Auto-Poppe Walcheren Overvallers supermarkt Albert Heijn spoorloos Olau Elektronisch betalen veiliger voor winkels IJSBERGSLA EN VARKENSLEVER Tijd werkt in nadeel Oranje Gorbatsjov verwerpt onafhankelijkheid Baltische staten 2 brillen halen, 1 betalen Ook Italië leverde voor superkanon Honderdduizend Fransen demonstreren tegen antisemitisme Voetbaloorlog Bevolkings explosie per krop 100 gram ©@©©êO'£T^7 Brand Monument Later bewolkt !33e jaargang no. 108 )insdag 15 mei 1990 Welkom op onze OPEN DAGEN Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Twee doden en zwaargewonde onder personeel Nederlands Identieke Tweeling Jgeboren e Noordzee Oproep bond na Oosterbeek Protest Ijsbergsla, Varkenslever, /IQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Betoging Zweden Eerst zon later bewolking en kans op wat neerslag. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. Middagtempera- tuur omstreeks 17 graden. Vrijdag 18 mei van 10.00-21.00 uur. Zaterdag 19 mei van 10.00-16.00 uur. m OOSTERBEEK - Personeel van de AH-supermarkt in Oosterbeek reageert verslagen als het hoort dat twee collega's door overvallers zijn doodgeschoten en een derde ernstig is verwond. Het personeel kwam nietsvermoedend naar het werk en hoorde daar wat was gebeurd (foto GPD/Cees van Sliedregt ARNHEM (GPD) - De politie heeft nog geen spoor van de twee daders die gisteren een overval pleegden op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek en daarbij twee werknemers doodschoten. Het Recherche Bijstands Team houdt voorals nog geen rekening met een mo gelijke betrokkenheid van de Bende van Nijvel bij deze over val. „De dramatische gebeurte nis in Oosterbeek is uniek voor Nederland. In dit kader sluiten wij geen enkele mogelijkheid uit", aldus politiewoordvoer der G. Mons. Maar voorlopig wordt niet in de richting van de Belgische Bende van Nijvel ge dacht. „Wij hebben ook nog geen contact gehad met de Rijkswacht in België", zegt de politiewoordvoerder. De overeenkomsten tussen de overvallen in België en die in Oosterbeek zijn evident. Het feit dat supermarkten het doelwit van de overvallers vormden, de koelbloedigheid waarmee de slachtoffers werden neergescho ten, het gebruik van riotguns, het ontbreken van buit en het gebruik maken van Volkwagens (Golf) als vluchtauto. Wat dat laatste betreft moet opgemerkt worden dat de Bende van Nijvel gebruik maakte van zeer snelle Golf GTI's, waarvan de achter bank was verwijderd om plaats te maken voor een 'boordschut ter' die door de geopende ach terklep eventuele achtervolgers onder vuur kon nemen. De in Oosterbeek gebruikte Golf was van een ouder, niet speciaal snel, type. Ook het feit dat reeds na enkele honderden meters van auto gewisseld werd, strookt niet met de Nijvel-strategie. Uit de verhoren van de drie me dewerksters die zich op het mo ment van de overval op het AH- filiaal in de winkel bevonden, is gebleken dat de twee overvallers blanke mannen zijn, tussen de 1.70 en de 1.80 meter lang en waarschijnlijk jonger dan dertig jaar. Beiden spraken beschaafd Nederlands. Ze droegen don kerkleurige bivakmutsen. Na de overval vluchtten de over vallers weg in een gele VW-Golf van een ouder type met het ken teken KY-24-GH. Deze auto is op 7 mei gestolen in Lexmond. De overvallers lieten de auto op een paar honderd meter afstand van de supermarkt achter en stapten over in een grijze Opel Kadett van het type hatchback met het kenteken LP-64-PZ. Dit kenteken bleek vals te zijn. Het is afgegeven voor een andere au to. Alle slachtoffers zijn van dicht bij neergeschoten met een riot gun. De toestand van het gewon de slachtoffer, dat inmiddels is geopereerd en opgenomen op de afdeling intensive-care, wordt door de politie „zeer zorgwek kend" genoemd. De doodge schoten medewerkers zijn de 24-jarige R.J.T. Hageman uit Renkum en de 34-jarige R. Otten uit Arnhem. De ernstig gewonde is een 23-jarige inwoner van Oos terbeek. (Van onze correspondent) ROME - De Italiaanse staalproducent Societa delle Fucine in Terni heeft mogelijk onderde len geproduceerd voor het Iraakse 'superka non'. Afgelopen weekeinde heeft de Italiaanse mili taire politie, de carabinieri, beslag gelegd op mechanische, hydraulische en elektronische onderdelen die volgens wapendeskundigen dienen voor het staartstuk van het geschut. De directie van het staalbedrijf, dat in staats- handen is, ontkent bewust onderdelen voor het superkanon te hebben gemaakt. Het zou gaan om apparatuur voor een petro chemische installatie. Irak heeft maandag aangekondigd juridische stappen te zullen ondernemen tegen de landen die door Baghdad bestelde en betaalde appa ratuur in beslag hebben genomen. Geboortecijfer Middelburg /^»U1|lf |1^\ Bergen op Zoom I Terneuzeif Roosendaal I In de Gouden Gids vindt u de adressen. 028j Na de fantastische Olau Hollandia wordt op 21 mei het identieke zusterschip, de Olau Britannia, in de vaart genomen. De Olau Ruimte-tweeling zal dagelijks twee maal de route Vlissingen-Sheerness bevaren. De moeder van de tweeling, Olau-Line, is zeer gelukkig met deze nieuwe aanwinst. VtlSSINGtN £5 SHMNCSS ARNHEM (GPD) - De Diensten bond FNV wil zo snel mogelijk met de ondernemers praten over de veiligheid van het win kelpersoneel. Dit naar aanlei ding van de roofoverval die gis teren gepleegd werd op een fi liaal van Albert Heijn in Oos terbeek, waarbij twee perso neelsleden de dood vonden. Volgens F. van der Gouw, lande lijk bestuurder detailhandel van de FNV, is de maat meer dan vol. pe onrust van het winkelperso neel neemt enorm toe, meent hij. „Voordat er meer slachtoffers Vallen, moeten er concrete maatregelen genomen worden pm aan het toenemende aantal overvallen op winkels een einde temaken". De vaksbondsbestuurder ver wijt de ondernemers en de ban ken te weinig bereidheid hier over serieus na te denken. „De oplossing is het versneld door voeren van elektronisch beta len. Dat kost geld en geen van tweeën wil hiervoor opdraaien. Het zou beter zijn als men eens ging praten over de verdeling van de kosten. Want Intussen blijft het personeel gevaar lopen, waarvan Oosterbeek wel een heel triest voorbeeld is". Van der Gouw wijst erop dat de beveiliging in winkels veel te wensen overlaat. „Vroeger wa ren banken en postkantoren het doelwit, maar omdat daar de be veiliging behoorlijk op peil is, is het werkterrein van overvallers verlegd naar de winkels waar dat over het algemeen niet het geval is". De overvallers in Oosterbeek hadden het op de weekend-op brengst in de winkelkluis ge munt. Niemand van de zes aan wezige personeelsleden had de sleutel van de kluis. De overval lers schoten daarop drie van hen in het gezicht. Advertentie Mitterrand bij massaal protest ZEIST - De Oranje-selectie had zich een betere start van de eerste trainingsstage op weg naar het WK k-'n""" bedenken. De eerste dag werd gevuld met het passen van kleding, praten met de pers en vooral het aanprij zen van commerciële waar. Chaos troef op het KNVB- sportcentrum in Zeist, waar het een drukte van belang was. Voetbal was dus op deze eer ste dag van de tiendaagse trainingsstage in Zeist nog even bijzaak. „Maar vanaf morgen wordt er alleen nog over voetbal gepraat", keek Leo Beenhakker tussen de bedrijven door vooruit naar de openingswedstrijd op Si cilië tegen Egypte. „We hebben nog precies 29 dagen, dan moeten wij er staan. Zoveel tijd hebben we dus niet meer. Het kan alle maal net, maar het is wel kort dag. Dat zeg ik niet om mij in te dekken of drama tisch te doen, maar een aan- 'tal landen is al een heel eind op weg terwijl wij nog moe ten beginnen. Met boven dien een incomplete groep en met spelers die niet fit zijn", doelt hij op Van Aerle, Erwin Koeman en Van Tig- gelen. Zie ook pagina 17 PARIJS - President Mitterrand voegt zich bij de Place de la Bastille bij de demonstranten tegen de recente manifestaties van anti-semitisme in Frankrijk (foto AFPIPatrick Hertzog) Tussen de 10 en 20 graven wer den geschonden in een begraaf plaats waar onder meer 50 over levenden uit de concentratie kampen begraven liggen. De drie Joodse kerkgenootscha- oppen in Nederland hebben krachtig geprotesteerd tegen de schending van Joodse begraaf plaatsen in Frankrijk. Deze barbaarse daad van antisemitis me raakt ons allen," zo schrijven het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap, het Portu- gees-Isra'elietisch Kerkgenoot schap, het Verbond van Libe raal-Joodse Gemeenten, het CI- DI en B'nai B'rith Nederland aan de centrale raad van Franse Joden. „Het is een teken aan de wand dat de krachten van het kwade in Europa zich weer schaamte loos manifesteren. Tezamen met alle mensen van goede wil zullen we dit monster bestrijden." Zie ook pagina 4 Met enige tegenslag is gisteren op de Nieuwe Burg in Middel burg het oorlogsmonument van de IJslandse kunstenaar Sigur- dur Gudmunsson geplaatst. PrinsesJuliana zal het gedenkteken donder- O dag officieel onthullen. I O Bij een voetbaloorlog in het Joe goslavische Zagreb zijn 138 ge- ivonden gevallen. De rellen bra ken uit kort voor de aftrap van de wedstrijd Dinamo Zagreb- Rode Ster Belgrado. De horde vechtende supporters was ver uit in de meerderheid ten opzichte van de po- litiemacht. I Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. (Van onze correspondent) 'ARIJS - In Parijs is maandag- vond op grote schaal gedemon- treerd tegen de schending van oodse begraafplaatsen en het oenemend racisme en antise- nitisme. Onder de ruim 100.000 nensen bevond zich twintig mi- tuten lang president Mitter- and. Naast opperrabbijn Si- ruk liepen roomskatholieke eestelijken. Het voltallige ka- tinet met premier Rocard aan iet hoofd marcheerde arm in irm tussen de menigte. Ook op- tositieleiders als oud-premier Chirac, die burgemeester is van Parijs, liepen in de betoging mee. De enige politieke partij die verstek liet gaan, was het ul tra-rechtse Nationaal Front van Jean-Marie le Pen. De betoging was georganiseerd door het CRIF, de Franse joodse koepelorganisatie. Terwijl de betoging op gang kwam, werd bekend dat vandalen ook ha kenkruisen hadden geklad op de joodse begraafplaats in de Parij- se voorstad Clichy-sous-Bois en rode davidssterren hadden ge schilderd op de gevels van jood se winkels in Quimper. Het in de Provence gelegen Car- pentras was ooit een van de oud ste en grootste joodse nederzet tingen. De 18e eeuwse synagoge is er een van de opvallendste bouwwerken en zelfs in het zuidelijke portaal van de gothi- sche kathedraal bevindt zich een 'joodse poort' waar joden de kerk binnengingen om zich te la ten dopen. Op het ogenblik wo nen er nog maar een handvol joodse families in Carpentras. Vandalen hebben ook in de stad Lund, in het zuiden van Zweden, het afgelopen weekeinde graven van overlevenden uit Duitse concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog met rode verf besmeurd en grafstenen om ver gegooid. Dit heeft de Zweed se politie maandag bekendge maakt. De ivereldbevolking groeit veel sneller dan tot nu toe werd ge dacht, zo meldt het bevolkings fonds van dè Verenigde Naties, dat waarschuwt voor rampzali ge gevolgen van de snelle aan was. Voor 2000 zullen er 6,3 mil jard mensen op aarde zijn, een miljard meer C dan nu. w 1 Tegen inlevering van deze bon juni 1990) (Geldig t/m 23 De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. (Van onze correspondent) MOSKOU/VILNIOES - Presi dent Gorbatsjov heeft maan dagavond de onafhankelijk heidsverklaringen van de drie Baltische republieken Letland, Estland en Litouwen „illegaal en van nul en generlei waarde' verklaard. Het tv-nieuws werd maandagavond voor deze ver klaring onderbroken. De harde reactie van Gorbatsjov komt een dag nadat de drie pre sidenten van de Baltische repu blieken Gorbatsjov gezamenlijk hadden opgeroepen tot het ope nen van onderhandelingen over de onafhankelijkheid. Gorbats- jovs verklaringen zijn tevens de eerste reactie van het Kremlin op het uitroepen van de onaf hankelijkheid door Letland op 4 mei. De Letse pro-Moskou-com- munist Alfred Rubiks had al di rect verklaard dat Gorbatsjov geen verschil maakte tussen de voorzichtige weg die Letland en Estland kozen en de politiek van voldongen feiten die Litouwen sinds de op 10 maart afgekondig de onafhankelijkheid volgde. Volgens Gorbatsjov schenden de drie Baltische republieken de Sovjet-Grondwet en de recente wet die afscheiding van de Sov jetunie mogelijk maakt. „Hun besluiten druisen in tegen de le gale rechten en belangen van de Sovjetunie als geheel". Hoewel in de verklaringen geen stappen worden aangekondigd, zoals bij voorbeeld de economische maatregelen tegen Litouwen, duidt het karakter ervan wel in die richting. (Advertentie) In een loods van een Kapels transportbedrijf heeft een felle brand maandag voor ongeveer anderhalf miljoen gulden scha de veroorzaakt. Het vuur is ver moedelijk in een me taalvernietiger ont staan. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1