'Vêrschöorê PZC staa* Simons haalt fel uit naar te dure cao's Vandaag al ingrepen bij Philips verwacht Paus bezoekt Curasao Juliana legde krans in Kapelle Fransen betogen schennis joodse graven "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR FOTOSERVICE Wereldtitel hockeydames In je wat je persoonlijk raakt. Iwaar verlies in deelstaatverkiezingen Geding over Geheim Dagboek Hans Warren Kernwapens Reynierse Tanker verliest in Kanaal olie Nog geen spoor geroofde baby Molendag 33e jaargang no. 107 laandag 14 mei 1990 PZC Lafontaine 4 weken voor één tientje en één fik_sj__ 3 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Zonnige perioden Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 17 graden, aan zee iets koeler. Matige westnoord westenwind. MIDDELBURG VLISSfNGEN HULST ZERIKZEE Dolle vreugde na de zege op Australië, die de hockeydames de wereldtitel opleverde (foto ANP/Koen Suyk) HAARLEM (GPD) - Voor het eerst sinds achttien jaar wordt het internationale tophockey weer volledig beheerst door Nederland. Na het opzienbarende succes van de mannen twee maanden geleden in Lahore, evenaarde de nationale vrouwenploeg gisteren in Sydney die prestatie met het be halen van de wereldtitel. Door de olympische gouden me daillewinnaar Australië in eigen land in de finale op over tuigende wijze met 3-1 te verslaan werd Oranje voor de der de keer op rij wereldkampioen. Eerder was dat in FIH-ver- band het geval in Kuala Lumpur ('83) en in Amstelveen ('86). Door de huidige ontwikkelingen hebben beide Oranje-ploe gen zich automatisch geplaatst voor de Olympische Spelen in Barcelona, het volgende WK en de komende toernooien om de Champions Trophy. (zie ook pagina 11) afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1X6-tL431'i 4380 VB Vlissingen "™T kiezer geeft Kohl dreun (Van onze correspondent ONN - De Westduitse chris- >n-democraten zijn hun meer- erheid in de Bondsraad, de erste Kamer, kwijtgeraakt oordat de sociaal-democraat lerhard Schroder zondag in edersaksen de deelstaatsver- iezingen won en SPD-premier ohannes Rau zijn absolute ïeerderheid in Noordrijn- ,'estfalen behield, ie Groenen in Noordrijnland- /estfalen slaagden er bij hun erde aanloop in de kiesdrempel an vijf procent te nemen. Zij bo en de SPD in Nedersaksen aan en coalitie te vormen. Winnaar chröder bood echter ook de li eralen samenwerking aan. De erslagen CDU-premier Ernst Albrecht kondigde zijn vertrek uit de politiek aan. Hij heeft de deelstaat 14 jaar geregeerd. De liberale FDP leek in beide deelstaten boven de vijf procent te blijven. Opvallend is dat de rechts-extremistische Republi keinen in vergelijking tot de Eu ropese verkiezingen sterk verlo ren en in beide deelstaten min der dan twee procent haalden. Door de regeringsovername in Nedersaksen krijgt de SPD vijf zetels meer in de Bondsraad. Ze komt op 23. CDU en CSU vallen samen terug naar 18. Hoewel dit college lang niet zo veel be voegdheden heeft als de Bonds dag, kan de SPD het kanselier Helmut Kohl nu aanzienlijk moeilijk maken. Oppositieleider Hans-Jochen Vogel zei dat Kohl de rekening gepresenteerd heeft gekregen voor het feit dat hij bij het ver enigingsproces de oppositie bui ten spel wil zetten. Vogel bekriti seerde het tempo waarin de re gering de eenheid tot stand wil brengen. Kohl gaf toe dat zijn partij pijn lijke nederlagen had geleden, maar zag de oorzaak vooral in de onzekerheid over de vraag hoe veel de eenwording gaat kosten. Gevolgen voor zijn beleid wilde hij uit de nederlagen niet uit trekken. Opvallend was dat Kohls minis ter van sociale zaken Norbert Blüm, die de CDU in Noordrijn- Westfalen aanvoerde, het slecht ste resultaat ooit van zijn partij boekte. Hij gaf zijn verlies ruiter lijk toe, maar wenste er evenmin landelijke consequenties aan te verbinden. „De onzekerheid is op ons teruggeslagen, maar het gaat hier om een unieke kans en die mogen we niet voorbij laten gaan. Hoe meer tijd we verliezen, des te moeilijker zal de eenwor ding tot stand komen". Rau, die ondanks licht verlies voor de derde achtereenvolgen de maal met absolute meerder heid won, zag dat anders: „Het feit dat er nu in de Bondsraad een sociaal-democratische meerderheid is, geeft ons meer mogelijkheden op het totale eenwordingproces invloed uit te oefenen". De toekomstige regeringsleider van Nedersaksen, Schroder, zei dat zijn succes voor een deel te danken is aan de premier van Saarland en SPD-kanseliers- kandidaat Oskar Lafontaine. „Hij heeft in de herfst vorig jaar een zeer belangrijke beslissing doorgezet. Lafontaine zei dat ook sociaal-democraten voor de eenheid zijn, maar dat we ook re kening willen houden met de so ciale gevolgen. En daarom is hij winaar en Kohl verliezer". Voor de van een aanslag herstel lende Lafontaine is het succes van de SPD een geweldige steun in de rug. Hij kan de Bondsraad nu als forum voor zijn kritische politiek gebruiken. Binnen alle deelstaten groeit namelijk de onvrede over de wijze waarop de regering-Kohl de eenheid wil realiseren. De deelstaten vrezen dat zij uiteindelijk de rekening moeten betalen. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek vindt dat de Navo het binnen een 'voorzien bare' toekomst nog niet zonder kernwapens kan stellen. De mi nister wijst dan ook - in tegen stelling tot de PvdA-fractie - de introductie van een nieuw kernwapen in O Europa niet af. O Wie moet er naast Ten Kate en Nijboer naar de Europese mara thon in Split? Het woord is aan bondscoach Bob Boverman, die gisteren Kim Reynierse voor de tweede maal ach tereen een prima tijd zag neerzetten: 2.14.13. I EINDHOVEN (ANP) - Staatsse cretaris Simons van wvc heeft zaterdagmiddag in Eindhoven fel uitgehaald naar de dure ca o's die de afgelopen weken zijn afgesloten, onder andere bij Philips. Door die dure cao's ontstaat vol gens hem het risico dat de collec tieve sector de ontwikkelingen in het bedrijfsleven niet meer kan volgen. „Dat legt een grote verantwoordelijkheid bij werk gevers- en werknemersorganisa ties. De overheid dreigt door die dure cao's steeds meer in de hoek te komen waar de klappen vallen", aldus Simons. De staatssecretaris bracht een werkbezoek aan het psychia trisch ziekenhuis de Grote Beek in Eindhoven. Dat werkbezoek werd korte tijd onderbroken om een petitie in ontvangst te ne men van demonstrerende leden van de Abva/Kabo en de Vereni ging van Veplegenden In Op stand WIO, die pleitten voor een loonsverhoging van 6 tot 8 procent. Simons hield de demonstranten nog eens voor dat zijn belanrijk- ste prioriteiten liggen bij het op heffen van de wachtlijsten voor onder andere verpleeghuizen en instellingen in de gehandicap tenzorg en bij het verminderen van de werkdruk. Pas daarna komt een verbetering van het in komen van verpleegkundigen aan de orde, „hoe legitiem ik jul lie roep om loonsverhoging ook vind", aldus Simons. Het lever de hem alleen maar boe-geroep op. (Zie ook pagina 5) LONDEN (AFP/RTR) - In Het Kanaal is zaterdag een olietan ker lekgeslagen na een botsing met een trawler. Volgens de Britse kustwacht stroomt er veel ruwe olie uit de Liberiaan se tanker die op weg was naar Rotterdam. De 270.000 ton metende Rose Bay raakte in botsing met het vissersschip op ongeveer 20 kilo meter uit de kust van Devon. Minder deelnemers dan vorig jaar. Het weer bleek spelbreker te zijn in de Zeeuwse editie van de landelijke Fiets- en Molen dag. De organisatoren klaagden echter niet: „De echte liefhebbers C waren er." 9 (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hcimic Julink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: j PC Plaats: i Tel.: i Ik wil de PZC J 4 weken lang (u kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). KLOETINGE - Dichter- schrijver-criticus Hans Warren spant vandaag een kort geding aan tegen Adriaan Venema om diens kritische uitlatingen over de authenticiteit van het Geheim Dagboek. Warrens Geheim Dagboek - waarvan tot nu toe zeven delen ver schenen - is niet, zoals de auteur altijd heeft beweerd, een waarheidsgetrouwe be werking van impressies die heet van de naald geformu leerd werden, maar zou ach teraf'in elkaar geflanst' zijn als een literaire manier om de schrijver interessanter te maken. „Venema heeft geen poot om op te staan", zei Warren zon dag in een reactie op de door Venema tijdens een studie dag van het Zeeuwsch Ge nootschap geuite beschuldi ging. „Duidelijk zal worden dat mijn Dagboek onaan vechtbaar authentiek is en dat de gewraakte gepubli ceerde passages kloppen met het oorspronkelijke handschrift." Hans Warren meent dat 'er in dit land zon der twijfel een gerechtelijk laboratorium zal zijn dat de ze zaak kan bevestigen'. (Zie pagina 7) ROERMOND (GPD) - Het Roer- mondse rechercheteam van twintig politiemensen, dat is belast met het onderzoek naar de spoorloos verdwenen negen maanden oude baby Dennise Grutter uit Kessel, had zondag na drie dagen intensief speur werk nog bitter weinig vorde ringen gemaakt. Van het meisje ontbreekt nog elk spoor. Inmiddels zijn wel ruim 30 tips uit heel Nederland binnengekomen, maar de gou den tip is er helaas nog niet bij, aldus de leider van het team hoofdinspecteur J. Kuypers. De moeder, Shirley Grutters, heeft zondag via de AVRO-radio een smeekbede gericht tot de ontvoerders van haar kind. EINDHOVEN (GPD) - Na een koortsachtig weekeinde van vergaderen komt de top van het Philips-concern vanmorgen met mededelingen over de in grepen in het hoogste manage ment. Vrijdag werd al bekend dat de voorzitter van de groeps raad, C. van der Klugt, naar ver wacht vervroegd zal vertrek ken nadat de financiële wereld het vertrouwen in het concern had opgezegd bij het bekend worden van de cijfers over het eerste kwartaal van 1990. Aan genomen wordt dat Van der Klugt wordt opgevolgd door be stuurslid J. Timmer. De nettowinst die Philips over dat eerste kwartaal maakte, leek alleszins redelijk, maar was vrijwel uitsluitend gebaseerd op de verkoop van de afdeling mili taire electronica. Op een omzet van bijna 13 miljard gulden werd verder slechts 6 miljoen gulden verdiend. In de afgelopen dagen heeft de raad van toezicht (commissaris sen) onder leiding van voormalig topman dr. Wisse Dekker ge werkt aan maatregelen om het vertrouwen in de onderneming te herstellen. Het opstappen van topman Van der Klugt lekte vrij dagmiddag al uit, op een mo ment dat de onderneming bin nen een week straffe maatrege len in het vooruitzicht stelde. Zondagavond leken alle knopen doorgehakt en kon voor van morgen een persconferentie worden uitgeschreven. Ook de Centrale Ondernemings Raad (COR) van de Nederlandse Philips Bedrijven (NPB) is de af gelopen week regelmatig bijeen geweest om de dramatisch slechte kwartaalresultaten te bespreken. Nog deze week wil COR-voorzitter J. Altena een ge sprek met NPB-directeur Rau- wenhoff om uitleg te krijgen over de oorzaak van die slechte resul taten en de - achteraf gezien - WILLEMSTAD (ANP) - Paus Jo hannes Paulus II is zondag avond op Curacao aangekomen voor een bezoek van zes uur. De paus kwam in Willemstad aan na een verblijf van een week in Mexico. Na de verwelkoming door kerke lijke en burgerlijke autoriteiten werden achtereenvolgens het volkslied van het Vaticaan, het Wilhelmus en het volkslied van de Nederlandse Antillen ten ge- verkeerde voorspiegeling van zaken in de laatste overlegver gadering. Bij de Philips-vesti- gingen in Nederland werken in totaal ongeveer 62.000 mensen. Overigens zegt Altena voor het personeel van het electronica- concern in Nederland niet meer zoveel te vrezen. Door de reorga nisaties van de laatste jaren daalde het aantal personeelsle den in ons land al van ruim 70.000 naar 62.000. Reorganisa ties bij Philips zijn bovendien vooral te verwachten in de secto ren 'chips' en computers, die hun belangrijkste vestigingen in het buitenland hebben. hore gebracht. Dit gebeurde na dat de paus, op de van hem be kende traditionele manier, de grond had gekust. De paus werd kort na aankomst een zanghulde gebracht door de jeugd-missionarissen van „de Heilige Kindsheid". In een speciaal voor dit doel naar Curacao gehaalde open wa gen, reed de paus daarna via de wijk Seru Fortuna naar het gou verneurspaleis in het centrum van Willemstad. Johnny Bosman en Envin Koe man hebben gisteren hun ja woord gegeven aan PSV. Beide internationals speelden het af gelopen seizoen nog voor KV Mechelen. PSV heeft nog geen nieuwe technisch directeur. Bobby Robson, de Engelse bondscoach, lijkt de meest serieuze kandi- daat. PARIJS (AFP/RTR) - Tiendui tenden mensen gingen zondag in verschillende Franse steden ie straat op om hun woede te ui len na de grafschennis op de joodse begraafplaats in de Zuidfranse stad Carpentras, vo rige week. Bij de begraafplaats verzamel- ien zich tienduizend mensen, under wie minister van binnen landse zaken Joxe. Velen huil- ien tijdens de rouwplechtigheid under leiding van de Franse op perrabbijn Sitruk. Aanwezig wa ren zowel rooms-katholieke bi- schoppen als islamitische imams en vertegenwoordigers sn tal van politici. ,Wij moeten Frankrijk bescher men tegen racisme en het gevaar ran de vergetelheid", zei Joxe. Hij herinnerde aan de symobli- sche waarde van Carpentras, waar joden voor het eerst kwa men in de Middeleeuwen en zich nooit bedreigd hebben gevoeld. De winkels bleven zondag dicht en het verkeer stond 15 minuten stil als teken van medeleven met de joden in de stad. Carpentras heeft een bevolking van 28.000 mensen en telt ongeveer 125 ioodse gezinnen. De sfeer in Carpentras stond in scherp contrast met die in Pa rijs, waar acties op rellen uitlie pen. De politie had een demon stratie verboden van extreem rechtse monarchisten die de naamdag vierden van hun hel din Jeanne d'Arc, het symbool van het Franse nationalisme. De extremisten gingen toch de straat op en raakten slaags met de joodse demonstranten toen de twee groepen elkaar bij de Notre-Dame tegenkwamen. In Nancy hield de politie twee jon geren aan die trachtten een joods kerkhof binnen te drin gen. In Quimper zijn winkels be klad met Davidsterren. Onbekenden besmeurden het afgelopen weekeinde in Haifa, in het noorden van Israël, 250 gra ven met anti-joodse teksten. Omdat de teksten in foutloos he breeuws waren gesteld, wordt rekening gehouden dat de da ders uit extreem-rechtse krin gen in Israël afkomstig zijn. Prinses Juliana legt als eerste een krans tijdens herdenking van de Franse gevallenen in Kapelle foto Willem Mieras) KAPELLE - Prinses Juliana legde zaterdag tijdens de vijftigste herdenking van de Franse gevallen soldaten in Kapelle de eer ste krans tijdens de sobere en ingetogen plechtigheid. Velen volgden, onder wie de Nederlandse staatssecretaris van defeni- se Van Voorst tot Voorst, de commissaris der koningin in Zee land C. Boertien en de Franse ambassadeur. De belangstelling voor de plechtigheid was groot. Om half elf stond het grasveld tegenover het gedenkteken voor de Franse soldaten die in '40 hun leven gaven, helemaal vol. Prinses Juliana kwam tegen elven, per helikopter. Aan weerszij den van de herinneringssteen stonden militairen. Nederlandse mariniers, de Franse zeemacht, Engelse luchtmachtkadetten en de Nederlandse Luchtmacht Kapel betuigden hun eer aan de ge sneuvelde Franse soldaten. Onder de aanwezigen waren enkele Franse mannen die als jongeling in Kapelle hadden gestreden tegen de Duitsers. Burgemeester J. van Bommel van Kapelle sprak de belangstel lenden toe. Hij wees er onder meer op dat de gebeurtenis in Ka pelle in Nederland is geworden tot het centrum van de herden king van de Franse gevallenen. „Elk jaar zullen wij hier blijven weerkeren. Als wij verzuimen de jeugd te vertellen hoe erg het is geweest, groeit er een jeugd op die het zelf moet meemaken om te weten hoe erg het is geweest", gaf Van Bommel de zin van her denking aan. Na hem sprak de Franse staatssecretaris van defensie G. Renon. Hij zei verheugd te zijn dat zovelen in Nederland hun best doen de herinnering aan zijn gesneuvelde landgenoten levend te hou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1