PZC Eiland-camping van scouts in gebruik Warren opent 'Dagboek' na aantijging Venema Hans Warren eist in een kort geding rechtzetting Teveel publikaties over Wereldoorlog Groeiende economie hangt samen met een gezond milieu provincie Organisator museumproject graf in geprezen MAANDAG 14 MEI 1990 D66 Zeeland vergadert in Heinkenszand Paarden Ontsteltenis na studiedag Zeeuwsch Genootschap Aanval Ontzenuwd Sport RIOD-bibliothecaris Dick van Galen Last Verzamelbeleid Rotarians Zuid-West-Nederland bijeen Eindig Kunstenaarsvete in Vlissingen LISSINGEN - „Hulde aan de nan die ons heeft gered uit de lombere klauwen der anonimi- eit." Woorden druipend van .arcasme, uitgesproken tijdens le officiële opening zaterdag- niddag van het project 'Stijlka- ners, de collectie gegroepeerd' n het Stedelijk Museum Vlis- ,ingen. )e Vlissingse dichter Meindert nderwisch, één van de zes deel- ïemende kunstenaars, bracht er ijn irritatie mee tot uitdrukking iver de manier waarop de be- lenker en organisator van het iroject, beeldend kunstenaar Bob Pingen, zich in een PZC-ar- tikel als 'geestelijk vader' heeft geprofileerd. Tijdens de druk bezochte ope ningsbijeenkomst stapte Inder- wisch naar de microfoon om Pin gen in enkele zinnen het graf in te prijzen. „Een man die ons heeft laten stralen in zijn voor beeld, een man die het enorm ri sico op zich heeft genomen om zes discutabele vertegenwoordi gers van de creatieve sector aan te wijzen om zijn boodschap te verkondigen. Hulde kortom aan HEINKENSZAND - D66 Zee land houdt vrijdag 18 mei een vergadering in De Stenge in Heinkenszand. Leden van de provinciale staten geven een toelichting op de actuele provin ciale politiek. Tijdens de verga dering, die om 19.30 uur begint, wordt verder, ter voorbereiding op de proviciale statenverkie zingen, het verkiezingsregle ment vastgesteld en de verkie zingscommissie benoemd. De vergadering biedt tevens de ge legenheid kennis te maken met fractieleden en bestuursleden van D66 Zeeland. een geestelijk leider van for maat, dankzij wiens bezielende aanwezigheid wij uit het duister naar het licht konden treden." Inderwisch desgevraagd: „Het is natuurlijk een belachelijke ver toning dat zes personen iets ma ken en dat Pingen dat zijn im materieel kunstwerk noemt. Al die poeha. Hij is natuurlijk een ontzettende blaaskaak.". Vol gens Inderwisch, die nadrukke lijk voor eigen rekening sprak, waren er wel meer deelnemers niet zo blij met Pingens manier van presenteren. Pingen zelf trad Inderwisch na diens 'lovende woorden' min zaam glimlachend tegemoet om hem met diens manier van op treden te complimenteren, al kwalificeerde hij diens ingreep later als een 'schandalige ma nier van doen'. Hij verwees naar een toelichting van zijn hand in de deze week verschijnende ca talogus. Daarin meldt hij dat het zijn streven is geweest een 'so ciale plastiek' te realiseren. „Los van de kwaliteitsvraag heb ik Bob Pingen: Schandalige ma nier van doen Het nieuwe scouting-eiland Dwars in de Weg met op de voorgrond de 'wilde' paarden (foto Pieter Hon- hoff) BROUWERSHAVEN - Paarden zijn voortaan niet meer de enige bewoners van het eiland Dwars in de Weg in de Grevelingen. Bijna vijf hectare gaat dienst doen als kampeerterrein van Scouting Nederland. De kavel in het westelijk deel van het kale eiland telt drie kam- peerveldjes, een toiletgebouw en een aanlegsteiger voor de vletten van zeeverkenners. Er is plaats voor maximaal zestig personen. Zaterdag opende burge meester L. N. Labruyere van Brouwershaven de cam ping onder het toeziend oog van een groot aantal geno digden, onder wie afgevaardigden uit alle geledingen van de padvinder-hiërarchie. Dwars in de Weg is het achttiende kampeerterrein van Scouting Nederland. De primitieve kampementen zijn goed voor 120.000 overnachtingen per jaar. Het beheer is in handen van vrijwilligers. Volgens penningmeester L. Blans van het landelijke scoutingbestuur blijkt uit een onderzoek dat de kwaliteit van de terreinen goed is. Ze liggen vaak in of dichtbij de natuur, wat spekkie voor het bekkie van iedere zeeverkenner is. Het vele open water is het sterke punt van Dwars in de Weg. Wel schort het op de scouting-campings aan goede sanitaire voorzienin gen. Behalve de drie toiletten, die het principe van de vrije val kennen, ontbreekt elke luxe. Douches en een waterleiding zijn er niet. De zeeverkenners moeten elke dag per vlet naar Brouwershaven om drinkwater te ha len. „Ach", zegt Th. Scheele, de stuwende kracht achter de verwezenlijking van het kampeerterrein, „bij de ha ven zijn douches, dus daar kunnen ze zich dan wassen." De paarden zijn niet de beste vrienden van de scouts. Ze vertrappen een groot deel van de zesduizend, door de padvinders zelf ingeplante struiken. Aan sommige hees ters doen de viervoeters zich zelfs te goed. De natuurlijke beschutting van het vlakke, windgevoelige terrein komt hierdoor maar moeilijk van de grond. Bovendien laten de paarden tot verdriet van de kampeerders overal ho pen uitwerpselen achter. De voorbereidingen voor de camping dateren van 1983. Vele gesprekken met allerlei instanties zijn gevoerd om de eiland-camping van de grond te krijgen. Blans dankte vooral het natuur- en recreatieschap De Grevelingen voor de soepele overdracht van het terrein, dat Scouting Nederland in erfpacht heeft. Verder gaf hij schou derklopjes aan Staatsbosbeheer, die bij de inrichting een helpende hand toestak, en de gemeente Brouwers haven voor wijziging van het bestemmingsplan en de af gifte van vergunningen. De opening was een echt pad vindersritueel. Na het hijsen van de vlag rinkelde burge meester Labruyere met een bronzen klokje. Op dat sein onthulden twee scouts het bord 'Scouting waterkam peerterrein, Dwars in de Weg'. De genodigden namen daarop een drankje en een versnapering. Zeeverkenners van de Grevelingengroep uit Brouwershaven vermaak ten zich met het bakken van pannekoeken. De scouts hadden samen met collega's van de Karei Doorman- groep uit Bergen op Zoom op het eiland de nacht doorge bracht. En dat viel best tegen met al die regen, liet een leider weten. De terugvaart ging evenals de heenreis per rondvaartboot. KLOETINGE - „Wat een akeli ge vent." Veel meer woorden wil de Zeeuwse schrijver en PZC-recensent Hans Warren er aanvankelijk niet aan vuil maken. Maar huisvriend Ma rio Molegraaf denkt er anders over. „Wij laten dit niet over onze kant gaan. Die walgelijke kerel neemt z'n laster terug of het wordt een kort geding." Zondagochtend Kloetinge. Ontsteltenis in huize Warren, waar de vreedzame afzonde ring plotsklaps is verstoord door een nare boodschap. War ren hoort dat hij de dag tevoren als 'geschiedvervalser' aan de schandpaal is genageld. Zijn Geheim Dagboek zou niet deu gen. Het kunstje is hem geflikt door de schrijver Adriaan Ve nema, berucht door diens om streden publikaties over 'colla borerende' kunstenaars. Warren vindt het aanvankelijk niet de moeite waard om een 'onsmakelijk' figuur als Vene ma van repliek te dienen. „Nee, kom nou gauw. Ik wil hier ver der geen publiciteit over". Maar na enig gestommel komt hij met een paar dikke, vergeel de notitieboeken voor de dag. „Het is nooit mijn bedoeling geweest die aan iemand ter in zage te geven. Maar vooruit, lees dit dan eens even." De beschuldiging blijkt feilloos door het als authentiek gepre senteerde handschrift te wor den weerlegd. Venema opende zijn aanval za terdagmiddag tijdens de His torische Studiedag van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, nadat hier en daar al wat van zijn bedoelin gen was uitgelekt. „Nee daar heb ik zelf niet de hand in ge had, iemand anders heeft zeker z'n mond voorbij gepraat." Hij hield er een lezing en benutte die om vernietigend uit te ha len. Warrens Geheim Dagboek orakelde hij, is niet - zoals de schrijver altijd heeft beweerd - een waarheidsgetrouwe bewer king van 'impressies die heet van de naald geformuleerd werden'. Het is gewoon achter af in elkaar geflanst. Niet meer dan een literaire manier om zichzelf interessanter en fraaier te maken. „Er zal," wist Venema zijn ge schiedkundig gehoor te over tuigen, „best het nodige klop pen. Dat is met elk in elkaar ge flanst dagboek zo." Maar als geheel is het onbetrouwbaar en dus ongeschikt voor gebruik als bron voor wetenschappelijk verantwoorde geschiedschrij ving, zoals is gebeurd in Gijs van der Hams tweede deel van de geschiedschrijving Zeeland 1940-1945. Het was Venema 'zomaar van uit de Randstad' niet moeilijk gevallen om Warren te 'ont maskeren' als schrijver die zijn eigen dagboeken heeft vervalst om zo de indruk te vestigen dat hij tijdens de oorlogsjaren een 'scherp analyserende jonge man' was. Ofwel: „Hoe Hans Warren zich verweert tegen zijn foute milieu, hoe anti-Duits hij is, hoe anti-NSB en hoeveel in zicht hij had in het opportunis me van de zogenaamd goede Nederlanders." Venema kwam met twee voorbeelden: Op 1 maart 1943 schrijft War ren in de gepubliceerde versie van zijn dagboek: „Duizenden moeten weg voor de Arbeit- seinsatz, ook echte studenten". En even verderop: „Studeren de kennissen en vrienden zijn gevlucht of ondergedoken." Venema: „Er was op 1 maart nog geen sprake van studenten die werden opgeroepen om voor de Duitsers te werken. Pas half maart moesten de studen ten een zogenaamde loyali teitsverklaring afleggen en weer ruim zes weken later wer den ze opgeroepen voor de Ar- beitseinsatz." Op 10 augustus 1943 meldt Warren in zijn dagboek dat de joden bij hondderdduizenden de gaskamers ingedreven zijn. Venema: „Hij kon dat toen he lemaal nog niet weten. In Ne derland wist men toen al wel van de massamoorden, maar pas op 27 september is in een illegale publikatie voor het eerst sprake van gaskamers. En in Londen reageert premier Gerbrandy pas in december 1943 zeer ontsteld als hij ervan hoort. Was hij zoveel minder geïnformeerd dan die jongen uit het geïsoleerde Borssele?" Venema gelooft daar niets van: „Of Warren moet met de helm geboren zijn en bepaalde ge beurtenissen hebben gezien in visioenen." Warren kan zich, als hij een dag later met de beschuldi ging wordt geconfronteerd, met de beste wil van de wereld niet meer herinneren hoe hij in de oorlogsjaren al zo vroeg aan zijn nu gewraakte wetenschap kwam. Maar dat hij op de hoogte was, kan hij heel sim pel bewijzen. De storm van begin dit jaar heeft zijn dak danig bescha digd. Dat heeft nogal wat ge doe met zich meegebracht. Daardoor is zijn archief niet meer op orde. „Ik weet niet ofik het zogauw kan vinden." War ren aarzelt. Maar... „Wacht even, misschien..." Een paar minuten later heeft hij zijn verdediging georgani seerd. Een kijkje in twee opeen volgende, op het eerste gezicht authentiek lijkende dagboe ken, leert dat van vervalsing geen sprake is. De gewraakte zinnen uit de gepubliceerde versie zijn feitelijk juist en vrij wel woordelijk terug te vinden in de gepresenteerde versie die uit de bewuste oorlogsjaren moet dateren. Vriend Mario Molegraaf had even tevoren al onthuld: „Ook ik heb, toen ik die passage over de gaskamers las, meteen ge zegd: 'Hoe kan dat nou!'. Maar het bleek toch waar. Kennelijk is het idee dat niemand ervan wist, een soort mythe." War ren: „Ik weet dus dat het een zeer aanstootgevende passage is. Maar het moet waar geweest zijn. En als ik het wist, kon ie dereen die het had willen we ten, ervan af weten.' De kwestie van de Arbeitsein- satz ligt volgens Warren heel wat eenvoudiger. „Iedereen kon toch van tevoren zien aan komen dat ook studenten zou den worden opgeroepen." De verplichte tewerkstelling in Duitsland dateerde immers al van 22 mei 1942, de passage in Warrens Geheim dagboek van 1 maart 1943. Venema - het is bekend - maakt er al jarenlang een sport van schrijvers en uitgevers in diskrediet te brengen met veel al omstreden 'onthullingen' die op de oorlogsjaren terugslaan. Hans Warren schreef daar on langs, in een recensie over Ve nema's roman Dagboek mis prijzende woorden over. Vene ma zou op eigen roem uit zijn. Venema: „Ik zoek - schrijft Warren - de sensatie en in mijn werk krijgen veroordelingen, suggesties en verdachtmakin gen de overhand." Waarom, al dus Venema, oordeelde Warren met zo'n 'onbegrijpelijke agres siviteit' over mijn werk, waarin ik het over een ander vervalst dagboek heb? Voelde hij nat tigheid? Warren: „Het was te verwach ten dat Venema op zo'n onsma kelijke manier terug zou slaan. Dat doet hij altijd. Zodra Vene ma verschijnt waaien de stof wolken op en borrelt het troe bel water. Ik snap ook niet waarom het Zeeuwsch Genoot schap zo'n man uitnodigt." Henk Postma Hans Warren Adriaan Venema KLOETINGE - De dichter- schrijver-criticus Hans War ren, auteur van het tot nu toe zeven delen tellende Geheim Dagboek, zal vandaag -maan dag- via de Middelburgse ad vocaat en procureur mr Karei Flos een kort geding aanspan nen tegen de aantijgingen die Adriaan Venema tijdens de studiedag (zaterdag) van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen aan zijn adres deed. "Venema heeft geen poot om op te staan", aldus Warren. "Duidelijk zal worden dat mijn Dagboek onaanvechtbaar au thentiek is en dat de gewraakte gepubliceerde passages klop pen met het oorspronkelijke handschrift. Er zal in dit land zonder twijfel een gerechtelijk laboratorium zijn dat deze zaak kan bevestigen. Dan komt meteen ook het allooi van Venema en zijn bewerin gen vast te staan. Hij heeft dit maal de verkeerde persoon als slachtoffer gekozen." Hans Warren zegt het ridicuul te vinden dat hij zijn gelijk moet bewijzen tegenover een man wiens uitlatingen zeer om streden zijn. "Ik heb geen bijzondere gaven. Zaken die indertijd algemeen bekend waren of als zodanig werden aangevoeld moeten nu blijkbaar nog eens aangetoond worden. Dat kan wat mij be treft, maar - de persoon Vene ma in aanmerking genomen - zeer ongaarne." ook intenties in het geding wil len brengen. Voor zover die aan leiding zijn tot controverse, noodzaken die betrokkenen en toeschouwers om standpunten te bepalen. Tenzij men zich ach ter z'n stellingen verschuilt en niet eens meer het lef heeft zo af en toe een handgranaat te wer pen". Pingen: „Ik moet consta teren dat er nu in ieder geval een handgranaat geworpen is." De expositie, die door wethou der D. Bruinooge officieel voor geopend werd verklaard, is op touw gezet ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Vlissings Stedelijk Museum. Zes Vlissingse kunstenaars, ver schillende disciplines vertegen woordigend, laten elk hun licht schijnen over het verzamelbe leid van het museum. Dit door de historische collectie te her groeperen, aan te vullen en te be commentariëren met eigen he dendaags werk. Het zijn behalve Inderwisch, de architect Ries van de Berg, fotograaf Lex de Meester en de beeldend kunste naars Eric Brandts, Jan Haas en Eddy Quite. De opening van het project bracht zaterdagmiddag opmer kelijk veel nieuwgierigen op de been. Ook die Engelsman die be trokken was bij het opduiken van schatten uit het wrak van 't Vliegend Hart. Zijn reactie: „Dit is nou eens niet vervelend." MIDDELBURG - „Er is meer over de Tweede Wereldoorlog geschreven dan goed voor ons is", verzuchtte de bibliotheca ris van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (Riod), Dick van Galen Last, zaterdag in Middelburg. En: „Met nog verdere fragmentiseringen lijkt mij de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog niet gediend." Van Galen Last sprak tijdens de Historische Studiedag van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen in de Zeeuwse Bibliotheek. Aanlei ding van deze bijeenkomst was de recente verschijning van het tweede deel van de geschied schrijving Zeeland 1940-1945, waarop de auteur Gijs van der Ham begin april is gepromo veerd. „Een voorbeeldige stu die", zo kwalificeerde Van Galen Last dit werkstuk. „Een uitzon dering tussen de overvloed aan boeken die tekort schieten, waar het aankomt op analyse en in terpretatie.". Van Galen Last constateerde dat sinds 1945 al meer dan hon derdduizend boeken over de Tweede Wereldoorlog zijn ver schenen. Hij toonde zich daar mee niet onverdeeld gelukkig. „Krijgen wij door de microscoop almaar kleiner in te stellen ook een scherper beeld van die perio de? Wordt door almaar nieuwe detailaanvulling ons inzicht ook dieper? Zou het niet kunnen zijn jdat door deze versplintering het beeld van het geheel vervaagt en verdrinkt in details waartussen het steeds moeilijker wordt een samenhang te ontdekken?" Vra gen die Van Galen Last ontken nend meende te kunnen beant woorden. Hij merkte op: „Nooit is zo'n kor te periode uit de vaderlandse ge schiedenis zo vlijtig bestudeerd door zoveel mensen." En hij con stateerde dat de onderzoekers er nog maar zelden toe komen een eigen interpretatie van het ver leden te geven. Hij schamperde: „Regio-onderzoek blijkt in ieder geval een effectieve manier om de werkloosheid onder historici te bestrijden." Door het grote in formatie-aanbod is het volgens Van Galen Last onmogelijk ge worden boeken te schrijven als die van De Jong. „Die generatie van generalisten hebben we in Nederland gehad." De Riod-bibliothecaris heeft 'al een tijd geen vernieuwende in zichten kunnen bespeuren'. Die zijn volgens hem ook niet te ver wachten. Waar een nieuwe kijk op de oorlogsgeschiedenis wordt aangekondigd, is - meent hij - sprake van geheugenverlies. „Met veel subsidie wordt onder zoek verricht naar aspecten die al veel eerder zijn uitgezocht." Van Galen Last bepleitte het sti muleren van studies op 'een soort middenniveau, waarvan het onderwerp zwaar genoeg is om het te kunnen toetsen aan al gemene inzichten'. Hij waarschuwde tenslotte voor de tendens een steeds groter ge wicht toe te kennen aan monde linge verklaringen over gebeur tenissen in de oorlogsjaren. „O- ral history leidt in onzorgvuldige handen vaak tot desastreuze re sultaten, controleerbare onjuis theden en trivialiteiten." Hij waarschuwde ook dat geen over dreven historische betekenis dient te worden gehecht aan do cumentaires, zoals er vorige week zondag door de VPRO een tje werd uitgezonden. „Die beel den hebben niets met geschiede nis te maken, maar met verwer king door de mensen." Een andere spreker, program mamaker Kees Slager van de VPRO-radio, benadrukte daar entegen dat in Nederland nog steeds te weinig waarde wordt gehecht aan 'mondelinge over dracht'. Dit in tegenstelling tot in sommige andere landen. Hij noemde het tekenend dat een met zeer veel moeite tot stand gebracht dossier met mondelin ge getuigenissen spoorloos is verdwenen nadat het aan het Riod ter hand was gesteld. De auteur van Zeeland 1940-45, Gijs van der Ham, zette nog eens de uitgangspunten uiteen die aan zijn boek ten grondslag heb ben gelegen. Dit zonder in te gaan op Zeeuwse critici die heb ben opgemerkt dat zijn boek, met name waar militaire aspec ten worden beschreven, wemelt van de fouten. Van der Ham ver wees naar een publikatie in de PZC van afgelopen zaterdag. Daarin wordt volgens hem de kwestie tot juiste proporties te ruggebracht. OOSTBURG - Ook leden van de Rotaryclub, door velen toch vaak bekeken als een gezapige serviceclub van rechtse zaken lieden, zijn tegenwoordig zeer begaan met het milieu, bleek za terdagmiddag in het Oostburg- se Ledeltheater. Tijdens een discussie van Rotarians uit Zuid-West-Nederland over het thema 'Verdraagt milieube scherming zich met economi sche vooruitgang' bleek het overgrote deel van de ruim tweehonderd aanwezigen er van doordrongen dat zonder een gezond milieu ook de econo mische vooruitgang op een ge geven moment stagneert. Dat bracht het Zeeuwse Twee de-Kamerlid drs H. Eversdijk tot de conclusie dat de service clubleden nu dezelfde standpun ten aanhangen als idealisten van tien, vijftien jaar geleden. Die golden destijds weliswaar als 'milieuhygiënisch', maar ook als 'kerk- en werkschuw tuig' memoreerde Eversdijk tot hila riteit van de aanwezigen. De drie sprekers die een inleiding gaven, weken alle drie niet af van de ge dachte dat een groeiende econo mie samen hoort te gaan met een gezond milieu. Alleen bankdirecteur mr C. A. M. Hafmans had een afwijkende mening over het bereiken van die doelstelling. Hafmans gaat uit van de stelling: 'als het goed gaat de economie, gaat het ook goed met het milieu'. Volgens hem kunnen de ondernemers de noodzakelijke maar zeer kostba re milieumaatregelen alleen ne men als zij genoeg winst maken. Ingenieur Th. G. Potma van het Delftse centrum voor energiebe sparing en schone technologie en prof dr E. Vermeersch, mo raalfilosoof aan de Rijksuniver siteit van Gent keken daar toch wat anders tegenaan. Zij legden de nadruk op het verbeteren en instandhouden van de kwaliteit van het milieu. Als die kwaliteit achteruitgaat, klapt ook de eco nomie in elkaar. Vermeersch legde de nadruk op de 'eindigheid' van de energie bronnen. „We kunnen misschien nog ontzettend veel bronnen aanboren, maar we kunnen niet zomaar onze gang blijven gaan. We moeten er rekening mee hou den dat het op een gegeven mo ment gewoon op is als we zo door gaan." Potma was daar niet direct bang voor. Hij gelooft dat de economi sche bronnen eerder droog val len dan de mogelijke energie bronnen. De besparingsweten schapper: „We hebben vijf grote woestijnen op onze aardbol. Technisch is het mogelijk om uit die enorme brandende zand vlaktes energie te winnen. Maar dan moeten we wel bereid zijn om ons economische produktie- systeem totaal om te bouwen." Zo'n totale ommekeer kost geld en kan alleen wereldwijd bereikt worden. Daar moet dus ook poli tieke overeenstemming over ko men. Hoe moeilijk dat is, illu streerde Eversdijk met een klein voorbeeldje. Als lid van de Raad van Europa had hij bij de on langs gehouden Noordzeeconfe- rentie zware kritiek op de chemi sche afvallozingen van de Brit ten. Zijn Engelse collega sprong er gelijk bovenop door te stellen dat de Nederlanders het leven in de Noordzee vernietigen door overbevissing en het kapot ma ken van de zeebodem met zwaar vistuig. Zo lang landen alleen met elkaar kibbelen over wie de grootste boosdoener is, zijn op lossingen nog ver weg conclu deerde het panel eensgezind. De Nederlanders lopen in de we reld voorop met de bewustwor ding over de enorme bedreigin gen voor het milieu. Dat mag echter geen aanleiding zijn om het tempo maar wat terug te schroeven tot andere volken langszij komen. Potma: „Er moeten vier, vijf wissels worden omgegooid om het milieubeleid op het goede spoor te zetten. Het zag er naar uit dat de eerste, de erkenning dat er een bedreiging voor het milieu is, wereldwijd was gepasseerd. Maar ik schrik dan toch vreselijk als ik de Ame rikaanse president Bush hoor zeggen dat de hoeveelheden en gevaren van C02-uitstoot eerst maar eens bestudeerd moeten worden. Dat station hadden we toch al lang gehad, dacht ik." Eén Roosendaalse Rotarian wil de toch, de ramp in Tsjernobyl is tenslotte al weer vier jaar gele den, nog wel eens van de deskun digen horen of het geen tijd werd voor de bouw van nieuwe centra les voor kernenergie. Volgens Potma heeft kernenergie door de acties tegen de centrales veel te veel aandacht gekregen. „Stel dat we het risicoprobleem oplos sen dan bereikt de bijdrage die kernenergie kan leveren bij lan ge na niet het niveau aan te be sparen energie." Net als Ver meersch hamerde Potma erop dat de wereldbevolking er toe moet worden gebracht zo weinig mogelijk energie te gebruiken. Niet alleen ondernemers hikken echter tegen de (korte termijn) consequenties aan. Potma: „Het blijft natuurlijk moeilijk om energie te besparen als een rege ring eigenlijk net zo veel aardgas als tulpen wil verkopen." Meindert Inderwisch: woorden druipend van sarcasme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7