PZC Opvoeding van hond en baas zo kan 't ook, een beeld I varia Imancipatie in mannenwerknog ver te zoeken Professor buigt zich over 'milieu in volgende eeuw' dierelantijnen Houdingen Gedrag 'lezen' Enige vrouw Keuken Water drinken Jitzondering lachelijk Sociaal VRIJDAG 25 MEI 1990 rouw hoort niet in de haven - 4 'Zif -fe a*jit - 9 Een onderworpen(links) en een dominante hond (foto Joan ne van den Berg Uit de vele 'ongelukken' die plaats vinden door agressief gedrag van hon den, mag worden aangeno men, dat er ergens iets goed fout zit in de relatie tussen baas en hond. Wat er echter fout is valt nauwelijks te be palen, wanneer het roedel gedrag van de hond niet vol ledig is bestudeerd. Twee Utrechtse biologen, mevrouw drs J. A. M. van der Borg en drs J. F. Siegers, hebben een onderzoek inge steld naar het gedrag van honden in een roedel en meer in het bijzonder naar de regulering van de do minantieverhoudingen zo als het in het persbericht werd genoemd en waarvoor de wetenschappelijke prijs van de kennelclub 'Cynophi- dan voorheen aan het ge drag van de hond waar te ne men wat het dier van plan is en dat kan voor iedere eige naar van een hond natuur lijk van groot belang zijn. De begeleider van dit studiepro ject, drs ing W. J. Netto, ont wierp enige tijd geleden voor de dierenbescherming een gedragstest voor asielhon den, waardoor het in princi pe mogelijk is het gedrag van het dier in verschillende situaties te voorspellen en daardoor de kans te vergro ten het dier bij een passende baas te plaatsen. Daarnaast zijn er opvoe dingscursussen voor baas en hond, waar instructeurs de baas leren zien welke infor matie de houding van de II I M I I II I I I I II I II I II I II I I I lia' werd toegekend. De beoordelingscommissie was van mening, dat het betref fende onderzoek een belang rijke bijdrage levert tot het functioneren van honden in de samenleving. Hoewel het doctoraal-onder- zoek nog niet is gepubli ceerd, was mevrouw drs Van der Borg zo vriendelijk in een gesprek al iets meer over dit onderzoek te vertellen. Het vond plaats met een roe del van de Koninklijke Maatschappij voor Dierge neeskunde en wel in de Utrechtse Universiteit. De roedel bestond uit zes tien honden, waarvan er ech ter door loopsheid en andere oorzaken soms enkele afvie len. 's Nachts waren de die ren in een kennel gehuisvest, maar werden zodra het licht werd vrij gelaten op een ter- reintje van de universiteit. Na het dagelijks terugke rend kennismakings- en be groetingsgedrag begonnen de dieren al vanaf de eerste dag de rangorde te bepalen. Elke beweging, elke grauw en elke houding werd door de onderzoekers vastgelegd en per computer geanali- seerd. Gebleken is dat men bij hon den zeven hoofdhoudingen kan onderscheiden, die uit een lopen van zeer hoog (de dominantiehouding, waar bij de hond zich met op staande oren en opgeheven staart zo groot mogelijk maakt) tot zeer laag, de on derwerpingshouding, waar bij de hond zich zo klein mo gelijk maakt met de oren in de nek en de staart tussen de poten. Daarbij kunnen dan twee soorten agressie vertoond worden, namelijk angst agressie in de lage hou ding dus en dominantie- agressie in de hoge houding. Voor de insiders is er echter nog een ander verschil. Zo laat een angst-agressieve hond zijn tanden zien met een lange mondhoek, terwijl een dominant-agressieve hond daarbij een korte mondhoek vertoond. Deze beide vormen van agressie kunnen leiden tot gevaarlijke situaties voor de mens, want zelfs het meest onderworpen dier kan ge vaar opleveren. We kennen immers allemaal wel de zo genaamde angstbijters. Een interessant aspect in dit onderzoek is, dat er belang rijke richtlijnen uit voortko men om het gedrag van de hond als het ware te 'lezen'. Aan de hand van de houdin gen kan men de rangorde van de dieren in de roedel vaststellen. Zo bleek het mogelijk op grond van de hoge dominan- tie-houding en de lage on- derwerpings-houding een rechtlijnige rangorde vast te stellen. De roedelleider is daarbij dominant over alle andere honden, de daarop volgende heeft alleen maar de opperhond boven zich en de laatste is letterlijk de un derdog. Misschien nog wel belangrij ker is het feit, dat men op grond van dit onderzoek ook de dominantie-verhouding tussen baas en hond kan be palen. In ieder geval is het nu moge lijk om nog aanzienlijk meer hond geeft, omdat de hou ding als het ware een spiegel is van zijn interne toestand. Ook zijn er dan nog gedrags- begeleid(st)ers, die eige naars van honden thuis hel pen met het oplossen van ge dragsproblemen. Hoewel dit onderzoek een flinke stap in de goede rich ting betekent, moet men er natuurlijk geen wonderen van verwachten. De hond leert op de gedragscursus sen wie de baas, de opper hond is en het dier zal zich daar dan ook wel aan hou den. Toch komt er dan een mo ment, waarop de hond de macht in de roedel wil over nemen en dan ligt het aan het, consequent doorge voerd, 'hondse' optreden van de baas of hij ook inder daad de baas blijft. Bij hon den echter, die zijn gefokt met een verlaagde agressie drempel, zoals bijvoorbeeld pitbulls en dergelijke, blijft het gedrag onvoorspelbaar, omdat zij niet als 'normale' honden reageren. Het blijft even onvoorspel baar als het gedrag van een kind ten opzichte van de hond. Een mensenkind ge draagt zich nu eenmaal an ders dan een hond en dat kan totfatale gevolgen lei den, zoals regelmatig blijkt. Onderzoekingen als hier ge noemd, leren ons steeds be ter het gedag van onze hond se huisgenoten te beoorde len. Uit deze onderzoekingen blijkt ook weer hoe onver standig het is een kind met een hond alleen te laten. Zelfs niet bij die goedmoedi ge lobbes van uzelf. Is. M. de Klerk Advertentie 't lange uus - binnenhuisadviseurs bevindt zich in het centrum van Zierikzee, Wij zijn gespecialiseerd op het gebied van modern interieurontwerp en -realisatie. Onze kollektie is zo samengesteld dat uw interieur tot in het kleinste detail bij 't lange uus gerealiseerd kan worden. Wij beschikken daartoe over: zitmeubelen: eethoeken: kasten (systeem); vloerbedekking: gordijn-meubelstof: verlichting: kunstnijverheid: Gelderland, Montis, Leolux, Artifort, Giorgetti, Wittmann Castelijn, Thonet, Hannie de Jong, Gallina, Leolux Pastoe, Behr, Mol- teni, Montana, Banz Bord, Castelijn van Besouw, Tret- fort, JAB, Vorwerk, MID, Kinast. Kina sand Ploeg, Kvadrat, JAB, Kendix, Tuli- pan Artemide, Indoor, Artimeta, Luci, Lu- miance, Ansèms Arabia, Bodum, Guzzini, Rötstrand 't lange uus binnenhuisadviseurs Havenpark 28 4301 CD Zierikzee Tel. 01110-13727 Hester de Geus(17) is de enige vrouw die af en toe zwaar werk doet in de haven van Rotterdam (foto GPD) Havenwerker, het enige verboden beroep voor vrouwen in Nederland. 'Het werk is te zwaar', zo luidt de Stuwa doorswet uit 1914. die vrouwen het laden en lossen van sche pen verbiedt. Het sjouwwerk is inmiddels al lang vervangen door machines. Maar op de kade van de Rotterdamse haven is nog geen vrouw te zien. „Die horen hier niet. Vrouwen moe ten in de keuken", schreeuwt een havenarbeider. Pas op 1 oktober van dit jaar, als het verbod in de wet definitief wordt opgeheven, mogen dames het 'mannenwerk' verrichten. De werknemers in de haven voelen er niets voor: Eerlijk me vrouw, ik ben er fel op tegen." tie Scheepvaart Vereniging Zuia (SVZ). De arbeid was lichamelijk zwaar. Havenwerkers sjouwden goederen van zo'n vijftig tot hon derd kilo per stuk. De arbeids omstandigheden waren slecht. Vaak werkten ze 's nachts in ploeggendienst. Door slecht ver pakte goederen uit Derde We reldlanden liepen de havenar beiders tropische ziektes op. „Het leven van een havenwerker was hard", memoreert Jansen. Zo'n vijftien jaar geleden werd ook het werk in de haven geauto matiseerd. De menselijke spier kracht werd vervangen door hef trucks en kraanmachines. De Rotterdamse haven kampte hierdoor met te veel onge schoold personeel en moest werknemers afstoten. Maar de behoefte aan geschoold perso neel bleef. Door de drastische bezuinigin gen is echter nooit een moment gedacht aan werving van vrou welijke krachten, erkent Jansen. „We waren alleen maar bezig met het lozen van ouder perso neel. De vergrijzing in de Rotter damse haven is groter dan in welk ander bedrijf in Nederland. Daarom is sinds kort het Master- plan ingevoerd: iedere werkne mer van 56 jaar is verplicht het werk neer te leggen." Voor het moderne, geautomati seerde werk in de Rotterdamse haven is jong, geschoold perso neel nodig. En als de nood hoog is, doet het bedrijfsleven een be roep op vrouwen. En het toeval wil dat juist nu. de Stuwadoors wet is aangepast. De omstreden bepaling is acht jaar bij de Twee de Kamer in behandeling ge weest, maar nooit kraaide er een haan naar. Op aandringen van de Vervoersbond en vrouwenor ganisaties is er eindelijk een be sluit genomen. Directeur L. den Hartog van het leerlingenstelsel voor haven- en vervoerbedrijven in Rotterdam vindt het prima dat vrouwen in de haven komen werken. Hij doet echter niet aan werving: „We gaan geen actie voeren om vrouwen over de drempel te trekken. Dan komen ze hier ge dwongen en haken hoogstwaar schijnlijk snel weer af. Ook doen we niet aan positieve discrimi natie, vrouwen hebben bij ons geen voorrang. Wij zeggen: wie zin heeft, kan komen. Dat is voor ons voldoende." Ook het bedrijfsleven is niet van plan om te investeren in de toe komstige vrouwelijke werkne mer. Hoewel bijna ieder bedrijf in Nederland op z'n minst na denkt over deeltijdwerk of kin deropvang, weigeren de haven bedrijven zelfs de sanitaire voor zieningen aan te passen. Den Hartog: „Ze hebben er geen stui ver voor over om nu al damestoi letten te bouwen. Een werkgever investeert pas als hij een stuk of vier vrouwen in dienst heeft. Hij wil rendement van z'n geld." In ruim veertig jaar is Hester de Geus (17) de tweede vrouwelijke leerling van de haven- en ver- voersschool Prof. Rutten. Hier worden de theoretische vakken van het havenwerk gedoceerd. Hoewel administratief en tech nisch werk in de haven wel toe gankelijk was voor vrouwen, hebben zich in al die jaren nooit meer vrouwen gemeld. Na het af haken van haar collega, is Hes ter nu de enige leerlinge. Hester koos voor havenwerk, omdat 'ze graag in de buiten lucht is'. „Ik wilde niet zoals an dere meisjes van mijn leeftijd, verkoopster of verpleegster wor den. Dat vind ik gewoon geen leuk beroep." Met een LBO als vooropleiding, kon ze makkelijk terecht op de haven- en ver- voersschool. Ze is nu tweede jaars en heeft bij diverse bedrij ven stage gelopen. Hester voelt zich wel thuis in de mannenwereld. Haar enige pro bleem is de slechte sanitaire voorziening. „Op het haventer rein is vaak alleen een mannen- toilet. Die is vies en daar wil ik niet op. Ik moet dan helemaal Ve gaan niet lijdzaam ten onder naar de kantine om naar de wc te gaan. Daar werkt al jaren een koffiejuffrouw. Dus daar is wel een damestoilet", vertelt Hester. Soms past een bedrijf zich aan als Hester stage loopt. „De ra men van een oude kleedruimte zijn eens zwart geverfd, zodat mannen niet stiekem konden gluren." Hester heeft ook stage gelopen bij het stukgoedbedrijf Europe Combined Terminals (ECT). „Daar moest ik zware balen rijst sjouwen. Nou, dat voelde ik wel in m'n rug. Meestal werd ik dan geholpen. Natuurlijk maakten ze dan grapjes in de trant van: Kan jij dat niet?" Hester vindt dat de school vrou wen moet werven, want 'anders komen ze hier nooit'. „Haven werkers staan bekend als ruwe kerels. Altijd stoere verhalen. Als hier meer vrouwen werken, kan ik tenminste een persoon lijk gesprek aangaan. Dat doe ik niet met een man." Hester wil na haar opleiding graag een baan bij de douane. Daarvoor moet ze nog wel een vervolgcursus doen. „Dat heb ik er graag voor over, want anders blijf ik een doodgewone haven werker. Dan ben je eigenlijk niets." Het zware stuwadoors- werk dat Hester na de wetswijzi ging ongehinderd kan doen, ziet de 17-jarige niet zitten. „Het lijkt me verschrikkelijk saai om kraanmachinist te zijn." Roel Verbeek, toezichthouder op het loodswezen bij het stuk goedbedrijf ECT, vindt het te recht dat vrouwen in de toe komst ook het sjouwwerk mo gen doen. Werkgevers moeten echter geen topprestaties van vrouwen verwachten, vindt Ver beek. „Toen Hester hier stage liep kon ze nauwelijks iets alleen doen. Altijd moest iemand haar helpen. Het werk was gewoon te zwaar. Ik was bezorgd om haar. Het is nu eenmaal een tenger meisje. Als ze nou een stevige rug had en flinke spierballen, zou ik haar alleen laten werken. Dat was nu onmogelijk." De ervaring met Hester is hem niet meegevallen, maar toch pleit hij voor meer vrouwen in een stukgoedbedrijf. „Ze moe ten dan uitsluitend in een da- mesploeg werken. Gemengd sjouwen is waardeloos. Dan tilt de man 60 kilo en de vrouw 20. En wie loopt er dan scheef op z'n 65e? Juist, de man." de toekomst. Welnu, onze com missie kiest niet voor doemden ken. Wij geloven dat de mens zijn eigen bestaan kan vernieti gen, maar ook kan garanderen. Ik geloof niet dat de mens heel masochistisch zijn eigen onder gang zal aanzien. De samenle ving heeft de inventiviteit en de kracht het tij te keren. In dat op zicht ben ik een cultuuropti mist." Nelissen meent dat 'we midden in het keerpunt zitten, vergelijk baar met de Franse Revolutie'. „Dat betekent dat we nog een stuk door het dal moeten. Dat zal met horten en stoten gaan. Producerend, vervoerend en consumerend Nederland - ieder een dus - beginnen ervan door drongen te raken. Wij gaan on- herroepeljk afscheid nemen van een type samenleving, dat ons geen toekomst meer biedt. Dat zal met hevige emoties gepaard gaan, het wordt een dramatisch proces met hevige conflicten. Al lerlei groepen zullen zich eenzij dig, onrechtvaardig gepakt voe len. Of het nu de boer is die min der vee mag houden, de automo bilist die minder mag rijden of de burger die meer moet betalen." Er zijn zelfs theorieën dat de toe komstige wereldconflicten zich op milieuterrein zullen afspelen. Landen die met elkaar overhoop liggen over de loop van rivieren, ontbossing of kerncentrales. Zo ver wil Nelissen nog niet gaan. Wel voorziet hij dat het milieu in alle opzichten zijn stempel op het gedrag van mensen zal druk ken. „Zoals je nu ziet dat mensen massaal .verhuizen naar streken met werkgelegenheid, zo zie ik in de volgende eeuw de trek zich verplaatsen naar streken waar je nog kunt ademen en water kunt drinken." Zullen er in de volgende eeuw nog auto's rijden, is er nog toe komst voor onze heilige koe? „Ja, maar dan als archeologisch industrieel monument", grapt Nelissen provocerend. „Ach, ik weet dat natuurlijk ook niet. Duidelijk is wel dat de auto in deze vorm zijn langste tijd gehad heeft. Uitbreiding en verbete ring (ook van het comfort) van het openbar vervoer, zullen er zeker komen. Ook fenomenen als thuiswerken zullen een vlucht nemen met de nieuwe technologie. We zullen ons gaan afvragen wat de zin is van onze hypermobiliteit. De mens is veel te veel nomade geworden. Maar dat wil niet zeggen dat er geen plaats meer is voor iets als een auto. Er wordt, zeker in de Fran se auto-industrie, al volop ge werkt aan een auto die niet ver vuilt. Dat is voor mij een andere auto. Maar dan nog zal de auto puur vervoermiddel zijn. De tijd van de auto als statussymbool, te gebruiken voor gezellige uit- (Door Carine Neefjes Hij pakt zijn walky talky en luistert aandachtig of de ian in de 10 meter hoge hijs- raan alles onder controle eeft. Die moet de containers an wal veilig in het schip lood- en. „Zie jij dat een vrouw oen? Nou, ik niet. Dat is ty- isch mannenwerk", zegt Leen aheij (47), toezichthouder op et laden en lossen van schepen ide Rotterdamse haven. 1 dertig jaar werkt hij in 's we ids grootste zeehaven. Zoals idere havenarbeider, begon [ok Laheij in de 'put'. Een groot (ïim onderin het schip waar goe- leren worden opgeslagen, fiwaar werk", zucht hij. Dat jouwen in de put is bijna verte len tijd. In de Rotterdamse ha- jen wordt nog slechts voor 20 rocent aan stukgoederen ver- cheept. 80 Procent van de la- :ing bestaat uit containers en lie worden met een hijskraan iet schip in- of uitgeladen, rist in dat verschil, tussen [erken in de 'put' en een kraan iedienen, zit 'm de pijn, meent laheij. „Alle havenarbeiders ebben zich jarenlang een onge- jk getild. Dat was verboden oor vrouwen, omdat het werk zwaar was. Nu moeten hier pnodig dames komen. Het vuile rerk is inmiddels door mannen ogeknapt. Vrouwen willen hier :ker direct als kraanmachinist jn de slag. Ze pikken onze looie baantjes in. Ze moeten ideraan beginnen, in de put as", schreeuwt Laheij. De ge- ■eesde concurrentie van vrou- elijke krachten is niet de enige den waarom de opzichter geen ■ouwen wil. „Ze horen gewoon et in de haven. Ze moeten ver- jopster of verpleegster wor- ;n, daar zijn ze geschikt voor." e Vervoersbond FNV, die des- jds heeft aangedrongen op de etswijziging, reageert hier achter op: „Zo doen die man en altijd. Ruwe taal als het om :ouwen gaat. Maar ze draaien el bij hoor. Als er eenmaal een aar vrouwen werken, hoor je ze ietmeer. Let op mijn woorden", dus FNV-medewerkster Han s' Verheem, belast met de be- rijfsgroep havens. oen in 1914 vrouwen door de et werden uitgesloten van het den en lossen van schepen, as dat volkomen terecht, leent L. Jansen, adjunct-direc- :ur van de werkgeversorganisa- Door Jan Reijnders Jessimistisch voor de korte, maar optimistisch voor de nge termijn. Dat is de visie an de pas benoemde Tilburgse aogleraar milieu dr N. Nelis- :n. De nieuwe professor wei- srt te geloven dat de beschaaf- e wereld haar drinkwater en aar bossen ten onder laat gaan in het geweld van industrie, itomobiel en mest. „Ons enige ïrspectief is het perspectief an overleving." elissen (47) weet waar hij het ter heeft. Twee jaar geleden be zemde de toenmalige milieu- linister Nijpels hem tot voorzit- r van de Commissie Lange ermijn Milieubeleid (CLTM). en voor deze commissie erken enkele handen vol hoog- raren en andere geleerden, on- 3r wie Lucas Reijnders, Willem rees jr en Sicco Mansholt, aan iviezen over het milieubeleid de eenentwintigste eeuw. e voorzitter, die in Tilburg stu urde en in 1970 promoveerde het proefschrift 'sociale eco- 'gie', geeft als sociaal milieu- -skundige leiding aan deze immissie. Een hachelijke on tneming, erkent hij. „Als je je aliseert dat het Nationaal Mi- ïubeleidsplan zich uitstrekt 4 2015 en dat wij nog een stap tder moeten gaan, is wel dui- -lijk op welk glad ijs je je be- Prof Nelissen: Er zullen bossen blijven omdat de mens dat wil (foto Flip Franssen geeft. Stel je voor dat je de men sen uit 1930 gevraagd had zich uit te spreken over wat ze in 1990 verwachtten. Ze zouden onge twijfeld ongelijk hebben gekre gen. Daar komt nog bij dat de tijd nu zo snel gaat, dat je al moeite hebt de ontwikkelingen van vandaag op morgen te vol gen. En toch is de noodzaak om op lange termijn te denken steeds groter. Maar het is vol- (Advertentie) EUROPEAN KITCHEN OLLECTION' van Keiler geeft de mogelijkheid tot het zelf menstellen van uw keuken. kjnt geheel naar wens kiezen 'ompkleur, frontkleur, rand- fwerking, handgreep, hoogte 3n net aanrechtblad etc. Keiler Keukencentrum Noordlandseweg 3 4451 RM Heinkenszand tel. 01106-3771 strekt duidelijk dat wij niet met een eenduidige blauwdruk kun nen komen voor het milieube leid in de volgende eeuw." Op korte termijn ziet het er som ber uit voor het milieu, meent ook Nelissen. „De jaren tachtig zijn gekenmerkt door de 'brood- en-boterproblematiek'. De werkloosheid, het financierings tekort, de deregulering waren de stapjes zal niet terugkeren. Der tig jaar geleden keken de men sen uit naar een uitstapje over twee weken. Die mensen waren niet ongelukkiger dan wij, die onze dagelijkse agenda's zo vol proppen." „Kortom, ik ben pessimistisch over de korte termijn en de diag nose. Maar optimistisch over de lange termijn en de therapie. Op het moment dat je vaststelt dat tachtig procent van de bossen eraan gaat, roep je maatregelen af. Zo werkt dat. Er zullen bos sen blijven en er zullen nieuwe bossen komen. Omdat de mens dat wil. Het milieuvraagstuk is in de kern een sociaal vraagstuk. Het probleem is door de mens geschapen. Die zal het ook op moeten lossen." bepalende zorgen van de dag. Een commissie als de onze had tegen die achtergrond geen ge weldige voedingsbodem. Maar het wordt beter. Milieu is geen kwestie van hier en nu, maar van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5