Herinnering aan Meidagen 1940 Man met Aids besmet door fout van arts in ziekenhuis Wilhelmina dreigde zelfdoding na inval Duitse troepen Acties gaan door in ziekenhuizen Litouwen binnenkort geheel zonder olie En nu nog 1 Keer! Kohl bekogeld met eieren en tomaten Zekerheidskaart onderdeel aanpak fraude met uitkeringen Dollar op laagste koers sinds 1988 NAVO houdt vast aan kernwapens in Europa Fokker PSD Teleurgesteld Vialli GROTE PARTIJ INRUILAUTO'S 10-11-12 MEI Enkele buien 233e jaargang no. 104 Donderdag 10 mei 1990 Voor al uw motoronderdelen en revisiewerkzaamheden. Sancties Buitenland Om vertrek Bernhard af te dwingen Schadeclaim ten Jl IN DE OUDE VEILINGHAL TE GOES Ter Beek Vrij veel bewolking en enkele buien. Temperatuur 17 graden. Vanmiddag zwakke wind uit zee. /motorenrevisie/ /machinefabriek/ tuinmachines /JWFRISOSTR 31. KRABBENCHJKE 0T134-1255 A. PIESMANWEG 1. GOES 01100-32288 ~j Sociale legitimatie op komst DEN HAAG (GPD) -Het kabinet wil met ingang van 1991 een so ciale zekerheidskaart invoeren. Deze kaart moet dienen als legi timatiebewijs voor degene die zich meldt voor een uitkering. Op de kaart staat onder meer het sociaal-fiscaal (sofi) num mer van de betrokkene. Het ka binet ziet invoering van de kaart los van de meer algemene discussie over een legitimatie plicht waarbij eveneens ge dacht wordt aan sociale verze keringswetten. Dit blijkt uit een rapportage van minister Hirsch-Ballin (Justitie) namens het kabinet aan de Ka mer over misbruik en oneigen lijk gebruik van belastingen en uitkeringen. De sociale zeker heidskaart kan er pas komen als ook gemeenten het sofi-nummer gaan hanteren. Dat zal met in gang van 1991 gebeuren. Uit de stukken blijkt dat de be strijding van fraude bij sociale uitkeringen nog veel te wensen overlaat. Desondanks meent het kabinet dat er nu regels genoeg zijn. Op het terrein van de «oei? Ie zekerheid zal de nadn. liggen op controle en toezicht, inclusief een preventief en re pressief beleid. Hirsch-Ballin merkt op dat de registratie van fraude bij sociale diensten en bedrijfsverenigin gen nog niet optimaal is. Dat is vooral het geval bij fraude van geringe omvang die niet aan het openbaar ministerie wordt ge meld, en bij het vermoeden van fraude. Op beide terreinen zijn eigenlijk geen betrouwbare ge gevens voorhanden. Door intro- duktie van een in Alkmaar ont wikkeld registratiesysteem moet dit probleem opgelost wor den. Er wordt een gericht onderzoek bij enkele gemeenten aangekon digd naar de mate waarin er sancties getroffen worden tegen werklozen die niet mee willen werken aan zogenoemde hero- rienterings-gesprekken om hen aan werk te helpen. Gesteld wordt dat sancties nu veelal uit blijven omdat de betrokkenen het niet meewerken niet zien als verwijtbaar gedrag. Een ander motief dat meespeelt, is het feit SCHIPHOL - Peter van de Noort, stafmedewerker van het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome, schikt de kleding van een pop in militaire kledij uit de jaren dertig. Die maakt onderdeel uit van een tentoonstelling die een Nederlands militair vliegveld uit de Meidagen van 1940 verbeeldt. Dit diorama is tot eind september dagelijks te bezoeken op Schiphol (foto Raymond RuttinglANP) dat het aanvaarden van werk vaak maar een gering financieel voordeel oplevert. Het kabinet acht dit onaanvaardbaar. Er moeten in die gevallen hoe dan ook sancties volgen, bij voor beeld door korting op de uitke ring. In de nota constateert Hirsch Ballin dat uit samenwerking tussen belastingdienst, bedrijfs verenigingen en gemeenten is gebleken dat er fraude voor komt door samenloop van inko men en uitkering. Via meldingen aan de betrokken instanties moet daar een einde aan komen. Verder geeft de minister aan dat er diverse gemeenten zijn gekort op de rijksvergoeding voor bij standsuitkeringen omdat er on zekerheid bestaat over de recht matigheid van de bestedingen van het geld. De 487 bijzondere controleurs in de gemeenten zullen hun aan dacht vooral richten op de 86.000 mensen waarvan onlangs bleek dat zij wel een RWW- uitkering hebben maar niet als werkzoe kende ingeschreven stonden bij een arbeidsbureau. Volgens Hirsch-Balin is fraude daarbij niet uitgesloten. Hirsch-Ballin kondigt ook een aantal maatregelen aan. Zo wordt bezien of er wettelijk bij overtreding van bepalingen in sociale zekerheidswetten behal ve strafsancties ook administra tieve sancties moeten volgen. De controle op exporteerbare uitkeringen die in het buiten land worden uitbetaald, wordt verscherpt. Er komt voorts een brochure uit over misbruik en fraude bij ziekte en arbeidsonge schiktheid. Terwijl Fokker de handen meer dan vol heeft aan de produktie van de toestellen van het type 50 en 100, denkt de fabriek toch al weer aan het ontwerpen van een geheel nieuw vliegtuig om de toekomst van het be drijf ook ver na 2000 te kunnen verzekeren. i De Provinciale Stoombootdien sten staan voor een dilemma, veroorzaakt door de WOV-plan nen. De PSD is hard toe aan ver nieuwing van het varend mate rieel, maar door de WOV-plan- nen, waardoor de veerdiensten 'overbodig' worden, is elke investering een du- O bieuze zaak geworden. I O 9®»aS Oud-brandweerman Wim Gast (66) is diep teleurgesteld. Als 16- jarige hielp hij tijdens de brand in Middelburg op 17 mei 1940 met blussen, maar hij is niet uitgeno digd voor de herdenkingsplech tigheid volgende week. 'Uitnodigingen tot in Tl Japan, maar wij niet'. I Gianluca Vialli ivas gisteravond de kwelgeest van Anderlecht. De immer linke Sampdoria-spits veldde de Brusselse club met twee doelpunten in de matige fi nale van de Europa Cup 11. Vial li scoorde beide doel punten in de tweede O helft van de verlenging, b I Koningin Wilhelmina 1ILVERSUM (GPD) - Koningin Vilhelmina dreigde in de Mei- lagen van 1940 zichzelf van het even te beroven om prins Bern- lard te bewegen met zijn gezin e vluchten. Vandaag is het vijf- ig jaar geleden dat de Duitse roepen Nederland binnenvie- en. iernhard weigerde aanvanke- ijk mee naar Londen te gaan net prinses Juliana en zijn doch- ers Beatrix en Irene. Ir L. de Jong besteedt in zijn rerk over de Tweede Wereldoor- og ook aandacht aan deze ge- leurtenis. Prins Bernhard doet t verslag van in de NOS-docu- nentaire 'Plan Geel' die van- ivond wordt uitgezonden op Ne erland 3. De prins vertelt dat jjn schoonmoeder heeft ge- Ireigd 'zich van kant te maken', lij wilde aanvankelijk blijven door te vechten maar zwicht- e voor het dreigement van Wil- lelmina, wat bij hem zeer se- ieus overkwam. De prins beloofde militairen zo snel mogelijk uit Londen terug naar keren naar Nederland. Hij hield woord waarbij hij Juliana op het hart drukte daarover niets te zeggen tegen koningin Wilhelmina. Ons land had intus sen gecapituleerd, maar Zee land vocht nog door. Bernhard kwam in Zeeuwsch-Vlaanderen terecht vanwaar hij later met de Fransen de grens overtrok toen de toestand onhoudbaar werd. Plan Geel was de naam van de Duitse operatie die tot doel had de regering en de koninklijke fa milie gevangen te nemen. Dat mislukte, mede doordat veel Duitse vliegtuigen bij de strijd rond Den Haag verloren gingen. De plan voor een massale lan ding van infanterietroepen werd daardoor een fiasco. AMSTERDAM (GPD) - Het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam heeft extra veilig heidsmaatregelen moeten tref fen nadat een 58-jarige man door een fout van een arts be smet is geraakt met het Aids-vi- rus. De maatregelen zijn inge voerd op last van de Inspectie voor de Volksgezondheid in Noord-Holland. Inspecteur P. Lens ziet in het voorval geen aanleiding de betrokken arts tuchtrechtelijk te vervolgen. Het slachtoffer raakte vorig jaar najaar besmet met het virus doordat de behandelend arts twee injectiespuiten verwissel de. De man, die was opgenomen wegens darmklachten, kreeg via de gebruikte injectienaald van een medepatiënt een restje bloed geïnjecteerd. Van die pa tiënt was bekend dat hij seropo sitief was. Beide patiënten moesten een onderzoek met radioactieve iso topen ondergaan en zijn in de zelfde behandelkamer onder zocht. Tegen de voorschriften in heeft de behandelend arts, in het AMC opgeleid tot specialist, de vuile spuit van de onderzochte drager van het Aids-virus niet na gebruik weggegooid in een spe ciaal depot, maar deze op een bijzettafeltje legde. Bij het injec teren van de 58-jarige darmpa tiënt heeft hij de verkeerde, vui le, spuit gepakt. Het AMC nam na het incident maatregelen, die dergelijke ge beurtenissen moeten voorko men. Deze behelzen dat niet meer twee patiënten tegelijk in een onderzoekruimte mogen worden onderzocht. De arts die zijn fout vrijwel on middellijk opmerkte, heeft het hoofdbestuur van het zieken huis ingeschakeld, dat vervol gens de patiënt zelf en de inspec tie op de hoogte bracht. Pogin gen om nesteling van het virus in de lichaamscellen te voorkomen met doses van het Aidsremmen- de middel AZT (zidovudine) lie pen op niets uit. Hoewel AZT zijn beschermende werking in dierproeven heeft aangetoond, bleek na verloop van tijd dat het virus zich toch had verbreid. Het slachtoffer verblijft thuis en staat onder controle van de Aidsafdeling in het AMC. Hij heeft het ziekenhuis laten weten via zijn advocaat een schade claim te zullen indienen. Over de hoogte onderhandelen de advo caat en de verzekeringsmaat schappij van het AMC. De arts heeft vólgens de directie van het AMC zijn fouten toege geven en excuus gemaakt bij de patiënt. Hij zou zijn fout hebben gemaakt doordat hij zenuwach tig was wegens problemen in de privésfeer. De leerling-specialist werkt nu niet meer in het AMC. De vraag of hij is ontslagen we gens zijn fout, wil het ziekenhuis niet beantwoorden. De directie verwijst naar de beslissing van de inspecteur de arts niet te ver volgen. De kwestie bleef tot gisteren uit de openbaarheid door een em bargo van het wetenschappelijk tijdschrift The New England Journal of Medicine, waarin van daag een verslag van de zaak wordt gepubliceerd. Door publi catie in het tijdschrift willen het AMC en de inspectie bekend heid geven aan het gevaar voor besmetting via vuile injectie naalden. Medewerkers in de ge zondheidszorg prikken zich ge regeld aan vuile naalden. Het slachtoffer van de fout in het AMC geldt nu dus tegen wil en dank als wetenschappelijk „proefkonijn", aldus de zieken huisdirectie. Pagina 2: Plan Geel debacle voor Duitsers Pagina 11: „Ze gingen letterlijk over lijken" De mythe van mei '40 Pagina 13: vooroorlogse berich- UTRECHT (ANP) - Een gesprek tussen de Nationale Ziekenhuis raad en de vier samenwerkende vakbonden in het ziekenhuiswe zen heeft volgens AbvaKabo-be- stuurder A. Wirtz woensdag slechts „een bevestiging van de impasse" in het cao-conflict op geleverd. AbvaKabo, CFO, GOB en FHZ zetten de acties in de instellingen dan ook onver minderd voort. Voor vandaag en morgen staan er volgens de AbvaKabo acties op het programma bij 29 instel lingen (17 vandaag en 12 mor gen). Bij de meeste acties gaat het om werkonderbrekingen. Zie pagina 17: Acties in Goes en Terneuzen LONDEN/MOSKOU (RTR/ GPD) - De premier van Litou wen, Kazimiera Prunskiene, heeft woensdag in Londen ge zegd dat haar land voor nog twee weken oliereserves heeft. Op 25 mei begint de cri sis omdat Litouwen dan door zijn voorraad ruwe olie is, al dus de premier, na afloop van een gesprek met haar Britse collega Margaret Thatcher. Nadat de republiek zich 15 maart onafhankelijk ver klaarde is het land door de Sovjetunie in een steeds gro ter isolement gebracht. Als reactie op de blokkade van olie en aardgas weigert Litou wen zijn agrarische produk- ten te transporteren naar Moskou en Leningrad. Uit cij fers van het Staatscomité voor Statistiek bleek woens dag dat Litouwen een groot agrarisch overschot heeft. De Russische republiek moet veel agrarische produkten in voeren. Sovjet-minister van defensie Jazov waarschuwde woens dag dat nog steeds sprake is van militaire dreiging. Voor afgaand aan een parade in Moskou ter herdenking van de overwinning op Hitler- Duitsland, zei hij dat de Sov jetunie „zijn militaire paraat heid op een noodzakelijk en LONDEN - Thatcher begroet haar collega Prunskiene (foto EP A voldoende niveau wil hou den". Hij plaatste de hervormingen in het leger nadrukkelijk in het teken van modernisering van de defensie. „Er zijn posi tieve veranderingen in de we reld; er is dialoog in plaats van confrontatie. Maar die veranderingen zijn nog niet onomkeerbaar", aldus Jazov in zijn toespraak vanaf het dak van het Lenin-mauso- leum op het Rode Plein. Het militaire vertoon duurde ongeveer een half uur. De pa rade op Overwinningsdag is de enige die de Sovjet-militai ren nog rest. Op twee andere officiële feestdagen (1 mei en 7 oktober, de herdenking van de Oktober-revolutie) is het militaire vertoon afgeschaft. (Advertentie) In alle prijsklassen - donderdag 10 00 21 00 uur - vrijdag 10 00 21 00 uur - zaïerdag 10.00 17.00 uur Scherp geprijsd! Inruil/Financiering mogelijk AMSTERDAM (ANP/UCN) - De koers van de Amerikaanse dol lar is woensdag op de Europese valutamarkten flink gedaald. De munteenheid sloot in Am sterdam ruim twee cent lager. De slotkoers luidde f 1,8425 te gen f 1,8655 op dinsdag. De dollarkoers daalt omdat de financiële markten er steeds meer van overtuigd raken dat de rente in de Verenigde Staten zal gaan dalen. Afgelopen vrijdag werden in de VS tegenvallende werkloosheidcijfers gepubli ceerd over april. Woensdag kwam daar nog eens het bericht in de Amerikaanse „Wall Street Journal" overheen, waarin werd gemeld dat presi dent Bush een voorstander zou zijn van renteverlaging om het begrotingstekort te verminde- (Van onze correspondent) KANANASKIS - De NAVO blijft vasthouden aan de aanwe zigheid van kernwapens in Eu ropa. Een verwijdering van alle kernwapens voor de korte af stand is niet gewenst. Wel zal het bereik van die wapens ver schuiven naar de wat langere afstand. Maar het is nog te vroeg om nu al nieuwe kernwa pens te kiezen. De ministers van defensie van de NAVO bleken het daarover woensdag eens in de vergade ring van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO in het Ca nadese Kananaskis. Volgens de ministers zal de alliantie haar nucleaire strategie wel moeten aanpassen, vanwege de veran deringen in Oost-Europa. Topconferentie De eerste officiële standpunten daarover zullen worden ingeno men op de speciale topconferen tie van de staatshoofden en rege ringsleiders van de NAVO, die op 5 en 6 juli in Londen zal wor den gehouden. Daar moet duide lijk worden wat de aard en de 'omvang van de nucleaire rol van"" de NAVO wordt. De Nederlandse minister van de fensie Ter Beek heeft in Kana naskis gesteld dat alle nu op land geplaatste kernwapens (de Lance-raketten en de nucleaire artillerie) in 1995 verdwenen moeten zijn. Maar hij sprak zich nog niet uit voor of tegen de plaatsing van nieuwe, door vliegtuigen af te vuren kernra ketten. DÜSSELDORF (AFP) - Bondskanselier Kohl is woensdag met to-~ maten, eieren en aardappels bekogeld tijdens een verkiezingstoe spraak in Düsseldorf, de hoofdstad van de Westduitse deelstaat Nordrheinwestfalen waar zondag verkiezingen worden gehouden. De politie heeft vier mensen aangehouden nadat ongeveer 150 aan wezigen de kanselier bekogelden in een zaal met meer dan 5.000 toe schouwers. In een luid fluitconcert maakte Kohl zijn toespraak af. De regeringsleider was naar Düsseldorf gekomen als blijk van steun aan de campagne van Norbert Blüm, zijn minister van arbeid die zondag de lijst van de CDU aanvoert. Twee weken geleden raakte Oskar Lafontaine, de kandidaat namens de SPD voor het kanselierschap, ernstig gewond bij een aanslag tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Keulen, ook in Nordrheinwest falen. Na een week mocht hij het ziekenhuis verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1