\erschoore Actiedag tegen Shell-stations Feest op paleis en in het land Sovjetunie stuurt meer aardgas naar Litouwen Veerbootramp bij Sicilië: zes doden Man komt om in drijfzand Alders pleit voor twee soorten leidingwater Overleven zonder olie "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR FOTOSERVICE Conferentie van twaalf moet duidelijkheid over vorm verschaffen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Kohl Musea Maradona Sandra Begijn Discovery geland 233e jaargang no. 101 Maandag 30 april 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Drammerig Aanwijzingen voor compromis in conflict Gas ■■■HHMÜPISi Positief dataflmw 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! Oranjezon Temperatuur 20 graden. In de vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke ver anderlijke wind, vanmiddag uit zee. Overvloedig zon. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZtERKZEE EG op weg naar politieke unie CVan onze correspondent) DUBLIN - De Europese rege ringsleiders zijn het erover eens dat de EG moet worden omge vormd tot niet alleen een econo mische en monetaire unie, maar ook een politieke. Maar er is nog totaal geen overeenstemming over hoe die politieke unie er uit moet zien. De verdergaande Europese een wording moet gelijke tred hou den met de Duitse hereniging, waarover de regeringschefs en thousiast zijn. In beginsel zijn zij het erover eens dat de politieke en economische eenwording eind 1992 zijn beslag moet heb ben gekregen. Dat bleek zaterdag op hun ex tra-topconferentie in Dublin. Vooral de Britse premier That cher hield haar collega's echter voor dat zij de verkeerde weg be wandelen door zich voor een po litieke unie te verklaren zonder goed overdacht te hebben wat dat betekent. Maar zij verzette zich niet tegen het plan om eind dit jaar een re geringsconferentie van de twaalf te beginnen over die politieke unie, gelijk met die over de eco nomische en monetaire unie. Tot dan zal worden onderzocht, waarover die precies moeten gaan. De EG-ministers van buiten landse zaken kregen de op dracht om voor de volgende top conferentie, eind juni in Dublin, een voorbereidend onderzoek te verrichten. Op die top kan dan de formele beslissing vallen om vanaf december zo'n conferentie te gaan houden. De Franse president Mitterrand en bondskanselier Kohl kwa men vorige week met een voor stel voor een politieke unie. Zij BERKEL ENSCHOT (ANP/GPD) - Op het terrein van het trappis tenklooster in Berkel Enschot is zaterdag het lijk van de 53-jarige Wim Henk Bakker uit Utrecht aangetroffen in een put met drijf zand. De man, die sinds vorige week maandag bij de paters in re traite was, werd sinds dinsdag vermist. Dit heeft de politie zondag bekend gemaakt. Het slachtoffer was muziekredacteur van het Utrechts Nieuwsblad en van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), waarbij ook de PZC is aangesloten. Bakker was dinsdag niet teruggekeerd van een wandeling. Volgens de politie is hij tijdens zijn wandeling in het drijfzand terechtgeko men, daarin steeds verder weggezakt en uiteindelijk gestikt. Het li- Het lichaam werd bij toeval gevonden toen tijdens een zoekactie na zijn vermissing een hond en zijn begeleider op dezelfde plaats dreig den weg te zakken. Het drijfzand op het kloosterterrein is afkomstig uit een ven dat is leeggebaggerd. Het was in een nabij gelegen put gedeponeerd. Door dat daarop een korst was ontstaan, was het drijfzand niet van de rest van het terrein te onderscheiden, aldus de politie. Volgens de overste van het klooster kunnen gasten in het natuurge bied wandelen, mits zij over een wandelkaart beschikken. Het was hem niet bekend of aan Bakker de wandelroutes waren uitgereikt. DEN HAAG (GPD) - Zo'n drie duizend actievoerders hebben zaterdag in het hele land Shell- pompen geblokkeerd in het ka der van de actie 'Pak een pomp'. Benzinepompen werden inge pakt met folie en de toegangen werden geblokkeerd. Tankende automobilisten werden echter met rust gelaten. Wel probeer den actievoerders de automobi listen te overtuigen om ergens anders benzine te kopen. In to taal werden zestig benzinesta tions door demonstranten be zocht. De betogers protesteerden te gen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. Het was de eerste van een lange reeks acties, die dit jaar vanwege de honderdste verjaardag van Shell worden georganiseerd. In het algemeen verliepen de ac ties geweldloos. In Amsterdam en Den Haag kwamen de meeste actievoerders op de been. In de hoofdstad arresteerde de politie twee betogers wegens het blok keren van de openbare weg en het bekrassen van een auto. Een demonstrant raakte gewond, toen hij door een automobilist werd aangereden. In Den Haag werden honderd actievoerders verwijderd, toen de beheerder van een tankstation daarom vroeg. In de rest van het land was het DEN HAAG (GPD) - Minis ter Alders van milieu is voorstander van de invoe ring van twee soorten wa ter: drinkwater en water dat voor andere doeleinden (bijvoorbeeld spoeling van het toilet) wordt gebruikt. Op dit moment is al het lei dingwater van dezelfde kwaliteit. Alders vindt dat een discussie hierover moet worden aangezwengels, zo zei hij zondag voor de radio. De gelijke kwaliteit bete kent een enorme financiële aanslag op ons leidingwater. Al het water, ongeacht het gebruik, wordt via filters ge zuiverd wat grote kosten met zich meebrengt. Boven dien wordt ons water enrstig bedreigd door het gebruik van bestrijdingsmiddelen, die in het grondwater ver dwijnen. In ons land worden vijf keer zoveel chemische middelen gebruikt dan el ders. In de ons omringende landen is het water een stuk goedkoper, omdat daar wel onderscheid wordt gemaakt tussen drinkwater en ander leidingwater. Alders vindt bovendien dat er een noodwatervoorzie- ning moet worden geregeld in het geval van giframpen. „Ons water kan door oorza ken buiten onze schuld wor den vergiftigd. Als er bij Ba zel iets in de Rijn wordt ge gooid, zitten wij met de pro blemen", aldus de minister. willen onder meer een gezamen lijk Europees buitenlands-poli tiek en veiligheidsbeleid en uit breiding van de bevoegdheden van de Europese Commissie en het Europees Parlement. Maar de regeringsleiders wilden zich aan deze uitgangspunten nog niet binden. Premier Lub bers zei wel dat de politieke sa menwerking in de EG moet wor den verbeterd, en dat de be voegdheden van het Europees Parlement versterkt moeten worden, maar in welke vorm dat moet gebeuren ,is ook hem nog onduidelijk. aantal actievoerders beduidend kleiner. In Den Bosch fietsten slechts zes betogers langs de benzinepompen van Shell. In Heerlen deelden acht personen enkele uren lang pamfletten uit bij een tankstation. Toen ze au tomobilisten beletten te tanken, werden ze door de politie verwij derd. In Rotterdam waren onder de actievoerders de parlementa riërs Frans Moor (PvdA) en Paul Rosenmöller (Groen Links). In Eindhoven moesten automobi listen over zwarte houten sil houetten van mensen rijden om een Shell-station te bereiken. Shell-woordvoerder P. Stroink noemde de acties 'drammerig'. „Men wil Shell bewegen tot des investeren. Gezien de recente ontwikkelingen lijkt me dat een gepasseerd station". De olie maatschappij heeft volgens de woordvoerder nauwelijks scha de ondervonden van de acties. Ook in het buitenland vonden acties plaats. In Scandinavië blokkeerden honderden demon stranten tankstations van Shell. In Denemarken probeerden de demonstranten een aantal stra ten en tankstations te blokke ren. Deense ME-eenheden hiel den de demonstranten echter op afstand. Ook in West-Duitsland waren acties. (zie ook pagina 5) Premier Thatcher vindt dat de bestaande EG-regels nu al vol doende mogelijkheden bieden om de politieke samenwerking tussen de twaalf te verbeteren. Wijziging van het EG-verdrag, waardoor volgens haar de soeve reiniteit van de lidstaten wordt aangetast, is helemaal niet no dig, zei zij verbeten. Thatcher verzet zich tegen het vooral door Mitterrand nage streefde ideaal van een Euro pees veiligheidsbeleid. „Er leeft angst onder veel mensen dat wij onze nationale identiteit, ons ju ridisch en ons veiligheidssys teem moeten wegdoen", aldus Thatcher, die zei daar nooit aan te zullen meewerken. De regeringsleiders verklaarden wel dat de conferenties over de economische, monetaire en poli tieke unie, die in december be ginnen, zo snel moeten verlopen, dat eventuele besluiten kunnen ingaan op 1 januari 1993, de da tum waarop de EG ook tot een vrije markt zonder grenzen moet zijn omgevormd. Dat betekent dat de twee confe renties eind volgend jaar, onder het Nederlandse EG-voorzitter- schap. afgerond zouden moeten zijn, om de nationale parlemen ten in staat te stellen eventuele afspraken goed te keuren. Lub bers sprak van „een inspan ningsverplichting" om daar eind 1992 mee klaar te zijn. Volgens Kohl moet de Europese unie, met meer bevoegdheden voor het Europees Parlement, klaar zijn als in 1994 de Europese kiezers een nieuw parlement kie zen. „Het is absurd de voorzitter van het Europees Parlement bij elke vergadering vriendelijk toe te knikken en te zeggen: tot de volgende keer", aldus Kohl. Vandaag op koninginnedag viert prinses Juliana haar 81e verjaardag. De foto van Juliana is nog deze maand gemaakt. Tegelijk met Juliana is ook haar schoonzoon Pieter van Vollenhoven jarig. De echtgenoot van prinses Margriet wordt 51. Koningin Beatrix gaat ter gelegenheid van koninginnedag traditiegetrouw het land in. Dit jaar is de provincie Groningen aan de beurt. Beatrix is aanwezig bij de festiviteiten in Loppersum en in Haren. MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft de aardgasvoorziening aan Litouwen in het weekeinde onverwachts weer opgevoerd. Maar volgens radio Vilnius gaan de levensmiddelen in het land vanaf morgen (1 mei) op de bon, om de blokkade door Mos kou het hoofd te bieden. In het conflict over het onafhan kelijkheidsstreven van de Balti- sche republiek lijkt een compro mis op handen. Zowel de Litou- wese president Landsbergis als een woordvoerder van Sovjet president Gorbatsjov heeft zich lovend uitgelaten over het voor stel van de leiders van West- Duitsland en Frankrijk, om de onafhankelijkheidsverklaring van Litouwen onverlet te laten, maar de uitvoering ervan op te schorten. Radio Vilnius meldde zondag, dat de kunstmestfabriek te Jo- nova, die door de blokkade vrij wel stil lag, weer aardgas krijgt. Het bedrijf kan nu weer bijna normaal draaien en dertig pro cent van het personeel kan weer aan de slag, aldus het radiosta tion. Een woordvoerster van het Litouwese parlement, Rita Rad- zavicius, kon nog geen antwoord geven op de vraag of de geprodu ceerde kunstmest naar de Sov jetunie zou worden verzonden, of in Litouwen blijft. In Moskou zijn geen officiële me dedelingen over een beleidswij ziging gedaan. In een interview met het persbureau TASS heeft de vice-voorzitter van de staats commissie voor bevoorrading, Vladimir Kostjoenin, zaterdag echter gezegd dat Litouwen 30 procent van de normale gasaan- voer ontvangt. Een week gele den was dat 16 procent. Kostjoe nin zei dat ook de aanvoer van VILNIUS - Ruim duizend fietsers trokken gisteren door de Litouwse hoofdstad Vilnius met spandoeken waarop stond te lezen dat ze zonder Sovjet-olie kunnen. De demonstratie was bedoeld als steunbetuiging aan de Litouwse leiders in het conflict met Moskou, (foto Dusan Vranic/AP) De Westduitse Bondskanselier Kohl (links) heeft zijn EG-colle- ga's tijdens de top in Dublin la ten weten voorlopig geen Euro pees geld te willen voor de Duit se eenwordingOok ivil hij de EG niet aan de onderhan delingstafel laten mee- O praten. O Het Museumweekeinde in Zee land is, qua bezoekersaantal, te gengevallen. Het was te mooi weer en de publiciteit rond de dagen was aanzienlijk minder dan in voorgaande jaren. Lan delijk bleef het aantal bezoekers gelijk, omdat de openlucht musea veel meer be zoekers trokken dan C anders. 9 Superster Maradona werd giste ren uitbundig gehuldigd in Na pels. Opnieuio had de omstreden Argentijn zijn ploeg Napoli de Italiaanse ti- Q tel bezorgd. w De 17-jarige Sandra Begijn heeft gisteren plotseling haar team Animo uit Terneuzen in de steek gelaten. Nadat ze tegen het twee de team van Metselaars een en kelspel had gewonnen, vertrok ze naar een toernooi in België. Een partij in het gemengd dubbel moest zonder spelen worden opgege- J ven. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm steenkool is beperkt, maar bij een politieke regeling binnen en kele dagen kan worden hersteld. De Litouwse president Lands bergis heeft zaterdag positief ge reageerd op het voorstel van de Franse president Mitterrand en de Westduitse bondskanselier Kohl, om de uitvoering van de onafhankelijkheidsverklaring van 11 maart op te schorten. „Sommigen zien deze brief mis schien als een concessie aan de Sovjetunie. Wij zien dat anders," aldus Landsbergis. In Moskou zei een woordvoerder van Gorbatsjov dat een tijdelij ke opschorting van de nieuwe wetten in Litouwen een aan vaardbaar compromis kan zijn. „Wij achten dit niet ver van de lijn die het Sovjet-leiderschap van meet af aan heeft gevolgd," zei woordvoerder Arkady Mas- lennikov. „Wij beschouwen dit als een constructief signaal". Ook zei Maslennikov dat de Li touwse leiders er blijk van geven „te begrijpen dat er terug moet worden gekeerd naar de weg van de rede". EDWARDS LUCHTMACHT BASIS (RTR) - Ondanks felle windstoten is het Amerikaanse ruimteveer Discovery met vier bemanningsleden aan boord zondag toch geland. De shuttle kwam neer op een betonnen lan dingsbaan van de luchtmacht basis Edwards in California. TRAPANI (AP) - Bij een onge luk met een Italiaanse veerboot zijn zondagmiddag zes mensen om het leven gekomen en wor den zeven personen vermist, zo hebben de autoriteiten bekend gemaakt. De 3.500 ton metende Trapani Express, die met 34 passagiers en 18 bemanningsle den van Livorno onderweg was naar de Siciliaanse havenstad Trapani, ging een mijl voor de havenstad ten onder. Volgens het Italiaanse persbu reau ANSA vervoerde het schip niet alleen passagiers, maar ook auto's en vrachtauto's en ge beurde het ongeluk toen een van de vrachtauto's omsloeg waar door het schip naar een kant ging overhellen. De meeste pas sagiers stonden toen al op het dek en maakten zich klaar voor ontscheping. Toen het schip wa ter begon te maken sprongen de meeste passagiers over boord. Tien minuten nadat een nood signaal was uitgezonden waren reddingsboten ter plaatse, maar het schip was toen al gezonken. Een woordvoerder van de haven van Trapani verklaarde dat 39 mensen waren gered en in zie kenhuizen waren opgenomen; vijf mannen en een vrouw zijn echter om het leven gekomen. De kapitein is onder de overle venden. De Italiaanse kust wacht zette afgelopen nacht het zoeken naar de zeven vermisten voort. (Advertentie) automatisering (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend, U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. tirnnic.lnlmk Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1