anDijke Stap Letland naar onafhankelijkheid En nu nog 1 Keer! Doden herdacht in Amsterdam NF-5 in weiland 'neergestort' 8eev8 mum Akkoord van Groote Schuur opent vreedzaam perspectief Blikvangers Labour-partij wint 298 zetels in ngelse verkiezingen remie voor 85 procent naar inkomen rriekenland karamanlis iresident GROTE PARTIJ INRUILAUTO'S 10-11-12 MEI Lesbrief Prins Bernhard Zonnig en warm 33e jaargang no. 100 aterdag 5 mei 1990 CAMPINGMEUBELEN Litouwen IN DE OUDE VEILINGHAL i*#*" TE GOES Premie Begin in 1991 Inkomens ö°e q e e e Winnaars KWALITEIT IN AUTOMATISERING Fors verlies voor Thatcher Opnieuw mooi weer met volop zon. Maximumtemperatuur rond 25 gra den. Zwakke tot matige oostelijke wind. Nu in onze showroom: de 1990-dessins campingstoelen en tafels. o.a. dealer van Latuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg >- Ringbaan West 01100 - 1 14 40 goes (Van onze correspondent) MOSKOU - Het parlement van Letland heeft vrijdag de af scheiding van de Sovjetunie in gang gezet door het land op ter mijn onafhankelijk te verkla ren. Een datum waarop dat moet gebeuren, is niet vastge steld. In de tussentijd moet met Moskou worden onderhandeld. Met 138 stemmen voor en één onthouding werd een door het Volksfront ingediende resolutie aangenomen waarin wordt ge steld dat 'de souvereine Repu bliek van Letland nooit heeft op gehouden te bestaan'. Het land werd samen met Estland en Li touwen in 1940 door de Sovjetu nie ingelijfd. Letland is de laat ste van de drie Baltische repu blieken die deze stap zet. De stemming in wat formeel nog steeds de 'Opperste Sovjet van Letland heet, werd geboycot door 57 parlementsleden. De lei der van de Communistische Par tij van Letland verliet kort voor de stemming de zaal na stakin gen en demonstraties door het niet-Letse volksdeel te hebben aangekondigd. Hij zei president Gorbatsjov te zullen vragen Let land onder direct bestuur van Moskou te plaatsen. De overige oppositieleden verklaarden niet genoeg tijd te hebben gekregen om de tekst te kunnen bestude- rén. De premier van Litouwen, Kazi- miera Prunskiene, heeft vrijdag, daags na haar ontmoeting met president Bush, kritiek geuit op het Amerikaanse standpunt in zake de Russische blokkade. „Het is wat al te gemakkelijk te verklaren dat Litouwen naar de onderhandelingstafel moet ter wijl de Sovjetunie zich mengt in onze betrekkingen met westerse landen", aldus Prunskiene tij dens een bijeenkomst in de In ternationale Persclub in Was hington. Ze verklaarde zich te gen het verlenen door Washing ton van de status 'meest bevoor deelde natie' aan de USSR. „Dat impliceert een goedkeuring van hun daden", aldus Prunskiene. (Advertentie) In alle prijsklassen - donderdag 10.00 21.00 uur - vrijdag 10 00 21 00 uur - zaterdag 10 00 - 17.00 uur Scherp geprijsd! Inruil Financiering mogelijk Kijk met de ogen van je hart ESZETH kapsalon Middelburg Loskade 9 01180-35047 BEN HAAG (GPD) - Staatsse- cï daris Simóns (volksgezond heid) heeft zijn plan om 96 pro- Cent van alle voorzieningen in e gezondheidszorg onder een ieuwe, voor iedereen geldende asisverzekering te brengen, in- eslikt. De bewindsman heeft it onder druk van het CDA en et kabinet gedaan. De Raad an State zal nu advies worden evraagd over de omvang van e basisverzekering. Voor de oorzieningen die niet onder de asisverzekering komen, moet enieder zelf een aanvullende erzekering afsluiten. In 1991 al begonnen worden met de in- oering van de basisverzeke- jSng die er uiteindelijk in 1995 poet zijn. ■it bleek gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Volgens Si- fflions zullen in elk geval „de es sentiële risico's" onder de basis verzekering moeten vallen. Over Se omvang van dat pakket in p'oeenten wilde hij zich niet uit ten. „Hoe breed is breed", rea- erde hij retorisch. DA'er Lansink zei „goed te nnen leven" met de nu geko- n opzet. Hij noemde het geheel |pel „een fraaie uitstelvariant". Van Otterloo (PvdA) zei ervan uit te gaan dat uiteindelijk 96 procent van de zorg in de basis verzekering komt. Bij de VVD was niemand bereikbaar voor commentaar. Bij de nieuwe basisverzekering zal 85 procent van de te betalen premie inkomensafhankelijk zijn, te innen door de belasting dienst. De overige 15 procent wordt een vaste jaarpremie in guldens, te innen door de verze keraars zelf. Iedere verzekeraar mag zelf de hoogte van die (no minale) premier vaststellen. In dividuele premiedifferentiatie is verboden. Aan iedereen moet hetzelfde pakket tegen dezelfde nominale premie worden aange boden. Alleen voor collectieve contracten kan een korting wor den gegeven. Het is niet uitge sloten dat na deze kabinetspe riode de verhouding 85-15 tussen inkomensafhankelijke en nomi nale premie wordt gewijzigd. De nieuwe basisverzekering zal worden opgezet door een omvor ming van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Daarmee zal in 1991 worden ge start. Een wetsvoorstel zal de Kamer nog voor de zomer berei ken. Vanaf 1992 zal de nieuwe verzekering stapsgewijze vorm worden gegeven door het over hevelen van voorzieningen uit het ziekenfondspakket naar de AWBZ. In 1992 wordt daarmee begonnen door de huisartsen hulp over te hevelen. Met ingang van 1995 moet het hele systeem rond zijn. De AWBZ gaat dan Wet op de Zorgverzekering he ten. In de nieuwe opzet zullen verze keraars aan budgetten worden gebonden. Alle verzekeraars krijgen een acceptatieplicht, men mag dus niemand weige ren. Het kabinet heeft de moeilijke vragen rond de inkomenseffec ten van de nieuwe verzekering omzeild. Besloten is alleen de procentuele ziekenfondspremie na dit jaar niet meer te laten stij gen. Alle kostenstijgingen moe ten dan via de nominale premie worden opgevangen. Deze extra stijging wordt echter niet mee gewogen bij de bepaling van de collectieve lastendruk (het be slag van belastingen en premies op elke verdiende gulden). Voor 1991 wil het kabinet de huidige premieverschillen bij particulie re verzekeringen verkleinen. Dat kan via de Wet Toegang Ziektekostenverzekeringen (WTZ). Bovendien zal een extra rijksbijdrage in het ziekenfonds worden gestoken. Dat geld wordt weggehaald bij de AWBZ. De premie-solidariteit tussen ziekenfonds en particuliere ver zekerden wordt zo vergroot. AMSTERDAM (ANP) - Vergezeld van hun drie zoons, de prinsen Willem Alexander, Johan Friso en Constantijn, hebben konin gin Beatrix en prins Claus vrijdagavond de nationale herden kingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam bijge woond. De herdenking was bedoeld voor alle slachtoffers, burgers en mi litairen, die tijdens de oorlog voor het koninkrijk zijn gesneuveld of elders in de wereld zijn omgekomen door oorlogshandelingen of terreur. In de volle kerk bevonden zich veel jongeren. Op de Dam in Amsterdam hadden zich even voor acht uur dui zenden mensen verzameld om de kranslegging door koningin en prins bij te wonen. Onder hen bevonden zich 1600 speciaal uitge nodigde nabestaanden van oorlogsslachtoffers, jongeren, verte genwoordigers van regering, krijgsmacht, oud-strijders en deel nemers aan een stille herdenkingstocht. Op de Dam hadden zich ook delegaties verzameld van oud-strij ders uit diverse geallieerde landen zoals Canada en Amerika, die Nederland bezoeken op uitnodiging van de Nederlandse rege ring. Na de kranslegging door het koninklijk paar hield premier Lub bers een korte toespraak ter herdenking van de slachtoffers. „Zij vochten tegen een systeem waarin het kwaad groot geworden was, waarin het kwaad systeem was geworden", aldus Lubbers. Het vliegtuig is zo weinig beschadigd dat het lijkt alsof het ter plaatse is geland (foto ANP BEST (ANP) - Een NF-5 straaljager is vrijdagochtend even voor 11 uur 'neergestort' in de Brabantse gemeente Best. Het toestel kwam neer in een weiland niet ver van een woonwijk. De NF-5 is ver moedelijk neergestort na een botsing met een vogel. De piloot stelde zich met zijn schietstoel in veiligheid en is daarna overgebracht naar het Catharinaziekenhuis in Eind hoven. De piloot van het toestel, een 29-jarige kapitein uit Acht, had net na een oefenvlucht een zogenaamde geplande doorstart gemaakt. Dat bete kent dat een vliegtuig na de landing direct weer opstijgt. Het college van burgemeester en wethouders van Best is „be zorgd en verontrust" naar aan leiding van het neerstorten van de NF-5 straaljager in deze gemeente. Het college heeft dit vrijdag schriftelijk laten weten aan de minister van de fensie. Burgemeester en wet houders hebben de minister om opheldering gevraagd en het college wil met name we ten wat de juiste toedracht van het ongeval is geweest. Koningin Beatrix en prins Claus krijgen van twee militairen een krans aangereikt, om deze bij het Nationaal Monument te plaat sen. In totaal werden veertig kransen gelegd (foto Paul VreekenlANP) Het eerste jaar was meteen een 2 succes. In opdracht van een aantal bedrijven, van uiteenlopend kaliber, brachten we de automatisering in het gareel. Voor weer andere bedrijven maakten we de auto matiseringsplannen en voerden ze ook uit. Dat leverde ons tevreden klanten op. Een oriënterend gesprek? 8 8 8 8 8 8 8 8 automatisering bv 8 o Noordland 1c» 4451 RP Heinkenszand, 0 Tel. 01106-3759, Fax 01106-3749. e 0 O Cf>9 (Van onze correspondent) ATHENE Konstandinos Ka- lamanlis (83) wordt vanmorgen in het Griekse parlement beë digd als president van de Repu bliek, nadat hij daar vrijdag 153 stemmen, iets meer dan de ver eiste absolute meerderheid, had ekregen. Voor hem stemde de J 50-koppige fractie van de door hem opgerichte rechtse partij Nieuwe Democratie, de af gevaardigden van het splinter partijtje Democratische Ver nieuwing, die hem tijdens de kolonelsjunta nog schriftelijk hadden uitgescholden voor j wormvormig aanhangsel' en, j nverwacht, de twee islamiti sche afgevaardigden uit Thra- j ië, die bij de vorige stemming niet waren komen opdagen. Deze twee redden Karamanlis I an het 'Katsikis-effect' - zo heet ce 151e afgevaardigde, van wie i ok de nieuwe regering-Mitsota- 'I Is afhankelijk is en die in korte ijd al een begrip is geworden in ipriekenland. KAAPSTAD - De Zuidafri- kaanse president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela hebben vrijdag een ak koord bereikt dat de weg moet vrijmaken voor onderhandelin gen over een nieuw politiek be stel in Zuid-Afrika. In een gezamenlijke verklaring, die na drie dagen van intensieve besprekingen in Kaapstad werd uitgegeven, verplichten zij zich een einde te maken aan het 'kli maat van geweld en intimidatie' en spreken zij zich uit voor 'sta biliteit en een vreedzaam onder handelingsproces'. Tijdens een eveneens gezamen lijke persconferentie noemde De Klerk dit 'akkoord van Grote Schuur', naar het landhuis waar de besprekingen zijn gevoerd, een „doorbraak en een belangrij ke stap naar de verbetering van het klimaat voor onderhandelin gen". Mandela zei dat het ANC de dis cussies was in gegaan met de be doeling dat er geen winnaars en verliezers mochten zijn. „We zijn niet alleen dichter tot elkaar ge komen, maar we zijn allemaal winnaars; Zuid-Afrika is een winnaar", aldus de ANC-leider, die zei terug te kijken op de be sprekingen als een „droom die werkelijkheid was geworden". Doel van de besprekingen in Kaapstad was het verwijderen van 'struikelblokken die de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel in de weg staan'. Het ANC wilde dat de regering alle politieke gevangenen vrij laat en de noodtoestand opheft, voordat aan deze onderhande lingen kon worden begonnen. De regering op haar beurt wilde dat het ANC de 'gewapende strijd' staakte. Beide partijen hebben nu beslo ten een werkgroep in te stellen die voorstellen voor een nieuwe definitie van politieke misdaden zal formuleren. Gevangenen en ballingen die zich volgens de re gering schuldig hebben ge maakt aan terrorisme, komen dan in aanmerking voor een nieuwe beoordeling. Deze werk groep moet voor 21 mei met haar werk klaar zijn. Leden van de lei ding van het ANC, die in boven genoemde categorie vallen, zul len tijdelijk van vervolging ge vrijwaard worden, zodat ze hun politieke activiteiten vrijelijk kunnen ontplooien en hun bij drage kunnen leveren aan het stopzetten van het geweld. De regering heeft in het akkoord haar bereidheid herhaald om de noodtoestand op te heffen, zodra dit mogelijk is. In dit verband zal het ANC alles doen wat in zijn vermogen ligt om een einde te maken aan 'het geweld en de ini- timidatie'. Commissaris der koningin dr. C Boertien kreeg vrijdag een les brief over Middelburg in oor logstijd. Een bijdrage om de ge schiedenis 1940-1945 door te geven aan Q nieuwe generaties. w (Advertentie) Stilstand is achteruitgang. Zeker voor de Nederlandse molens. Res tauratie alleen bleek niet genoeg. Honderden molenaars houden nu de wieken op de wind. De vereniging De Hollandsche Molen viert volgende week zaterdag de achttiende Nationale Molen dag. Ook de 75 blikvangers in het Zeeuwse landschap laten OQ zich dan van hun beste kant zien. tw Een halve eeuw geleden werd in Londen het Prins Bernhard Fonds opgericht om de aankoop van Spitfires te bekos tigen. Een gesprek met O O de naamgever. O O iONDEN (RTR/AFP) - De La- iourpartij is de grote winnaar :an de Britse gemeenteraads- jerkiezingen. Nadat het tellen |an de stemmen blijkt Labour 410 zetels gewonnen en 112 ver loren te hebben, een winst van 898. De Conservatieven verlo ren er 337 en wonnen er 137, een verlies van 200. Met deze neder- jiag lijken de Conservatieven 1 an premier Margaret Thatcher I e rekening gepresenteerd te (trijgen van de „poll tax". Thatcher toonde zich vrijdag ochtend echter strijdbaar. „We zijn niet weggevaagd. De uitslag ormt een uitstekende basis om I e eerstvolgende algemene ver- lezingen te winnen", aldus de S remier. )ok waarnemers in Londen zien ■e uitslag niet als een echte te- envaller voor Thatcher. In tra- I itionele Conservatieve bas- I ions, zoals de Londense wijk I /andsworth, brak Labour niet I oor, hetgeen wellicht te maken I eeft met het feit dat elke ge meente zelf de hoogte van de poll tax, een hoofdelijke belas ting, kan vaststellen en dat Con servatieve gemeenteraden zoals in Wandsworth een lage poll tax hebben doorgevoerd. En de onverwachte winst in de Londense wijk Ealing moet Thatcher zelfs als muziek in de oren hebben geklonken. De wijk is namelijk de thuishaven van Labour-leider Neil Kinnock. Vóór de verkiezingen had La bour gerekend op een winst van 200 zetels. Dat zullen er dus bij na honderd meer geworden. La bour zou met dit verkiezingsre sultaat, 40 procent van het elec toraat stemde socialistisch, bij de parlementsverkiezingen in de zomer van '92 een nieuwe rege ring kunnen vormen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1