Ritzen staat voor gat van bijna 2 miljard Meer gasexport om gat Kok te dichten Strijders vóór Apartheid Zeeuwen in de vieze lucht Executies China, kort voor eerste verjaardag bloedbad |JA 13 17 "Nieuws waar Je niet zomaar doorheen crosst!' Kwestie Duitsland naar later verschoven In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. mmmmtmmam 233e jaargang no. 122 Vrijdag 1 juni 1990 CAMPINGMEUBELEN Moldavië erkent onafhankelijk Litouwen Duitsland Geen operaties Fosfaat-ver bod Opgelegd Profclub ■■■■■HHaaK Wachtgelden WIR-probleem Compensatie Duitse tol Belastingen Kritiek Smog-waarschuwing Voorbeeld 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Eindelijk regen Eerst zonnig. Vanmiddag toenemende bewolking en later buien. Maximum temperatuur rond 25 graden. Meest matige zuidelijke wind. W^ÊÊÊÊÊIÊKÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊË Nu in onze showroom: de 1990-dessins campingstoelen en tafels. o.a. dealer van Lafuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Sfeer tijdens top ontspannen Van onze correspondenten) WASHINGTON Ondanks ge schillen over het Navo-lidmaat- schap van een herenigd Duits land en over Litouwen hebben de presidenten Bush en Gor batsjov donderdag in een ont spannen sfeer hun eerste ge sprekken gevoerd. Ze bereikten daarbij overeenstemming over een aantal ontwapeningsak koorden. Jfa een tweede gespreksronde zei Gorbatsjov gisteravond laat fiat de Duitse kwestie naar later jvas verschoven. De ministers van buitenlandse zaken van bei de landen zullen de kwestie „in Be diepte bespreken" alvorens pesluiten worden genomen. Vandaag zullen akkoorden wor sen ondertekend over de drasti sche vermindering van het aan bal chemische wapens van de twee supermachten, en over het MOSKOU (RTR/ANP) - De Op perste Sovjet van de Sovjet-re- publiek Moldavië heeft donder dag Litouwen als onafhankelij ke republiek erkend. Volgens het Sovjet-persbureau Tass wil Moldavië rechtstreeks diplo matieke, economische, politie ke en culturele banden aangaan met Litouwen. Een woordvoerder van het Mol- davische Volksfront, de grootste nationalistische organisatie in de zuidelijke Sovjet-republiek, heeft verklaard dat de betreffen de resolutie aangenomen is met 194 tegen 29 stemmen. testen van kernwapens, zo kon digde de woordvoerder van Bush, Marlin Fitzwater, aan. De woordvoerder zei dat de twee leiders bovendien hopen van daag een principe-akkoord te kunnen tekenen met daarin de voornaamste bestanddelen van het zogenaamde START:ver- drag dat het aantal lange-af- standsraketten met 30 procent moet doen verminderen. Geen duidelijke vooruitgang is bereikt bij de onderhandelingen over het verminderen van de conventionele (niet-nucleaire) wapens en troepen in Europa, zo zei Fitzwater. Maar Bush en Gorbatsjov zullen hierover niet temin vandaag een intentie verklaring uitgeven, kondigde hij aan. Die intentieverklaring moet worden gezien als een stap naar verdere overeenstemming. Sov jet-woordvoerder Maslennikov voorspelde dat de beide presi denten nog dit jaar akkoorden zullen tekenen over zowel de conventionele ontwapening als over START. Voor Bush en Gorbatsjov don derdagochtend aan hun eerste gespreksronde begonnen, had den de twee supermachten in niet mis te verstane bewoordin gen hun positie over het Duitse Navo-lidmaatschap uiteenge zet. Nadat Gorbatsjov woensdag in het Canadese Ottawa had ge waarschuwd dat het Westen niet moet proberen de Sovjetunie een Duits lidmaatschap van de Navo op te dringen, zei de Ame rikaanse minister Baker donder dagochtend dat dat lidmaat schap voor de VS „ononderhan delbaar" is. Minister Maij-Weggen Verkeer en Waterstaat) wil een wettelijk verbod op fosfaat in wasmidde len. De bewindsvrouw gaat daarmee lijnrecht in tegen haar eigen partij. Het CDA is name lijk juist voorstander van vrij willige afspraken met het bedrijfsleven om C het milieu te saneren. Lege operatiekamers in het Ro de Kruis-ziekenhuis in Zierik- zee, zondagsdiensten in streek ziekenhuis De Honte in Terneu- zen en het Goese verpleeghuis Ter Valcke: weer een actiedag van personeel in de Zeeuwse gezondheids zorg. ■ÉllHBBl In Vlissingen zijn drie vracht schepen opgelegd. Een van de drie. de B. A. Chris, wordt via de rechtbank verkocht wegens schuld van de in in Gibraltar gevestig de rederij. wêêêêm WASHINGTON - President Bush (links) en Sovjet-president Gorbatsjov maakten na de verwelkomingsceremonie een wandeling in de tuinen van het Witte Huis waarbij het uiterst ontspannen toeging (foto AFP) Het staat nu als een paal boven ivater, dat de VC Vlissingen vol gend seizoen in het betaald voet bal zal spelen. Gisteravond be sloot de gemeenteraad onder applaus de club financieel te steunen. Daarmee is de profli centie van de KNVB ook zeker geworden, evenals de komst van twee (grote) O 1 sponsors. I M DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen (onderwijs) moet in 1994 een financieel gat in zijn begro- r ting van 1,95 miljard gulden zien te dichten. Dit blijkt uit de i Voorjaarsnota, een stuk waarin minister Kok van financiën aangeeft hoe het gaat met de lo pende begroting 1990. Ritzen heeft vier problemen. Zo kost het basisonderwijs circa 350 miljoen gulden meer dan voorzien. Meer leerlingen in het hoger onderwijs leidt tot hogere uitgaven en een groter beroep op de studiefinanciering. Het gaat dan om circa 200 miljoen gulden dit jaar, oplopend naar 950 mil joen gulden in 1994. Dit pro bleem komt bovenop een nog openstaande taakstelling om te bezuinigen op de studiefinancie ring van 390 miljoen gulden in 1991, oplopend naar bijna 650 miljoen gulden in 1994. Een ander probleem is de drei gende overschrijding van aan werkloze leerkrachten uit te ke ren wachtgelden. Het gaat dan om 250 miljoen gulden dit jaar, oplopend naar 350 miljoen gul den in 1994. Kok stelt dat het kabinet nog deze maand een pakket structu rele (blijvende) maatregelen wil nemen om de financiële proble men bij Onderwijs voor 1990 en latere jaren op te vangen. Over de WIR-uitgaven meldt Kok in de Voorjaarsnota dat zich in 1990 en latere jaren „een nog niet exact te kwantificeren, maar toch substantiële" over schrijding voordoet. Indien het uitgavenpatroon voor de WIR de rest van dit jaar blijft zoals het nu is, gaat het voor 1990 al leen al om 875 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer) is bereid het weg transport voor circa 50 procent te compenseren voor de schade die de wegvervoerders lijden door de voorgenomen tolhef fing in de Bondsrepubliek. Dat heeft de minister donderdag la ten weten. Zij moet echter eerst met minis ter Alders overleggen. De com pensatie wordt namelijk gefi nancierd uit de opbrengst van de verhoging van de dieselac cijns, die per 1 januari is inge gaan. DEN HAAG (GPD) - Het ka binet heeft besloten meer gas te exporteren dan ge pland. Het gaat dit jaar om twee miljard kubieke meter extra, een hoeveelheid die verdubbelt in het jaar 1994. Met de extra gasexport, waarvan minister Kok (fi nanciën) melding maakt in de Voorjaarsnote die hij gis teren aan de Kamer zond, moet een tegenvaller bij de gasbaten worden opgevan gen. Die tegenvaller ontstaat nu de dollarkoers gemiddeld la ger uitkomt dan voorzien. Dit is van belang aangezien olieprijzen in dollars worden uitgedrukt en de gasprijs ge koppeld is aan de prijs van olie. Het kabinet gaat er voor dit jaar vanuit dat de dollar gemiddeld f 1.90 waard zal zijn. Eerder was de waarde verondersteld op f2,05. Voor 1991 gaat het kabinet er van uit dat de dollar f 1,85 waard zal zijn, tegen de eerder bere kende waarde van f 1,90. Ondanks de extra gasver- koop wordt voor 1991 reke ning gehouden met een da ling van de gasbaten van 100 miljoen gulden, oplopend jaar 200 miljoen in het jaar daarna. Aangezien er in 1993 en 1994 oplopende extra hoe veelheden gas de grens over moeten, nemen de gasbaten dan toe. Het positieve voor deel in 1994 wordt geschat op 300 miljoen gulden. Tot nu toe staat voor de WIR dit jaar 1,8 miljard gulden in de be groting. Kok schrijft dat het kabinet van mening is dat alle WIR-uitgaven na 1 januari 1990, die niet in de begroting stonden, via nadere maatregelen gecompenseerd moeten worden. Het gaat dan om maatregelen waardoor WIR-betalingen in de tijd wor den gespreid en om tijdelijke maatregelen, ten laste van het bedrijfsleven. Het probleem 1990 zal daarbij worden betrok ken. Het kabinet heeft besloten de ra ming voor de belastinginkom sten dit jaar met 900 miljoen gul den te verlagen. Zo moet de doorwerking van een belasting tegenvaller van 3,1 miljard gul den uit 1989 opgevangen wor den. Er zijn ook meevallers. Door alle mee- en tegenvallers komt het fi nancieringstekort op 5 procent uit (gemikt werd op 5,25 procent, circa 1 miljard gulden meer). Het beslag van belastingen en pre mies op elke verdiende gulden ligt op 53,1 procent (gemikt werd op maximaal 53,6 procent, circa 2 miljard gulden meer). De oppositiepartijen hebben keihard uitgehaald naar het ka binet omdat de ministers er niet in zijn geslaagd oplossingen te vinden voor de financiële pro blemen bij Onderwijs en de WIR. „Het vooruitschuiven van de structurele overschrijdingen op de onderwijsbegroting en de in terne ruzies rond de WIR-proble- matiek, getuigen van zeer wei nig daadkracht en een groeiend gebrek aan eensgezindheid in het kabinet. Daardoor heeft het kabinet slechts een ontkrachte Voorjaarsnota kunnen presente ren", aldus WD-kamerlid De Korte. D66'er Ybema noemde de Voor jaarsnota „teleurstellend". Ina Brouwer (Groen Links) bestem pelde de Voorjaarsnota als een „non-paper". Volgens haar geeft het stuk opnieuw aan wat nu het belangrijkste kenmerk van het kabinet wordt: een opvallend gebrek aan daadkracht. D66 en Groen Links willen dat het kabinet de ruimte die er nu is in de collectieve lastendruk voor enige verhoging, gebruikt voor een oplossing van de problemen in de gezondheidszorg. JOHANNESBURG - Leden van de Afrikaner Weerstands Beweging demonstreerden donderdag op de Dag van de Republiek in Zuid-Afrika vechttechnieken. De beweging onder leiding van de uiterst rechtse leider Eugène Terre Blanche is voor handhaving van de rassenscheiding in Zuid-Afrika en kondigde eerder aan daarvoor desnoods de wapens te zullen opnemen foto De- nis FarrellAP) MIDDELBURG Zeeuwen die 'zeer gevoelig' zijn voor smog, zoals cara-patiënten, doen er dezer dagen goed aan zich niet langdurig in te spannen of aan de buitenlucht bloot te stellen. De smogfase 1, die vrijdagoch tend voor Zeeland werd afge kondigd, houdt nog een tijdlang aan. Dat was gisteravond de verwachting van Provinciale Waterstaat. Ook in Zuid-Holland in sprake van smogfase 1. Dit houdt in dat Provinciale Waterstaat klaar staat om, mocht de luchtvervui ling nog ernstiger vormen aan nemen, het bedrijfsleven en de bevolking op te roepen maatre gelen te nemen. Deze fase 1 treedt in zodra duidelijk is dat het ozongehalte in de lucht de 180 microgram per kubieke me ter lucht voor langere tijd over schrijdt. Dat was gistermiddag voor het eerst dit jaar het geval. Bij het meetpunt Zierikzee was het ozongehalte het hoogst om drie uur 's middags. Er werd daar toen 229 microgram gemeten. Bij de Braakman in Zeeuwsch- Vlaanderen was de concentratie om 16 uur opgelopen tot 200 mi crogram. Vorig jaar, toen de nor men scherper waren, zouden dergelijke concentraties ozon aanleiding zijn geweest om het bedrijfsleven en de automobilis ten op te roepen hun verontrei nigende activiteiten zoveel mo gelijk te beperken. Nu gebeurt dit pas wanneer verwacht wordt dat het ozon-gehalte de 240 mi crogram voor langere tijd over schrijdt. Ozon ontstaat door inwerking van de zon op verontreinigende stoffen in de lucht. Reden waar om het gehalte meestal het hoogst is in de middaguren. Vol gens ir L. Leynse, medewerker buitenluchtkwaliteit van Pro vinciale Waterstaat, is momen teel sprake van een 'verontreini gingspakket' dat blijft hangen vanwege de geringe windsnel heid. Hij hield er gisteren reke ning mee dat die situatie zeker nog tot zaterdag voortduurt. Advertentie PEKING (AFP/DPA) - In de Chi nese hoofdstad Peking zijn woensdag, kort voor de eerste verjaardag van het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede op 4 juni elf 'misdadigers' ter dood veroordeeld en onmiddel lijk terechtgesteld door middel van nekschoten met pistolen. De officiële pers, die ook gewag maakte van duizenden arresta ties, zei dat het gaat om een „campagne ter zuivering" van de hoofdstad met het oog op de Aziatische Spelen van 22 sep tember tot 7 oktober. Waarne mers zien echter in de executies een waarschuwing aan critici' om op 4 juni niets te onderne men. Het Dagblad van Peking merkte op dat de inspanningen van de veiligheidsautoriteiten in de strijd tegen de misdaad „met en thousiasme zijn ontvangen door de massa's. Het dagblad China Daily gaf donderdag nog een voorbeeld van de wijze waarop de voorbe reidingen voor de spelen door werken in het dagelijks leven. Het verhaalt van een moeder die in toorn onstak omdat haar dochtertje van vier jaar oud niet de naam wist van de panda, die het symbool is voor de spelen: De panda heet Pan Pan en prent dat in de hersenen, anders ga je de volgende keer over de knie". Drie dissidenten in Peking za gen er donderdag op het laatste moment vanaf een persconfe rentie te geven. Zij wilden een open brief aan de Chinese lei ding bekendmaken, waarin wordt gevraagd om vrijlating van politieke gevangenen, die vorig jaar werden gearresteerd. Hu Dejian, een rockzanger, die indertijd uit Taiwan naar China kwam en de buitenlandse pers had willen ontvangen in zijn huis samen met twee andere dis sidenten, professor Gao Xin en de econoom Zhu Duo, waar schuwde via de telefoon dat de persconferentie niet doorging. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: Ik wil de PZC j voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Mi s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1