PZC ALLEEN VANDAAG Snelheidsmaniak bestraft In Axel geen kermis op Pinksterzondag met boete van 1000 gulden Eerste steen Druk afscheid voor dokter R. Coster van Ter Schorre Bloemen en telegrammen voor briljanten echtpaar Oorlog en bevrijding provincie zaterdag 28 april 1990 14 Politie richt aandacht op gevaarlijke wegen KONINGINNEDAG IN ©09 32 14/55 7811 Kenteken Kantongerecht in Oostburg Afscheid Baksteen Bromfiets SUPERSTUNT HERENMUIL grijs en zwart, ECHT LEER, maten 39/46. PAK UW KANS GOES, Schuttershof 18 TERNEUZEN, Drebbelstraat 101 OOSTBURG, Markt 12 Streekmuseum in Hulst in weekeinde open TERNEUZEN PHILIPPINE Nieuwbouw AXEL CLINGE HULST Dagelijks open. Net over de Belgische grens bij Turnhout Actie rond 'Ken je limiet 80' TERNEUZEN De gemeente politie Terneuzen en de rijkspo litie West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn vrijdag gestart met een nieuw project om de landelijke actie 'Ken Je Limiet 80' meer te ondersteunen. Twee weken ge leden kreeg de actie in Zeeland bekendheid door het plaatsen van borden met 'Ken Je Limiet'. Twee gevaarlijke 80 kilometer per uur-trajecten, de Rijksweg 61 van Terhole naar Schoondij- ke en het gedeelte Draarbrug- Aardenburg-Eede richting Mal- degem (B) zijn hiervoor specifiek uitgekozen, omdat die wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen het hoogst scoren wat het aantal on gelukken betreft. Op het laatst genoemde traject wordt de actie in samenwerking met de Belgi sche politie gevoerd. Volgens een overzicht van vorig jaar hebben veertig procent van de verkeersslachtoffers in Zee land op 80 km-wegen plaats ge vonden. Daarvan waren er 35 van de 53 doden op de 80 km-we gen gebeurd. F. R. de Smet, chef afdeling ge meentepolitie Terneuzen, zegt dat het in eerste instantie om een 'vriendelijke' actie gaat. „Er zullen op een aantal dagen in mei wel intensievere controles plaats vinden. Uiteraard blijven de normale snelheidscontroles op andere wegen gewoon door gaan." C. E. van Wely van de rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen noemt twee kenmerken van de actie: het preventieve gedeelte en het representatieve gedeelte. ..Bij de preventieve acties werken we met displays waarbij het kenteken wordt genoteerd. Dit wordt doorgegeven aan Vei lig Verkeer Nederland. Wegge bruikers worden via staande controles tot stilstand gedwon gen en krijgen folders uitgereikt van 'Ken je limiet'. Bij het repre sentatieve gedeelte vinden er op een aantal dagen intensievere controles plaats, die zowel 's avonds als overdag worden ge daan." J. A. Verplanke, coordinator van de rijkspolitie Zeeuwsch-Vlaan deren vult aan: ,,De meeste on gelukken gebeuren door een te hoge snelheid. We zitten hier op het landelijke gemiddelde. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nogal wat 80 km-wegen." De actie op de twee 'gevaarlijk ste' wegen in Zeeuwsch-Vlaan deren gebeurt in samenwerking met Regionaal Organisatie Ver keersveiligheid Zeeland, Veilig Verkeer Nederland en Afdeling Verkeer Zeeland. De hele maand mei staat in het teken van de 'Ken Je Limiet 80' actie op deze wegen. Daarna worden de resultaten bekeken. AXEL - Axel krijgt op Pinkster zondag geen kermis. Een voor stel van T. Marteyn (VVD) om bij wijze van proef in 1990 op eerste Pinksterdag de kermisat tracties open te stellen werd met zes stemmen voor en negen tegen verworpen. Alleen de VVD-fractie en de PvdA-leden J. Vink en P. Langendoen voelden voor de openstelling. GPV-woordvoerder J. de Putter, uit principe al tegen opening op zondag, was van mening dat dit een zaak is voor de nieuwe raad. Iets waar CDA-woordvoerder en in de nieuwe samenstelling frac tievoorzitter van de christen-de mocraten A. van Ham het volle dig eens was. En uit zijn woorden viel duidelijk te beluisteren, dat ook in de komende vier jaar het programma bij het CDA op handhaving van de zondagsrust in de kern Axel is gericht. PvdA- fractievoorzitter H. Jongepier sprak er zijn bevreemding over uit dat de liberalen juist voor het aantreden van de nieuwe rege ringsploeg dit voorstel ter tafel brachten. De afgelopen vier jaar was dit punt een heet hangijzer in diverse raadsvergadering. Jongepier bestempelde het voorstel dan ook als mosterd na de maaltijd en een zaak voor de nieuwe raad. Na afloop van de vergadering, waar in een recordtempo van ne gen minuten de eenentwintig agendapunten werden afge werkt, nam de raad afscheid van wethouder H. de Mul en de raadsleden P. Langendoen, H. Cysouw, J. Vink, P. van de Bos- se, J. de Putter en T. Marteyn. Burgemeester W. de Graaf sprak dan ook van een groot aantal vertrekkers en veronderstelde dat het met bijna vijftig procent nieuwkomers op het raadsplu- che toch even wennen zal wor den. Buiten veel lovende woor den overhandigde De Graaf de scheidende bestuurders een beeldje van de Axelse Erpelkap- per. H. Cijsouw (WD), die met wet houder De Mul met zijn zestien dienstjaren als langstzittende raadsleden afscheid nam, had in zijn dankwoord veel lof voor de samenwerking, steun en waar dering die hij van collega-raads leden en ambtenaren had ont vangen. Heel wat minder te spre ken was Cijsouw over zijn partij bestuur dat hem naar hij zei had den laten vallen als een bak steen. „Burgemeester, in uw dank woord kenschetste u mij als een nuchter, zakelijk en in eigen stijl operend bestuurder. Na zestien jaar verwacht je dan zeker van je eigen partijbestuur enige waar dering. Maar niets is minder waar. Met de verkiezingen in zicht vroeg men mij of ik nog ver der wilde gaan. Ik heb toen ge steld, indien het bestuur het goed vond er graag nog een pe riode aan vast te willen knopen. Wie schetst mijn verbazing. Bij de samenstelling van de lijst deelde men mij mee dat men mij op de vijfde stek had geplaatst. Ieder nuchter denkend mens wist wat dit betekende, niet ver kiesbaar. Ik heb daar mijn con clusies uit getrokken en het be stuur medegedeeld dat ik lande lijk WD zou blijven stemmen, maar dat ik geen behoefte meer had me voor de plaatselijk partij nog kandidaat te stellen. U moet dit niet zien als natrappen, maar het uiten van een teleurstelling in mijn partijbestuur. Daarom waardeer ik destemeer de steun en collegialiteit die ik in de aflo pen zestien jaar heb ondervon den." OOSTBURG „Ronduit bela chelijk en onverantwoorde lijk", noemde officier van justi tie mr J. Groen donderdag de snelheidsovertreding van F. D. uit Breskens tijdens de zitting van het kantongerecht in Oost burg. Hij eiste dan ook een boe te van 1.000 gulden en vier maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter mr W. F. van So- linge vonniste conform. De Bressiaander reed 26 novem ber vorig jaar met zijn auto 175 kilometer per uur over de Rijks weg van Oostburg naar Schoon- dijke, waar 80 kilometer per uur is toegestaan. „Ik wilde mijn au to eens uitproberen. Het was een rustige zondagmorgen en er was niets te zien op de weg", was het verweer van D. Hij had echter geen rekening gehouden met een onopvallende politieauto die de snelheidsduivel achter haalde. De kantonrechter kon het allemaal niet begrijpen. „Op dergelijke wegen ben je met zo'n snelheid een gevaar op de weg. Als je dan toch je auto wil testen, dan moet je maar naar Duits land gaan. Ik geef je het advies om het maar rustig aan te doen en de maximumsnelheid aan te houden. Want anders kan je er weieens heel slecht vanaf ko men." Voor J. de V. uit Oostburg had een aanrijding tegen een gepar keerde auto op 27 september 1989 in zijn woonplaats geldelij ke gevolgen. Hij had er niets van gemerkt, zei hij, maar een verf- test wees uit dat de aanrijding met de auto van De V. was ge beurd. De inwoner uit Oostburg was weliswaar na de aanrijding doorgereden, maar daar kon hij .volgens de kantonrechter niet voor worden gestraft. Wel voor de aanrijding, omdat hij daar door het overige verkeer in ge vaar had kunnen brengen. De eis, het gebruikelijke tarief van 180 gulden, bij niet betaling vier dagen hechtenis, werd door de kantonrechter overgenomen. J. de M. uit Philipinne reed 24 Advertentie oktober vorig jaar met een 'op gevoerde' bromfiets op Rijks weg 58 in Oostburg. Na de aan houding nam de politie enkele onderdelen van de brommer in beslag. De officier eiste 185 gul den of vier dagen hechtenis en onttrekking van de bromfiets aan het verkeer door de in beslag name van de onderdelen. Mr Van Solinge vonniste conform. G. O. uit Bergen op Zoom had zich beter de reis naar Oostburg kunnen besparen en was beter af geweest door de bekeuring 29 ju ni 1989 meteen aan de politie te betalen. O. had namelijk die dag zijn caravan neergezet aan de westzijde van de haven in Bres kens. Een plaats, waar dit niet is toegestaan. Daarom vereerde de politie O. om half drie 's nachts met een bezoekje. Het Brabant se gezin werd gesommeerd om weg te gaan, maar verliet niet onmiddelijk de 'wilde' parkeer plaats. Hij wenste blijkbaar lie ver voor te komen, zodat O. gis teren alsnog 50 gulden boete kreeg opgelegd voor de overtre ding. Het echtpaar Coster (rechts) tijdens de afscheidsreceptie (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN Tijdens een druk bezochte receptie namen vrijdag velen officieel afscheid van dokter R. Coster. Het hoofd medische en paramedische dienst van het verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen maakt na een achttienjarig dienstverband bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land gebruik van de mogelijk heid om vervroeg uit te treden. Voor zijn bijzondere verdien sten bij de opbouw en ontwik keling van Ter Schorre ontving hij uit handen van instellings directeur R. van de Bosch de zil veren Meeuw-bokaal. Dokter Coster, die tijdens zijn loopbaan eveneens de functies geneesheer-directeur en direc teur patiëntenzorg bij Ter Schorre bekleedde, werd door menig spreker geroemd voor zijn betrokkenheid bij de patiënten. „Gisteren was het echte ai- scheid voor Rein", sprak Van de Bosch, daarmee doelend op de afscheidsbijeenkomst van pa tiënten en familie. Enkele colle ga's en personeelsleden van het verpleeghuis speelden sketches' en toneelstukjes voor de ruim honderd genodigden. TERNEUZEN - Het echtpaar Van Hulle-Bobelijn vierde vrij dag temidden van familie en kennissen in Terneuzen zijn 65- jarig huwelijksfeest. Burge meester drs R. C. E. Barbé kwam vrijdagmorgen het bril janten paar in verpleeghuis Ter Schorre feliciteren en overhan digde het echtpaar namens de gemeente Terneuzen een bloem stuk. Behalve veel bloemen waren er ook de gebruikelijke gelukstele grammen van koningin Beatrix en dr C. Boertien, commissaris van de koninging in Zeeland. Cyriel van Hulle (90) is geboren in het Belgische grensdorp Boekhoute. Hij is jaren werk zaam geweest als landarbeider. Verder was hij enige tijd bouw vakker en bovendien werkte hij tijdens de seizoenen (september tot eind van het jaar) vaak in de bietencampagne in Sas van Gent. Zijn grootste hobbies zijn altijd vissen, kaarten en bollen ge weest. Hij verveelde zich nooit, want bij gelegenheid hield hij zich ook nog eens bezig met stro pen. Voor Maria Bobelijn (84) bete kende de huishouding haar voornaamste dagtaak. Niet al leen thuis, maar ook bij de boer deed ze huishoudelijk werk. Ver der was handwerken haar eerste hobby. Het echtpaar Van Hulle heeft het grootste gedeelte van hun le ven in Philippine gewoond. Om gezondheidsredenen moesten de echtelieden noodgedwongen verhuizen naar het verpleeghuis Ter Schorre. Daar worden ze al zeven jaar verzorgd. Het jubilerende paar heeft zes NVH De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen afde ling Terneuzen houdt dinsdag een bijeenkomst met als thema 'Greenpeace'. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer Tom Matze een lezing houden met dia's over het werk dat Greenpeace doet en de strijd tegen het milieu. De lezing wordt gehouden in de be nedenzaal van de Goede Herder kerk in Terneuzen en begint om 19 30 uur. kinderen, veertien kleinkinde ren, vijftien achterkleinkinde ren en zelfs ook nog één achter achterkleinkind. DIO De turnvereniging Door Inspanning Ontspanning uit Breskens houdt woensdag voor de dames een busreis naar Lim burg. Het gezelschap wordt be geleid door een gids. 's Middags krijgen de dames gelegenheid om Maastricht te bekijken. Popconcerten Als afslui ter van het koninginnefeest in Philippine worden maandag twee concerten van Sasse pop groepen in het spiksplinternieu we gemeenschapshuis De Kaaie gehouden. Second Sight (een 'nieuwe versie' van het vroegere Soylent Green) bijt om 21.00 uur het spits af met symfonische rockmuziek. Defense d'Afficher zal omstreeks 23.15 uur begin nen aan een rondje 'new wave', rockmuziek in de traditie van U2 en INXS. Een beeld van de veerhaven in Terneuzen vlak na de bevrijding tijdens het opruimen van mijnen HULST - Met vaardige hand metselde wethouder W. D. M. Kayser (onderwijs) van Hulst vrijdagochtend de eerste steen op de fundamenten voor de nieuwe openbare Reynaert- school aan de Sportlaan. Het was de laatste officiële hande ling die Kayser in zijn hoeda nigheid als lid van het college van b en w van de gemeente Hulst verrichtte. Na 1 mei is de liberaal wethouder af. De nieuwe Reynaertschool kan, als alles volgens plan verloopt, na de zomervakantie door de scholieren en het onderwijzend personeel van de instelling in ge bruik worden genomen. Dan wordt voorgoed een punt gezet achter de huisvestingsproble men waarmee de school jaren lang te kampen heeft gehad. Aan het begin van de jaren '80 werd de openbare basisschool opgericht op initiatief van een aantal ouders, zonder dat het toenmalige gemeentebestuur voor een openbare onderwijsin stelling warm liep. De school moest voor het gemeentebe stuur destijds eerst haar be staansrecht bewijzen alvorens er aanspraak gemaakt kon wor den op degelijke huisvesting. De schoolpopulatie groeide de afgelopen jaren boven verwach ting. Nu telt de Reynaertschool ruim 80 leerlingen. In het leer lingtal zit nog steeds een stijgen de lijn. Kayser vond dat ook dat de basisschool sinds 1982 wel de gelijk haar bestaansrecht bewe zen had. In eerste instantie wilde de ge meente geen nieuwbouw plegen, maar de oude accommodatie aan de Sportlaan opknappen. Kayser heeft zich daartegen ver zet, omdat hij meende dat inves teren in slechte gebouwen uit eindelijk zou leiden tot nog grote problemen en onkosten. „We kregen gelukkig van het minis terie de kans om nieuwbouw te plegen", zei Kayser in zijn toe spraak. De nieuwe school krijgt drie lokalen, een speelwerklo kaal en opslagruimte. Voorts zal naast de nieuwbouw een deel van de oude semi-permanente gebouwen geplaatst worden. Dat Kayser de eerste, en tevens zijn laatste, steen legde was voor directeur E. van den Bergen van de Reynaertschool meer dan zo maar een geste. „Ik durf gerust te stellen dat wij straks door de inzet van deze wethouder over een nieuw schoolgebouw kun nen beschikken, dat er anders misschien niet geweest zou zijn. Wij zijn er blij om en zullen dit niet gauw vergeten", zo zei hij. Wethouder W. D. M. Kaijser plaatste de eerste officiële steen voor de nieuwe Reynaertschool in Hulst foto Camile Schelstraete) Advertentie HULST - Ter gelegenheid van het Nationale Museumweekend stelt het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst zaterdag en zondag de deuren open voor het publiek. In het pand aan de Steenstraat kan men van 14.00 tot 17.00 uur de collectie bewon deren. De afgelopen winter heeft de af deling Hulster en Axeler kleder drachten door schenkingen een belangrijke uitbreiding onder gaan. Mede dankzij de financiële steun van de Vrienden van het Streekmuseum kon de museum commissie een grote vitrinekast aankopen waarin deze kostbare schenkingen op een verantwoor de wijze worden tentoongesteld. Deze zomer zal de wisselende tentoonstelling gewijd zijn aan de manier waarop vroeger voor mens en dier drinkwater werd verkregen en hoe dit thans via de waterleiding gebeurt. Toen ,rond 1930 in Zeeuwsch-Vlaande ren plannen werden gemaakt voor het aanleggen van waterlei ding, werd hiertegen van ver schillende kanten geageerd. Dit gebeurde onder anderen door de heer Van Dalsum, notaris in Hulst. Hoe hij actie voerde is ook in het museum te zien. Het jubilerende echtpaar Van Hulle-Bobelijn in Terneuzen (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - In de hal van het Terneuzense stadhuis is vanaf dinsdag 1 mei tot en met Letterzoektocht De Axelse schoolkinderen kunnen op koninginnedag op letterzoek tocht in de Noordstraat. In de etalages van de winkels is een letter te vinden. De letters vor men bij elkaar een zinnetje dat 'iets te maken heeft met de feest dag'. Onder de goede inzendin gen verloot de Stichting Streek- centrum Axel enkele prijzen. ANBO De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen afde ling Clinge houdt in de loop van volgende week enkele activitei ten in het gemeenschapscen trum Malpertuus. Donderdag om half twee is er een ontspan ningsmiddag met gezelschaps spelen. Vrijdagmiddag 4 mei is er een kaartwedstrijd jokeren, die eveneens om 13.30 uur be gint. Oud papier - Leden van de voetbalvereniging Clinge zullen vandaag, zaterdagmorgen vanaf negen uur oud papier ophalen. Instuif De reddingbrigade Kloosterzande houdt vandaag, zaterdag, een zweminstuif in het overdekte zwembad De Drie hoek in Hulst. Iedereen die in het bezit is van een A-diploma kan vanaf 16.00 tot 17.00 uur kennis maken met verschillende aspecten van reddend zwem men. vrijdag 11 mei de foto-tentoon stelling Oorlog en bevrijding te bezichtigen. De afdeling wel zijn van de gemeente wil de ei gen inwoners en andere belang stellenden de gelegenheid ge ven om in de tijd van dodenher denking en viering van de be vrijding het beeld van de perio de '40-'45 (weer) dichter bij te halen. Via de gebruikelijke (rijks)kana- len heeft de afdeling een aantal foto's bij elkaar gesprokkeld over grote algemene gebeurte nissen van de Tweede Wereld oorlog. De kracht van de ten toonstelling is echter gelegen in de foto's van Terneuzen en om geving die de evenementencom missie De Vliegende Hollander op heeft kunnen duikelen. Een woordvoerder van de afdeling welzijn: „We hebben veel steun gehad van de plaatselijke foto graaf Henk Hommers. Uit de ei gen collectie van zijn fotohandel is heel wat uniek materiaal bo ven water gekomen. Het moet voor veel oude Terneuzenaars toch veel boven brengen om bij voorbeeld het Engelse oorlogs- Zaalvoetbal - In het ge meenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst wordt vandaag, za terdag, voor de derde keer een zaalvoetbaltoernooi gehouden voor bankinstellingen. De deel nemende teams zijn Rabobank, ABN-bank, AMRO-bank, Credit Lyonnais, NMB en de winnaar van vorig jaar, PTT-post. De deelnemende teams spelen een halve competitie. De eerste wedstrijd begint om 10.00 uur. Het toernooi eindigt om 15.00 uur. De prijsuitreiking is in bar De Bruine Pater. schip Valentine, dat voor de kust bij de tegenwoordige Braakmanhaven is vergaan, te rug te zien." Schokkende foto's van de ge bombardeerde Terneuzense bin nenstad, de plek bij de huidige middensluis waar vijf sluiswach ters werden gefusilleerd vlak voor de bevrijding en plaatsen bij Biervliet en Zaamslag waar weken is gevochten door Fran sen, Canadezen, Polen en Duit sers zijn in het Terneuzense stadhuis te vinden. Om nog eens stil te staan bij de bevrijding 45 jaar terug. SS# S FAMILY PARK ft Bobbejaanland Lichtaart (Kasterlee) Belgium »-»- ->« -«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 54