V k' Fietsersbond ontevreden over fiets in de trein Verkiezingsuitslag stemt Roemenen niet gelukkig "Al het nieuws van hier tot Tokyo." |JA Operatiekamers door acties ziekenhuizen een dag dicht Aandeelhouders in VS slepen Philips voor de rechter SPERZIEBONEN EN STROGANOFFGEHAKT COMBI BACK Eerste Hollandse nieuwe geveild Ronde van Midden-Zeeland Oproep tot uitvoeren gewapende acties in Israël In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zonnige perioden HlB VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: GRATIS NIEUWE FILM! Intifada Oestervirus Kashmir Vrouwenraad Anderson Krabbé filmt met Streisand Kritiek op gang van zaken verkiezingen Brede coalitie PZC AMC houdt stiptheidsactie op intensive care Praktijk A.S.Z»tetdaê Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, 500 gram Stroganoff- gehakt, Q QQ kilo Vèffê O.kJkJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 19 graden. Matig tot vrij krachtige noordoosten wind. 33e jaargang no. 114 linsdag 22 mei 1990 f k> VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) volking van de bezette gebie den. De ongereldheden waren de na sleep van de terreuraanslag door een 21-jarige Israëliër, afgelopen zondag, op een groep Palestijnse arbeiders in de buurt van Tel Aviv. Daarbij kwamen zeven mensen om het leven. In Nazareth, de grootste stad in Israël met een overwegend Ara bische bevolking, was het giste ren de hele dag onrustig. Jonge ren, sommigen gemaskerd, wier pen barricades op in het stads centrum, verbrandden autoban den en gooiden stenen naar de politie. Vier politiemensen raak ten daarbij gewond. Een aantal bussen en taxi's werd zwaar be schadigd door benzinebommen en betogers gooiden de ruiten in van openbare gebouwen, waar onder het kantoor van de inkom stenbelasting. Ook de Arabische wijken van Haifa en Jeruzalem waren tot gisteravond laat het toneel van ongereldheden. Volgens een hoge militaire func tionaris in Israël hebben Pale stijnse groepen, waaronder Ara fats Fatah-organisatie, hun aan hang in de bezette gebieden op geroepen gewapende aanvallen uit te voeren, ook binnen Israël, als onderdeel van een poging de Palestijnse opstand te verhevi gen. Volgens de functionaris is het doel van de actie de intifada terug te brengen in het wereld nieuws. Het Israëlische leger, zei hij, zal iedere poging tot geweld onmid dellijk de kop indrukken. De troepenmacht in de bezette ge bieden is inmiddels aanzienlijk uitgebreid. Daarbij zijn reservis- Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) - Bij de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) komen veel klachten binnen over het versturen van fietsen naar het buitenland. Het komt te vaak voor dat fietsen onderweg beschadigd raken of zelfs verdwij nen. In 1989 namen bijna 275.000 mensen de fiets mee op een binnenlandse reis. Wie de fietsvakantie niet Nederland wil begin nen, maar het eerste dikwijls kille stuk liever per trein aflegt, koopt voor vijftien gulden een kaartje. Dit bedrag is naar alle bestemmingen in Europa, behalve Engeland, gelijk. Ongeveer een week voor vertrek moet de fiets al op .de trein worden gezet omdat er onderweg regel matig van wagon moet worden gewisseld. Vooral Parijs levert nogal wat vertraging op. Bij aankomst staat de fiets, als het goed is, op het station klaar. Het terugsturen levert vaak problemen op, zo concludeerde de ENFB uit de klachten. Fiet sen kunnen in het buitenland veelal alleen wor den teruggestuurd als het station over douane faciliteiten beschikt. Als eenmaal een geschikt station is gevonden, is het zaak de douanebe ambte duidelijk te maken dat de fiets als reis bagage moet worden teruggestuurd. Anders bestaat de kans dat het rijwiel als poststuk, of nog erger, als expressestuk in Nederland aan komt. De kosten die hiermee gepaard gaan, zijn over het algemeen een meervoud van de vijftien gulden die het had kunnen kosten. Het zelf meenemen van de flets op een binnen landse reis in het buitenland stuit op proble men. Steeds minder treinen, vooral in West- Duitsland, Engeland en Frankrijk, hebben ba gageruimte bij de personenwagons voor fiet sen. Maar ook in het eigen land is de fiets meene men in de trein aan banden gelegd. Persoonlij ke begeleiding is verplicht. De fiets meenemen in de spitsuren, doordeweekse dagen van 6.30 tot 9.00 en 16.30 tot 18.00 uur, is verboden. In de maanden juli en augustus geldt deze regeling niet. Het Indiase leger heeft gisteren in Srinagar in Kashmir het vuur geopend op een groot aantal rouioende mensen. Daarbij vie len 41 doden en driehonderd ge wonden. Sinds het samentrek ken van troepen door het Indiase leger aan de grens met Pakistan loopt de spanning steeds ver- O der op. O verscherpen verzet Uit een onderzoek naar de oes terstand op de vlakte van Brou wershaven en in het Grevelin- genmeer blijkt dat in een jaar tijds het oestervirus Bonamia Ostreae vertienvoudigd is. De uitzaaiwerkzaamhe den zouden de besmet- Q ting bewerkstelligen. w De Zeeuwse Vrouwenraad heeft een nieuwe structuur. Het rap port waarin het nieuwe beleid staat omschreven werd gister en door de voorzitter aan geboden aan gedepu teerde De Vries-Hom- mes. Phil Anderson, de kopman van de TVM-ploeg van Cees Priem, kreeg de laatste tijd veel nega tieve kritiek over zich uitgestort. Anderson had dit seizoen nog geen wedstrijd gewonnen. Giste ren konden Anderson èn Priem weer eens jui chen. nen CANNES (GPD) - De Ne derlandse acteur Jeroen Krabbé gaat een hoofd rol spelen in The Prince of Tides, een film waar in Barbra Streisand de vrouwelijke hoofdrol speelt, terwijl ze tevens de regie zal voeren. De film wordt gebaseerd op de gelijknamige bestsel ler van Pat Conroy. Ook Nick Nolte speelt een hoofdrol in deze film. Nolte komt overigens ook volgende maand in Spanje al Nederlands ac teertalent tegen. Dan be ginnen de opnamen voor de film Time Out, te re gisseren door Anwar Awadi. Daarin wordt de hoofdrol gespeeld door Fidesse Hunter. Achter die on-Hollandse naam gaat de in Sliedrecht ge boren Ilma de Witte schuil. Op het 43e festival van Cannes heeft in de cate gorie korte films landge noot Maarten Koopman met De Slaapkamer de eerste prijs gewonnen, (zie pagina 3) Protesterende jongeren zwaaien met de Palestijnse vlag. Ook in het noorden van Israël was het onrustig door een sta king van de Arabische gemeen schap in solidariteit met de be- Van onze correspondent EL AVIV - Een uitgaansver- od in de Gazastrook heeft niet unnen verhinderen dat het Is- lëlische leger gisteren slag le erde met duizenden demon stranten. Drie Palestijnen, on der wie twee vrouwen, kwamen daarbij om het leven en er vie len meer dan tachtig gewonden. {Van onze correspondente) 3UKAREST - De Roemeense verkiezingen zijn achter de rug, maar zelfs de winnaar kan niet juichen. President Iliescu heeft iich de afgelopen dagen opval lend rustig gehouden en dat is begrijpelijk. Volgens de peilin gen van een Westduits opinie bureau heeft hij weliswaar een jrote overwinning behaald, maar die wordt overschaduwd door de kritiek op de gang van iaken tijdens de verkiezingen en twijfels over de eerlijkheid van de uitkomst. Voor de verliezers valt er uiter aard ook weinig te juichen. Dat se zwakker zijn dan het Front van Nationale Redding, wisten se van tevoren. Maar al hun op merkingen over intimidatie en ?eweld in de campagne en frau de op de verkiezingsdag zelf, kunnen niet verhullen, dat ze zwakker uit de bus zijn gekomen dan ze ooit hadden gedacht. Zelfs al is er her en der met stem men geknoeid en zijn kiezers op het platteland tot in het stem hokje begeleid door mensen van het Front van Nationale Red ding, dan nog blijft staan dat he le dorpen blijmoedig hun stem aan Iliescu hebben gegeven. De uitslag van 83 procent voor Ilies cu en 66 procent voor het Front van Nationale Redding in de Se naat en het parlement mogen ongeloofwaardig lijken, ze geven wel degelijk de verhoudingen weer zoals die op dit moment in Roemenië heersen. Ook voor het Roemeense volk valt er trouwens weinig te vie ren. Voor de ontwikkeling van de democratie is het een uiterst slechte zaak als één partij zoveel macht heeft. Met 66 procent van de zetels is het Front bijvoor beeld in staat zelfstandig grond wetswijzigingen door te voeren. Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (li'csink Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BEUBN GAAT SNELLER 01184-84215 Voor de verkiezingen was er sprake van de vorming van een brede coalitieregering. Dit had het land de stabiliteit en rust kunnen geven die nodig zijn om de komende twee jaar echte vrije verkiezingen voor te bereiden. Oppositie voeren wordt vrijwel onmogelijk. De voorzitter van de tweede par tij in het parlement, de liberaal Radu Campeanu, heeft al laten weten dat hij op deze basis niets voelt voor samenwerking. De Boerenpartij, de tweede gro te oppositiepartij in Roemenië, heeft zelfs al gedreigd het parle ment helemaal te zullen boycot ten. Die daad is niet geheel dui delijk, behalve als protest, maar het geeft wel aan dat deze ver kiezingen in plaats van rust al leen maar nog meer roddels, ge ruchten en verdachtmakingen in het land hebben gebracht. De oppositiepartijen kunnen in plaats van eindelijk eens te gaan werken aan een constructieve ei gen politieke lijn, verder broe den op hun boosheid tegen Ilies cu. En het Front, dat kan in rela tieve tevredenheid achterover leunen. Verschillende politici lieten zich in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag verwennen met een Hollandse nieuwe. Van links naar rechts kamerlid Eversdijk, de Haagse wethouder Dijkhuizen en minister Van den Broek (foto Paul Stolk/ANP) SCHEVENINGEN (ANP) - In het gebouw van de visafslag in Scheveningen is gistermiddag het eerste vaatje nieuwe haring geveild. De opbrengst, een bedrag van 21.000 gulden, ging naar de Nederlandse Hartstichting. Het eerste vaatje werd ter verkoop bij opbod aangebo den door Rederij Kennemerland. Veilingmeester was bij deze gelegenheid Roel Boven van het befaamde veilinghuis Christies die het „éénmaal, andermaal, verkocht" uit eindelijk ten gunste van een Amerikaanse voe dingsgroothandel uitsprak. De Hollandse nieuwe is sinds gisteren overal in het land verkrijgbaar en moet volgens het Na tionaal Visbureau tussen de 2,50 en de 3 gulden kosten. ROTTERDAM (GPD) - De ac ties in de gezondheidszorg gaan deze week naar een climax toe. AbvaKabo organiseert harde acties waardoor onder meer operatiekamers gesloten zullen zijn. In de Rotterdamse zieken huizen St. Franciscus Gasthuis en Clara zijn morgen de acht operatiekamers gesloten door een staking van de anaesthesie- medewerkers en van operatie- kamerpersoneel (alleen in Cla ra). Verpleegkundigen van het Am sterdamse Academisch Medisch Centrum (AMC) mogen morgen een stiptheidsactie van 24 uur houden op de intensive care-af- deling van het ziekenhuis. De vi ce-president van de Amster damse rechtbank, mr. G. M. Vrakking, heeft dat gisteren be paald in kort geding. De directie van het AMC en de stichting Ne derlandse Hartpatiënten had den een verbod van de actie geëist. In de Rotterdamse ziekenhuizen blijft een noodteam paraat. Een dergelijke harde actie, volgens velen in en buiten de gezond heidszorg op de grens van het toelaatbare, wordt op 28 mei in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag gehouden. Ook de 'normale' acties, zoals werkonderbrekingen en stakin gen van personeel van techni sche diensten, voedingsdiensten en keukens, gaan uitgebreid door. In de bejaardenzorg ko men de acties eveneens steeds meer op gang. Volgens de AbvaKabo, de vak bond voor overheidspersoneel, neemt de motivatie om actie te voeren sterk toe, zeker nu er nog geen uitzicht is op een oplossing van het conflict. In het AMC worden morgen geen zogenoemde 'Code-4'-han- delingen verricht op de intensi ve care voor volwassenen. Dat zijn handelingen die verpleeg kundigen normaal gesproken niet zonder toezicht van een arts mogen uitvoeren, maar dat in de praktijk wel doen. De verpleeg kundigen eisen dat het zieken huis hen voor die 'extra' hande lingen, die niet in hun functie omschrijving staan, betaalt. De groep eist inschaling op het in komensniveau van particuliere ziekenhuizen, een verhoging van 150 gulden tot 250 gulden netto EINDHOVEN (GPD) - Philips wordt in de Verenigde Staten voor de rechter gesleept. Een groep aandeelhouders heeft het concern gedagvaard. De Ameri kanen voelen zich benadeeld door de volgens hen onjuiste in formatie die Philips gedurende de eerste vier maanden van dit jaar over de gang van zaken bij het concern heeft verstrekt. Tijdens de aandeelhoudersver gadering van, een maand gele den gaf president Cor van der Klugt nog een florissante voor stelling van zaken over het rei len en zeilen van het bedrijf. Am per twee weken later bleek bij de presentatie van de resultaten in het eerste kwartaal, dat de winst tot bijna nul was teruggevallen. Tegenover een winst in de eerste drie maanden van 1989 van bijna een kwart miljard stond dit jaar slechts een winst van 6 miljoen. Van der Klugt is/inmiddels de wacht aangezegd. Een jaar eer der dan in de planning lag ver trekt hij nu al op 1 juli als top man van het concern. Tegelijk met hem gaat de man weg die in de raad van bestuur verantwoor delijk is voor de zwaar verlies lij dende computerdivisie. Direct na de bekendmakingrvan de dra matisch uitgevallen kwartaal cijfers stortte de aandelenkoers van Philips op de effectenbeur zen in elkaar. Philips heeft inmiddels het New- yorkse advocatenkantoor Sulli van and Cromwell opdracht ge geven de zaak te bestuderen en daarover te adviseren. Het con cern heeft laten weten dat het over de zaak het stilzwijgen zal bewaren zo lang het proces dreigt. Op de Amsterdamse Ef fectenbeurs viel de koers van het Philips-aandeel kort na het be kend worden van het proces te rug van 33 naar 31.80. Advertentie per maand. De actie staat los van de algemene cao-acties in de gezondheidszorg. Volgens mr. Vrakking maakt het voor het principiële stakings recht van de verpleegkundigen niet uit dat zij de ambtenaren- status hebben. Van onontkoom bare ernstige schade voor de pa tiënten op de intensive-care is volgens mr. Vrakking geen spra ke. Het ziekenhuis moet zonodig artsen of arts-assistenten inzet ten en operaties eventueel ver plaatsen naar donderdag: op die dag zijn de operatiekamers we gens Hemelvaartsdag nog niet volgeboekt. Hogere inschaling is volgens Vrakking een eis waar over nader onderhandeld dient te worden. De verpleegkundigen hebben al aangekondigd hun ac ties zo nodig uit te breiden. (Advertentie) ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1