PZC Stoorzenders PTT te kijk commentaar Consumentenbond bepleit strenge regels klantenkaart EG waarschuwt voor loonkostenstij ging Vrouw bekladt schilderijen en meubels in Leiden Frans parlement aanvaardt strenge wet tegen racisme binnen- en buitenland Thatcher doet geen zaken met gijzelnemers Teksten bij Auschwitz verwijderd D'Ancona's golflengte CDA en PvdA dienen voorstel in, stemming volgende week VRIJDAG 4 MEI 1990 Aanbevelingen EG nauwelijks nagevolgd „Arne Treholt is geen spion" Opluchting Reactie ANTIEK VEILING Veilingmeester A. I. Verhage Kamer: reiskostenaftrek soepeler DEN HAAG (GPD) - Werkne mers die voor het woon-werk- verkeer een vergoeding krijgen van hun werkgever en die kun nen aantonen daarvoor gebruik te hebben gemaakt van het openbaar vervoer, moeten be lastingvrij een hogere vergoe ding kunnen krijgen dan ande ren. Bovendien moet de vergoeding ook gelden voor de eerste tien kilometer bij het woon-werk- verkeer. Dit voorstel hebben de kamerle den Vreugdenhil (CDA) en Ver meend (PvdA) gisteren in de Ka mer ingediend bij de afhande ling van het wetsvoorstel aftop ping reiskostenforfait. De stem ming over het voorstel werd hierdoor tot volgende week uit gesteld. Eerder liet staatssecre taris Van Amelsvoort (finan ciën) de Kamer al weten af te zien van een aftopping van de belastingvrije vergoedingen die werknemers van hun werkgever mogen ontvangen als bijdrage in de kosten van het woon-werk- verkeer. Dit onder de voorwaar de dat de werknemer kon aanto nen met het openbaar vervoer gereisd te hebben en de werkge ver de relevante kaartjes be waarde. CDA en PvdA willen nu verder gaan. Volgens hen moeten de be trokken werknemers een extra stimulans krijgen. Voor afstan den boven 10 kilometer zou de belastingvrije vergoeding daar om 200 gulden hoger moeten zijn dan in andere gevallen. Boven dien zou voor de eerste tien kilo meter een vergoeding van 640 gulden per jaar (belastingvrij) toegestaan moeten worden. Sinds 1 januari van dit jaar mag er voor de eerste 10 kilometer woon-werkverkeer geen belas tingaftrek meer plaatsvinden en is het werkgevers verboden daarvoor belastingvrije vergoe dingen te geven. Vreugdenhil en Vermeend wil len naast een extra stimulans voor die werknemers die een ver goeding krijgen om openbaar vervoer te nemen bij het reizen tussen woon- en werkplek, ook iets anders bereiken. Zij willen het onderscheid wegnemen tus sen de werknemer die een ver goeding van de werkgever krijgt, en de werknemer die straks, be lastingvrij een jaarkaart open baar vervoer ontvangt. Met deze jaarkaart zou eveneens de eerste tien kilometer van de afstand tussen woon- en werkplek wor den vergoed. DEN HAAG - In het PTT-museum in Den Haag wordt tot en met eind oktober de tentoonstelling Verboden Berichten gehouden. De zender op de foto is een stoorzender die in 1942 in opdracht van de Duitsers door de PTT werd gebouwd. Radio Kootwijk gebruikte de zender tijdens de Tweede Wereldoorlog om de uitzendingen van de BBC in de 25-meter band te storen (foto Ed Oudenaarden ANP) LONDEN (RTR/ANP) - De Brit se premier, Margaret Thatcher, heeft donderdag herhaald dat haar regering nooit zaken zal doen met de houders van gijze laars. Thatcher staat onder toe nemende druk meer te doen om de vier Britse gijzelaars in Liba non vrij te krijgen. De aartsbischop van Canterbu ry, Robert Runcie. schaarde zich donderdag bij diegenen die bij de regering op grotere inspan ningen inzake de gijzelaars aan dringen. In een verklaring zei Runcie: ,,Ik geloof dat de tijd is gekomen dat de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Iran direct met el kaar gaan praten om te zien op welke wijze vooruitgang kan worden geboekt. Dat is, natuur lijk, een wederzijdse aangele genheid. Aan beide kanten moet Advertenties er bereidheid tot overleg zijn". Thatcher wees in een toespraak in het Lagerhuis verwijten van de hand dat zij de gijzelaarsaffai re verwaarloost. ,,Wij willen erg graag onze gijzelaars uit die si tuatie halen en iedere dag probe ren wij iets te doen om dat doel te bereiken", aldus de Britse pre mier. De Britse premier zei dat Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten van mening zijn dat het ver keerd is zaken te doen met die genen die mensen gijzelen en dat zij dat niet zal doen. AMSTERDAM (ANP) - Van het internationale monument in Birkenau, een onderdeel van het voormalige vernietigings kamp Auschwitz, zijn alle tek sten verwijderd. Dit is gebeurd zonder dat het Internationale Auschwitz Comité ergens van wist. Dat zegt voorzitter A. Fels van het Nederlandse Auschwitz Co mité. De voorzitter van het In ternationale Comité, M. Gold stein, ontdekte de verwijdering onlangs tijdens een excursie naar het voormalige kamp. De teksten zijn weggehaald door een renovatie-commissie van de Poolse regering, zo heeft Gold stein, nota bene zelf betrokken bij deze commissie, inmiddels uitgevonden. Het in de teksten genoemde getal van vier miljoen slachtoffers zou niet kloppen. I I I I I I M I I I I M I I IIlll ISS Minister D'Ancona van WVC wil zo snel mogelijk van alle sores af met regionale en plaatselijke omroepen. De notitie die zij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd over de toekomstige financie ring van dit groeiend woud van zenders ademt ten minste helemaal dat sfeertje. Provincies en gemeenten moe ten straks de portemonnee van die omroepen gaan beheren. Provinciale staten en gemeenteraden krijgen zo een flinke greep op de radio- en (eventueel) televisiezenders van eigen bodem. Reclame erop mag straks. Maar hoe ze dat willen doen, moeten ze zelf maar uitzoeken. Misschien in samenwer king met regionale dagbladuitgevers, oppert ze nog. Maar die mogen er zelf geen cent aan verdienen; krijgen ook geen compensatie voor verlies aan advertentie-inkomsten wan neer de omroepen op hun reclamemarkt gaan opereren. En, o ja, echte commerciële regionale en plaatselijke omroep - op te zetten vanuit het bedrijfsleven - mag niet. Met Veronique en TV 10 heeft de overheid al genoeg ellende beleefd. De mi nister wil daarvan op kleine schaal geen herhaling. Het is een eigenaardige golflengte, die van D'Ancona jongste boodschap. De bewindsvrouw stuurt een ver ward plan de ether in dat nog wel eens chaotische toestanden zou kunnen veroorzaken. Ze maakt een vreemd soort brouw sel van belangen: regionale en lokale omroepen steunen op het publieke bestel, maar ze mogen voor zichzelf een com mercieel winkeltje beginnen en dat precies zo opzetten als ze zelf willen. Het particuliere belang daarentegen (zeg: regio nale dag- en weekbladen) krijgt een absoluut verbod om zich op het omroeppad te begeven. Zo'n opzet gaat in de richting van wettelijke bevordering van oneerlijke concurrentie. Om dat de overheid onvoldoende geld uittrekt of bang is van de burger een evenredige bijdrage te vragen voor de exploitatie van publieke regionale en lokale omroepen worden deze zen ders naar de reclamemarkt verwezen om daar nog wat aan vullende middelen bijeen te sprokkelen. Maar een behoorlijk apparaat om die inkomsten te verwerven wordt er niet bij geleverd. Aan het wegvloeien van advertentie-inkomsten bij de regionale en plaatselijke pers heeft de minister geen bood schap, vindt ze. Het is nog maar de vraag of de regionale en lokale omroe pen zo blij moeten zijn met wat er nu op het ministerie van WVC voor hen uit de hoed is getoverd. Er zijn meer onze kerheden geschapen dan waarmee deze zenders op het ogen blik te maken hebben. Van gegarandeerde inkomsten om een enigszins sluitende exploitatie voor een volwaardig re gionaal of lokaal programma te kunnen bieden, zal straks minder sprake zijn dan nu. Omroep Zeeland - om maar een voorbeeld te nemen - wordt mede afhankelijk van de hoogte van een aanvullende bijdrage die het provinciaal bestuur voor haar over heeft en van een volstrekt onzekere reclame markt (waar de minister maar een slag naar geslagen heeft). Bovendien zouden belangen van provinciale politiek en van een onafhankelijke omroep wel eens nadrukkelijk kunnen botsen. In zulke gevallen kunnen er maar beter geen nauwe financiële verstrengelingen zijn. De gang van zaken destijds rondom het intrekken van een provinciaal subsidie aan het (vroegere) milieublad De gouden Delta is wat dat betreft leer zaam geweest. In financiële touwtjes op dit terrein behoort niet teveel rek te zitten. Dat leidt maar tot willekeur. In zeke re zin wil minister D'Ancona de regionale en lokale omroepen daaraan uitleveren. Daarmee heeft ze hen geen dienst bewe zen. vdM BRUSSEL (ANP) - De Consu mentenbond wil strengere re gels voor elektronische betaal kaarten die banken en andere ondernemingen uitgeven. Vol gens de bond wordt de door de Europese Commissie eind 1988 OSLO (AFP) - De Noorse top ambtenaar Arne Treholt, die in 1985 tot 20 jaar gevangenis ver oordeeld is wegens spionage voor de KGB, heeft nooit derge lijke activiteiten gepleegd. Dit zegt KGB-generaal Gennadi Ti- tov, die Treholt ettelijke keren ontmoet heeft, donderdag in een vraaggesprek met de Noor se krant Arbeiterbladet. Titov, die tot 1977 de tweede man was op de Sovjetambassa de in Oslo, zegt dat er nooit ver trouwelijke gegevens van eige naar zijn gewisseld bij zijn con tacten met Treholt, die onder deel uitmaakten»van zijn con tacten met Noorse politici, hoge ambtenaren en journalisten. Do cumenten die anders suggere ren, zijn kennelijk vervalst. Debu 47-jarige Treholt werd in januari 1984 op het vliegveld van Oslo gearresteerd op verden king van spionage. Hij was ach tereenvolgens staatssecretaris voor zeezaken in de Noorse rege ring, medewerker van de perma nente vertegenwoordiging van Noorwegen bij de Verenigde Na ties en hoofd van de persafdeling van het ministerie van buiten landse zaken in Oslo. Deze func tie bekleedde hij op het moment van zijn aanhouding. uitgevaardigde aanbeveling ter bescherming van houders van zulke kaarten nagenoeg gene geerd. Vooral houders van klan tenkaarten, ook in Nederland, lopen grote risico's. Dit blijkt uit een onderzoek dat op initiatief van de Consumen tenbond de afgelopen vijf maan den is uitgevoerd in de twaalf EG-lidstaten. De resultaten daarvan werden donderdag in Brussel bekendgemaakt tijdens een gezamenlijke persconferen tie van de Consumentenbond en de BEUC, de overkoepelende Europese consumentenorgani satie. Aanvankelijk wilde de EG-Com- missie komen met een richtlijn om houders van betaalkaarten te beschermen tegen de risico's bij bijvoorbeeld verlies en dief stal. Onder druk van de banken, die onder meer vreesden dat zo'n maatregel de snelle technologi sche vernieuwingen in deze sec tor zou afremmen, werd het een aanbeveling die in november 1988 van kracht werd. Na een jaar zou de Commissie bekijken of de verstrekkers zich daaraan hielden. Mocht blijken dat zij in gebreke blijven, dan zou de Commissie alsnog een richtlijn uitvaardigen die in te genstelling tot de aanbeveling wel een dwingend en wettelijk karakter heeft. JACKSONVILLE (AFP/DPA) - Een 47-jarige Amerikaanse vrouw is deze week in het zie kenhuis van Jacksonville in Florida bevrijd van een gezwel aan haar eierstokken dat meer dan 32 kilo woog. Carson leed aan onverklaarbare gewichtstoename, maar werd op eigen verzoek in de kliniek opge nomen met hartklachten. Bij on derzoek bleek haar hart in orde, maar haar buikholte vrijwel ge heel gevuld met een - overigens goedaardig - gezwel. Na een ope ratie van vier uur werd de Ameri kaanse een stuk lichter wakker. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net dient ervoor te waken dat de loonkosten in ons land niet te zeer stijgen. Niet eens vanwege de extra kosten die zo ontstaan voor de koppeling tussen lonen en uitkeringen, maar meer om dat stijgende loonkosten leiden tot hogere prijzen en zo tot een afname in de groei van de werk gelegenheid. Dit stelt het Monetaire Comité van de EG in een rapport over het financieel-economisch be leid in ons land. De EG-deskun- digen noemen de loonkosten „een sleutelfactor" in het kabi netsbeleid. Voldoende matiging- van de lonen vormt volgens het Monetaire Comité het probleem in ons land. De rapporteurs zien voorts een aantal problemen bij de kabi netsdoelstelling om het finan cieringstekort in deze kabinets periode met twee procent te la ten dalen. Men noemt die doel stelling moeilijk haalbaar. Bij een economische groei van 4 procent, zoals die zich dit jaar voordoet, zou het kabinet eigen lijk hoger moeten inzetten, al dus de deskundigen van de EG. Problemen heeft het Monetaire Comité verder met het toene men van het aandeel van de staatsschuld in de totale rijks uitgaven. Er is geen doelstelling om dit aandeel te verminderen, zo wordt gesteld. Een zegsman van het ministerie van financiën liet weten dat in het rapport terecht gewaar schuwd wordt voor de effecten van stijgende loonkosten. Over het financieringstekort merkt de woordvoerder op dat het ka binet dit wel degelijk wil laten dalen. „Mocht de economische groei inderdaad 4 procent blij ven in de komende jaren, dan zijn zeker discussies te verwach ten om de daling meer dan 2 pro cent te doen zijn". Wat betreft de staatsschuld wees de woordvoerder van Fi nanciën erop dat het kabinets beleid inzake financieringste kort en lastendruk ertoe moet leiden dat het aandeel van de staatsschuld in de totale uitga ven zich in 1993 stabiliseert om daarna te dalen. Uit het onderzoek, uitgevoerd door Charlotte Knobbout-Beth- lem van het Molengraaff-Insti- tuut voor Privaatrecht van de universiteit in Utrecht, van 190 contracten tussen kaarthouders en -verstrekkers blijkt dat de meeste niet voldoen aan de aan beveling. Vooral in Griekenland, Portugal en Italië zijn de consu menten te beklagen omdat zij volledig opdraaien voor de scha de bij verlies of diefstal van de kaart. De Europese aanbeveling- beperkt het eigen risico tot een maximumbedrag van 150 ecu (345 gulden) In Nederland is er wat dat be treft geen vuiltje aan de lucht voor houders van bankkaarten. Zowel voor als na aangifte van diefstal of verlies betalen zij hooguit 345 gulden zelf. Daaren tegen zijn houders van klanten kaarten, geen enkele uitgezon derd, de pineut. Zolang zij de verstrekker niet hebben inge licht dat hun kaart is gestolen dan wel zoekgeraakt, moeten zij alle gemaakte uitgaven betalen. Bij bedrijven zoals de Bijenkorf en Habitat kunnen kaarthou ders zich tegen een luttel bedrag verzekeren waardoor het eigen risico wordt beperkt tot maxi maal 43 ecu (bijna 100 gulden). Maar volgens Ton Kropff van de Consumentenbond zou zo'n ver zekering niet nodig moeten zijn, en zou zonder meer een beperkte aansprakelijkheid moeten gel den. De Consumentenbond en de BETJC wijzen erop dat de ban ken nu opnieuw druk uitoefenen op Brussel om de aanbeveling te vervangen door een gedragsco de die „zwakker" is en neerkomt op een verdere aantasting van de bescherming van de consu ment. Advertenties Dinsdag 8 mei in de Schouwburg te Middelburg. Aanvang 14.00 uur. 01180-27639. Het schilderij 'Stedemaagd ontvangt Neesing' uit 1651 van A. B. van den Tempel na het bespuiten met verf foto ANP) LEIDEN (ANP) - Een 29-jarige Leidse vrouw heeft donder dag twee schilderijen en antiek meubilair in het stedelijk museum de Lakenhal in Leiden met een spuitbus met zwar te verf beklad. Het gaat om een schilderij van Susanna van Steenwijck-Gaspoel voorstellende een gezicht op de Laken hal (1642) en de 'Stedemaagd ontvangt Neesing' uit 1651 van A.B. van den Tempel. Het meubilair kon volgens een woordvoerster van het mu seum snel worden schoongemaakt en heeft geen blijvende schade opgelopen. De schilderijen kunnen hoogst waar schijnlijk helemaal worden schoongemaakt, aldus de woord voerster. De vrouw werd door een aantal bezoekers van het museum betrapt. Aanvankelijk stribbelde ze bij haar aanhouding door personeel van het museum tegen, maar daarna liet ze zich rustig meevoeren. Volgens de politie was de vrouw geestelijk gestoord en ver zocht ze na haar aanhouding om bijstand. PARIJS (AP) - Na een langdurig nachtelijk debat heeft de Fran se Nationale Vergadering een wet aangenomen die mensen die tot racisme of haat oproepen uitsluit van een gekozen ambt of overheidsfuncties. De met 307 tegen 265 stemmen aangenomen wet gaat nu door naar de senaat, die er nog wijzi gingen in kan aanbrengen, en moet daarna worden getekend door president Francois Mitter rand. Jean-Marie Le Pen, tegen wiens Front National de maatregel is gericht, sprak van een wet „zon der weerga in een westerse de mocratie". De wet ontneemt personen die schuldig zijn bevonden aan ras sendiscriminatie of aanzetten tot rassenhaat of -geweld gedu rende vijfjaar het passieve kies recht en het recht een overheids functie te bekleden of zitting te nemen in een rechtbankjury. Een aanvankelijk voorstel om overtreders ook vijfjaar lang het stemrecht te ontnemen werd in getrokken. De wet maakt het ook tot een overtreding om de tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's begane misdaden te ont kennen. Le Pen maakte zich in 1987 berucht door moord op 6 miljoen joden in de concentra tiekampen af te doen als een „detail van de geschiedenis". „Omdat we allemaal democra ten zijn, is Le Pen nooit zijn vrij heid van meningsuiting ont zegd", verklaarde premier Mi chel Rocard aan het begin van het debat. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3