idderschap voor ele activiteiten Inzet korfbalsport gewaardeerd met het Ridderschap Onderscheiden tijdens parade Veerenaar Joustra naar Nuenen gelokt voor onderscheiding W. Timmerman kreeg in plaats van order eremedaille J. H. Mes kreeg eremedaille Eremetaal voor kapper Kruisfikx en scriba Ver her brugge Eremedaille voor Van Driessche en Van Goethem Steunpilaar Landman kreeg koninklijk goud Silver voor Oehoe Kok provincie 19 an Gentambassadeur van Vlissingen' r Stadsherstel levrouw T. J. Balkenende-Sandee uit Kapelle Actief in CNV, kerk en schoolbestuur Wie aan Neeltje komt is nog niet jarig ZATERDAG 28 APRIL 1990 idderorde uitgereikt op ziekbed JlJSSINGEN - De 'ambassa deur van Vlissingen', drs J. J. Gent, beleefde vrijdag een Merkwaardige dag. Hij moest 's norgens in allerijl worden op- lenomen in het Streekzieken- luis Walcheren en om 11.00 uur [tond burgemeester J. C. Th. lan der Doef aan zijn ziekbed, ian der Doef had een blijde loodschap voor de zieke: hij las benoemd tot Ridder in de hrde van Oranje-Nassau. De eerste burger van Vlissingen lenschetste Van Gent als 'am- lassadeur van Vlissingen' en Jen buitengewoon verdienste- Ijk persoon'. Hij deed dat niet foor niets. Van Gent die in 1980 van Amsterdam naar Vlissingen verhuisde, heeft nooit meege daan aan het afkraken van de Scheldestad. Integendeel. Hij ging aan de algemene publieke opinie voorbij en koos de aanval. Van Gent schreef nota's over de kansen van Vlissingen en praat te daarover met ondernemers en gemeentebestuurders. „Hij her stelde zo", aldus Van der Doef, „de breuk die was ontstaan tus sen het bedrijfsleven en het ge meentebestuur." Van Gent legde mede de basis voor het stadsherstelbeleid dat sinds enkele jaren in Vlissingen [APELLE - Temidden van vele lenodigden - vertegenwoordi- Jers van de talloze maatschap- lelijke organisaties waarin zij Ictief is - is mevrouw T. J. Bal- Jenende-Sandee vrijdagoch tend benoemd tot Ridder in de Jrde van Oranje Nassau. De be- Mevrouw Balkenende krijgt de haar toegekende onderschei ding opgespeld door burge meester Van Bommel foto Willem Mier as) wordt geboerd. Hij ging verder, keek over'de grenzen van de ge meente Vlissingen. Dat het ijs is gebroken in de relatie tussen Vlissingen en Middelburg, schreef Van der Doef voor een belangrijk deel op zijn conto. In dat verband is het opvallend dat Van Gent vanaf het begin betrokken is bij de stichting Ramschip Schorpioen. Een van oorsprong puur Vlissingse orga nisatie die uiteindelijk niet in noeming, bekend gemaakt door de Kapelse burgemeester J. van Bommel in het gemeentehuis in Kapelle, kwam voor mevrouw Balkenende als een verrassing, al begon ze iets te vermoeden toen ze het volgepakte zaaltje betrad. Mevrouw Balkenende heeft zich in de samenleving op twee ter reinen onderscheiden: het christelijk vrouwenwerk en het Rode Kruis. Begonnen als be stuurslid van de plaatselijke af deling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) werd zij, via de functies van pro vinciaal presidente en hoofdbe stuurslid, bestuurslid van de Young Women's Chistian Asso ciation (YWCA). In die interna tionale vrouwenorganisatie zet mevrouw Balkenende zich in voor de emancipatie en het so ciale bewustzijn van vrouwen over de hele wereld. Ook in het Rode Kruis heeft me vrouw Balkenende haar sporen verdiend. Op verschillende ni- veau's voerde zij bestuurlijke en praktische taken uit. Mevrouw Balkenende vertegenwoordigde de christelijke vrouwen en het Rode Kruis in verschillende be sturen, zoals dat van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes en de provinciale Raad voor de Volks gezondheid. Vlissingen aan de bak kwam en moest uitwijken naar Middel burg. Het gemeentebestuur van die stad ontving het antieke ma rinevaartuig met open armen. Voor zijn komst naar Vlissingen was Van Gent adjunct-directeur van de HEMA-warenhuizen. Amsterdam was zijn woon plaats. Ook daar heeft hij zich maatschappelijk nuttig ge maakt, met name in de remon strantse kerk. YERSEKE - Zijn grote inzet voor de korfbalsport is vrijdag koninklijk beloond. Sportman en bestuurder A. A. Marteijn (63) uit Yerseke werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester A. Verbree speldde het lintje op tijdens een bijeenkomst in het Yersekse dorpshuis De Zaete. De geridderde was jarenlang bestuurslid van het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond. In januari staakte hij die func tie. Hij is echter nog steeds secretaris-generaal van de inter nationale korfbalbond. Het 'gemengde' spel houdt hem al heel lang bezig. Sinds 1943 is hij lid van de Yersekse vereni ging Volharding. Van 1957 tot 1973 vervulde hij de functies van penningmeester, secretaris en voorzitter in deze club. Zestien jaar was ook korfbalscheidsrechter, onder meer in de hoofdklasse. Ook was hij praeses van de Zeeuwse sportraad en nam hij zitting in het bestuur van de NSF. In Yerseke droeg hij behalve in Volharding verschillende functies in de voetbalvereniging. Op provinciaal niveau verdiende hij ook zijn sporen. Hij maakte van 1973 tot 1988 deel uit van de Zeeuwse Sportraad. Burgemeester Verbree speldt de heer Marteijn de onder scheiding op (foto Willem Mieras) De twee onderscheiden marinemensen (links) P. J. L. Bakker en C. M. Ketelaar (foto Ruben Oreel VLISSINGEN Tijdens de pa rade die het Vlissingse marine personeel vrijdagmiddag hield ter ere van koninginnedag, zijn P. J. L. Bakker uit Kruiningen en C. M. Ketelaar uit Vlissingen gehuldigd. Bakker, bevoorra- dings- en toko-officier marine kazerne Vlissingen, kreeg de versierselen opgespeld die ho ren bij het ridderschap in de or de van Oranje-Nassau met de zwaarden. Zijn onlangs ver vroegd uitgetreden collega Ke telaar, oud-sergeant-majoor operationele dienst, ontving de eremedaille in zilver met de zwaarden, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau. Commandant J. H. D. Nillesen van de marinekazerne Vlissin gen sprak zeer lovende woorden over de twee gedecoreerden. Hij noemde hen een voorbeeld voor de andere marinemensen van wege hun werklust en plichtsbe trachting. Bakker die sinds 1987 aan de marinekazerne in Vlissin gen is verbonden, heeft, aldus de commandant, een groot organi satietalent. Hij heeft de bevoor rading op een hoog peil gebracht en de administratie van de be voorrading van de mijnendienst gereorganiseerd. Nillesen herin nerde eraan dat Bakker goed VEERE - In zijn vroegere woon plaats Nuenen is B. E. Joustra uit Veere, voormalig directeur sociale zaken van textielgigant Gamma Holding NV, benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Burgemeester drs H. J. A. M. Terwisse van Nuenen speldde hem de versierselen op, die horen bij de koninklijke on derscheiding. 's Avonds bracht de fanfare van Veere hem een muzikaal eerbetoon. Joustra woont sinds begin maart offi cieel in Veere, nadat hij al jaren zijn vakantie doorbracht in het toeristenstadje. Joustra begon zijn carrière bij Hoogovens in IJmuiden. Later stapte hij over naar Gamma, waar hij de laatste tien jaar de functie van directeur sociale za ken vervulde. Burgemeester drs Terwisse zei dat Joustra na een aantal reorganisaties en fusies het sociale beleid bij de textiel onderneming heeft vorm gege ven. Hij was daarnaast opsteller van een jeugdwerkplan, waar door zo'n 450 jongeren werk von den bij Gamma. Onder een smoes van een werk bespreking - Joustra blijft tot ju li actief bij de C AO-onderhande- lingen - was hij naar zijn vroege re woonplaats gelokt. „Hoewel ik begreep dat er iets was", aldus Joustra. „was ik toch verrast. Ik vind het een hele eer." De inwo ner van Veere is in het maat schappelijk leven actief geweest als plaatselijk voorzitter van de Nederlandse bijenteelvereni- ging, had en heeft zitting in di verse schoolbesturen en was daarnaast bestuurslid van de woningbouwvereniging. werk heeft verricht in 1985 toen twee nieuwe mijnenjagers voor het eerst een verre reis maakten, naar de Rode Zee. De toko-offi cier was indertijd in Den Helder gestationeerd en moest de beide schepen bevoorraden. De af stand was een nieuw probleem. Ketelaar was twee jaar chef é- quipage, hoofd van alle schepe lingen behalve de officieren, aan boord van het luchtverdedi gingsfregat Hr Ms Jacob Heems- kerck. Hij heeft die taak zo pri ma vervuld dat hij in aanmer king kwam voor een onderschei ding. Nillesen wees erop dat chef équipage een moeilijke functie is, omdat die tussen de officieren en de andere marinemensen in staat. Volgens de Vlissingse commandant blonk Ketelaar uit. Hij was menselijk en niet au toritair. Vóór de uitreiking van de onder scheidingen stond Nillesen stil bij de band tussen de Koninklij ke Marine en het Huis van Oran je. Hij memoreerde dat de Oran je-prinsen vanaf de 16e tot het einde van de 18e eeuw altijd ad miraal van de vloot waren. „Zij kwamen op voor de marine", stelde de commandant, „want de machtige provinciale staten waren zuinig, toen al." ZIERIKZEE Op de dag van de lintjesregen ontving W. C. C. Timmerman uit Nieuwerkerk de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Geheel onwetend stap te Timmerman (van Timmer man Natuursteen BV) om 11.30 uur de trouwzaal van het stad huis in Zierikzee binnen, om de vloer te bekijken die zoge naamd vernieuwd moest wor den. Tot zijn stomme verbazing trof hij daar zijn hele familie en zijn medewerkers aan. Even la ter liep burgemeerster mr J. J. P. M. Asselbergs binnen om hem te begroeten. ,,U doet uw naam eer aan, want u timmert behoorlijk aan de weg", begon Asselbergs zijn toe spraak. „Het bedrijf waar u nu algemeen directeur van bent be gon 150 jaar geleden in een zij straatje van de Oude Haven on der de naam van der Linde. Uw vader nam het over en in 1938 kwam u ook in de zaak. In 1942 werd u mede-eigenaar en in 1963 nam u het geheel over. In 1988 zat u precies 50 jaar in de zaak, maar u bent een bescheiden man, dus niemand heeft daar iets van gemerkt. Maar nu, op deze dag, krijgt u deze koninklij ke onderscheiding voor bijzon dere betrokkenheid bij het be drijf en uw inzet in het maat schappelijk leven". Toen de bur gemeester het lintje opspeldde, was Timmerman duidelijk ont roerd. „Ik heb er nooit bij stilge staan dat dit ooit zou gebeuren", sprak hij. „Ik ben wel gepensio neerd, maar ik blijf bij de zaak betrokken. Ieder morgen kom ik op het bedrijf, heb contact met klanten en reis ook naar het bui tenland. Zo hebben mijn vrouw en ik twee ontwerpen gemaakt voor herdenkingsmonumenten voor oorlogsslachtoffers in Po len en Oost-Duitsland en die zijn goedgekeurd". Door ruimtegebrek vertrok Tim merman Natuursteen in 1965 naar Nieuwerkerk, waar het be drijf een ruimte van 5000 vier kante meter beslaat en ruim twintig medewerkers heeft. Het is een familiebedrijf, dat gespe cialiseerd is in het vervaardigen van herdenkingmonumenten en bekend is ver buiten de grenzen van Nederland. Ondanks zijn drukke werkzaamheden, vervul de Timmerman ook functies bui ten zijn bedrijf. Hij was geduren de elf jaar voorzitter van het kin- der- en jeugdkoor van de christe lijke gereformeerde kerk in Zie rikzee en oprichter en voorzitter van de bejaardencommissie van die kerk. Na de oorlog is hij jaren lid geweest van de Nationale Re serve en droeg zijn steentje bij tijdens de reddingswerkzaam heden gedurende de waters noodramp. BURGH-HAAMSTEDE - De burgemeester van Wester- schouwen, J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, heeft vrijdag morgen bij J. H. Mes uit Burgh- Haamstede de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Mes heeft 40 jaar in de lederwa- renbranche gezeten, waarvan een groot aantal jaren als direc teur van Jéhamé Lederwaren BV in het Brabantse Dussen. Daarnaast heeft hij diverse maatschappelijke functies be kleed. Samen met zijn moeder begon Mes in 1949 in Rotterdam een winkel voor reparatie van zadels en leren jassen. Het bedrijf breidde zich onder leiding van de gedecoreerde in de loop der tijd uit tot een onderneming met 28 personeelsleden. Mes was di recteur tot vorig jaar. Sindsdien is hij adviseur van het bedrijf. Het echtpaar Mes heeft zich in 1988 in Burgh-Haamstede ge vestigd. In Rotterdam zette Mes zich twaalf jaar lang in voor de vrij willige brandweer. Achttien jaar was hij voorzitter van de Stich ting Dorpshuis Dussen. Even eens in Dussen was hij initiatief nemer en oprichter van de VVD- afdeling en hij voerde eenmaal de liberalen aan bij de gemeen teraadsverkiezingen. Momen teel is hij nog voorzitter van de Rotterdamse biljartclub Caram bole. De gouden medaille, die werd uitgereikt in een met familie ge vulde huiskamer, kan Mes voe gen bij de bronzen penning en de lansteiner plaquette, die hij reeds in zijn bezit had. AXEL/SCHOONDIJKE - Een kapperscarrière van officieel zo'n vijftig jaar, maar in werke lijkheid meer dan 65 jaar lever de Axelaar R. Kruisifikx (78) vrijdag een eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Burgemees ter W. J. de Graaf speldde Krui sifikx de versierselen op in het Axelse stadhuis. Op 20-jarige leeftijd kwam Krui sifikx naar Axel om een eigen kapperszaak te beginnen. Bij zijn pensioen droeg hij de zaak over aan twee zoons, maar hij legde de schaar nog niet opzij. Hij zorgt er tot de dag van van daag voor dat bejaarden en zie ken die aan huis zijn gebonden toch netjes gecoiffeerd blijven. Kruisifikx maakte zich ook ver dienstelijk als bestuurslid van verschillende verenigingen in Axel. Zo was hij meer dan een kwart eeuw bestuurslid van gymnastiekvereniging Voor waarts en één van de oprichters van de fotoclub Axel. Kruisifikx is vanaf 1966 penningmeester van het bejaarencomité van de gereformeerde kerk (vrijge maakt). B. D. Verherbrugge uit Schoon- dijke zet zich al meer dan dertig jaar zeer actief in voor het kerke lijk werk in zijn woonplaats. Ver herbrugge kreeg voor die ver diensten een eremedaille in goud door burgemeester J. Krui- ze opgespeld. Hij was gedurende een groot aantal jaren diaken en ouderling van de gereformeerde kerk en is vanaf 1977 scriba van de Schoondijkse gemeente. Ook heeft Verherbrugge zich altijd zeer betrokken gevoeld bij het zendingswerk. Hij zit al vanaf'57 in de zendingscommissie, later samengevoegd met de evangeli satiecommissie. De laatste vijf jaar is Verherbrugge zendings- deputaat en actuaris van de classis Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast een bestuursfunctie in het protestants ziekenpastoraat voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft Verherbrugge zijn spo ren ook verdiend in het vak bondswerk. Hij is al veertig jaar verbonden aan de christelijke vakvereniging en thans onder meer plaatsvervangend voorzit ter van het Agrarisch Sociaal Fonds en afdelingsvoorzitter van de Industrie- en Voedings bond CNV. LAMSWAARDE/KLOOSTR- ZANDE - De heren G. A. van Driessche uit Lamswaarde en L. van Goethem uit Klooster- zande werden vrijdag de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Na ssau uitgereikt. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hontenisse reikte de versier selen bij hen thuis uit. De heer Van Driessche kreeg zijn koninklijke onderschei ding voor zijn bijzondere ver diensten voor de dorpsge meenschap Lamswaarde. Hij stond aan de wieg van de voet balvereniging SDO '63, waar van hij bijna 20 jaar secretaris was. Hij gold en geldt nog steeds als één van de pijlers van de muziekvereniging Vrij- heid-Eendracht, waar hij al 53 aar lid van is. Hij was tevens ja renlang als bestuurslid betrok ken bij de schutterssociëteit De Vrede, de carnavalsvereni ging De Lamsoren en het ge mengd koor van Lamswaarde. De 62-jarige Van Goethem viel koninklijk eremetaal ten deel voor zijn inzet voor het vereni gingsleven in Kloosterzande, zijn werk als vakbondsbe stuurder (NKV en FNV) en voor de plaatselijke EHBO- vereniging. I llehoe Kok kan na de uitreiking van de onderscheiding een ontspannen gesprekje voeren met burge meester Vogelaar (foto Pieter HonhofJ) pRUINISSE - „Geen woorden Jaar daden." Met deze woorden [af vrijdag de Bruse mevrouw p. Kok-Kik uiting aan haar rreugde over het ontvangen fan de zilveren eremedaille, ferbonden aan de orde van Dranje Nassau. Mevrouw Kok Inderstreepte daarmee tevens kernachtig alle vertrouwen in Ie toekomst van Scouting Bru je hebben, waaraan zij al ruim feertig jaar met hart en ziel ver- Ionden is. purgemeester A. Vogelaar gaf pit aan in een toespraak tot Oe hoe Neeltje Kok, die zich tijdens pe uitreiking van de koninklijke pnderscheiding in de raadzaal pan het gemeentehuis gesterkt pist door de aanwezigheid van pchtgenoot, kinderen en de vrij wel voltallige scoutinggroep Prinses Margriet, onder leiding pan hopman Frans Niese. Me vrouw Kok is sinds 1954 onafge broken leidinggevend werk zaam in de afdeling Bruinisse van Scouting Nederland: de groep Prinses Margriet. Een BURGH-HAAMSTEDE - Een steunpilaar van de vervoers- bond CNV is vrijdagmorgen in Burgh-Haamstede koninklijk onderscheiden. Voor zijn activi teiten in het CNV, de kerk en het schoolbestuur van de christelij ke basisschool kreeg A. C. Land man (57) uit Burgh-Haamstede vrijdagmorgen de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hoewel hijzelf wel een vermoe den had waarom hij naar het ge meentehuis moest, werd Land man toch overvallen door de on derscheiding die burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer hem opspeldde. „En eigen lijk krijg ik dit voor iets wat je zelf heel gewoon vindt", zei Landman tot zijn familie colle ga's en een groot aantal beken den uit kerkelijke, onderwijs- en vakbondskringen. Sinds 1949 is Landman lid van de christelijke vakbeweging. Hij is momenteel voorzitter van de subdistrictsraad Schouwen- Duiveland en lid van de dis- trictsraad Zeeland van het CNV. Ook zit hij voor de vierde keer in de kerkeraad en is hij voorzitter van christelijke basisschool On der de Wieken in Haamstede. De buschauffeur zat verder onder andere jaren in de onderne mingsraad van de ZWN en is be stuurslid van de ledengroep van de ZWN. De algemeen secretaris van de vervoersbond van het CNV, J. van de Kamp, hield zijn gehoor voor dat het lidmaatschap van de bond bepaald geen kleinig heid is: „Lid-zijn betekent strijd, tegen de stroom inroeien, de ge vestigde orde tegenspreken. Dat wordt vaak als lastig ervaren en dat gold zeker in de tijd dat Landman lid werd." H. H. Bouma van de ZWN was net als Van deer kamp trots dat Landman een onderscheiding kreeg. Hij noemde Landman een echte vechter. Een man ook van weinig woorden. „Maar als u wat zegt, dan komt het recht uit uw hart." groot aantal jaren wist zij zelfs vrijwel in haar eentje de vereni ging bloeiend en actief te hou den, aldus burgemeester Voge laar, die mevrouw Kok in dit ver band kenmerkte als trouw en volhardend. Naast haar vrijwilli gerswerk op diverse andere ter reinen is mevrouw Kok sinds 15 jaar tevens beheerster van het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw. Burgemeester Vo gelaar: „Ook dit betekent ge reed staan voor anderen, be hulpzaam zijn en inspelen op vragen en wensen." Hij tekende aan dat mevrouw Kok hierbij op een zelfopofferende wijze te werk gaat, zonder dat dit haar (ogen schijnlijk) moeite kost. „Ik meen dan ook te weten dat wie aan Neeltje komt, bij de Bruse ge meenschap nog niet jarig is", al dus burgemeester Vogelaar. De Bruse burgemeester maakte kenbaar het temeer een bijzon der genoegen te vinden de ko ninklijke onderscheiding aan mevrouw Kok uit te mogen rei ken, omdat - naar hij aannam - verreweg het grootste aantal lin tjes 'bij de mannen terechtkomt' Burgemeester Niemantsverdriet lacht met de zojuist onderscheiden A. C. Landman om de verrassing

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 55