COURANT CNV-bond vreest ongelukken in gezondheidszorg Miljoenenschade bij brand Yerseke Run op brood in de Sovjetunie ÉÉAc iiIf ./T/jfrV Bn Litouwen wijst voorstel Gorbatsjov van de hand 15 Elfstedenrijders leven aanzienlijk langer dan gemiddelde bevolking Milieu-bezwaren tegen nieuw voorstel voor flitstrein TULIP Olivetti zeeland tt Zonnige perioden 233e jaargang no. 117 Zaterdag 26 mei 1990 m CAMPINGMEUBELEN ACCESSOIRES- SUPERMARKT Milieu Operatieafdeling week dicht Premier Ryzjkov treedt af bij uitblijven steun voor plan 2.999,- 3.899,- Arafat Grieks Meetkunde j'. 4 Zielzorg Omstandigheden Onderzoek ziekenhuis Leiden Onder gemiddelde DE BRUG NAAR DE TOEKOMST mm Droog met weinig bewolking. Maxi mum temperatuur rond 17 a 18 gra den. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. WÊk im J f\ Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. o.a. dealer van Latuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg - Ringbaan V,- 01100 - 1 14 40 ww wm w, ww, w, w, w/w WW?* XGV-tracé raakt Roosendaal (Van onze correspondent DEN HAAG/ROOSENDAAL - Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat heeft een nieuw tracé voor de TGV voor gesteld. Haar ambtenaren en de medewerkers van de Neder landse Spoorwegen gaan nu studeren op de mogelijkheid om de flitstrein ten westen van Roosendaal te laten rijden. Bij Willemstad zou hij dan onder of Maij-Weggen over het Hollandsch Diep moe ten gaan. De nieuwe variant is bedacht in overleg met de Belgische ver keersminister Dehaene en het dagelijks bestuur van de provin cie Noord-Brabant. Van Antwer pen tot Essen zou de bestaande spoorlijn in gebruik blijven. Zo dra de trein op Nederlands grondgebied komt, zou er een nieuw, speciaal voor supersnelle treinen geschikt spoor moeten worden aangelegd. Volgens de nieuwste inzichten zou de trein even ten westen van de Roosendaalse nieuwbouw wijk Tolberg moeten komen. Vervolgens wil de minister laten onderzoeken of het mogelijk is de trein voor een klein stuk pa rallel te laten lopen aan de A17, de rijksweg Roosendaal-Moer- dijk. Bij het Mark-Vlietkanaal zou de TGV af moeten buigen en rechtstreeks noordwaarts naar Willemstad rijden. Daar is vol gens de nieuwste stippellijn op de kaart een kruising met het Hollandsch Diep voorzien. In een persbericht laat het mi nisterie weten dat de Belgische minister van Verkeer een onder zoek instelt naar de mogelijkhe den om de TGV op Belgische grondgebied harder te laten rij den dan de 160 kilometer die mo gelijk zijn op een niet aangepast spoor. De spoorlijn Antwerpen- Essen zou in dat geval omge bouwd worden tot een lijn waar met tweehonderd kilometer per uur over kan worden gereden. In Nederland kan de trein tot Rot terdam met driehonderd kilo meter per uur doorflitsen. Het ministerie meldt dat het tra cé dat België wenst - via Ossen- drecht-Bergen op Zoom naar Willemstad - op grote bezwaren van Noordbrabandse zijde stuit omdat hier gevoelig milieuge bied wordt aangetast. „Het door Nederland gewenste tracé langs de A16 (de snelweg Antwerpen- Moerdijk) stuit in België op soortgelijke problemen. De tus senvariant die nu wordt onder zocht, is in principe voor beide landen en voor de provincie Bra bant aanvaardbaar". Volgens Maij-Weggen is het „een mooie gulden middenweg om uit de problemen te komen". Maar volgens gedeputeerde A. Brug man (ruimtelijke ordening) is de route ten westen van Roosen daal ook allerminst ideaal. „We zaten voor het probleem dat elke variant langs Bergen op Zoom voor ons onbespreekbaar is. Dat geldt voor de mogelijkheden ten westen (door het Markiezaatsge- bied en/of langs de Rijn-Schelde- verbinding) en ten oosten van Bergen op Zoom", aldus Brug man. Volgens de gedeputeerde kiest de provincie nog altijd voor het gebruiken van de bestaande spoorlijn Antwerpen-Moerdijk. „Onze tweede keus is het tracé langs de A16 en als derde keus hebben we nu de variant ten westen van Roosendaal ge noemd. We zijn er niet dol en thousiast over, maar als provin ciebestuur liepen we het risico dat we helemaal niet meer zou den kunnen meepraten. We heb ben deze mogelijkheid globaal (Slot zie pagina 3 kolom 6) MOSKOU (DPA) - De vice-president van het parlement van Litou wen, Kazimieras Motiekas, heeft vrijdag het aanbod van Sovjet-lei- der Michail Gorbasjov voor een eventuele onafhankelijkheid van de Baltische republiek afgewezen. Gorbatsjov zei donderdag dat Litouwen binnen twee a drie jaar onafhankelijk zou kunnen zijn, indien de republiek haar onafhan- kelijksverklaring opschort. In een interview met de Litouwse televisie wees Motiekas gistermor gen opnieuw de eis van Moskou af om de 11 maart aangenomen onaf hankelijkheidsverklaring in te trekken of op te schorten. „Er kan zelfs geen sprake zijn van een tijdelijke opschorting van de verkla ring", aldus de Motiekas. De afgelopen nacht reden opnieuw tanks en pantserwagens door het centrum van de Litouwse hoofdstad Vilnius. De tanks waren met rode vlaggen getooid. UTRECHT (ANP) - „Als de ac ties nog weken voortduren, gaat de zaak escaleren en drei gen er ongelukken. Zelfs bij de werknemers in de gezondheids zorg raakt het geduld eens op. De beide regeringspartijen PvdA en CDA moeten hun ver antwoordelijkheid nemen. Er moet hoe dan ook extra geld op tafel komen om de werkdruk in de gëzondheidszorg te vermin deren. Dat kan via een minima le premieverhoging van nog geen tientje per jaar. Waar pra ten we nou helemaal over?" Dat zegt woordvoerder D. de Geus van de CFO, de bij het CNV aangesloten vakbond, die samen met de andere bonden de barricaden heeft bestegen voor hogere salarissen en lagere werkdruk in de gezondheids zorg. De acties gaan maandag hun vijfde week in. Nu staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) nog steeds de hand op de knip houdt, hebben de bonden een verharding van de acties aange kondigd. Een voorbode van die grimmiger actievormen dient zich aan in het St Joseph-ziekenhuis in Veg- hel. Tegen de zin van de vakbon- pen in gaat daar volgende week en afdeling waar operatie-pa- ienten worden verpleegd vijf agen lang dicht. "oordvoerder Jonkers van het ëghelse actiecomité zegt dat ie afwijzende houding van itaatssecretaris Simons voor Advertentie hem en zijn collega's de reden is geweest om naar hardere actie middelen te grijpen. „Simons wil geen cent extra geven en dat is voor ons de druppel die de em mer doet overlopen. Die man zou eens een tijdje met ons mee moeten lopen in het ziekenhuis. Dan piept ie wel anders. Dan lig gen die miljoenen morgen op ta fel. Echt, de maat is meer dan vol. Desnoods moeten we dan toch maar lange tijd gaan sta ken met alle nare gevolgen van dien. Zoals het nu gaat, zo kan het echt niet meer". (zie ook pagina 11) De brand legde de opslagloods volledig in de as en ontwikkelde een enorme hitte (foto Willem Mieras} YERSEKE - Een felle uitslaande brand heeft vrijdagmiddag een opslagloods, een champignonkwekerij, een duiventil, een hondenkennel en een kippenhok volledig in de as gelegd. De brand die ontstond in de opslagloods van de firma Van der Jagt aan de Steeweg in Yerseke, richtte bijelkaar voor bijna vijf mil joen gulden schade aan. Het vuur, dat even na het middaguur in de opslagloods ontdekt werd, is vermoedelijk onstaan doordat eerder op de dag in de buurt van de loods hout verstookt was. De brandweer vermoedt dat de straffe wind vonken heeft overgeblazen. De loods, die was afgeladen met houten pallets, bielzen en kisten, brandde als een fakkel. De verkeersgroep van de Middelburgse politie moest er aan te pas komen om de overweldigende publieke belangstelling in goede banen te leiden. Door de sterke wind sloeg het vuur over naar de verschillende hokken en de champignonkwekerij van de buren, de firma Kos ten. De brandweerkorpsen van Yerseke en Kruiningen begonnen meteen met het blussen en nathouden van de champignonkwe kerij, waarin het woonhuis van de familie Kosten is gebouwd. Het woonhuis kon worden behouden, hoewel het aanzienlijke water- en rookschade leed. De champignonkwekerij ging verlo ren. Toen de brandweer enkele minuten na de melding arriveerde stond de loods al zodanig in lichterlaaie dat er geen redden meer aan was. De brandweerkorpsen concentreerde zich daarom op het behouden van de kwekerij en het woonhuis. De meeste dieren in de hokken konden op tijd worden vrijgela ten. Alleen in het kippenhok vielen onder kalkoenen en hennen enkele slachtoffers. De landbouwgewassen op naburige percelen bouwland verschroeiden door de enorme hitte. De vlammen laai den zo hoog op dat ze in Zeeuwsch-Vlaanderen duidelijk te zien waren. XT compact 2 2 drive's 30 Mb incl. monitor AT compact 3 1 drive 40 Mb incl. monitor Prijzen excl. BTW AUTOMATISERING Segeersstraat 28/33 Postbus 1 4330 AA Middelburg Tel. 01180-28832 MOSKOU (RTR/AFP) - In de Sovjetunie is heftig gereageerd op de economische hervor mingsmaatregelen van premier Nikolaj Ryzjkov. In Moskou is de bevolking massaal gaan hamsteren en in de Oekraïne hebben regering, oppositie en mijnwerkers met acties ge dreigd als Ryzjkov zijn plannen uitvoert. Ryzjkov zei vrijdag dat hij zal aftreden indien hij geen steun krijgt voor zijn pak ket radicale hervormingen dat de Sovjet-economie moet ver anderen in een markt-econo- mie. „Indien de regering geen ver trouwen krijgt, dan moet een nieuwe regering aan het werk", zo zei Ryzjkov op een persconfe rentie na de al anderhalve dag voortdurende debatten in de Opperste Sovjet (parlement) over zijn programma. „Indien de bevolking er geen vertrouwen in heeft dan zal ik niet tegen hun wil ingaan", zo zei hij. Wat betreft het houden van een referendum over de voorzie ne grote prijsverhogingen - de prijs van brood zal na 1 juli ver drievoudigen - hield Ryzjkov zich op de vlakte: „Wij hebben instemming van de bevolking nodig. Als de Opperste Sovjet het programma ondersteunt, dan moet zij bepalen op welke wijze de bevolking moet worden gehoord." „Het is ondenkbaar dat er prijshervormingen wor den doorgevoerd zonder de be volking daarover te raadple gen". Radicale hervormers in het par lement hebben het economisch programma gekraakt. Zij zeg gen dat de plannen de economi sche crisis in de Sovjetunie niet zullen oplossen. De radicale vleugel, onder aanvoering van Boris Jeltsin, eist dat het parle ment zijn vertrouwen in de rege ring opzegt. Ryzjkov bevestigde vrijdag dat er in Moskou paniekinkopen plaatsvinden. Hij riep op tot kalmte. „Wij hebben begrepen dat er zich verscheidene negatie ve verschijnselen hebben voor gedaan. Deze golf, met name wat betreft brood en broodproduk- ten, is door de helft van het land getrokken". „Een aantal men sen wordt bezorgd, zij beginnen het te begrijpen en nu heeft de golf Moskou bereikt. Ik roep op tot terughoudendheid en kalm te in deze kwestie". PLO-leider Yasir Arafat is giste ren in Genève na zijn rede voor de VN-veiligheidsraad onthaald op een lang applaus. Hoofdpunt in Arafats toespraak was het sturen van VN-troepen naar de bezette gebieden.De Israëlische vertegenwoordigers verlieten uit protest de O zaal. O Ard van Sighem van de Scholen gemeenschap Walcheren in Mid delburg was zegge en schrijve de enige kandidaat die vrijdag ein dexamen Grieks deed. Een gege ven dat de interesse voor de klassieke talen tanende is. Ard werd beloond met een roomsoes met het Griekse woord tychen (succes}. J/ICÖUtfO Fotograaf Ger Dekkers ziet het cultuurlandschap met meetkun dige precisie. Een ten toonstelling Zee- O O Lucht-Land. 0 Pastoor Omer Gielliet, beeldend kunstenaar en milieu-activist leverde veertig jaar O C unieke zielzorg. mL 3 Inwoners van Moskou staan in de rij voor een winkel na de presentatie van een economie-plan waarin staat dat de prijzen voor eerste levensbehoeften fors zullen stijgen (foto AP) De autoriteiten in Moskou heb ben vrijdag echter reeds het ze kere voor het onzekere genomen en maatregelen afgekondigd. De komende twee weken mogen winkels alleen nog produkten slijten aan kopers die kunnen bewijzen dat ze Moskoviet zijn. Nadat Ryzjkov zijn plannen donderdag presenteerde is in Moskou de verkoop van haver, meel en boter verzesvoudigd, zo meldde Interfax, een bulletin van Radio Moskou. De leiders van de communisti sche partij in de Sovjetunie zijn vastberaden om de radicale lei der Boris Jeltsin geen president van de republiek Rusland te la ten worden. Daarom werd vrij dag Aleksandr Vlasov, de gema tigde aanhanger van Gorbats jov, gevraagd plaats te maken voor zijn conservatieve partijge noot Ivan Polozkov. De rijen van de communisten zijn gesloten, zo concluderen waarnemers in Moskou. Aleksandr Vlasov, die lange tijd als de grote favoriet gold voor de verkiezing tot president van de grootste Sovjet-republiek, ver baasde vrijdag vriend en vijand met zijn terugtreden. „Omstan digheden dwingen me te kiezen. Ik trek mijn kandidatuur in", al dus Vlasov. De aankondiging volgde op een nacht van uren lang overleg in de communisti sche gelederen. UTRECHT (ANP) - Atleten die in staat zijn een grote li chamelijke inspanning te leveren hebben kans op een langer leven dan de gemid delde bevolking. Onderzoekers van de afde ling klinische epidemiolo gie van het Academisch Zie kenhuis Leiden conclude ren dit aan de hand van een onderzoek onder de deelne mers aan de Elfstedentocht van 1956. Ze hebben de levensver wachting van de mannelijke deelnemers aan de tocht ver geleken met die van de ge middelde Nederlandse be volking. De „vervolgperio- de" was 32 jaar (tot en met 1988). De onderzoekers, J.L.C.M. van Saase, W.P.M. Noteboom en J.P. Vanden- broucke, hebben informatie over de sterfte verzameld via de bevolkingsregisters van de Nederlandse gemeenten. Ze onderscheidden vier groepen: wedstrijdrijders en toerrijders die al dan niet binnen de gestelde tijd de fi nish bereikten: alle 259 deel nemers aan de wedstrijd, 1000 toerrijders die op tijd binnen waren en 1000 toerrij ders die de 200 kilometer lan ge tocht niet uitschaatsten. Terwijl statistisch gezien (op grond van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek) 423 sterfgevallen hadden mogen worden ver wacht, bleken er in die 32 jaar maar 321 deelnemers aan de Elfstedentocht van 1956 te zijn overleden (24 procent onder het gemiddel de). Opvallend is dat de overle ving van de topsporters on der de schaatsers nauwelijks verschilde van die van de ge middelde bevolking: de sterfte onder wedstrijdrij ders die op tijd de finish be reikten lag slechts 10 pro cent lager. Bij deelnemers aan de toer die wel of niet op tijd aan kwamen lag het aantal sterf gevallen respectievelijk 28 en 20 procent onder het ge middelde voor de hele bevol king. Advertentie (Advertentie) SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GBTERNEUZEN-Tel. 01150-97505 Infodatec Systems B.V. Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1