egerlcider Bouterse il Moengo ontzetten abinet heeft extra ;eld voor zorgsector De Klerk slecht pijler apartheid Aan de wandel Gorbatsjov ontving Four Freedoms Award "Al het nieuws van hier tot Tokyo." JA Principe-akkoord getekend voor vermindering lange-afstandsraketten AUTO STURM In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. j Van onze correspondenten) WASHINGTON - Sovjet-leider Gorbatsjov wil dat een nieuw te vormen 'Raad voor heel Euro- jja' een beslissende stem gaat Brij gen bij het bepalen van de militaire rol die een herenigd uitsland kan spelen. Ameri- anse regeringsfunctionaris- n hebben dat vrijdag gezegd, orbatsjov heeft een plan hier over voorgelegd aan president lush waarin staat dat de Euro- ese landen die behoren tot de avo en de Warschaupactlan- :n, de VS en neutrale Europese nden in die raad zitting zou- n moeten hebben, iet plan van Gorbatsjov is be- oeld om een eind te maken aan controverse die is ontstaan 'er de vraag of een herenigd uitsland lid van de Navo mag jjn. De Sovjetunie is daar mor- j icus tegen, maar Amerika heeft ten weten dat over dat lid maatschap niet onderhandeld J an worden. Danny Blind warm lopen langs de lijn Ontmoeting Suikermais Vliegtuigen Chaplin Af en toe zon [33e jaargang no. 123 Eaterdag 2 juni 1990 PINKSTERSHOW AKANT/ELAND f Veiligheidsoverleg Eerst gesprek over verlichten werkdruk Discriminatie strafbaar Docent speelde leerlingen examenvragen toe 2e pinksterdag klokkenshow 90 Jonge gebruikte auto's ook 2e pinksterdag OPEN 'ORANJE' ging stappen in Goes. Waar gingen zij heen? Yip Horeca-exploitatie PZC ij Opklaringen en een enkele bui. Mid- j dagtemperatuur rond 18 graden. Tot H krachtig toenemende westenwind. 2e Pinksterdag geopend Alle 1990-noviteiten op caravan- en kampeer- autogebied. Trend '90-lijn campingmeubelen w.o. Lafuma en Lallemand. /CD Hoek Ri|ksweg - Ringbaan West I GOES 01100 - 1 14 40 Gorbatsjov wil Raad Europa Niettemin heeft Bush Gorbats jov laten weten, geïnteresseerd te zijn in het idee over een Euro pese Raad. De ministers Baker en Shevardnadze (beiden bui tenlandse zaken) is opdracht ge geven de plannen verder te ex ploreren. De door de Sovjet-president voorgestelde raad zou vallen on der de CVSE, de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa. Daarin zitten 34 Europese landen die de akkoor den van Helsinki hebben gete kend, plus het Vatikaan. De CVSE zou in de visie van Gor batsjov vaker bijeen moeten ko men dan nu het geval is, en orga nisatorisch versterkt moeten worden met een permanent se cretariaat alsmede centra die zich met civiele en militaire con flictbeheersing bezighouden. Gorbatsjov ziet, aldus Ameri kaanse politieke analysten, de creatie van een 'Raad voor heel Europa' ais een manier om de PARAMARIBO - Het Suri naamse Nationaal Leger zal het junglecommando uit Moengo Verdrijven. Dit maakte legerlei der Bouterse vrijdag onder luid gejuich van militairen bekend in de Memre Boekoekazerne in Paramaribo. loengo wordt ontzet. We zijn (iet beu. We zorgen dat er rust Bomt. Met of zonder opsporings bevoegdheid van de militaire politie zullen we die troep daar Kpruimen". Sovjet-betrokkenheid te garan deren bij de ontwikkelingen in Europa, met name die in Duits land. De VS en de Sovjetunie hebben vrijdag op hun top een principe akkoord bereikt over verminde ring van hun strategische kern raketten, zo deelde een hoge Amerikaanse regeringsfunctio naris zaterdagochtend om 00.10 onze tijd mee in Washington. Het principe-akkoord over de strategische kernwapens moet de basis vormen voor een later Volgens Bouterse is het bauxiet-, dorp Moengo door toedoen van het Junglecommando „veran derd in een drugshol". Volgens Bouterse wordt in be slag genomen cocaïne in Para maribo op straat verkocht. Het Junglecommando maakte woensdag bekend dat bij een aanval op Moengo de bauxietin- stallaties, wegen en strategische punten met dynamiet worden opgeblazen. Danny Blind, ooit begon nen bij de bescheiden ama teurclub RCS in Souburg, heeft een jongensdroom tot werkelijkheid gebracht: hij behoort tot de nationale selectie, die deelneemt aan het wereldkampioenschap voetbal in Italië. De Zeeuwse Ajacied is rea list genoeg om te weten, dat hij (nog) niet tot de elf ba sisspelers behoort. Voorlo pig heeft Berry van Aerle op rechts in de verdediging nog de voorkeur. Maar in het bikkelharde wk-voetbal is iedere speler kwetsbaar. Het is dan ook niet denkbeeldig, dat Dan ny Blind zich op een gege ven moment langs de lijn warm moet lopen. Op pagina 35 een geschre ven portret van de meest succesvolle Zeeuwse voet baller van dit moment (foto Michael Kooren) dit jaar door beide supermo- gendheden te ondertekenen zo geheten START-akkoord. Dit wordt een historisch akkoord, daar het voor het eerst zal voor zien in vernietiging van lange-af- standsraketten met kernkop pen. Er is zeven jaar naar toege werkt, maar in plaats van de oor spronkelijk voorgenomen ver mindering van het aantal raket ten en kernkoppen met 50 pro cent zal het nu volgens deskun digen voorzien in een vermindering van hooguit 30 procent. VS-president George Bush en Sovjetleider Michail Gorbatsjov maakten het principe-akkoord bekend aan het begin van een ceremonie in het Witte Huis, waarop ook andere akkoorden werden ondertekend. Zij zeiden het ook eens te zijn geworden over een akkoord tot een drasti sche vermindering van de voor raden chemische wapens van beide supermogendheden en een akkoord over verbeterd toe zicht op de naleving van akkoor den ter beperking van proeven voor kernwapens. Voordat de ondertekenings plechtigheid in het Witte Huis begon, maakten Bush en Gor batsjov in een verklaring be kend dat zij het er ook over eens zijn geworden dat nog dit jaar een zogeheten CFE-akkoord moet worden bereikt over de vermindering van de conventio nele wapens en troepea Zij zeiden zich ertoe te hebben verplicht het tempo van de Weense onderhandelingen daar over te versnellen. De komende top van de CVSE-Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa dient naar zij zei den te worden gehouden zodra het CFE-akkoord kan worden ondertekend. De onlangs gekozen president van de Russische Federatie, Bo ris Jeltsin, heeft gisteren een vriendschappelijke ontmoeting gehad met zijn Litouwse collega Landsbergis foto). De twee spraken over het aan knopen van contacten tussen de twee repu- O blieken O Een tiental Bevelandse boeren heeft het initiatief genomen voor de teelt van suikermais: een in de Zeeuwse akker bouw nog vrijwel onbe- 1 kend produkt. Een snerpend geluid teistert de provincie. Bewoners van Wal cheren staat het water aan de lippen door het irritan te gejank van propel- Ofl lor-lesvliegtuigen. Bolhoedje, werkmansbroek en versleten schoenen: Charlie Chaplin leeft in de herinnering voort als een mythe. Wie was de ware, de zwerver, de komiek of de privé- O O Charlie. fc-O »EN HAAG (GPD) - Het kabi- |et is bereid om ongeveer 150 triljoen gulden extra vrij te ma- voor de werkers in de ge- londheidszorg. Het geld zal met lame besteed moeten worden lan verlichting van de werk- Iruk voor de verpleegkundigen In bejaardenverzorgers. Een leel van het geld kan echter ook kienen voor betere arbeids voorwaarden, vooral salaris verhogingen. De salarissen zou- pen dan met gemiddeld een half procent extra omhoog kunnen. In het kabinet werd gisteren be sloten het extra geld nu nog niet op tafel te leggen. Dat zal pas over ongeveer een maand gebeu ren. Eerst willen de ministers De Vries (sociale zaken) en d'Anco- na (WVC), te zamen met staats secretaris Simons (volksgezond heid), werkgevers en vakbonden in de zorgsector, tot een meerja renafspraak zien te komen. Zo moeten loonconflicten zoals die zich in 1989 en dit jaar voorde den, in de toekomst worden ver meden. De uitnodiging voor dat gesprek gaat komende week uit. De Ziekenhuisraad en de bon den hebben teleurgesteld gerea- (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering zal op 15 oktober de Wet op de gescheiden voorzieningen, een van de belangrijkste pij lers van de apartheid, schrappen. Op grond van deze 37 jaar oude wet kun nen de eigenaren van res taurants, cafe's etc, nu nog personen van een ander ras de toegang weigeren. Volgens een vrijdag bij het parlement in Kaapstad inge diend wetsontwerp zullen deze voorzieningen, evenals het openbaar vervoer, (amu- sements)parken, bibliothe ken, stranden en vakantie oorden per 15 oktober voor alle rassen toegankelijk moeten zijn. In een toelichting op het wetsvoorstel zei de verant woordelijke minister, Her- nus Kriel, dat eigenaars van publieke gelegenheden die blijven discrimineren, vanaf deze datum niet meer op wettelijke bescherming kun nen rekenen en strafrechte lijk vervolgd kunnen wor den. De liberale oppositie en ver scheidene anti-apartheids- organisaties hebben het re geringsplan met instem ming begroet, terwijl de Konservatieve Partij het scherp heeft veroordeeld. Een andere beruchte pijler van de 'sociale' apartheid, de Groepsgebiedenwet, die voorschrijft wie waar moet wonen, zal in de loop van het volgend jaar vervangen wor den door een nieuwe, „voor iedereen aanvaardbare, niet-discriminerende rege ling", aldus De Klerk twee maanden geleden. Met deze maatregelen wil Pretoria de vaart in het her vormingsproces houden en de 'internationale gemeen schap' van haar oprechtheid overtuigen. De regering hoopt dan ook dat de EG- landen voldoende onder de indruk van haar besluitvaar digheid zullen zijn geraakt om op de Europese top, later deze maand in Dublin, een aantal sancties op te heffen. In dit verband zal Pretoria vermoedelijk ook een andere troef uitspelen: de, in elk ge val gedeeltelijke, opheffing van de nu vier jaar oude noodtoestand. De regering moet daarover uiterlijk acht juni, 17 dagen voor de top, de knoop doorhakken. geerd. De bonden zetten hun ac ties voorlopig voort. Na afloop van het kabinetsbe raad zei Simons dat het kabinet een 'open' gesprek wil, dat naar zijn mening zeker enkele weken gaat 'aanslepen'. Het accent zal moeten liggen op verlichting van de werkdruk in de zorgsec tor en verbetering van de kwali teit van de zorg, aldus Simons. Beide zaken gaan volgens het kabinet boven inkomensverbe tering. Daar waar knelpunten bestaan op de arbeidsmarkt, de zorgsec tor onvoldoende aantrekkelijk is en vacatures niet kunnen wor den opgevuld, wil het kabinet proberen herintredende vrou wen, werklozen en minderheden aan werk te helpen. Daar is vol gens Simons tot nu tot weinig van terechtgekomen. Functie differentiatie en het zogenoem de Voorjaarsoverleg op 22 juni tussen kabinet en sociale part ners over het sociaal-econo misch beleid, moeten hier een oplossing voor bieden. Simons is bereid een nieuwe af weging te maken binnen de 680 miljoen gulden die hij voor de hele kabinetsperiode extra be schikbaar heeft voor de volksge zondheid. Zo kan meer geld voor de zorgsector beschikbaar ko men Ook kan geld eerder dan volgens de huidige planning worden uitgegeven. Mocht aan het eind van alle ge sprekken blijken dat er knelpun ten overblijven „in financiële zin" dan wil het kabinet bezien of daaraan iets gedaan kan wor den. Hiervoor is dan de 150 mil joen gulden uitgetrokken. (Zie ook pagina 9) WASHINGTON - Gorbatsjov maakte gisteren, net als bij zijn bezoek aan de VS in 1987, weer een uitstapje waar zijn veiligheidsagenten niet op rekenden: hij stapte om de hoek bij het Witte Huis uit de auto om de mensen een hand te schudden en met ze te praten (foto AFP) (Van onze correspondenten WASHINGTON - Sovjet-leider Gorbatsjov heeft gisteren in de Russische ambassade in Was hington de Four Freedoms Award ontvangen van het Franklin en Eleanor Roosevelt Instituut. Gorbatsjov zou de onderschei ding vorige maand hebben uit gereikt gekregen in Middelburg, waar het instituut vanwege de Zeeuwse voorouders van Roose velt gevestigd is, maar daar moest om veiligheidsredenen van worden afgezien. De Sovjet-president ontving de onderscheiding uit handen van een delegatie onder leiding van voormalig Amerikaans VN-am- bassadeur William Vandenheu- vel, de voorzitter van het insti tuut, en de bekende historicus Arthur Schlesinger. In een speech prees Schlesinger Gorbatsjov voor diens leider schap dat Roosevelts visie van een wereld waarin de vier be langrijkste vrijheden (vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van angst en vrijheid van willekeur) gel den, naderbij heeft gebracht. Vandenheuvel had al eerder in een schriftelijke toelichting la ten weten: „President Gorbats jov heeft een revolutie geleid die de wereld veranderd heeft. Het tijdperk van perestrojka en glas nost in de Sovjetunie heeft het mogelijk gemaakt de voorwaar den te scheppen waaronder de uitdaging die de vier vrijheden stellen, kan worden vervuld". De Four Freedoms Awards wor den sinds 1951 uitgereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het bevor deren van de vier vrijheden zoals president Roosevelt die in 1941 in zijn befaamde rede aan het Congres formuleerde. NAARDEN (GPD) - Een docent van de christelijke Minister- parkmavo in Naarden heeft 45 leerlingen vooraf tijdens de les vragen en antwoorden toege speeld van het eindexamen ge schiedenis. De leerlingen moe ten het examen over enige tijd opnieuw maken. Het bestuur van de vereniging christelijke onderwijs Naarden heeft de leerkracht voor onbe paalde tijd met ziekteverlof ge stuurd. De docent was lid van de voorbe reidingscommissie voor het ein dexamen, de CEVO. (Advertentie) bij Nederlands grootste klokkenspeciaalzaak Klokkenmakerij Broekhuis, Grote Kerkstraat 13-20, Steenbergen (N.-B.) van 10.00-17.00 uur. (Advertentie) Noordweg 467 - Middelburg 01180-12042 (Advertentie) Naar natuurlijk. Café Pubbles Café Zwart Grote Markt 32 Dam 15 Goes Amsterdam (Advertentie) In uw regionale dagblad slaat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (iccsink Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 0118*84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1