STRANDMODE koesterend in de behaaglijke frotté vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant frangaise, filmster of beatlefan-badpak BADJASSEN 10 vakantie 11 groen 13 ijs 14 tranen 15 beeldende kunst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TREND NAAR TOEN VRIJDAG 4 MEI 1990 Hollywood kleur bikini kamerjas nieuwe stijl Te paard over de Connemara Trail, over de onherbergzame heuvels en prachtige stranden van West- lerland. Ook de cosmetica-industrie heeft 'natuur en milieu' ontdekt. De zo- mer-make-up heeft aan de natuur ontleende kleuren. Een voorproefje op de zomer met heerlijke sorbets en zuccotto met zabayonne: recepten in de Kleine Kaart. Shireen Strooker is terug op het Gezien: No existence without each toneel met De bittere tranen van other van Claire Begheyn. Petra von Kant. vrijdagkrant Wie gaat er tegenwoordig nog naar het strand om slechts eindeloos in de zon te bakken? Het strand heeft wel wat anders te bieden dan urenlang op een handdoekje van de rug op de buik wentelen, van de buik op de rug en weer terug. Het strand anno 1990 is het zonovergoten middelpunt van allerlei sportieve activiteiten: joggen, badmintonnen, volleyballen, vliegeren of op een skateboard lang de waterkant snellen... En voor wie niet bang is van een koele golf: zwemmen, snorkelen, waterskien, surfen en zelfs voor de nog avontuurlijker types metvolle bepakking' de geheimzinnige diepten verkennen of aan een parasail boven de waterspiegel zweven. Een dagje, of beter nog een hele vakantie aan het strand heeft niks meer van het luie niets doen van vroeger, toen de lichaamsbeweging beperkt bleef tot het omdraaien van de knop van een transistorradio en het heffen van een koel glaasje. Het strandleven barst van de activiteit en het plezier. Van de 'fun in the sun'. Die sportieve vrolijkheid valt ook duidelijk af te lezen aan de strandmode voor komende zomer. Een mode, die juist vanwege al die activiteiten een combinatie is geworden van bad- en sportmode. Multi functionele kleding, die een ietsje minder bloot te zien geeft dan in voorgaande seizoenen, maar dat past ook helemaal in de nieuwe strandtrend. Immers: bewegen en plezier maken is belangrijker dan diep donkerbruin branden. Overigens dient de badkleding zeker niet alleen het gemak bij al die dynamische bezigheden. Ze speelt bovendien een belangrijke rol in misschien wel de boeiendste strandsport: opvallen. De kleuren voor de nieuwe badmode sluiten naadloos aan op die van de stadse kleding en onderstrepen nog eens extra de bruine tint van de huid. Frisse pastels (sorbettinten) in allerlei geometrische fantasiedessins of bloemmotieven komen veel voor op zowel elastische katoenen- als lycra-badpakken. Maar ook de diepe, warme aardtinten doen het goed in allerlei exotische dessins van oerwoudbloemen en -planten, tropische dieren en abstracte etnische prints. De heel sportieve pakken zijn doorgaans feller van kleur met zwart als basis. Harde tinten rood, kobaltblauw, helder geel en appelgroen of fuchsia, verwerkt in strepen of pittige kleurvlakken maken deze pakken tot echte blikvangers, ook al omdat ze dikwijls nog eens zijn versierd met grove plastic ritsen of sprekende gerubberde badges. Het gebruik van lycra-stoffen, die er uitzien of ze voortdurend nat zijn wet-lookverhogen nog de supersportieve uitstraling van de baadster anno 1990. De algemene modetrend naar 'vroeger' is ook in de badmode te merken. Ver sierde badpakken met vo lants, ruches en rokjes doen denken aan de zwierige filmsterren van twintig, dertig jaar geleden. Onder invloed van de Retro-stro- niing worden hier en daar cups met naden, compleet met beugel gesignaleerd en voorgevormde cups mogen ook weer. Aan de bovenzij de van het badpak wordt door ontwerpers veel aan dacht besteed: veel vrou wen gebruiken het badpak in combinatie met de avondlijke of dagelijkse garderobe. De schouderban den worden soms gedra peerd met een contraste rend materiaal of kleur, en hoe breder de banden, hoe dieper het decolleté. Ook de sfeer van de zestiger/ zeventiger jaren is zeer mo dieus: met All you need is Love en Strawberry Fields van The Beatles in het ach terhoofd zijn de badpakken voorzien van prints met lieve teksten, grote bloemen en fruitige afbeeldingen. Voor liefhebbers van het Franse sfeertje lieten de fabrikanten badpakken ontwerpen in zwart en wit met speelse, se xy accenten als uitgewerkte bustiers, diep uitgesneden rugpartijen, ton-sur-ton de coraties en kanten- of trans parante inzetten. De badmode munt deze zomer uit in sportieve vrolijkheid: kleurig en multi-functioneel (foto C&A Elke geschiedenis kent wel onderwerpen die wat stief moederlijk worden behandeld omdat ze niet zozeer in het oog springen. Zo ook de modege schiedenis. Boeken vol zijn er geschreven over uniformen, over rijkostuums, hoeden of schoengespen. Maar over het kledingstuk dat we misschien wel het meest koesteren ho maar. Misschien omdat de bad jas zo huiselijk is. Niet dat het de badjas aan waar dering zou ontbreken. Al sinds de oudheid is de badjas en zijn voorlopers tot in de hoogste kringen geliefd. Cleopatra liet zich door haar slavinnen al in linnen doeken wikkelen als zij uit haar bad met ezelinnemelk stapte. Talloze koningen hulden zich binnen hun paleismuren in zwaar geborduurde huisjassen. Maar het gebeurde allemaal bin nenskamers. De buitenwacht ving er geen glimp van op. Dat verklaart waarschijnlijk niet al leen de geringe hoeveelheid in formatie over de geschiedenis En opvallen is geen kunst in de nieuwste badpakken die de basis vormen van een zonnige zomergarderobe. Ze zijn er in allerlei modellen en uitvoeringen: romantisch of heel sportief, sexy of juist wat gekleed. En ze geven dan misschien wat minder 'bloot', de hoge beenuitsnijdingen overheersen nog wel, al zijn ook pakken met aanknipte 'rokjes' heel actueel. Wie zich als het 'onschuldige meisje' op het strand wil presenteren, kan het beste voor de wat romantische modellen kiezen; badpakken met ruches langs rug- of halsdecolleté en de beenuitsnijdingen, al dan niet in een contrasterende kleur. Wie liever de diva uithangt, past beter in een Hollywood-achtig pak vol draperieen, met een opvallende halslijn en een klein rokje. Voor de echte waterrat zijn er uiterst sportieve modellen, soms laag, soms hoog gesloten, strak om het lichaam sluitend en met een .snelle' ruguitsnijding, ontleend aan de echte wedstrijdmodellen. De bikini is komende zomer niet de meest modieuze outfit voor een verfrissende duik in het ruime sop. Het badpak wint ook dit jaar nog de competitie. Maar dat betekent niet, dat de bikini helemaal uit het modebeeld is verdwenen. Uiteraard blijven de broekjes in trek bij de topless zonaanbidsters, maar de topjes zijn juist weer een heel actuele partner van strakke stretch- wielrenbroekjes of lange lycralegging. Er zijn inmiddels zelfs afzonderlijke bikinitops in een voorgevormd plastronmodel die speciaal voor een combinatie met zo'n wielrenbroekje bedoeld zijn. Een ideale creatie om eens lekker mee op de crossfiets te springen voor een fietstocht door de duinen. Een activiteit die trouwens helemaal in stijl met de kleding is, want de dessins op de fietsbroekjes zijn vooral ontleend aan de professionele tenues van topwielrenners. Overigens zijn deze wielrenbroekjes zeker niet alleen aan de vrouwen voorbehouden. Voor mannen zijn ze er ook, eveneens in allerlei lekker felle kleurtjes. Ze kunnen dienst doen als zwembroek, maar ook voor allerlei andere bezigheden worden gedragen. De 'echte' zwembroeken geven alle ruimte voor een stevige beenslag. Vrij ruime modellen met korte pijpjes en een koordje op de heupen winnen het dit seizoen eventjes van de strakke broekjes. Maar ook de bonte surfshorts hebben zich van een onbetwiste plaats in het strandmodebeeld verzekerd. Shorts met aansluitende, iets verlengde pijpen, die veelal vergezeld gaan van bijpassende t-shirts of singlets. En als het eens wat koeler mocht worden langs de vloedlijn kan er prima een joggingpak overheen worden aangetrokken, zodat de sportieve activiteiten niet hoeven te worden onderbroken. KITTY VAN GERVEN Strakke, bonte wielrenbroeken voor hem en haar. Voor de dames vergezeld van een plastronmodel bikinitop (foto C&A) Het badpak wint dit seizoen weer wijde surfshort blijft eveneens een van de bikini. Het comfortabele, topper (foto C&A) van de badjas, maar ook de waarde die wij zelf aan dit kle dingstuk hechten. De badjas is immers onlosmakelijk verbon den met onze meest intieme uur tjes; met de momenten, dat de plicht even niet roept en we on gestraft mogen wegdromen in de behaaglijke frotté. Beschouwen we de kamerjas echter als de voorvader van de badjas, dan heeft de modege schiedenis ons wel het een en an der te vertellen. De kamerjas was namelijk in de achttiende eeuw een favoriete dracht voor heren binnenshuis. In later tij den werden in diezelfde kamer jas ook gasten ontvangen en er zijn tijden geweest dat de jonge heren van stand ermee over straat liepen om in de 'club' te gaan ontbijten. Tegenwoordig ontbijten we doorgaans gewoon thuis; eten we op zondagochtend, nagenie tend van een gezellig avondje uit, in onze badjas in alle rust een eitje. Daarmee is dit kleding stuk weer terug in de huiselijke intimiteit. We dragen hem puur voor het gemak en stellen hoge eisen aan het draagcomfort. Maar daar wil het toch nog wel eens aan ontbreken. Want de traditionele badjas met wikkel ceintuur mag dan nog zo be haaglijk aanvoelen, hij heeft één nadeel: hij wil voortdurend open vallen. Een lastig probleem, dat echter kort geleden de wereld werd uitgeholpen. Adriaan Rodenburg, pas afge studeerd als mode-ontwerper en werkzaam als beginnend docent aan een Amsterdamse mode academie en assistent bij de cou turier Frans Molenaar, vond een simpele, maar doeltreffende op lossing. Hij ontwierp een badjas met een vernuftige lip- en knoopsluiting. De badjas-nieuwe-stijl was daar mee geboren. En gezien de voor liefde van zeer velen voor dit kle dingstuk zal deze nieuwe badjas waarschijnlijk een lange toe komst voor zich hebben. Moge lijk dat de modegeschiedenis over vele decennia deze vinding dan wel zal weten te melden. KITTY VAN GERVEN mmmmm redactie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 administratie Terneuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. m Hnü i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9