Toenemende inflatie in de EG Ziekenhuisraad roept 13 juni uit tot actiedag Gorbatsjov voert overleg in Canada Sergeant gedood in Brokopondo-gebied 11 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Tegenstander Gorbatsjov president Rusland In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Later meer bewolking <aMS» 233e jaargang no. 120 Woensdag 30 mei 1990 FAVO RIT Electro- en motormaaiers voor de kleinere tuinen. Zeer scherp geprijsd Populair "Ikwoon zelfstandig èn veilig, want ik heb een KOMMALFOON." Boeren Brabant mogen niet meer beregenen Journalist Frank Onnen overleden Harde actie Klachten Steeds meer klachten bij Patiëntenplatform Aan vooravond van top met Bush Kraakverbod Vliegveld Winkelhart Edberg 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BULEN GAAT SNELLER 01184 84215 Eerst zonnige geleidelijk toenemende bewolking en 's avonds mogelijk een bui. Temperatuur 19 graden. Zwakke zuidelijke wind. J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134 -1 255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 01100 - 32288 Jeltsin trekt aan langste eind MOSKOU (RTR/AFP) - De radi cale politicus Boris Jeltsin, die geldt als een politieke tegen stander van Sovjet-president Michail Gorbatsjov, is dinsdag gekozen tot president van Rus land, verreweg de grootste van de vijftien deelrepublieken van de Sovjetunie. Jeltsin behaalde 535 stemmen, vier meer dan de vereiste 531 stemmen. De belangrijkste te genkandidaat, premier Alek- sandr Vlasov, behaalde 467 stemmen. De nieuwe president van Rusland is de leider van het radicaal-democratische Rus sisch blok. Hij slaagde er eind vorige week tot twee keer toe niet in de absolute meerderheid te behalen. Na zijn verkiezing sprak Jeltsin met klem beweringen tegen dat hij uit is op het uittreden van Rusland uit de Sovjetunie. ,,Ik sta voor de soevereiniteit van de unie, voor de gelijkheid en onaf hankelijkheid van alle republie ken, zodat hun kracht onze ster ke unie extra kan versterken", aldus Jeltsin. Op de vraag of hij wil dat Rusland deel blijft uit maken van de Sovjetunie, zei hij: „Ja en alleen dat". Rusland vormt driekwart van het grond gebied van de Sovjetunie en her bergt de helft van de 285 miljoen inwoners. De 59-jarige afgevaardigde uit Sverdlovsk in de Oeral leek vaak een verliezer. Maar telkens kwam hij terug en hij vormt nu een factor in het openbare leven van de Sovjetunie waar nie mand omheen kan. In maart van dit jaar koos maar liefst 70 pro cent van de kiezers in zijn dis trict in Sverdlovsk hem tot af gevaardigde in het parlement van Rusland. Al ettelijke jaren is hij partijleider in de stad met 1,3 miljoen inwoners in de Oeral. In februari 1988 werd hij uit het Politburo verwijderd, nadat hij enkele maanden eerder de func tie van partijchef in Moskou ver loor. Sindsdien werden de ver schillen met Gorbatsjov steeds duidelijker. Jeltsin hekelde het trage tempo van de hervormin gen en aarzelde de afgelopen maanden zelfs niet, te wijzen op het risico dat de perestrojka op korte termijn „begraven" wordt. In zijn autobiografie „Getuige nis van een opposant" noemt Jeltsin president Gorbatsjov „mijn eeuwige tegenstander, ie mand die dol is op halve maatre gelen en halve stappen". Gor batsjov verbergt de irritatie niet meer, die Jeltsin bij hem op roept. Hij haalde Gorbatsov vo rige week uit naar Jeltsin, waar bij hij hem er van beschuldigde dat hij probeerde het socialisme uit Rusland te „verbannen". Onlangs toonde Jeltsin zich op timistisch over de kans op posi tieve samenwerking met de pre sident en partijleider van de Sovjetunie. „Ik denk dat ik het nog steeds met Gorbatsjov eens kan worden", zei hij vorige week tegen een Finse krant. De Russische Federatie is de economische motor van de Sov- BRUSSEL (ANP) - De prijzen van consumptie goederen in de EG zijn de afgelopen maand met 0,9 procent gestegen. Dat is vooral te wij ten aan scherpe prijsstijgingen in het Ver enigd Koninkrijk, Griekenland en Portugal. Dat blijkt uit cijfers van het Europees Bureau voor Statistiek die dinsdag in Brussel zijn be kendgemaakt. In Nederland stegen de prijzen in april met een half procent tegen 0,4 procent in de vooraf gaande maand. Op jaarbasis brengt dat de in flatie op 2,1 prcoent, nog altijd het laagste per centage in de Gemeenschap. Aan de top staat Griekenland met 17,9 procent. In de EG als geheel werd het leven het afgelo pen jaar 5,4 procent duurder, vergeleken met 4,7 procent in de VS en 2,4 procent in Japan. Eurostat schrijft de scherpe prijsstijging in Groot-Brittannië vooral toe aan de omstreden poll tax, en aan een verhoging van de accijnzen op tabak, alcohol en benzine. DEN HAAG (GPD) - In het zie kenhuiswezen heerst een crisis sfeer nu de acties van verpleeg kundigen en verzorgenden zich verharden. Het aantal stakin gen gaat zich uitbreiden en op namestops zijn geen uitzonde ringen meer. De Nationale Zie kenhuisraad heeft woensdag 13 juni tot landelijke actiedag uit geroepen. Dan komen alle 600 instellingen in het ziekenhuis wezen krachtig in het geweer om de politiek en het publiek duidelijk te maken hoe nijpend de situatie is. Er zullen dan bij voorbeeld zondagsdiensten worden gedraaid. Ondertussen moet staatssecre taris Simons van volksgezond- (Advertentie) Als mij onverwachts iets gebeurt, kan ik met één druk op de knop hulp inroepen Waar ik thuis ook ben. Voor mij een zekerheid en voor de kinderen een hele geruststelling Als ik u was, zou ik meer informatie aanvragen Tel 06-821 22 46 Bereikbaar van maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 19.00 uur Direct hulp in huis met de KOMMALFOON van Siemens heid nog steeds zijn uitnodiging versturen aan de partijen in ge zondheidszorg voor overleg over de knelpunten. In een ambtelijke notitie aan de staatssecretaris van volksge zondheid zou, naar verluidt, worden erkend dat de salarissen in de verpleging voor verbete ring vatbaar zijn. Maar de ach terstand zou minder groot zijn dan de bonden aanvoeren. Die schermen met 12 procent, maar bij WVC spreekt men van nau welijks één procent. Simons be kijkt nu of hij in het kabinet BOXTEL (ANP) - Het water schap de Dommel in Boxtel heeft een beregeningsverbod uitgevaardigd voor boeren ten zuiden van het Wilhelminaka- naal, in de omgeving van Eind hoven. Het verbod treft voorlo pig vijftig boeren die gebruik maken van het oppervlaktewa ter om hun weilanden te be sproeien. Directe aanleiding voor deze maatregel is de aan houdende droogte. Watergraaf ir. A. Segers van het waterschap heeft dit dinsdag meegedeeld. Ook in het Land van Cuijk is door waterschap de Maaskant aan ruim veertig boe ren een sproeiverbod opgelegd. De Brabantse boeren hangt ove rigens een nog veel ingrijpender beregeningsverbod boven het hoofd. Om te voorkomen dat het grondwater te veel gaat dalen, wil het provinciaal bestuur op korte termijn het oppompen van grondwater drastisch inperken. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse journalist Frank Onnen is dinsdag na een slopende ziek te op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Parijs overleden. Onnen was van 1947 tot 1976 cor respondent in Parijs van de Ge meenschappelijke Pers Dienst, de organisatie waarbij ook de PZC is aangesloten. steun kan vinden om bepaalde concessies te kunnen doen. Simons' adviseurs stellen voor het werken in de gezondheids zorg aantrekkelijker te maken door onder meer de periode te verkorten, waarin leerlingen die binnen de instellingen worden opgeleid, zakgeld krijgen. Bo vendien zou het zakgeld van 400 naar 800 gulden moeten worden verhoogd. De NZR hield gisteren een extra ledenvergadering met het oog op de benarde situatie waarin zoveel acties worden voortgezet, gestart of aangekondigd dat de zaak niet langer te overzien is. Na afloop deelde voorzitter prof. dr. G.M. van Veldhoven mee dat de werkgeversorganisatie voor het eerst de aangesloten zieken huizen, verpleeghuizen en zwak- zinningeninstellingen tot collec tief verzet oproept. „Deze actiedag is voor ons een hard signaal", aldus de NZR- topman. Het voorstel van CNV-kant om de cao-ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) 'gewoon af te slui ten en het kabinet de rekening te presenteren' vindt de NZR te ris kant. Als het kabinet de cao goedkeurt maar geen extra geld geeft, zitten de instellingen zelf met nog meer financiële proble men. Bij het Landelijk Patiënten- en Consumenten Platform komen inmiddels steeds meer klachten binnen over de acties in de ge zondheidszorg. LPCP-directeur H. van der Wilk: „We constate ren dat de juridische voorwaar den voor het houden van acties worden overschreden. Wij gaan ons daarop vandaag en morgen beraden'. De samenwerkende organisa ties VVIO en NMV (Verpleeg kundigen en Verzorgenden In Opstand en Ned. Mij. Verpleeg kunde) hebben nu ook stakings- oproepen gedaan. Verplegenden en verzorgenden zullen donder dag voor maximaal 24 uur in sta king gaan op de verpleegafdelin- gen van het ziekenhuis Amstel veen, het ziekenhuis St. Joannes de Deo In Haarlem en vrijdag in het verpleeghuis Noorderhaven, Julianadorp. (Zie ook pagina 9) jetunie. De Oekraïne, de op één na grootste, heeft bezwaren te gen de economische hervormin gen waarover het Sovjet-parle ment in Moskou debatteert. Een coalitie van Rusland en de Oe kraïne kan de herstructurering van de economie, die Gorbats jov met het begrip 'perestrojka' tot een van de pijlers van zijn be leid gemaakt heeft, ernstig be lemmeren. Gorbatsjov heeft al te kampen met een vreedzame opstand in de Baltische republieken aan de Oostzee en een gewapend con flict in de op ontploffen staande zuidelijke republiek Armenië. MOSKOU- AP) (Van onze correspondenten) WASHINGTON - Terwijl hij in eigen land een reeks grote problemen heeft achtergela ten, is Sovjet-leider Gorbats jov dinsdag in Ottawa aange komen voor besprekingen met de Canadese premier Mulroney. Gorbatsjov blijft één dag in Canada. Vandaag laat in de middag zal hij doorreizen naar Washington voor een topconferentie met de Ameri kaanse president Bush. Die top zal worden afgesloten door reizen naar de land- bouwstaat Minnesota en naar San Francisco. Gorbatsjov en zijn vrouw Rai- sa werden dinsdag tegen het middaguur op het vliegveld van Ottawa begroet door on der meer een groep van 850 la waaierige schoolkinderen. Die ontvangst stond in schril le tegenstelling tot het ver trek uit Moskou, waar Gor batsjov in een sobere ceremo nie door het hele Politburo uitgeleide werd gedaan. OTTAWA - De Canadese premier Brian Mulroney (rechts) ont ving gisteren Sovjet-president Michail Gorbatsjov. Links Mila Mulroney met naast haar Raisa Gorbatsjova foto EPAIAFPI Robert Giroux) De Sovjet-president vertrok in de wetenschap dat hij een snel groeiend aantal economi sche en politieke crises ach terlaat. In het hele land bij voorbeeld wordt nog steeds op grote schaal gehamsterd uit angst voor aangekondigde prijsverhogingen. Die prijsverhogingen zijn het gevolg van een nieuw econo misch plan, dat is bedoeld om de doodzieke Sovjet-econo mie weer op de been te krij gen. Het plan wordt nog be sproken in het parlement van de Sovjetunie, maar republie ken als de Oekraine hebben al aangekondigd, de voorgestel de prijsverhogingen niet te zullen laten doorgaan. Dat maakt de bestuurlijke problemen voor Gorbatsjov er alleen maar groter op. Hij kreeg dinsdag een nieuwe te genslag te verwerken toen zijn grootste politieke rivaal, Boris Jeltsin, tot president van de Russische republiek werd gekozen. Bush zelf bereidt zich op zijn eigen wijze op de top, die don derdag en vrijdag wordt ge houden en zaterdag in het presidentiele buitenverblijf te Camp David een meer infor meel vervolg heeft, voor. Dinsdag had hij geen enkele afspraak, en die zal hij van daag ook niet hebben. De pre sident zei dinsdagmorgen van plan te zijn de twee dagen te gebruiken voor discussies met zijn adviseurs over de reeks onderwerpen die hij met Gorbatsjov te bespreken heeft. Kraken moet absoluut worden verboden. Dat vindt commissa ris van de koningin in Gronin gen H. J. L. Vonhoff. Volgens hem is kraken niet langer maat schappelijk noodzake lijk omdat er woon- C ruimte genoeg is. w 'De kans dat het een bulderbaan wordt, is voorlopig niet zo groot': het vliegveld Midden- Zeeland jubileert, vol gende maand ligt het Q er twintig jaar. w De Kleine Markt in Vlissingen op de schop: de tweede stap op de lange weg naar een nieuw winkelhart voor Vlissingen, dat begin 1992 'af moet zijn met de oplevering van een nieuw winkelcentrum met AH, Blok ker en C A aan het begin van de Wol straat. Stefan Edberg en Boris Becker waren gisteren op het Open Franse kampioenschap de grote verliezers van de eerste ronde. De titelkandidaten konden am per excuses aanvoeren voor hun slechte spel waarna ze zich ijlings uit de voe- ten maakten. I Jeltsin na zijn verkiezing met bloemen op het Rode Plein (foto Alexander Zenlianichenkol (Van onze correspondent) PARAMARIBO Een sergeant van het Surinaamse Nationaal Leger is maandag omgekomen tijdens een gevecht met het Junglecommando in het Broko pondo-gebied. In een legercom muniqué is gemeld dat de mili tair betrokken was bij 'manoeu vres' in het gebied. Het crisisteam van de regering, bestaande uit de ministers Soe- mita, Radakishun en Venetiaan, gaat er nog steeds van uit dat het leger niet betrokken is bij het gewapende conflict in Mid- den-Suriname, zoals legerleider Bouterse afgelopen zondag aan president Shankar heeft ge meld. Radakishun: „Als rege ring stellen we vertrouwen in al le overheidsfunctionarissen tot dat anders blijkt. Wel zal presi dent Shankar de bevelhebber om een uiteenzetting vragen". Volgens Soemita heeft de rege ring geen opdracht gegeven aan het leger om op te rukken naar de bezette stuwdam. Het Junglecommando zegt zeker te weten dat het Nationaal Leger steun heeft verleend aan de 'A- gula-groep', die sinds maandag de stuwdam bezet houdt. „Het leger ging tijdens de gevechten zo ver, om de manschappen van het Junglecommando vanuit een helikopter te beschieten", aldus Brunswijk in een schrifte lijke verklaring. Het Junglecom mando heeft zich uit de omge ving van de stuwdam terugge trokken, „op een niet nader te noemen plaats van waaruit ze de strijd zal voortzetten". De Agu- la-groep heeft in een gesprek met de regering in Paramaribo geëist, dat het Junglecomman do binnen 24 uur uit Midden-Su- riname verdwijnt. Brunswijk moet zijn vertrek uit het gebied publiekelijk bekendmaken, zo eist de Agula-groep, die voorna melijk bestaat uit Saramacca- ner bosnegers, die het Jungle commando de rug hebben toege keerd uit ontevredenheid over het beleid. De Agula-groep, van wie leider Barabas vermoedelijk is gesneu veld bij de stuwdam, dreigt van daag het door Brunswijk bezette bauxietdorp Moengo aan te val len als de eisen niet worden inge willigd. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie Jnlmk |JA Naam: Adres: PC Plaats: I LrasraJ I 1 I Ik wil de PZC j 4 weken lang J voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1