Verschoörê Bijen verjagen gezinnen Almere uit hun woningen Covra doelwit indringers Gorbatsjov weigert met Letten te praten Geen grote verschuiving na Botha uit partij raadsverkiezingen in DDR 9% LENING 1990 PER 2000 UUR FOTOSERVICE Historische dag voor Duitsland en de wereld Blind kampioen met Ajax Af en toe een bui 233e jaargang no. 101 Maandag 7 mei 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL NAVO STAAT DER NEDERLANDEN J f - CDU blijft sterkste ondanks fors verlies Nationaal Défilé Port Zélande Middelburg Hoek Zuid-Holland waarschuwt voor smog WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! Wisselend bewolkt en af en toe een re gen of onweersbui. Matige wind uit het westen tot het noordwesten. Mid dagtemper atuur omstreeks 19 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZlERtKZBE Hereniging zonder hindernis Danny Blind (rechts) viert met een glas champagne in de hand het kampioenschap van Ajax. Martin van Rooyen (links), voorzitter van de sectie betaald voetbal, houdt sa men met Ajax-aanvoerder Johnny van 't Schip het kam pioensbord vast (foto Cor Mulder!ANP) AMSTERDAM - Aangezien niemand anders ervoor in aanmerking kwam is Ajax kampioen van Nederland geworden. De Amsterdam mers eindigden op k< de ranglijst met 49 punien uit 34 wedstrijden. Sinds de eredivisie uit 18 clubs be staat scoorde geen enkele club zo laag. De Zeeuw Danny Blind mis te als enige Ajacied geen mi nuut competitie-voetbal, van het begin van het sei zoen tot het moment dat de titel werd binnengehaald. De verdediger, de meest con stante Amsterdamse voet baller van de laatste tijd, kwam alle 34 duels in actie. Amsterdam Stond zondag avond op zijn kop. Een uit zinnige menigte van tussen de 20.000 en 25.000 suppor ters had zich verzameld op het Leidseplein, waar de kampioenen rond kwart over zeven op het balkon van de stadsschouwburg ver schenen. „Wij hebben er vijf jaar op moeten wachten", zei burgemeester Ed van Thijn in zijn felicitatiespeech, „maar nu wij het eenmaal hebben laten wij het niet meer los. Dit is het begin van een gouden periode. Over twee maanden staan wij hier weer", zei Van Thijn, die al vast een voorschotje nam op het wereldkampioenschap voetbal in Italië. Zie ook pagina 9 bedrag inschrijving open bedrag inschrijving 8 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente rente jaarlijks per 15 mei aflossing op 15 mei 2000 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting storting 1 juni 1990 lening dooreen leverbaar met de 9% 1990 lening met aflossing per 15 mei 2000 (tender toonbanklening) voorwaarden voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs ALMERE (GPD) - Enkele ge zinnen uit Stedenwijk in Al- mere-Stad zijn de afgelopen dagen hun huis uitgejaagd door zwermen van duizen den bijen. Een van de gezin nen brengt al sinds woens dag de nacht door bij fami lie, omdat ze niet thuis dur ven te slapen. De bijen zijn in zwermen uit de kasten van de imkers in en rond Almere vertrokken als gevolg van het mooie weer van de afgelopen week. De bijenkolonies hebben zich door de warmte plotsklaps sterk vermenig vuldigd en de koninginnen zijn met de helft van hun volk op zoek gegaan naar een andere plek om zich te nestelen. Een medewerker van de dienst gemeentewerken in Almere zei dat de afgelopen dagen al zo'n 140 meldingen uit heel Almere zijn binnen gekomen over overlast van bijen. De Almeerse vereni ging van imkers is druk be zig de overlast te bestrijden. Overigens heeft het niet overal zulke extreme vor men aangenomen als in Ste denwijk. De enige manier om zo'n ex plosie te voorkomen, is bij tijds de koningin te doden, aldus de secretaris van de Almeerse imkersvereniging, Vos De Wael. Sommige im kers hebben echter niet op tijd ingegrepen. In en rond Almere zijn veel imkers actief, omdat het koolzaad dat de bodem in de polder droog moet maken, veel nektar en stuifmeel be vat. Een volkstuinder uit Oost- Souburg is zaterdagmiddag, toen hij aan het werk was in zijn tuin aan de Donkereweg in zijn woonplaats, gestoken door een zwerm bijen. De man liep ongeveer dertig ste ken op en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De eigenaar weet de reactie van de bijen aan het warme zomerweer. (Van onze correspondent) BERLIJN Een „historische dag" voor Duitsland en de hele wereld. Zo kenschetsten de vier ministers van buitenlandse za ken van de zegevierende mach ten uit de Tweede Wereldoorlog en hun beide Duitse collega's za terdag in Bonn de eerste ronde van de twee plus vier-conferen- tie over de Duitse eenwording. Kanselier Kohl zei zondag dat alle partijen het recht van de Duitsers hebben erkend zich zonder vertraging te verenigen. „Nu bestaan geen hindernissen meer voor ons zelfbeschikkings recht", verklaarde de kanselier. Kohl voegde daaraan toe dat hij bij zijn ontmoeting in februari met de Russische president Gor- batsjov overeenstemming had bereikt over het feit dat het Duitse volk zelf over tijdstip, tempo en voorwaarden van de vereniging zal beslissen. Concrete resultaten had de Westduitse minister van buiten landse zaken en voorzitter van deze eerste top, Hans-Dietrich Genscher, zaterdagavond niet te melden. Wel deelde hij mee dat de betrokken staten, inclu sief de Sovjetunie, vastbesloten zijn op constructieve wijze mee te werken aan de Duitse eenwor ding. Genscher en zijn Oostduitse col lega Meckel spraken van een „grote en bewogen dag voor de Duitsers". Genscher, voor wie dit overleg een hoogtepunt in zijn al ruim 20 jarige ambtstijd als minister was, zei: „De wil van de Duitsers om zich te vereni gen, zal in vervulling gaan. Wij, Duitsers, willen ons verenigen binnen de bestaande grenzen. Niets meer, maar ook niets min der". Meckel, met zijn 22 dagen erva ring als minister de absolute benjamin, voegde daaraan toe dat zaterdag niet de vraag was gesteld of de Duitsers zich mo gen verenigen. „Nee, duidelijk werd dat niemand hen bij dit proces iets in de weg wil leggen", aldus de DDR-minister. Een centraal probleem is en blijft de vraag of dat grote Duits land lid kan worden van de NA VO. De Russen zijn daar als eni gen tegen. Minister Sjevardnad- ze onderstreepte dat hier voor zijn land essentiële veiligheids belangen op het spel staan en zijn ,,nee"tegen een NAVO-lid- maatschap geen onderhande- lingsbluf is. Maar hij toonde zich bereid naar een compromis te zoeken. Sje- vardnadze: „De Sovjetunie wil met zijn partners samenwerken om het belangijke proces van de Duitse eenwording te versnel len. De koude oorlog is voorbij". Zijn Amerikaanse collega Baker sprake van het einde na de na oorlogse periode. Hij stelde voor de meeste politiek-militaire vra gen rond het eenwordingsproces te delegeren aan andere instel lingen, zoals de CVSE-conferen- tie voor vrede en veiligheid in Europa en de wapenbesprekin gen in Wenen. Daardoor, aldus Baker, komen ook de belangen van de overige landen tot hun recht. Zeven uur vergaderden de zes bewindslieden over de marsrou te naar een voor alle partijen be vredigende Duitse eenheid. In de eerste plaats kwamen de grensproblemen aan de orde. In de tweede plaats politiek-mili taire thema's, inclusief de toe komstige veiligheidsstructuur in Europa. Dan de status van Berlijn en in de laatste plaats volkenrechtelijke aspecten en het einde van de speciale rech ten en plichten die de Fransen, Britten, Amerikanen en Russen nog hebben voor Duitsland als geheel. Afgesproken werd dat in juni in Oost-Berlijn het overleg wordt voortgezet. Daarbij zal het hoofdzakelijk gaan over het NA- VO-lidmaatschap van Duits land. Op de derde top in juli in Parijs zullen ook de Polen aan tafel zitten, omdat dan de Oder- Neissegrens op de agenda staat. VS-minister Baker bracht deze uitnodiging zondag over aan de Poolse regering. De vierde bijeenkomst vindt in september in Moskou plaats en als het aan Genscher ligt zal daarna op een algemene verga dering van alle CVSE-staten een akkoord worden bezegeld. maÊÊÊÊÊÊÊÊÊsmtÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimmiÊÊÊÊKmÊÊÊÊÊÊm Advertentie mu Kf A 3, J «fa, «v c. 'Wjki-JSéï-: f ,y: 5"" Actievoerders slaagden er zaterdagmiddag in een stuk afrastering omver te trappen, waarna ze het Covra-terrein betraden (foto Ruben Oreel) BORSSELE - Actievoerders, voor het merendeel afkomstig van buiten Zeeland, zijn afgelopen weekeinde bij pogingen om het bouwterrein van de Covra (centrum voor verwerking en opslag van radioactief afval) in het Sloegebied te bezetten, twee keer letterlijk tegen in zomertenue gehulde leden van de Mobiele Eenheid opgelopen. De protestacties van de vijftig a zeventig demonstranten leidden tot elf arrestaties wegens vernieling of geweldpleging. Eén de monstrant raakte zondag licht gewond door een beet van een politiehond. Ondanks deze incidenten sprak de politie van een 'ordelijk verloop' van de actie. De ME was zaterdag en zondag met 100 man paraat bij het Covra-terrein. Het was de bedoeling van de actievoerders om vanochtend vroeg de toegangsweg voor het bouwverkeer te blokkeren. Zie ook pagina 5 Prinses Margriet nam gisteren in Apeldoorn een défilé af van ongeveer 3000 oorlogsveteranen die 45 jaar geleden mede zorg droegen voor de bevrijding van Nederland. Circa 300.000 men sen stonden langs de kant van de weg om de O bevrijders toe te juichen. O Met een groot feest voor geno digden zijn de eigendom en ex ploitatie van het nieuwe vakan tiedorp Port Zélande ('een nieuw concept in Europaaan de Kabbelaarsbank zaterdag of ficieel overgedragen aan Gran Dorado Lei- C sure NV. v Middelburg zoekt het hogerop. De Walcherse ploeg had gisteren aan winst in en tegen Axel vol doende om het kampioenschap van de derde klasse veilig te stel len. De daaraan verbonden pro motie naar de tweede klasse werd uitbwidig Q gevierd. w Het optreden i?i de zaterdag eer ste klasse diiurde voor Hoek slechts één seizoen. Quick Boys voltrok zaterdag in Katwijk het vonnis door met maar liefst 6-0 te winnen, waardoor de formatie van Kees Kist, die vooraf nog een kleine kans had op lijfsbehoud, degra- deerde. I I (Van onze correspondent MOSKOU - President Gorbats jov weigert een duimbreed te wijken. Ook de manier waarop de Baltische republiek Letland onafhankelijkheid wil bereiken vindt geen genade in zijn ogen. Volgens Alfred Rubiks, leider van de pro-Moskou fractie van de Letse communistische par tij, weigert Gorbatsjov met Let land te onderhandelen zolang de vorige week vrijdag door het parlement uitgeroepen onaf hankelijkheid van kracht blijft. De Letten hadden gehoopt dat hun, vergeleken met Litouwen, voorzichtige weg naar onafhan kelijkheid het Kremlin tot een toegeeflijke houding zou verlei den. Daar lijkt het echter niet op. Volgens Rubiks is er volgens de president geen principieel verschil tussen de handelwijze van beide republieken. „Ook Letland heeft gebroken met de Sovjet-grondwet", had Rubiks te horen gekregen. De onafhankelijkheidsverkla ring die het parlement vrijdag aannam (138 stemmen voor, nul tegen, 53 pro-Moskou commu nisten weigerden te stemmen), bevat een ingewikkelde combi natie van Sovjet-wetgeving en de Letse grondwet uit de onaf hankelijke periode tussen de twee wereldoorlogen. De onaf hankelijkheid zal pas van kracht worden na een niet met een tijds limiet aangegeven periode van onderhandelingen met Moskou. Letse politici rekenen op twee jaar. De Letten bereiden zich nu voor op een economische blokkade, zoals die ook Litouwen heeft ge troffen. De Letse president Ana- tolis Gorbunov is ervan over tuigd dat zijn republiek het bij een blokkade veel moeilijker krijgt dan Litouwen. De Letse industrie, voornamelijk machi nebouw, papier en elektrische apparaten, zorgt voor de helft van het 'nationale inkomen'. Die industrie wordt echter voorna melijk beheerst door Russische directies en is volkomen afhan kelijk van bevoorrading en plan ning door Moskou. DEN HAAG (ANP) - De provin cie Zuid-Holland heeft zondag avond de smogfase-1 ingesteld voor luchtverontreiniging door ozon en stikstofdioxyde. In het verleden werd smogfase-1 als „waarschuwingsfase voor smog" aangeduid. Een woord voerder van de provincie heeft dit meegedeeld. Vanochtend bekijkt de provin cie Zuid-Holland of de smogfa- se-1 al dan niet wordt gehand haafd. (Van onze correspondent) OOST-BERLIJN - De Oostduit se CDU van minister-president Lothar de Maizière blijft on danks een verlies van 8,4 pro cent bij de eerste vrije gemeen teraadsverkiezingen in de DDR, de grootste partij. De regerende sociaal-democraten bleven vrijwel gelijk, terwijl de oppo sitionele communisten licht verloren. De CDU haalde 32,6 procent, de SPD 21, de PDS kwam op 14,3 procent van de stemmen. De DSU, de conservatieve partner van de CDU, verspeelde meer dan een derde van de aanhang. De liberale Bond van Vrije De mocraten was de enige rege ringspartij die stemmen heeft gewonnen. De partij kwam op ruim zes procent. De opkomst bedroeg 80 procent. Dat was 13 punten lager dan bij de algemene verkiezingen van 18 maart. Opvallend was de winst van de kleine partijen. De in Bondge nootschap 90 en Nieuw Forum verzamelde revolutionairen van het eerste uur, verdubbelden hun aanhang bijna tot vier pro cent. Regionale groepen en indi viduele kandidaten haalden ver rassend ruim tien procent. De boerenpartijen konden op het platteland hun aanhang soms vertienvoudigen. Dat komt niet in de laatste plaats door de geweldige problemen, waarmee de staatscoöperaties te kampen hebben sinds de grenzen open zijn gegaan voor westerse produkten. Sinds korte tijd kent de DDR ook vleesber- gen en melkzeeën. Veel grote steden zullen een so ciaal-democratische burge meester krijgen. Oost-Berlijn, waar de SPD weer een derde van de stemmen kreeg, krijgt net als het westelijk deel van de stad een SPD-burgemeester, die waarschijnlijk net als zijn West- berlijnse partijgenoot Momper een rood-groene coalitie zal lei den. Momper kondigde al aan dat hij samen met zijn Oostber- lijnse collega zo snel mogelijk al le grenscontroles wil afschaffen. De CDU hield in de Oostduitse hoofdstad haar 18 procent. Enigszins verrassend kreeg de communistische PDS in Oost- Berlijn opnieuw 30 procent van de stemmen. De eerste vrije gemeenteraads verkiezingen verliepen vrijwel zonder incidenten. Rond een jaar geleden leidden de vorige verkiezingen, toen de commu nistische partij massaal stem busbedrog pleegde, nog tot mas sale demonstraties. Toen stem den Officieel 98 procent van de 12 miljoen kiezers voor de commu nistische SED en de toenmalige blokpartijen, terwijl onafhanke lijke en kerkelijke groepen min stens tien procent tegenstem men hadden geregistreerd. Hun hardnekkige protest na de ver kiezingen betekende het begin van het einde voor de 40-jarige communistische heerschappij. (van onze correspondent JOHANNESBURG - Ex-presi- dent P. W. Botha van Zuid-Afri- ka heeft uit onvrede met het hervormingsbeleid van zijn op volger Frederik de Klerk alle banden met de regerende Nasio- nale Partij (NP) verbroken. Bo tha besloot vorige week het lid maatschap van de partij waar van hij meer dan 50 jaar lid is geweest niet te verlengen. De huidige koers van de partij zou „onherroepelijk leiden tot het opgeven van de macht ten gunste van het door het commu nisme gedomineerde ANC. Ik was en ben een hervormer, maar niet ten koste van de veiligheid van het land", zei Botha. In een eerste reactie heeft presi dent De Klerk gezegd Botha's besluit te betreuren. „Zij is geno men op basis van een foutieve beoordeling van mijn beleid," al dus De Klerk. Hij reageerde ver der, dat zijn regering niet afwijkt van Botha's lijnen, maar daar juist op voortbouwt. „Niets wat de NP en de regering nu doen, is in tegenspraak met wat P.W. Bo tha heeft gedaan." In een interview met het Afrika ner zondagsblad Rapport zegt Botha dat de aanwezigheid van de leider van de Zuidafrikaanse communistische partij, Joe Slo- vo, bij de besprekingen tussen de regering en het ANC, verle den week in Kaapstad, voor hem de doorslag gaf. „Slovo is een aartscommunist die koelbloedig de ondergang van Zuid-Afrika heeft beraamd." Botha bereed in het interview zijn bekende stokpaard: de com munistische samenzwering. Hij zei niet te geloven dat „het we reldcommunisme van stand punt is veranderd. Er hebben grote veranderingen in Oost-Eu ropa plaatsgevonden, maar het communisme als zodanig is niet ineengestort."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1