PZC Zeeuwse FNV-Ieden steunen afspraken over winkelsluiting Ontwerp voor Abdij* plein ontmoet lof Twaalf startpunten fietsdag in Zeeland Dodenherdenking als les in beeld Vlissinger zoekt steun actie tegen vijfde wethouder België bepaalt definitieve keus tracé havenweg provincie Jeugdhulpverleners schieten er geld bij in Meidagen VRIJDAG 4 MEI 1990 Schoorvoetend akkoord Vliegerdag in Westkapelle Omroepreclame Sluis pleziervaart Niet ideaal Nijverheid en Handel bijeen Samenwerking Uitgangspunt Geslaagden avondschool binnenvaart Leeuwekooi Vertrouwen I I I I i i I i M I II I I I I I I I I I I ITT Erkenning JAC Zeeland raakt in problemen MIDDELBURG - Het JAC (Jon geren Advies Centrum) in Zee land heeft het ministerie van WVC aansprakelijk gesteld voor de 'uiterst problematische situatie' waarin deze instelling voor jeugdhulpverlening ver zeild is geraakt. Als WVC of de Zeeuwse overheden niet wat toeschietelijker worden, kan het JAC-Zeeland - dat in hoofd zaak door vrijwilligers wordt gerund - niet langer de kwali teitsnormen van de overheid volgen. Dat is, kortweg, de teneur van een alarmsignaal dat het JAC (vestigingen in Middelburg en Temeuzen) naar het ministerie heeft gestuurd. Afschriften van deze brief zijn onder meer naar het provinciebestuur en de vier grote Zeeuwse gemeenten ge zonden. Secretaris T. Besselink van het JAC-Zeeland licht des gevraagd toe: „Laat de jongeren nu alsjeblieft niet denken dat we het bijltje erbij neergooien. We zullen als vrijwilligersorganisa tie hoe dan ook blijven proberen hulp te bieden, maar dan wel op onze eigen manier. Als armoe- de-organisatie. We kunnen dan niet meer die hulp verlenen die door de overheid wenselijk wordt geacht." De overheden zijn het Zeeuwse JAC steeds meer gaan erkennen als 'onmisbare schakel in het ge heel van de jeugdhulpverlening'. In de eerste plaats is het JAC (vrijwilligers) een goedkoop werkende organisatie. Het JAC is bovendien, meer dan andere jeugdhulp-organisaties veran kerd in de jongerencultuur. Er kloppen vooral veel jongeren WESTKAPELLE - De Zeeuwse Vlieger Vrienden, een vereniging van vliegerfanaten met ruim 125 leden in de hele provincie, laat zondag 13 mei vanaf 11.00 uur vliegers van allerlei vormen en kleuren het luchtruim kiezen. Ditmaal heeft men de dijk bij Westkapelle als lokatie gekozen. Het vliegerfestijn, waarbij ook niet-leden met hun vliegers wel kom zijn, duurt tot ongeveer 16.00 uur. De volgende vlieger dag is op Hemelvaartsdag in Cadzand. VLISSINGEN - De landelijke fietsdag wordt zaterdag 12 mei voor de 17e maal gehouden. Er is een keuze uit 159 routes van 30 of 40 km lengte met 224 start plaatsen, waarvan 12 in Zee land. De opbrengst van de fiets dag gaat dit jaar naar de Wad- (Slot van pagina 9) ken dat wij bereid zijn louter als advertentiekruier op te treden. Het kan niet zo zijn dat wij als dagbladuitgevers om niet men sen inzetten om de publieke om roep aan geld te helpen." Hij be nadrukt dat het Zeeuws provin ciebestuur herhaaldelijk en zeer duidelijk heeft uitgesproken dat het, gezien de krappe Zeeuwse advertentiemarkt en de moeilij ke positie van de regionale dag bladuitgevers, geen reclame op de regionale omroep zal toe staan. 0 Minister d'Ancona wil haar no ta, al dan niet bijgesteld op basis van de reacties, aan de Tweede Kamer voorleggen. In het re geerakkoord van het kabinet werd al aangekondigd dat er re clame op lokale en regionale om roepen zou worden toegestaan. Daar kunnen de betrokken par tijen nu ervaring mee opdoen. Zij moeten dat zelf regelen. D'Ancona vindt dat lokale en re gionale omroepen het landelijke omroepsysteem niet moeten 1 gaan doubleren. (Slot van pagina 9) ring doordat de kinderziekten bij de bediening van de sluizen achter de rug zijn. Zeker in de zomervakantie is het niet absoluut onaanvaardbaar de recreatievaart van de duw- vaartsluizen gebruik te laten maken. Want dan houden ook de binnenvaartschippers vakantie en is het aanbod in deze catego rie geringer. Maar een ideale si tuatie is het gemengde gebruik van deze sluizen toch niet. Bij de bouw van het Krammer complex is al uitgegaan van twee recreatiesluizen. Toen aan het begin van de jaren tachtig duidelijk werd dat de kosten van de Oosterscheldewerken de aan vankelijke raming fors zouden overschrijden, is besloten de tweede sluis niet te voltooien en de betonnen bak ervan voors hands met zand te vullen. aan die om ernstige redenen van huis zijn weggelopen, dan wel zijn vastgelopen in de maat schappij. Er is al wel aan het JAC ge vraagd ook in Goes een depen dance te openen. Maar in plaats van uitbreidingsmogelijkheden zijn nu dus financiële problemen ontstaan. De begroting, geba seerd op de huidige werkzaam heden, laat voor dit jaar een gat zien van 60.000 gulden. Het te kort is vrijwel geheel het gevolg van een nieuwe regeling die het ministerie van WVC dit jaar is gaan hanteren voor het vergoe den van pleegzorg. denvereniging. De organisatie is in handen van de ANWB, in nauwe samenwerking met de TROS en de VVV's. Bij goed weer worden meer dan 300.000 deelnemers verwacht. De fietsdag valt dit jaar samen met de nationale molendag. Ver schillende routes zijn zodanig uitgezet dat de fietsers molens kunnen bezoeken die ten teken van gastvrijheid een blauwe wimpel hebben uithangen. De startpunten voor Zeeuwse deelnemers zijn: WV Bergen op Zoom; molen De Graanhalm, Burgh-Haamstede; windmolen De Ster, Goes; camping De Schotsman, Kamperland; ANWB-kantoor Middelburg; ca fé Tolrust, Poortvliet; VVV Re- nesse; restaurant Havenzicht, St. Annaland; VVV St. Maar tensdijk; ANWB-kantoor Ter- neuzen en VVV Vlissingen. Er wordt gestart tussen 9 en 13 uur. Routebeschrijvingen zijn op alle startplaatsen verkrijgbaar. MIDDELBURG - Het departe ment Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt dinsdag 22 mei de algemene de partementsvergadering in de schouwburg aan het Molenwa ter in Middelburg. Voordat voorzitter A. M. Kannekens zijn jaarrede uitspreekt, wordt de aanwezigen voorgesteld het be stuur in de huidige samenstel ling te handhaven, met dien verstande dat drs R. C. E. Bar- bé, burgemeester van Terneu- zen, als lid aan het college wordt toegevoegd. Tijdens de vergadering, die om 11.00 uur begint, komen verder de jaarverslagen, de begroting voor 1990 en een voorstel tot ver hoging van de contributie met ingang van 1991 aan de orde. De enige beroepskracht van het JAC-Zeeland, part-time coördi nator B. Sekewael: „Wij mogen zestien plaatsen in pleeggezin nen benutten. Sinds per 1 janua ri de hele pleegzorgregeling is omgezet, gaat bijna al het geld dat we daarvoor krijgen op aan het betalen van de pleegouders. Die ouders krijgen een vergoe ding die afhankelijk is van de leeftijd van het kind. We plaat sen geen jonge kinderen, maar jongeren vanaf 13, 14 tot 18 jaar en ouder. Dat is de duurste cate gorie. We houden nu hooguit nog maar 5.000 gulden over voor be geleiding en apparaatskosten als huisvesting en administra tie. We schieten er dus bij in." Andere inkomstenbronnen zijn beperkt tot 52.000 gulden WVC- subsidie voor het salaris van de part-time coördinator, 15.000 gulden van de gemeente Middel burg en 14.280 van de gemeente Terneuzen. Secretaris Besse link: „Bestuur en medewerken den hebben de indruk dat de overheid financiële tekorten af wentelt op ons immer kritisch maatschappelijk verantwoorde lijkheidsbesef. Andere instellin gen voeren liever justitiële maatregelen uit. Dan blijft hun begroting overeind. Wij kaarten de maatschappelijke problema tiek liever aan, uiteraard in dia loog, dan dat we die uit de weg gaan." Het ministerie van WVC is nog tot 1992 verantwoordelijk voor deze gang van zaken. Daarna, zo is de bedoeling, gaan de provin ciebesturen het geld voorjeugd hulpverlening onder de instel lingen verdelen. De Zeeuwse in stellingen hebben elkaar afgelo pen vrijdag beloofd hierop voor uit te lopen door voor de pleeg zorg, per 1 januari 1991, een vorm van samenwerking met el kaar aan te gaan. Tot die Zeeuw se instellingen behoren Jeugd- en Gezin (dat ook extra geld van WVC wil, onder meer om interne problemen op te lossen), het Riagg en het algemeen maat schappelijk werk. Het JAC-Zeeland werd afgelo pen jaar te hulp geroepen door meer dan 200 jongeren die ern stig in de problemen waren ge raakt. In de eerste maanden van dit jaar nam de toeloop in Mid delburg nog aanzienlijk toe, on der meer door de toename van het aantal doorverwijzingen vanuit Jeugd en Gezin. VLISSINGEN - De afspraken over de winkelsluitingstijd zijn schoorvoetend goedgekeurd door leden van de Diensten bond FNV. Op de regionale ver gadering in Bergen op Zoom, waar 23 Zeeuwen en 6 Westbra banders aanwezig waren, stem den 25 mensen voor, één tegen en drie bezoekers onthielden zich. Het aantal tegenstanders was landelijk relatief groter: 195 voor, 140 tegen en 49 onthou dingen. Het akkoord tussen de Dien stenbond FNV en het grootwin kelbedrijf was, aldus districtsbe stuurder Jan van den Brink, het maximaal haalbare. De actiebe reidheid liep terug, terwijl de schrik er bij de werkgevers nog in zat. „Wij hebben van die situa tie gebruik gemaakt", meldt Van den Brink. „De overeen komst luidt een wapenstilstand in. Wij hebben bereikt dat de winkelsluitingstijd onderwerp van bespreking wordt met de on derhandelingen over nieuwe col lectieve arbeidsovereenkom sten. De werkgevers wilden vóór de acties niet praten, nu willen zij dat wel." Van den Brink is niet bang dat de ledenwinst van de Diensten bond FNV de komende tijd ver vliegt. „De ervaring leert dat één derde afvalt." De Dienstenbond FNV heeft het aantal georgani- seerden in de detailhandel de laatste weken zien groeien van 16.000 naar 20.000 leden. „Afge zet tegen 300.000 werknemers in VLISSINGEN - De komst van een vijfde, extra wethouder in Vlissingen blijft de gemoederen bezighouden. De Vlissinger Hans Bannink wil een juridi sche procedure beginnen tegen 'deze rare gang van zaken' en zoekt daarvoor steun onder de Vlissingse bevolking. De kosten van een extra wethouder zijn voor Bannink zwaarwegend, ze ker omdat de argumenten voor de uitbreiding van het college van b en w naar zijn mening ge zocht zijn. De gemeenteraad van Vlissin gen ging dinsdagavond met 23 stemmen voor en vier tegen ak koord met de uitbreiding. Alleen D66 was tegen. De partners PvdA, VVD en CDA gingen ui teraard akkoord, maar ook de RPCU (een combinatie van SGP en RPF) deed dat. Die uitslag was voor Bannink het startsein werkelijk in actie te komen. Hij had eerder al aangekondigd tegen een dergelijke beslissing in beroep te gaan. De Vlissinger roept vandaag, vrijdag, in een advertentie de Vlissingers op hem te steunen. „Ik moet als persoon een bezwaarschrift in dienen", licht hij toe, „maar het is natuurlijk leuk als ik een lijst kan meesturen van sympathi santen". Van onze Haagse redactrice DEN HAAG (GPD) - De Belgi sche minister Sauwens (open bare werken) van de deelrege- ring Vlaanderen heeft het tracé op Belgisch grondgebied voor de havenweg van Antwerpen via Bergen op Zoom naar Rot terdam vastgesteld. De weg die op de Nederlandse Zoomweg- Zuid moet aansluiten zal ten oosten van Berendrecht en Zandvliet lopen en bij Putte de grens overgaan. Een verband met de Hoge Snelheidstrein is nu niet gelegd, maar eerder heeft de Belgische regering haar voorkeur uitgesproken voor een TGV-spoorlijn langs de havenweg. Nu de Belgen een definitieve keuze hebben gemaakt voor het havenwegtracé ligt hun eerste voorkeur voor de TG V-verbin ding met Nederland ook vast. Deze maand zal minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) in overleg met de Belgen een keuze moeten maken voor de TGV-lijn. Zoals bekend kiest Ne derland het liefst voor de verbin ding via Breda. Dat stuit bij de zuiderburen op bezwaren, om dat de spoorlijn dan voor een heel groot deel door natuurge bied loopt. Bovendien is dit voor de Belgen ook de duurste oplos sing. De 'tussen-oplossing' bestaat uit de bestaande lijn Kalm- thout-Roosendaal. Maar dan heeft de trein twintig minuten vertraging. En dat vindt de Ne derlandse bewindsvrouwe weer onaanvaardbaar. De door de Belgen voorgestane spoorver binding langs de havenweg stuit vooal in Brabant op bezwaren. die branche is dat een organisa tiegraad van lik-me-vestje", con stateert de vakbondsbestuur der, „maar de acties hebben meer opgeleverd dan alleen le denwinst. De mensen weten sinds kort dat voor hen een vak bond bestaat èn zijn mondig ge worden. Ze laten zich dat niet meer afnemen." Uit de woorden van de FNV'er valt op te maken dat de Dien stenbond FNV niet koste wat kost aan de zes uur-sluitingstijd wil vasthouden. „Dat is en blijft wel het uitgangspunt", zegt hij, „maar in zo'n standpunt zit wei nig onderhandelingsruimte." Zes uur is belangrijk", vervolgt hij. „Belangrijker is dat strak de hand wordt gehouden aan de werkroosters. De werknemers willen vooral zekerheid over het tijdstip waarop ze naar huis kun nen. Dat staat nu vaak niet vast, omdat winkelpersoneel bij on verwachte drukte langer moe ten blijven." De verruiming van de winkel sluitingstijd van zes uur tot half zeven is geregeld in de nieuwe winkelsluitingswet. De Tweede Kamer bespreekt nog dit jaar de wet die mogelijk per 1 januari 1991 wordt ingevoerd. De werk gevers in de detailhandel ver schuilden zich eerst achter de politiek. Zij zijn daarop terugge komen, maar hebben zich niet vastgelegd op sluiting om zes uur. Bannink voelt zich als burger in zijn belangen aangetast. De sa lariskosten van een vijfde wet houder, meer dan 100.000 gul den, moeten tenslotte ergens vandaan komen. De Vlissinger meent dat grotere werkdruk geen argument is voor de uit breiding. Sociale vernieuwing, de reorganisatie van de gemeen te Vlissingen, de stadsvernieu wing en de ontwikkelingen rond het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg en de stadsvernieuwing zijn onderwerpen die naar zijn oordeel ook met vier wethouders kunnen worden aangepakt. Allereerst wil Bannink in beroep gaan bij de Vlissingse gemeente raad. Als dat op niets uitloopt, stapt hij naar gedeputeerde sta ten van Zeeland. Dat college moet het besluit van de gemeen teraad goedkeuren. Komt hij ook daar niet verder, dan dient hij een bezwaarschrift in bij de Raad van State. De Vlissinger kent het klappen van de zweep. Hij zat in de ge meenteraad van Vlissingen voor D66 en is al jaren actief in de Zeeuwse milieubeweging. Om misverstanden te voorkomen vertelt Bannink dat hij eveneens in de pen was geklommen als D66 de vijfde wethouder had kunnen leveren. Daar zou de TGV enkele natuur gebieden doorkruisen. De nieuwe Belgische havenver binding via de weg moet er ko men, omdat de huidige verkeers as E19 Antwerpen-Breda-Rot- terdam en de grensdorpen op de gewestweg Brasschaat-Putte- Woensdrecht zijn overbelast, vooral met goederenvervoer. Met Nederland werd al eerder overeengekomen dat de Belgi sche havenweg zou aansluiten op de Zoomweg-Zuid. De Belgische minister gaf de voorkeur aan het genoemde tra cé boven enkele andere moge lijkheden, omdat dit tracé het snelst gerealiseerd kan worden. Bovendien is het in vergelijking met de beide andere mogelijkhe den het goedkoopste en kortste. VLISSINGEN - Aan de Binnen- vaartavondschool in Vlissingen behaalden de volgende leerlin gen het diploma: schipper rivieren, kanalen en meren: J. W. de Regt uit Terneuzen; schipper alle binnenwateren: R. A. E. Amersfoort, H. Kokelaar, J. T. Maas, A. Stroo en W. J. Wijnands, allen uit Vlissingen, P. F. J. Andriessen uit Oost-Souburg en R. Fierloos uit Hansweert; redegebieden: H. W. Eekman, R. Kui per en C. A. de Munck, allen uit Vlis singen, M. A. J. van der Jagt uit Ka- pelle, C. A. Marinisse uit Oost-Sou burg, W. H. J. van Moort uit Wol- phaartsdijk, A. van Noord uit Cad zand en W. C. Vennik uit Temeuzen. MIDDELBURG - De herinrichtingsplannen voor het plein in het Middelburgse Abdijcom plex beginnen vaste vormen aan te nemen. De ze week had architect Cees Dam een tweede gespreksronde met de breed samengestelde adviesraad, die eind vorig jaar werd samenge steld. Stoepen, bestrating met looplijnen, vloerverlichting onder de bomen in het mid dengedeelte en nieuwe ingangen voor het pro vinciehuis en het Zeeuws Museum zijn de hoofdelementen van het plan. De medezeggenschapsraad - bestaande uit vertegenwoordigers van de Bond Heemschut, museum, de Vrienden van Middelburg en en kele bouw- en geschiedkundigen - kon zich in grote lijnen in het ontwerp vinden. Discussie was er over de verplaatsing of het weghalen van de monumentale vaas in het midden van het plein. Ook het kappen van de linden voor het Abdijrestaurant viel niet bij iedereen in de smaak. Maar afgezien van dergelijke details had de adviesraad lof voor de aanpak van ar chitect Dam. Het provinciebestuur hecht als opdrachtgever van de herinrichting aan brede instemming met de plannen. Bij de verbouw van de staten zaal enkele jaren geleden moest er tegen een storm van kritiek worden opgebokst. Door de critici van weleer nu vroegtijdig in vertrouwen te nemen wordt een nieuwe publieke discussie voorkomen. Een logische zaak, zeggen de be stuurders in het provinciehuis, want het plein is voor iedereen toegankelijk. Architect Dam heeft de inrichtingsplannen in een maquette in beeld gebracht. Stoepen langs de gevels accentueren het niveauverloop van het plein: hoog bij de Statenzaal, laag bij het Abdijrestaurant. Blauwe natuurstenen banen zullen de looplijnen naar de poorten aangeven. De entree van het provinciehuis krijgt met een stoep en twee pilaren extra allure. De ingang van het Zeeuws Museum wordt verplaatst naar het SPQM-poortje; SPQM is de Latijnse afkor ting voor Senaat en Volk van Middelburg. Met die verplaatsing moet de ingang van het mu seum meer in het oog vallen van het passerend publiek. De bomen op het plein blijven staan, een tussen de tegels verwerkte verlichting moet voor een sprookjesachtige sfeer zorgen. Het grasveld wordt bestraat, vooral omdat het gazon momenteel weinig meer is dan een hon detoilet. Het is de bedoeling dat komend najaar een be gin wordt gemaakt met de uitvoering van de plannen. Als het aan Cees Dam ligt wordt ook de bebouwing op de begane grond in de toe komstvisie betrokken. In zijn optiek behoren in de meest in het oog springende zalen publie ke functies ondergebracht te worden. De zoge naamde leeuwekooi - nu in gebruik als fietsen stalling voor het griffiepersoneel - zou als ex positieruimte kunnen worden ingericht. Over de toekomst van de kloostergangen is het laatste woord nog niet gezegd. Voor zover nu bekend zou in die gangen de vaste tentoonstel ling van de Middelburgse Abdij Manifestatie worden ondergebracht. Dat zou betekenen dat die hoek van het complex alleen toegankelijk is voor wie een entreekaartje koopt. De herin richters van het plein voelen er meer voor de kloostergangen open te houden, zodat bezoe kers zorgeloos door de hele abdij kunnen dwa len. De kwestie wordt binnenkort binnen het provinciebestuur besproken. De maquette van architect Cees Dam voor de herinrichting van het Middelburgse Abdij plein (foto Ruben Oreel) GOES - De meidagen. We zit ten er weer middenin. Symbo liek die verbonden is met da ta. Zinnebeelden van onder drukking en vrijheid, verle den en toekomst, dood en le ven. Vandaag de dodenher denking, morgen bevrijdings dag want zonder bezinning op de offers die zijn gebracht, is de viering van de vrijheid een leeg feest. Op de Waalsdorper Vlakte luidt de klok van avond weer twee minuten stilte in. Heeft dat gebaar, na vijftig jaar, nog zin en waar de? Ja, vindt I. Haverhoek, al meer dan een kwart eeuw be trokken bij de jaarlijkse her denking van de Franse geval lenen in Kapelle. En 'ja', zegt ook Michael Heijtink uit Oostdijk, zestien jaar en in de derde klas van de MAVO be zig met de Tweede Wereldoor log. „Opdat het nooit meer ge beurt", zegt de één. „Zodat we het nooit meer vergeten", vindt de ander. Opvallend genoeg is het voor al Haverhoek, inmiddels al weer een poosje voorbij de VUT-leeftijd, die de toekomst in zijn overwegingen betrekt. „Het kan allemaal weer gebeu ren. Want in het materiaal waaruit onze samenleving is opgebouwd, de mensen, zitten nog altijd kiemen van het on kruid waarin ook die beest achtige oorlog was gebed. Kijk maar naar de afgelopen ge meenteraadsverkiezingen. Ei zijn toch tal van plaatsen waai de Centrumpartij weer zetels bezet. Die kiemen moeten we uitroeien en dat kan alleen door onder ogen te zien wat ei feitelijk gebeurd is. Door te weten waartegen zoveel solda ten hebben gestreden en op grond van welke denkbeelden zoveel mensen zijn vermoord." Michael heeft meer vertrou wen in de mensheid. De paral lel tussen het nazi-fascisme en de racistische groeperingen van nu, ligt er voor hem duide lijk. Maar erg ver kunnen ze, denk ik, niet gaan. Dat laat de samenleving niet toe. Daar voor hebben we teveel van de geschiedenis geleerd. Op school behandelen we nu de periode voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wij le ren hoe de propagandamachi nes werkten, hoe weinig we aanvankelijk wisten van de gruwelen, hoe diep het weder zijds wantrouwen geworteld was en in welke ongelijke strijd de geallieerden terecht kwamen. Ik zie de wereld niet zo gauw opnieuw die fouten 1. Haverhoek: „Onder elk kruis ligt een mens" (foto Willem Mieras) maken. En als het gebeurt, dan is er niemand meer over om de doden te herdenken. Dan valt de bom en dan is het gebeurd". De dodenherdenking doet Mi chael meer stilstaan bij het verleden. „Je moet je blijven realiseren dat soldaten van al le nationaliteiten voor de vrij heid hebben gevochten. Mij gaat het niet zozeer om de plechtigheden maar meer om de aanleiding die ze geven tot nadenken. Op de televisie, op de radio en in de kranten: overal komen mensen aan het woord die het hebben meege maakt. Voor mij maken die mensen wel veel duidelijk. Zeil heb ik alleen een oma die er over zou kunnen vertellen maar met haar heb ik er nooit over gesproken. Ik zou dat wel willen maar ik weet, eerlijk ge zegd, niet goed hoe ik daar over zou moeten beginnen." Voor Haverhoek is de erken ning van het offer de aanlei ding geweest om met zijn werk voor de Souvernir Francaise, de organisatie die de herden king aan de in Nederland ge vallen Fransen levend houdt, te beginnen. „Die Fransen wa ren natuurlijk niet allemaal helden, net zomin als de Ne derlanders, Engelsen, Russen, Amerikanen en noem ze maar op. Het waren gewone mensen die uitkeken naar de zomer. Mensen met kinderen, zorgen, idealen en een familieband. En dat zijn ze allemaal kwijtge raakt toen ze hier, voor de vrij heid, sneuvelden. Dan vol staat het niet om ze liefdevol te begraven, zorgvuldig hun graven te onderhouden en hun namen in steen te beitelen. Steeds opnieuw moeten we ons rekenschap geven van het feit dat zij verloren wat wij nu hebben: een leven in vrijheid. Daar moet je zorgvuldig mee omgaan." De herdenking van slachtof fers is voor de nabestaanden altijd een vorm van troost ge weest. Maar naarmate de tijd verstrijkt, vallen ook steeds meer nabestaanden weg. „Dat samen met de afstand in tijd, die duidelijkheid schept, heeft de accenten ook wat verlegd. Van een rouwproces wordt de dodenherdenking langzaam maar zeker een belangrijke les. Het ereveld is de tragische prijs van de onderlinge ver bondenheid. Maar onder elk kruis, sommige hebben een naam, andere alleen een da tum, ligt een/nens die wat te verliezen had. Dat moeten wij ons, in een samenleving die steeds individualistischer en zelfzuchtiger wordt, blijven aantrekken", aldus Haver hoek. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19