Auto-Poppe Walcheren Geen uitzicht op oplossen conflict ziekenhuiswezen Deelnemers 1 mei-parade jouwen Gorbatsjov uit VS-president Bush spreekt morgen met premier Litouwen Voordeelactie Autobedrijf Joosse 1ractieleider liberalen maakt plaats voor Bolkestein Helft bevolking vindt besluit Joris Voorhoeve verstandig Zon en nog eens zon ►33e jaargang no. 97 Voensdag 2 mei 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE WAGEN GAAT!... Gildeweg 22 - Vlissihgen Protesten en werkonderbrekingen KIJK VANAVOND NAAR DE VIJFDE RONDE VAN HET AH LETTERSPEL. Hagenaar mist 216.000 gulden uit zijn auto Verrassing Armen omlaag Anders 1 mei in Oostblok Visserijblokkade ■mmmmhmnmhmmmmhm Vertier Raas Tsjernobyl is geen zakelijk argument Dioxine in melk Bommelerwaard Na het optrekken van wat grondmist wordt het opnieuw een zonnige en war me dag. Matige tot krachtige oostelij ke wind. Temperatuur 22 graden. HM Dus ANWB-gekeurd en Bovag-garantie VRIJDAG AVOND KOOP AVOND VVD-top zet Voorhoeve af )EN HAAG (GPD) - Het hoofd- estuur van de VVD heeft frac- ievoorzitter Joris Voorhoeve edwongen af te treden. Het da- elijks bestuur, onder leiding an voorzitter Ginjaar, zette oorhoeve afgelopen woensdag inder druk: de kritiek uit de chterban was zo heftig, dat hij iende af te treden. Tijdens een ijzondere fractievergadering a Garderen op Koninginnedag oog Voorhoeve het hoofd en telde zijn portefeuille ter be- chikking. De voormalige mi- ister van defensie Frits Bolke- tein is tijdens die geheime frac- ievergadering op de Veluwe net algemene stemmen tot zijn pvolger gekozen. Jit een peiling bij de voorzitters an de kamercentrales blijkt dat et partijbestuur wel erg gemak- elijk met de mening van de ach- erban heeft gezwaaid. De ka nercentrales zijn erg verdeeld. Er zijn naast critici ook vrij veel aanhangers van Voorhoeve on der. Voorhoeve daarover: „Ik wil lie ver geen commentaar geven. Al les wat ik zeg, wordt gelezen in het licht van mijn aftreden. Dan kan de klacht komen dat ik ach teraf gelijk wil hebben. De leden van het hoofdbestuur hebben gemeend hun eigen verantwoor delijkheid te moeten invullen zo als zij die hebben ingevuld. Hun conclusie stond haaks op de con clusie van de fractie. Dat di lemma moest ik oplossen door mijn functie ter beschikking te stellen. Als ik dat niet had ge daan, was er een onmogelijke si tuatie ontstaan, die de VVD geen goed had gedaan", aldus een duidelijk verbitterde Voor hoeve gisteravond. De voorzitters van de regionale kamercentrales van de WD worden vanavond in Utrecht DEN HAAG (GPD) De helft van de bevolking vindt dat Joris Voorhoeve een verstandig besluit heeft genomen door af te treden als fractievoorzitter van de WD. Slechts vijf tien procent zegt zijn aftreden onverstandig te vinden. Dit blijkt uit een Nipo-enquete die in opdracht van NCRV's Hier en Nu werd gehouden. Opvallend is dat maar vijf pro cent de schuld van de problemen bij de WD in de schoenen schuift van Voorhoeve (28 procent vindt hem totaal niet schuldig, 51 procent gedeeltelijk schuldig). Een derde van de ondervraagden had nog nooit gehoord van de opvolger van Voorhoeve, Frits Bolkestein. De wisseling van de macht binnen de WD zal volgens 42 pro cent van de ondervraagden niets uitmaken voor het aantal stemmen dat deze partij gaat trekken. Dertien procent denkt dat Bolkestein de WD op stemmenwinst zal zetten. Twaalf procent verwacht juist verlies. UTRECHT (ANP) - Een oplos sing voor het dinsdag losgebar sten conflict over de cao voor het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) is niet in zicht. Werkgevers en bonden hebben hun hoop gesteld op het kabinet om meer ruimte vrij te maken voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden en verlich ting van de werkdruk. [Werknemers van 45 instellingen jvoerden dinsdag actie om de eis jvan 6 procent ruimte (4 procent voor loonsverhoging en 2 pro cent voor verlichting van de werkdruk) kracht bij te zetten. De ordelijk verlopen werkonder brekingen en bij drie ziekenhui zen zondagsdiensten hebben niet tot grote problemen geleid. Op bijeenkomsten in Rotter dam en Amsterdam protesteer den zo'n 2500 werknemers uit de gezondheidszorg tegen de te ge ringe ruimte. Uit Zeeland, West- Brabant en de Zuidhollandse ei landen vertrokken zeven bussen met actievoerders naar Rotter dam, waar een actiebij eekomst van de AbvaKabo in De Doelen werd bijgewoond. De rest van de week zijn slechts in een handvol instellingen ac ties voorzien, maar dat betekent (Advertenties) Speel mee voor de hoofd prijs en kijk vanavond naar de bekendmaking van de begin- en eindletter van de vijfde ronde. Nederland 1 in het Ster blok na het journaal van 19.00 uur en op RTL-Veroni- que rond 17.57 uur. DEN HAAG (ANP) - Een Hagenaar is dinsdag rond het middaguur bij een autokraak op het Valkenbosplein in Den Haag bestolen van ruim twee ton aan contant geld. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Terwijl de man even een bood schap deed, werd een at tachékoffer met 216 bil jetten van duizend gul den uit z'n auto gehaald. geïnformeerd over de gebeurte nissen. Het merendeel van de kamercentrales noemde het af treden van Voorhoeve in een eer ste reactie „moedig" en „onver mijdelijk". De voorzitters van de kamercentrales hebben de afge lopen maanden achter de scher men in toenemende mate kritiek geuit op het optreden van de li berale voorman. Een meerder heid van de partijgewesten ver weet Voorhoeve een te weinig wervend en inspirerend optre den, wat zich vertaalde in slech te verkiezingsresultaten. Van WD-zijde werd dinsdag bena drukt dat aan het vertrek van Voorhoeve geen inhoudelijk ver schil van mening over de te vol gen koers ten grondslag ligt. Het aftreden van Voorhoeve kwam maandag voor zijn fractie als een volslagen verrassing. De fractie zou zelfs nog een beroep op hem hebben gedaan om aan te blijven. Toen Voorhoeve dat verzoek afwees, benoemde de fractie „bij acclamatie" Bolke stein tot nieuwe voorzitter. Voorhoeve blijft lid van de VVD-fractie en gaat zich toeleg gen op internationale milieu vraagstukken. Voorhoeve zei dinsdag zijn func tie ter beschikking te hebben ge steld „omdat mij dat in het be lang leek van de VVD. Dit is een nieuwe periode waarin het 't bes te is als er een nieuwe politieke leider, een nieuw gezicht is. Als het goed zou zijn voor het elan van de partij dat er een nieuwe voorman komt, moet je ijskoud die conclusie trekken". Volgens Voorhoeve mag Bolkestein niet als een tussenpaus worden ge zien. Buiten de VVD heeft het opstap pen van Voorhoeve verwonde ring gewekt. CDA-leider Brink man toonde zich „zeer verrast", en zei af te willen wachten wat Bolkestein „ervan maakt". D66-leider Van Mierlo meent dat de WD-problemen veel dieper zitten, en worden de „werkelijke problemen van de VVD verward met leiderschapsproblemen". PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens zei in een reactie dat Bolke stein de moeilijke taak wacht de WD weer een duidelijk gezicht te geven. Zie ook pagina 4 volgens de bonden niet dat de actiebereidheid laag zou zijn. De bonden slaan dit keer de ludieke fase over; de werknemers moe ten direct werkonderbrekingen en zondagsdiensten houden. Ook opnamestops en stakingen van ondersteunende diensten staan op het programma. Gezien de financiële problemen bij de overheid is een extra be drag voor het ziekenhuiswezen niet op korte termijn te verwach ten. De werkgeversorganisatie NZR had dinsdag nog geen reac tie ontvangen van staatssecre taris Simons van volksgezond heid op de vraag of hij 1 procent extra ruimte wil geven voor ver lichting van de werkdruk. De Nationale Ziekenhuisraad werd afgelopen vrijdag door zijn ach terban tot deze manoeuvre ge dwongen. Eerder hadden de NZR-onderhandelaars gesteld dat de moeizaam bijeen ge schraapte 3 tot 3,5 procent ruim te het maximaal haalbare was. Ook het pleidooi van de vakbon den AbvaKabo en CFO, daarin bijgevallen door het Landelijk Patiënten/Consumenten Plat form, om de ziektekostenpre mies te verhogen voor een grote re loonruimte is vooralsnog niet erg kansvol. Het kabinet heeft in het regeerakkoord vastgelegd dat de collectieve lasten (belas tingen en premies) niet mogen stijgen. De Tweede Kamerfrac ties van CDA en PvdA hebben dan ook afwijzend gereageerd op het idee van de bonden. Een militair buiten dienst beschuldigt de communistische partij in emotionele bewoordingen ervan het volk te martelen foto André DurandlEPA) (Van onze correspondent MOSKOU - Heiligschennis op de Dag van de Arbeid in het communistische Mekka: voor de poorten van het Lenin- mausoleum in Moskou werd de Sovjet-leiding dinsdag uit gejouwd. Scheldwoorden en verwensingen als 'communis ten uitbuiters en onderdruk kers', 'schande', 'boeven' weergalmden over het Rode Plein. Sovjet-president Michail Gor batsjov kon het na twintig mi nuten niet meer aanzien. Hij verdween van het podium op het dak van Lenins mauso leum, met de leden van het Po litbureau in zijn kielzog. Voor het eerst hadden 'alter natieve organisaties', zoals het Moskouse Verbond van Kiezers, toestemming gekre gen een eigen 1-mei-demon stratie te organiseren. De 'al ternatieven' maakten er een anti-communistische happe ning van. De luide muziek uit de luid sprekers op de hoeken van het Rode Plein heeft de oren van de 'topdogs' op het mauso leum mogelijk beschermd te gen de verwensingen die over hen werden uitgeschreeuwd. Maar de spandoeken waren duidelijk zichtbaar. 'Heb je al een visum voor Litouwen, Mi chail?' in niet mis te verstane koeieletters. Gorbatsjov zal zijn beslissing om akkoord te gaan met de al ternatieve optocht ongetwij feld betreuren. De traditionele parade, georganiseerd door de communistische vakbonden, verliep nog volgens het gebrui kelijke stramien. Wuivende meisjes, zwaaiende fabrieksar beiders, en de bewoners van het Kremlin die vriendelijk te- rugwuiven. Maar de armen gingen omlaag en de gezichten verstrakten toen de eerste an ti-leuzen in zicht kwamen. Alleen de nieuwe burgemees ter van Moskou, Graviil Po pov, liet aarzelend iets zien wat aan een groet herinnerde. Dat bracht de handen massaal op elkaar. Voor Gorbatsjov, naast Popov op het erepo dium, waren er slechts fluit concerten. De officiële demonstratie op het Rode Plein duurde onge veer veertig minuten. Korter dan gebruikelijk, maar in heel de Sovjetunie was deze eerste mei een andere dan in voor gaande jaren. In Leningrad en in de Kauka- sische en Baltische republie ken werden geen officiële vie ringen georganiseerd. Waar dat wel gebeurde, zoals in het Oekrainse Lvov en de Molda- vische hoofdstad Kisjinjov, trokken de mensen de straat op om uiting te geven aan hun wens om zo snel mogelijk los te komen van de Sovjetunie. Het televisienieuws bena drukte de officiële vieringen. Maar de 'alternatieven' in Moskou verschenen, inclusief spandoeken, wel in beeld. De commentator sprak van „eni ge dissonanten op deze zonni ge lente-ochtend". De directe uitzending van de parade was 's morgens even wel beëindigd toen de alterna tieven in beeld kwamen. De nieuwslezer zei 's avonds nog wel, dat het Rode Plein leuzen zag die tot voor kort onvoor stelbaar waren. „Maar dat hoort bij het pluralisme", voegde hij eraan toe. In Oost-Europa konden de men sen voor het eerst sinds lange tijd 1 mei vieren zoals het hun be haagde. De meesten maakten er een luie dag van met eten en drinken. Anderen protesteerden tegen de verdwenen regimes of tegen de O huidige regeringen. w De vissers dreigen met een blok kade als minister Braks eerdere toezeggingen over financiële te gemoetkomingen bij de sanering van de kabeljauwvloot niet na komt. De vissers vinden dat de landbouwers door Braks worden voorge- C trokken. w De eerste mei was gisteren in Zeeland de Dag van het Vertier. Het was in Zeeuwsch-Vlanderen een drukte van belang met voor al kooplustige Belgen en in an dere delen van de provincie was er veelal een gezellige druk te op de terrassen van Belgen, Duitse en Q Franse toeristen. w De ploeg van Jan Raas kan de frustraties nog niet van zich af werpen. Gisteren reed de equipe van de Zeeuwse ploegleider sterk in Rund um den Hen- ninger Turm, maar greep opnieuw naast een ze ge in een belangrijke Q voorjaarswedstrijd I w DEN HAAG - Frits Bolkestein kijkt vrolijk in de lens als een heel wat minder opgewekte Joris Voorhoeve tijdens een persconferentie zijn aftreden als fractievoorzitter van de WD bekendmaakt (foto GPDIRoland de Bruin) WASHINGTON (RTR/AFP) - De Amerikaanse president George Bush heeft morgen een ontmoe ting met de Litouwse premier Kazimiera Prunskiene. Bush zal Prunskiene niet als pre mier ontvangen, maar als „vrije lijk door het Litouwse volk geko zen vertegenwoordigster", aldus woordvoerder Marlin Fitzwater. De presidènt wil van haar een overzicht krijgen over de toe stand in Litouwen, dat te lijden heeft van een economische boy cot van Moskou nadat het op 11 maart de onafhankelijkheid uit riep. Eerder zei Prunskiene dat zij van de Verenigde Staten geen vi sum kreeg om de top tussen Bush en Sovjetpresident Gor batsjov bij te wonen. Maar vrij dag zei de Amerikaanse ambas sade in Moskou dat Prunskiene wél een visum kon krijgen. In het naburige Letland zijn in de nacht van maandag op dins- DEN HAAG (GPD) - De kern ramp in Tsjernobyl kan geen za kelijk argument zijn in de dis cussie rond kernenergie in ons land. Het is hoogstens een emo tioneel argument, aldus minis ter Andriessen (economische zaken) gisteren in de Eerste Ka mer. Volgens de bewindsman zat de centrale in het Russische Tsjer nobyl zo gek in elkaar en werden er zulke onverantwoorde dingen mee gedaan, dat daaraan hier niet te denken valt. dag 260 gekozen afgevaardigden in Riga bijeengekomen om een onafhankelijk „tegenparle- ment" samen te stellen, zo meldt het Sovjetpersbureau TASS. Dit „Congres van staatsburgers van Letland" moet de instellingen van de vooroorlogse republiek Letland herstellen. De afgevaardigden van het Con gres zijn gekozen door 700.000 mensen die voor de annexatie van Letland door Stalin in 1940 de Letse nationaliteit bezaten, en hun nakomelingen. DEN HAAG (ANP) - De melk van vee dat graast op vervuilde plekken in de Bommelerwaard wordt onderzocht. De monsters worden in het derde kwartaal van dit jaar geanalyseerd. Op basis van de resultaten wordt bekeken welke stappen daarna genomen moeten worden. Dit hebben vertegenwoordigers van de ministeries van land bouw en milieubeheer en de provincie Gelderland dinsdag avond na een gezamenlijk over leg besloten. Op twee plaatsen in de Bomme lerwaard zijn hoge waarden van dioxines vastgesteld. Deze en enkele andere bestrijdingsmid delen zijn gebruikt door cham pignonkwekerijen. In de Bom melerwaard gaat het om anders- soortige dioxines dan die vrijko men bij afvalverbranding. In dit Gelderse geval betreft het dioxi nes waarvan de opname in het dier of het melkvet veel trager verloopt, aldus het ministerie van milieubeheer. (Advertenties) 10% Korting op een deel van onze showroomvoor- raad gebruikte auto's t/m 12 mei a.s. Tevens een half jaar uitgestelde betaling mogelijk met een aantrekkelijk financieringsaanbod. Profiteer nu. Gildeweg 20 Vlissingen 01184-19420 ■■■MMMHMMMMMMHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1