSDAG 6 JUNI 1990 WA Aanpassing bestemmingsplannen Op de fiets langs de bloemdijken BIGGEKERKE Blikschade bij reeks botsingen pinksteruittocht 1 Koudekerke Oostkapelle CDA vergadert in Yerseke De Souburgse korfbalvereniging Animo heeft regelmatig te lijden onder vandalisme foto Li bert Oreel OOST-SOUBURG - De ruiten van het clubgebouw van de korfbalvereniging Animo, in het sportcomplex van Oost- Souburg, zijn voor de derde keer dit jaar ingegooid. De schade bedraagt volgens een eerste schatting ongeveer 1500 gulden. Wie de daders zijn is niet bekend. Volgens voorzitter J. Thoma van de vereniging worden er wel vaker kleine ruitjes ver nield, maar is de schade dit jaar erg groot: „Voor de derde keer is nu ook een grote ruit gebroken. Dat kost alleen al elke keer 600 gulden. De ver eniging kan dat uit de inkom sten eigenlijk niet betalen." Niet alleen de ruiten zijn inge gooid, ook een aantal recla meborden op het veld is ver nield. Volgens Thoma gaat het hier om baldadigheid. „Sinds er een alarminstallatie is aangelegd wordt er nauwe lijks nog ingebroken. Daar gaat het hier ook niet om. Dit is puur vandalisme." Thoma stelt dat het voor de club een nadeel is dat het ter rein niet ligt binnen de omhei ning van het sportcomplex, hoewel ook daar ruitjes inge gooid worden. „Er is nogal wat jeugd in de buurt. Die ver nielen het hek en komen het veld op, waar wij ze dan weer afsturen. Die kunnen heel goed uit verveling zo af en toe een ruit ingooien." Verzekeren is volgens Thoma wel mogelijk, maar erg duur. Bovendien denkt hij dat de verzekeringsmaatschap!) de vezekering wel eens zou kun nen opzeggen als er zo vaak schade is. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee wil meer grip op ontwikkelingen op horecater- rein in die stad. Met behulp van nauwkeurig in bestemmings plannen vastgelegde omschrij vingen willen b en w proberen ongewenste horeca-ontwikke- lingen tegen te gaan. Burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs maakte dat dinsdagavond be kend in een vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening en industrie. Asselbergs vertelde dat het nu nog mogelijk is dat bijvoorbeeld een broodjeszaak verandert in een café of discotheek. Het is de bedoeling dat dat in de toe komst niet meer kan. Dat willen b en w bereiken door in de be stemmingsplannen voor Zierik zee de huidige status van de ho recabedrijven exact te beschrij ven. Wat nu een café is blijft een café en bijvoorbeeld een eetgele genheid moet ook die bestem ming blijven houden. De Zierikzeese burgemeester legde uit dat het college het hui dige horecabestand zeker niet wil uitbreiden maar wil conser veren. Uitbreiding van horeca bedrijven kan alleen uiterst te rughoudend benaderd worden en daartoe willen b en w slechts overgaan als alle aspecten zeer zorgvuldig zijn bekeken. Een en ander kwam aan de orde bij de behandeling van een zoge naamd voorbereidingsbesluit voor een deel van het ontwerp- bestemmingsplan Binnenstad Noordwest. Dat deel valt ruw weg in het gebied Kerkhof-zuid/ Balie/V arremarkt/Minderbroe- derstraat/W a termolen/Lange Nobelstraat/Schuithaven/Dam. B en w hebben besloten dat dat deel wellicht economisch inte ressant is voor de vestiging van een horecabedrijf. Momenteel is er voor de Binnenstad Noord west nog geen bestemmings plan. Dat wil zeggen dat ieder een aan een pand een bepaalde bestemming kan geven en er in kan vestigen wat hij of zij wil. De gemeente heeft maar erg weinig mogelijkheden daar wat aan te doen. Dat is een situatie die b en w zo snel mogelijk willen veran deren en dan is het nodig dat de gemeenteraad een voorberei dingsbesluit neemt. De leden van de commissie ruimtelijke ordening hadden daar dinsdagavond geen proble men mee. Ze waren het met de burgemeester eens dat onge wenste horeca-ontwikkelingen in de hand moeten worden ge houden. MIDDELBURG - De Natuur Vereniging Walcheren houdt za terdag 16 juni een fietsexcursie over en langs de Walcherse bloe- mendijken. De tocht bgeint om 14.00 uur op het NS-parkeerter- rein in Middelburg en gaat via Nieuw- en Sint Joosland naar Rammekens en vervolgens via Oudedorp en Kleverskerke te rug naar Middelburg. De leiding is in handen van Karei Begeer. Deelname staat open voor leden van de vereniging en andere be langstellenden. Collecte De collecte ten ba te van het Nederlands Astma fonds heeft in Biggekerke een bedrag van 575 opgebracht. KORTGENE - De molen in Kortgene krijgt mogelijk eind dit jaar een opknapbeurt. Voor het monument zonder kap be staan al twintig jaar restaura tieplannen. Onlangs diende de eigenaar opnieuw een subsidie verzoek in bij de gemeente. Her stel gaat 350.000 gulden kosten. Het binnenwerk van de molen is compleet maar niet geïnstal leerd. Kap en wieken ontbreken. Verder moet er veel gebeuren aan romp en stelling. „Het bij eenschrapen van voldoende geld daarvoor verliep moei zaam", zegt eigenaar I. W. Kokee uit Schiedam. „Ik kocht de mo len eind jaren zestig. Midden ja ren zeventig kwam er eindelijk een subsidietoezegging. Maar het rijk krabbelde terug omdat het niet goed bij kas zat." Vol gens Kokee komt een particulier pas sinds twee jaar weer in aan merking voor subsidie. „Voor die tijd was financiële steun al leen mogelijk als je uit een mole naarsfamilie stamde of zelf mo lenaar was." De eigenaar voegt eraan toe dat de restauratiekos ten in de loo der tijd zijn vertien voudigd. De gemeente twijfelt aan de goe de wil van vrijwillig molenaar Kokee. „Het is toch vreemd dat er niets gebeurt terwijl iemand al twintig jaar rondloopt met restauratieplannen", zegt de Kortgeense ambtenaar I. Wat- tel. „Kokee vertikte het eerst om een subsidieaanvraag in te die nen. Hij ging overstag omdat wij dreigden hem van de meerjaren planning af te voeren." Waarom de Schiedammer zou tegenstrib belen weet de ambtenaar niet ze ker. „Hij moet zelf ook met enke le tienduizenden guldens over de brug komen. Misschien zit hem daar de kneep." Kokee wijst de beschuldiging van de hand. Hij zegt bereid te zijn financieel een steentje bij te dragen. De restauratie staat nu bovenaan de gemeentelijke prioriteitenlijst. Monumenten zorg beoordeelt de plannen. Goedkeuring is alleen mogelijk als de molen weer maalvaardig wordt. Afhankelijk daarvan komt het rijk met subsidie over de brug. De burgemeester van Kortgene, E. J. Hoogendijk - Van Duijn, denkt dat als alles vol gens plan verloopt de werk zaamheden eind dit jaar kunnen beginnen. „Het lijkt in kannen en kruiken maar er zit nog één addertje on der het gras", zegt Kokee. „De gemeente wil niet meer dan 350.000 gulden voor het project aanvragen. Het is de vraag of je voor dat bedrag de molen weer aan de praat krijgt. Een profes sionele taxatie wijst uit dat daarvoor 5,5 ton nodig is." Mo numentenzorg heeft de restau- ratievoorstellen nog in behande ling. ZIERIKZEE - Tijdens de uit tocht van de pinkstoeristen zijn maandag op verschillende plaatsen op Schouwen-Duive- land auto's betrokken geraakt bij kop-staartbotsingen. Bij de verkeerslichten bij Nieu- werkerk op de provinciale weg N 59 reed automobilist D. J. van D. uit Rotterdam om 15.25 uur ach terop zijn voorganger F. van W. uit Werkendam. Op de Grevelin- gendam bij Bruinisse waren om 15.05 uur drie auto's betrokken bij een aanrijding. Het verkeer bewoog zich langzaam voort in een file richting Rotterdam. Au tomobilist U. W. uit Essen (BRD) hield niet genoeg afstand en reed in op zijn voorgangster M. S. uit Krimpen aan de IJssel. Zij schoot door tegen de auto van G. F. J. R. uit Keulen (BRD). Even later reed automobilist C. van E. uit Zierikzee bij de brug bij Bruinisse op zijn voorganger R. S. uit Nieuwegein. Op de pro vinciale weg bij Kerkwerve wa ren vier auto's betrokken bij een kop-staartbotsing. Om 15.45 uur reden vier Duitse auto's achter elkaar richting Zierikzee. Door niet op te letten, reden zij op el kaar in. In alle gevallen bleef de schade beperkt tot deuken en blikschade. De molen in Kortgene krijgt eindelijk een opknapbeurt foto Willem, Mieras De Vlissingse brandweer bestreed het vuur in de kermisattractie die op het punt stond Oost-Souburg te verlaten (foto Ruben Oreel Kermisattractie werd door brand verwoest OOST-SOUBURG - Bij een kor te, felle brand is maandagmid dag omstreeks half vijf aan het Koopmansvoetpad in Oost-Sou burg de oplegger van een ker misexploitant uit Helmond na genoeg vernield. De schade aan de aanhanger, waarop de ker- misvliegtuigjes klaar voor ver trek stonden, bedraagt naar schatting vijftigduizend gul den. De politie van Vlissingen stelt een onderzoek naar moge lijke brandstichting. Toen de brandweer van Vlissin gen kort na de melding arriveer de, stond de wagen in lichter laaie. De negen brandweerlie den konden alleen de vrachtwa gen, inclusief de cabine, redden. De eigenaar van de kermisat tractie is verzekerd tegen brand. Eerder die middag rukte de brandweer uit naar een brand in een schuur aan de Gerbrandy- straat in Vlissingen. Door het geasfalteerde dak was tot ver in de omtrek een enorme rookont wikkeling zichtbaar. Omdat de bouwvallige schuur toch moest worden afgebroken en er geen gevaar was voor belendende per celen heeft de brandweer geen actie ondernomen. De vermoe delijke oorzaak van de brand is brandstichting. econcentreerd wacht deze ingrijders scoorden hoog ringrijder in Souburg op zijn beurt (foto Ruben Oreel) l ROTTERDAM - In de grote zaal I van de Rotterdamse Schouw- Iburg treedt vrijdag Opera Fo- I rum op met de opera 'L' Elisir d' amore' van de Italiaanse com ponist Donizetti. Volgens zeg- ten componeerde hij deze opera in niet meer dan twee weken. Al is deze tijdsduur lichtelijk over- preven, feit is dat Donizetti in ninder dan 27 jaar maar liefst !>4 opera's schreef. 'L' Elisir d' amore' is het vol- naakte voorbeeld van een 19e feuwse komische opera. Samen net 'Don Pasquale' en 'II Bar- biere' wordt hij beschouwd als ■iet beste op dit gebied. De parti tuur bevat een overvloed aan be koorlijke melodieën, waar Doni- Betti's gevoel voor humor duide- Bijk naar voren koment. Het ver haal gaat over Nemorino, die J smoorverliefd is op Adina. Ogen schijnlijk moet zij niets van hem veten en arrangeert een schijn huwelijk met de opschepperige prgeant Belcore. De kwakzal ver Dulcamara is in het bezit van het beroemde 'liefdeselixer van fristan en Isolde'. Nemorino koopt het goedje, dat in werke lijkheid niets anders is den een hverjarige wijn. Na vele verwik kelingen verklaart zij hem ech ter toch haar liefde en druipt oelcore woendend af. kondag en maandagavond brengt het English National Bal let drie balleten van Christopher pruce en Kenneth McMillan. recies veertig jaar geleden erd het London Festival Ballet 'Pgericht door de beroemde anser Anton Dolin. Oorsponke- ijk bedoeld als decor voor het il lustere danspaar Alicia Marko- a en Dolin, maakte het London ëstival Ballet al snel interna tionaal furore. Na het afscheid fan Markova in 1951 prijkten ünkende namen als Margot "onteyn, Beryl Grey en Rudolf urejev in de programmaboe- en. Zonder de luxe van een per- anente theater-basis is dit ge- pm zeischap, wiens naam vorig jaar werd omgedoopt in English Na tional Ballet, veel op reis in bin nen- en buitenland. McMillan schreef het ballet 'A- nastatia' oorspronkelijk voor de Deutsche Opera in Berlijn. De wonderbaarlijk lyrisch-dramati- sche interpretatie van Lynn Sey mour maakte deze vertolking tot een opzienbarende gebeurte nis. Voor het English National Ballet maakte hij een reprise van de originele Berlijn-versie. 'Anastasia' is gebaseerd op de bewering van Anna Anderson, dat zij de jongste dochter van de laatste Russische tsaar zou zijn. .Swansong' creëerde Christop her Bruce voor het Englisch Na tional Ballet in 1987. Dit krach tig hedendaagse werk werd voor het eerst opgevoerd in de Spaan se stad Bilbao. Philip Chambon componeerde de muziek. Het re sultaat was een electronische weergave van originele, digitaal gereproduceerde en sound-sam pled geluiden, zich uitstrekkend van oorverdovende metal tot heel zachte vocale geluiden. Zijn tweede ballet is getiteld 'Sym phony in three movements'. Bruce maakte deze choreografie op de gelijknamige muziek van Igor Stravinski. Hij danste ja renlang bij het Ballet Rambert in zowel klassiek als hedendaags werk. Bij het London Festival Ballet vertolkte hij de hoofdrol len in Peter Schaufuss' 'De Note- kraker' en in 'Petroesjka'. «Scène uit L'Elisir d'Amore door Opera Forum (foto Guy Dumas) miSSINGEN - In drie plaatsen A Walcheren - Souburg, Kou- dékerke en Oostkapelle - wer den dinsdag (derde Pinkster dag) ringrijwedstrijden gehou- dt 0b het Oranjeplein in Oost-Sou burg kampten de ringrijders van Souburgse Ringrijders Ver eniging. Er waren 29 deelne mers. Rinus de Visser was de sterkste bij de vier beurten-wed strijd. Albert de Visser werd win- ïar van het dagklassement door in de laatste beurt pas zijn jïrste ring te missen. Hij stak 31 ïigen uit 32 beurten. De eerste Jker werd gewonnen door Cor jf ise die ook de pollepel won. Ha afloop van de wedstrijd reik- j§ burgemeester J. C. T. van der Öoef de ereprijzen uit. Uitslag over 32 beurten: 1 Albert de TOsser 31, 2 Erik Leendertse 30, 3 Ri nus de Visser 30, 4 Sjaak Janse 30, 5 Cor Janse 29, 6 Sjaco de Visser 28, 7 Jolanda Pladdet 27, 8 Rian Assche- man 27, 9 Jan Melse 25, 10 Renate Bouwman 23, 11 Danker van Eyke- ren 23, 12 Danielle van Zalen 22, 13 Hans Vos 20, 14 Marco Geelhoed 19, 15 Piet Noordzij 18, 16 Rene Dinge- manse 17,17 Reinier Sturm 17,18 An ton Bakker 15, 19 Ulriek Duine 12. 20 Geert Sturm 12, 21 Anja Dekker 12, 22 Jan Koppejan 10,23 Jo van Eenen- naam 10, 24 Tatjana Duine 9, 25 Ar nold Ruyten 9, 26 Adri Dekker 8, 27 Adri Buys 5,28 Petra Dekker 5,29 Su san van Gelder 4 (uitgevallen). Uitslagen bekers: 1 Cor Janse, 2 Sjaak Janse, 3 Erik Leendertse, 4 Rian Asscheman, 5 Rinus de Visser. Jeugdbeker: 1 Albert de Visser, 2 Da nielle van Zalen, 3 Marco Geelhoed. Pollepel Cor Janse. Meeste volgrin- gen Albert de Visser, 31 stuks. Extra prijs voor de middag Rinus de Visser. De Koudekerkse Ringrijders Vereniging (KRV) hield een wed strijd over 30 beurten. Uitslag: eerste beker Bart ter Welle, tweede beker Leo Bosgra, derde beker Arjen, vierde beker Suzy de Pagter, vijfde beker Simon de Pagter, zesde beker Arno Franc- ke, zevende beker Piet Kluijf- hout. Extra prijs gewonnen door Petra Jasperse. Beker KRV 6 jongste rijders Bart ter Welle. Pollepel Simon de Pagter. Mees te volgringen Jaap Vos (17). Wedstrijd uitslag: 1 Arjen Bosgra 28. 2 Bart ter Welle 27, 3 Arno Francke 27, 4 Leo Bosgra 27, 5 Simon de Pag ter 26,6 Jaap Vos 25, 7 Miranda Weij- ermans 23, 8 Suzy de Pagter 23, 9 Pe tra Jasperse 20, 10 Marco van de Voorde 20, 11 Bart Kluijfhout 19, 12 Piet Kluijfhout 17, 13 Ella Reijnierse 16, 14 Anita Jasperse 13, 15 Adri van de Guchte 12, 16 Andy Vos 11, 17 Ernst Osté 9, 18 Emma Kloosterman. De ringrijwedstrijd van ORV (Oostkapelse Ringrijders Ver eniging) trok 38 deelnemers. Hans Maljaars stak dertig rin gen in dertig beurten, hetgeen in de jongste geschiedenis van de ORV nog niet is voorgekomen. Uitslag: 1 Hans Maljaars 30 ringen, 2 Erik Poppe 26,3 Simon de Visser 25,4 Janette Poppe 23, 5 Krijn Poppe 22, 6 Peter de Visser 22, 7 Jan Geldof 21. 8 Carin Francke-Francke 21,9 Wim de Visser 20, 10 Simon Lous 21, 11 Bram Roose 20, 12 José de Buck 19, 13 Jan Wondergem 17, 14 Anton Kodde 17, 15 Jan-Willem Poppe 17,16 Adri Mal jaars 17,17 Peter Brouwer 17,18 Anja Francke-Poppe 16, 19 Matty Mal- jaars-de Visser 16, 20 Adrie Brand 16, 21 Bram Lous 15, 22 Jan Jobse 15, 23 Bram Maljaars 15, 24 René de Visser 15, 25 Yvonne Verton 14. 26 Wim Geldof 14, 27 Annemieke Poppe 13, 28 Winette Jobse 12, 29 Ko Francke 12, 30 Jan van Zetten 11, 31 Rianne Lous 11, 32 Wim Poppe 11, 33 Sonja Poppe 10, 34 Hans de Broekert 10, 35 Mariska Jobse 10, 36 Barbara Ver- straate 9, 37 Carolien Openeer 7, 38 Elwin Dekker 5. Uitslag versiering: 1 Bram Roose, 2 Carin Francke-Franc ke, 3 Simon Lous, 4 Bram Maljaars, 5 Wim Geldof, 6 Rianne Lous, 7 Matty Malj aars-de Visser, 8 Jan Geldof en Annemieke Poppe. 10 Bram Lous. De potlepel werd gewonnen door Janet te Poppe. Zij won ook de jeugdbeker voor rijders tot en met twintig jaar. De meeste volgringen werden bij de gehuwden gestoken door Hans Mal jaars. bij de ongehuwden door Peter de Visser. De bekers werden gewonnden door: eerste beker Hans Maljaars, tweede beker Simon de Visser, derde beker Erik Poppe. vierde beker Bram Roo se, vijfde beker Krijn Poppe, zesde beker Jan Geldof, zevende beker Pe ter Brouwer, achtste beker Anton Kodde, negende beker Adri Brand, tiende beker José de Buck. YERSEKE - De afdeling Rei- merswaal van het CDA houdt donderdag een vergadering in De Zaete in Yerseke. Aanvang 19.30 uur. Er wordt een nieuwe voorzitter gekozen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15