Auto-Poppe Walcheren ran Gorbatsjov dringt aan op hervorming Sovjet-leger Woonwagenbewoners eisen vrijheid Ruding uit race directeurschap bank Oost-Europa Grote braadpan gezocht. il*4*IIsirUMMÜ Bezorgdheid over snel smelten Zuidpoolijs Boekenweekgeschenk van Cees Nooteboom KLAAR TERWIJL U WACHT Eerste Kamer akkoord met invoering per 1 januari 1991 Kantoorbaan Survival Sovjet-leider breekt mythe Stalin als oorlogsheld af Zeeuwse selectie Kritiek Wat meer bewolkt 33e jaargang no. 103 Woensdag 9 mei 1990 APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze express-service afdeling. Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND mm iEN HAAG (GPD) - Minister ;itzen (Onderwijs) mag van een ïeerderheid in de Senaat de iV-jaarkaart voor studenten op januari 1991 invoeren. Maar ianneer de komende twee ïaanden uit overleg tussen zijn ïinisterie, NS en scholen blijkt at de invoering op te veel pro lemen stuit, gaat het alsnog iet door. De NS heeft aange- ondigd het contract dan niet a te kunnen komen. De Lande- jkse Studenten Vakbond SVb is zeer ongelukkig met de- e wijze van besluiten nemen, itzen verwacht dat de scholen un tijden met een half uurtje Overmacht Teleurgesteld Zeespiegel kan 6 meter stijgen Verbaasd Zorgen Havikken in strijdkrachten voet dwars gezet Litouwen KARWEI MIDDELBURG ÉÉN DAG DICHT! Waarom? Schouderkarbonade, 500 gram £253.99 kilo JLM5 Ribkarbonade, 500 gram ,Z254.99 kilo 13r45 Haaskarbonade, 500 gram £255.49 kilo JA49T In de ochtend optrekkende mistflar den. Daarna zonnig, later stapelwol ken en kans op een bui. Zwakke wind. Middagtemperatuur 18 graden. '40////' i ^////a Éi/////. É>m>, 4bjjfr W///A student blijft onzeker vervroegen of verlaten, om zo de drukte in de ochtendspits te ver minderen. Hij kreeg in de Senaat steun van het gehele CDA en een groot deel van zijn eigen PvdA; samen goed voor 40 stemmen. Twintig senatoren van VVD, D66, Groen Links, SGP, GPV, RPF en acht PvdA'ers stemden tegen het plan. De al vaak uitgestelde kaart is daarmee een stapje dichterbij, al blijft de invoering tot 1 juli onze ker. Het debat stond geheel in het teken van de problemen die de tegenstanders verwachten. De discussie bereikte een cli max, toen D66-senator Glastra van Loon voorspelde dat de trei nen zo vol worden door de toe loop van studenten, dat een ef fectieve controle op zwart rijden onmogelijk wordt. Minister Maij (Verkeer) antwoordde dat invoe ring van de kaart voor studenten betekent dat 600.000 mensen minder in de verleiding komen om zwart te rijden. Ritzen zei dinsdagochtend een brief te hebben gekregen van de NS, waarin de spoorwegen schrijven de problemen voor 1 juli te willen oplossen. Anders kan de invoering per 1 januari 1991 volgens het spoor niet fat soenlijk plaatsvinden. De NS kondigt aan zich op 'overmacht' te zullen beroepen als het over leg over de invoering vastloopt. In de praktijk zal dat betekenen dat de NS het contract voor de OV-jaarkaart opzegt; een oude wens van de spoorwegen. De scholen moeten hun tijden aanpassen om de spits te ontlas ten: MBO-scholen moeten een half uur eerder beginnen; HBO- scholen en universiteiten een half uur later, aldus Ritzen. 'Marginale aanpassingen', aldus vonden Maij en Ritzen. De laat ste toonde zich hoopvol over het komende overleg met het onder wijs. VVD, D66 en Groen Links zeiden er niet gerust op te zijn. CDA en de meeste PvdA'ers zetten in eerste instantie voor Ritzen het licht op oranje: de minister mocht verder gaan als hij voor definitieve invoering de Kamer zou garanderen dat er geen pro blemen kwamen. Die voorwaar de lieten de coalitiepartijen val len nadat Ritzen hen op de hoog te stelde van de NS-brief. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) is teleurgesteld. Het aannemen van een wet zon der dat zeker is of de kaart wordt ingevoerd acht de bond onver antwoord. „Het is verbijsterend dat de Eerste Kamer zo makke lijk akkoord gaat met het gege ven dat een groep burgers in Ne derland hun sociale voorziening in natura uitbetaald krijgen", al dus voorzitter J. de Bruijn dins dagavond. De bond acht het on begrijpelijk dat de Senaat en Ritzen menen dat binnen zes we ken sluitende afspraken kunnen worden gemaakt over het ver vroegen van schooltijden. Een woordvoerder van NS toon de zich tevreden over het debat. Vooral is NS blij met de toezeg ging van Ritzen dat invoering van de kaart van de baan is als op 1 juli de capaciteitsproble men van NS nog niet zijn opge lost. Daarmee is gewaarborgd dat de kaart op een zorgvuldige manier wordt ingevoerd en dat NS zich niet in een ongewis avontuur stort, zo zei de NS- woordvoerder. Mensen met een kantoorbaan lo pen net zo veel risico arbeidson geschikt te worden als werkne mers in de industrie of de haven. Dit zei plaatsvervangend secre taris-generaal H. J. de Maat- Koolen van het ministerie van sociale zaken gisteren op een congres in C Utrecht. w Twee leden van de rijkspolitie 'Walcheren doen eind deze week mee aan de Nederlandse kam pioenschappen politie-survival m de Ardennen. Als ME-ers trai nen ze regelmatig, maar zo'n survival is Q wel wat anders. w 0 AMSTERDAM (ANP) - We tenschappers houden er re kening mee dat de omvang rijke ijslaag van de Zuid pool binnen afzienbare tijd in elkaar stort. Daardoor zal de zeespiegel met zes meter stijgen, zo meldt de Natio nale Stichting voor Weten schappen van de Verenigde Staten in Washington. Robert Bindschadler, als glacioloog verbonden aan het Goddard Ruimtevaart centrum van de NASA, spreekt van een periode van tientallen jaren tot enkele eeuwen. Hij is het niet eens met collega's die zeggen dat er de eerste honderd jaar niets te vrezen valt. Een groep van Amerikaanse deskundigen op het gebied van ijsvorming, oceanen, aarde, het weer en klimato logische omstandigheden in de oudheid constateerden onlangs snelle veranderin gen in de ijslaag van West- Antarctica. Deze drijvende ijslaag is verreweg de groot ste ter wereld. Tot hun verbazing zagen de onderzoekers dat de norma le afkalving van de ijsber gen, de stroming van het ijs en het smeltproces veel snel ler verlopen dan werd aange nomen. Een van de vijf on derzochte ijsstromen die op het Ross ijsplateau uitko men, verliest daar veertig procent meer van zijn massa dan er aan het begin van de meer dan 500 kilometer lan ge stroom bijkomt. Over deze snelle verande ring in het gedrag van de ijs- stromen maken de onder zoekers zich zorgen. Zij ge loofden hun eigen ogen niet. Talloze malen berekenden zij de meetgegevens op nieuw om er zeker van te zijn dat de uitkomsten klopten. De te verwachten ineenstor ting van de ijslaag is niet per se het gevolg van de opwar ming van de aarde door de uitstoot van kooldioxyde. Volgens de glacioloog kan de huidige instabiliteit van de ijslaag zelf de oorzaak zijn van de snelle veranderingen in het smeltingsproces. Ook kan sprake zijn van het natuurlijke proces dat zich sinds de laatste ijstijd af speelt. Ongeveer 18.000 jaar geleden was die op zijn hoog tepunt. Daarna is het kli maat langzaam maar zeker steeds warmer geworden. Daardoor neemt de kans op het afsmelten van de Antarc tische ijslaag steeds verder toe. MOSKOU - Voor deze zwaar gedecoreerde veterane uit de tweede wereldoorlog duurden de plechtigheden in het Bolsjoi Theater in Moskou ter herdenking van de overwinnig op de nazi-legers toch wat te te lang (foto Tass) MOSKOU (RTR) - President Mi- chail Gorbatsjov heeft dinsdag gevraagd om hervorming van het Sovjetleger en oproepen van hoge gepensioneerde offi cieren de „anti-socialisten" hard aan te pakken, van de hand gewezen. Gorbatsjov opende met een toe spraak in het Bosljoj Theater in Moskou de officiële viering van de 45e Dag van de Overwinning op 9 mei. Op die dag herdenkt de Sovjetunie het einde van de Tweede Wereldoorlog. Terwijl het Sovjetleger zich op maakte voor militaire parades in het hele land en zijn macht te tonen, zei Gorbatsjov - als presi dent opperbevelhebber van de strijdkrachten - dat de perestroj ka moet worden uitgebreid naar de strijdkrachten. „Wij zijn verre van tevreden over de huidige toestand in het leger". Dit kan piet buiten het bereik van de kri tiek staan, voegde hij eraan toe. Een ontwerpwet over hervor ming van de strijdkrachten wordt momenteel bestudeerd door een parlementaire commis sie, zei hij. De met tientallen me dailles gedecoreerde hoge offi cieren en veteranen in de zaal DEN HAAG - Woonwagenbewoners protes teerden dinsdag op het Binnenhof voor vrij heid om rond te trekken en het behoud van hun cultuur. Zij reden 's morgens in auto's met een snelheid van hooguit 40 kilometer per uur over de volle breedte van de weg naar Den Haag. Daardoor ontstonden files bij Zoetermeer (10 km), Bode graven (7) en Driebergen (7). Volgens de politie hebben de woonwagenbewoners tijdens de ac ties van de agrariërs goed gezien wat het effect is van een langzaam-aan-actie op de snelweg. Ruim vijfhonderd woonwagenbewoners waren aanwezig bij het overhandigen van een petitie aan leden van de Tweede Kamer. Daarin eisen zij behoud van alle grote woonwagencentra. Zij vinden dat deze goed functioneren. Verder vra gen zij om behoud van de trekvrijheid. In de toekomst worden de nu bestaande tijdelijke standplaatsen voor rondtrekkers afgeschaft foto Cees Zorn/GPD) hoorden zijn toespraak met sta len gezichten aan. Het was niet duidelijk wat voor hervormingen Gorbatsjov pre cies voor ogen heeft. Gorbatsjovs rede volgde op een verklaring van minister van de fensie Dimitri Jazov, dat het le ger nog steeds toegewijd is aan zijn „patriottische en internatio nale plicht". Jazov, die vorige week door Gorbatsjov werd bevorderd tot maarschalk, zei dat in een interview met het par tij-orgaan Pravda aan de voor avond van de militaire parades. De roep van de veteranen en van sommige hoge officieren om hard optreden tegen „anti-socia listische" elementen in de maat schappij lijkt onder andere te slaan op de situatie in Litouwen. (Advertentie) Woensdag 9 mei is Karwei Middelburg wegens verbou wing gesloten. Karwei gaat zorgen voor een grandioos verjaardagsfeest, want wij bestaan 5 jaar! Let op de folder van deze week en vier het feest op 10, 1d en 12 mei met ons mee. De onder-bevelhebber van het garnizoen in de Litouwse hoofd stad Vilnius waarschuwde eer der dinsdag dat het leger moge lijk zal ingrijpen als de spanning te hoog oploopt in de republiek die zich op 11 maart onafhanke lijk verklaarde, tot grote erger nis van Moskou. Maar de militai re haviken kregen dinsdag geen steun van Gorbatsjov voor een ingrijpen. Litouwen overweegt een verdere Slot zie pagina 3 kolom 1 (Van onze correspondent) MOSKOU - President Gorbats jov heeft gisteren tijdens een re devoering in het Bolsjoi-thea- ter de 'oorlogsheld' Jozef Stalin ontluisterd. De gala-avond in het Bolsjoi opende de herdenking vandaag van de overwinning op Hitler- Duitsland. De dictator Stalin is voor vele oorlogsveteranen en nog dienende militairen de man die niet alleen voor discipline en orde zorgde, maar ook Hitler- Duitsland op de knieën bracht. Voor het eerst echter maakte de leider van de Sovjet-communis tische partij een einde aan de mythe over Stalin als de Grote Strateeg. Gorbatsjov zei onder meer dat Stalins 'ernstige en kostbare fouten' tienduizenden slachtoffers hadden geeist. DEN HAAG (GPD) - De kansen van oud-minister van Finan ciën dr. H.O.C.R. Ruding (50) voor het directeurschap van de nog op te richten Herstelbank voor Oost-Europa lijken verke ken. Hij heeft de race om de ho ge functie verloren van de Fransman Jacques Attali, zo meldt de Financial Times van gisteren. Ingewijden in Den Haag bevesti gen dat het besluit over het di recteurschap afgelopen week einde in Washington tijdens het overleg van de G7, de zeven be langrijkste economische groot machten in de westerse wereld, is genomen. Ruding zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Met het besluit komt een einde aan een maandenlange lobby campagne van de Nederlandse regering die Ruding naar voren schoof. Nederland moest het daarmee opnemen tegen de Franse regering, die Attali steunde. Attali is behalve ver trouweling van de Franse presi dent, Mitterand, ook de geeste lijk vader van de bank. De Nederlanders hadden aan vankelijk goede hoop op een gunstige afloop, vooral omdat veel Oosteuropese landen Ru- dings kandidatuur steunden. Dat was de Fransen een doorn in het oog. Zij wilden het niet op een stemming van de 42 in de bank deelnemende landen laten aankomen. Die stemming zou op 19 mei plaatsvinden. De Britten zijn met Londen in de race voor de vestigingsplaats van de op te richten bank. Zij concurreerden daarmee met Amsterdam, de stad die het ka- binet-Lubbers als vestigings plaats wilde. De Fransen beslo ten tot een 'deal' met de Britten. Londen kon de vestigingsplaats van de bank worden mits Attali het directeurschap kreeg. Dit voorstel werd aan de andere lan den in de G7, de Verenigde Sta ten, Canada, Japan, West-Duits- land en Italië, voorgelegd. Zij gingen akkoord, mede om de Fransen en Britten ertoe te be wegen om binnen het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) hun tweede en derde plaats op te geven ten gunste van Japan en West-Duitsland. De Fransen en Britten staan nu ex-aequo op de vierde plek op de ranglijst. Den Haag was formeel niet op de hoogte gesteld. Minister Kok (Financiën), die op bezoek is in de Verenigde Staten, werd niet ingelicht. Kok wilde, ook tijdens zijn reis, de kandidatuur-Ru- ding ondersteunen. Kok verklaarde in Washington nog steeds kansen voor Ruding te zien. Het definitieve besluit, zo hield de vice-premier vol, valt pas op 19 mei. (Advertentie) Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 12 mei a.s.. DEN HAAG (GPD) De auteur Cees Nooteboom (1933) schrijft op uitnodiging van de Stichting CPNB het Boeken weekgeschenk 1991. De Boekenweek 1991 wordt gehouden van 6 tot en met 16 maart en heeft als thema 'Schrijvers op reis'. Het boek van Nooteboom zal het 56ste zijn in de reeks Boe kenweekgeschenken. Sinds 1984 wordt de opdracht jaarlijks aan een literair auteur verstrekt: Maarten 't Hart, Remco Campert, Marga Minco, Tessa de Loo, J. M. A. Biesheuvel, Hugo Claus en F. Springer gingen Cees Nooteboom voor. De belangstelling van het publiek voor de Boekenweek steeg in de periode vanaf 1984 met 34 procent. Cees Nooteboom debuteerde in 1955 met Philip en de ande ren. Nooteboom schrijft Romans, reisverhalen en poëzie. Jaap Goedegebuure over Nooteboom: „Het reizen heeft Nooteboom eens zijn 'manier van denken' genoemd, een schijnbare 'vlucht naar voren' waarin hij zijn kameleontisch bestaan op de meest intense manier ervaart". Enkele titels: Een ochtend in Bahia (1968), Open als een schelp, dicht als een steen (1978) en Rituelen (1980). Zijn laatst gepubliceerde boek is de bundel reisverhalen De we reld een reiziger (1989). Deze zomer verschijnt Berlijnse noti ties. Club Brugge bleef gisteren in Hulst met geringe inspanning het Zeeuwse voetbalelftal met 4- 0 de baas. De kampioen van de hoogste klasse in het Belgische voetbal sloot gisteren het uit stapje naar Zeeland volgens tra ditie af met een vriend schappelijke wed- TP strijd. I De auteur van deel 11 van de Zeeuwse oorlogsgeschiedschrij- ving Van der Ham, heeft na het uitkomen van het boek een storm van kritiek te verduren. Amateur-historici sommen een reeks 'missers' op die het boek kenmerken, met name wat betreft de militaire O aspecten. I O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1