Mandela kandidaat voor presidentschap En nu nog 1 Keer Duitse inval herdacht Drie doden bij ongeluk met lesvliegtuigje Fransen geschokt door schending van joods graf Verdenking voorwetenschap bij handel aandelen Philips "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Gezinsleden Voorhoeve bedanken voor VVD Betrokkenheid bij Véronique Kans op beperking zendtijd Een dagje meubelen, in Zonnemaireü GROTE PARTIJ INRUILAUTO'S 10-11-12 MEI Minder vee Strandexpress Acties Gullit Wat kouder ;33e jaargang no. 105 'rijdag 11 mei 1990 IN DE OUDE VEILINGHAL TE GOES 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Geld Rob Out Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuidwest en noord west. Middagtemperatuur 16 graden. PARIJS (DPA) - Nelson Mande- la, de leider van de Zuidafri- kaanse anti-apartheidsbewe- (Advertentie) In alle prijsklassen donderdag 10.00-21.00 uur vrijdag 10.00-21.00 uur zaterdag 10.00-17.00 uur Scherp geprijsd! Inruil/Financiering mogelijk ging ANC, is bereid kandidaat te zijn voor het ambt van presi dent. „Ik zal iedere positie be kleden die mij door het volk wordt toevertrouwd", aldus Mandela donderdag voor de Franse radio. Mandela voegde eraan toe dat de beslissing om zich als presi dentskandidaat beschikbaar te stellen echter niet bij hem ligt, maar bij het ANC en bij het volk. De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk heeft donder dag in Parijs een onderhoud ge had met president Francgis Mit terrand. Mandela zei in het ra dio-interview dat het ANC welis waar het politieke isolement van Zuid-Afrika voorstaat, maar dat hij de ontmoeting tussen De Klerk en Mitterrand toch accep teert, aangezien De Klerk een in teger man is die in ieder geval de dialoog met de zwarte meerder heid aangegaan is. Het zou ech ter fout zijn, aldus Mandela, Zuid-Afrika te beoordelen aan de hand van deze ene man. ROTTERDAM - Burgemeester Peper legt een krans bij de Maasbruggen (foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plaatsen is donderdag herdacht dat het Duitse leger vijftig jaar geleden ons land bin nenviel. Premier Lubbers zei in de Tweede Kamer dat 10 mei in ieder geval heeft geleerd dat voor een neutraliteitspolitiek geen ruimte meer bestaat. Nederland koos in de vooroorlogse jaren voor een politiek van neutraliteit. Lubbers constateerde dat de politiek zich na de pe riode 40-45 aanvankelijk schoorvoetend, maar allengs met meer overtuiging, actiever is gaan opstellen in het internationale ver keer. Kamervoorzitter Deetman stelde vast dat het antisemitisme in 1990 nog steeds niet dood is, „hoe onbegrijpelijk ook na hetgeen is geschied in de Tweede Wereldoorlog". Met het oog op de ont wikkelingen in de DDR en de Bondsrepubliek liet Deetman waarschuwende geluiden horen: „De reconstructie mag geen res tauratie worden." In Rotterdam is de slag bij de Maasbruggen herdacht. Dagen lang zijnd de bruggen en daarmee de Noordoever verdedigd te gen de Duitsers die de Zuidoever al in handen hadden. Burgemeester Peper en staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie legden kransen. De ceremonie werd bijgewoond door ve}e oud-gedienden van marine en landmacht. Ruim 7.000 veteranen bezochten de open dagen op verschillende legerplaatsen en bases. De marinebasis in Den Helder en de vliegbasis bij Soesterberg werden beide door circa 2.000 mensen bezocht. De legerplaats in Havelte kreeg 1600 veteranen over de vloer en die in Oirschot 1.700. ADUARDERZIJL (GPD) - Bij een ongeluk met een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool Eelde zijn donderdagmiddag alle drie inzittenden om het leven gekomen. Het gaat om de 39-jarige instructeur W. A. Vos uit Haren en de KLM-boord- werktuigkundigen F. Dierssen (41) uit Oegstgeest en H. F. A. van der Veldt (40) uit Bunschoten. Het vliegtuigje boorde zich volgens ooggetuigen na een mislukte looping loodrecht in een weiland bij het dorpje Aduarderzijl, ten noordwesten van Groningen. Daarop explodeerde het en vloog het in brand. De beide boordwerktuigkundigen volg den bij de RLS een speciale omscholingscursus om vlieger te worden. Het toestel werd op de vlucht vergezeld door een tweede lesvliegtuig, wat veilig op de luchthaven Eelde terugkeerde. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog onduidelijk. Het leren vliegen van een looping behoort tot de opleiding. De beide boordwerktuigkundigen had den hun grondopleiding voltooid en zouden tij dens deze eerste vlucht vertrouwd gemaakt wor den met het vliegtuig (foto Karei ZwaneveldlANP) (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. KcmiiiJnlink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: PC Plaats: Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 Ml KA - 8471 4380 VB Vlissingen DEN HAAG (ANP) - De echtgenote en zoons van de voorma lige VVD-leider Voorhoeve hebben bedankt voor het lid maatschap van de partij. Het besluit is een niet mis te ver staan signaal aan het adres van het VVD-hoofdbestuur en met name partijvoorzitter Ginjaar aan de met spanning te gemoet geziene vergadering van de liberale partij volgend weekeinde in Zwolle. Volgens mevrouw Voorhoeve is voor „een ieder die de gebeur tenissen sinds 1 mei heeft gevolgd nadere uitleg overbodig". De Tweede-Kamerfractie van de VVD kruist volgende week dinsdag de degens met het hoofdbestuur over de val van Voorhoeve De fractie is verbolgen over het optreden van na me partijvoorzitter Ginjaar, ondervoorzitter Opstelten en penningmeester Ressenaar in wat in politiek Den Haag in middels is gaan heten de „politieke sluipmoord op Voorhoe ve". /eronica wacht bestraffing JEN HAAG (GPD) - CDA en 'vdA willen dat Veronica itreng wordt gestraft, nadat londerdag bleek dat deze om- Lep commerciële en personele jelangen heeft bij het commer- :iële TV-station Véronique. Dat s in strijd met de mediawet, jnder het personeel van Vero- jica is grote onrust ontstaan na jat het Commissariaat voor de tfedia gisteren aankondigde pan plan te zijn een deel van de lendtijd in te trekken. Iet PvdA-kamerlid Van Nieu- Lenhoven vindt een straf van tweehonderdduizend gulden het maximaal mogelijke) 'vol trekt onvoldoende':„Blijkbaar ïield Veronica enige miljoenen jver om daarmee Véronique te Steunen." Zij sloot zelfs niet uit iat de totale zendtijd van Vero- lica zou moeten worden inge- ;rokken. Samen met haar collega Beine- ma (CDA) heeft Van Nieuwenho- ven vragen gesteld aan minister d'Ancona (WVC). Zij vragen de minister bij het commissariaat aan te dringen op een strenge straf. De minister zelf voelt daar ook wel voor, maar zij heeft daar geen zeggenschap over. Het commissariaat voor de media beslist daar geheel zelfstandig over. Uit een accountantsonderzoek is volgens het commissariaat naar voren gekomen dat Veroni ca vorig jaar steun verleende aan de totstandkoming van Vér onique. Het Commissariaat voor de Media heeft Veronica schrif telijk meegedeeld van plan te zijn een deel van de zendtijd in te trekken en een boete op te leg gen. Volgens het commissaraat wees het accountantsonderzoek uit dat Veronica financiële midde len en garanties, menskracht en kennis ter beschikking heeft ge steld bij de oprichting van Véro nique. Tijdens een onderzoek naar de status van RTL-Véronique, ver zekerde Veronica vorig jaar het commissariaat schriftelijk di rect noch indirect aandelen te hebben in dit station. Volgens het commissariaat bleekt deze informatie onjuist te zijn. De dienstenbonden CNV en FNV en de journalistenbond NVJ zijn door verontruste leden benaderd. Vertegenwoordigers bezochten gistermiddag Veroni ca om met de leden de situatie te bespreken. Zij willen op korte termijn een gesprek met bestuur en directie om de gevolgen voor het personeel. „De mensen vrezen voor de werkgelegenheid en voor de ko mende vakantie moet die onge rustheid worden weggenomen. Er was al ongerustheid bij het personeel na de aankondiging dat Lex Harding weer zou terug komen; nu komt dit er nog bij". Directeur Rob Out bracht de on dernemingsraad van Veronica op de hoogte van de ontwikke lingen. Volgens ondernemings raadslid H. Klein heeft hij verze kerd dat Veronica geen gevaar loopt. „We schrokken in eerste instantie natuurlijk wel even van het bericht, maar uit wat Out ons verteld heeft, denk ik dat het allemaal wel meevalt. Het is een storm in een glas wa ter". De ondernemingsraad vroeg Out ook of Tornado bv Veronica (Slot zie pagina 3 kolom 2) CARPENTRAS (RTR/AFP) - In Frankrijk is geschokt gerea geerd op een gruwelijk anti-se- mitisch voorval. In de nacht van woensdag op donderdag hebben onbekenden het graf van een joodse man geopend, het lijk doorstoken met een pa rasol en het vervolgens op een grafsteen gelegd. President Francois Mitterrand en premier Michel Rocard hebben hun af schuw en verontwaardiging over de gebeurtenis uitgespro ken. De schennis vond plaats op de joodse begraafplaats in het Zuidfranse Carpentras, in de buurt van Avignon. De vandalen beschadigden 34 graven en brachten anti-semitische leuzen aan. Het lijk van een 84-jarige man die 15 dagen geleden was overleden werd onteerd. Vol gens de politie hadden de vanda len zijn doodskist opgegraven, er een Davidsster van afgehaald en die op de buik van het lijk ge prikt met de steel van een para sol. De minister van binnenlandse zaken, Pierre Joxe, begaf zich onmiddellijk naar Carpentras en sprak er zijn afschuw over uit dat zo'n barbaarse daad in deze tijd in Frankrijk kan plaatsvin den. In een interview voor de Franse radio zei de minister dat hij naar Carpentras was gegaan „om de joodse gemeenschap de verontwaardiging, de geschokt heid en het medeleven van de re gering te tonen". Jean Kahn, de voorzitter van de Franse Raad van Joodse Instel lingen, zei over de grafschennis waarvoor tot nu toe niemand de verantwoordelijkheid heeft op geëist: „Deze afschuwelijke mis daad komt tijdens een campag ne waarin tot rassenhaat wordt opgeroepen en waarin de taal van het anti-semitisme wreed is teruggekeerd op de lippen van bepaalde politici", aldus Kahn. Hij zei erop te rekenen dat de Franse justitie de daders zou op pakken en straffen. Het extreem-rechtse Nationale Front ontkende donderdag ten stelligste iedere betrokkenheid bij het voorval en veroordeelde de graf- en lijkschennis. Minister Alders van milieube heer heeft de veehouders don derdag tijdens een landbouw- symposium in Utrecht gedreigd met een gedwongen inkrimping van de veestapel, wanneer zij niet meewerken aan de bestrijding van de C mestoverschotten. w De donderdag gehouden acties in twee Zeeuwse ziekenhuizen verliepen nogal tegenstellend. In De Honte in Temeuzen deed ongeveer 80 procent van het ver plegend personeel mee, maar in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes bleef de actie beperkt tot het laboratorium. Woensdag is er een ac- ft tiedag in Breda. I 9 West-Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt een gratis Strandexpress. In de zomermaanden rijdt vier maal per dag vanuit Breskens een bus langs de stranden tot aan Retranchement en visa ver sa. Donderdag werden de plannen is Bres- kens gepresenteerd. I t Voetballer Ruud Gullit zal vol gende week een contract teke nen dat hem voor nog eens drie jaar zal verbinden aan het Italiaanse AC Mi- QO lan. fc.O AMSTERDAM (ANP) - Binnen de Philips-organisatie moet ie mand kortgeleden aan de Am sterdamse effectenbeurs met voorkennis hebben gehandeld in aandelen Philips. Dat zou zijn gebeurd op 23 april, toen de raad van bestuur van Philips volgens eigen zeggen voor het eerst inzage kreeg in de zeer te genvallende cijfers van het eer ste kwartaal van 1990. Dat heeft drs. P. Lakeman, directeur van de Stichting Onderzoek Be- drijfs Informatie (SOBI), don derdagavond gezegd in een tele visieprogramma. Lakeman baseert zijn uitspraak op een aantal handelsgegevens. Zo wisselden op de bewuste 23ste april 1.590.000 Philips-aan- delen van .eigenaar. In de week daarvoor waren dat er gemid deld 707.000. Op diezelfde dag zakte de koers van het aandeel Philips in Amsterdam naar f 39,20. De week daarvoor noteer de Philips gemiddeld f 40,50. Alleen intern bij Philips was vanaf 23 april bekend dat de kwartaalcijfers, die op 3 mei pas officieel werden vrijgegeven, te genvielen. Het bedrijfsresultaat van het concern was in de eerste drie maanden met 26,4 procent afgenomen. Op 3 mei sloot Phi lips in Amsterdam op f 33,60. „Er moet op 23 april gehandeld zijn door iemand die op die dag van de cijfers op de hoogte is ge steld. Dat kan niet anders. En dat heeft een paar miljoen gul den opgeleverd. Mijn beschuldi ging is niet expliciet gericht aan het adres van de raad van be stuur van Philips. Het kan na tuurlijk zijn dat andere mensen binnen de Philips-organisatie gebruik van voorwetenschap heeft gemaakt. Maar dat valt dan toch wel onder de medever antwoordelijkheid van de raad van bestuur", aldus Lakeman. De effectenbeurs in Amsterdam wilde geen reactie geven op de beschuldigingen van Lakeman. „Wij doen nooit mededelingen in geval van onderzoek of geen on derzoek. Eventuele mededelin gen komen pas als een onder zoek belastende feiten heeft op geleverd", zei woordvoerder De Ranitz. De raad van bestuur van Philips verblijft in zijn geheel in het buitenland, waardoor van deze zijde geen reactie kon wor den gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1