Auto-Lease Walcheren na Britse pers hekelt veiligheid Limburg Nieuwe president van Colombia wil steun bij strijd tegen drugs Kandidaten Solidariteit boeken winst in steden Toren dicht Kamer eist harde aanpak krakers Wegvervoer dreigt Bonn met blokkade ANDIJVIE EN GEHAKT 1.69 2 brillen halen,! betalen Doden in Roermond Australische advocaten li Zonnig en droog 233e jaargang no. 119 Dinsdag 29 mei 1990 WIJ LEASEN ALLE MERKEN AUTO'S TEGEN CONCURRERENDE TARIEVEN Kom langs voor informatie! L Walesa wendt spoorwegstaking af 8J Kasparov Familiehuis t ü- Varkens Gullit Vliegverkeer Frankrijk in de war door actie Mandela in ziekenhuis Andijvie, kilo Gehakt half-om-half, kilo 4039 7.49 A QC 500g®@@&§WT9 albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind, uit oost later uit het zuiden. Mid- dagtemperatuur 17 graden. Gildeweg 22 - Vlissingen was vergissing ROERMOND (GPD) - De IRA- aanslag op de twee Australi sche advocaten Nick Spanos (28) en Stephen John Melrose (24), zondagavond gepleegd op de Markt in Roermond, is een 'tragische vergissing'. Het on dergrondse Ierse Republikeinse Leger heeft dat in een gister avond in Dublin uitgebrachte verklaring gemeld en heeft in diezelfde boodschap 'spijt be tuigd'. De twee Australiërs woonden in Londen en werkten daar als advocaten, gespeciali seerd in bedrijfsrecht. Hun li- ROERMOND (GPD) - Hoofdofficier van justitie mr. J. Booster heeft gisteren de loftrompet gestoken over de manier waarop de politie gestart is met het onderzoek naar de zondagavond ge pleegde IRA-aanslag in Roermond. Booster om schrijft het team dat aan de zaak werkt, als een 'zeer vlug en vlot lopende organi satie, die heel snel lijnen wist te leggen naar het bui tenland'. Terwijl hij de snelle aanpak van de politie bejubelde, be kritiseerde de Engelsspre kende media openlijk de naar hun idee slappe beveili ging in de regio Limburg en de onzichtbare of zelfs afwe zige bewaking aan de Belgi sche en Westduitse grens posten. Volgens Booster is de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) in zowel binnen- als buitenland pijlsnel ge waarschuwd, evenals de lan delijke 'terreurofficier' van justitie mr. Den Os. Het Re cherche Bijstands Team (RBT) dat het onderzoek leidt, bestaat uit de vaste kern van stafmedewerkers die ook participeerden in het onderzoek naar de IRA-aan- slagen van 1988 in Roer mond en Nieuw-Bergen. „Ik kan bogen op een zeer des kundig team dat nog steeds in contact staat met het bui tenland". Aan de lovende woorden van mr. Booster hechtte de in groten getale aanwezige En gelssprekende pers weinig of geen waarde. In Europa ge stationeerde corresponden ten van Australische televi siemaatschappijen en ook Britse journalisten vroegen zich openlijk af of zij hun kij kers in het avondjoumaal moesten mededelen dat Limburg een uitermate ge vaarlijke regio in West-Euro pa aan het worden is. En dat dit gebied gemeden moet worden. Van onze correspondent) BOGOTA - Cesar Gaviria, de zondag gekozen Colombiaanse president, eist dat het Westen meer doet tegen de consumptie van drugs. „Zoniet", zo waar schuwde hij, „dan wordt het steeds moeilijker voor de Co- lombianen om te accepteren dat hun offers geen klankbord vin den. Steun met de mond, verkla ringen dat ook wij slachtoffers zijn en geen schuld hebben, is niet genoeg. De drugssmokkel is een internationaal probleem". Met bijna alle stemmen geteld, stond Gaviria, evenals de huidi ge president Virgilio Barco lid van de liberale partij, maandag op 47 procent. Alvaro Gomez, een dissident van de conserva tieve partij, kwam op dik 24 pro cent. Antonio Navarro Wolff, van de tot politieke partij omge vormde guerrillabeweging M-19, behaalde bijna 13 procent. Het stemgedrag op het platte land was van doorslaggevende betekenis voor de overwinning van Gaviria. Daar werd in de meeste gevallen het traditionele Advertentie Middelburg Goes, Hulst Terneuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal chamen werden gisteren pas rond het middaguur geborgen omdat langdurig is gezocht naar veronderstelde verborgen explosieven en het intensieve sporenonderzoek pas bij dag licht kon beginnen. De Australiërs reden in een auto met Brits kenteken en de IRA- leden hebben hen naar alle waarschijnlijkheid aangezien voor Britse militairen. De hoofd officier van justitie in Roermond heeft gistermiddag honderddui zend gulden uitgeloofd voor de tip die leidt naar de IR A-leden die de aanslag uitvoerden. Daar bij werden de 29-jarige Lyndal McCredie, echtgenote van Mel rose en Vicky Cross (24), een ken nis van Spanos, niet geraakt. Het verhoor van de twee vrou wen heeft volgens de politie wei nig of niets opgeleverd. Melrose stond buiten de auto foto's te maken van het Roermondse stadhuis toen hij werd doodge schoten. Spanos zat op de ach terbank toen ook hij werd ge dood. De Australische slachtoffers wa ren voor een weekeind naar Ne derland gekomen. Ze hadden onder meer een Van Gogh-ten- toonstelling bezocht. Ze wilden de nacht doorbrengen in Roer mond, om vandaaruit de volgen de dag nog wat kennissen te be zoeken in West-Duitsland. In het Belgische Leopoldsburg is gisterochtend de vluchtauto van de daders teruggevonden. Deze bruine Mazda werd bran dend, twee uur na de aanslag in Roermond, op een militair schietterrein aangetroffen. Een deel van het uit 45 rechercheurs bestaande Recherche Bijstands Team heeft de auto op de nog slechts schaars aanwezige spo ren onderzocht. Dat onderzoek zou weinig hebben opgeleverd en gisteravond herhaalde een woordvoerder dat nog geen en kel spoor in de richting van mo gelijke daders wijst. Logischer wijs wordt nu ook in België naar hen gespeurd. Meestal eist de IRA de aanslagen overigens op vanaf het moment dat zij veron derstelt dat de schutters in vei ligheid zijn. stemgedrag gehandhaafd. Maar in de grote steden, en met name in Bogota en Medellfn, werd Ga viria ernstig bedreigd door Alva ro Gomez. Daarmee is het sinds de vorige eeuw heersende twee partijenstelsel in Colombia doorbroken. „Wij wilden het onmogelijke en hebben in een paar maanden het onverwachte bereikt", zo erken de een toch teleurgestelde Go mez zijn nederlaag. De 71-jarige politicus liet doorschemeren dat hij op basis van de uitslag een aandeel in de macht wil opeisen. Het grote aantal niet-stemmers (ongeveer 55 procent) is deels te wijten aan al het geweld dat aan de verkiezingen vooraf ging. Pas toen 's ochtends bleek dat het overal rustig bleef, gingen velen alsnog stemmen. Na het sluiten van de stembus sen kwamen dertien mensen om bij twee aanslagen ten zuidoos ten van Bogota. Veel Colombia- nen vragen zich af of Gaviria nog wei in leven zal zijn als hij op 7 augustus officieel moet worden beëdigd. 028 UTRECHT - De Landelijke Studenten Vakbond wilde maandag met een spandoek vanaf de Domtoren in Utrecht demonstreren voor duidelijkheid over het studiefinancie ringsbeleid. De toren sluit echter om 16 uur en de studenten kwamen pas na dat tijdstip aan, zodat weinig anders restte dan het doek op de grond uit te rollen. In Amsterdam doorzochten studenten van het Amsterdams Aktie Komitee (AAK) maandagochtend het hoofdkantoor van de Partij van de Arbeid met vergrootglazen om te kij ken of zij duidelijkheid in het beleid van minister Ritzen konden vinden (foto Hans SteinmeijerlANP) WARSCHAU (AFP) - De kandi daten van de burgercomités van Solidariteit hebben in ver scheidene steden een eclatante overwinning behaald bij de ge meenteraadsverkiezingen die zondag in Polen zijn gehouden. Vólgens de eerste uitslagen heb ben vertegenwoordigers van So lidariteit het bijzonder goed ge daan in Gdansk en Krakau en behaalden zij ook een overtui gende overwinning in Przemsyl in het zuidoosten en Czestocho- wa in het midden van het land. De opkomst bij de verkiezingen was laag. Slechts 41,2 procent van de stemgerechtigden nam de moeite zijn stem uit te bren gen. Ook in Warschau was Solidari teit de duidelijke winnaar, aldus vakbondsbronnen. Kandidaten van de burgercomités van het vakverbond behaalden in de ze ven deelraden van de stad 304 van de 344 zetels. De sociaal-democratische partij (voormalige communisten) kwam in Warschau op de tweede plaats, aldus dezelfde bronnen. Van kleine steden en dorpen op het platteland waren nog geen cijfers beschikbaar en het kan zijn dat de trend daar anders is. Lech Walesa heeft de door Soli dariteit geleide regering Mazo- wiecki maandag behoed voor een nationale spoorwegstaking. Hij wist de stakingsleiders in Slupsk over te halen hun acties op te schorten. Walesa zal in ruil daarvoor zich bij de regering sterk maken voor een loonsver hoging van 20 procent. Volgens Poolse commentatoren heeft vooral de economische malaise ertoe geleid dat het opkomstper centage tijdens de gemeente raadsverkiezingen van zondag maar net boven de veertig pro cent kwam. Door het akkoord kwam een ein de aan het isolement waarin een groot aantal Poolse Oostzeeha vens sinds de stakingsacties ver keerde. Walesa heeft met zijn op- Schaakwereldkampioen Garry Kasparov stort zich in de poli tiek. Hij behoort tot de oprich ters van een nieuwe politieke partij in de Sovjetunie met een anti-commu- O nistische inslag. O De actie voor de bouw van een familiehuis bij de Den Hoedkli niek in Rotterdam heeft het streefbedrag van 3,7 miljoen gul den opgeleverd. Het gebouw kan eind dit Q jaar klaar zijn. w "WE1 i' r; r*-3>?4V; h Varkensfokkers in Zeeuivsch- Vlaanderen lijden nog steeds onder een verbod op het vervoer van varkens, ondanks het feit dat in de streek zelf geen varkenspest is geconstateerd. D. Hannewijk, voorzitter van de Zeeuwse varkenshouders, pleit voor scherp ge controleerde vrije *1 handel. I w Bij de eerste training van Oranje in Wenen voor de vriendschap pelijke wedstrijd morgen (woensdag) tegen Oostenrijk wordt er toch nog gelachen. Maar interim-bondscoach Been hakker verzekert dat nu een serieuze perio- C de is aangebroken. I w treden voorkomen dat het con flict tussen spoorwegarbeiders en de regering de economische hervormingspolitiek zou door kruisen. De vakbondsleider die vorige week nog zei dat de sta kingsacties konden leiden tot een burgeroorlog stelde maan dag dat de acties een begrijpelij ke uiting waren van arbeiders die door de economische poli tiek werden getroffen. DEN HAAG (GPD) - De drie gro te partijen in de Tweede Kamer vinden dat hard moet worden opgetreden tegen de krakers die het afgelopen weekeinde be trokken waren bij rellen en plunderingen in Groningen. CDA, PvdA en WD vinden dat de rechter beslag moet leggen op lonen, zakgeld of uitkeringen van de krakers om daarmee de door hen veroorzaakte schade te betalen. „Zij moeten het in hun porte monnee voelen", zegt het CDA- kamerlid Van der Burg. „De kra kers zullen wel enige vorm van inkomen hebben. Daarop moet beslag worden gelegd. Het liefst voor een reeks van jaren, opdat ze het nog lang zullen heugen wat ze gepresteerd hebben in Groningen". Ook PvdA-kamerlid mevrouw Calsbeek is voor de harde lijn. „Wat in Groningen is gebeurd, is buitengewoon laakbaar en kan niet in deze samenleving. Als de rechter die mogelijkheid geeft, moet er gekort worden op de lo nen of uitkeringen van de kra kers". Iedereen die schade aanbrengt, is daarvoor verantwoordelijk, meent het VVD-kamerlid Kort hals. Hij wil dat schadevergoe ding als straf wordt ingevoerd. Pagina 3: Groningen wil kra kers laten betalen PARIJS (AP) - Als gevolg van een 24-uursstaking van de Fran se luchtverkeersleiders en tech nici ondervond het vliegver keer naar en van Frankrijk maandag veel hinder. Veel vluchten van de KLM vervie len. De staking was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis voor betere werkomstandighe den en een verlichting van de werklast. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - ANC-lei- der Nelson Mandela is afgelo pen zondag in het ziekenhuis opgenomen, waarschijnlijk we gens prostaatproblemen. Het zou de tweede keer zijn dat de nu 71-jarige Mandela om deze reden is opgenomen. Enkele ja ren geleden, toen hij nog gevan gen zat, is hij aan zijn prostaat geopereerd. Mandeia's nieuwe prostaatpro blemen betekenen dat hij zijn voor deze week geplande reis naar Europa zal moeten uitstel len. Mandela kreeg maandag be zoek van zijn vrouw Winnie. BRUSSEL (ANP) - De weg vervoerders uit zes Europe se landen, waaronder Ne derland, hebben maandag in Brussel gedreigd met een blokkade van de Bondsre publiek Duitsland als dat land vasthoudt aan de in voering van een tolheffing voor vrachtwagens per 1 ju li. Onder andere Nederlands Vervoer en het NOB Weg transport doen een „laatste oproep" op Bonn af te zien van de tol en zo te vermijden dat het „bij het begin van de zomervakantie tot een Eu ropese verkeers-chaos komt". De verenigde trans porteurs zullen ook de Euro pese Commissie en de ande re lidstaten onder druk zet ten. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tegen inlevering van deze bon I (Geldig t/m 23 juni 1990) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. ROERMOND - De lichamen van de door de IRA in Roermond omgebrachte Australische toeristen bleven dertien uur op de Markt en op de achterbank van de auto liggen totdat de politie het onderzoek ter plekke had voltooid foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1