Walcheren Sovjetunie verandert economische koers naar vrijere markt Geldautomaten bron van ergernis voor gebruikers Zeilrace rond de wereld ten einde Navo besluit strategie van afschrikking te verlaten 13 Twee kosmonauten eind juli terug naar aarde Vergeefse moeite Lastenverzwaring burgers Lange processen tegen vervuilers ECHT UNIEK!!! 233e jaargang no. 115 Woensdag 23 mei 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT DÜS ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE Gildeweg 22 - Vlissingen Prince f Prins Claus Brand Gullit WÊÊÊÊmmÊÊÊmÊtÊmmm Noord- en Zuid- Jemen gaan op in één republiek ABN verlaagt toeslag op debetrente Onteigenen Grondwater Kosten burgers Ter Beek: verrassingsaanval niet meer reëel Nederland farmer Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 20 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. ■i VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Bodem over 25 jaar niet schoon Het sjieke hotel Des Indes in Den Haag moet van de rechter voor rang verlenen aan een bruids paar dat voor een nacht de bruidssuite had gereserveerd. Tegelijkertijd boekte het hotel de suite negen nachten voor de popster Prince, waarop de eer dere boeking werd geannuleerd. Het aankomend echt paar stapte naar de C rechter. w Prins Claus bracht woensdag morgen een bezoek van enkele uren aan het Middelburgse be drijf Amgas bv. Als ere-voorzit- ter van de Stichting Prins Wil lem I, maakte de prins een rond leiding door het bedrijf, dat een jaar eerder vereerd werd met een plaquet- O te van de stichting. I O Een otide landbouwschuur bij 's-Heerenhoek is gisteren in vlammen opgegaan. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor, maar verschillende werk tuigen, waaronder een trac tor, gingen verloren. De schade wordt ge raamd op een half mil joen gulden. Voetballer Ruud Gullit speelt vandaag mee met zijn ploeg AC Milan in de Eurocup I-finale tegen Benfica. De Nederland se sterspeler heeft geen last meer van zijn O blessure. wL* I (Van onze correspondent) MOSKOU - President Gorbats- jov en zijn adviseurs in de presi dentiële raad hebben na weken discussie de knoop doorgehakt. De Sovjetunie wordt een zoge naamde gereguleerde markt economie. Dat wil zeggen dat de overheid een flinke greep op de economie wenst te houden, maar centrale planning en staatsmonopolies geleidelijk worden afgeschaft. Slachtoffers zijn in ieder geval de Sovjet-consumenten. Vast staat dat de prijzen voor eerste levensbehoeften met raketsnel heid zullen stijgen. De regering- Ryzjkov handhaaft de controle op de prijzen, maar zet het mes in de overheidssubsidies. Vol gens radio Moskou zullen de voedselprijzen verdubbelen. Eerder deze week meldde het aan de staatsradio gelieerde nieuwsagentschap Interfax, be halve de nieuwe voedselprijzen ook drastische tariefsverhogin gen voor energie (40 procent), openbaar vervoer, inclusief vliegtickets (50 procent), ge meentelijke en andere over heidsdiensten (70 procent). De prijzen voor schoeisel zouden met 40 procent stijgen. De Opperste Sovjet, het parle ment, discussieert morgen over de regeringsplannen, die al klaarlagen in afwachting van het flat van de presidentiële raad. Volgens het regeringsplan komt er eerst een nieuw prijs- en belastingsysteem en een stelsel van sociale voorzieningen dat de gevolgen voor de minst draag- krachtigen moet verzachten. Het grote verschil tussen het programma van de regering en dat van radicale hervormers is dat de hervormers eerst willen beginnen met de afschaffing van de staatsmonopolies, het schrappen van grote verlieslij dende industriële projecten en bezuinigen op defensie. Zij me nen dat met die maatregelen voldoende geld vrijkomt voor een geleidelijker aanpassing van het prijsstelsel. MOSKOU (AFP) - Anatoli Solovjev en Aleksandr Balandin, de twee Sovjetkosmonauten die sinds begin februari aan boord van het ruimtestation MIR verblijven, keren op 29 juli naar de aarde terug. Dit heeft onderdirecteur Viktor Blagov van het ruimtevaartpro gramma van de Sovjetunie dinsdag tegenover het persbureau TASS verklaard. Als „sensationeel" deed hij berichten in de westerse pers af, dat de twee niet naar de aarde terug kunnen en in de ruimte verloren zijn als gevolg van schade aan hun ruimteschip Sojoez TM-9. Enkele dagen geleden schreef de Izvestija, de krant van de Sovjetre gering, dat sommige isolerende panelen aan de buitenkant van de Sojoez zijn losgegaan. Maar de kosmonauten kunnen het vaartuig binnenkort „oplappen" tijdens een ruimtewandeling, zo verwacht Blagov. (Advertentie) pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll^ Tussen Goes en Middelburg midden in de polder gele- gen oase (rustoord) van ruim 5500 m2 omzoomd door elzenhaag. Een omschrijving van dit object is bijna niet te geven. Vanwege haar schakering aan bloemen, plan- ten, struiken, bomen en gazons. Werkelijk een ongelo- felijk mooi, privé recreatieplekje. Zeer geschikt voor ie- mand die gepensioneerd is. Koopsom praten we pas over als u het gezien hebt. Inlichtingen Ten Voorde B.V., Goes, tel. 01100-27897. DEN HAAG (ANP) - Geldauto maten zijn voor gebruikers vaak een bron van ergernis. Ze zijn leeg, defect of het duurt lang voor al dan niet het juiste bedrag eruit komt. De Postbank en de overige banken zeggen van de lange wachttijden op de hoogte te zijn. Volgens de instel lingen hebben zij een paar jaar geleden, bij de invoering van het elektronisch geldverkeer, de toename in het gebruik van geldautomaten onderschat. Dat de automaten vaak leeg zijn, ontkennen zij. Er is door gaans sprake van storingen, die eveneens verband houden met het „gigantische" gebruik. Bij sommige automaten loopt het aantal geldtrekkingen in de ADEN (AFP) - Noord- en Zuid- lemen zijn gisteren om 12 uur plaatselijke tijd opgegaan in de «Verenigde Jemenitische Repu bliek". De plechtige proclama tie van de unie werd verricht door de Noord-Jemenitische president Ali Abdallah Saleh en Ali Salem al-Baid van Zuid-Je- men, aldus officiële Zuidjeme- nitische bronnen. De proclamatie vond onmiddel lijk na de fusie van de twee parle menten plaats. Het nieuwe par lement heeft een voorlopige pre sidentiële raad gekozen, be staande uit drie vertegenwoor digers van het noorden en twee van het zuiden. AMSTERDAM (ANP) - Er zit een dalende lijn in de rente. Als eerste heeft de ABN dinsdag na melijk de toeslag op de debet rente verlaagd van 1,0 tot 0,5 Procent op grond van de rente ontwikkelingen op de geld markt. De verlaging, die van daag ingaat, geldt alleen voor zakelijke rekeningen, waarvan de condities zijn gekoppeld aar. het promessedisconto van De Nederlandsche Bank (8,25 pro eent). DAYTON - De eigenaar van deze imposante woning met bijgebouwen in Day ton, in de Amerikaanse staat Texas, heeft tever geefs geprobeerd te ontko men aan de overstroming van de Trinity-rivier. De bewoner, die al eerder werd getroffen door de waters nood, trachtte het water te stoppen door met een bull dozer een ringdijk rond zijn bezittingen aan te leggen foto AFP) De Steinlager II wordt in de haven van Southampton door veie belangstellenden verwelkomd (foto Jonathan EastlandlAPi SOUTHAMPTON (AFP) - Het Nieuw-Zeelandse jacht Steinla ger II van schipper Peter Blake heeft de Whitbread zeilrace om de wereld gewonnen. De Steinlager II arriveerde gistermiddag als eerste in de finish- plaats Southampton in het zuiden van Engeland. Blake zegevier de in alle zes etappes, die een totale lengte van bijna 60.000 kilo meter kenden. De Nederlander Dirk Nauta, die met de Equity Law uitkomt in de non-maxi divisie en daarin straatlengten voorligt op de naaste concurrenten, wordt vandaag of morgen in de Engelse havenplaats verwacht ben HAAG (ANP) - Het kabinet tan de voorgenomen volledige schoonmaak binnen één gene ratie (25 jaar) van alle ernstige ferontreinigde bodems niet ga randeren. Dat blijkt uit plannen iie minister Alders van milieu beheer dinsdag presenteerde. De totale schoonmaak van de rervuilde bodems, waaronder ;irca 100.000 bedrijfsterreinen, rordt geschat op f50 miljard. Door de sanering van urgente projecten, is tot 1994 ruim 2 mil jard begroot. Het is nog onzeker jf het benodigde geld ook werke lijk ter beschikking komt. is, a»,-» Ministers Alders dinsdag tij dens een toelichting op zijn plannen voor de bodemsane ring Die onzekerheid heeft twee oor zaken. In de eerste plaats is er het principe „de vervuiler be taalt". De overheid voert op dit moment ruim 120 processen te gen van bodemvervuiling ver dachte bedrijven. Daarmee heeft het rijk tot nu toe slechts „een aantal miljoenen" binnen gekregen. De processen gaan, door talrijke beroepsprocedu res, steeds langer duren. Daarnaast is er de rol van het be drijfsleven. Volgens Alders zal het aandeel van bedrijven door schoonmaak-in-eigen-beheer „drastisch verhoogd" moeten worden. Uit de meest recente rapportage over de sanering van bedrijfsterreinen blijkt echter dat de medewerking van het be drijfsleven te wensen over laat. Het kabinet is hierover ontevre den en kondigt een onderzoek aan naar het onteigenen van ver ontreinigde onroerende goede ren. Het niet meebetalen aan de schoonmaakkosten kan dan in het uiterste geval betekenen dat het bedrijf zijn activiteiten moet staken. De milieuorganisatie Nederland Gifvrij is ontevreden over de ka binetsplannen. Volgens R. Buis man van Nederland Gifvrij leidt de terughoudende aanpak er toe dat de verontreiniging zal toene men. Het kabinet houdt bij de plan nen vast aan het beginsel van multifunctionaliteit. Dit bete kent dat na de schoonmaak de bodem in principe geschikt dient te zijn voor elk type activi teit; van bedrijfsvoering tot wo nen en recreëren. Niettemin kan, aldus Alders tijdens een toelichting, van dit beginsel worden afgeweken bij 'welom schreven criteria'. Punt is echter dat deze door de betrokken par tijen verschillend worden uitge legd. Zo geeft het bedrijfsleven bij de sanering van verontreinigde ter reinen de voorkeur aan schoon maak volgens zogenoemde loka- tie-specifieke omstandigheden. In de praktijk betekent dit dat niet steeds tot een volledig „multifunctionele" aanpak be sloten wordt. Volgens Nederland Gifvrij is Al ders „niet van zins het bedrijfsle ven de duimschroeven aan te draaien". De organisatie wijst er verder op dat de kosten voor de schoonmaak jaarlijks met 700 miljoen gulden stijgen door ver spreiding van de vervuiling via het grondwater. Het kabinet wil volgend jaar de dan tien jaar oude Interimwet Bodemsanering vervangen door een nieuwe regeling, de Wet Bo dembescherming. Daarin blijft een centrale rol weggelegd voor de provincies. Deze krijgen daar voor een budget van Den Haag. Daarnaast moeten gemeenten en provincies per geval een eigen bijdrage leveren. Omwonenden en andere belanghebbenden bij vervuilde terreinen worden ac tief betrokken bij de program ma's van aanpak voor de sane ring. De schoonmaak moet steeds vooraf aan de provincie gemeld worden. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is daar „mordicus" tegen. Het kan nooit de bedoeling zijn vrijwilli ge saneringen te „smoren in bu reaucratie" aldus de VNG. De gemeenten noemen verder de financiële paragraaf in de plannen van Alders „boter zacht". Het kabinet zou te zwaar rekenen op betaling door de ver vuiler. In de praktijk vrezen de gemeenten daarmee zelf groten deels voor de kosten te moeten opdraaien. De burgers blijven niet buiten schot. Het kabinet overweegt een deel van de saneringkosten van bodemsanering door te be rekenen aan gebruikers. Ook gaat het kabinet ervan uit dat gebruikers van de bodem meer dan vroeger zelf zullen proberen de kosten op de vervuiler te ver halen. Ook de door Alders gepresen teerd plannen om bodems van vuilstortplaatsen beter te be schermen komen de burger op extra kosten te staar.. Het kabi net gaat ervan uit dat door de voorgestelde maatregelen de storttarieven - doorberekend in de reinigingsheffing - in de toe komst 25 tot 50 procent duurder uitvallen. (Zie ook pagina 19) 30.000 per maand, terwijl ze maar berekend zijn op 4000 tot 6000 per maand. De Postbank, die de zwaarste kritiek te verduren kreeg, zit mo menteel op een invoeringssche ma van één nieuwe automaat per dag. Halverwege volgend jaar zou het totaal dan op 850 moeten uitkomen. Sinds april van dit jaar is het aantal storin gen minder geworden. De bank zegt overigens dat plaatsing veel voorbereidings tijd vergt. „Het gaat uiteindelijk om beveiligde brandkasten waar soms honderdduizenden gulden inzitten." De Postbank verwacht voorals nog niet meer dan duizend appa raten te plaatsen. De hoop is ge vestigd op een verdere toename van het elektronisch betalings verkeer, zoals nu al bij benzine stations en winkels is ingevoerd. De consument „betaalt" dan met zijn pas en hoeft minder contant geld op zak te hebben. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB), waarin alle ban ken en de Postbank zitten, om schrijft in een reactie de proble men als „verontrustend, maar op te lossen". Volgens directeur mr. L.M. Overmars van de ver eniging zullen de banken met de klachten rekening houden bij planning van nieuw te plaatsen apparatuur en zich beraden over eventuele technische aanpas singen. (zie ook pagina 9) (Van onze correspondent BRUSSEL - De strategie waar de Navo ruim twintig jaar zijn veiligheidsbeleid op heeft geba seerd gaat op de helling. Door de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa is de veiligheidssituatie dusdanig veranderd, dat het bondgenootschap zijn beleid moet aanpassen. Dat hebben de ministers van de fensie van de Navo dinsdag in Brussel besloten. Diplomaten en militairen gaan de komende maanden werken aan een nieu we militaire strategie, die niet meer is gebaseerd op de oude af schrikkingstheorie. Tevens zijn een aantal prakti sche maatregelen aangekon digd, zoals: - vermindering met een minstens een kwart van militaire oefenin gen; - vermindering van het aantal parate eenheden van de Navo; - versnelde procedures voor overleg over bezuinigingen. Ook vervalt de Navo-afspraak uit 1977 dat de defensieuitgaven elk jaar met drie procent moeten stijgen. Minister van defensie Relus ter Beek zei dat de veiligheidssitua tie in Europa sinds eind vorig jaar fundamenteel is gewijzigd. De oude Navo-strategie, die stamt uit 1967, is gebaseerd op de mogelijkheid van een verras singsaanval vanuit Oost-Euro pa, en dat is volgens Ter Beek geen reële veronderstelling meer. „In Wenen wordt onderhandeld over vermindering van de con ventionele wapens, er is de de mocratisering in Oost-Europa, de Sovjet-Unie gaat zich uit Oost-Europa terugtrekken, het Warschaupakt heeft opgehou den te bestaan als militaire orga nisatie en er is de Duitse eenwor ding", zei de minister. Dus moeten de operationele concepten en doctrines worden aangepast. Met name de strate gie van de 'voorwaartse verdedi ging', waarbij de Navo-troepen zo dicht mogelijk bij het grond gebied van de 'vijand' staan op gesteld (nu nog de Duits-Duitse grens) heeft elke betekenis ver loren. „Zij liggen aan een grens die straks geen grens meer is", aldus Ter Beek. In plaats van een mas sale aanwezigheid van Navo- troepen langs die grens, zal de alliantie in de toekomst beschik ken over kleinere, beweeglijke en wellicht multinationale een heden die overal kunnen worden ingezet. Welke gevolgen de nieuwe stra tegie zal hebben voor de aanwe zigheid van de Nederlandse sol daten in Duitsland, wilde Ter Beek nog niet zeggen. Wel is dui delijk dat hun aantal fors kan worden verminderd, ook al om dat de noodzaak van grote aan tallen parate eenheden steeds kleiner wordt. Het Belgische plan om geen her- halingsoefdeningen meer te houden wees Ter Beek af, omdat bij een meer mobilisabel leger juist oefeningen nodig zijn. Wel zal het aantal gewone leger- oefeningen van de Navo-landen fors worden verminderd. Vol gens de chef defensiestaf, gene raal P. Graaff, „is het niet meer nodig honderdduizend soldaten voor een oefening op te roepen". Via computer-simulatie kan vaak al hetzelfde doel worden bereikt. „Er zal altijd geoefend moeten worden", aldus Graaff, maar hij acht een vermindering van aan tal en omvang met 25 a 30 pro cent mogelijk. Een belangrijk nevenvoordeel daarbij is dat de burgers en het milieu in de oe- fengebieden nu meer kunnen worden ontzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1