Westduitse Munt maakt overuren Compromis over een Duitse wisselkoers DEZE WEEK BIJ TORRO 6,48 13.90 VVD-kamerfractie in conflict met bestuur 1 Niet vier tunnels maar slechts één mr f 13 Besprekingen tussen Zuidafrikaanse regering en ANC Herstel stormschade Egmond Wijziging netnummer Londen op 6 mei. WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS MINI-PRUS&MAXI-KEUS Hannover Messe Munitie Schoorsteentrek Sal Simonse Zonnig 233e jaargang no. 98 Donderdag 3 mei 1990 Meer voor kinderen en bejaarden Hollandse asperges, per kilo Blanke varkensschnitzels, per kilovan 21,50 voor wa i vrohgir hi:i:i cawooN was, vindi u nu bij torro.- Campagne Tevreden Kritiek Kooien potgnoenten Hollandse tomaten ■MM— Nederlaag Maij-Weggen I l ptt telecom I I SNAPPER ZITMAAiERS Zonnig en warm. Middagtemperatuur rond 25 graden. Zwakke tot matige oosten wind. WM Mandela stelt blanken gerust (Van onze correspondent) KAAPSTAD - ANC-leider Nel son Mandela heeft zich woens dagmiddag voor het eerst in het openbaar in onberispelijk Afri kaans gericht tot de blanke ge meenschap in Zuid-Afrika. De ze symbolische handreiking vond plaats aan het begin van de eerste officiële besprekingen tussen het ANC en de Zuidafri kaanse regering die tot en met morgen in Kaapstad worden ge houden. In de tuin van de historische plaats van samenkomst, huize Grote Schuur, ten overstaan van honderden journalisten uit de hele wereld, zei Mandela, dat „het ANC zich bewust is van het feit dat vele blanken democrati sche veranderingen vrezen. Daarom heeft het ANC opnieuw beklemtoond dat de blanke ge meenschap, inclusief de Afrika ners, niets te vrezen heeft van het ANC. De samenstelling van de afvaardiging van het ANC FRANKFURT (RTR) - De werknemers bij de vier rijksmun ten die de Bondsrepubliek Duitsland telt draaien op het ogenblik overuren om aan de verwachte vraag naar munten te kunnen voldoen wanneer de Westduitse mark op 2 juli de officiële munteenheid van de DDR wordt. De rijksmunt in Stuttgart slaat dit jaar 727 miljoen munten, dertig procent meer dan in 1989, aldus een woordvoerder. Voor de andere drie rijksmunten geldt een soortgelijke produktievergro- ting. In geld uitgedrukt betekent dit dat er aan munten ongeveer een half miljard mark extra wordt geproduceerd. De woord voerder in Stuttgart verklaarde verder dat de werknemers van de munt het een „nationale uitdaging vinden om te werken voor de Oostduitse bevolking", i Extra bankbiljetten hoeven er niet te worden gedrukt. De Bundesbank heeft ongeveer 155 miljard mark aan biljetten in reserve en „dat is voldoende", aldus Storch. jj Uit de eerste berichten kort na de bekendmaking van de voorwaarden voor de monetaire unie blijkt dat er geen run op de banken is ontstaan. Sommige banken meldden dat dat wellicht in de komende dagen wel zal gebeuren. Andere ban ken spraken van iets meer vraag naar Oostduitse marken. Ook zijn er bankinstellingen die vanwege de „onoverzichte lijke situatie" de handel met Oostduitse markten hebben ge stopt. (Van onze correspondent BONN/BERLIJN De monetai re en economische unie tussen Oost- en West-Duitsland is voor elkaar. De regeringen in Bonn en Oost-Berlijn maakten woensdagmiddag gelijktijdig het resultaat bekend van de on derhandelingen die de experts van beide zijden hadden ge voerd. De belangrijkste veran deringen in vergelijking met het plan-Kohl zijn, dat kinderen tot 15 jaar 2.000 mark mogen wisselen tegen de koers van één op één en dat Oostduitsers bo ven de 60 6.000 harde Westmar ken voor hun zachte DDR-geld kunnen krijgen. De rest van de Oostduitsers mag 4.000 mark wisselen tegen een paritaire koers. Voor alle hogere spaarte goeden zal, net als voor de schulden, een koers van twee Oostmarken tegen een West mark van kracht zijn. De D-mark zal ook gelden voor huren, lonen en pensioenen, waarbij de Oostduitse regering maatregelen zal treffen om voor de mensen met de laagste pen sioenen of uitkeringen de klap piet al te hard te laten aanko men. Voor de Westduitsers, die nu nog mogen wisselen tegen een koers van een op drie, geldt met onmiddellijke ingang een koers van een op twee. Advertenties TORRO (ii'ldijr I 111 vrijdag 1 mei liMK), (waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd, red,) is het treffende bewijs van zijn ver langen om alle burgers deel te la ten hebben aan een toekomstig Zuid-Afrika. Daarom heeft het ANC zich verplicht tot de be strijding van alle vormen van ra cisme". Mandeia's verzoenende woor den maken deel uit van een op merkelijke campagne om de angst van de Afrikaners voor het ANC te bezweren. Dinsdag werd in dat kader een verklaring naar de Afrikaner pers gestuurd, waarin het ANC zegt „samen met zijn blanke medeburgers aan de toekomst te willen bou wen". Maar uit protest tegen de besprekingen verliet de fractie van de extreem-rechtse, blanke Konservatieve Partij woensdag demonstratief het parlement. Verder sprekend in het Engels noemde Mandela de onderhan delingen de „eerste, veel beteke nende stap op weg naar een fun damentele herinrichting van de Zuid-Afrikaanse samenleving". Hij betreurde het dat het 78 jaar het ANC is in 1912 opgericht heeft moeten duren voordat de beweging met een blanke re gering rond de tafel kon gaan zit ten. „Het zou het begin moeten zijn van de oplossing van proble men door middel van een debat tussen gelijkwaardige burgers". Mandeia's toespraak was voor afgegaan door een korte ope ningsrede door president Frede rik De Klerk. De president sprak zijn waardering uit voor de belof te van het ANC om alles te doen om van de besprekingen een succes te maken. „Confrontatie leidt tot niets. Onze gezamenlij ke toekomst gebiedt ons daar van bespaard te blijven". Hij verklaarde dat „ons uiteindelij ke doel een democratisch bestel is voor Zuid-Afrika en al zijn in woners". „Het proces om dit te bereiken, is aan de gang en ik hoop dat deze besprekingen een nieuwe mijlpaal zijn op de weg naar een nieuw, rechtvaardig Zuid-Afrika", aldus De Klerk. De delegaties van beide partijen buigen zich ook vandaag en morgen in deze sfeer van opti male welwillendheid over de 'struikelblokken die de onder handelingen over een nieuwe Grondwet' in de weg staan. Het ANC wil met name dat de nood toestand wordt opgeheven en al le politieke gevangenen worden vrijgelaten, voordat aan de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel kan worden be gonnen. De regering op haar beurt wil dat het ANC de 'gewa pende strijd' afzweert. Niemand verwacht dat inzake de opheffing van de noodtoe stand en het afzweren van het geweld deze week al een door braak wordt bereikt. Over de kwestie van de politieke gevan genen wordt een compromis daarentegen niet uitgesloten. Nelson Mandela spreekt in het Afrikaans de media toe: de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk luistert (foto Walter Dhladhla/EPA) De DDR zal verder met ingang van 1 juli de btw en verbruikers belasting naar Westduits voor beeld invoeren. Of de Westduit se inkomsten- en winstbelastin gen ook op dezelfde datum van kracht zullen worden, is nog punt van discussie. De Oostduitse onderhandelaar Krause (CDU) toonde zich woensdagmiddag in Oost-Ber lijn tevreden over het bereikte resultaat. „Ondanks alle voor- oordeelen is dit een goede oplos sing, die veel verder gaat dan de beloften die zijn gedaan tijdens de verkiezingsstrijd", zei Krau se. Op vragen of de DDR geen betere overeenkomst had kun nen afdwingen, zei hij: „Het gaat om de toekomst van Duitsland. Daarbij hebben we niet alleen de wensen van de DDR-burgers, maar ook die van de Westduit sers in het oog gehad. En natuur lijk de stabiliteit van de D- mark". Ook in Bonn begroetten alle po litieke Partijen het akkoord. Van regeringszijde was al dagen verkondigd, dat het aanbod dat Kohl ruim een week geleden had gedaan het uiterste was wat de Bondsrepubliek zich zonder on calculeerbare risico's kon per mitteren. EGMOND AAN ZEE - In Eg- mond aan Zee is gisteren ook een begin gemaakt met het herstellen van duinen en stranden die tijdens de zware stormen van eind januari en eind februari werden wegge spoeld. Vooral Egmond aan Zee werd zwaar getroffen. Een zandzuiger voor de kust zorgt voor de aanvoer van zand. De werkzaamheden moeten begin juli klaar zijn. In Zeeland is men al enkele weken bezig met het herstel len van schade aan de duinen (foto Paul VreekerlANP) UTRECHT (GPD) - De VVD- fractie in de Tweede Kamer en de voorzitters van de partijge westen stevenen af op een kei hard conflict naar aanleiding van de val van fractievoorzitter Joris Voorhoeve. Partijvoorzit ter Leen Ginjaar, die in de frac tie wordt gezien als de aanstich ter van de actie tegen Voorhoe ve, verzekerde zich woensdag avond tijdens een spoedberaad in Utrecht van de vrijwel una nieme steun van de VVD-achter- ban. De voorzitters van de kamercen trales, de regionale partijgewes ten, hebben het hoofdbestuur en de nieuwe leider Frits Bolke- stein opgedragen de fractie een dezer dagen tot de orde te roe pen. „Het moet afgelopen zijn met al die onbestemde geruch ten uit de fractie", aldus Ginjaar over de roep bij de Tweede-Ka merleden om zijn aftreden. Gin jaar weigerde gisteravond te spreken van een vertrouwens breuk, maar erkende dat er „for se meningsverschillen" bestaan tussen partij en fractie. De voorzitters van de kamercen trales prezen het optreden van Ginjaar, dat leidde tot de val van Voorhoeve, als „zeer prudent en zorgvuldig". De roep uit de frac tie om het aftreden van Ginjaar werd tijdens het spoedberaad met de regionale partijleiders niet meer gehoord. „Dat was vol strekt belachelijk", aldus Gin jaar. De nieuwe fractievoorzitter Frits Bolkestein nam gister avond al publiekelijk afstand van zijn collega-kamerleden, die deze week nog probeerden Voor hoeve als hun voorzitter te be houden. Bolkestein noemde het „niet verstandig" een conflict te riskeren tussen Kamer en partij. Dat conflict is inmiddels overi gens toch gekomen, maar dit maal met als inzet de positie van partijvoorzitter Ginjaar. Verschillende voorzitters van kamercentrales uitten deze (Advertenties) alle soorten, pot 0,72 liter 500 gram Aanbiedingen geldig t/m za. 5 mei 1990. Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voor behouden. De versaanbieding is alleen verkri|gbaar in filialen met een versafdeling Koningin Beatrix opende giste ren in Hannover de grootste in dustriële beurs ter wereld, de Hannover Messe. Nederland is dit jaar partnerland, en dat be tekent een eigen hal op het beursterrein en O veel extra publiciteit. O WÊNÊÊÊÊÊÊÊRMBÊÊtÊÊKÈÈÊÊÊ De Zeeuwse kust ligt nog be zaaid met munitie uit de Tiueede Wereldoorlog. Met een poster campagne wordt toeristen en in woners deze zomer opnieuw gewezen op de gevaren van het aanraken en oprapen van oorlog- Q stuig. w Een nieuw idee, op de valreep, voor het behoud van de twee mo numentale schoorstenen bij de afgedankte PZEM-centrale in Vlissingen: gebruik het al oude principe van de schoorsteentrek voor het opwekken van wind-energie... Was het nodig dat de voetbalver eniging Middelburg zo ver zak te? Nee, zegt Sal Simonse, oud voorzitter van Middelburg, die er niet van zou opkijken als Vlissingen en Middelburg ooit in het amateurvoetbal weer tegenover elkaar T staan. I DEN HAAG (GPD) - Er komt definitief maar één nieuwe tun nel, en dat wordt de Wijkertun- nel onder het Noordzeekanaal. Voor de bouw moet een finan cier worden gezocht die bereid is alle financiële risico's op zich te nemen. Mocht die niet gevon den worden, dan zal het risico gedekt moeten worden via de begroting van Verkeer en Wa terstaat. Tijdelijk zou dit risico afgedekt kunnen worden door een accijnsverhoging of, blij vend, door een tol op de verbin ding. Dit is de uitkomst van een be raad dat gisteren heeft plaatge vonden tussen premier Lubbers, vice-premier Kok, minister Maij-Weggen (verkeer), de frac tieleiders van CDA en PvdA, Brinkman en Wöltgens, alsmede de fractiespecialisten verkeer en vervoer. Het beraad was nodig om het kabinet de gelegenheid te geven de besluitvorming aan staande vrijdag af te ronden. De uitkomst van het overleg be tekende een nederlaag voor mi nister Maij. Zij wilde vier nieuwe tunnels bouwen. Dat wordt er nu maar een: de Wijkertunnel die naast de Velsertunnel komt. Be sluiten over de bouw van de ove rige tunnels zijn niet genomen. In de toekomst zal bekeken wor den of die er wel moeten komen, en, zo dat besluit positief uitvalt, waar en hoe de bouw gefinan cierd wordt. Tijdens het politieke topberaad werd verder besloten dat Maij geld voor het openbaar vervoer geld vrij moet maken door het schrappen van wegenplannen. In de komende 20 jaar zou het daarbij binnen het Rijkswegen fonds gaan om een verschuiving van vijf miljard gulden tussen wegen en openbaar vervoer. De NS mag 600 miljoen gulden ex tra lenen om een miljardenplan voor het opkrikken van het treinverkeer (Rail 21versneld te gaan uitvoeren. Daarnaast krijgt de minister 300 miljoen gulden per jaar extra voor het openbaar vervoer uit de accijns verhoging in 1991 met 5,5 cent. De reeds eerder in het regeerak koord aangekondigde maatre gelen zijn herbevestigd. Zo komt er ondermeer een infrastruc tuurfonds. week nog kritiek op de handel wijze van Ginjaar, die te hard van stapel zou zijn gelopen in de zaak-Voorhoeve. Ginjaar voor zag zich dinsdagavond al van de steun van het voltallige hoofd bestuur, dat zijn optreden juist prees als daadkrachtig. Tegen over de voorzitters van de ka mercentrales ontkende Ginjaar dat hij Voorhoeve zou hebben gesuggereerd op te stappen. Hij zou slechts kritische 'signalen' over de presentatie van Voor hoeve hebben doorgegeven. Een meerderheid van de voorzitters van de partij gewesten bond meteen daarop in. Overigens blijkt steeds duidelijker dat ma noeuvres van de kamercentrales in Zuid-Holland de directe stoot hebben gegeven tot de val van Voorhoeve. De steun van de partij gewesten voor Ginjaar staat in schril con trast met de kritiek vanuit de Tweede-Kamerfractie. De Twee de-Kamerfractie eiste maandag al opheldering van Ginjaar over zijn 'dubbelrol'. Geen enkel libe raal kamerlid wilde het gisteren hardop zeggen dat de partijvoor zitter het veld moet ruimen, maar anoniem spraken alle VVD-kamerleden schande van Ginjaars optreden. De fractie kan de partijvoorzitter overi gens niet tot heengaan dwingen. (Advertenties) Met ingang van 6 mei aanstaande is het netnummer van Londen gewijzigd. Het huidige nummer 1 wordt vervan gen door 2 nieuwe netnummers: Centraal-Londen krijgt 71 en de omgeving van Londen krijgt 81. Welk van de 2 netnummers vanaf 6 mei moet worden gekozen, is afhankelijk van de eerste 3 cijfers van het abonneenummer. Voor het vinden van het juiste net nummer kan een folder worden aangevraagd. Bel gratis: 06 - 0228809. •t (model 1990) 6V2, 8, 12 en 14 pk. Maaibreedte 63,72 en 84 cm. Vele aktiemodellen J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 Plesmanweg 1Goes, tel. 0110O - 32288

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1