Nog steeds frictie tussen fractie en bestuur van VVD baby Dennise gezond terug Berging duikbootje gelukt Ontvoerde 'Jroot gebrek aan geld en goede computers Jan van Vlijmen directeur van het Holland Festival Wolkenvelden !33e jaargang no. 109 Voensdag 16 mei 1990 Keiharde kritiek De Korte Kleding Alders wil eind aan verwarring over smog Wegtransport eist compensatie voor Duitse tol Terrorisme Minder stemmen dan verwacht voor Gorbatsjov Ongerust Gordel Blind Zonnige perioden, maar ook enkele wolken. Droog weer. Matige zuidwes ten wind. Temperatuur 18 graden. DEN HAAG (GPD) - VVD-frac- tie en hoofdbestuur zijn er tij dens een langdurig gesprek niet in geslaagd de vertrouwens breuk helemaal te dichten. Be stuur en fractie blijven van me ning verschillen over de manier waarop WD-voorzitter Gin jaar twee weken geleden frac tievoorzitter Voorhoeve ten val bracht. De partij-organen heb ben wel afgesproken in het ver volg beter contact met elkaar te houden. Tijdens een speciale vergadering eind juni zullen fractie en bestuur over hun ver houding verder praten. De VVD-fractie en hoofdbestuur spraken dinsdagavond bijna drie uur met elkaar in een Sche- venings hotel over de problemen die ontstaan waren na het ver trek van Voorhoeve. De nieuwe WD-leider Bolkestein zei na af loop dat beide partij-organen „de toekomst weer met vertrou wen tegemoet zien". Maar Bol kestein ontweek nadrukkelijk de vraag of het vertrouwen tus sen fractie en hoofdbestuur is hersteld: „Dat zal blijken tijdens de ledenvergadering aanstaan de vrijdag". Dan komt de WD- achterban in Zwolle bijeen om te praten over het beleid van de partij. Van verschillende kanten zal daar worden aangestuurd op het aftreden van Ginjaar. De VVD-fractie oefende dins dagavond tijdens het 'pittige' gesprek keiharde kritiek uit op het optreden van partijvoorzit ter Ginjaar. Die had de kamerle den eerder moeten informeren over de groeiende onvrede bin nen de partij over Voorhoeve. De fractie verwijt Ginjaar pal na de gemeenteraadsverkiezingen te hebben gezwegen over de aan zwellende kritiek. De Tweede-Kamerfractie heeft het hoofdbestuur dinsdagavond ook laten weten zelf uit de partij 'signalen' te krijgen over onvre de rond het optreden van het be stuur. Volgens Ginjaar zijn die signalen onvoldoende om hem tot aftreden te bewegen. De frac tie en bestuur hebben nu offi cieel afgesproken dat beide or ganen „gelijkwaardig zijn" en el kaar op de hoogte zullen houden van „signalen uit de achterban". Het hoofdbestuur zal bij elke fractievergadering aanwezig zijn, en de VVD-top (fractie, be stuur plus voorzitters van de1 partijregio's) zal één keer per jaar gezamenlijk vergaderen. Oud-minister Rudolf de Korte keert terug in de voorste rijen van de VVD. Hij wordt financieel woordvoerder van de liberale fractie in de Tweede Kamer. Een meerderheid van de WD-Ka- merleden verkoos De Korte in een geheime peiling boven so ciaal-economisch specialist Ro bin Linschoten. De Korte volgt als financieel woordvoerder Frank de Grave op, die wethouder en loco-burge meester van Amsterdam is ge worden. DEN HAAG (GPD) De componist Jan van Vlijmen (54) is benoemd tot directeur van het Holland Festival. Hij volgt Ad 's-Gravesande op, die zijn functie met ingang van 1 ja nuari volgend jaar neerlegt. Jan van Vlijmen werd in 1935 in Rotterdam geboren en stu deerde piano, orgel en compositie aan het Utrechts Conser vatorium. In 1984 verzocht de minister van WVC hem de taak van intendant van De Nederlandse Opera op zich te nemen. Na een conflict over de verhouding tussen artistieke kwali teit, ter beschikking staande financiële middelen en de kwantatieve eisen die volgens Van Vlijmen aan voorstellin gen worden gesteld, verliet hij 1 december '87 De Nederland se Opera. Sinds die tijd werkt hij onder meer aan de opera Un malheu- reux vetu de noir, over de laatste jaren van Vincent en Theo van Gogh. Deze opera gaat 16 november, in het kader van de Van Gogh-herdenkingen, in Amsterdam in premiere. KESSEL - Shirley Grutters met baby Dennise na de hereniging van moeder en dochter (foto ANP) ROERMOND/WEERT (GPD/ANP) - De donderdag in Roermond ontvoerde baby Dennise is gezond en wel terug bij haar ouders. Ze werd in de nacht van maan dag op dinsdag gevonden bij een tankstation in Weert. De politie is de baby op het spoor gekomen na een anoniem telefoontje van iemand met een buiten lands accent, 's Nachts om twee uur werd Dennise in het Roermonds politiebureau overgedragen aan de ouders, Hassan Kor (22) en Shirley Grutter (20), die in Kessel wonen. De politie vond de baby in dezelfde reiswieg waarin ze was ontvoerd. De wieg stond tussen twee benzinepom pen. Dennise verkeert in blakende gezondheid, zo con stateerde een arts. Het kind is door de ontvoerder goed verzorgd. Toen de politie haar vond, was ze net verschoond, haar nagel tjes waren geknipt en haar haren waren netjes ge kamd. De moeder liet gisteren weten de ontvoerder bijzonder dankbaar te zijn dat haar baby terug is. „Ik kon het niet geloven. Pas toen ik Dennise op het poli tiebureau in Roermond in mijn armen sloot, besefte ik dat ik haar terughad", aldus de overgelukkige moe der. „Nooit meer zal ik mijn kleine schat alleen achter laten." Voor andere moeders is deze ontvoering volgens Shir ley een goede les om extra aandacht te schenken aan hun baby's. Ze denkt dat de ontvoerder beslist een vrouw is geweest die graag een kindje wilde hebben. De politie heeft de kleding van de baby meegenomen voor technisch onderzoek. „We zijn uiteraard ver heugd dat de baby terug is, maar voor ons is er in feite nog niks veranderd", zegt hoofdinspecteur Kuypers van de Roermondse politie. „We hebben immers nog geen antwoord op de vragen wie, wat en hoe. Dat is nog allemaal duister". De negen maanden jonge Dennise werd donderdag avond tegen twaalf uur ontvoerd uit een goudkleurige BMW die geparkeerd stond in Roermond. De ouders lieten de baby achter in de auto toen ze gingen eten in een shoarmazaak. Bij terugkeer bleek dat een auto ruit was ingeslagen en de baby was verdwenen. Of Dennise de ontvoering en de scheiding van ouders als een trauma zal ervaren, is volgens de Roermondse kinderarts D. Lissone nu nog moeilijk te zeggen. De ouders zijn vooralsnog niet ingegaan op aanbiedingen tot hulpverlening. DEN HAAG (GPD) - Ver warring over smogni- veaus, zoals die onlangs in Zuid-Holland ont stond, moet in de toe komst worden voorko men. Dat heeft minister Alders (Milieu) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De verwar ring ontstond doordat provincies verschillen de benamingen hanteer den. Er werd zowel over 'ozon' als over 'oxidant' (een verbinding van ozon met stikstofoxi den) gesproken. Een voorlopig draai boek, waarin ook de ver schillende smogfasen worden aangegeven, moet dat voorkomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) heeft rapporten opge steld over zomersmog en wintersmog, waarin mo gelijke maatregelen bij smog worden opgesomd. Bij zomersmog heeft ozon het grootste effect op de volksgezondheid. Stilleggen van het ver keer zal volgens het RIVM bij zomersmog slechts tot een kleine da ling van het ozonniveau leiden. De kosten van stilleggen van het ver keer in heel Nederland zouden kunnen oplopen tot één miljard gulden per dag. RIJSWIJK (ANP) - NOB Weg transport wil dat de Nederland se overheid het beroepsgoede- renvervoer volledig compen seert voor de tol die vanaf 1 juli op Duitse wegen betaald moet worden. Bij de gevraagde compensatie zou het moeten gaan om een be drag van 100 miljoen gulden per jaar, de schade die de sector leidt door de Duitse tol. Ook wil NOB dat er maatregelen worden genomen tegen Duitse vrachtwagenchauffeurs in Ne derland. Te denken valt aan een verscherpte controle, of zelfs aan een Nederlandse tol, uitsluitend voor Duitse vrachtwagens. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Bergers van de marine hebben dins dagmiddag in de monding van de Nieuwe Waterweg de Duitse één persoonsduikboot uit de Tweede Wereldoorlog geborgen, die daar vorige week werd aangetroffen. Het vaartuigje lag aan de Noorder- pier die naar het strand van Hoek van Holland leidt. De torpedo, die onder de duikboot hing, is door de marine-specialis ten gedemonteerd. Verder hing er een mijn aan, die op zee tot ont ploffing is gebracht. Gezien de aanwezigheid van de honderden kilo's springstof werden uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Al het scheepvaart verkeer in de monding van de Nieuwe Waterweg werd stilgelegd tij dens het lichten van de duikboot. Nabijgelegen strandtenten werden ontruimd en mensen die binnen een straal van 600 meter van de bergingsplaats wonen, moesten hun huis verlaten. Het lichten van de onderzeeër vanaf dertien meter diepte verliep zonder problemen. Even voor vier uur werd het vaartuig op een pon ton gelegd door een kraan van Smit-Tak. De ponton voer vervolgens naar een plaats twee mijl uit de kust, waar de demontatie plaats vond (foto ANP) kan miljard mis lopen )e Tweede Kamer maakt zich al ;eruime tijd ongerust over de jroblemen bij de belasting- lienst. Van Amelsvoort zegt bij ijn aantreden „globaal op de ïoogte" te zijn gesteld van de jroblemen. Eind juni verschijnt ien onderzoek naar de proble- nen bij de belastingdienst, waar ;en ingrijpende reorganisatie ïeeft plaatsgevonden. Jit de ambtelijke notities blij den problemen op het gebied wan de huisvesting en het perso- ïeelsbeleid. Er zijn bijna 500 va- latures bij de belastingdienst. Haar de topambtenaren luiden ie noodklok over de automati sering: de belastingdienst wordt rat dat betreft afgeschilderd als Amerika zou met militaire actie moeten reageren op terreurda den tegen vliegtuigen. Dat geeft een commissie president Bush in overweging. De uitspraak is ge daan naar aanleiding van de bomaanslag op een Panam- toestel dat bij Locker bie in Schotland neer- stortte. O De Zeeuw Danny Blind knokt voor een plaats in de nationale voetbalselectie. Met de PSV'er Berry van Aerle, die normaalge sproken in Oranje op de rechts achter plaats staat geposteerd, is het zo goed als zeker dat bondscoach Leo Been hakker of Blind of Stu- O ring niet mee neemt. I O MOSKOU (RTR) - Sovjet-leider Michail Gorbatsjov is tot af gevaardigde van zijn district bij het congres van communis tische partij in juli gekozen. Maar zijn overwinning is niet indrukwekkend en weerspie gelt zijn verminderd aanzien in de Sovjetunie, zo heeft een par tijfunctionaris dinsdag gezegd. Valeri Zubko, een lid van de kiescommissie in het district waar Gorbatsjov kandidaat stond, zei dat de president 61,1 procent van de stemmen kreeg. 36 procent van de kiezers bracht zijn stem u|t op Gorbatsjovs op ponent, een onbekende fabrieks directeur die het radicale Demo cratisch Platform vertegen woordigde. „Ik denk dat de uitslag van de verkiezing de werkelijke situatie niet alleen in de partij, maar ook in het land weerspiegelt", aldus Zubko. Aan de verkiezing in het Froen- zenski-district in Moskou na men 2.900 mensen deel. IEN HAAG (GPD) - Door een jjperid tekort aan geld en goe ie computers dreigt een struc- urele belastingtegenvaller van én miljard gulden, en het af- lijden naar een 'omvangrijk raudecircuit'. Die alarmerende waarschuwing hebben topamb- enaren van de belastingdienst ind februari in een vertrouwe- ijke nota aan de top van het mi- listerie van financiën laten ho en. Itaatssecretaris Van Amels- oort (financiën) heeft de nota insdag naar de Tweede Kamer estuurd. Volgens Van Amels- oort moet het kabinet deze zo- aer, bij het opstellen van de be- iroting voor 1991, beslissen over xtra geld voor de automatise- ing van de belastingdienst. De taatssecretaris laat zich niet uit iver bedragen. Maar volgens de opambtenaren is er de komen- le jaren 783 miljoen extra nodig oor modernisering van de com akers, en nog eens 35 miljoen 'oor het onderhoud van de hui- iige apparatuur. ver achtergebleven bedrijf. Het gevolg daarvan is dat steeds meer controleurs hun tijd moe ten besteden aan administratie ve werkzaamheden. Van de con trole op bedrijfsboekhoudingen en belastingaangiften komt zo steeds minder terecht. De belas tingdienst dreigt „de komende twee jaar in de risicozone" te recht te komen en de strijd tegen fraude en het grijze en zwarte cir cuit te verliezen. De ambtenaren becijferen de door het achterwege blijven van vernieuwing van de computers gemiste inkomsten in 1991 al op 100 miljoen. Dat bedrag loopt snel op, tot 600 miljoen in 1995. Later in het rapport is zelfs spra ke van een structurele tegenval ler van een miljard. De regeringspartijen CDA en PvdA willen weten waarom staatssecretaris Van Amels voort nu pas op de nota reageert. „Het is opvallend dat op het de partement allang bekend was dat er problemen waren, terwijl de staatssecretaris niet op de hoogte was. Het is noodzakelijk dat de Kamer daar opheldering over krijgt. De informatiever strekking binnen het departe ment moet toch optimaal zijn", aldus het CDA-Tweede-Kamer- lid Reitsma. Hij wil dat de staatssecretaris binnen twee we ken de Kamer opheldering ver schaft. Automobilisten met een gordel om rijden harder en onveiliger dan zonder zo'n apparaat, zo concludeert TNO na proeven. De bestuurders voelen zich zo veilig dat ze C roekeloos worden. Er zit een stijgende lijn in het goederentransport per spoor vanuit het Sloegebied. Dat bleek dinsdag uit mededelingen van een directiedelegatie van de NS, op bezoek Q in Vlissingen-Oost. WÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1