\ërschöore Poging doorbraak in conflict rond gezondheidszorg Politie arresteert krakers Weinig animo Poolse kiezer Patiëntenstop Rotterdams verpleeghuis "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst" IRA beticht Poging om paniek over prijsstijgingen te voorkomen Roermond: Gorbatsjov maant tot rust 15 Miljoen buitenlanders in Hemelvaartsweekeinde UUR FOTOSERVICE In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Vorst treft aardappel Smog in Athene 90 km Zeilrace Solleveld HVV'24 Wat kouder 233e jaargang no. 118 Maandag 28 mei 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Derde aanslag Simons nodigt partijen uit Grens Jeltsin Vernielingen in binnenstad Groningen Spoorwegstaking dreigt Democratie 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BEUEN GAAT SNELLER 01184-84215 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Droog weer met zonnige perioden en af en toe wat bewolking. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen. De middagtemperatuur ligt rond de 15 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZIERtKZEE ■m ROERMOND (GPD) - Bij een schietpartij op de markt in Roermond zijn gisteravond kort na elf uur twee mannen ge dood. „Alles wijst erop dat het om een IRA-aanslag gaat", al dus hoofdinspecteur J. Kuijpers van de gemeentepolitie Roer mond. Volgens getuigen zijn er zeven of acht schoten gelost met een half- automatisch geweer. De aanslag moet zijn gepleegd door drie ge maskerde personen op het mo ment dat de twee mannen in een Citroen BX met Brits nummer bord wilden stappen. De daders zijn ontkomen met een don kerkleurige auto, vermoedelijk een Mazda. De IRA pleegde al eerder aansla gen in Limburg. In mei 1988 ont plofte een autobom in Nieuw Bergen, waarbij twee Britse mi litairen om het leven kwamen en een ernstig gewond raakte. Op dezelfde dag werd ook in Roer mond een aanslag gepleegd. Daarbij vond een Brit de dood toen hij in zijn auto werd bescho ten; een ander raakte gewond. De aanslag in Roermond is de derde in twee weken tijd die op het conto van de IRA wordt ge schreven. Bij twee aanslagen in Londen kwam eerder een Britse militair om het leven en raakten in totaal acht mensen gewond. De militair kwam om toen zijn auto bij het starten van de motor explodeerde; de IRA had er een bom onder gemonteerd. Bij de aanslag in Noord-Londen raakte ook een voorbijganger gewond. Enkele dagen voor de aanslag in Noord-Londen explodeerde in een zuidelijk stadsdeel een bom die in een perkje voor een oplei dingscentrum van het leger was verstopt. MOSKOU (AFP/RTR/UPI) - Pre sident Michail Gorbatsjov heeft zondag via de Sovjet-televisie een beroep op de bevolking ge daan niet in paniek te raken over de aangekondigde prijs stijgingen van levensmiddelen. De maatregelen zijn een nood zakelijke stap op weg naar een markteconomie, aldus de Sov jetleider, die tot kalmte maan de en zei dat zijn regering de problemen zou oplossen. Ruim drie kwartier trok Gor batsjov uit voor zijn pleidooi voor het economisch hervor mingsprogramma van zijn rege ring. De aangekondigde verdrie voudiging van de broodprijzen per 1 juli zijn volgens Gorbatsjov noodzakelijk om de veel te dure invoer van graan terug te drin gen. Juist deze prijsverhoging heeft in verscheidene steden in het land geleid tot hamsteren van meel en andere levensmid delen. „Ik vraag u niet in paniek te ra ken. We hebben nu meer dan ooit wederzijds begrip nodig", zo richtte Gorbatsjov zich tot de DEN HAAG (GPD) - In enkele streken van ons land dreigt een ramp voor de aardappeltelers door de nog steeds aanhouden de nachtvorst. Op sommige plaatsen op de hoger gelegen gronden blijkt 80 tot 85 procent van het aardappelgewas door de nachtvorst van de afgelopen dagen ernstig te zijn aangetast. Vooral de aardappelen die vroeg zijn gepoot en waarvan het ge was goed boven de grond staat, hebben van de kou te lijden ge had. M DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Simons nodigt van daag de partijen in de gezond heidszorg uit voor een gesprek over de knelpunten die er be staan ten aanzien van de werk druk in ziekenhuizen en instel lingen. Binnen twee maanden wil hij met een plan komen om die knelpunten op te lossen. Daarvoor heeft hij tot en met 1994 een bedrag van 2,2 miljard Sulden beschikbaar. Van het kabinet heeft Simons toestemming gekregen om een gedeelte van dit bedrag, name lijk 550 miljoen gulden die voor volgend jaar was bestemd, al dit iaar te besteden. „Mocht blijken dat de financiën niet voldoende zijn om de werkdruk te verlagen, dan ben ik de eerste die bij het kabinet meer geld zal vragen", aldus de staatssecretaris van volksgezondheid het afgelopen weekeinde. Simons heeft vanaf 1 januari van dit jaar al 130 miljoen gulden ex tra beschikbaar gesteld voor het opvullen van 2000 vacatures. Hij vroeg zich af wat er met dat geld is gebeurd. Met de gezondheids zorg wil hij de komende weken prioriteiten stellen om de knel punten op een rij te zetten en prioriteiten te stellen. Hij denkt dat in de eerste plaats de werk druk in de verpleegtehuizen ver minderd moet worden. Over de acties die de verpleeg kundigen voeren, zei hij dat de grens is bereikt als daardoor schade voor de patiënten ont staat. Simons hoopt dat de ver schillende groeperingen in de gezondheidszorg zullen ingaan op zijn uitnodiging gezamenlijk plannen op te stellen om zo snel mogelijk uit de problemen te ko men. „Het geld is ervoor. Als we met elkaar goede plannen kun nen opzetten, betekent dat de komende jaren enkele duizen den extra banen in de gezond heidszorg". De staatssecretaris zei het on verantwoord te vinden dat de werkers in de gezondheidszorg nu „een prestigeslag leveren om 130 miljoen gulden meer voor de verlaging van de werkdruk, ter wijl een gigantisch bedrag van 2,2 miljard gulden nog niet is be steed". In de geestelijke gezond heidszorg zijn 3400 extra ar beidsplaatsen beschikbaar ge steld, maar de vraag is volgens bevolking. Hij zei dat een nood- begroting nodig was voor de rest van het jaar, anders „wordt de si tuatie nog meer gespannen, nog moeilijker of, om het maar eer lijk te zeggen, nog gevaarlijker". Het Sovjet-parlement zet van daag de beraadslagingen over het economisch hervormings programma van de Sovjetunie voort. Afgelopen donderdag werd het programma gepresen teerd door premier Nikolaj Ryzj- kov. Afgevaardigden uit meer dan 130 steden van de Sovjetunie zijn zaterdag bijeengekomen voor de oprichting van een „be wust anti-communistische" De mocratische Partij van Rusland. Nikolaj Tvarkin, afgevaardigde in de Opperste Sovjet (parle ment) en voorzitter van het orga nisatiecomité van de nieuwe partij, verklaarde dat het invoe ren van een meerpartijenstelsel en een vrije markteconomie de belangrijkste programmapun ten van de DPR zijn. De „73-jari- ge heerschappij" van de commu nistische partij acht de DPR het belangrijkste struikelblok voor de ontwikkeling van de Sovjetu nie. De oprichtingsvergadering wordt vandaag besloten met het kiezen van het eerste partijbe stuur. Boris Jeltsin heeft ook zaterdag middag bij de tweede stemronde van de presidentsverkiezing voor de deelrepubliek Rusland geen meerderheid van stemmen behaald. Dat hebben waarne mers gemeld. Vrijdagavond was de eerste ron de. Jeltsin, een radicale tegen stander van het beleid van Gor batsjov, haalde 503 stemmen. Zijn directe concurrent, de con servatieve politicus Vladimir Polozkov, haalde 458 stemmen. Hierdoor behaalde geen van bei den de benodigde meerderheid van 531 stemmen in het 1060 af gevaardigden tellende Russi sche parlement. Door de uitslag zijn nieuwe pre sidentsverkiezingen nodig waar bij de hele procedure van kandi daatstelling opnieuw gevolgd moet worden. Simons waar de mensen van daan gehaald moeten worden. CNV-voorzitter Henk Hofstede heeft gewaarschuwd dat zijn vakcentrale niet zal deelnemen aan het voorjaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners als het kabinet niet de eerste stap zet om te problemen in de ge zondheidszorg op te lossen. Hof stede vindt het hoog tijd dat de regeringsfracties CDA en PvdA staatssecretaris Simons op het matje roepen. Onder de huidige omstandigheden is een verho ging van de ziektekostenpremie met 0,1 procent verantwoord, meent Hofstede. Voor de komende week zijn meer en hardere acties door verpleeg kundigen en verzorgenden aan gekondigd. Voordat er ongeluk ken gebeuren, moet volgens Hof stede het kabinet extra geld be schikbaar stellen. De FNV deelt de bezorgdheid van het CNV, maar wil nog geen verband leggen tussen een op lossing van het conflict en de deelname aan het voorjaars overleg. ATHENE (AP) - Meer dan 700 inwoners van Athene zijn het afgelopen weekeinde in zieken huizen opgenomen met hartklachten en ademhalings problemen vanwege de smog in de Griekse hoofdstad. Door de extreem hoge tempera tuur voor de tijd van het jaar (34 graden Celcius) bleven de uit laatgassen van auto's en fabrie ken langer hangen dan gewoon lijk. De door krakers opgeworpen barricades bij het Wolters-Noordhoff-complex in Groningen (foto Karei ZwaneveldlANP) GRONINGEN (GPD) - De krakers van het Wolters-Noordhoff- complex in Groningen, die zaterdag voor meer dan een miljoen gulden schade aanrichtten in de stad, hebben zich gisteroch tend zonder enig verweer overgegeven. Alle 139 krakers werden gearresteerd. Onder hen bevonden zich enkele Westduitsers en Italianen. Een leger van 400 politiemensen, onder wie tweehon derd man Mobiele Eenheid, werd ingezet om het zwaar gebarri cadeerde krakerscomplex te ontruimen. De sloop van de pan den is direct na de ontruiming begonnen. Op de plaats van het Wolters-Noordhoffcomplex komt een nieuwe openbare biblio theek. De politie begon zaterdagmorgen om half vijf met de belegering van het gebouwencomplex nadat volstrekt onverwacht rellen en plunderingen waren uitgebroken. Tientallen krakers waren een nabijgelegen advocatenkantoor binnengedrongen en een kan toorgebouw van de gemeente Groningen. Ook forceerden zij toe gang tot een tegenover het Wolters-Noordhoff-complex gelegen café en sleepten de inboedel naar buiten. Het aanvankelijke plan om het gekraakte complex via het dak binnen te dringen mislukte, omdat een uit Amsterdam gekomen hoogwerker de dienst weigerde. Terwijl snel een andere hoogwer ker naar Groningen werd gereden, zag de politie kans op de bega ne grond het complex binnen te dringen. Later werd ook via het dak in een van de oude gebouwen een toegang gemaakt. Tot een ontmoeting met de krakers kwam het evenwel nog niet. Enige minuten kwamen zij het pand uit, waar zij zich verzameld bleken te hebben in een kelder. De Poolse premier Mazowiecki gooit zijn stembiljet in de stembus (foto EPA) WARSCHAU (RTR/AFP) - In Polen zijn zondagochtend de stembussen geopend voor de eerste vrije gemeenteraadsver kiezingen in 50 jaar, maar on danks dat kon de belangstelling van de kiezers bepaald niet ver pletterend worden genoemd. Tegen drie uur 's middags was in de meeste kiesdistricten nog niet 30 procent van de kiezers komen opdagen. Zondag riepen de leiders van de acht dagen oude spoorwegsta king op tot uitbreiding van hun acties in het hele land, uit pro- ROTTERDAM (ANP) - Het verpleeghuis voor demente bejaar den Breede Vliet in Rotterdam-Hoogvliet neemt vanaf vandaag voor onbepaalde tijd geen patiënten meer aan. Aanleiding is volgens directeur W.J. Schutterop de „ziekmakende" werkdruk voor het personeel als gevolg van het financiële beleid van de overheid. De directie wil met het besluit voorkomen dat nog meer perso neel zal afhaken en de zorg voor de patiënten op een onaanvaard baar laag niveau zou komen. Het is voor zover bekend de eerste keer dat een Nederlands verpleeghuis om deze reden zo'n maat regel neemt. Schutterop zegt dat werkdruk en verloop in verpleeghuizen gro ter is dan in ziekenhuizen. Dat geldt met name in de grotere ste den. Het Rijk geeft echter geen extra geld om iets aan deze speci fieke problemen te doen. Het gevolg is, aldus de directeur, dat veel werknemers, vooral vrouwelijke tweeverdieners, het voor gezien houden. Schutterop beklemtoont dat de 150 patiënten in Breede Vliet nu nog op een goede behandeling kunnen rekenen. Zonder die pa tiëntenstop kan hij die garantie niet geven en dreigen situaties waarbij patiënten „vier uur moeten wachten totdat zij uit hun bed worden geholpen". Een ambtelijke werkgroep van het ministerie van verkeer advi seert om de maximum snelheid van auto's op snelwegen terug te brengen tot 90 kilometer per uur. Bela?igrijkste reden voor die maatregel is het terugbren gen van de uit stoot van schadelijke O stoffen. O Na een perfecte zeildag, vrijdag, was het zaterdag kwakkelen tij dens de Zesde Oosterschelde Race. De deelnemende jachten kwamen door gebrek aan wind bijna niet vooruit. Door alle mo gelijke zeilen bij te zetten lukte het de meeste schepen toch de ingekortefi- C nish te halen. Gerrit Solleveld deed zaterdag goede zaken. Na een monster ontsnapping met Adrie Kools besliste de renner uit de ploeg van Jan Raas de saaie Ronde van Midden-Zeeland in de stra ten van Goes. Hij demarreerde en had op de streep acht seconden voor- Q sprong. w HVV'24 en Olympia uit Boxtel gooiden het gisteren op een ak koordje. Beide ploegen hadden aan een gelijk spel voldoende om te promoveren naar de twee de klasse. De wanvertoning ein digde dan ook prompt in 1-1, waarna de Hulsteren een groots onthaal kregen. DEN HAAG (GPD) - Het afgelo pen lange Hemelvaartsweek einde hebben ruim een miljoen buitenlandse toeristen een be zoek van een of twee dagen aan ons land gebracht. Volgens het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) zijn dat er 150.000 meer dan was verwacht. Ook de Nederlanders zelf trokken er dank zij het mooie weer in eigen land massaal op uit; 800.000 na men een korte binnenlandse vakantie, zo maakte het NBT gisteren bekend. Vooral de cam pings hebben van het toeristi sche top-weekeinde geprofi teerd; bungalowparken en ho tels waren redelijk tot goed be zet. In Amsterdam waren al voor het weekeinde alleen nog maar kamers vrij in de duurde re hotels. De meeste belangstelling van de toeristen ging uit naar de attrac tieparken en dierentuinen. Die kregen het afgelopen weekeinde meer bezoekers te verwerken dan vorig jaar met Hemelvaart of de afgelopen paasdagen. Bij de Efteling bijvoorbeeld waren van donderdag tot en met zater dagavond al 77.000 bezoekers geteld; 38.000 mensen bezochten Madurodam en Duinrell. Van de dierentuinen kreeg het Noorder dierenpark in Emmen de meeste bezoekers: 42.500. Voor de expo sitie in het Van Gogh-museum in Amsterdam was zoveel be langstelling, dat het bordje 'uit verkocht' moest worden opge hangen.. De grote stroom toeristen heeft voor veel drukte op de wegen ge zorgd. Woensdag' al ontstonden in de avondspits grote files: om half zes waren er 28 files met een totale lengte van meer dan 170 kilometer. Om tien uur 's avonds was de laatste file opgelost; er deden zich 38 ongevallen voor, waarbij tachtig auto's waren be trokken. Ook op Hemelvaarts dag was het flink druk op de we gen. Rond het middaguur ont stonden er vijftien files met een totale lengte van 130 kilometer; er werden bij de verkeerspolitie 15 ongelukken gemeld. Daarbij waren 29 auto's betrokken. Zon dag aan het eind van de middag was het weer druk op de wegen toen de grote stroom toeristen huiswaarts keerde. (Advertentie) test tegen het economische pro gramma van de regering. De actieleiders wezen zaterdag avond een oproep af van de lei der van Solidariteit Lech Walesa het werk te hervatten. In een communiqué dat door Radio- Warschau werd voorgelezen rie pen zij op tot een nationale waarschuwingsstaking, van daag, van anderhalf uur. Deze zou worden gevolgd door een al gemene staking vanaf 18.00 uur op dinsdag. De Polen moeten ruim 2400 plaatstelijke gemeenteraden en 52.000 raadsleden kiezen (uit 147.000 kandidaten) die het be stuur moeten overnemen van de staat in de Poolse steden en dor pen. Er doen ongeveer 80 politie ke partijen mee. De regering zegt dat de verkie zingen een vreedzame revolutie zijn die de democratie dicht bij de bevolking moet brengen, ne gen maanden nadat Solidariteit een einde maakte aan het com munistisch bewind in het land. De eerste resultaten worden vandaag bekendgemaakt, maar de definitieve uitslag zal tot woensdag op zich laten wach ten, aldus de nationale kiescom missie. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bl'HIliC .lolillk |JA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC j 4 weken lang [voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1