PZC Na vrijspraak weer straf geëist tegen sleepbootkapitein Rotterdam blijft pleiten voor een westelijke WOV Schotten bij oorlogsmonument Ad van Oorschot met theatergroep naar Leningrad Onduidelijkheid sluiting winkels op bevrijdingsdag CAO-conflict M T Chemicals in Vlissingen verhardt zich Concert Zeeuws Jeugdorkest provincie Vast peil en verversing voor betere kwaliteit VRIJDAG 4 MEI 1990 13 Bravo ramde Zephyrus Ypsilon bijeen Aantal zaken open Kerncentrale is weer in bedrijf Basiskwaliteit Documentaire Infiltratie Technicus groep KAAS Belang van Veerse Meer groot MIDDELBURG - Het Veerse Meer combineert een grote be tekenis voor de natuur met een aanzienlijk belang voor de re creatie. De natuurwaarde is in ternationaal wanneer het gaat om vogels en plantengroei. Als recreatiegebied speelt het meer een^ belangrijke economische rol. Van alle recreatieve beste dingen in Zeeland is 15 procent direct in verband te brengen met het Veerse Meer. Het meer dat tussen Noord-Be veland, Zuid-Beveland en Wal cheren blinkt, was donderdag het .onderwerp van een sympo sium in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Aanleiding: het rapport 'Waterbeheer Veerse Meer', waarin Rijkswaterstaat het meer in zijn huidige toestand onder de loep heeft genomen. TERNEUZEN - De afdeling Zee land van Ypsilon, vereniging vamouders en andere familiele- denlran chronisch psychotische en schizofrene mensen, houdt dinsdag 15 mei een contact- praatavond in het verpleeghuis Terj-Schorre in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ROTTERDAM - Het Rotter dams bedrijfsleven blijft onver minderd pleiten voor een zo westelijk mogelijk gelegen vas te Westerschelde-oeververbin- ding. Dat blijkt uit een reactie van de Rotterdamse Kamer van Koophandel op de provinciale tracékeuzenota annex milieu effecten rapportage. De kamer herhaalt in de reactie, gericht aan de Raad van de Wa terstaat, de eerder uitgesproken voorkeur voor een tracé Hoofd- plaat-Borssele. Dit tracé, zo luidt het argument, sluit het bes te aan op de Midden-Zeeland route en garandeert Rotterdam een zo kort mogelijke wegver- VLISSINGEN - Een aantal Zeeuwse ondernemers houdt de winkel zaterdag 5 mei open en gaat daarmee in tegen de op roep van het Centraal Overleg Detailhandel (COD) om de za- keniin verband met de lustrum viering van bevrijdingsdag te sluiten. Grootwinkelbedrijven zijn, uit kostenoverwegingen, wel in alle Zeeuwse plaatsen ge sloten. Vooral leveranciers van verspro- dukten als bakkers en slagers en autobedrijven negeren de op roep van het COD. Onderne mers bepalen, vaak zelf, of in groepen, of ze zaterdag al dan niet de deuren openen. Landelijk hebben ondernemers afgesproken het personeel op 5 mei vrijaf te geven, met behoud van salaris. De winkelsluitings wet verbiedt echter niet toch open te gaan. Het personeel krijgt dan veelal, afhankelijk per cao, driemaal het uurloon. Voor grootwinkelbedrijven als Hema, BORSSELE - De kerncentrale van de NV PZEM in Borssele is op 2 mei, na 13 weken te hebben stilgestaan, in bedrijf gesteld. De centrale werd 3 februari uit bedrijf genomen in verband met de jaarlijkse splijtstofwis- selperiode. Van deze stilstand is gebruik gemaakt om naast de splijtstofwisseling een aantal normale nucleaire- en conven tionele werkzaamheden te ver richten. Voorts is een aantal reguliere on- derhouds- en testprogramma's uitgevoerd binnen de daarvoor geplande tijd. Tijdens een inspectie van het binnenste van het reactorvat, bleek dat een aantal bouten van een hulpconstructie moest wor den vervangen. Deze niet voor ziene reparatie zorgde voor een extra oponthoud van negen we ken. Het vervangen van de bou ten moest onder water en geheel met afstandapparatuur worden uitgevoerd. De reparatie is ge slaagd en tot genoegen van de toezichthoudende instanties uitgevoerd. De kerncentrale zal, naar ver wachting tot aan de volgende splijtstofwisselperiode in fe bruari 1991 op vol vermogen elektriciteit voor de verbruikers produceren. Dat onderzoek heeft verontrus tende resultaten opgeleverd. Verschillende deskundigen on derstreepten die tijdens het symposium. De waterkwaliteit en de planten- en dierenrijkdom dreigen steeds verder te ver slechteren als gevolg van het on natuurlijke peilbeheer, het schommelende zoutgehalte en de overmaat aan voedingsstof fen in het water. In de termen van de deskundigen: het Veerse meer is geen duurzaam functio nerend systeem. Omdat het denkbaar is dat deze situatie verder achteruit gaat. dreigt het Veerse Meer niet al leen zijn natuurwaarden te ver liezen, maar ook zijn betekenis voor de Zeeuwse economie. Voor het Veerse Meer, zo luidde een van de conclusies, moet een ba siskwaliteit worden vastgesteld, die uitgaat van een goede chemi sche samenstelling van het wa ter, een rijk planten- en dierenle ven in de ondiepe, drassige en oevergebieden en gezonde biolo gische kringlopen. Dat kan worden bereikt met een vast peil op NAP, voortdurende verversing van het water met water uit de Oosterschelde en vermindering van de hoeveel heid voedingsstoffen in het pol derwater dat op het meer wordt binding met de Frans-Engelse Kanaaltunnel. Zoals bekend besloten de Zeeuwse staten vorig jaar - ove rigens met de kleinst mogelijke meerderheid - om het tracé Hoofdplaat-B orssele te schrap pen. De hoge kosten,, zo was de redenering, maken dit tracé fl.- nanciëel onhaalbaar. De toenmalige gedeputeerde Barbé toonde zich destijds be reid het tracé alsnog mee te la ten dingen, wanneer Rotterdam de daarmee samenhangende kosten zou betalen. Het Rotter dams bedrijfsleven gaf toen niet thuis. V en D of Albert Heijn is dat te duur. Kleine zelfstandigen blij ven vaak wel open. De openings tijden kunnen echter afwijken van doorsnee zaterdagen. De Zeeuwse ondernemers heb ben het niet tot een centrale af spraak kunnen brengen. Zo ook in Vlissingen. De winkels aan de St. Jacobspassage blijven alle maal open. De Lange Zelke daarentegen is in zijn geheel ge sloten. De Walstraat en de Bad huisstraat zijn weer gedeeltelijk geopend. „Ondernemers bepalen zelf of ze werken. Dat is jammer, het leidt tot onduidelijkheid bij het win kelend publiek," stelt T. Laport, woordvoerder van de Vlissingse Ondernemers Centrale. Volgens Laport, zelf bakker, zijn leveran ciers van versprodukten zater dag in de meeste gevallen ge opend. In Middelburg houden veel win keliers zaterdag de deuren geslo ten. Het advies van de Middel burgse Ondernemers Centrale om dicht te gaan lijkt in veel ge vallen te worden opgevolgd. Terecht, meent woordvoerder F. van de Ree van de Winkeliers vereniging Langeviele-Geere en omstreken. „Er is afgesproken dat je personeel eens in de vijf jaar vrij krijgt. Daarbij is het een nationale feestdag. Ik vind datje consequent moet zijn," stelt de opticiën. De Goese Middenstand Centra le adviseert juist zaterdag open te gaan. „We weten niet in hoe verre dat advies opgevolgd wordt. De beslissing ligt uitein delijk bij de individuele winke liers," zegt GMC woordvoerder R. Berks. Volgens Berks zullen onder meer veel modezakeken openblijven. Winkelcentrum Kolveniershof, zo staat vast, sluit de deuren. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie onoverzichtelijk. In Terneuzen zijn winkels aan de Noordstraat en Axelsestraat ge opend. De Zuidpolder en de Ser- lippenspolder zijn weer geslo ten. Van de omringende dorpen zijn alleen de winkels in Hoek dicht. Veel zaken in Breskens blijven open. Voedingsmidde lenbedrijven zijn tot het midda guur geopend. Winkels in Hulst zijn vrijwel alle maal geopend. G. d' Haens, woordvoerder van ,de Midden stands Vereniging Hulst: „We kunnen het ons niet permitteren gesloten te zijn. We willen ons blijven profileren als toeristisch koopstadje, ook op vijf mei." geloosd. Het zijn die voedings stoffen die de overdadigde groei van zeesla veroorzaken. De vel den zeesla in het Veerse Meer be- VLISSINGEN - Het CAO-con- flict bij M T Chemicals BV in Vlissingen-Oost is zich aan het verharden. De werknemers houden onverkort vast aan hun looneis van 5 procent. Een standpunt dat ze des te grimmi ger innemen nu de directie van het bedrijf deze week spandoe ken waarop de verlangens van het personeel stonden ver woord, heeft laten verwijderen. De bij de vakbonden aangeslo ten werknemers van M T heb ben het aanbod van de directie (3 procent loonsverhoging per 1 mei 1990, 0,5 procent per 1 janua ri 1991 en een eenmalige uitke ring van 1 procent per 1 mei 1990) donderdagavond tijdens een bijeenkomst in Middelburg als 'volstrekt onacceptabel' van de hand gewezen. Ze vonden het onbegrijpelijk dat de directie volhoudt dat de M T-mede- werkers geen inkomensachter stand hebben ten opzichte van het personeel van vergelijkbare bedrijven. Afgesproken is de di rectie de kans te geven de onder handelingen te heropenen. Wan neer dat niet tot resultaten leidt, komen de vakbondsleden van M T weer bijeen om zich te bera den op acties. Daarbij is donder- zorgen zwemmers een onaange name sensatie en drijven water sporters tot wanhoop omdat ze er met hun vaartuigen in blijven dagavond al heel nadrukkelijk het actiemiddel werkstaking ge noemd. De werknemers van het chemi sche bedrijf stuurden hun verte genwoordigers terug naar de on derhandelingstafel met een zeer geringe ruimte in het eisenpak ket. Over ondergeschikte pun ten daaruit valt te praten; de looneis blijft vierkant overeind. W. Waumans van de Industrie bond FNV voorzag dan ook 'heel moeilijke onderhandelingen'. De gang van zaken rond de span doeken heeft deze week veel MIDDELBURG - Het Zeeuws Jeugdorkest geeft vrijdag 11 mei om 20 uur ter gelegenheid van de herdenking van het Mid delburgse bombardement in mei 1940 een concert in de Bur gerzaal van het stadhuis. Op het programma staan werken van Ditters von Dittersdorf, Hayd- nen Purcell. Patricia Verhagen voert als soliste een pianocon cert van Mozart uit. Zij speelt steken.De maatregelen die de kwaliteit van het Veerse Meer kunnen verbeteren, moeten ove rigens wel in de juiste volgorde kwaad bloed gezet bij de werk nemers van M T. Aan het hek van het bedrijf waren opschrif ten bevestigd ter onderstreping van de looneis. „Nadat die er een dag hingen, wisten we het wel", verklaarde woordvoerder B. Goedhart, „en daarom is gezegd dat die dingen verwijderd moes ten worden." Daarop versche nen spandoeken bovenop de Westerscheldedijk ter hoogte van M T. Op uitnodiging van de directie heeft het havenschap Vlissingen die donderdag ver wijderd. Na afloop van de bijeen komst donderdagavond in Mid- ook nog enkele werken van Claude Debussy. Het Zeeuws Jeugdorkest staat onder leiding van Mathieu Meys. Het orkest werd in 1966 opge richt en geeft elk jaar een serie concerten in de provincie. Dit jaar was het al te horen in Kou- dekerke en Hulst. Later dit sei zoen. staan nog concerten in Goes en Oostburg op het pro gramma. Meys is sinds 1985 diri- worden genomen. Eerst moet het het water kunnen worden ververst, dan pas mag een vast peil worden ingevoerd. delburg gingen de boze M T- medewerkers naar de poort van het bedrijf om daar op demon stratieve wijze uiting te geven aan hun ontstemming over deze gang van zaken. Volgens Wau mans waren de werknemers ook verbolgen omdat ze geen pam fletten mochten maken op pa pier van M T. Goedhart ont kende dat. Hij wees erop dat er afspraken zijn over faciliteiten voor vakbondsactiviteiten. „We hebben alleen gereageerd op een pamflet waarin volstrekt onjuis te dingen stonden vermeld", zei hij. gent. Hij leidde het orkest tij dens een succesvolle toernee in Engeland en Wales in 1988. Pa tricia Verhagen studeerde piano aan het Sweelinck conservato rium. Met Gisella Bergman en Christine Brandenburg vormt zij het Kegelstatt-trio Amster dam. Het concert in Middelburg is mogelijk gemaakt dankzij subsidies van de provincie en de gemeente Middelburg. DEN HAAG - Bij verstek is don derdag voor het Haagse ge rechtshof opnieuw een maand gevangenis en 2000 gulden boe te geëist tegen de 35-jarige sleepbootkapitein S. van O. uit Hansweert. De kapitein van sleepboot Bravo stond in hoger beroep terecht voor het opzette lijk aanvaren van een concurre rend schip, twee jaar geleden in september. De rechtbank in Middelburg sprak de man daar van vrij, maar de officier van justitie ging in beroep. De sleepboot Zephyrus was op de Witte Tonnenvlije bij Tholen BROUWERSHAVEN - De ver- boutende potloodplant voor het raam van Molenstraat 56 in Brouwershaven moet het een tijdje in haar eentje zien te red den. Bewoner Ad van Oorschot staat op het punt naar Rusland te vertrekken. De vrachtwagen van theatergroep KAAS uit Amsterdam is al bij hem langs geweest. Theatertechnicus Ad van Oorschot heeft eigenhandig van afgedankte elektronica de licht- en geluidapparatuur in el kaar gezet voor de voorstellin gen van KAAS deze zomer in Le ningrad, Berlijn en Amsterdam. KAAS-leider Vincent de Rooy heeft de spullen al opgehaald, met het speciaal voor de verre reizen aangeschafte vrachtwa gentje. KAAS is de naam van het sa menwerkingsverband tussen de Amsterdamse beeldend theater makers Vincent de Rooy en Henk Lotsy. Hun huidige favo riete technicus is de uit Vlissin gen afkomstige 34-jarige Brou- wenaar Ad van Oorschot. Als freelance- theatertechnicus was hij werkzaam bij het Straatfesti val Vlissingen en de Boulevard of Broken Dreams. De voorstelling Apprats van KAAS in Leningrad wordt ge-' produceerd door de Russische theatergroep Licedei. Vincent de Rooy, Henk Lotsy, Ad van Oorschot, vuurwerkspecialist Bastiaan Maris, tolk Johan Spaans, metaalbewerker Martin Mulder en acteur Arie Petersen gaan in Leningrad, aan de hand van het door De Rooy en Lotsy opgesteld artistiek plan, een groot beeldend spektakel uit voeren. Deel van de voorstelling is het gebruikmaken van grond werk- en hijsmachines. In Leningrad zal de voorstelling onderdeel zijn van een grote filmproduktie over het werk van de Russische theatergroep Lice dei. De film wordt geproduceerd door de Felini Filmcompany, en geregiseerd door de Russische filmmaker Nikita Machaolkov. Het is een gedramatiseerde do cumentaire over het leven en werk van leden van Licedei tij dens een reis van Siberië naar Los Angeles. De Rooy en Lotsy gewagen in hun artistiek plan van een bijna verhalende structuur van de voorstelling in Leningrad. In Berlijn zal heel specifiek gebruik worden gemaakt van de omge ving van de Brandenburgertor. In Amsterdam willen de theater makers putten uit de in Berlijn en Leningrad ontwikkelde vor men en mogelijkhenen. „De afgestevend op een jacht in pro blemen, maar de eigenaar stelde geen prijs op hulp. Juist toen de kapitein van de Zephyrus rechtsomkeert wilde maken, boorde de Bravo zich met kracht in het achtersteven van de sle per; schade 20.000 gulden. De Bravo zelf mankeerde hoege naamd niets. De aanklager bij het hof, procu reur-generaal mr F. de Groot, twijfelde er niet aan dat de ver dachte de Zephyrus expres ram de. Hij wees de harde concurren tiestrijd aan als het motief. Uit spraak 17 mei. voorstelling in Amsterdam zal een open en bijna performan ceachtig karakter krijgen." Volgens Ad van Oorschot is de belangrijkste fascinatie van de KAAS-theatermakers het ma ken van een in eerste instantie beeldend spektakel. „Het dient zich eerst aan als een eenvoudig verhaaltje. Door absurdistische en spectaculaire wendingen wordt het een gebeurtenis met verschillende lagen." Hij bena drukt dat de ervaring De Rooy en Lotsy heeft geleerd dat grof en groot buitenspectakel geen uitgebreid en ingewikkeld ver haal vereist. „Het is niet de ge nialiteit van het verhaal. Het gaat om de genialiteit van de manier waarop het verhaal ver teld wordt." In Amsterdam krijgen de ge beurtenissen de vorm van een infiltratie. De theatermakers gaan in de eerste plaats uit van een eenvoudige werkelijkheid: de suggestie van graafwerk zaamheden aan de openbare weg. De volgende stap is de aan dacht van het publiek te trek ken. „Dit gaan we doen vanuit het idee en de suggestie dat er onder de grond een gigantische helse machine verborgen zit, door middel van geluid, licht, bi zarre constructies, uitsteeksels, rook, vuurflitsen, wind en ande re effecten." Voor de Zeeuw Van Oorschot zijn de voorstellingen in Lenin grad, Berlijn en Amsterdam, die totstandkomen met subsidies van het ministerie van WVC en Stichting ITA (Internationale Theater Activiteiten) een enor me uitdaging. „Heel anders dan in de traditionele theaterwereld kan ik bij KAAS mijn eigen ar tistieke vrijheid eens lekker uit leven. Zoals het ontwerpen van spelmogelijkheden en acts. Ik zet ze in elkaar en anderen voe ren ze uit." Zondag vertrekt een voorhoede van de groep KAAS, bestaande uit Vincent de Rooy, Henk Lotsy en Ad van Oorschot met de vrachtwagen vanuit Amster dam naar Leningrad. De voor stellingen in Amsterdam zijn op 19 en 21 juni. Ad van Oorschot hoopt dat KAAS deze zomer ook aan treedt op het Straatfestival in Vlissingen. Daarvoor zijn overi gens nog geen contacten met de organisatoren gelegd. „Maar we timmeren graag aan de weg om meer voorstellingen binnen te krijgen. Een optreden in Vlissin gen, daar verheug ik me op. Laat ik maar zeggen dat we er probe ren te komen." Jan Jongschaap Schotse oud-strijders bij het oorlogsmonument in Hoedekenskerke foto Willem Mieras) HEINKENSZAND - Oud strijders van het vierde en vijfde bataljon Royal Scots Fusiliers haalden donderdag herinneringen op in de ge meente Borsele. De groep, die deel uitmaakte van de 52e Lowland Division, herdacht de gevallen kamera den bij het oorlogsmonument van Hoedekenskerke. Het mo nument markeert de piek waar in oktober '44 de batal jons voet aan wal zetten. Zij staken destijds met landings vaartuigen de Westerschelde over en hielpen mee de Duitse bezetter te verdrijven uit Zuid-Beveland en het oosten van Walcheren. Ongeveer een maand later trokken zij door naar Sittard. Voor de plechtigheid ontving de Borselse burgemeester ing J. L. M. Mandos de 24 voorma lige wapenbroeders van Schotse en Britse herkomst en hun echtgenoten in het ge meentehuis in Heinkenszand. Als dank voor de hartelijke ontvangst kreeg de burge meester uit handen van één van de oud-strijders het wa pen van de Royal Scots Fusi liers. Tot dinsdag 8 mei logeert de groep bij gastgezinnen in Ar- nemuiden. Ook die plaats werd destijds bevrijd door de soldaten van weleer. Werknemers van M T keken donderdagavond toe hoe hun borden, waarop hun looneisen waren verwoord, op last van de directie werden verwijderd (foto Ruben Oreel) Theatertechnicus Ad van Oortschot; „Bij KAAS kan ik m'n artis tieke vrijheid lekker uitleven" (foto Pieter Honhoff)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 51