Bonn steekt 115 miljard D-mark in eenwording dreigt af treden om de WIR Heftige debatten in Russische parlement Computer zegt 87 ambtenaren ontslag aan Den Hoed start proef nieuwe kankertherapie r Ola Dode bij bomaanslag in Londen Samenwerking Rabobank en Robeco Groep Zalm maakt school op de Noordzee Krakers Noodhulp voor slachtoffers Oost-Suriname Sammy Davis overleden aan keelkanker Lubbers positief over sociale dienstplicht Vermeule Cao's Zonnig en droog 233e jaargang no. 110 Donderdag 17 mei 1990 Grote belegger Versterking Niet neutraal Overheid wil met driekwart miljard Philips steunen SNAPPER LOOPMAAIERS 4 Droog weer met flinke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen, later uit noord. Mid- dagtemperatuur 18 graden. financiële mammoet AMSTERDAM (GPD) - De Ra bobank Nederland en de Robe- [0 Groep gaan samenwerken. De beleggingsfondsen van de Sabobank worden ingepast in iet Robeco-assortiment en de jeleggingsinstelling krijgt ver- iooppunten in de 2000 bank- santoren. Van een fusie zal ove rigens geen sprake zijn, ook in je toekomst niet. Eerder deze week werd bekend jat de aangekondigde introduc tie van het nieuwe Spectrum-be leggingsfonds van de Rabobank niet doorging. Met de bekend- naking van hun samenwer- jingsplannen maakten de twee instituten gisteren duidelijk raarom. Het nieuwe fonds van ie Rabobank komt er niet meer. De plannen ervoor sluiten nauw aan bij de ook nog niet zo lang bestaande 'Strategische Beleg gingsportefeuille Blauw' van Robeco. De samenwerkingsvorm tussen Rabo en Robeco staat nog niet vast. De komende weken wor den de plannen verder uitge werkt. Wel lijkt duidelijk dat joint ventures (gezamenlijke vennootschappen) zullen wor den opgericht. De Robeco Groep is een van de grootste beleggingsmaatschap pijen ter wereld. Ze belegt met onder meer haar fondsen Robe co, Rolinco, Rodamco en Roren- to in aandelen, obligaties en on roerend goed. De groep beschikt ook over het spaarfonds Ropar- co. Dat wordt niet in de samen werking betrokken. De aandelen van de verschillen de werkmaatschappijen van de groep zijn aan 19 effectenbeur zen genoteerd. De cliënten kun nen in deze aandelen beleggen via het Rogiro-systeeem van Ro beco. Door de samenwerking kunnen straks aan de balies van de Ra bobank aandelen in de Robeco- fondsen worden ge- en verkocht tegen dezelfde tarieven (een half procent) als de Rogiro in reke ning brengt. De Robeco Groep verwacht er een belangrijke uit breiding van het aantal beleg gers in haar fondsen van. Voor de Rabobank wordt van de samenwerking een versnelling en versterking verwacht van haar dienstverlening op het ter rein van beleggingen en op het gebied van vermogensbeheer voor institutionele en particulie re relaties. De bank stapte pas laat in de markt van de beleg gingsfondsen. Andere banken gingen veel eerder met hun zoge heten 'huisfondsen' naar de beurs. De Rabo-organisatie werkt deze achterstand nu in één klap weg. Robeco verwacht dat een deel van de gewone spaarders bij Ra bobank de overstap zal wagen naar de Robeco-fondsen (en naar de huisfondsen van de Ra bo-organisatie wanneer die straks het keurmerk van Robe co dragen). Bij de Rabobank (met een balanstotaal van 172 miljard behorend tot de 50 grootste banken in de wereld) ligt 40 procent van alle (gewone) spaargeld in Nederland. Ze is daarmee op dit vlak de grootste in ons land. De eerste gesprekken tussen Ro beco en Rabobank dateren van 26 maart. Op die dag maakten de Algemene Bank Nederland en de Amsterdam-Rotterdam Bank hun voorgenomen fusie bekend. Voordien had Robeco her en der al haar voelsprieten uitgestoken. Onder meer we gens het grote aantal van meer dan 2000 kantoren in ons land was de Rabobank voor Robeco de aantrekkelijkste. De vakbeweging begroet de sa menwerking met instemming. Beide organisaties krijgen een bredere basis en ontslagen lij ken niet aan de orde. DEN HAAG (GPD) - Een foutje in de computer van het mi nisterie van justitie heeft ertoe geleid dat 87 ambtenaren ontslag aangezegd hebben gekregen. De ambtenaren, me rendeels werkzaam bij de kinderbescherming en het gevan geniswezen, zouden van baan veranderen. Maar in plaats van de schriftelijke bevestiging van hun functie-wijziging, stuurde de computer van Justitie een ontslagbrief. Dit schrijven ging vergezeld van alle benodigde paperassen over pensioenen en sociale uitkeringen. Een woordvoerder van Justitie spreekt van een „zeer vervelende zaak". Naar de de betrokkenen is een excuusbrief onderweg, en wordt met alle macht geprobeerd het foutje te elimineren. Dat blijkt trouwens niet makkelijk. „Het is in een mum van tijd ingeslo pen, maar blijkt niet met één druk op de knop te herstellen", aldus de woordvoerder. STRAATSBURG - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en de Oostduitse premier Lothar de Maizière schudden elkaar de hand na hun toespraken voor het Europese Parlement. Rechts de Ierse premier Charles Haughey, de huidige voorzitter van de Europese Minister raad (foto RolfHaid/DPA) (Van onze correspondenten BONN/STRAATSBURG - De Westduitse minister van finan ciën Waigel en zijn Oostduitse collega Romberg tekenen vrij dag in Bonn het staatsverdrag waarin de invoering van de D- mark begin juli in de DDR wordt geregeld. Daarna zullen kanselier Kohl en de Oostduitse regeringsleider De Maizière verklaringen afleggen. Kohl en de premiers van de Westduitse deelstaten bereikten woensdag een akkoord over de financiering van de monetaire, sociale en economische unie met de DDR. Er komt een speciaal fonds voor 'Duitse eenheid' met een volume van 115 miljard mark. Twintig miljard zal de centrale regering door besparin gen bijdragen, de rest wordt door Bonn en de deelstaten ge leend op de kapitaalmarkt. Minister van economische za ken Haussmann wil los van dit fonds zeven miljard beschikbaar stellen voor de directe sanering van Oostduitse bedrijven die nog levensvatbaar zijn. Verder kunnen bedrijven met ingang van 1 juli subsidies op investe ringen krijgen. De Oostduitse minister van fi nanciën Romberg wees kritiek uit Bonn van de hand dat hij nog niet met betrouwbare cijfers over de financiële toestand van het land is gekomen. Hij zei dat de buitenlandse schuld van de DDR 27 miljard D-mark be draagt, maar dat de binnenland se financiële situatie onover zichtelijk is, onder meer door de teruggelopen belastingmoraal. In Bonn wordt geschat dat de DDR-begroting dit jaar een te kort van 20 miljard zal tonen en in 1991 mogelijk zelfs 40 miljard. De Oostduitse premier Lothar de Maizière zei woensdag voor het Europees Parlement in Straatsburg dat het verenigde Duitsland lid kan worden van de Navo, mits dan geen organisatie ontstaat die andere landen als een dreiging zien. Met namen zal rekening moeten worden gehou den met de belangen van de Sov jetunie. Goede relaties met Mos kou zijn „een goed van het hoog ste belang". De DDR-leider vindt ook dat de economische banden tussen de DDR en de andere landen van de Comecon na de hereniging ge handhaafd moeten blijven. Duitsland moet de brug zijn tus sen de EG en Oost-Europa. Het Europees Parlement debat teerde woensdag over de hereni ging en over de afspraken van de extra EG-topconferentie van eind april in Dublin. Behalve De Maizière gaf ook Kohl daar acte de présence. ROTTERDAM (GPD) De Dr. Daniël den Hoed Kliniek in Rotterdam gaat bij wijze van experiment driehonderd zwaarzieke kankerpatiënten behandelen met een nieuwe vorm van warmte-therapie. Voor het onderzoek, dat drie jaar zal duren, heeft het rijk twee miljoen gulden uitgetrok ken. Het gaat om patiënten met baarmoederhals-, rectum- en blaaskanker. Met de warmte-therapie of hyperthermic kunnen kankercel len dood gemaakt worden zonder dat het gezonde weefstel schade lijdt. Met hulp van een nieuw apparaat dringen radio golven met een temperatuur van 40 tot 45 graden door tot de tumor. Via een computer kunnen de artsen precies bepalen waar de warmte wordt geconcentreerd. De hyperthermie wordt gebruikt in combinatie met bestra ling. Kohl zei dat voor de topconfe rentie van de CVSE-landen, die komend najaar wordt gehouden, duidelijkheid moet bestaan over de militair-politieke positie van het verenigde Duitsland. Hij wil niet dat de eenwording wordt belast met open vragen. Kohl nam daarmee nogmaals afstand van de mening van de Sovjetu nie dat de discussie over het Duitse Navo-lidmaatschap over de CVSE-top heen getild kan worden. De bondskanselier zei dat geen sprake kan zijn van een neutraal of gedemilitariseerd Duitsland. „Dat zou strijdig zijn met de logi ca van de Europese eenwording en zou nieuwe onstabiliteit ver oorzaken". Maar ook mag de soevereiniteit van Duitsland niet worden beperkt en mag geen sprake zijn van discrimina tie. Duitsland zal volgens Kohl een volwaardig lid van de Navo zijn, waarbij voor het huidige grond gebied van de DDR een militaire overgangsregeling getroffen moet worden. Ook zal nog voor de zomer dui delijkheid gegeven worden over de Duitse erkenning van de Poolse westgrens, zei Kohl. „Duitsland heeft geen omstre den grenzen meer. Het zal be staan uit het staatsgebied van de DDR, de Bondsrepubliek en beide delen van Berlijn. Punt uit", zo zei De Maizière. c=» CP VLISSINGEN S SHEERNESS DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (Economische Za ken) overweegt af te treden, als hij wordt verplicht ook de in 1989 aan het bedrijfsleven toe gekende WIR-claims te compen seren. Hij is daarmee de eerste minister in het kabinet-Lub- bers/Kok die met zijn porte feuille zwaait. Tussen Andriessen en zijn colle ga Kok (Financiën) is grote on enigheid ontstaan over de uit voering van de kabinetsaf spraak, dat alle aanvragen voor de in 1988 afgeschafte WIR, die na 1 januari 1990 nog binnenko men, door het bedrijfsleven op een of andere manier gecompen seerd moeten worden. Finan ciën meent dat ook claims van voor 1 januari die dit jaar tot uit betaling leiden, onder die af spraak vallen. Economische Za ken ontkent dat. Andriessen is altijd tegenstan- (Van onze correspondent LONDEN - Een bomaanslag op een militair gebouw in Noord- Londen heeft woensdagavond aan een man het leven gekost. Een tweede slachtoffer werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De politie veronderstelt dat het Ierse Republikeinse Leger IRA de aanslag heeft gepleegd. Het was de tweede keer in één week dat een aanslag werd ge pleegd op een dergeljk doel in Londen. Maandag raakten ze ven mensen gewond toen bij een legerschool in Zuid-Londen een in een bloemperk verstopte bom ontplofte. De aanslag vond woensdag plaats tijdens de drukke avond- spits in de buurt van het Wem bley Stadion. Door de explosie werd een legervoertuig de lucht ingeblazen. De auto stond bij het een militair informatiecen trum geparkeerd. Volgens de burgemeester had het aantal slachtoffers nog veel groter kunnen zijn. „Het is abso luut walgelijk dat iemand een bom heeft geplaatst in een zo drukke wijk als Wembley", ver klaarde Len Williams. „Het \s moeilijk om hier woorden voor te vinden". Naar aanleiding van de aanslag waarschuwde de Britse minister voor legerzaken voor een ter- reurcampagne van het IRA. I' 1 H Naar verwachting zal er veel zalm worden geserveerd aan boord van het spiksplinter nieuwe Olau Ruimteveer, de Olau Britannia. Dit reuzeschip vaart op 21 mei voor het eerst van Vlissingen naar Sheemess. De vier restaurants zijn dan al direkt in vol bedrijf. MOSKOU (DPA/REUTER/ AFP/UPI) - In Moskou is woens dag het eerste democratisch ge kozen Congres van Volksaf gevaardigden van de Russische Federatie met zijn beraadsla gingen begonnen. Al tijdens het debat over de agenda liepen de emoties hoog op. De president van de Sovjetunie, Michail Gor- batsjov, premier Nikolaj Ryzj- kov en de voorzitter van de Op perste Sovjet van de USSR, Anatoli Loekjanov, woonden de openingszitting vanuit een loge bij. Het Congres van de Russische Federatie, verreweg de grootste van de Sovjetrepublieken, moet een Opperste Sovjet, het parle ment, kiezen en een parlements voorzitter, die als president fun geert. De Russische Federatie is het hart van de Sovjetunie en omvat Moskou, 52 procent van de Sovjet-bevolking en drie kwart van het grondgebied. De hervormingsgezinde parle mentariërs wisten een grote tac tische overwinning te behalen toen zij er, met een meerderheid van één stem, in slaagden de ver kiezing van een president uit te stellen. Daarmee voorkwamen zij dat de voornaamste tegen stander van de hervormingsge zinde Boris Jeltsin direct geko zen werd. De radicalen zeiden dat Jeltsin hierdoor nog steeds (Advertentie) een kansje heeft om de presiden tiële race te winnen. Jeltsin, een tegenstander van Gorbatsjov sinds hij twee jaar geleden uit het politburo werd gezet, is zeer populair vanwege zijn felle toe spraken waarin hij uithaalt naar de bevoorechte klasse. DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking heeft ruim 2,6 mil joen gulden beschikbaar ge steld als bijdrage in de kosten van humanitaire noodhulp aan de slachtoffers van het gewa pende conflict in Oost-Surina- me. Het gaat bij de hulp om acti viteiten op het terrein van voedselhulp, gezondheidszorg, landbouw-benodigdheden en hulp aan ontheemden. De hulp wordt gegeven via het Zeister Zendingsgenootschap. Volgens Ontwikkelingssamen werking komt de hulp via het het ZGG op goede wijze tege moet aan de dringende behoefe- ten van de slachtoffers in Oost- Suriname en de vluchtelingen die in Frans Guyana verblijven. Sinds 1986 is 23 miljoen gulden aan ontwikkleingsgelden be schikbaar gesteld voor de slachtoffers in Oost-Suriname. DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (economische za ken) wil Philips 740 tot 810 mil joen gulden steun geven. Het geld is bedoeld voor de ontwik keling van een superchip, een project dat bekend staat onder de naam Jessi. Philips werkt daarbij samen met Siemens en SGS-Thomson. Andriessen wil de steun aan Philips over zeven jaar uitsmeren. Voor de te verlenen steun heeft Andriessen tot nu toe binnen zijn begroting 40 miljoen gulden vrijgemaakt. Dat geld komt uit andere financiële regelingen ter stimulering van technologie projecten. Voor de verdere steunverlening zal een beroep moeten worden gedaan op gel den die in het regeerakkoord zijn vrijgemaakt voor technologi- sche ontwikkelingen (baten uit het terugbetalen van leningen aan het bedrijfsleven uit het ver- leden). In juni vallen besluiten. LOS ANGELOS (RTR) - De Amerikaanse entertainer Sammy Davis Jr. is na een acht maanden durende ver geefse strijd tegen keelkan ker woensdag op 64-jarige leeftijd overleden. Vrienden van hem deelden dit woens dag mee. Pagina 2: Davis verwaarloosde ge zondheid Binnendringen in andermans computersysteem wordt straf baar. De minister van justitie reageert met een wetsvoor stel hierover op deze nieuwe vorm van cri- C minaliteit. w DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers staat gematigd positief tegenover pleidooien van de CDA-jongerenorganisatie om te komen tot een sociale dienst plicht voor jongeren tussen 18 en 30 jaar. De premier geeft in een brief aan de kamer toe dat er nog heel wat haken en ogen zitten aan de uit voering van het plan. Hij zegt het dan ook te zien als een nutti ge bijdrage in de discussie over de positie van de jongeren, „maar ik heb daarmee dit voor stel nog niet overgenomen". De persoonlijke tolk van Stalin in de Tweede Wereldoorlog, dr Valentin Berezhkov, deed giste ren op een conferentie in Middel burg een boekje open over de Russische dic tator: „Stalin was een groot acteur." Gisteren kwam voor de Middel burgse marathonloper een ein de aan de onzekerheid. John Vermeule kreeg van bonds coach Bob Boverman te horen dat hij samen met Marti Ten Ka- te en Gerard Nijboer Nederland op de EK atletiek in Split mag vertegenwoordigen. De marathonloper noem de zijn uitverkiezing O een bevrijding. émm I IM '««M— De gang van zaken rond de cao onderhandelingen in de afgelo pen weken bij een aantal Zeeuw se bedrijven is volgens S. Jor- rittsma, vertrekkend bestuur der van de Industrie- en Voedingsbond CNV, een voorbeeld van hoe het niet moet. der geweest van compensatie door het bedrijfsleven van de uitgaven voor de WIR. Toen ech ter uit een onderzoek bleek dat nog voor maximaal 5,9 miljard gulden aan oude claims lag te wachten, ging ook Andriessen om. Hij stemde toen in met een gedeeltelijke compensatie door het bedrijfsleven. Inmiddels lijkt het er echter op dat het bedrag toch weer lager zal uitvallen. Het bedrijfsleven zelf denkt dat het slechts om ruim een miljard gulden over schrijding zal gaan. Het ministe rie van Financiën heeft bere kend dat nog hooguit 4,7 miljard aan WIR-premies zal worden aangevraagd door het bedrijfsle ven. Andriessen probeert de ka binetsafspraak nu zo strikt mo gelijk uit te leggen, zodat het be drijfsleven zo weinig mogelijk hoeft terug te betalen. Minister Andriessen (model 1990) Geheel nieuw gestyleerde duw- en zelf- rijdende loopmaaiers. Ook elektrisch gestart en BBC. Vele aktiemodellen J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 0110O - 32288 msm&Mmm Acteur Stalin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1