Nieuw dorp achter de Brouwersdam Bush bezorgd over positie Gorbatsjov Philips verrast door winstval De Klerk en Mandela tevreden over beraad ATIi<N< Links tegen rechts in Nablus Verkiezing graadmeter Thatcher 11 o^Wmond toch maar Poging Duitsland als Navo-lid bij Sovjets geaccepteerd te krijgen geen tijd v00n r Maak nü kennis met Hiilsta. dramatisch verlies oor VVD 'n keuken met allure en comfort! Proces tegen zoon Ceausescu Zonnig 233e jaargang no. 99 Vrijdag 4 mei 1990 Eenwording Coup-poging Sovjettroepen ontkend Aanslag op Turks consulaat in Rotterdam Litouwen Vliegtuigen «Upiu - Protest Roemenië Gedoopt Abdij plein Onderscheiden Zonnig en warm. Maximum tempera tuur omstreeks 25 graden. Zwakke tot matige oost tot noordoosten wind. i Bush: snel praten over raketten (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Navo-bondge- noten doen hun best de Sovjetu nie over te halen akkoord te gaan met het Navo-lidmaat- schap van het herenigde Duits land. Aan de vooravond van het eerste '4-plus-2'-overleg over de hereniging kwam de Ameri kaanse president Bush daartoe De Zierikzeese projectontwikkelaar René Coltof en zijn partners architect M. Zeelenberg en Macobouw bv dragen morgen, zaterdag, hun vakantiedorp Port Zélande over aan Gran Dorado Leisure bv. Achter de Brouwersdam ligt nu een vakantiedorp dat enkele duizenden inwoners zal her bergen. Vandaag toont een speciale PZC-bijlage het onherkenbaar veranderde gezicht van de Kabbelaarsbank. donderdag met nieuwe ontwa peningsvoorstellen. Hoofdpunt is dat de modernise ring van de Navo-kernwapens voor de korte afstand niet door gaat. Bush zei dat de ontwikke ling van een opvolger voor de nu cleaire Lance-raket wordt stop gezet en dat de nucleaire artille rie ook niet wordt vernieuwd. De Navo-bondgenoten verwelkom den in Brussel deze voorstellen. Bush zal vanmiddag in een toe spraak in Oklahoma zijn voor stellen toelichten. Bush wil dat Navo en Warschau- pakt al eind dit jaar, in plaats van in 1992, gaan onderhandelen over de vermindering van de wa pens voor de korte afstand. Mi nister Van den Broek sluit niet uit dat daarna in Europa hele maal geen op land geplaatste kernwapens voor de korte af stand meer zullen zijn. De Navo-ministers van buiten landse zaken bespraken in Brus sel de Duitse eenwording en de gevolgen daarvan voor de Navo. Zij willen dat Duitsland volledig Navo-lid wordt en niet neutraal zal zijn. Maar de veiligheidsbe langen van de Sovjetunie zullen daarbij niet over het hoofd wor den gezien. Bush zei in Washington dat de Navo zich moet aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden „nu de democratie oprukt en de Sovjets zich uit Oost-Europa te rugtrekken". Baker zei in Brus sel dat „nu de aard van de drei ging verandert, ook het militaire concept en dus de omvang van de parate troepen moet worden aangepast". Baker sloot niet uit dat de Ver enigde Staten de bestaande Lance-raketten (88 lanceerders, met 600 kernkoppen) eenzijdig WASHINGTON (RTR) - VS-pre- sident George Bush heeft don derdag verklaard dat hij zich zorgen maakt over de mogelijk heid dat Sovjetleider Michail Gorbatsjov wordt afgezet, maar dat hij niets afweet van een be richt dat Sovjettroepen in fe bruari een kongsie vormden om protest tegen zijn beleid te ui ten. „Ik ben er door de inlichtin gendienst niet van op de hoogte gesteld", zei Bush. De president reageerde op een DEN HAAG (GPD) - Het afzetten fractievoorzit ter Joris Voorhoeve heeft een dramatisch verlies voor de VVD tot gevolg in de opiniepei lingen. Volgens een VA- tA/NIPO-enquéte dui kelt de VVD naar slechts |l2,5 procent van de stemmen. Als er nu ver kiezingen zouden wor- fden gehouden, zou D66 zelfs groter worden dan de VVD. Het CDA blijkt opnieuw de constante factor te |zijn in de Nederlandse «politiek. De grootste re geringspartij staat nog I steeds op hetzelfde ni- iveau als bij de laatste I Tweede-Kamerverkie- zingen in 1989. D66 kan opnieuw de grote win- fnaar worden genoemd |en de PvdA blijft lang- I zaam maar zeker achter- iuit ggan in de kiezers- I gunst. Als er nu Tweede-Ka- 5 merverkiezingen zou- den worden gehouden, f zou de zetelverdeling er l volgens de enquête als volgt uit zien:(respectie- velijk TK '89 en enquête) |CDA PvdA [VVD I D66 Groen Links t SGP, GPV, R1 Overige 54 54 49 42 22 19 12 21 6 7 6 6 1 1 vraag over een bericht van de onafhankelijke Britse tv-zender ITN van donderdag uit Brussel. ITN zei daar van een westelijke defensiefunctionaris te hebben vernomen dat zich op 25 februari in Moskou een incident voor deed waarbij 6.000 soldaten in een voorstad van Moskou sa- mengroepten en enigen van hen wapenkamers openden. Volgens ITN ging het niet om een poging tot staatsgreep, maar wilden de troepen zo hun ontevredenheid over het beleid van Gorbatsjov uiten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, heeft donderdag in bespre kingen met zijn NAVO- en EG- collega's in Brussel eveneens zijn bezorgdheid uitgesproken over de toestand in de Sovjetu nie en de positie van Sovjetpre sident Michail Gorbatsjov, zo is in gezaghebbende kringen in de Belgische hoofdstad vernomen. Baker schetste volgens deze zegslieden een somber beeld van de toestand in de Sovjetunie. De situatie zou duidelijk verslech terd zijn in de periode tussen half februari en april dat er con tacten waren tussen de VS en de SU. Gorbatsjov heeft als presi dent een grotere machtsbasis verworven, maar hij kan die vol gens Baker niet gebruiken op de gebieden waar dat nodig is. Volgens de bewindsman heeft Moskou de planeconomie opge geven, waardoor het „sociale vangnef'is weggevallen en de inflatie enorm gestegen, zonder ROTTERDAM (GPD) - Onbe kenden hebben gisteravond een aanslag gepleegd op het Turkse consulaat in Rotterdam. Tegen de deur van het pand aan de Eendrachtsweg in het centrum van de stad werd brand ge sticht. De brandweer had het vuur snel onder controle, zodat de schade beperkt bleef tot een geblakerde voordeur. De daders zijn voortvluchtig, meldt de politie. De afgelopen jaren is het Turkse consulaat va ker doelwit geweest van aansla gen. dat daar iets voor in de plaats is gekomen. De VS proberen te hel pen. Baker zei althans dat er „zeer intensieve economische contacten" met Moskou zijn. De VS wil Gorbatsjovs positie kennelijk niet verder ondergra ven door Litouwen steun te ge ven. Volgens de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Mark Eyskens, bleek de NAVO donderdag daarover verdeeld te zijn. De VS, Frankrijk en de Bondsrepubliek predikten „ui terste gematigdheid" tegenover Moskou, dat Litouwen econo misch onder druk zet opdat het terugkomt op zijn onafhanke lijkheidsverklaring. Volgens Eyskens kunnen de kleine NAVO-landen, met IJs land op kop, het begrip van vele grote NAVO-lidstaten nauwe lijks appreciëren. „De kleine landen vragen zich af: we heb ben toch principes en we hebben toch nooit de inlijving van de Baltische republieken door de Sovjetunie erkend". Eyskens vond het onvoorzichtig over sancties (tegen Moskou) te spreken, maar pleitte voor „noodhulp of humanitaire hulp" aan Litouwen. Advertentie Keiler Keukencentrum Noordlandseweg 3 4451 RM Heinkenszand tel. 01106-3771 uit Europa zal terugtrekken, al voordat er een akkoord met het Warschaupakt is over verder gaande vermindering van de kernwapens met een bereik van minder dan 500 kilometer. De DDR maakte donderdag be kend een deel van de Russische korte-afstandsraketten naar de Sovjetunie terug te sturen. De Navo-leden zijn het eens met het voorstel van Bush om meteen over deze wapens te gaan onder handelen, zodra eind dit jaar in Wenen een akkoord is bereikt over vermindering van de con ventionele bewapening (CSE) in Europa. Volgens minister Van den Broek betekent verdwijning van de korte-afstandswapens nog geen denuclearisering van Europa. De Amerikanen zullen immers doorgaan met de ontwikkeling van een kernraket die door vlieg tuigen kan worden afgevuurd en in Europa gestationeerd zal moeten worden. De bondgenoten houden strikt vast aan het Navo-lidmaatschap van het herenigde Duitsland. „Dat zal de stabiliteit en veilig heid in Europa het beste die nen", aldus Van den Broek. Van een neutraal Duitsland, zoals Moskou dat wil, kan geen sprake zijn. Ook demilitarisering van het huidige DDR-gebied is niet aan de orde. AMSTERDAM (ANP) - „We waren zelf een beetje verrast door deze resultaten". Dit zei drs. H. Appe- lo, lid van de groepsraad van Philips, donderdag bij de toelichting op de eerste-kwartaalcijfers van het elektronicaconcern. „Toen de top anderhalve week geleden alle cijfers uit de verschillende landen en produktgroepen on der ogen kreeg werd pas duidelijk dat de flinke om zetstijging in diverse sectoren niet opwoog, tegen wat ik zou willen noemen, valutaire tegenwind", zei Appelo. De forse koersdalingen van dollar, pond sterling en yen speelden Philips duidelijk parten. De met ruim 100 miljoen opgeklopte nettowinst door de verkoop van de Europese defensiepoot kon niet verhelen dat de nettowinst uit gewone be drijfsuitoefening maar net boven de streep eindig de (f 6 miljoen). Zie ook pagina 6 LONDEN - Labour-leider Neil Kinnock po seert bij de stembus samen met zijn vrouw Glenys en dochter Rachel. De gemeenteraads verkiezing wordt als belangrijke graadmeter gezien voor de populariteit van de Thatcher- regering na het invoeren op 1 april van de poll-tax. Deze gemeentelijke belasting stuit op veel weerstand, omdat iedereen boven de 18 jaar, ongeacht de hoogte van het inkomen, hetzelfde bedrag moet betalen. De verwach ting is dat Labour het goed zal doen in deze verkiezingen (foto Adam ButlerlAP) In Roemenië nadert de dag van de verkiezingen: 20 mei. De poli tieke onrust in het land stijgt. De kloof tussen het Front voor Na tionale Redding en de mening in de straat wordt steeds groter. President Iliescu is een herrezen Ceausescu, /k staat op een spandoek. T" Prinses Margriet heeft donder dag in Gorinchem de opvolger van de reddingsboot Javazee voor Breskens gedoopt: de Prin ses Margriet. De nieuwe boot wordt een van de mo dernste reddingsvaar- Q tuigen ter wereld. w De herinrichtingsplannen voor het plein in het Middelburg se Abdijcomplex beginnen vas te vormen aan te nemen. Architect Dam lichtte de inrichtingsplannen aan de hand van een maquette toe. Cees Blomaard stond gisteren even met de mond vol tanden. De voorzitter van de KNVB afde ling Zeeland was duidelijk geë motioneerd toen de Goese bur gemeester mr. T.R. Seinstra hem de gouden medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, TP opspeldde. I (Van onze correspondent KAAPSTAD - De Zuidafrikaan- se president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela hebben donderdag hun tevre denheid uitgesproken over de voortgang die ook op de tweede dag van hun driedaagse ge spreksronde is gemaakt. Na af loop van de besprekingen gaven zij een gezamenlijke verklaring uit, waarin werd gezegd dat er „diepgaand van gedachten is gewisseld" over de kwesties die zij een dag eerder op de agenda hadden geplaatst. Ook het hoofd internationale be trekkingen van het ANC, Thabo Mbeki, zei donderdag op een lunchbijeenkomst voor journa listen, dat hij optimistisch was over het verloop van de bespre kingen. (Advertentie) Donderdag 10 mei STRATOS EN JANIS Grieks specialiteitenrestaurant Gravenstraat 6 4331 KP Middelburg Tel. 01180-13022 elke dag geopend 12-24 uur BUKAREST (RTR/AFP) - Nicu Ceausescu, zoon van de geëxecu teerde dictator Nicolae Ceausescu, moet op 26 mei voor de recht bank verschijnen op beschuldiging van volkerenmoord en verbo den wapenbezit. Hij werd op 22 december gearresteerd toen hij na het uitbreken van de opstand met de auto Bukarest probeerde te bereiken.Hij wordt vooral verantwoordelijk gesteld voor de po ging de volksopstand in Sibiu te onderdrukken waarbij 90 doden en 300 gewonden zijn gevallen. Naast Nicu zijn Ceausecu's oudste zoon Valentin (42) en dochter Zoe (39) nog in afwachting van hun rechtszaak. Zie ook pagina 4 Joodse kolonisten brengen de wetsrollen naar binnen terwijl leden van de Vrede Nu beweging links op de achtergrond demonstreren foto AP) Advertentie (Van onze correspondent TEL AVIV - Twintig aanhan gers van de Israëlische vredes- bweging 'Vrede Nu' demon streerden donderdag in Nablus, de grootste stad op de Westelij ke Jordaanoever, tegen de gelei delijke infiltratie van die stad door joodse kolonisten. Ze ver zamelden zich bij het Graf van Jozef, waar rechtse religieuze activisten zingend en dansend wetsrollen inwijdden, bestemd voor een joods religieus oplei dingsinstituut in Nablus. De ko lonistenbeweging Gush Emu- nim wil in de nabije toekomst het instituut uitbreiden tot een joodse nederzetting in de stad en hoopt daarvoor toestem ming te krijgen van een nieuwe regering onder de Likud. Een aantal parlementsleden van rechtse partijen was naar Na blus gekomen om de plechtig heid bij te wonen. Arabische toe schouwers waren er niet omdat ter gelegenheid van de religieuze manifestatie voor de hele stad een uitgaansverbod was afge kondigd. Aanvankelijk wilde het leger geen vredesdemon- stranten toelaten, maar nadat 'Vrede Nu' de zaak aanhangig had gemaakt bij het Hoogge rechtshof, werd besloten tot een compromis. Daarbij werd be paald dat twintig betogers en honderd kolonisten naar het Graf van Jozef mochten komen. 'Vrede Nu' klaagde achteraf dat het leger niettemin 150 kolonis ten had toegelaten. Zaterdagavond van 19.25 uur tot het journaal op Nederland 2 'De Nieuwe Nationale Ideeënbus'. Een programma óver innova ties rn bedrijven die een succes werden. Over ondernemers en vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in ytfiW ondernemend en innovatief Nederland. Eigenlijk gewoon voor iedereen. j 0 v Wilt u meer informatie? Bel dan met het ^£0 Innovatiecentrum, in uw regio. (Telefoon 01180- 28141, de heer Ir A.J. Maljaars, directeur). *7^* N T V Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. WZ mtÊÊËÊÊÊËÊÊÊRÊÊBÈ aïaSii?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1