f Iran bewerkstelligt vrijlating gijzelaar Litouwen wil met Moskou praten in bijzijn Westen dusieve Polaroid nu met 25% korting. 1 Vier Fransen gegijzeld in Congo COMBIBACK Miljoenen op de been in Amsterdam I I Bl Vk Drugsdetector op vliegveld van Oostende Opstanden in gevangenissen in Frankrijk neergeslagen Volop zon -^r 233e jaargang no. 96 Dinsdag 1 mei 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE Jeltsin ziek Franco's jacht Tweede Amerikaan vrij in Libanon Kantoor Sajudis in Nederland Gezellig Furieus Polaroid 40^2050 Rebroff In de ochtend plaatselijk mistbanken. Overigens droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. Middagtemperatuur 21 graden. VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES (alleen de goede foto's betaalt u) FILM! Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: raël de ontvoerde Libanese sheich Abdel Karim Obeid vrij laat, samen met vele honderden Libanese en Palestijnse gevan genen. Maar Israël is daartoe al leen bereid als ook gevangen ge nomen Israëlische militairen on derdeel uitmaken van de uitwis seling. Uri Lubrani, de Israëlische coör dinator in Libanon, zei het afge lopen weekeinde in een vraagge sprek met het dagblad Ma'ariv: „Israël is bereid te onderhande len met iedere serieuze partij, met inbegrip van Iran, over de vrijlating van de gevangenen. Ik hoop niet dat de geachte Iraanse minister van buitenlandse za ken (Ali Akbar Velayati) en ie mand anders in Teheran in de waan verkeert dat Israel kan worden gedwongen Libanese ge vangenen vrij te laten zonder dat zijn eigen gevangenen vrij komen". Lubrani verklaarde niet te we ten of Israël is gevraagd gevan genen te laten gaan in ruil voor de vrijlating van Polhill. Hij moest toegeven dat de ontvoe ring van sheich Obeid, vorig jaar juli door Israëlische comman do's, niet het beoogde effect heeft gehad. „Het was kennelijk niet voldoende", zei hij. BRUSSEL (ANP) - Het vlieg veld van Oostende beschikt sinds zaterdag over een detec tor om de wekelijkse vracht van ongeveer 35 ton bloemen uit Co lombia te controleren op drugs. De snijbloemen, voornamelijk anjers en rozen, zijn ónder meer bestemd voor de bloemenvei ling in Aalsmeer. Colombia is de grootste expor teur van cocaïne. Het systeem in Oostende is een Europese pri meur wat betreft het opsporen van drugs op vrachtvluchten. Het komt erop neer dat de bloe men in een soort tunnel, met een snelheid van dertig dozen per minuut, worden doorgelicht op de aanwezigheid van verdoven de middelen. Verder wordt met camera's het lossen in de gaten gehouden en staan er ook per manent camera's te draaien in de opslagruimte. Fifi Reed, de vrouw van de vrijgelaten gijzelaar, maakt het V-teken als ze hoort dat haar man in Liba non is vrijgelaten (foto Jim GerberichtlAP PARIJS (UPI/RTR) - In Congo zijn vier Fran sen gevangengenomen door leden van het Front voor de Bevrijding van Cabinda, een Angolese enclave, zo deelde het Franse minis terie van buitenlandse zaken maandag in Pa rijs mee. Het viertal werkt voor een bedrijf dat naar olie zoekt in Congo. Het Front zei in een verklaring dat de Fransen vrijdag met elf anderen waren gepakt nabij de Angolees-Congolese grens, maar dat de overigen weer zijn vrijgelaten. Cabinda is een voormalig Portugees protecto raat dat in 1956 administratief bij Angola werd gevoegd. Het bleef een deel van Angola toen dit land in 1975 onafhankelijk werd. Het Front, dat zijn hoofdkwartier in Zaïre heeft, streeft sinds die tijd voor onafhankelijkheid. Cabinda levert meer dan de helft van de olie die in Angola ge produceerd wordt. VILNIUS/MOSKOU (RTR AFP/DPA/UPI) - De Litouwse regering heeft zich maandag be reid verklaard de onafhankelijk heidsverklaring van 11 maart te bevriezen om onderhandelingen met Moskou mogelijk te maken. Dit zei vice-premier Romualdas Ozolas in een telefonisch vraag gesprek met een Deense krant, ,Berlingske Tidende' in Kopen hagen. Volgens onbevestigde berichten gaat het om bevrie zing gedurende twee jaar, aldus het blad. Naar Ozolas zei, moet in de on derhandelingen met de Sovjet leiding eerst worden nagegaan welke wetten van na de onafhan kelijkheidsverklaring door Li touwen, Sovjetbelangen scha den. Daarnaast moeten er westelijke waarnemers bij de on derhandelingen komen om er op toe te zien dat de Sovjetunie geen dwang uitoefent of trucs uithaalt, aldus Ozolas. De Litouwse verklaring kwam nadat de Sovjetunie haar blok kade tegen de weerspannige re publiek in het weekeinde op voerde. De Litouwse volksbeweging Sa- judis overweegt een kantoor in Nederland op te richten. Het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil de komende tijd de mogelijk heden daarvan onderzoeken, zo heeft IKV-secretaris Mient-Jan Faber meegedeeld. Met het kantoor wil Sajudis de internationale gemeenschap be ter inlichten over de situatie in Litouwen. Faber denkt aan een kantoor als dat van de PLO in Den Haag en het ANC in Am sterdam. Het IKV-bestuur be raadt zich vandaag nader over de zaak. Faber nam de afgelopen dagen in het Poolse dorp Punsk op de grens met Litouwen deel aan een vergadering ter voorbereiding van een internationale bijeen komst over de mensenrechten, die in september dit jaar in de Li touwse hoofdstad Vilnius wordt gehouden. In de voorbereidings commissie zitten naast verte genwoordigers van Amerikaan se en Westeuropese organisaties ook leden van Oosteuropese volksbewegingen als Solidar- nosz en Sajudis. MOSKOU (TASS) - De radicale Sovjetpoliticus Boris Jeltsin is tijdens een bezoek aan Barcelo na plotseling in het ziekenhuis opgenomen wegens ernstige rugklachten. Dit heeft het Sov jetpersbureau Tass maandag gemeld. Jeltsin zou juist meedoen aan een discussieprogramma voor de Spaanse televisie over de toe komst van Gorbatsjovs pere strojka, toen hij last kreeg van een stekende pijn in de rug. Art sen in de televisiestudio lieten hem in een ziekenhuis opnemen. PARIJS (AFP) - In twee gevan genissen in Frankrijk was het maandag opnieuw onrustig. In Douai (Noord-Frankrijk) klom, evenals de vorige dag, een vijf tigtal gedetineerden op het dak van de gevangenis uit protest tegen de overbevolking van de cellen, zo deelden de gevange nisautoriteiten mee. De politie maakte met traangas een einde aan de demonstratie. Zondag hadden de gevangenen in Douai eveneens het dak bezet, maar beëindigden zij hun acties nadat onderhandelingen waren toegezegd met de gevangenisdi rectie. De besprekingen gingen maandagmiddag nog door. In Nice, in het zuiden van het land, weigerden ongeveer 150 ge vangenen eveneens terug te ke ren nadat zij waren gelucht. Op deze wijze maakten zij hun onge noegen kenbaar over het feit dat zich 900 gedetineerden bevinden in een gebouw dat berekend is op slechts 280. Na ruim een uur staakte zijn hun actie. Op het balkon van het gemeentehuis in Haren neemt koningin Beatrix afscheid van de Harense bevolking en van de provincie Groningen, die zij dit jaar tijdens koninginnedag bezocht (foto ANP) In Spanje wordt vandaag het oude jacht, de Azor, van wijlen dictator Franco afgedankt. Daarmee lijkt het land definitief afstand te hebben genomen van de Franco-periode. De eerste Azor, een geschenk van Hitler aan Franco, werd gekocht door een Nederlands echt paar en vaart nu op de O Middellandse Zee. O Koninginnedag uitbundig feest Vorstinnenmunt (Van onze correspondent) ["EL AVIV - Iran zegt verant- voordelijk te zijn voor de vrij- ating, maandagavond in Bay- ■ut, van de 57-jarige Ameri kaanse gijzelaar Frank Reed. Volgens een regeringsfunctio- laris in Teheran heeft de Liba- tese groep die Reed sinds 9 sep- ember 1986 gevangen hield, de islamitische Organisatie van de Jageraad, hem pas laten gaan ,na uitgebreide besprekingen net de Islamitische Repu- •liek". „Wij hebben hun ge vraagd een tweede gijzelaar on voorwaardelijk vrij te laten en ipnieuw goede wil te tonen op ïumanitaire en islamitische [ronden", zo zei hij. iaar de mening van de Iraanse egeringsvertegenwoordiger, ge- liteerd door de Tehran Times, igt de bal nu weer op de Ameri kaanse helft. De nadruk van de raniërs op hun rol in de vrijla- ;ing van Reed, directeur van de internationale School in Bay- rut, moet worden verklaard uit de openlijke dankbaarheid van de Amerikanen aan het adres van Syrië bij de vrijlating van gijzelaar Robert Polhill, tien da gen geleden. De Iraniërs vielen buiten het huldeblijk en toon den zich daarover nogal geïrri teerd. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren zowel Syrië als Iran bedankt voor hun hulp bij de vrijlating van Reed, maar de president voegde er aan toe dat nog zes Amerikanen alsmede een aantal andere buitenlanders in Libanon gegijzeld worden. Ondertussen wijst nog niets er op dat binnenkort een grote uit wisseling van gijzelaars en ge vangenen is te verwachten, waarbij onder anderen de jour nalist Terry Anderson (gegijzeld sinds 1985) en de Britse Angli caanse onderhandelaar Terry Waite, vrij zouden moeten ko men. Zo'n ruil kan waarschijn lijk pas tot stand komen als Is- (Advertentie) \MSTERDAM (GPD) - Konin ginnedag is gisteren in het land nassaal en uitbundig gevierd. Het mooie weer en allerlei festi- iviteiten lokten, in Zeeland en indere provincies, duizenden nensen naar buiten. In Amster- lam lijkt koninginnedag steeds neer uit te groeien tot een Euro- jese feestdag. Tussen de meer ïan twee miljoen mensen die sich gisteren volgens schatting ivan de politie in de binnenstad ïadden verzameld, bevonden lich opvallend veel Fransen, Engelsen, Amerikanen en Duit iers. Ondanks de enorme toe- oop tot de traditionele vrij- narkt hebben zich volgens de lolitie geen problemen voorge- ïaan. „Grote evenementen kun- len in Amsterdam zonder pro blemen verlopen, dat is toch formidabel", zei politiewoord voerder Wilting aan het eind van de drukste koninginnedag lie Amsterdam ooit kende, [n de binnenstad was het 's mid- iags zo druk, dat de politie voor iet surveilleren zijn toevlucht noest nemen tot patrouillebo ten in de grachten. Ernstige inci- ienten bleven volgens de politie lit, „op een paar kleinigheden ia. Zo kreeg een aantal mensen ast van ademnood omdat de straten in het centrum zo vol wa ren, dat ze niet meer voor- of ach teruit konden", aldus Wilting. De vrijmarkt was een groot suc- ;es. Duizenden straatventers ieden goede zaken met de ver koop van tweedehands kleding, lud speelgoed en drink- en etenswaren. In het centrum was het een geweldig gedrang. Het mag een wonder heten dat de menselijke files die de tiendui zenden soms minutenlang roer loos aan hun plaats kluisterden, zo zelden leidden tot uitbarstin gen van woede en gewelddadig heid. Soms liep het uit de hand. Zoals toen een automobilist zijn auto op een brug tussen de Kei zersgracht en de Herengracht volkomen vast manoeuvreerde in de wringende mensenmassa, die daardoor geen kant meer op kon. De woede van een jonge voetganger kostte de automobi list zijn voorruit en een paar fik se deuken. Ook op andere plaat sen zorgden automobilisten die hun voertuig niet wilden laten staan, voor wrijvingen en erger nis. Volgens Wilting is daaraan weinig anders te doen dan in Aaats van de voornaamste toe gangswegen zoals nu gebeurde, de hele binnenstad voor au toverkeer afgrendelen. Een maatregel die de politie wil over wegen voor volgend jaar. Het Vondelpark, vorig jaar nog het slagveld waarop de commer ciële handel elkaar naar de keel vloog, was dit keer veel rustiger en gezelliger. Mini-portretjes van Beatrix - „Mevrouw de ko ningin, gezellig in een lijstje" - gingen voor een rijksdaalder van de hand, naast de zelfbottelende huiskamerproducent van vlier bessen- en pruimenwijn. De maatregel van het gemeentebe stuur om het park te bestemmen voor kinderen en de toegangs hekken pas 's ochtends van de grendel te doen, leek geslaagd. Tussen het obligate disco- en bongolawaai was voor het eerst in jaren weer volop het hartver scheurende gekras van prille vioolspelertjes te beluisteren en hadden de gelegenheidskooplui de overhand over de professio nals. De rekken met textiel, de snackwagens en de andere han delaars hadden nu hun toe vlucht vooral op het Leidseplein en het Rokin moeten zoeken. Een prima ontwikkeling, von den veel Amsterdammers, want de agressieve handel heeft veel Amsterdammers tegen zich in het harnas gejaagd. Hoofd schuddend vertelden twee be woners van de Herengracht dat zondagavond twee Italiaanse (Slot zie pagina 3 kolom 1) De vermaarde zanger Ivan Re- broff was maandag te gast bij het Middelburgs Mannenkoor en zong, met en zonder dat koor, in een druk bezette Vlissingse St. Jacobskerk. WÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊË Sandra Begijn is furieus op het bestuur en de trainers Rob en Mike Simon van Animo. De ten nisspeelster eist dat beide partij en hun excuses aanbieden voor uitlatingen gisteren gedaan in deze krant. Begijn overweegt zelfs onmiddellijk te stoppen bij de Terneu- C zense club. I w In 5 modekleuren. Alleen bij Brilmij, zolang de voorraad strekt. Middelburg Goes, Hulst Terneuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal 028 Alle honderd- en meerjarigen in ons land kregen gisteren een speciale munt omdat een eeuw lang vorstinnen de troon bezet ten. De gedenkmunt, met een waarde van 50 gulden, werd in Zeeland aan 32 eeuwelingen uitge- Q reikt. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1